Eerste voorrang aan woningbouw en bejaarden GddóeSomant Nieuwe liedles van Liselore Congresge bouw Zingen en swingen met Lulu Thérèse Dussant in een niet alledaags programma flatteert Rotterdams the price 1 of fame Orkest niet de prijs van onze welvaart Van wie is die school? Namens Dirk Mulder STER weigert reclamespot dr. Mei i is ui a Cabaretière Dora Paulsen overleden Proces contra Alain Geismar Heintje op Amerikaanse hitparade „Nar blijft op Hilversum III VAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMbEx. Geen processies als het mag IN het wetsontwerp waar de regering voorstellen doet om enkele bepalingen inzake de grondrechten van de burgers te gaan wijzigen, luidt artikel 9: „Ieder heeft het recht zijn godsdienst of zijn levensovertuiging vrij te belijden. Aan alle kerken, godstienstige gemeenschap pen op grondslag van een levensovertui- ting wordt gelijke bescherming verleend. Het recht openbare godsdienstoefeningen te houden wordt erkend. De wet regelt de bevoegdheid een voorgenomen gods dienstoefening buiten gebouwen en be sloten plaatsen te verbieden, indien dit ter bestrijding of voorkoming van wan ordelijkheden vereist is". Vandaag interesseert ons vooral het gecursiveerde zinsdeel; simpel vertaald betekent deze uitspraak immers, dat na vele generaties over deze kwestie ge twist te hebben, de Nederlandse burge rij als de Kamer het regeringsvoorstel overneemt de processievrijheid na tionaal gaat erkennen. Wettelijk blijft er een mogelijkheid om openbare godsdienstoefeningen te ver bieden, maar dat wordt dan in elk geval alleen mogelijk op basis van een wet telijke regeling. Bovendien gelden voor deze mogelijkheid dan soortgelijke voor waarden die gesteld worden aan nlet- religieuze betogingen. Anders II7E schrijven: soortgelijke voorwaar- den, niet dezelfde. Want met de staatscommissie voor de grondwetswij ziging onderschrijft het kabinet-De Jong, Daarom adviseert de staatscommissie dan ook v< nlngsstelsel voor processies e.d. alleen een inciden teel verbod mogelijk blijft en dan nog alleen op grond van „Ier voorkoming en bestrijding van wanordelijkheden". Een voorwaarde die men vandaag aan de dag overigens ook begrijpelijker moet vinden opstelling van bepaalde minderheidsgroe pen in het parlement, waarvan te ver wachten valt, dat ze terzake van gods dienstige overtuiging in het algemeen of anders ten opzichte van andere gods- jyjISSCHIEN is er v praktische reden Praktisch oor hen een heel eden om hun bezwaren n. Aan processie is moraen- Nederlandse kerkpro' behoefte. In de liturgie heeft de oecumene bijzonder snelle vor deringen gemaakt, waarbij de katholieke Kerk meer genomen dan gegeven heeft. Gaat de ontwikkeling zo door, dan zal wanneer er ergens nog een processietra ditie in ere blijft, die wellicht sterker het karakter krijgen van een folklore dan van de uiting van een geloofsover tuiging. In hele streken van onze kerkprovincie ls de processie binnen het kerkgebouw leden tijd; bruidjes, misdienaars, t bod geestelijke vrijheid tussen 1945. Ons katholieke volksdeel heeft zich druk gemaakt om processies toen het niet mocht. Straks mag het, maar stellen geen prijs meer op. Precies zoals maanden door Nederland en België zijn Paul van Vliet en de zijnen neergestreken in Diligen- tia. Zij brengen daar hun programma Opus 4. dat talrijke wijzigingen heeft ondergaan. Liselore Ger ritsen zingt nieuwe lied- jas. er is een bijdrage van Fons Jansen voor Ferd. Hugas en Paul van Vliet brengt nieuwe ac tuele nummers in zijn one-mcn-show na de pauze. Zo heeft Bram zijn commune inmiddels verlaten en zich in de partij Wham". Bassist Dick de Capelle en slagwerke\ Seventy Ha\ Beths z\jn NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: VPRO: 19.04 uur: Betty Boop el en Hardy wie :s die school? 