De nieuwe loon- en inkomstenbelasting Enzijdig besluit studentenkerk dient niet hele kerkgemeenschap Centraal beraad Kerken Zuid-Nederland: Oppositie acht reis minister Bakker naar Zuid-Afrika mislukt Suriname protesteert fel tegen vliegverbod Dieven van 10.000 horloges in spitsuur gearresteerd Koninkrijksstatuut geen eeuwige zaak Alarm op zee voor baby-in-aantocht LE1DSE COURANT PAGINA DEN BOSCH (KNP) In een verklarin de kerkeraden in Brabant, Zeeland en Kerken in die provincies zijn bczorgdhei de Amsterdamse studcntenecclesia en Het Centraal Verband van Kerken, u Nederlands Hervormde Kerk, de Remons meerde Kerken, de Evangelisch Lutherse en oproep, gericht aan de priesters en Limburg, heeft het Centraal Beraad van uitgesproken over de ontwikkelingen in ver suggesties hierover van Septuagint, aarin samenwerken de R-k. Kerk, de rantse Broedergemeenschap, de Gerefor- Kerk en de Doopsgezinde Broederschap. erkent volledig de zwaarte van de prob vlak, der Amsterdamse studentenecclesi beslissing inzaken de ambtsbediening do buiten de verantwoordelijkheid van de hele gemeenschap dient en de oplossing Bezivaren tegen lematiek, vooral ook in het persoonlijke a. Maar het meent, dat een eenzijdige r een gehuwd priester, die zich daarmee etrokken bisschop stelt, in feite niet de van het probleem niet bevordert. raad wil echter geen ontwikkelingen afremmen. Er is volgens het beraad alle reden om de eigen diensten van de suggesties van verschillende kerken zo open mogelijk te stellen voor leden van andere ker ken. Maar algemene voorschriften wor Septuagint Bezwaar maakt het Centraal Beraad van Kefken ook tegen een suggestie den niet gegeven. Plaatselijk zal men van geval tot geval tot verantwoorde beslissingen moeten komen. De verklaring is ondertekend door de leden van de raad, die de deelnemende kerken vertegenwoordigen, onder wie van de Septuagint, dat een gehuwd r.k.-priester zou kunnen voorgaan in een reformatorische gemeente. Het be raad meent, dat in de suggestie van de bisschoppen Moors van Roermond, Bluyssen van Den Bosch en Ernst van Breda. Septuagint niet alleen de forr onduidelijk is, maar dat daarmee tev( :n „heilloze weg" betreden wordt, n omdat ook een .groep predik) Septuagint is toegetreden. Volgens het Centraal Beraad van Kerken zou deze handelwijze het verkeer tussen de ker ken nadelig kunnen beïnvloeden en bo vendien de oplossing binnen de eigen kerk geen stap naderbrengen. Het is niet de goede weg, zegt het beraad aan zijn priesters en kerkeraden. Het beraad vraagt de priesters en kerkeraden om mee te delen wat zij over deze kwestie denken. Een ander punt, dat het Centraal Beraad aan de priesters en kerkeraden ter overweging voorlegt, betreft de groeiende behoefte aan de oecumeni sche dienst. Wanneer een dergelijke lijkheid van een of meer deelnemende kerken aantast of ondoorzichtig maakt, dan wordt daarmee geen bijdrage gele verd tot de eenwording. Maar het be- Bakker: „Men kon van mijn reis geen ivonderen vernachten DEN heeft gisteravond in de Tweede K; minister Bakker naar Zuid-' „mislukte" missie genoemd. ,JDe minister had misschien iets voor de gediserimineerden daar kunnen berei ken, indien hfj ook met de niet-gelega- isitie gesproken had, de grote apartheid had veroordeeld en geen honderd procent steun had gege- de buitenlandse politiek van Ztiid-Afrika. De minister heeft te veel insen geboden voor politieke uitbui- ng van zijn bezoek en zich in een >ek laten drijven, waar hij niet wil tten", aldus de heer Wierenga. De KVP'er Westerterp vroeg zich af of het niet beter was geweest het be- 12 dagen te beperken tot enkele dagen. Dan was beter tot uit drukking gekomen dat de minister ging linister van Verkeer en Water een luchtvaartovereenkomst te indertekenen en niet als vice-premier. (Van o parlementaire redactie) De socialist Wierenga Overigens vond drs. Westerterp de na derhand ontstane rel over de reis „bui ten elke proportie". De heer Scholten (CHU) vroeg minis ter Bakker de verzekering, dat zijn reis geen verandering heeft