ADO ONTMOET PECHDUIVEL VOOR 'T GROTE WERK BEGINT MVV verloor het hoofd bij 3-1 Equilibristen r van Rijvers redden het GEHOORD Blessures van Mansveld en Van der Burch Zatopek verloor ook zijn laatste officiële functie Post weer een Zesdaagse DEN HAAG En tenslotte moest ADO ook nog spelen tegen een van de zwakste onder de zwakkeren, Excelsior, als afsluiting van een glorieuze aanloop tot het te ver wachten „grote werk" in de komende weken (Sparta, uit; FC Twente, thuis en PSV, uit) en toen zat het de Haagse stuntploeg op alle maar denkbare manieren tegen. Vier maal moest paal of lat de onvoorstelbare lawine van ADO- aanvallen stuiten en als Excelsior dat fortuin niet nodig had dan greep de laconieke, voortreffelijk spelende doel man Eddie van der Roer succesvol naar alle ballen, die dreigden gevaarlijk te worden. Werkelijk, er was voor ADO, dat alles gaf, geen doorkomen aan. Een doelpuntloos gelijkspel werd dan ook het eindresultaat. Geen uitslag, uiteraard, om lang in de herinnering vast te houden, maar ook geen uitslag verspeeld gedurende die fascinerende opmars van ADO, maar dat gebeurde wel op een dusdanige wijze, dat het waarschijnlijk het vertrouwen van de ploeg er niet door geschokt behoeft te worden. Zó, in die sfeer reageerden later ook de spelers- Zij vonden het niet eens nodig efcn overdreven accent op de pech, die ADO in deze wedstrijd aohïerna zat, 2 leggen en kwamen uiteindelijk de ADO-leiders, toen aanvoerder Aad Mansveld de knie van Excelsiordoel- man Van der Roer in zijn zij kreeg, zO alf uur speel tij n bleef de man c het veld achter, van wie bekend i dat hij bikkelhai'd voor zichzelf is- Wat gevreesd werd kwam uit- Hoewel Mansveld nog even terugkwam, waar door het Haagse publiek in storm achtig enthousiasme overeind kwam. was de pijn toch zo erg, dat hij het veld moest verlarfen. Dokter Slager: ,.Een spier in zijn zij is beschadigd. Een pijnlijke zaak. Meestal duurt zoiets zeven tot tien dagen- Wij zijn er echter snel bij en dat bespoedigt door Hans de Bruyn de bekentenis op de proppen d: resulaat in een breder verband gezi overeenstemming Gevraagd naar zijn optimisme o\ blessures kwam dokter Slager I •olgende slotsom: „Voor Mansveld z rechtvaardigheid. Om wat duidelijker te zijn haalden zij de wedstrijden tegen DWS en Volendam, toen .de Hagenaars juichend hun armen op staken van voorspoed, in herinnering: ,,Het is nooit prettig om zoiets mee te maken maar pech moet een club ook incalculeren. Zoiets kan tenslotte een keer voorkomen Geen verontrusting dus over het resultaat maar wel een beetje over de blessures. ADO, dat Weimar door omstandigheden moest missen, werd al na vijf minuten verzwakt door het uitvallen van Theo van der Burch- Hij trok wat met zijn linkerbeen en werd onmiddellijk vervangen door Simon van Vliet. Ach, dat zal wel los lopen, dacht n|en langs de kant. Hij neemt geen cent risico in verband met het veel belangrijkere duel tegen Sparta van aanstaande zondag. De ernst van de zaak werd, bleek nader hand, toch onderschat- Clubarts Slager: „Hij heeft een stijve pees op het achterbeen- Naar mijn mening is er niets gescheurd. Het kan ik het niet somber in Ik dacht, dat hij wel zou spelen. Over Van der Burch ben ik voorzichtiger: Het zal van de soepelheid van zijn spieren afhangen of hij snel herstelt of niet". Al die tegenslag voor ADO heeft een spectaculair, verloop van de wedstrijd niet voorkomen. In de Haagse ver dediging richtte zich Piet de Zoete als een bekwaam