„Beroering onder jeugd lichtstraal voor wereld" AKKOORD NAVO-LANDEN OVER HOGERE BIJDRAGE Dreigende crisis in Europese landbouw PAUS PAULUS IN AUSTRALIË GASTARBEIDERS DUPE VAN COLPORTAGE MORGEN NAAR INDONESIË Leuven toneel van studentenacties Protest tegen „discriminatie buitenlanders'' Getuige: Caltey schoot op burgers Driekwart van kiezers tegen verhoging belastingen Amokmaker schietend door straten van Oostende CONSUMENTEN- GIDS GEEN BESLUITEN VERWACHT VOOR MAART 1971 WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 PAUS PAULUS DEN HAAG Het euvel var colportageverkoop blijkt ooi door te dringen tot de buiten landse gastarbeiders. In Amster dam bijvoorbeeld zijn Spaans» gastarbeiders benaderd met d» Wai zijn al dan De Consumentenbond, die juist in het decembernummer van de gids een vergelijkend onderzoek naar pannen publiceert, heeft daarin ook een onderzoek naar die Rena Warepannen opgenomen. De bond betaalde voor zijn Rena Wareset bijna achthonderd gul den en berekende, dat zulks vier- tot vijfhonderd gulden duurder artikelen uit de winkel zou moeten betalen. De Consumentenbond verzoekt ie der, die regelmatig in contact komt met buitenlandse gastarbei ders deze mondeling te waar schuwen voor dit soort aanbiedin gen. Juist omdat schriftelijke be richten voor buitenlanders veelal moeilijk zijn, is een mondelinge waarschuwing belangrijk. SYDNEY (Reuter) Meer dan honderdvijftigduizend jongeren hebben vandaag op de renbaan in Sydney een door paus Paulus opgedragen jeugdmis bijgewoond. Het was een zeer kleurrijk schouwspel in warm zomer weer. Bij zijn aankomst werd de paus langdurig toe gejuicht door de met vlaggetjes zwaaiende menigte. De katholieke scholen waren vandaag gesloten en uit alle delen van Australië waren kinderen naar Syilney gekomen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM. TEL 23272T De „afwijzing" was echter een door God gegeven deugd, die door de Katho lieke Kerk erkend werd. Eerder op de dag had de paus in Syd ney een klooster, een kinderziekenhuis en een tehuis voor bejaarde priesters be zocht. Tijdens zijn tochten door de stad deden zich tonelen van wild enthousias me voor. Zo doorbrak op een gegeven moment een menigte bij de haven de pol itieafzetting, waarbii een vrouw door een der auto's van de pauselijke stoet werd aangereden en licht gewond raakte. Bij zijn bezoek aan het klooster onder streepte de paus in een toespraak tot nonnen „het speciale belang van de ka tholieke scholen in een seculaire wereld". In het kinderziekenhuis deelde hij speel goed, speciaal uit Vaticaanstad overge vlogen, uit onder de patiëntjes. De enige klacht kwam van een 10-jarig jongetje dat verbouwereerd „hé" riep toen de kerkvorst hem een pop in de handen inspanningen van zijn reis, zo deelde iemand uit zijn gevolg woensdag mee. Zijn gezondheid geeft geen reden tot be zorgdheid. In een toespraak verklaarde de paus dat de beroering onder de hedendaagse jeugd „een lichtstraal" voor de wereld bevatte, maar hij waarschuwde de jon geren het verleden niet in zijn totaliteit te verwerpen. De „afwijzing van verouderde ele menten in de hedendaagse beschaving" was echter een door God gegeven deugd, die door de Katholieke Kerk erkend (Van onze correspondent R. Schoemans) LEUVEN De studenten van beide Leuvense universiteiten zijn gisteren in staking gegaan om te protesteren tegen het optreden van de rijkswacht maandagavond. De rijkswachters hadden toen, op verzoek van de academische overheid, het gebouw van de administratieve diensten doen ontruimen. In dat gebouw hielden een tachtig studenten een hongerstking om te protesteren tegen wat zij noemen de onrechtvaardige behandeling van buitenlandse studenten. De studenten houden een protestactie tegen een vijf jaar oude wet, die pas vanaf 1 december van dit Jaar wordt toegepast. Die wet bepaalt dat alleen buitenlanders met een bewijs van goed gedrag en zeden