AB GOUBITZ KJ ÉÉ*éJ VOOR GOUBITZ MAAKT HET GEEN VERSCHIL OP WELKE ZUIL HU DE SPREIDZIT MAAKT Vijfentwintig jaar diepe kniebuigingen ,IK ZIT GRAAG BIJ DE NCRV, WANT DAAR KUN JE VAN DE VLOER ETEN" HILVERSUM De ochtendgymnastiek komt vanmorgen uit studio z«-s van de NCRV. Een kale, hoge zaal tegenover de kantine, die zonder verdere ingreep kan fungeren als aula van een crematorium. De gordijnen zijn gesloten, de stilte is aangrijpend. Onder het raam van de regelkamer staan tientallen plastic stoelen op elkaar gestapeld, wat hetzelfde trieste beeld oplevert als een Scheveningse strand tent na het badseizoen. Daarboven achter het glas geeft een oude, doorgroefde technicus door hand opsteking aan, hoeveel minuten er nog resten voor de diepe kniebuigingen en voor links-en-op-en- buig-en-diep-en-veer-weer-terug-en-halt. Hij houdt zijn vingers net zo lang geheven, totdat in de diepte meneer Goubitz begripvol knikt. Dan pas durft hij weer terug te zwemmen naar ^ijn spoelen als een trage rog, die blindelings de weg weet tussen het Goubitz is graag bij de N.C.R.V.. „omdat je bij die mensen van de vloer kunt eten. Een heel verschil met de andere omroepen. Als ie daar een paar grondoefeningen hebt gedaan, kun je gelijk onder de nog heeft hij voor de algehele conditie der huiskamers bij óe V.A.R.A. een uitgekiend looppasje gemaakt en dinsdag werd hij wijdbeens waargenomen bij de A.V.R.O., terwijl hij met de linkerhand de rechtervoet aanraakte en omgekeerd. „Een kwestie van plaatsruimte", legt hij beminnelijk uit, „de ochtendgymnastiek is een N.O.S.-programma en de omroepen maken onder elkaar uit, wie zijn studio's voor mij open moet zetten. We nemen drie keer in de week drie programma's achter elkaar op en daarvan worden er dan zes uitgezonden. De rest blijft in reserve voor vakanties en ziekten".' „Het Is natuurlijk een goeie oplossing, ofschoon ik persoonlijk dat vooruit werken een groot bezwaar vind. Je kunt op die manier je oefeningen nooit aanpassen aan de omstandigheden. Toen we de ochtendgymnastiek nog „live" deden, kon ik altijd inhaken op het weer. Dan zei ik bijvoorbeeld: „Mensen, doe eerst de ramen open, want de mussen vallen nu al dood van het dak". Begrijpt u? Je had direct contact met de huiskamer en dat werkte ongelooflijk inspirerend. In de winter liet ik ze nooit lang achter elkaar op de grond liggen, want in de meeste huiskamers was op dat moment de kachel nog niet aan. Daar hield je rekening mee. Het was trouwens eerlijker tegenover de deelnemers. Die wisten, dat ik ook vroeg uit mijn bed wa> gekomen en op mijn fietsje naar de studio was gereden. Nu moet ik maar afwachten, wanneer de opnamen worden uitgezonden. Het kan tweede kerstdag zijn, maar evengoed een dag in juli. Ik meet me tegenwoordig zorgvuldig op de vlakte houden". Pokerface Een tweede desillusie voor de trouwe fans: sinds de ochtendgymnastiek wordt ingeblikt zijn er in de studio ook geen mensen meer, die zich op aanwijzing van Goubitz in het zweet werken. De enige getuige is vaste N.O.S.-pianist Jacques Schutte, die met een trouwhartig pokerface de koprollen en zwaantjes van Goubitz in muziek vertaalt. Terwijl de meester zijn bruine molières en zijn colbertje uittrekt, hangt hij ongemeen vadsig achter de Steinwayvleugel en nuttigt hij wat drop om het restant van een verjaardagsfeestje uit zijn mondholte te verdrijven. „Het curieuze van Goubitz", zegt hij, „is, dat hij tijdens de opnamen ook foutjes ziet. Dan roept hij bijvoorbeeld: „Neen, het andere been". Terwijl er geen mens in de buurt is. Ik vind dat razend knap". In de kantine hoeft Schutte al een kleine discussie met Goubitz gehad over een artikel in een plaatselijke krant. Goubitz had hem daarin gekenschetst als een „moeilijke man, met wie het zwaar werken was". Schutte wilde weten, wat daar de achtergrond van was. Goubitz legde uit. „Ik heb alleen maar tegen die verslaggever gezegd, dat het in het begin even wennen vergeten, Jacques, ik had al die jaren met Arie Snoek gewerkt en je kunt niet ontkennen, dat Arie anders is dan Jij. Snoek is concreter in zijn