Limburger noemt grafschenner mogelijke Delftse moordenaar Loonoverleg in beslissende faze Drie mannen gegrepen voor 50 inbraken Chloorgas in zwembad: 25 mensen naar ziekenhuis Buitenlands belang in SLM onjuist Ook meer kritiek in Suriname zelf Paus Paulus: aanslag daad waanzinnige Arrestaties in Ierland Drie stropers gegrepen na achtervolging Stille betoging van familie slachtoffers Burgemeester terug op post £.hrt - I lNixon boos om afwijzing SST MAANDAG 7 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DELFT De moord op de 21-jarige mevrouw A. Lansbergen-Hölscher, morgen al weer twee weken geleden, houdt in Delft en in den lande talloze mensen bezig. Aan de hand van de beschikbaar gekomen gegevens heeft thans de 59-jarige Limburger Henri Kreykamp zich intens met de moord zaak bezig gehouden. Door combinatie van verschillende gegevens is hij gekomen tot een verrassende veronderstelling, die hij aan de Delftse politie doorgegeven heeft. Deze toetst de gegevens thans op bruikbaarheid. TEKENINGEN LIJKEN VEEL OP ELKAAR De Limburger Kreykamp heeft de ittuatietekening van de slaapkamer van le vermoorde vrouw Lansbergen ver geleken met de biefjes die de bekende jrafschenner vorig jaar op talloze plaat- in het land heeft achtergelaten op cerkhoven en kerken Kreykamp is er •otsvast van overtuigd dat het hand schrift van de Delftse moordenaar die de tekening naar een plaatselijke krant stuurde en een paar dagen later tevens een ansichtkaart hetzelfde is als dat van m die vorig jaar als grafschenner dagelijks van zich deed horen. Zoels bekend zijn voor de grafschen- I nerij twee person enaangehouden. Aller eerst de met vrouwenkleren uitgeruste H. die later bij gebrek aan over tuigend bewijs werd losgelaten. Daarna Maastricht een zekere Pierre F. in gesloten, die thans nog achter slot en grendel zit. De Limburger Kreykamp is nooit van overtuigd geweest dat de n die thans in Maastricht gevangen lit, de werkelijke grafschenner is. Naar zijn mening is dit slechts een hulp van de grote baas, een zekere D., een homo fiel, die meestal in Amsterdam woon achtig is, maar waarvan bekend is dat hij regelmatig de nachten ergens anders doorbrengt. D. is 41 jaar en naar de mening van Kreykamp de man die het brein i6 achter de Delftse moord. Uitge floten moet echter worden de mogelijk heid dat D. zich ook in deze zaak van in hulp heeft bediend. Waarom de mogelijke Delftse wurger dezelfde kan zijn als de grafschenner concludeert Henri Kreykamp uit de ver schillende tekentjes, die zowel op de ansichtkaart en de situatieschetsjes, als op de briefjes van de grafschenner zijn aangetroffen. De zogenaamde „SS-teken- tjes" zijn daarvan wel het meest spre kende voorbeeld evenals hakenkruisjee, die ook thans weer rijkelijk op de kaart tekening voorkomen. Kreykamp is er to goed als zeker van, het schrift van in die zich thans via de plaatselijke krant tot de politie wendt en dat van de grafschenner is Identiek, afkomstig an D. D., die volgens mededelingen i Amsterdams informatiebureau een heel strafblad heeft, is in Limburg geboren. Dat zou volgens de heer Kreykamp kun nen verklaren waarom er op de ansicht- kaat „Delfse Courant" stond in plaats vart „Delftse". Een Limburger laat in zijn spraakgebruik de „T" in dergelijke ge vallen wel meer onuitgesproken. Of deze nalatigheid de man fataal kan worden is thans nog niet duidelijk. De Delftse politie heeft nog geen oordeel over de bruikbaarheid van de tip. „De heer Kreykamp heeft wel meer van zich laten horen, ook in andere gevallen", aldus de politie. „Eerlijk gezegd staan we er nogal sceptisch tegenover. Maar de tip wordt in ieder geval nagetrokken'. De heer Kreykamp tenslotte laat weten nogal bezorgd te zijn over de mogelijke