langer dan drie maan- België mogen wonen, en dat burgers van buiten de Benelux geen verblijfsvergunning in België kunnen krijgen, als ze niet over voldoende mid- i bestaan beschikken. De studenten beweren, dat politieke luchtelingen door deze bepalingen ge dwongen worden het land te verlaten. het kan bewijzen dat nog geen enkele SONG MY-PROCES FORT BENNING (Reuter) In het •oces tegen de Amerikaanse luitenant William Calley heeft de 22-jarige oud korporaal Robert Maples meegedeeld, dat hij de verdachte in 1968 in het dorp Song My een groep Zuidvietnameae ■gers heeft zien doden. Maples was Maples maakte als mitrailleurschutter deel uit van Calley's peloton. De luite nant, die beschuldigd wordt van moord op 102 burgers in Song My, had zijn slachtoffers vrouwen-, kinderen- en bejaarden bijeengedreven in een greppel, en vervolgens samen met sol daat Paul Meadlo, die huilde, het vuur op hen geopend, zo vertelde Maples. Hijzelf had geweigerd een bevel van de luitenant op te volgen om ook te schie- student ooit om dergelijke redenen uit het land is gezet. Gisteren staakten alle studenten en in de namiddag hielden zij te Leuven een protestbetoging. Er waren geen in- Naar aanleiding van andere studen tenprotesten tegen „voorgenomen uit zettingen van studenten" in Luik, deel de gisteren het ministerie van Justitie mee, dat er geen plannen bestaan om studenten zomaar het land uit te wij zen. De minister van Justitie Vranckx liet weten, dat hij niet begreep waarom de studenten zo hevig protesteerden. UIT OPINIEPEILING BLIJKT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Btf een in opdracht van de K.R.O.-televisierubriek „Brand punt" ingestelde opiniepeiling, is geble ken. dat driekwart van de ondervraagde kiezers tegen belastingverhoging is. Slechts 19 procent van hen verklaarde zich vóór. De helft van de ondervraagden be schouwt de oplossing van de woning nood als het belangrijkste. Het milieu beheer en het loon- en prijsbeleid ston den in belangrijkheid ook zeer hoog ge noteerd. Als er extra-geld te verdelen zou zijn, zou dit volgens de opiniepeiling het eerst moeten worden aangewend voor de woningbouw, daarna voor het milieu beheer en voor de gepensioneerden. De meeste ondervraagden zeiden geen politieke partij te kennen die deze zaken voldoende behartigt. Van de ondervraagden koos 28 pro cent voor de huidige regeringscombi natie. Bijna de helft van de ondervraag den zei niet te weten wie het volgende kabinet zou moeten leiden. De overigen kozen in volgorde: de huidige minister president De Jong, anti-revolutionair leider Biesheuvel, de minister van Bui tenlandse Zaken Luns en NW-voorzit- ter Kloos en als laatste oppositieleider Den Uyl; 47 procent vond dat de defen sieuitgaven omlaag moeten. (Van onze oorrespondent) BRUSSEL Woest zwaaiend met een oudlegerpistool, rende gisternacht een dronken man door de straten van Oostende. Toen hij, na een tocht van een kilometer, eindelijk kon worden overmeesterd, had hij zes personen neergeschoten, zes Fransen, van. wie twee ernstig werden gewond. De man, Julien Clays, 36 Jaar, uit Brugge, was maandagavond naar Oost ende gekomen ndat hij thuis zijn vriendin tijdens een ruzie bewusteloos had geslagen. Hij nam zijn pistool en 50 patronen mee. Enige tijd na zijn aankomst ln Oost ende begon hij in een drang naar buiten te krijgen. Op straat begon de man in het wilde- weg te schieten. Hij doorboorde auto's, winkelruiten, filmetalages enz. In totaal vuurde hij twintig kogels af. Toen zijn wapen op een gegeven moment leegge- Een bijzonder onfortuinlijke automobilist in Amsterdam kwam gistermiddag met zijn auto i terecht. Door snel ingrijpen van voorbijgangers kon de man gered worden. Alleen zichzelf htj op het droge te brengen. Kookpannen Niet minder dan 35 kookpannen van iluminium, roestvrij staal of email al of niet versierd met hippe kleuren kwaliteit van het gebruikte materiaal, de