vervanger van Mans veld op en de enige vaste man van de worstelde, was de moeilijkheid van het doelpuntenmaken- Omdat Excel sior begreep, dat het elk risico uit de weg moest gaan, werden desnoods paniekstemming leiden. Maar mis. „meester", trainer Bob Janse v Excelsior grijnsde op de tribune v plezier. Hij wist waar deze tactiek leiden, omdat hij zijn spel' Rotterdam gezegd, in wiens carrière stuntjes van dit formaat schering en inslag zijn. Schop alle ballen maar uit of desnoods corner. Dat geeft niet Als ze maar uit de buurt van de doelman blijven. Ook Van der Roer moest zor gen dat paniek uitbleef. „Als ik geen man vrij zag staan moest ik de bal uitschoppen. Onze verdediging zou dan toch even adem kiljgen en daar ging het ons om"- Wat het gevolg was? Schrikt u niet: 28 hoekschoppen voor ADO en 1 voor Excelsior. En bovendien: Niet minder dan zestien- maal schoot doelman Van der Roer bij een uittrap de bal over de zijlijn. vallen". Dat zal kopbal van Korevaar rolde tegen de paal. Het was het sein voor een offen sief, dat 90 minuten niet te stuiten was- Bijna alle spelers van ADO bad- Bjjna lukte dat wel Aad Mansveld, die na een korte dribbel uithaalde met als gevolgweer een sehot tegen het houtwerk. Nog fanatieker, nog aggressiever dook ADO in het begin van de tweede helft het Excelsiorterrein binnen. Elf hoek schoppen binnen een kwartier gaf elijk de sfeer op het veld weer- aanlegdVn, het hielp allemaal niets- Harald Berg, die door alle ver anderingen eindelijk weer eens op het middenveld stond, was met Pas, maar enige, die niet helemaal uit de verf kwam. Omschakelen is ook een moei- De ontreddering staat op de gezichten van de spelers te lezen. De kermende Aad Mansveld wordt door assistent- trainer Loof en enkele Excelsior- spelers weggedragen, terwijl Dick Advocaat de waterzak en bet ver zorgerstasje wil oprapen. Lex Schoenmaker is een en al wanhoop. lijk facet van het prof-zijn. Achtefaf kan men zelfs stellen, dat ondanks het evenwicht van ADO Excelsior de grootste kans op de zege heeft gehad. Toen Kwakkernaat totaal onverwachts langs Van Vliet dook en zelf doelman Thie handig ontweek, werd het even stil in het Zuiderpark- Ontzetting maakte zich meester van de ADO-supporters, toen De Zoete ook door de knieën dreigde te gaan voor de brutale Rotterdammer. Op het allerlaatste moment werd het hem toch nog zo moeilijk gemaakt, dat Kwakkernaat de bal niet in maar voorlangs het verlaten doel van ADO (Vanc 2 sportredactie) MAASTRICHT MW-trainer Knobel zei het na afloop duidelijk: uang Fullprofs als Prins en Korver dergelijke stommiteiten uithalen, verdienen ze de zege niet. Het had natuurlijk 31 moeten blijven, want we hebben van de week alles doorgepraat, ook dat Koudijzer als invaller in zou komen. Er is bij MVV een voorbereiding geweest, die zijn de geschiedenis van de club niet heeft. Maar wat gebeurt? Toen s, ging Prins op een plaats lopen woar hij niet thuis hoort. Als was geweest, had Korver de bal gepakt en wat dat tweede i Sparta niet gevallen. We hadden ook afgesproken dat Sparta door vertragend spel uit zijn ritme gehaald moest worden. Tien minuten voor tijd staat het 31 en wat doen ze? Ze verliezen hun hoofd. Sparta was volkomen kansloos geweest, als ze de bal aan de voet hadden gehouden." Knobel luchtte verder zijn hart: „Be taald voetbal in Maastricht is een moei lijke zaak. We speelden tegen nummer twee van de ranglijst en er waren slechts vijfduizend toeschouwers. Op die manier