Regering moet nu zelf beslissen over vorm van loonmaatregelen In rij voor injectie Belastingen gaan op 1 januari omhoog ONVOLDOENDE AANDACHT VOOR GEESTELIJKE GEZONDHEID BEDRIJFSLEVEN NOG STEEDS MET ELKAAR ONEENS Deze week komt kabinetsbesluit Tumult over „gat" van 45 miljoen gld. Spreektijd Amsterdamse raadsleden aan banden Kamer tegen aanleg vijfde landingsbaan KLM halveert retourprijs naar de West anjer Staatssecretaris Kruisinga: Snel reageren onderweg door melk onderweg WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 ;i. LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG De regering zal zelf moeten beslissen over het al of niet afkondigen van een loonpauze voor een bepaalde periode in 1971. Gisteren is namelijk gebleken, dat de standpunten van de werknemers en werk gevers over de praktische uitvoering van een noodzakelijke loonmatiging die door beide partijen wel wordt erkend nog mijlenver uit elkaar liggen. Zij hebben als gevolg hier van de problemen van overbesteding en in flatie weer teruggespeeld naar het kabinet. De werkgevers hebben gisteren zonder meer laten weten, dat de gerering een eigen verant woordelijkheid draagt en daarom zelf een beslissing moet nemen, nu het overleg van het bedrijfsleven vastgelopen is. Vreugdevuren werden in Rome op het plein voor het Pantheon ontstoken. toen de zeer omstreden echtscheidingswet in Italië door de Kamer nan Afgevaardigden aanvaard werd. Tegenstanders van de wet hebben aangekondigd nu te zullen gaan tfveren voor een referendum. Tenminste een miljoen Italianen, die nu ongehuwd samenwonen, zullen rw hun status en hun kinderen kunnen legaliseren. Paus Paul us heeft vanuit Sydney verklaard verdrietig te z\jn over de aanvaarding van de wet. Hij sprak van een „aantasting van het oonoordaat". (V«n parlementaire redactie) DEN HAAG. De wijziging ran de loon- en inkomstenbelasting ie gisteren na langdurige en moeizame debatten eindelijk afgerond. Met de stemmen van de oppositie tegen werden de regerings voorstellen aanvaard. Vóór de eind beslissing viel was er echter nog een geweldig tumult, dat voortvloeide uit het nachtelijke Incident vorige week, toen de Kamer een voorstel van de heer Scholten (C.H.U.) voor een gunstiger reiskostenaftrek aannam en een ander voorstel, dat diende om de hieruit voort vloeiende kosten te dekEen. verwierp. Minister Witteveen diende gisteren dau ook een nieuw wetsontwerp ln, dat diende om het gat van 45 miljoen In de staatskas weer aan te vullen. Bij het incident vorige week bestond de indruk dat althans 6ommige Kamer leden zich hadden vergist bij de stem ming. Gisteren echter haastte iedereen zich te verklaren, dat men zich niet had vergist, maar zijn stem zeer bewust had uitgebracht Minister Witteveen stelde vervolgens voor de bedragen voor reis kostenaftrek allemaal met 50 gulden te verlagen, waarmee „het gat" verkleind zou worden van 45 tot 5 miljoen. De oppositie maakte hierover gewel dige deining. Men verweet de minister dat hij de beslissing van de Kamer pro beerde terug te draaien. De heer Witte veen zei echter dat hij juist correct wilde handelen door de Kamer te wijzen op de consequenties van haar handelen. B.T.W. De verhoging van het normale BTW- tarief met twee procent tot veertien pro cent werd door de Kamer aanvaard. Te voren werd echter door het aannemen van een amendement ven de heer Noten boom (KVP) bepaald, dat verstrekking van maaltijden uitgezonderd da dran ken in horecabedrijven voortaan niet meer onder het normale, maar onder het lage tarief (4 procent) zal vallen. Het Wel naar het loge tarief gingen kinder en dieetvoeding, kant-en-klaar maai tijden