gebracht in zijn principieel afwijzend standpunt jegens de apartheid. Voor de AR-afgevaardig- de Kieft stond dit laatste zonder meer vast en moest het doen en laten van de minister geheel tegen die achtergrond bekeken worden. Minister Bakker zei in zijn antwoord geen wonderen van zijn reis te hebben verwacht, maar er toch meer in te zien dan in een toegespits isolement van Zuid-Afrika. Hij zei onverkort vast te houden aan zijn afwijzing van de apartheid en dit ook niet te hebben dood gezwegen. Ik heb daar blijk van gegeven. Men mocht echter niet van mij verwachten dat ik ginds demon stratief van me af zou gaan praten. Dat zou alleen maar tot heilloze irritatie hebben geleid. Zijn kritische opmerkin gen bij de overhandiging van een ge schenk waren toch reeds vrij hard aan gekomen* bij de Zuidafrikaanse rege ring. In het Bouwcentrum, Weena 700 Rot terdam, wordt dinsdagmiddag 15 de cember een tentoonstelling geopend van kindermeubelen onder de titel „Kinder achtig". Ze omvat meer dan 200 kinder meubelen in ruim 100 verschillende typen uit geheel Europa. Er zijn ook Bezorgdheid over woonwagenwet DEN HAAG (ANP) Minister dr. M. A. M. Klompé van CRM is niet zonder zorg over de uitvoering van de nieuwe Woonwagenwet. Er zal meer nadruk gelegd moeten worden op het bevorde ren van de ontplooiingsmogelijkheden van de woonwagenbewoners en op de integratie in de samenleving. Ene en ander blijkt uit het thans gepubliceerde verslag van een overleg, .Kamercommissie CRM had met Het is de vraag, zo deelde minister Klompé mee, of de geplande vijftig re gionale woonwagencentra er zullen ko men. In elk geval zullen nog enige tijd vele kleine gemeentelijke staanplaatsen blijven bestaan. Op grond van de wet moeten alle gemeenten, die niet bij een regionale kring zijn aangesloten, een eigen woonwagencentrum hebben. PARAMARIBO (ANP) De regering van Suriname heeft haar gevolmachtig de minister in Nederland dr. J. Polanen opgedragen te protesteren tegen het verbod door de Rijksluchtvaartdienst Tran; vluhter naamse luchtvaartmaatschappij. Boven dien moet hij de Nederlandse regering meedelen dat Suriname op het stand punt blijft staan dat de eerste vlucht met een toestel van Transavia moet dooraan. Dit heeft de Surinaamse re geringsvoorlichtingsdienst gisteren be kendgemaakt. Vooruitlopend op de in :nbar •gadering van de Staten van Surin; me door de minister van Economische Zaken, J. Rens, te beantwoorden vragen inzake de SLM, deelde de RVDS mee. dat de door de Surinaamse Luchtvaart maatschappij uit te voeren vluchten op de Midatlantische route door een door de Rijksluchtvaartdienst aan Transavia Holland NV opgelegd verbod om voor de SLM deze vluchten uit te voeren, in het gedrang zijn gekomen. Het communiqué luidde verder: ,,De regering van Suriname stelt zich op het standpunt dat ingevolge de tripartite luchtvaartovereenkomst de SLM volko men gerechtigd is binnen het konink rijk deze vluchten zonder voorafgaande standpunt dan ook ter kennis van de Nederlandse regering en de Rijkslucht vaartdienst gebracht. De eerste vlucht, morgen, - die volle dig was volgeboekt met 150 betalende passagiers en ongeveer 30 vertegen woordigers van pers, radio en tv en enkele vertegenwoordigers van reisbu reaus als genodigden, dreigt door het verbod van de Rijksluchtvaartdienst geen doorgang te zullen vinden. De Surinaamse regering handhaaft OPROEP BEDRIJFSLEVEN: Sluit winkels op 24 en 31 december DEN HAAG (ANP) Het Centrale Overleg van Werkgevers en Werknemers in de detailhandel heeft een beroep ge daan op alle ondernemingen om de don derdag vóór Kerstmis en Oudejaars avond, resp. 24 en 31 december, de win kels te sluiten. De organisaties hebben .de sluiting ook bepleit in die gevallen, i de GROOT DEEL BUIT TERUG (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Midden in het spitsuur arresteerde de Amsterdamse politie gisteren zeven mannen, die in oktober betrokken zouden zijn ge weest bij de diefstal van 10.000 hor loges uit een horlogegrossierderij in Utrecht. In de auto van