bevestiging van oren, de kans op aanbranden, het schoonmaken, de ge- „Een algemene voorkeur voor alumi nium, email fo roestvrij stalen pan nen hebben wij niet Al deze drie materialen hebben hun eigen voor- en nadelen en het gaat er maar om, welke daarvan in het persoonlijke ge val het zwaarste wegen", zo zegt de enbond. „Aluminium is tussen aluminium en geëmailleerd. Tenminste als er tegen de bodem een laag koper of aluminium is aange bracht". In alle drie groepen beveelt de Consumentenbond enkele merken aan, dit er qua prijs- en kwaliteits verhouding uitspringen. Tegelijk met de pannen, die normaal in de winkel worden verkocht, heeft de Consumen tenbond ook de AMC-pannen onder zocht, die via house parties worden verkocht en de Rena Warepannen, waarmee gecolporteerd wordt. „Vanwege de bijzondere eigenschap pen behoeft men deze pannen niet te kiezen", zegt de Consumentenbond. „En vanwege de prijs ook niet! Verge lijkbare sets bleken f100 tot f200 goedkoper dan de AMC-pannen Breimachines (Van ooze oorrespondenlj BRUSSEL De Europese landen hebben in principe overeenstemming bereikt over de belofte hun bijdrEtge aan de NAVO met 1,5 miljavd gulden over de komende vijf jaar te verhogen. Een en ander schijnt echter nog af te hangen van een Brits besluit aan dit pakket een directe financiële bijdrage te leveren in plaats van zich tot een grotere bijdrage aan militaire troepen alleen te beperken. Tot nu toe heeft Groot-Brittannië ge weigerd hiervoor rechstreeks gelden ter beschikking te stellen. De Britse minister van Defensie, Lord Carring- ton, beloofde echter dat hij er met andere Europese landen verder over zou praten. Zijn Westduitse collega Schmidt ver wachtte dat er binnen twee maanden ereenkomst over het totale pak ket bijdragen van de Europese landen ■beteringen aan de infra-structuur de NAVO en voor een versnelling het communicatieprogramma. Het zal ook bijdragen van verschillende de vorm van extra-troepen Men hoopt dat deze extra- bijdragen door het Amerikaanse Con gres als een voldoende gebaar zal kaanse troepensterkte ln Europa op zijn minst tot 1972 te handhaven, te steu nen. De bijeenkomst van de Europese ministers van Defensie aan de voor avond van de NAVO-ministerraad was bedoeld als een Europees blijk van ver trouwen in het NAVO-bondgenootschap en de bereidheid daarvoor de financiële consequenties te aanvaarden. West- Duitsland heeft gezegd 40 pet van de ex tra-bij dragen voor haar rekening te willen nemen onder de voorwaarde dat de rest alle landen zullen mee beta- symboli- de andere Europeanen al tevreden stellen. Ook de VS zouden hiermee tevreden zijn, want ze wachten alleen op een gezamenlijk Europees gebaar. De VS rekenen erop door te gaan met verreweg het grootste deel van de NA- VO-kosten te betalen. Zij willen dat niet veranderen. De Amerikaanse rege ring wil haar overheersende invloed in de NAVO handhaven. In het decembernummer van de Con sumentengids wordt gewaarschuwd tegen het kopen van een breimachine, om deze thuis al breiend terug te verdienen. "„De beloning ls zo laag, dat er heel wat bijverdiensten te verzinnen zijn liefhebbers van breien i sieloze lopende-bandwerk hun animo grondig bederven. Dag en nacht door- Uitdeuken -itieke faze. In alle lid-staten gevoel van teleurstelling over de gemeenschappelijke landbouw politiek en als er in het voorjaar niet een duidelijk pakket van prijs- en structuurvoorstellen wordt aanvaard, dan zou de gemeenschappelijke land bouwpolitiek in een zeer ernstige crisis die Dit was gisteren in Brussel, aldus de Nederlandse minister Lardinois het al gemene gevoelen van de zes landbouw ministers die, met landbouwcommissaris Mansholt in een strikt besloten bijeen komst de prijzen- en structuursituatie hebben doorgepraat. Deze onofficiële besprekingen tussen de zes landbouwministers (het was geen landbouwraad) en commissaris Mans- holt, zullen op 15 december