ontwikkelingen. „Ik ben ergens een paragnost". Ik voel dat er nog meer in de lucht hangt". ALKMAAR (ANP) Drie Amster dammers gespecialiseerd in inbraken in scholen zijn in Schoorl aangehouden, kort nadat hun signalement bij een inbraak in Alkmaar bekend werd. De mannen bekenden inbraken in Amsterdam (20), Rotterdam (11), Eind hoven (8) en Alkmaar (11). De arrestanten zijn een 17-jarige elektricien, een 19-jarige verwarmings monteur on een 20-jarige student Zij legden hun strooptochten sinds eind oktober op de bromfiets af. Nederland in verzet TILBURG (ANP) Rond en in het overdekte gemeentelijk zwembad in Tilburg ontstond zaterdagmiddag een lichte paniek toen buiten hel gebouw spelende kinderen twee vaten, ge vuld met repectievelijke chloorwaterstof en zwavelzuur, omgooiden en uit de verbinding van beide vloeistoffen een prikkelig en giftig gas zich ontwikkel de dat bovendien door de ventilatie- kokers van het zwembad naar bin- In korte tijd kreeg een groot aan tal bezoekers ademhalingsmoeilijkheden en last van geïrriteerde ogen en 25 mensen werden naar een ziekenhuis Amerikaan zou namelijk volgens de overgebracht. Na behandeling konden pas gepubliceerde overeenkomst 30 pro zij spoedig huiswaarts keren. Het cent preferente aandelen in de maat- zwembad werd enige uren na het ge- schappij gekregen hebben, de SLM beurde weer voor het publiek open- eveneens 30 procent en particulieren gesteld. Gebleken is dat de kinderen I en/of rechthebbenden 40 procent, zich via een bouwwerk, waarvan de j afrasting was vernield, toegang had- Dit schijnt de voornaamste reden van PARAMARIBO (ANP) Nederland heeft onoverkomelijke bezwaren tegen de belangen, die de Amerikaanse za kenman Leroy Frants jr. zou hebben gekregen in de Surinaamse luchtvaart maatschappij via de „Surinaamse lucht vaartmaatschappij internationaal. Deel gastarbeiders kan niet naar huis voor kerstviering UTRECHT (ANP) De directie van s Duitse spoorwegen vreest, dat dit jaar ongeveer 90.000 arbeiders, die Kerstmis in bun vaderland willen door brengen, op de Duitse stations achter blijven. Aiïte extra en gewone treinen zijn al volgeboekt. Het aanbod van gastarbei ders, dat met Kerstmis naar huis en haard wil, is dit jaar ongeveer een derde groter dan vorig jaar. Gerekend wordt op 560.000 gastarbeiders, onder wie enke le duizenden uit Nederland. De ervaring heeft geleerd, dat onge veer 65 procent van de kerstreizigera onder de gastarbeiders de Laatste tien l voor Kerstmis op stap gaat, ter- er in de tremen slechts plaats is 160.000 gastarbeiders. Oorzaak van de te verwarchten narigheid voor 90.000 gastarbeiders: ze hebben met tijdig een plaatsje besproken in de extra-treinen. VATICAANSTAD (Reuter KNP) Paui Paulus heeft gisteren in een toespraak tot rond 50.000 mensen op 't Sint-Pieters plein ln Rome de aanslag op zijn leven m Manilla door de 35-jarige Boliviaanse kunstenaar Benjamin Mendoza y Amor, „daad van een waanzinnige" genoemd. Hij zei God te danken, dat deze hem had beschermd. De paus sprak ook nog over de echt scheidingskwestie in Italië. „Ik kan mijn smart niet verbergen", aldus de paus, het feit dat het Italiaanse parle ment de vorige week zijn goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp ter Invoering van de echtscheiding in Italië. Vlak voor hij begon te spreken waren circa 500 voorstanders van echtscheiding op het Sint-Pietersplein aangekomen. Zij hadden spandoeken bij zich, waarop stond: „echtscheiding Italië is nu niet als Europa vrij" en „Echtscheiding de eerste zege van de leken in Italië in honderd jaar". Liesbeth Teding van Berkhout nodigt be kenden en geïntresseerden uit om de opening van haar tentoonstelling bij te wonen op 11 december te 20.30 uur in Galerie Sierraad te Amsterdam, He