in blik, het toeristisch vervoer per toerwagen, personenvervoer per schip, gebak, koekjes en bistowies. Wiebeltax Door het aanvaarden van het wets ontwerp betreffende de wiebeltax gaan op 1 januari uitsluitend voor 1971 de inkomstenbelasting, de loonbelasting, de bijzondere verbruiksbelasting op per- soöenauto's en de accijns op benzine naet 3 procent omhoog. Deze verhogingen dienen om de overbesteding wat af te remmen. De BTW hoort er eigenlijk ook bij. maar omdat die al om andere sede- nen omhoog ging, Is de BTW voor bet komend jaar buiten beschouwing gelaten. de ondernemers in de landboi het midden- en kleinbedrijf, erop, dat de verbetering van het reële inkomen vol gend jaar moet achterblijven bij de stij ging van de produktiviteït. Deze stijging wordt geraamd op 3 tot 3,5 procent. De reële loonstijging moet dus liggen tussen extra mag, aldus da verklaring, geen cu mulatieve effecten mat zich meebren- ijl de loonkostenstijging in de >rden doorbese- De werknemers bleven gisteren, zoals werd, bij hun ook in de S.E.R. en in de Stichting van de Arbeid ingenomen standpunt, dat een loonpauze moet wor den afgewezen en dat bedrijfstekgewga moet uitgemaakt worden hoe de loonma tiging het beste uitgevoerd kan worden. Bovendien staan de vakcentrales op het idpunt, dat de matiging eveneens geldt c r de psijsiftljgingeQ. viadr ta dóns- dag in het huwelijk getreden raat da Sovietorustwsche toneelspeler en zanger Vladimir Wyssotsky. Het huwelijk werd afods enkele jareu zonder veel pliphé- piegiagen de wederzijdse iiuweHjka- (Van aan onzer verslaggevers) AMSTERDAM Burgemeester Sam- baódsn vtndt, dat er In de Amsterdamse psmssnier»ad veel te veel wordt gepraat vooral over ondergeschikte zaken. H(j wM dat de leden meer zelfdiscipline op brengen en heeft om ben daarbij te hel pen een regeling opgesteld. Per zitting van 6'j uur (middag en avond) kr|j|t de gemeenteraad in het vervolg hooguit 240 minuten spreektijd, literaard hebben Voor atcftmetf en zijn college van hoede— heeft burgemeester Bamkalden 130 minuten uitgetrokken, terwijl 'i w besteed mag worden voor monde- Dokloze slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan drommen tezamen in het kantoor van een Pakistaans medisch team om zich tegen cholera i parlementaire redactie) (ADVERTENTIE) Nadat de Kamer gisteren het pakket belastingmaatregelen van de regering had goedgekeurd, werden minister Witteveen Grapperhaus geoomplimevteerd. Geheel links één van de grootste opponenten van beide bewindslieden, de heer Van den Bergh (P.v.d.A minister Bakkers begroting van Verkeer en Waterstaat. Gepleit werd voor snelle concretisering van de plannen voor de aanleg van een tweede nationale lucht haven. Als mogelijke plaatsen werden hierbij genoemd de Markerwaard, de Flevo- polder en het gebied rond Zevenborgen in Weet-Brabant. Do i ttef t*_ Bkker om 25 miljoen extra uit te trek ken voor het openbaar ver\ nister vondervond kritiek van de zijde van de oppositie cn de WD op de va genomen aanleg van de „Smeerpijp" ooat-Groningen. De WD dreigde zelfs mat aen motie te komen als de minister niet voldoende garanties kon waarmee mogelijke schadelijke gevolgen weggenomen kunnen worden. Liever tweede luchthaven Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Dit vliegveld ligt al erg kort bij aan spoor baan, zodat er sóeeMa 1500 meter rail voor nodig ie. Een motie vea de beer Tan Thijn (PvdA), waarin gevraagd wordt om een uitspraak over het instellen van een Oostduitsers blijven Berlijn isoleren correspondent) West-Berlijn, die door Oost-Dultaland loopt, werden gisteren omvangrijker dan •oit. Op een bepaald moment stonden vijfhonderd vrachtauto's op de douane formaliteiten te wachten. Op één punt in Noord-B erttjn werden i twee uur slechts twee vrachtwagens i drie personenwagens door de Ooat- duitse functionarissen geholpen. Voor de nerde dag demonstreerden de Ooatduit- iers gisteren hun macht de toegangs- outea tot Berlijn gedeeltelijk te blok- teren uit protest tegen een bijeenkomst 'an de Westduitse Christen-Democrati sche Unie in W.