een van de mannen werd het grootste deel van de horloges teruggevonden. De ge- r» horloges vertegenwoordigen waarde van anderhalf miljoen :n. De zeven mannen staan bij tolitie bekend als „zware jon- In eerste instantie had de Utrechtse politie in de diefstal geen enkel aan knopingspunt. Een paar weken gele den kwamen de eerste tips uit Am- loges te koop werden aangeboden. Deze tips bleven daarna aanhouden. Bovendien werd de auto, die in de nacht van de diefstal in de buurt van de Utrechtse grossierderij werd gezien, herhaaldelijk in Amsterdams ..Rosse buurt" gesignaleerd. Dat de politie de ze'ven gisteren vrij rustig en allen tegelijk heeft kunnen inrekenen was wel opzienba rend. De mannen stonden rond vijf uur op een kluitje bij elkaar en waren zo overrompeld, dat zij geen tegenstand boden. In de auto, die gen van hen bij zich had, was een groot deel van de buit aanwezig. Het duidt er volgens 'de politie op dat de op het punt stonden goede Hoofdambtenaar trekt klacht tegen minister in ALMELO (ANP) Drs- A. J. H. Giete- link, directeur van het gemeentelijk so ciografisch bureau te Almelo heeft zijn aanklacht tegen minister mr. H. K. J. Beernink ingetrokken. De klacht werd ingediend, omdat drs. Gietellnk zich in :n goede naam aangetast voelde door opmerkingen van de NOS-nadioprogramma Iers de volkstel- Gisteravond, in een VPRO-ultzending, ig de minister in op de positie van overheidsdienaren bij de volkstelling. >ewel naar de mening van drs. Giete- ik die positie nog niet geheel duidelijk geworden, is de krenkende Indruk die eerder werd opgewekt, volgens hem weg- men. Daarom besloot hij de eommls- van politie te Almelo mee te delen, dat de aanklacht wordt ingetrokken. (Van onze parlementaireredactie) DEN HAAG Het Statuut voor het Koninkrijk, waarin de verhoudingen tus sen Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname zün neergelegd, is geen eeuwige zaak. Het is noodzakelijk dat dit staatsstuk telkens opnieuw op zjjn waar- Dit bU s behai Verschillende Kamerleden vonden dat de Nederlandse regering geen al te af wachtende houding moest aannemen bij het streven naar staatkundige zelfstan digheid voor ozne overzeese gebiedsdelen Men was het er ook vrij algemeen over eens dat Nederland een bepaalde oplos sing moest opdringen. De heer Van Lier •eldbui of -bui reld Om een uur of tien kwam het alarmerende bericht, dat aan boord van de ferry boot „Norwave", die van Huil op weg was naar Hoek van Holland, dringend medische assistentie nodig was voor een passagiere, die op het punt stond aan een baby het leven te schenken. Zodra alle nodige voorzieningen waren getroffen, steeg van de marinevliegbasis Valkenburg een Neptune op, even later gevolgd door een hefschroefvliegtuig met een marine-arts aan boord. Nadat de Neptune de „Norwave", die zich op ongeveer veertig mijl afstand westelijk van Hoek van Holland bevond, had opgespoord, kon de helikopter naar het schip worden gedirigeerd. Hierna duurde het niet lang meer of de arts was op het scheepsdek neergelaten. De baby liet echter op zich wachten. De vrouw werd bij aankomst onmiddellijk naar een ziekenhuis in Rotterdam overgebracht. (PvdA) meende wel dat op zo kort moge lijke termijn een oplossing moest worden gevonden, baarbij gestreefd moest wor den naar internationale souvereiniteit voor Suriname en de Antillen, waarbij gestemd worden heer Van der Spek (PSP) waarin om be ëindiging van het statuut gevraagd wordt. NLM op zoek naar buitenlandse doorverbinding (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De NLM is van plan op korte termijn de tussenlanding in Eindhoven te laten vervallen en zo wel naar Eindhoven als naar Maas tricht rechtstreekse luchtverbindingen te onderhouden. Getracht wordt boven dien NLM-toestcllen vanaf de luchtha ven Zuid-Limburg nog een doorverbin ding te laten maken naar een buiten landse bestemming. Zowel met Sabena, Swissair en Luft hansa als met Engelse maatschappijen zijn contacten gelegd over het invoegen van de luchthaven Zuid-Limburg in een van hun