rengracht 242. Zij exposeert daar sa men met Frangoise van den Bosch een aantal draagbare objecten. met Transavia. Commissarissen van de maatschappij zouden moeten zijn mr. D. H. Emanuels, advocaat (vroeger gevol machtigd minister) Ph. C. Cohen, direc teur van de Scheepvaartmaatschappij Suriname en J. M. Block, directeur TransaviaHolland. Mr. Emanuels zou als president-commissaris optreden. Niet alleen de Nederlandse regering verzet zich tegen deze overeenkomst, ook in Suriname komen steeds meer tegenstemmen tegen deze opzet van dr SLM. Vandaag zouden de Surinaamse Staten aan deze kwestie een uitvoerig debat besteden De openingsvlucht van de SLM is zaterdag toch doorgegaan, zij het met een KLM-toestel, dat morgen naar Ne derland terugkeert. Het vliegtuig heeft sinds zaterdag op Zanderij, het vlieg veld van Paramaribo, gestaan. Vogelvangers op vuist met natuurvrienden (Van onze correspondent) TIENEN Bekvechtende voor- en tegenstanders van de vogelvangst vlogen elkaar gistermiddag in het Belgische stadje Tienen in de veren. Vogelvan gers waren naar die stad gekomen voor een nationale betoging tegen mo gelijke plannen van ce regering om hun bobby te verbieden. Natuurvrienden van allerlei verenigingen hadden een tegenbetoging aangekondigd. Via spandoeken lieten de vogelvan- i dat men eerst de jacht, pas daarna het vogelvangen moet verbieden. Zij 1 noemden zichzelf „de enige echte na tuurvrienden." j Tegenbetogers noemden de vogelvan gers beulen en moordenaars en som- j mige vangers reageerden daarop met I een Hitlergroet: dat veroorzaakte een j korte schermutseling, waarbij wat neu zen en oren werden stukgeslagen. Rijkswacht en pokitie dreven de vech tersbazen uiteen. Een paar personen j werden opgebracht en na een paar u- i ren vrijgelaten. )or Paramaribo zijn ir Suriname gegaan, it met Transavia. Na de recente moeilijkheden tussen KLM, SLM. RLD en Transavia werd voor de vlucht een KLM-toestel inge schakeld. Bovendien verlaagde de KLM haar prijzen tot 800 gulden. DUBLIN (AP) Ierse rechercheurs hebben zaterdag elf mannen gearres teerd in de intensieve speurtocht naar de ondergrondse terroristen die een plan zouden hebben beraamd een aantal mi nisters en andere regeringsfunctionaris sen te ontvoeren en te vermoorden. De afgekondigde noodtoestand geeft de politie ruimere vrijheid van handelen bij haar onderzoek. Bijzonderheden van het vrijdag door de prmier onthulde complot tegen de rege ring zijn nog niet bekend. Bij de huizen van regeringsfunctionarissen en buiten landse diplomaten is politiebewaking in gesteld. In Engeland heeft de speciale ..Ierse brigade" van de politie het toe zicht op vermoedelijke Ierse extremis ten verscherpt. Men vreest voor overval len op militaire wapendepots en wapen fabrieken. RIDDERKERK (ANP) Drie stropers ztfn saterdagmiddag na veel moeite door de politie in Rotterdam aangehouden. De arrestatie kon pas gebeuren na een ach tervolging door Ridderkerkse en Rotter damse politie. In Ridderkerk trachtte de politie da auto met de drie mannen te laten stop pen voor een routinecontrole, maar de wagen ging er met grote vaart vandoor. Op de rijksweg werd uit een van de ramen een zak met drie hazen gegooid. De politiewagen wist vóór de stropers te komen en aanvankelijk stopten zij. Toen de de agent echter uit zijn auto was gestapt gingen de stropers er op nieuw vandoor. Eindelijk wist de Rotterdamse politie lm Rotterdam-zuid de auto te laten stop pen. Er werden in de wagen wel pa troonhulzen maar geen wapens aange troffen. Tegen de mannen werd proces verbaal opgemaakt en de auto werd ver beurd verklaard. Stroom voorziening gestagneerd in Engeland LONDEN (Reuter). In het Verenigd Koninkrijk waren vandaag de eerste gevolgen van de