22.45 uur Journaal TELEAC: NEDERLAND II 19.01 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gew< 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Mission impossible 21.10 uur: Sing with Lulu, show 21.50 uur: voor de welvaart 22.10 uur: Jonge kunstenaars op podium IKOR: 22.35 uur: Ik zal handhaven TELE AC: 23.10 uur: Onze landbouw Sing and swing with Lulu is de titel van een showprogramma rond het j bekende en populaire zangeresje Lulu. I Zij bracht uit Engeland haar favoriete artiesten mee, onder wie Roy Budd, The Spinners, John Walker. The Bache- I lors, Kenny Linch en de dansgroep NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP: 19.04 uur: Gespiegeld in kerkeglas 19.25 21.15 i Thérèse Steir 21.45 uur: Vóór de vuist 22.55 uur: Journaal TELEAC: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: von Münchhau8en Franse pianiste bracht uitsluitend Russen Bartok klonk het best Ata plaatsvervanger van het Residen- tie-Orkest dat op het ogenblik in Duits land concerteert, heeft gisteravond het Rotterdams Philharmonisch Orkes het Congresgebouw gespeeld. Het podi- «d»1 zeggen dat de achterwand vit zelfde wijze gebruikt als het Concertge bouworkest tot nu toe heeft gedaan, dat wil zeggen dat de achtenvand. wuit gordijnen bestond. Opnieuw hebben wij móéten vaststellen dat dit op tal van plaatsen in de redelijk bezette maar lang niet volle zaal grote bezwaren met zich brengt. De strijkders waren vaak slecht te horen, de klank van solobla zers bleef dikwijls te veel in de nis achterop het podium hangen. Neen. wie het Rotterdams Orkest geregeld in de Doelen hoort spelen, ruist dat de presta ties gisteravond door de akoestische verhoudingen bepaald niet werden ge flatteerd. Orkeststukken opus 6 van Alban Berg. Het mag waar zijn dat deze partituur wat meer open ligt dan de symfonieën van Mahler, die deze muziek toch zo duidelijk beïnvloedde, maar toch vergen de stukken van Berg voor zeer groot en gedifferentieerd orkest uiterst minu- teeus Eifgewogen klank- en volumever houdingen. Deze verhoudingen bepaald niet ideaal, wij zullen de laatsten zijn dit zo maar aan dirigent en musici te verwijten. In de Doelen immers komt de klank op de meeste plaatsen veel directer door, i musici en betere controle op hun prestaties hebben dan in deze, hun dirigent volkomen onbekende zaal. De situatie veranderde in het concert twee piano's, slagwerk en orkest - - weet, is de i deze muziek "sonate voor twee piano's en twee slagwerkers zonder orkest. Ons heeft deze originele versie altijd veel meer bevrediging geschonken, ondanks het feit dat pianisten en slagwerkers vrij wel dezelfde noten spelen en het orkest alleen wat kleur toevoegt en een paar climaxen van de piano's overneemt en „schijnbaar" verhevigt. Het effect is echter averechts omdat deze muziek de kleur van strijkers en blazers niet al- leen kan maar krachtens haar natuur wil ontberen. Het gaat hier om karak- I teristieke muziek voor slaginstrumenten want ook de piano's worden als slagin strumenten toegepast. Alles wat er la- Maar goed, gisteravond is men in elk geval wel zo verstandig geweest het publiek een kwartiertje te laten wach ten tot de beide vleugels en al het slagwerk centraal op het podium waren opgesteld bij elkaar, want om dit ensemble ging het. Het orkest werd er omheen gegroepeerd. Aldus doende ensemble ging het. Het orkest werd er- springen (zoals het hoort) en zij maak- is ook de door dirigent Edo de Waart wat erg uitbundig opgevatte tweede symfonie van Brahms, die na de pauze werd gegeven, zeer onlangs in Rotterdam gespeeld en toen in deze kolommen uitvoerig behandeld. Van daar dat wij nu niet zijn ingegaan op de uitgevoerde werken en de vertolkin- grote zaal v Men i il beslist de moeite en di 1 moeten nemen grondig met de ni ichikbare orkestschelp te gaan expe- lenteren en