begeleiding. Zeg ik dat zo goed? Hij is droger ook, Als ik op een dag geen inspiratie had, dan na de bevrijding bij Herrijzend Nederland solliciteerde naar de job van gymnastiekleraar nam hij zijn eigen pianist en tien leerlingen mee. Hij had elke koprol, elke langzit terdege met hen gerepeteerd en daarmee sloeg hij de concurrenten met vele lengten. „Ik had me tevoren ook afgevraagd, wat het betekende om gym nastiek via de radio te brengen. Ik begreep, dat Je niet te lang moest praten en toch elke beweging duidelijk diende uit te leggen. De oefeningen mochten ook niet te lang duren, want daarvoor is de tijd te kostbaar. In die tien minuten moet je de mensen zoveel mogelijk in beweging houden, want het gaat er immers om, dat Je ze een steuntje meegeeft voor de dag. Vandaar ook, dat mijn oefeningen nooit moeilijk zijn. Het is een klein kunstje om ze doodmoe te maken, om te zorgen, dat x* na die tien minuten bek en bekaf zijn, maar dat is da bedoeling niet. Het gaat om de ontspanning, om de ademhaling, de bloedsomloop. De mensen moeten na afloop een prettig, plezierig gevoel hebben". Geef me een drupje Schutte gaapt. Zijn handen volgen slaafs de huppel bewegingen van Goubitz en als er een pittig looppasje op de plaats wordt aangekondigd, slaat hij welgemoed „geef me nog een drupje" uit het ivoor. „Sorry, maar 'ik heb gisteravond de verjaardag van mijn vrouw gevierd. Een latertje. Ik moet nog even aan het blije, sportieve leven wennen". Om vijf over tien begint de iweede ronde. Staat u allen klaar? Begintune. Schutte neemt een dropje en slikt een oprukkend zoutje van de vorige avond terug in d« slokdarm. Goubitz glimlacht en vindt het de hoogste tijd om vief door de knieën te breken en de «preidzit aan te nemen. Zelf blijft hij staan. Het is hem na »324 keer ochtendgymnastiek van harte vergeven. We buigen nu voorover en pakken met de linkerhand de rechtervoet. En terug en dan naar rechts. Laat die schouders meegaan. En veer. En pak en terug en veer cn pak en terug en veer en pak en terug en halt Schutte kijkt slaperig naar Goubitz. Nog vijftien minuten en dan is hij er weer voor drie dagen vanaf. „Het is natuurlijk prachtig, als je aan ochtendgymnastiek doet", geeft hij toe, „maar het moet je liggen. Een onderzoek heeft uitgewezen dat 350.000 mensen elke dag naar de ochtendgymnastiek luisteren. Let wel op, wat ik zeg. Luisteren. Maar ik wil weten, hoeveel er mee doen. Dat is het punt. Goubitz misschien? En dan vraag Je je nog af, of het helpt, want hij loopt al maanden met een pijnlijke rechterschouder". Samenspel met de technici achter het glas. *t ook niet van Snoek. Begrijp je? Dat is bij rs. Jij bent onstuimiger, als jij op een gegeven de smaak te pakken hebt. ben je niet meer te dan ben je al weg, voordat ik het weet. Zo heb ik het ook in dat interview bedoeld. Ik vond het al heel vreemd, dat die jongeman bijna niks opschreef. Een klein blocnotevellctje, dat was het enige, wat hij bij zich had. Wat hij heeft genoteerd, kon op dc achterkant van een enveloppe. Je moet het van me aannemen Jacques. Ik heb tegen die jongen alleen gezegd, dat ik in het begin aan je moest Het is de buitenstaander inmiddels duidelijk geworden, dat het verschil tussen Goubitz en Schutte meer is dan een spreidzit en een diepe kniebuiging. Als Goubitz vertederd mijmert over de goeie ouwe tijd, waarin hij nog elke dag om kwart voor zeven op zijn fietsje sprong en naar de studio reed, krijgt Schutte een grauwe kleur, alsof hij op het punt staat te gaan braken. „Mijn God", roept hij, „als ik wist, dat ik elke dag om zes uur in de bet« g lieA ben en muzikant en die i niet vragen, hoe het ermee gaat". En Goubitz zelf? Doet hij wel elke ochtend trouw mee met zijn eigen ingeblikte oefeningen? Goubitz glimlacht mild. Bekent eerst, dat 25 jaar ochtendgymnastiek diepe sporen hebben achtergelaten in zijn leefpatroon. „Man, wat wil je? Ik ben. vanaf 1 december 1945 tot ver in 1902 zes keer per week voor dag en dauw naai de studio gereden. En aitijd opgewekt, nooit de pest erin. Ik ben nu eenmaal een ochtendmens,-ik sta