Boek van de Maand: GöidóeSoti/tmit Soldaat kantoor met mobiel privé- onder de wapenen Parkeerbon als protest Actie tegen volkstelling VOORJAARSHERFST LANGS RIJKSWEG 14 Dagboek' van\&n Gogh. Tot 4 januari 1190 Prinsjesdag wellicht vroeger Dictatuur in kleinbeeld PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 Hoog tijd om na te denken Meer en meer groeit tot onze "■grote vreugde de overtuiging, dat in de nabije toekomst de aandacht van de onderwijsautoriteiten in de eerste plaats gericht zal moeten worden op het basisonderwijs. Wij hebben al enkele jaren deze pri oriteit vpor kleuter- en basisscholen be pleit vanuit een grondreden: zoals het in algemene zin brokkelwerk zal blij ven. wanneer men onderwijsvernieu wing aan de top of ergens halverwege begint, zo rijdt men ook naar „gelijke kansen voor iedereen in het onderwijs" via een verkeerd spoor, wanneer het voornoemde principe niet bij het ver trekpunt wordt toegepast. Indien de lagere bevolkingsgroepen momenteel aan universiteit en in het hoger beroepsonderwijs numeriek slecht vertegenwoordigd zijn, komt dit niet' door verouderde toestanden bij het we tenschappelijk onderwijs, noch door het ontbreken van de „middenschool" of het te weinig individueel-gerichte onderwijs bij m.a.v.o., h.a.v.o. en v.w.o., doch in de allereerste plaats aan de ongelij ke kansen voor kinderen uit sociaal- of cultureel achtergebleven milieu's in het basisonderwijs. Zeker nu de nieuwe wet op het basisonderwijs in behandeling is, wordt het hoog tijd dat de natie gaat naden ken, wat we praktisch moeten doen om die achterstand zo mogelijk spoedig weg te werken. Geld verslindend e)NCLUSIE van dit nadenken moet onherroepelijk zijn: in de naaste toekomst moet voorzichtigheid betracht worden met maatregelen welke veel geld gaan kosten in het belang van het voortgezet en hoger onderwijs. Vooral het hoger onderwijs zal wat minder hoog van de toren moeten gaan blazen, als het aanspraken op meer geld be treft.' Wanneer de huidige progressie in de uitgaven voor het wetenschappelijk on derwijs doorgaat als de laatste jaren, zou binnen twintig jaar deze sector vrijwel het hele budget van het onder wijs opeisen en nog tien jaar later vrijwel de gehele rijksbegroting. Het is een sommetje geweest van prof. Pos thumus, de regeringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs, dat tot deze conclusie leidt. Natuurlijk een wat sofistisch som metje, dat niettemin een hechte kern van waarheid bevat: het wetenschappe- lijkonderwijs is in Nederland geldver slindend geworden en zeker wanneer de kwantitatieve spreiding van hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs nog wat moet doorgaan, zal elders in de begroting voor deze tak van onderwijs het snoeimes gezet moe ten worden. De stroom van jonge men sen die nu om welke redenen dan ook voor hoger onderwijs kiezen, moet wat worden ingedamd. Maar dan zo, dat inderdaad de meest-begaafden en serieus studerenden niet het slachtoffer worden van een numerus clausus of numerus fixus. Gelijke kans T"\E „gelijke kans" waarop ieder kind recht heeft, is het meest gediend bij een zo spoedig mogelijk verwezenlijken van plannen die in. de wet tot moderni sering van het basisonderricht liggen 1 opgesloten. Daarvoor zal men eerst geld moeten reserveren. Wanneer dan op grotere schaal de proef op de som genomen is de tegen- woordige experimenten met Montessori- i of Daltononderwijs vinden we kwantita- j tief te beperkt en bovendien vaak niet typisch gericht op groepen kinderen die I nu achtergesteld worden kunnen de hoogste urgenties voor de volgende faze worden vastgesteld. Natuurlijk kunnen in die periode I voortgezet- en hoger onderwijs niet „op i een droogje" worden gezet Maar de eerste prioriteit zullen ze o.I. niet rpo- gen opeisen. In verkiezing-urgentiepro- grams zal wat dit betreft kleur bekend moeten worden; anders verkopen onze politici aan voorstanders van een echt gedemocratiseerd onderwijs knollen voor citroenen. Andere benadering, maar eenzelfde conclusie internationale politiek betrekking hebben, bestaat op één punt een opvallende congruentie: met andere westelijke mogendheden moet ook Nederland bij het opstellen