tot een bevredigend re- (aat moeten zien te komen want d< (lijnen bevallen veelal niet. Het Re- entie-Orkest zal dan ook de orkesten het Haagse ensemble vervangen loeten inlichten opdat ook hun presta- 1 effect bereiken. K.S. Vanavond krijgt men de eerste van twee door de B-B.C. gemaakte show programma's te zien rond de zangei's Alan Price en Georgie Fame, die als gasten in deze show zullen ontvangen VPRO Ned- I 21-45 v EHBO-cursus UTRECHT (ANP) De stichting tele visieacademie Teleac zal begin volgend jaar een cursus voor eerste hulp bij on gelukken verzorgen. De uitzendingen zullen plaatsvinden in samenwerking met de EHBO en de kath. bond voor EHBO, onder auspiciën van het Oranje Kruis. De Teleaccursus EHBO vormt een onderdeel van de opleiding voor het examen voor het verkrijgen van het een heidsdiploma EHBO. Voorwaarde om aan dat examen te kunnen deelnemen is dat men behalve de in totaal 15 televisielessen ten minste acht oefenlessen van elk twee uur bij een EHBO-opleiding heeft gevolgd. Bo vendien zal men op het moment van deelneming aan de oefenlessen de leef tijd van 16 jaar bereikt moeten hebben. Elke week wordt één les via de beeld buis uitgezonden. Deze les wordt in de week van de uitzending nog één maal herhaald. De cursus duurt van 24 janua ri tot 16 mei. Een bepaald niet alledaags conce heeft de Franse pianiste Thérèse Dussan leerlinge van de vermaarde Marguérii Long, gisteravond in Diligentia. aa vijftig geïnteresseerden geboden. Russen, uitsluitend Russen, had zij op haar programma geplaatst; als oudste Alexander Skrjabin <1872-1015), als jongste de in 1924 geboren L. Moeravjev. Van Skrjabin de tweede Sonate (op. 19 in g klein), door hem geschreven in die 1 periode van zijn leven, dat hij nog zonder schroom tegen illustere persoonlijkheden uit het westen van Europa aanleunde. Chopin speciaal: nog een smaakvol epigoon, door Thérèse Dussant echter te i had zich het geheel transparanter kunnen denken! Volgde Prokovjev met tien stukken (op. 12) door hem in zijn jeugd, tussen 1906 en 1912 gecomponeerd. Een jonge Prokovjev toont zich In deze Suite, inaar een onmiskenbare: geconstateerd zijn droge humor en zijn zin voor een bepaalde ironie. Wat we in Thérèses voordracht misten? De zin hiervoor. Bij haar waren de tien stukjes, hoe geaard ook, te zeer mot sentiment geladen, te romantisch benaderd. En dat, terwijl deze Suite ons deed denken aan een ballet, uitgevoerd dertinen in 1910 ontstaan Serie van tien. door geschreven. Bijzonder j muziek, w zich doet gelden. laald Christelijk urgentieprogram Belastingdruk per jaar half procent hoger Van c parlementaire redactie) Met een anagekochte documentaire over de luchtvervuiling besluit de TROS vanavond een serie van vier uitzendingen in het kader van het Natuurbeschermingsjaar N. '70. Deze produktie, getiteld „De prijs voor de welvaart", staat geheel los van de vo rige uitzendingen. Met zijn machines iieeft de mens ge durende de laatste eeuw meer ver anderingen teweeg gebracht, dan in de vele eeuwen na het paradijs het geval was. Aan de gemakken zijn we gewend geraakt, maar aan de nood zakelijke mentaliteitsverandering van de mens valt nog wel wat te dokteren. Langzamerhand is de prijs, om in een wereld zonder ongerechtigheden te le ven, bijzonder hoog geworden. TROS. Ned. 2, 21.50 uur. DEN HAAG Uitbreiding van de woningbouw en krotopruiming beeft financieel de eerste prioriteit gekregen in het vandaag gepubliceerde herziene ontwerp voor een gemeenschappelijk urgentieprogram van KVP, AR en CHU- De tweede prioriteit vormt het bejaar denbeleid (o-a. optrekking AO W. tot ontwikkelingshulp, ondei. gehandicapten- klassen, werkende .iongerei opvoering van bedragen, namelijk iedei van belastingdruk van een i per j Omdat door het niet-teruggeven var zgn. reële progressie van loon- en