nog steeds het toevallig zo uitkomt, wil ik ook wel meedoen met de ochtendgymnastiek van de radio, maar ik maak er geen gewoonte van, want. doorgaans sta ik op dat moment onder de douche". Naast hem veert Schutte verrast op. „Verrek, dat is ook de enige sport, die ik doe. Douchen". Goubitz kijkt hem peinzend aan. „Jacques is een feestvarken", zegt hij met gestileerde walging, „het is Jacques ook geweest, die overal heeft rondgebazuind, dat ik vijfentwintig jaar ochtendgymnastiek doe. Hij heeft aan de N.O.S. gevraagd, wat er eigenlijk aan gedaan werd. Hij had zelfs een receptie willen houden". beide handen aanpakken. Wat zullen Ik ben gek op een feestje. Pap, ik lust er pap van". Goubitz knikt iets te nadrukkelijk. „Die ochtend gymnastiek, Jacques", zegt hij docerend, „is geen mensen 's morgens fitter en plezieriger aan hun dagtaak kunnen beginnen. Ik voel niks voor al die grapjasserijen. Mies Bouwman heeft ook gevraagd of ik in haar televisieprogramma „Eén van de acht" wilde komen om een stelletje Zwarte Pieten ochtendgymnastiek te geven. Ik heb vriendelijk geweigerd, want ik voel er niks voor. Laat Ko van Dijk zijn koek maar eten in de STER-reclame. Dat moet hij weten. Maar ik doe aan zulke spelletjes niet mee". Op dat moment wordt hij op de schouder getikt door Herman Emmink, die al enige tijd rusteloos om hem heen heeft gedraaid. Als hij zich rree heeft laten tronen naar een hoek van de kantine, zegt Schutte somber: „Emmink komt natuurlijk vrager of we zondag in „Muzikaal onthaal" willen komen. Nou, dat feest gaat dan mooi niet door. Dat geef ik je op een briefje. Leer mij Goubitz kennen. Goubitz is een keurige man, maar te serieus voor een grapje. Hij rookt en drinkt ook niet. Arie Snoek heeft hem eens een kersenbonbon gegeven en toen hij hem in zijn mond had en merkte, dat er drank in zat, heeft hij hem uitgespuwd. Zo is Goubitz. Je zult zo'n man de hele dag om je heen hebben". Hij glimlacht bemoedigend in dc richting van Goubitz, die weer aan het tafeltje is geschoven en hoofd schuddend zegt: „Het is misschien een teleurstelling voor Emmink, maar ik doe het toch niet. Weet je, wat hij voorstelde? Om ons beiden zondag in „Muzikaal onthaal" te interviewen". Schutte produceert een meesterlijke mimiek van „hoe durft-ie" en mompelt: „Daar gaat weer een glas sherry". Het is kwart voor tien. Hoogste tijd voor de eerste opname. Om half elf moet studio zes weer vrij zijn voor een klarinettist, die met pianobegeleiding enige werkjes uit de vroege barok zal spelen. Het wordt dus buigen en spreiden tegen de klok. Staat u allen klaar? Goubitz heeft de schoenen keurig naast elkaar onder een tafeltje gezet en veert achter de microfoon soepel door de knieën. Schutte slaat de herkenningsmelodie voor de eerste keer uit de vleugel, neemt een dropje en zakt onderuit op zijn stoel. Goubitz heeft in de kantine al onthuld, dat hij de oefeningen al jaren niet meer voorbereidt. Toen hij vlak Om half elf lopen ze broederlijk over de oprijlaan naar nun auto's. Het N.O.S.-archief heeft er weer 140 oefeningen bij, die heup-, buik- en rugspieren ver sterken. Goubitz krijgt voor zijn aandeel binnenkort 72,20 op zijn rekening overgemaakt. Voor Schutte leveren de kniebuigingen geen extraatje op, want hij is in vaste dienst en de ochtendgymnastiek is voor hem een noodgedwongen klus. Bij de ingang moeten ze opzij voor een groep plattelands vrouwen op christelijke basis, die een dagje uit zijn. Bezoek aan de N.C.R.V.-studio's is daarbij een vast programmapunt Goubitz en Schutte worden door niemand herkend. Intens tevreden gaat Goubitz op weg naar het gemeente bureau, waar hij als hoofd van de afdeling sport- en jeugdzaken de uren tussen de diepe kniebuigingen vult. Het reisdoel van Schutte is nog niet bekend. „Ik ben op weg naar huis", bekent hij, „maar het zal wel weer het Hof van Holland worden. Per slot van rekening kan ik morgen uitslapen". LEO THURING voorover, de benen gespreid Jacques Schutte (van het duo De Raaf en Schutte), die zichtbaar de zegeningen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9