en uitvoeren van zijn politiek besluit voorkomen, die West-Europa tot een „derde macht" zouden maken in die zin, dat het geïsoleerd zou komen te liggen ten opzichte van de rest van de vrije wereld. Want op die manier zou „derde macht" spoedig kunnen ontaarden in «en „bijzondere onmacht". Eerstens klinkt dit advies door in een rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat door een bijzondere commissie ls ingesteld ter bestudering van de Duitse kwestie. Het rapport bevestigd, dat de Katholieke Volkspartij er goed aan zou doen om positief te staan tegenover de huidige „Ostpolitik" van Bonn, maar niet over te gaan tot de eenzijdige erkenning van de Oostduitse volksrepubliek, die andere Nederlandse politieke partijen desnoods voor hun rekening schijnen te willen nemen. In de adviezen van het Centrumrapport spreekt weer de bereidheid tot een positiever standpuntbepaling ten opzichte van Oost-Europa, inclusief de D.D.R. Maar dan op twee voorwaarden: ten eerste dat men hierbij niet de Westduitse regering in de wielen gaat rijden en ten tweede dat men niet in de kaarten speelt van Amerikanen. die de buitenlandse politiek van Washington het liefst in isolationistische zin zouden herzien, zonodig met als gevolg een „finlandisering" van West-Europa. Het tweede rapport komt uiti de handen van de studiecommissie, die in opdracht van de K.V.P. het vraagstuk bestudeerde van de Europese veiligheid. AMSTERDAM Onbekenden heb ben gisteravond enige honderden valse parkeerbonnen op de koopavond in de Amsterdamse binnenstad onder de rui" tewissers van goed-geparkeerde auto's gestopt. Volgens de Amserdamse politie is de voorkant van de valse bonnen precies gelijk aan echte. Het papier is echter dikker en bij punt 9 op de achterzijde, waar gewoonlijk onder meer de over tredingen parkeren langs een gele streep en voor de uitrit staan vermeld, staal op de valse bonnen de mededeling dat waar nu de auto staat onder andere speelplaatsen voor kinderen, verblijf plaatsen voor bejaarden, woningen mensen bomen hadden kunnen DEN HAAG (ANP) Leden van bet actiecomité „De grote weigering" uit Driebergen, die zich keren tegen de komende volkstelling, zijn van plan in de komende dagen diverse ministers op te bellen om een vraag te stellen die op het persoonlijke vlak ligt. Dezelfde vragen komen ook voor op de lijsten die de Nederlandse bevolking in zal moeten vullen bij de komende volkstelling. De actie vindt plaats onder het motto „Leef het privéleven" en is aangekondigd in een uitgave van het actiecomité, getiteld „de Staatscourant" waarvan diverse exemplaren woensdag en gisteren in Amsterdam en Den Haag zijn verspreid. Onder de kop van dit blad, waarin alle officiële vragen die bij de volkstelling zullen worden ge steld zijn opgenomen, volgen een aantal wenken „Voor uw gezin en uzelf". Daarin wordt geconcludeerd, dat het juist in een tijd van overleg over de Europese veiligheid noodzakelijk is. dat de westelijke landen nauw blijven samenwerken om hun politiek te coördineren en hun vrijheid van handelen ook ten opzichte van de communistische wereld de Sovjet-Unie niet ln de laatste plaats te waarborgen Bijzonder belangrijk is, dat volgens de commissie het Westen moet blijven staan op zijn standpunt: het recht van zelfbeschikking voor èlle volkeren, ook voor die achter het IJzeren Gordijn. Maar om ooit zover te kunnen komen, is niet alleen het scheppen van een goede coëxistentiesfeer, ontwapening en het uitbannen van wantrouwen nodig, maar èn als realiteit, èn als consequentie van de vrijheidsideologie van het Westen, ook voorzorgsmaatregelen tegen 'n beweging (politiek, militair en economisch), die West-Europa in een isolementspositie dringen zou. Het vraagstuk wordt ln beide K.V.P.