komstenbelasting die druk i de belastingmaatregelen. Het program kan voorts alleen dan zonder inflatie te veroorzaken worden verwerkt, wanneer het reëel beschikbare particuliere inkomen met maximaal 2 per jaar stijgt. In dat geval komt jaar lijks 700 miljoen vrij heidsuitgaven. Dit komt overeen met een totaalbedrag van circa 2800 miljoen in 1975. Het financieringstekort van het rijk moet dan wel jaarlijks met minstens 100 miljoen verminderen. Van genoemde 2800 miljoen vergen js (kleinere de grootste lingshulp- 600 miljoen. Woningbouw, gerichte soci ale maatregelen en bijstelling defensie uitgaven zullen elk extra-bedragen ver- de kleine zelfstandigen zullen bedragen tussen de 150 en 300 miljoen gulden nodig zijn. Uit het ontwerp is verdwenen het punt over de voordracht van een kabinets(in)- formateur dooi* de Tweede Kamer in een openbaar debat- KVP en AR hadden dit punt graag willen handhaven, maar de CHU-unieraad was er zoals bekend tegen. Nu wordt slechts uitgesproken dat „bij een zo belangrijke zaak als een kabinets formatie de grootst mogelijke openheid PRAAG (RTR) In Tsjecho-Slowa- dient te worden betracht". Bij de uitwer- I kije is met behulp van laserstralen aan- king daarvan willen KVP en AR echter *- blijven aansturen op de voordracht van een (in)formateur door de Kamer. De stuurgroep uit de drie partijen die het ontwerp ontwierp, stelt voor bij aan vaarding ervan op 12 december nog een verklaring aan het program te koppelen betreffende samenwerking met andere partijen. Een samenwerking waaraan tij dig voor de verkiezingen uiting gegeven Is de school van de overheid, de leer krachten of van deskundigen? De mensteliers van dit programma I Ris en Pieter Verhoeff zijn er 1 uit gegaan dat de school vooral ook van nog in praktijk wordt gebracht Deze school namelijk kreeg twee geleden een nieuw hoofd, dat 't onder wijs van zuiver klassikaal veranderde in individueel en vrij. Dit had als resul taat dat de leerlingen .hoe langer hoe meer plezier kregen in het naar school gaan en zelfs uit zichzelf vroeger kwa men en later weggingen. Hun ouders werden door dit enthousiasme nieuws gierig en kwamen op de school kijken, wat uiteindelijk resulteerde in een ver regaande participatie van de ouders in het schoolgebeuren. Deze samenwer king en medewerking loopt nu van het timmeren van kasten tot het geven van voetbaltraining en handwerkles en van het helpen bij het corrigeren van huis werk tot. het vragen van geld bij de gemeente voor bijvoorbeeld een nieuwe Dirk Mulder is een zogenaamde wer kende jongere, maar onderscheidt zich van hen daarin dat hij zich zo verdiept in en interesseert voor de specifieke problemen van zijn lotgenoten, dat hij een zeer groot deel van zijn vrije tijd besteedt aan het verbeteren van hun situatie. In de 45 minuten, die hem ter beschikking werden gesteld, maakte hij met assistentie van regis- Speciaal de Twaalfde Prélude In dit Antistrophe - Epode van Moeravjev een anti-climax solide geconstrueerde muziek, die tamelijk droog klonk. Met Opus 88 van Alexander Nikolajevitsj Tsjerepnin (geboren 1899) beëindigde Thérèse Dussant haar optreden. Tien stukken van een telg uit een beroemd muzikantengeslacht, waarin invloeden van Prokovjev en de Franse impressionisten zich vrij en frank manifesteerden. Wat het luisteren ernaar niet_ direct irriteerde; wel was het zo, dat men er uitgesproken in kon ontdekk< (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De STER heeft ee; reclamespot van dr. L- Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmii fonds, geweigerd voor telei in het kader va De STER weigerde de sport omdat die te veel werkt op de angst van de kijker. Dr- Meinsma heeft tegen de weigering inmiddels bei*oep aangetekend bij de Buis deze cultuur hebben gebaseerd, een vervalsing is. schuldige was