verbindigen. Over een luchtverbinding Londen MaastrichtDüsseldorf heeft onlangs beraad plaatsgevonden tussen de lucht havens Zuid-Limburg en Zestienhoven, de Kamer van Koophandel in Zuid- Limburg en Rotterdam en een Engelse luchtvaartmaatschappij. Een en ander hebben GS van Limburg medegeeeld op vragen uit de vaste statencommissie voor Economische Zaken. (Van onze parlementaire redactie) 4£N HAAG Nu de Tweede Kamer dinsdag et laatste woord heeft gesproken over de fjzigmg van de loon- en inkomstenbelasting i het mogeljjk, het geheel te overzien. D» volgende onderdelen zjjn gewijzigd. De veran- eringen worden als de Eerste Kamer er p een uitzondering na. Dat betekent, dat ze p die datum voorzover nodig in de loonbelas- ingtabellen worden verwerkt en dat egenen, die onder de inkomstenbelasting val- eo er in het voorjaar van 1972 pas mee te l krijgen als zij het aangifteformulier >etreffende het inkomen in 1971 moeten in- zowel voor nieuwe als voor tweedehandswa gens. Deze regeling geldt voor ondernemers en voor werknemers, die een auto van hun werkgever ter beschikking hebben gekregen, dus niet voor werknemers met autokostenver goeding. Arbeids- en reiskosten buitengewone lasten huidige regeling is, dat men tenzij men an aantonen dat men hogere kosten heeft procent van het inkomen mag aftrekken met 10 gulden voor reis- en arbeidskosten. Straks n'ordt de regeling, dat men 4 procent mag af- Tekken met een minimum van 200 en een 800 gulden en daarboven nog reiskosten, afhankelijk van de afstand die men oet afleggen voor woon-werkverkeer. Deze iskosten bedragen: bij reisafstand beneden km 100 gulden, van 10-15 km 310 gulden, 140 gulden, 2C~ 60 gulden, 40 1 meer 1480 gulden, erwerking van de reiskosten in de loon ei astingtabellen geschiedt pas in de loop van 971. Tevoren zal de minister van Financiën Kamer nog voorstellen al deze bedragen t 50 gulden te verlagen Autokosten Thans is het nog zo, dat het gehele bedrag van de als buitengewone lasten aangemerkte uitgaven (ziektekosten, behoudens de eerste 750 gulden, kosten van levensonderhoud van verwanten, studiekosten) van het inkomen mógen worden afgetrokken als zij meer dan 4 procent van dat inkomen bedragen. Straks krijgt elke buitengewone lastencategorie een eigen aparte drempel, die overschreden moet worden, waarna alleen het meerdere aftrek baar is. Voor studiekosten en kosten van le vensonderhoud voor verwanten is die drempel voor elke 200 gulden of (als dat lager is) 1 procent van het inkomen. De aftrekregeling voor ziektekosten kent straks drie drempels. Voor inkomens tot 18.000 gulden is de drempel 10 procent van dat inkomen, voor inkomens tussen 18.000 en 40.000 gulden geldt een vaste drempel van 1.800 gulden en voor inkomens boven 40.000 gulden een vaste drempel vein 2.500 gulden. De ziektekosten, die boven deze respectievelij ke drempels uitkomen, mogen worden ver menigvuldigd met tenminste 1,25, Vermenig vuldiging met anderhalf is toegestaan als de belastingplichtige kinderaftrek heeft voor vijf of meer kinderen of in het voorafgaande jaar ook al ziektekosten heeft mogen aftrekken. Vermenigvuldiging met 1,75 is toelaatbaar, als de belastingplichtige in twee voorafgaande ja ren ziektekosten heeft mogen aftrekken. Adoptiekosten en diëetkosten worden gere kend tot de ziektekosten, evenals kosten van bevalling, invaliditeit en overlijden. Kosten van bloemen, fruit en dergelijke attenties bij ziekenbezoek horen er niet (meer) bij, reiskos ten voor ziekenbezoek in bijzondere gevallen nog wel. Werkende vrouw Thans is eenderde van de arbeidsinkomsten van de vrouw (maximum 2.220 gulden) aftrek baar van het gezamenlijk inkomen van man en vrouw. Voor de vrouw, die meewerkt in de onderneming van haar man, worden de arbeidsinkomsten nog gesteld op 2.499 gulden. De nieuwe regeling houdt een aftrek daarboven uitgaande arbeidsinkomsten. De a trek mag niet meer bedragen dan 4.000 gul den, welk bedrag dus wordt bereikt bij een arbeidsinkomen van de vrouw van 16.000 gul den. Het inkomen van de vrouw, die in de