GEORG KESSLER SPARTA, van bondscoach tot clubtrainer DE KUNST WAS OP HET JUISTE MOMENT IETS WEL OF NIET TE ZEGGEN driekwart eeuw topvoetbal GRANDIOOS ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 „Ik ben", zegt Georg Kessler, „een,ty pisch mengsel; een Duitse vader, epn Nederlandse moeder. Ik heb in Duitse land en in Nederland gewoond, ik heb er getraind op hoog niveau." Georg Kessler, een mengsel met van beide nationaliteiten de typische hoedanig heden. Hij werkt grondig en methodisch, schematisch en met volledige inzet, wat de Duitse zijde in hem verraadt; hij zoekt het compromis, tracht te bundelen en heeft, na de jaren waarin hij als bondscoach optrad, eensklaps het hart op de tong. Dan komen uitspraken van zijn lippen als; „Aan de ene kant was'ik Ik begrijp niet hoe sommigen kunnen zeggen dat ik een rustig voetballer was „Vaak heeft me 't gevoel overval len dat ik zelf wel eens zou willen meemaken' wat ik in theorie aan de toekomstige top- trainers heb onderwezen. Ik wilde in praktijk brengen wat ik hun leerde. Die kans heb ik gekregen, ten koste van 't coach- schap bij de, K.N.V.B, En nu kan ik daarover ook meer vrij uit spreken. Let wel, het coach schap Kééït""vóör mij 'geen" rem betekend. Ik praatte veel met spelers maar naar buiten was ik de géfeletén Kessler. Dat lag ip de positie opgesloten. Ik kon als bondscoach dikwijls niet„ zeggen yvat, ik wilde en dacht. Je voelt je gebonden door, aller lei dingen en dat belemmert het vrijuit praten. In het begin ben omdat j'e de (v e niet keilt. Hoe'langer je de po sitie inneemt, hoe gemakkelij ker je praat. Het laatste jadr was ik toch ook vrijer?". Juiste moment Georg Kessler. zo mag worden gesteld, evolueerde in die vier- en-een-half jaar. Zijn voorzich tige uitspraken na interlands maakten gaandeweg plaats voor pittiger volzinnen Hij nam in zijn „latere periode" ook niet meer alle spelers in bescher ming maar uitte kritiek. Het „Lievewas er langzamerhand afgegaan. Kessler acht dat een normale ontwikkeling. Sprekend over zijn leermeester Sepp Her- berger. die in Duitsland nog als' een halfgod wordt vereerd: „Herberger is ook eens geremd geweest. Maar hij heeft de tijd gehad, en bovendien het geluk dat hij met Duitsland in 1954 wereldkampioen werd. Ook Herberger had veel kritiek te verduren. Het voordeel van lang in dienst zijn. is dat je alles en iedereen overleeft. Je krijgt een status, je wordt een figuur. Bij een kort verband zit je moeilij ker. Als ik eens wat zei, moest ik er wel rekening mee houden dat ik twee weken later naar die club of die trainer toe moest om een paar spelexs te vragen voor een vertegenwoordigend elftal. De kunst was op het juis te moment iets wel of niet zeg gen. Om dat te kunnen, heb je een ervaring van vele jaren no dig. 'Dat is zo in Engeland en Duitsland waar de coach tien tallen jaren bij een bond werkt. Die ervaring is van onschatbare waarde". Er had een kans in gezeten voor Kessler want er leek nog geen eind aan zijn verbintenis met de KNVB in het nabije verschiet. Toch kapte hij abrupt de streng af waarmee hij aan de bond was verbonden toen hem de gelegenheid werd gebo den waarop hij. diep in zijn hart altijd had gehoopt. „Aan de ene kant was ik blij dat ik ervan af was. Er is in Nederland te wei nig interesse om het nationale elftal sterk te maken. Het is een moeilijk haalbare kaart om continuïteit en uniformiteit woorden die ik graag gebruik erin te brengen. Als er spra ke was geweest van een gezon de continutïeit. zou ik niet weg gegaan zijn. Ik hoop dat die in de toekomst zal ontstaan, vooral blij dal ik van het coachschap af was; j ik vind het in het geheel geen bezwaar j om lang bij eenzelfde club te blijven; 1 ik zou nooit als bondscoach zijn weg- gegaan als ikde zekerheid had gehad dat een gezonde continuïteit in de op bouw van het Nederlands elftal mogelijk zou zijn geweest." Op dezelfde wijze waarop Kessler zich in het