-studdes op andere wijzen benaderd; maar de conclusie is op dit belangrijke punt een zelfde. (Van e verslaggeve ERMELO Naast het protestants militair tehuis in de legerplaats Er- inelo staat sinds enkele dagen een autobusje, dat als een volwaardig rijdend kantoor is ingericht voor de onlangs in militaire dienst gekomen aannemerszoon Jaap Drijver uit Den Burg op Texel. De jonge Drijver voert sinds een jaar de hele boek houding en administratie voor het bedrijf van zijn vader. Hij kent de praktijk van het aannemersvak door Toen hij voor de dienst werd opge roepen. stelde zijn vader alle moge lijke pogingen in het werk vrijstel ling te verkrijgen, echter zonder re sultaat. Bij Defensie in Den Haag is men van oordeel dat Jaap moet worden aangemerkt als een werk nemer wiens plaats best tijdelijk door een ander kan worden ingeno men. Voor een periode van ander half jaar was het Drijver sr. echter niet mogelijk een andere boekhouder te krijgen, afgezien nog van het feit dat deze periode alleen al als in- werktijd voor de nieuwe administra teur nodig zou zijn. Militaire zaken bleef echter onwrik baar. Drijver jr. moest onder dienst. Ruim twee maanden geleden werd Jaap onder de wapenen geroepen. Het aannemersbedrijf kwam hier door in de grootste moeilijkheden te verkeren. De problemen zijn dank zij een lumineus idee nu echter opgelost, hoewel Jaap nog trouw ko- nings wapenrok draagt. De aanne mer kocht een autobusje, richtte het in als kantoor en reed het met alle bescheiden zoals de complete débi teuren- en crediteurenboekhouding, 'n schrijf-, reken-, en boekhoudmachi ne naar Ermelo. Belangrijk is bo vendien de mobilofoon, waarmee Jaap draadloos contact met Texel onderhoudt. Via een kabel wordt stroom afgetapt van het militaire te- Soldaat Jaap Drijver brengt onge veer zestien arbeidsuren per week in zijn nieuwe kantoor door. Hij is tussen zijn militaire opleiding door al hard bezig de opgelopen achter stand in het werk in te halen. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Een lach en een traan 19.48 uur: Actie Stimezo 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Actie Stimezo 20.35 uur: Mannix, detective (met Stimezoreclame) NEDERLAND I TELEAC: 9.30 uur: Nascholing huisartsen 10.00 uur: Modelbegrip en andere cursussen EY. OMROEP: 15.30 uur: Kinderprogramma AVRO: 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Rikkie en Slingertje 16.25 uur: Techniek van morgen 16.45 uur: Stuif-es-in NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 21.30 uur: Actie Stimezo 21.40 uur: Hadimassa 22.20 uur: Actie Stimezo 22.25 uur: Ombudsman 22.50 uur: Actie Stimezo 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Vergadertechniek NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal avro: 19.04 uuri Poets 19.30 uur: De gouverneur en J. J. 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Mountiesshow 21.15 uur: Corrie Brokkenshow 22.15 uur: Weekeind film 23.30 uur: Journaal NEDERLAND II nos: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Ter visie, pari. overzicht NCRV: 19.30 uur: Zo vader, zo zoo: 20.00 uur: Journaal 20.20 uui Hier en nu 21.10 uur: De regels van h« 22.25 uur: Farce majeure 22.50 uur: Evangelie 22.55 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal EV. OMROEPl 19.04 uur: In naam der liefde 19.30 uur: Daad bij het woord 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Marcus Welby 21.10 uur: Brandpunt 21.40 uur: Cabaretaria 22.25 uur: Tot de dood ons scheidt 22.55 uur: Epiloog 23.00 uur: Journaal moden l(S» VO BEREN (ANP) Het aanhoudende zachte weer heeft de natuur zo ln de war gebracht, dat op verschillende plaatsen in de bossen rond de Amerongscberg weer bosbessen gcplukl kiinncn/vypp^en^ De struikjes, die normaal in de zomer vrucht dragen, hebben hun blad nu goeddeels verloren, maar aan de steeltjes prllken wees bessen. De bosbessen z(Jn niet kleinervdan afgelopen zomer en z(j zün geheel rijp geworden. Ook elders is in de natuur de invloed van het zachte weer te merken .I^an^s Rijksweg 12 bloeit in de omgeving van Arnhem de gele brem weer en in de stad zelf staan sommige primusbomen weer in bloei, hetgeen volgens deskundigen een grote zeldzaamheid ia. (ADVERTENTIE) Dit is het verhaal van Vincent van Gogh. Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn^ vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgestoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop het 'Dagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Dagboek van Van Gogh (daarna2450) Cursus wiskunde in de praktijk Te beginnen in januari geeft ac in elf lessen een aanschou in leiding tot de integraalreke;. en de differentiaalrekening. De bedoeling is om in rnime kring een indruk te geven van methoden van de wiskunde, die steeds weer bU de praktische toepas singen worden gebruikt. Het integraalbegrip zal worden inge- voèird Öjj'baSis van'de historisch® ont wikkeling. De cursus heeft daardoor ëen üitgësproken didaktisch karakter. De cursus is in beginsel geschikt voor ieder die een wiskundige voorkennis heeft op redelijk niveau. Uiteraard zal hij zich de moeite moeten geven een niet te moeilijk betoog te volgen. Door de originele behandelingswijze van de stof kan de cursus in 't bijzonder van belang zijn voor leraren van het voort gezet onderwijs. De cursus zal zich niet louter tot theo rie beperken, maar ook lenige sprekende toepassingen behandelen. Bovendien wordt inzicht gegeven van de wijze waarop de analoogmachine in dit onderdeel van de wiskunde functio neert. Door Teleac zal een syllabus wor den uitgegeven welke tijdens de cur sus zal verschijnen. Vóór de eerste les zal aan iedere cursist een résumé van elke les worden toegezonden. De uitzendingen zijn: zaterdag 9.30 10.00 uur, Ned. I; herhaling: dinsdag na het laatste NOS-journaal, Ned. II. De presentatie is van prof. dr. J. C. H. Gerretsen. Zendtijd voor DS '70 DEN HAAG (ANP) De groep Goed hart „DS '70" zal voortaan mede ge bruik kunnen maken van de door de regering aan politieke p^tijen ter be schikking gestelde zendtijd voor radio en televisie. De desbetreffende be schikking van de minister van CRM is intussen naar de groep-Goedhart uit gegaan. DS '70 treedt in overleg met de NOS. HILVERSUM I i NCRV en^Bloc: rspel. TROS: 22.00 Aktua- Vrije Gedachte: euws.) VARA: 21.00 (S) Zweeds Radio 30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 eiten. 22.55 (S) Prettig weekend: platenprogramma. 23.55-24.00 BELGIE 324 m NEDERLANDS lardesportuitslagen. 18.30 Lichte mu- liedje. 19.00 Nieuws, o^nIcuws!' ^Y^Ve'i'nkunetma- Nieuws. 23.15 Underground- .40-23.45 Nieuws. ■aliteiten. 19.41 HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende Nieuws. 11.03 1 woord. 7.18 (S) Op het eerste gehoor: klas- met jonge arti Bicke nxiizlek (gr). <7.25 Horen en zien: 7.30 mek. 11.35 (S) NléüWW; 7.32-7.50' Hier M Nu: actuaMteltcD),. ziek en Inter 8.00 Nieuws. 8.11 Te Dejun Lau.d.araus: lyiu- finish: actuee ziek van Het Leger des Hells. 8.30 Nietiws. 13.11 VARA-V, 8.32 (S) Voor de huisvrouw. 9.00 Theologi- (S) Dit is hei ache etherleergang. 9.35 Gymnastiek voor de 14.30 (S) Radl (S) 0 RA: 16.15 <S) De Staalkaart. 17.5! voor ledereen. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 12.10 Uit Balans. 12.14 Marktbe- richten OVERHEIDSVOORLICHTING: 12.16 Exportlvitelten. Nieuws, wenken en advle- i HILVERSUM in NOS: 9.00 Nieuws. 9.02 Gevolmachtigd: verzoekplatenprogramma KRO: 10.00 DEN HAAG (ANP) De regering schijnt wel iets te voelen voor het verplaatsen van prinsjesdag nu de der de dinsdag in september naar een vroe ger tijdstip. Een groep Kamerleden heeft, zoals bekend, voorgesteld dat prinsjesdag wordt vervroegd opdat er voldoende tijd zal zijn voor de Tweede Kamer om de begrotingen af te hande len. De regering zal de grondwetscom missie uit De Tweede Kamer haar standpunt bekendmaken. De datun van prinsjesdag ligt vast in de grondwet. De Kamerleden willen de vervroeging van deze dag tegelijk met de andere grondwetswijzigingen behan delen, opdat de invoering reeds het volgend jaar kan plaatsvinden. Het Tweede Kamerlid Wiegel (VVD) zei gistermiddag dat de regering op zichzelf geen bezwaren heeft tegen een vervroeging van de opening van het parlementaire jaar. Er zou echter wel rekening gehouden moeten worden met de gewenste coördinatie van de begro tingsvoorbereiding binnen de EEG. De regering heeft het prinsjesdagvraag- stuk voorgelegd aan de staatscommissie Cals-Donner. Het is niet bekend of deze op korte termijn een visie zal geven. De regering zal echter in ieder geval dins dag aan de grondwetscommissie uit de Tweede Kamer haar standpunt meede len. Een vervroeging van prinsjesdag zou ook passen in het algemene vakan tiepatroon. De Kamerleden kunneq dan ln de perioden van de schoolvakanties op reces gaan. veel^plaatjcs. (16.00-16.02 Nieuws). NOS: luzlekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO-Maga- Ine met Gasten van de week. KRO: 17.30 idlicht muziekprogramma (gr). HILVERSUM II (7.33 Van de voorpagina; VPRO: 7.54 Deze dag; 8.00 Nieuws; VARA: 8.13 Actualiteiten; 10.10 Voor nu en later, gesprek.) 