heeft MW geen toekomst. En als dan Van Ravens ons een verdiende straf schop geeft, gaan ze die man bedreigen. Het is geen pretje hier. Het is voor mij vrijwel zeker dat ik wegga aan het eind van dit seizoen. Het hoeft per se geen eredivisieploeg te zijn. Als ik elke zon dag zie, welke vuile dingen onder het oog van de scheidsrechter gebeuren, hoeft het voor mij in de hoogste afdeling niet meer. Desnoods maar een divisie lager, want ik wil ook nog een beetje plezier in mijn leven hebben". Het zag er somber uit voor MW toen Jan van der Veen al in de eerste minuut na een snelle aanval van Sparta scoorde. Keer op keer gleed de Rotterdamse aan val door de verdediging van MW, dat probeerde via dieptepasses de eenzame spits Brokamp te lanceren. Eenmaal lukte dat, maar hij schoot tegen Does burg op. Een nog betere kans kreeg Szefer. De Pool passeerde zelfs Doesburg, maar voor een leeg doel schoot hij naast. In de tweede helft was er geen sprake meer van een overwicht van Sparta. De Rotterdamse verdediging moest zich zelfs het strafschopgebied ten val, maar Van Ravens deed alsof hij niets had gezien. Na acht minuten kreeg MW dan toch de verdiende gelijkmaker. Een vrije trap werd door Prins naast het muurtje ge schoven, waarna Brokamp doelman Doesburg passeerde (11). MW bleef sterker. Trainer Kessler verving Kowalik door Koudijzer. Maar MW ging door en Den Rooyen rondde prachtig voorberei- Kessler haalde Ter Horst uit het veld om hem door Van Staveren te vervan gen. Ter Horst wilde niet. Eerst na een felle discussie verliet hij nors de gras mat. Maar MW draaide steeds beter en Brokamp, zeer actief en zeer goed, bracht na een „gouden pass" van Prins de stand op 3—1. Toen verloor MVV het hoofd. Geheel onnodig kon Heijerman, nota bene ge holpen door Prins, de aansluiting van Sparta herstellen (32). Drie minuten voor het einde maakte doelman Körver zijn fatale fout. Hij schopte Heijerman, waarna Klijnjan de strafschop benutte-: 3—3. Kessler: „We hebben een demonstratie van onze keiharde mentaliteit gegeven door van 31 tot 33 terug te komen. In het centrum van onze verdediging hebben Eykenbroek en Ter Horst ge faald". Ruim drie kwartier werd de kleed kamer van scheidsrechter Van Ravens belegerd door woedende MW-suppor- ters. Er werd gegooid met stenen, buiten het stadion werden auto's vernield en de politie had alle moeite om de massa in bedwang te houden. Tweeslachtig DE KNVB heeft Volendam stevig aangepakt vanwege de onge regeldheden die scheidsrechter Van der Kroft een week non-actief kost ten. Oorzaak: geen hekken om het veld van Volendam. Enige tijd ge leden kwamen ongeregeldheden voor bfj Excelsior. Oorzaak: geen hekken om het veld. Het is niet helemaal eerlijk om de clubs daar voor te straffen, zeker niet zo zwaar als met Volendam gebeurde. Ds KNVB heeft het plaatsen van bek ken verplicht gesteld maar vond ook goed dat Excelsior en Volendam daarmee nog wat wachtten. De ba sis voor de ongeregeldheden was dus die toestemming van de KNVB. Een tweeslachtige houding om eerst goedkeuring te verlenen en daarna te straffen vanwege die goedkeuring. Fatsoen PRAAG. Emil Zatopek, drievou dig olympisch kampioen (5000, 10.000 meter en marathon) in Helsinki 1952, heeft nu ook zijn laatste officiële functie verloren. Het héét dat hij „op eigen verzoek" is ontslagen als lid van het centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse bond voor Naast Zatopek zyn nog acht andere leden ontslagen, maar deze formu