stiptheidsactie van het personeel btf de elektriciteitsvoorziening merkbaar aangezien in verscheidene steden de verkeerslichten niet werkten, evenals de lichtseininstallaties van de spoorwegen. Tijdens het spitsuur ontstonden grote verkeersopstoppingen. Een groot deel van Glasgow zat zonder stroom en ook in Engeland en Wales werd hinder van de actie ondervonden. De 125.000 arbeiders zijn de actie be gonnen ter ondersteuning van looneisen. Zij eisen een salarisverhoging van vijf pond sterling en 16 shilling en hebben een aanbod van twee pond sterling afge- Gevreesd wordt dat de stroomvoor ziening in de „donkere dagen voor Kerstmis" geheel in het honderd zal Laatste poging tot akkoord (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering zal van avond een laatste poging doen om de werkgevers en werknemers tot een ge zamenlijk standpunt over de loonmati- ging-1971 te bewegen. Niemand echter gelooft daarin nog, zodat de regering deze week zelf een beslissing over de maatregelen zal moeten nemen. Het overleg tussen regeing en bedrijfsleven begint vanavond oi nisterie van Justitie te Den Haag. Intussen heeft de voorzitter van he Algemeen Verbond Ondernemers Bouw nijverheid de heer S. J. van Eijkelen- burg vandaag in Utrecht gewaarschuwd tegen de ontwikkelingen op het loon- front. Volgens hem geeft men in Ne derland thans de voorkeur aan onder linge strijd boven het onderling over leg. „Als het zo doorgaat, doen we el- i kaar de das om", zei hij op de alge- j mene vergadering van zijn bond. Hij riep het bedrjfsleven op weer het ge zond verstand te laten zegevieren boven het onderling gekrakeel, „want als het bedrijfsleven zelf machteloos is„ wordt een operatieve ingreep van de over heid onvermijdelijk". Mosjoesjoe weer staatshoofd Ramp St.-Laurent-du-Pont (Van onze correspondent) PARIJS Rampen vergeet het grote publiek even snel als zü gebeuren. Een maand geleden verbrandden in Saint- Laurent-Du-Pont bij Grenoble 146 jonge mensen, die het weekeinde doorbrachten in een clubhuis dat vlam vatte en binnen enkele minuten geheel uitbrandde. Bij een eerste onderzoek bleek dat de veiligheidsmaatregelen te wensen overlieten, dat er niet voldoende nood uitgangen waren en dat de decors be stonden uit zeer brandbaar materiaal. Als eerste sanctiemaatregel werd de bur gemeester van het dorp en de secretaris van de prefectuur drie maanden ge schorst. Over Saint Laurent praat nie mand meer. Want op déze ramp volgde de nog veel grotere catastrofe van Pa kistan, die inmiddels ook weer uit het dagelijkse nieuws is verdwenen nu het proces van Burgos in Spanje midden in de belangstelling staat. Maar inmiddels zijn de ouders in Saint Laurent hun kinderen kwijt. En zulke wonden genezen niet zo snel. Een comité van verweer heeft zondag in het dorp een stille betoging gehouden, i waaraan 400 personen hebben deelge nomen. Tegen de verkoolde muren van het clubhuis werden bloemen gedepo neerd en daarna trok de stoet twee kilo meter verder naar het gemeentehuis waar de burgemeester, sedert jongstleden I nódig een volksti. -iterdag weer op lijn post. zich mot liet ri.leproJeet-Vl.itwedde,De Bij een temperatuur van tegen nul graden proberen stakende taxi- chautfeurs boven een vuurtje hun handen warm te houden. Zij posten bij een grote taxiparkeerplaats in Manhattan. B. EN W. VLAGTWEDDE: Volksstemming over militair oefenterrein Eurolening verhoogd tot ƒ180 miljoen BRUSSEL (ANP) De Europese commissie en het consortium van ban ken, die de KSG-lening in nieuwe vorm, namelijk uitgedrukt in Europese munt- etootenAATrl eenheden, gaan uitgeven, hebben daar zoveel belangstelling ondervonden 1 nu al besloten is de lening te verho- i MASEROE (Reuter) Koning Mos van 108 tot 180 miljoen gulden. De