on derneming van haar man werkt, wordt gesteld op 35 procent van de winst als zij hele dagen en op 22,5 procent als zij halve dagen werkt. Haar inkomen wordt minimaal op 3.000 gul den gesteld. Deze nieuwe regeling gaat in zijn uitwerking pas in 1972 in. Voor 1971 geldt als minimum aftrek een bedrag van 850 gulden (thans 700 Eigen woning Voor de bepaling van het belastbare inkomen wordt thans de economische huurwaarde van de eigen woning in aanmerking genomen als bijtelpost. Hiervan mogen echter worden afge trokken afschrijving, zakelijke lasten (straat- en rioolbelasting), onderhoudskosten, kosten van verzekering en hypotheekrente. In de nieuwe regeling wordt bij zelfbewoning de huurwaarde van de eigen woning gesteld op een bedrag, dat afhankelijk is van de geschat te verkoopwaarde van het pand in bewoonde staat. Deze huurwaarde moet worden gezien als een netto huurwaarde, d.w.z. de bruto huurwaarde verminderd met kosten, lasten en afschrijvingen. De huurwaarden zijn als volgt: als de verkoopwaarde wordt de huurwaarde van de woning bedraagt: gesteld op: worden aangegeven. Ook in dat geval kunnen onderhoudskosten en afschrijvingen niet wor den afgetrokken. Wie tussen 31 augustus 1967 en 1 september 1970 verplichtingen tot aan koop van een eigen woning heeft aangegaan, mag in de jaren 1971 en 1972 de oude rege ling nog toepassen. Zelfstandigen 30 tot 60.000 gulden 60 tot 120.000 gulden 120 tot 240.000 gulden 240.000 gulden en meer 150 gulden 300 gulden 600 gulden 1200 gulden 2400 gulden Op dit moment bestaat nog geen regeling voor zelfstandigenaftrek. Straks mogen zelfstandige ondernemers (niet N.V.'s) een deel van hun in vesteringen in bedrijfsmiddelen aftrekken als die investeringen in een bepaald jaar meer dan 2.000 gulden hebben bedragen, als de winst bedraagt mag van de inves tering worden afgetrokken 0 - 60.000 10 procent 60 - 70.000 8 procent 70 - 80.000 6 procent 80 - 90.000 4 procent 90 - 100.000 2 procent Aanslaggrens Hoewel onderhoudskosten in het algemeen niet meer aftrekbaar zijn, kunnen voor een woning met een verkoopwaarde tot 40.000 gulden kosten van „groot onderhoud" worden afgetrokken tot een bedrag dat 10 procent van de verkoopwaarde te boven gaat. Als een eigen woning tijdelijk wordt verhuurd, moet driekwart van ae huurpenningen als inkomen De grens, waar beneden de werknemers in het algeméén na de heffing van loonbelasting niet ook nog een aangifte voor de inkomstenbelas ting behoeven te doen, wordt verhoogd van 15.000 naar 18.000 gulden- De in de belasting tabel voorkomende belastingbedragen van minder dan 60 gulden (per jaar) worden thans niet geheven. Dit bedrag is verhoogd toj. 100 gulden. Als gevolg hiervan begint de belas tingheffing in feite pas bij een inkomen (voor gehuwden) van 5.220 gulden voor de in komstenbelasting (was 4.950 gulden) en 5.280 gulden voor de loonbelasting (was 5.040 gul- Incidentele wijzigingen Voor de toepassing van forfaitaire arbeids kosten worden werkloosheidsuitkeringen gelijk gesteld met inkomsten uit tegen woordige arbeid, waarop het arbeidskos tenforfait (nieuw 4 procent) in mindering mag worden gebracht Wanneer het inkomen ten dele volgens het normale (progressieve) tarief en ten de le volgens een bijzonder (proportioneel) ta rief wordt belast, zullen aftrekposten i het normaal belastbare deel het inkomen. Inkomsten uit rentespaarbrieven, verkre gen na 1 september 1970, worden belast volgens het normale progressieve tarief (dus niet langer volgens het bijzondere, in feite lagere, tarief). De twee vormen van teruggaaf van voor heffingen in de gevallen, waarin de belas tingplichtige normaliter niet in aanmerking i aanslag inkomstenbelasting Er zal geen teruggaaf worden verleend van loonbelasting in die gevallen waarin buitenlanders, bijvoorbeeld artiesten en zeelieden, slechts een deel van het jaar in Nederland werkzaam zijn. Hiermee wordt voorkomen dat de door buitenlanders in Nederland verdiende arbeidsinkomsten on belast blijven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5