lering zou de oud-atleet zijn toege staan omdat hU de laatste tijd in het openbaar zyn verontschuldiging heeft uitgesproken voor bepaalde aitlatln •effende lutie" van 1968. Zatopek verloor gedurende de laat ste twee jaar wegens zyn openlijke sympathie voor de vrijheidsbewe ging onder meer zijn rang in het leger hy was kapitein en het lidmaatschap van de communistische party Tsjecho-Slowakye. ZUERICH. Peter Post, met zijn Zwitserse koppelgenoten Fritz Pfenninger en Erich Spahn, heeft gisteravond de Zesdaagse van Zürich gewonnen, die voor het eerst in de geschiedenis met trio's werd gereden. De uitslag is: 1. Post (Ned.) - Fritz Pfenninger (Zwit.) - Spahn (Zwit.) 284 pnt.; 2. Altig (W.- Dld.) - Fritz (W.-Dld.) - Louis Pfennin ger (Zwit.) 189 pnt.; op één ronde: 3. Sercu (Belg.) - Renz (W.-Dld.) - Jurg Schneider (Zwit.) 350 pnt.; 4. Bugdahl (W.-Dld.) - Kemper (W.-Dld.) - Edi Schneider (Zwit.) 211 pnt.; op 16 ronden: 5. Pijnen - Koel - Loevesijn (allen Ned.) 174 pnt.; op 42 ronden: 10. De Wit (Ned.) - Van der Lans (Ned.) - Zimmermann (Zwit.) 284 pnt. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN De kalklijn in het doel van Piet Schrijvers was het koord waarop FC Twentes' verdedigers zich als volmaakte equilibristen onderscheidden. Keer op keer trachtten de fel op winst beluste Nijmegenaars de Enschedese evenwichtskun stenaars uit balans te brengen, maar die bleven, zij het dik wijls geholpen door geluksgodin Fortuna, overeind. Omdat de aanvallers van FC Twente er evenmin in slaagden Nico de Bree van NEC een buiteling te laten maken moesten twintig duizend toeschouwers in het Goffertstadino zich tevreden stellen met de eindstand 00. U'R dient overigens wél iets te ge- beuren. B(j MVV wm het weer mis. Scheidsrechter Van Raven* voelde zich, terecht, bedreigd en vroeg politiebescherming. Gisteren werd bij FC Utrecht een agent een zware hersenschudding geslagen. In het vorige seizoen moest scheids rechter Van der Kroft begeleid wor den tot ver bulten Maastricht, Vo rige week was bU weer het slachtof fer by Volendam. Het kan aan de scheidsrechters liggen maar men kan eerder aannemen dat het opge wonden publiek zich te snel vergeet en tekeer gaat «P een wijze die doodeenvoudig onfatsoenlijk is. Hel is moeilijk om dergelijke lieden fat soen bjj te brengen. Omdat het dik wijls dezelfde zijn zou het clubbe stuur hun de toegang moeten weige ren. Zeker in gemeenschappen dir zich in plaatsen als Volendam en Maastricht plegen te vormen, moet men bekend ïyn met de identiteit van de oproerkraaiers. Daartegen helpt slechts een middel: spelen zonder publiek. Maar daarmee is de KNVB zo zuinig Schade H' ET Nederlands honkbalteam ia Geen resultaat dat, naar de kan sen gerekend, voor FC Twente geflatteerd was. Maar NEC-trai- ner Wil Coerver mocht na af loop stellen, dat een score van 30 in het voordeel van zijn ploeg normaal zou zijn geweest, zijn Enschedese collega Kees Rij vers had het grootste gelijk van de wereld toen hij zei: „Goed. NEC heeft de kansen gehad, maar het heeft ze ook gemist. Je kunt daarom niet zeggen, dat het onverdiend heeft gelijkge speeld en had moeten winnen" NEC kreeg in het sfeervolle duel zeker zes reële scoringskansen De eerste al na zeven minuten toen Schrijvers de bal na een voorzet van Jendrossek voor de Schrijvers reageerde su bliem. zoals hij in het verdere verloop van de strijd nog meer malen zou doen. Er werd, zo wel door NEC als door FC Twen te, met geweldige inzet gestre