-Berlijn. Ze zijn er waar schijnlijk ook op uit, Indruk te maken op hun bondgenoten van het Warschau pact, die gisteren in Oost-Berlijn kwamen voor een belangrijke topconfe- (ADVERTENTIE) In gladde Anjer verlovingsringen zit plezierig veel variatie. Er zffn pfatte en bofte, extra smal- lo en super brede, zware en lich te, matglanzende en gepolijste. Springlevende ideeën van jonge ontwerpers die de gladde pracht ran good als versiering toepassen. •ringen PIERROT JUWELIER-HORLOGIER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN irlementalre redactie) DEN HAAG De geestelijke gezondheid krijgt bij brede lagen van de bevolking nog onvoldoende belangstelling. Het is opvallend en in feite alarme rend dat onze samenleving kosten noch moeite bespaart om een materiële vooruitgang le verwezen lijken, terwijl de leefbaarheid van het milieu en de ontwikkelingsmogelijkheid van het individu pas in het geding komen, wanneer wij dreigen vast te lopen. Dat zegt staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) in een brief aan de Tweede Kamer over de geestelijke volksgezondheid. Hij geeft hierin op een vorig jaar vanuit de Kamer gedaan verzoek het organisatiepatroon op dit terrein weer. Verder deelt hij mee welk beleid hij nog voor ogen stelt. Hoe kunnen wij leven met de welvaart, zonder daarbij onze gezondheid in gevaar te brengen. Dat is de paradoxale vraag waarvoor ook de geestelijke gezondheidszorg zich gesteld ziet. Langzamerhand, aldus de staatssecretaris, breekt het inzicht door dat het behoud van een gezond milieu ook een economi sche behoefte is, dat de leefbaarheid nauw verbon- den is met de distributie van eveneens schaarse goederen (zoals bijv. grond, water, lucht) en dat naar een nieuw evenwicht tussen materiële wel vaart en welzijn moet worden gezocht. Volgens dr. Kruisinga kampt de geestelijke gezond heidszorg met een achterstand, die «nel moet wor den ingehaald. Er wordt voor deze sector actief gebouwd. Begin dit jaar was voor meer dan 200 miljoen gulden in aanbouw. De wet ziekenhuisvoorzieningen zal worden uitge bouwd tot een wet gezondheidsvoorzieningen, waarin zowel de gezondheidszorg binnen als buiten de van alle gezondheidsvoorzieningen gebracht. Dr. Kruisinga heeft zich in grote lijnen verenigd met het advies van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid over de voorzieningen ten be hoeve van de geestelijke gezondheidszorg. In dit advies wordt gerleit voor de instelling van streek- centra op dit terrein. Nog in deze kabinetsperiode zal dr. Kruisinga een ontwerpwet ter bescherming van geestesgestoorden bij de Tweede Kamer indienen. Deze wet dient ter vervanging van de krankzinnigenwet van 1884. Journalisten van Rotterdammer kwartet in verzet ROTTERDAM De redacteuren het Cristelljke Rotterdammer Kwartet lullen deze week een dag staken uit protest tegen de gang van zaken rond de fusie met dagblad Trouw. De journalisten zullen het werk waar schijnlijk vrijdag neerleggen. Het Rot terdammer Kwartet bestaat uit de Rot terdammer. de Nieuwe Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Courant, en het Dords Dagblad. De redacteuren- van het Rotterdam mer Kwartet zijn bang voor het verlies van hun eigen