10.30 (S) s platenprogramma 'voor 't hele gezin, met lummers. (15.00 Nieuws.) 16.00 16.03-18.00 Sportshow: sport van en toppers van nu. (17.00 BELGIE 324 m NEDERLANDS Nieuws. 12.03 Consumentenrubriek, muziekpr fs.) 17.00 Nieuws, lededelingen. 17.15 Lies Westenburg en Hans Redeker tekenden voor de VPRO-reportage over „Psychopolis", de Haagse kunst instelling die destijds als „De Vrije Akademie" door Livinus v. d. Bundt is gestart en waar thans de werkwijze door „hoofdbegeleider" George Lampe wordt omgebogen. Destijds was er de Vrije Akademie waarbij iedereen, kunst- „prof" of - amateur in eigen tempo en naar eigen inzicht kon studeren, begeleid door deskundige leraren. De Psychopolis-, reportage maakte een wat verwarde indruk en geloven we de samen stellers troffen daarmee de feitelij ke situatie goed. Er werd n.l. getoond 'wat er van boven af een bepaald soort artistieke en anderszinsc druk op de deelnemers gelegd die aan het oude „vrijheids ideaal" van Livinus toch wel afbreuk schijnt te doen. Een deelnemer: „Ik wil gewoon werken, maar dat is wel moeilijk met al die luidsprekers en hun boodschappen." Of de VARA met Psychopolis op de goede weg is zal de tijd moeten leren. Feit bleek dat het mogelijk is, nog steeds. dat een jonge grafica er an derhalf jaar met plezier werkt, dat ze voor het eerst op een steen tekende en dat er. zo op het oog, een mooie litho door haar gemaakt werd. Fiet is ook dat er enorm veel en erg zweverig gezwamd wordt Maar dat hebben kunstenaars altijd gedaan en de kunst heeft daar nooit onder geleden. Oók interessant: Was er nog wat, bestaande uit een gesprek tussen een hoopvolle interviewer en ccn Ameri kaanse anarchist. De hoopvolle pro beerde steeds veredeld engagement te zoeken. Dc anarchist waaide dal reso luut weg. Zijn enig doel: rotzooi trap pen, provoceren cn blij zijn met het geweld dat daaruit ontstaat. Zouden er ook in ons land zulke lui zijn? vraag Je Je dan af. Als het zo is. moeten we er W:l voor oppassen niet naar veredeld te zoe- Zeventig minuten, in het NCRV-pro- gramma zijn gereserveerd voor de film „Dictatuur in kleinbeeld." Dit ls een aflevering uit de serie „De regels van het spel." Een belangrijke rol in dit verhaal wordt gespeeld door de acteur Robert Young, die in ons land bekendheid geniet door zijn creatie van de Amerikaanse arts Marcus Welby. Young komt in deze aflevering op het scherm als de zonderlinge mil jonair Herman Allison. Bij toeval komt Andy Hill, de assistent krantenmagnaat Glenn Howard, op het spoor van Allison. Op een vliegt hij namelijk per helikopter over het grondgebied van deze man en ontdekt op dat terrein een grote op slag van wapens en mili'taire voertui gen. Allison blijkt bezig met de op bouw van een privé-legertje on „zijn" manier het rassenprobleem op te lossen. Howard besluit deze zaak te gaan onderzoeken, maar het blijkt bijzonder moeilijk te zijn bewijzen te vinden voor Allisons geweldadige plannen. Als de mensen van Howard echter te veel lijken te achterhalen, onder meer uit contacten met de actrice Magda Blain en de ex-senator Walter Goddard gaat Allison zelf tot actie over. NCRV Ned. II 21.10. Middagprogramma's in kerstvakantie Ook dit jaar zullen de omroeporgani saties en de NOS in de komende Kerstvakantie 's middags gevarlëerde programma's uitzenden. Deze rake»- tieprogramma's worden tussen 15.W en 17.00 uur via Nederland 1 uitge zonden volgens onderstaand schema. Maandag 21 december: VARA, dine- dag 22 december; NOS. woensdag 21 december: NCRV, donderdag' 24 de cember: TROS, maandag 28 decemben NOS, dinsdag 29 decdember: RRQ woensdag 30 december: AVRO «n donderdag 31 december: VPRO. De middagprogramma's op 25 e» M december (Kerstmis) en zondag 27 de cember vallen binnen de normaio jwe- grammaplanning en worden dus ni«< als extra vakantieprogramma's aacf* 'owkk

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2