verleden de „terughoudende bondscoach" toonde, spreekt hij als coach en manager vdn Sparta ronduit. Hij voelt zich bevrijd. kan zijn eigen mening spuien zonder te hoeven letten op allerlei tenen waarop hij kon trappen in de vier-en-een-half jaar dat hij in dienst was van de KNVB, eerst per september 1964 speciaal belast met de opleiding van jeugdig talent, per 1 december i965 als opvolger van Denis Neville als bondscoach. Voor hij definitief wist dat hem toestemming was verleend per 1 juni 1970 in dienst te treden van dc Rotterdamse eredivisie vereniging Sparta, had hij al enige malen laten doorschemeren dat hij graag een clubelftal onder zijn hoede wilde nemen. In zijn eigen kantoorruimte op het „Kasteel" dat hij overigens deelt met assistenltraincr Steegman, zegt hrj waarom. We gaan in Europa steeds meer naar langdurige contracten voor trainers toe sen wel razendsnel op Sparta overgebracht dat een opzienba rende rol speelt in de competitie en een toale metamorfose heeft ondergaan. Welke zijn de pijlers waarop Kessler hierbij steunde? „In de eerste plaats door erva ring als speler, voorts door die als bondscoach, en omdat we een goed technisch apparaat hebben. Ik ben een beetje trots op wat ik hel leidinggevend ap paraat wil noemen, bestaande uit de hulptrainers Steegman en Van Baaien, de clubarts, de ik. Dat t vijf Georg Kessler toen hij op 22 augustus voor de eerste keer op het trainersbankje bij Sparta zat: TelstarSparta 1-4. Fotoboek Georg Kessler is als speler nogal ëcfïïSr een omstreden "Zaak 'ge- weesip ie. f)ij zejf.vpor altijd wil oplossen. Kessler. feller dan ooit in zijn periode als bondscoach „ik ben nog nooit zo openhar tig geweest" grijpt terug naar zijn actieve loopbaan. „Ook omdat ik zelf heb ge speeld. wilde ik graag eens bij ven club gaan tiainen. Ik speel de in Sittardse Boys. in Maurits L-n Sittardia. Ik zal bij Sittardse Boys op mijn zeventiende in het eerste elftal. Dat was de tijd van Notermans en De Munck. Rust en kalmte waren in het verleden erg waardevol voor Georg Kessler. Aan die eigen schappen werden vooral hoge eisen g esteld in zijn periode als bondscoach. Door onze sportredacteur HERMAN VAN BERGEM de veel steun heb ondervonden. Aan de andere kant vond ik het daarom jammer dat ik als coach verdween. Er was met tal van verenigingen, met de mensen van het Sportcentrum, bestuur ders. officials, een goede relatie ontstaan, een bijzonder fijne in termenselijke verhouding. Ik vond het ook jammer van de opbouw van het cursuswerk, dat toch wel een stukje levenswerk Dat cursuswerk, niet zo veel in de schijnwerper komend als het coachschap, was een troetelkind van Georg Kessler. Op de „ach tergrond" wérkte hij aan de op leiding van trainers en als hij de balans opmaakt, kan hij te vreden. vaststellen dat zijn pu pillen uitstekend weg zijn geko men. Hij som' op: „Bert Jacobs, Jan Rab, Kurt Linder die een jaar bij me studeerde, Leo Can- jels, Henk Wullems. Pim v. d. Meent, Barry Hughes. Jan Grij- zenhout, Cor Brom, Joop Cas- tenmiller, Ron Groenewoud. Ik vond hel een persoonlijk succes je dat ik George Knobel, met grote medewerking van mana ger Dreim.üller en voorzitter mr. Tripels, bij MVV heb gebracht. AZ'67 kwam bij me toen er helemaal geen trainer te krij gen was. Ik heb Heinz aanbevo- Grote familie Georg Kessler denkt kennelijk met uiterste voldoening terug aan die opleidingen. Hij vist er ook enige uitblinkers uit. „Lin der was de beste, Hughes was er een die uitblonk door inzet en CaStenmiller was een serieu ze, zeer goede student aan wie ik fijne herinneringen heb, aan hem speciaal". Lof van een man. die harde jaren heeft moeten doormaken als coach en thans met Sparta in de competi tie bewijst welk een vakman bij is en die verheugd lijkt het masker wisselt nogal eens maar zit zeker niet meer zo strak als voorheen onbekommerd een terugblik te kunnen geven Hij wordt ipeer gewaardeerd dan menigeen