worden Dertig oud-zeeredders van de vereniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", waarvan de naam van Dorus Rijkers onafscheidelijk verbonden is, werden gisteren door koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. Voorzitter Pieters, eens opstapper van de Helderse reddingsboot „Dorus Rijkers", gaf de koningin een klokje-met-boot ten geschenke. de Nederlandse bewindsman verwacht niet dat er voor maart volgend jaar een besluit kan vallen. Het is een niet weg te cijferen feit dat de bevriezing de prijzen liggen. Italië wil helemaal geen prijsverhogingen (de landbouwprijzen liggen daar overigens al zo'n 25 pet boven bijvoorbeeld de prijzen ln Nederland en minister Lardi nois heeft commissaris Mansholt gesug gereerd daar eens een onderzoek naar te laten instellen) en voor Nederland en West-Duitsland is het absoluut niet ac ceptabel dat de melk- en rundveeprlj- zen stijgen als er ook niet wat voor de akkerbouwprodukten gedaan wordt. Kortom, de kwestie van de prijzen ligt „uitzonderlijk moeilijk". Een van de weinige positieve punten van het Brusselse beraad is dat duide lijk geworden is dat de Europese com missie wel bereid is de nationale steun maatregelen aan te pakken. Commissa ris Mansholt zal vermoedelijk volgend jaar een richtlijn voorstellen die be paalt. dat de nationale maatregelen niet mogen worden toegepast zonder aan melding en verkregen toestemming van de commissie. „Dat klonk als muziek in de oren", aldus de Nederlandse land bouwminister.. ?omputergrafieken van binnen- en bui tenlandse kunstenaars zullen te zien zijn in de zaal van Bührmann Papier te AmsterdEun (Keizersgracht 38) van 11 tot 31 december. of bij de andere laat uideuken en bijspuiten. Voor dezelfde deuken vraagt de één f 100,de ander f 364! Dit blijkt uit een steekproef, die de Consumentenbond heeft genomen bij 42 uitdeuk- en spuitbedrijven in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Met een auto, die slechts lichte deu ken had aan de voorspatborden, gin gen medewerkers van de Consumen tenbond de bedrijven langs en vroe gen prijsopgave. Vitamine A en D De Consumentenbond wil, dat er een eind gemaakt wordt aan de reclame voor vitamine A-D-preparaten. „Ge tracht wordt er bij het publiek in te hameren, dat het in de winter beslist noodzakelijk is deze extra-vitaminen te nemen. Maar die beweringen mis sen elke medische grond. Ze kunnen zelfs tot overdosering leiden, waardoor juist ziekte wordt veroorzaakt", aldus de Consumentenbond. Verder wordt gesteld, dat deze vitamine A en D preparaten alleen verkrijgbaar zouden moeten zijn op doktersrecept. Nie mand wordt daardoor tekort gedaan, want degenen, die ze werkelijk nodig hebben (kinderen tot 4 jaar, vrouwen in verwachting, vrouwen die een baby voeden en bepaalde zieken), staan toch al onder dokterstoezlcht Grammofoonplaten De Consumentenbond heeft tien gram mofoonplaten van het Concert voor Orkest van Béla Bartók onderworpen aan een vergelijkend onderzoek van zowel de technische als de artistieke kwaliteiten. De prijzen van de platen lopen uiteen van f 9,90 tot f 24,50. Eén plaat, die f 12,80 kost, bleek technisch aan de hoogste eisen te voldoen en kreeg ook in artistiek opzicht de beste beoordeling. Aanzienlijk duurdere pla- Brandverzekering Wie huis of Inboedel wil verzekeren tegen brandschade kan daarvoor bij zeer veel verzekeraars terecht. Er rijn zowel landelijk werkende NV's als plaatselijk of regionaal werkende zo genaamde „onderlingen". De premies lopen, zo blijkt uit een vergelijkend overzicht in het decembernummer van de Consumentengids, nogal uiteen. Zo blijkt, dat een huis van f60.000,- ver zekerd kan worden voor een premie van 136,- per jaar, maar ook voor een premie van f21,-. Een Inboedel van f 30.000,- kan men verzekerd zien te gen een premie van f 30,-, maar ook' tegen een premie van f 21y>

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5