joesjoe II van het Afrikaanse staatje Le- ondertekening van de leenovereenkomst sotho, die na acht maanden ballingschap zal in de eerst komende dagen plaats- j in Nederland in zijn land is terugge- hebben. Zoals bekend, krijgen inschrij- j keerd, is zaterdag opnieuw als staats- vers op deze lening de gelegenheid ren- hoofd beëdigd. Hij moest de eed afleg- te en aflossing van de obligaties te ont- gen op een nieuwe wet, die onder meer vangen in een van de zes muntsoorten j bepaalt dat, als de koning zich niet bui van de EEG naar hun keuzen. De waar- ten de politiek houdt, de premir hm den van deze zes valuta zullen voor de- I als afgetreden mag beschouwen en het ze lening en voor de duur van de lening I college van stamhoofden kan opdragen, „bevroren" worden op de dag van uit- een nieuw staatshoofd aan te wijzen. gifte.I edrijfsleven TVT* 1 WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft zaterdag de afwijzing door de senaat van de verdere ontwikkeling van een Amerikaans supersoon lijnvlieg- tuig (SST) een „verwoestende vergissing" genoemd, die hersteld moet worden. Het besluit zou de Amerikaanse lucht vaartindustrie voor jaren kunnen uitscha kelen. Nixon verklaarde dat hij het con gres kon verzekeren, dat de twee pro totypes in geen enkel opzicht het milieu zouden aantasten. De regering verricht te uitvoerig onderzoek om eventuele schade in een later stadium te voorko- zeet weg,™ ziekte. „Wü de ..nier eisen zei een der woordvoerders van het comité van actie, „dat de burge meester nog twee maanden geschorst blijft, want hij Ls een van de grootste schuldigen. Vandaag komt de burge meester terug, morgen zit de geschorste secretaris van de prefectuur weer op zijn plaats en overmorgen praat geen sterve ling meer over wat in Saint Laurent is gebeurd. Een burgemeester kan worden vervangen, maar niet een kind. De 146 slachtoffers hadden hun entreegeld be taald ,en hadden er recht op dat zij ook weer veilig naar huis konden gaan. Mocht het onderzoek in de doofpot gaan dan komen wij terug met familieleden uit alle dorpen van de Dauphlne". De demonstralle verliep rustig maar voor alle zekerheid stonden voor het pig niet mogelijk i gemeentehuis twee gendarmes op post. gefundeerd oordeel VLAGTWEDDE (ANP) Het colle- Vlagtwedde wil zo- het Di- oordelen. legerplaatsen in zuid-oost Groningen mogelijk zouden kunnen bren gen. zijn niet te vergelijken met die van de vestiging van een mammoetbedrijf, zelfs niet als het plan „Kikkert" wordt verwezenlijkt, aldus het college van B. en W. te Vlagtwedde. In de plannen, die thans bekend zijn, zitten nog veel vraagtekens en vaaghe den. De offers, die de uitvoering van de j streek vragen en waarbij gedacht wordt aan een grote oppervlakte cultuurgrond voor het aantal daarbij betrokken be woners, zijn veel groter dan tot dusver in de openbaarheid is gekomen. Na be studering van de Haagse documenten en kaarten vindt het college het voorlo- 1 weloverwogen en j De Kaffe Kantate van Joh. Seb. Bach De dirigent Anton Kersjes (Amster- zal uitgevoerd worden op 14 decem ber door het Symphonie Orkest onder leiding van Sam Swaap in Diligentia Ook van Bachs' zonen zullen compo- sities ten gehore worden gebracht. Medewerkers zijn Heent Prins, so praan, Frans Prins, bas, Eric de Quin- j ceay, tenor, Christian Lambour, kla vecimbel en Alain Winkelman, fluit I sterdams Philharmonisch Orkest) zal van 5 tot 25 januari 1971 een tour nee maken door de Sovjet-Rusland. Hij zal dirigeren in Oeljanovsk, Tal lin en Leningrad. Onder meer met het Philharmonisch Orkest van Le ningrad zullen werken worden uitge voerd van Franck, Berlioz, Beetho ven, Roussel en Schumann. de wijk Koraal Specht

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5