Vaclav Hanka, die in begin van de vorige eeuw curator het N; „ontdekte" het schijnlijk werd Han tionalistische motiei ken en studies zijn meldde het persbur dagavond. ,pt in 1817. Waar- i gedreven door na- tb „Honderden boe- afval veranderd", u CETEKA woens- In „Was er nog wat?" een verslag over de gebeurtenissen rond de we gens zijn staatsgevaarlijke activiteiten veroordeelde Fransman Alain Geis mar. Zijn zaak is gisteren in hoger beroep opnieuw voorgekomen. In het filmverslag is Frans Frans filmmateriaal verwerkt dat door de Franse overheid verboden is zowel voor vertoning in het openbaar als in huislijke kring. VPRO Ned. I 20.20 uur. Kinderen van de rekening, de docu mentaire die Adelheid van der Most voor de AVRO maakte, schetste een onplezierig beeld van kinderen die om welke redenen dan ook niet door eigen ouders kunnen worden op gevoed. Leven in een inrichting is heel Iets anders dan leven in een goed ouderlijk huis, pleeggezinnen vormen niet steeds de beste oplossing en de wet laat soms onnatuurlijke dingen als meest-voorhandcn-liggend toe. Voor zover de teneur van de docu- gatie e inslai ;rd voorgedragen. Maar - bez\ (Van onze correspondent) HEERLEN Het Limburgse zangertje Heintje is het deze week gelukt de Amerikaanse hitparade te veroveren- In het internationale vakblad voor de muziekindustrie ..Billboard" schittert Heintje voor het eerst op de lijst van de tweehonderd best verkochte langspeel platen op de 167e plaats met de Ameri kaanse lp „Mama". Heintje verblijft momenteel in Holly wood voor de opnamen van vier Chevey- shows: televisieprogramma's gesponsored i de uitzending. Moest men Adelheid geloven dan deugt er werkelijk niets. Dat gaat ons veel te ver. De mensen die beroeps halve met deze materie te maken hebben kinderverzorgsters, maat schappelijke werkers e.d. kozen hun vak bepaald niet omdat het zo lucratier was. Dc mensen die als lid van een voogdijvcreniging bijvoor- schappelijk 'erk ,doi allecr zij grote bekendheid en trad toen veel vuldig op in het cabaret, samen met Rudolf Nelson, dat destijds speelde in het Amsterdamse Tuschinskitheater. Do- ra Paulsen was kort geleden nog voor de televisie in 'n uitzending van Wim lbo In de tweede wereldoorlog heeft zij een kwartier van het kuns vestigd. Dora Paulsen, van geboorte Duitse, was getrouwd met de kunstenaar Dat ook in die categorieën soms fouten worden gemaakt is iets wat wij zon der meer aannemen. Maar het is, we zouden haast zeggen, onzindelijk om juist deze groep in het verdachten bankje te zetten waar de terzake niet actieve groep in behoorde plaats te AVRO's Info was nuttig om de infor matie over drugs, nuchtere informatie die alleen maar leidde tot voorzichtig heid tijds" in ei nen dat LSD slechts bewustzijnsver- nauwend werk). Iets grappigs had Televizier terzake van het door Dolle Mina's geëiste „plasrecht". Amsterdam heeft een aantal van dergelijke gele genheden. De gebruiksters betalen Jaai'savond een familieprogramma. waar- In Heintje als gastheer fungeert van oa. Duitse zangers Ronny en Sigi Hoppe. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Uit de lawine van minstens 600 schriftelijke en telefoni sche reacties op de mededeling, dat het radioprogramma ,.Nar" (Nederlandse artiestenrevue) van de zender Hilver sum III (13.02 tot 14.00 uur) zou verhui zen naar de zender Hilversum II (eens per veertien dagen van 17 02 tot 17.55 uur) bljjkt een zo grote waardering voor dit programma op de zondagmid dag, dat de VARA heeft besloten het op het traditionele tijdstip te handhaven. In het Hilversum IH-programma zijn verder de volgende wijzigingen aan gebracht: Eddy Becker krijgt er op dinsdagmiddag een uur bij. Het pro gramma Plaatjes voor de pep" wordt ingekort tot een uur en „Expres" van

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2