den. En ofschoon het doorweek te veld het regende tijdens de wedstrijd vrijwel onophoudelijk - moeilijk begaanbaar was, werd op een zeer behoorlijk niveau ge voetbald. FC Twente was er in plaats op uit de zaak René Kerkhof lichte knieblessure was de aanvalskracht aanzien- keer toch niet in weg naar het doel te sluiten. Wat in de 17e minuut overduidelijk bleek toen Jendros sek in een weergaloze rush ach tereenvolgens de niet imponeren de Huve en Drost passeerde, een fraaie schietkans kreeg, maar hoog over schoot. FC Twente, met Nagy voor het eerst sinds lange tijd in de aan- lijk. Een schuiver van Nagy mis te het doel van De Bree op enke le centimeters. Nog geen vijf mi nuten later gebeurde met een schitterend afstandsschot van Van der Vall hetzelfde. De tweede helft stond vrijwel ge heel in het teken van NEC's po gingen FC Twente op een ach terstand te zetten, al waren de eerste kansen voor de Ensche- deërs. Een verraderlijke kogel van De Vries werd door De Bree moeizaam gestopt; Notten faal de nadat de handige Jeuring hem knap had vrijgespeeld en Pahl- platz\ die zich slechts zelden aan de bewaking van Davldovic kon onttrekken, strandde na een goe de combinatie met Notten op De Bree. Bij Twente was Nagy na rust vervangen door Streuer. omdat de Hongaar door een trainingsachterstand conditio neel niet in staat werd geacht Een einde ruimde'ook Willy van der Kerk hof het veld. Bij een botsing met Bonnen, liep hij een gescheurde bovenlip op, die in het zieken huis moest worden gehecht. Rooks completeerde de En schedese formatie, die het in de slotfaze bijzonder zwaar te verduren kreeg tegen een steeds feller aandringend NEC. Terwijl de duisternis inviel vanaf de tribun-s werd het volgen van het spel uiterst moeilijk en de ver lichting kon niet worden inge schakeld omdat werkzaamheden daaraan nog niet zijn voltooid t Schri zendt de bal koppend bochten wringen om tegentref fers te voorkomen. Tien minuten voor het einde moest Drost hem te hulp komen bij een schot van Janssens en even later kogelde Jendrossek van dichtbij tegen de paaL Davi- dovic schoot weer in, maar Schrijvers redde meesterlijk en de terugspringende bal werd door Jendrossek tegen De Vries aangeschoten. De beste kans kreeg Jendrossek echter vier mi nuten voor het einde na een voor zet van Dekker, maar van dicht bij knalde hij onbeheerst naast. Toen scheidsrechter Brouwer het einde aankondigde, omhelsde Epi Drost zijn doelman Piet Schri j- en heeft Tocb verstout coach Urbanus zicb te zeggen bij aankomst op Schiphol dat Nederland volgend jaar beslist weer mee moet doen „anders is het nu uitgegeven geld voor niets ge weest". Dat geld: honderdduizend gulden. Zou het nicl zinvoller zijn daarmee andere dingcu te doen- in tensievere training bijvoorbeeld om een afgang als in Cartagena te voor komen en dan heel voorzichtig uit te kijken of Nederland zich op we reldniveau kan bewegen. Over .on mogelijke omstandigheden" behoeft men niet te klagen. Daaruit blijkt alleen dat de verantwoordelijke per sonen zich niet terdege op de hoogte hebben gesteld. Of gaal men /.o maar naar een wereldtoernooi? Het lijkt zo te ziin. Bovendien mag men niet vergeten dat er enorm veel schade is aangericht. Kan men het weerleggen ais wordt opgemerkt: als het nationale team niets voor stelt, hoeven we over de clubs niet eens meer te praten. En zo denkt men over het algemeen. Er wordt momenteel om honkbal gelachen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9