identiteit. Destijds is afgesproken, dat bij de fusie zou wor den uitgegaan van het parritietsbegin sel. dit beginsel zijn verlaten. De heer J. de Berg van Trouw zou hoofdredac- de heer H. Ester van de Rotter dammer zou adjunct-hoofdredacteur van het nieuwe blad worden. De redacteu- van het Rotterdammer Kwartet hebben schriftelijk geëist dat ook de heer Ester tot hoofdredacteur zal wor den benoemd. De benoeming van de hoofdredactie iu overigens niet het enige punt zijn NIEUW ELEMENT IN SLEPEND GESCHIL MET DE SLM (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL/DEN IIAAG De KLM heeft op baar lijndiensten naar de West haar tarieven in de voordelige economy class met 25 tot 50 verlaagd- De ver laging, die voor volwassenen een retour - trip van 800 gulden mogelijk maakt, geldt uitsluitend voor reizen die in de maand december beginnen, terwijl de retonrreis in januari moet zijn voltooid. In luchtvaartkringen ziet men een duidelijk verband tussen deze opzien barende prijverlaging van de KLM en de problemen over de goedkope reizen, die de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM met een van de Nederlandse char termaatschappij Trans Avia gehuurd straalvliegtuig wil gaan maken- De KLM ontkent dat en zegt dat er geen sprake is van een tarievenslag- Tot de sensationele prijsverlaging zou slechts zijn besloten, omdat in verband met de feestdagen het aanbod van reizigers bijzonder groot is. De tariefsverlaging betekent praktisch een halvering van sommige prijzen. De retourprijs voor volwassenen daalt van 1500 tot 800 gulden en komt daarmee onder de prijs van 1000 gulden, die de SLM voor de speciale vluchten vraagt. De KLM-retourprijzen bedragen voor babies en kleuters tot 2 jaar 100 gulden, en voor kinderen tot 12 jaar 500 gulden. Wie nog vóór de prijsverlaging heeft ge boekt bij de KLM en in de voordelige periode gaat reizen, kan het verschil in prijs terug krijgen- Intussen slepen de besprekingen tussen de Rijskluchtvaartdienst en de SLM zich voort Terwijl de SLM nog steeds vast besloten lijkt te zijn zaterdag van «tart te gaan, hebben minister Bakker en staatssecretaris KeyzeT, van Verkeer en Waterstaat, ln antwoord op vragen van Kamerleden meegedeeld, dat Suriname en Nederland Indertijd zijn overeen gekomen, dat chartermaatschappijen be hoorden te worden uitgesloten van het vervoer tussen de rijksdelen en dat het veihuren van een vliegtuig door een chartermaatschappij ook onder deze af spraak valt. Als de bestaande regeling niet langer strookt met de behoeften van een van de rijksdelen, dan kan daar op nieuw overleg over worden gevoerd, hetgeen door de regelmatige contacten zonder moeite kan geeohleden. aldui de bewindslieden. In Amsterdamse gemeenteraad Splitsing in Kabouterfractie (Van een onzer verslaggever») AMSTERDAM Opper-Kabouter Roel van Duyn is er niet in geslaagd, «Mn vijfkoppige fractie in de Amsterdamse gemeenteraad in de hand te hóuden- Frans van Bommel en Conny Bosch (van het befaamde basjiesj-incident in de raadszaal) hebben aangekondigd, voortaan te zullen gaan samenwerken met de P8P'er H. Riethof, die evenals zij een voorstander is van de harde lijn In de gemeentepolitiek. Eerder verloor Roel van Duyn Kabou ter Joop Peters,; die naar Spanje vlucht te, omdat het raadswerk hem boven het hoofd was gegroeid, en die momenteel naar alle waarschijnlijkheid wegens kerkdiefstal vastzit in een Spaanse ge vangenis. Van Duyn neemt de breuk niet al te hoog op. „Er zijn wat per soonlijke moeilijkheden, maar ik ga ge woon door," liet hij gistermiddag we- (ADVERTENTIE) Rijdt veilig met melk

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7