bereid is aan te ne men. Zijn oude leerlingen ko men na een wedstrijd tegen Sparta meermalen vragen wat ze nou eigenlijk niet goed heb ben gedaan. Er zijn oefenmees- ters die vragen of ze eens een hele dag mogen kijken bij Kessler. Dat mag ..want het welzijn van de verenigingen is me altijd ter harte gegaan, ook dat van de trainers en hun ge zinnen. Dat meen ik echt. Mijn doel was altijd er oen .grote familie van te maken en daar door het totale niveau in Ne derland omhoog te voeren." Langdurig De familie is er niet gekomen althahs niet in de vorm waarin Kessler die wenste te gieten. Die instelling wijst weer op de Nederlandse zijde van Kessler. die geborgenheid en eendracht als een groot goed beschouwt. Daarom ziet hij ook geen be zwaar in een langdurig dienst verband. „Als je lang bij een club' bent, kun je je ideeën technisch, tactisch en zedelijk waaronder moet worden ver staan incasseringsvermogen, be heersing e.d. op de spelers overbrengen. Kijk naar Rijvers. Hij drukt jaar na jaar zijn stempel meer op het elftal. Hij kiest bewust bepaalde spelers wel en andere niet. Hij brengt rust en daarop steunen de pres taties van FC Twente. Zijn' con tract is weer met drie jaar ver lengd en dat vind ik verstandig. In Europa gaan we steeds meer naar die langdurige contracten toe, let op mijn woorden. Laat een coach rustig bouwen. De ervaring, de kennis heeft hij cn die moet hij overbrengen op zijn ploeg. Dat vereist tijd. Daarom zie ik er geen bezwaar in meer jaren te blijven." Zijn ideeën heeft Kessler fntlis- Ik begrijp niet hoe sommige jongeren kunnen zeggen dat ik een zeer matig voetballer was. Ze hebben me nooit zien spelen maar ik kan wel zeggen dat ik de primus inter pares van mijn elftal was. Dat kan ik aantonen met kranteknipsels. Ik heb die overigens nooit bewaard, maar mijn familie wel. In mijn actie ve loopbaan heb ik altijd alle lastige karweitjes moeten op knappen. Ik heb gespeeld tegen Noud van Melis, Piet Franssen. Van Roessel. In een enkele wedstrijd moest ik drie straf schoppen nemen tegen Dré Sa ris. Ze gingen er alle drie in. Ik heb in het Feijenoordstadion gespeeld in de tijd dat Hans v. d. Hoek middenvoor stond en legen HBS met het beroemde drietal Kuneman-Langelaan- Van der Vcgt. In het elftal van dc Sporthocbschule in Keulen zat ik met internationals uit allerlei landen. Ik noem de Zweed Ekner en de Joego-Slaaf Stankovic. Er is zelfs sprake van geweest dat ik naar Italië zou gaan om in Sampdoria te spelen. Trainer Havlicek wilde me daar hebben. Laat ik gerust zeggen dat dat voetbalveld ..De Baandert" mijn alles was. Ik heb de strepen getrokken, meegeholpen de tri bune te bouwen, ik heb alles in de verenigingen meegemaakt. Vandaar dat ik spelers ook goed aanvoel. In onze afdeling, ik speelde toen in Maurits. zaten, ploegen als Feijenoord, PSV, Bleyerheide, Juliana HDVS, HBS. VVV, EVV met Frans Te- bak, VVV met Jan Klaassens. Een andere tegenstander was Bart Carlier. Van Toon Martens, de directeur van het Sportcen trum, heb ik eens een fotoboek gekregen uit die tijd. Daar staan de elftallen in die toen speelden. Ik sta op zo'n foto" In een razendsnelle opsomming, met stemverheffing die Kessler als „een felle" zou kunnen ka rakteriseren, wenst hij zifch te ontdoen van de laatdunkendheid waarmee zijn carrière als speler te dikwijls is afgeschilderd. Zijn eigen loopbaan, nog niet eens zo gek lang gele den, vormt mede de ondergrond voor de achtendertigjarige Kessler die bij en met Sparta naar de top van het vaderlandse voetbal reikt, hoewel hij dan meteen weer de voorzichtigheid jn acht neemt beter, het optimisme tempert door con stant te verklaren dat de com petitie nog maar net op gang Meenemertje Voorzichtigheid, die hem ken merkte als bondscoach en waar voor hij de oorzaken heeft aan gegeven. Voorzichtigheid die hij per se niet meer wenst te hante ren als zijn persoon in het ge- ER ZIJN NIET MEER DAN VEERTIEN, VIJFTIEN SPELERS VAN ECHTE KWALITEIT Georg Kessler als coach van de K.N.V.B. ding komt. Na een adempauze: „In mijn tijd behoorde ik tot de talentvolste spelers maar ik kon nooit in welk vertegen woordigend elftal ook worden gekozen omdat ik Duitser was. Dat ben ik trouwens nog". Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij voorbeelden trekt uit dat land. Over het Nederlands elftal „In Duitsland is de keuze veel groter en derhalve de con currentie. Er zijn spelers die een potentiële kracht voor het Nederlands elftal zouden zijn komen. Ik probeerde als bonds coach ook die concurrentiestrijd uit te breiden maar er zijn niet meer dan veertien, vijftien spe lers van echte kwaliteit. En als die ook nog opgeknapt worden met Europa Cupwedstrijden Daaraan wordt in Nederland veel zwaarder getild dan Duitsland en Engeland. Europa Cupwgdstrijden worden bij neem Ajax. gebruikt om de be groting sluitend te maken. El ders is het een meenemertje Daar is de vaderlandse competi tie veel belangrijker. Als ii Duitsland een club degradeert zitten ze gelijk in financiële moeilijkheden. Daar vinde die Europa Cup heus nii belangrijk Ook in Engeland niet. De competitie is en blijft numm,er een. Uil die wedstrij den komen de gelden. Je betaal in Duitsland vijfentwintig marl voor een zitplaats. Daarenbovei is de belasting veel lager; vij tot tien procent. In tegenstelling met de Nederlandse clübs zijn de inkomsten dus hoger e uitgaven lager. Een verschil moet wel gemaakt worden aanzien van de reiskosten, die in Duitsland veel hoger zijn Wat de salarissen betreft: Feije noord. Sparta en Ajax zullen gemiddeld beslist niet lager be talen dan Duitse clubs. Ik me trouwens eens bezig houden met die inkomsten en uitga' want ik ben bij Sparta i Nietsnut Georg Kessler, van bondscoach tot clubtrainer. Van functie waarin hij bloot stond aan veel kritiek tot coach-manager die zijn kennis, kunde en ervaring met groot succes overbrengt op zijn discipelen, met wie hij ee van zijn stokpaardjes, de intei menselijke verhoudingen, in vei bluffpnd korte tijd heeft opgi bouwd. Intermenselijke verhou dingen, waaraan hij zo gehecht is. „Dat was de schaduwzijde van het vertrek als bondscoach, het verminderen van het itact wie ik fijne relaties had Daar om vond ik het zo bijzonder jammer dat de heer Jack Zanten me bij mijn vertrek als bondscoach in een intervie afschilderen als een nietsnut. Hij was nota bene lid v; technische commissie. Ik heb toen een brief van het bondsbe- stuur gekregen waarin e: werden aangeboden. Ik kreeg ook een prachtige ontslagbrief waarin letterlijk staat dat ik het, gezien de omstandigheden, bij zonder goed heb gedaan was een mooie maar moeilijke tijd en ik zal er veel aan terug -denken. Een fijne lijd. Sparta is de enige club die in het fin de siècle al topvoetbal speelde en thans probeert de hegemonie van Ajax en Feücnoord te doorbreken. Utile Dulci, HFC, Hercules, Robur et Velocltas. Frisla, HVV. HBS en vele andere oudgedienden, huizen in lagere regionen of prefereerden behoud van de amateurstatus. Sparta is door alle voctbalevoluties heen deel blijven uilmaken van Neêrlands hoogste voetbaltop. MVV kan bogen op een on afgebroken periode van 57 jaar in dc voetbaltop. maar Sparta is zij het niet onafgebroken momenteel aan het 75e ien in de top bezig. Sparta werd in eersteklasser en heelt behoudens dc seizoenen 1901 02 en 1921- 22, toen resp. in dc tweede cn overgangsklas werd doorgebracht, altijd in de eerste klasse later eredivisie gespeeld. In het seizoen 1944 15 werd niet gespeeld zodat Sparta aan zün 75e topseizoen bezig is. Kasteel Sparta werd op 1 april 1888 opgericht ui een café aan het Stieltjesplein. Sparta speelde in die begintijd op Crooswijk, bij de Oranjeboom en op het Heuvelveld en tegelijk met de promotie in 1893 werd errein aan de Oude Binnenweg be trokken. Niet voor lang en via hel Schuttersveld streken de Spartanen in 1906 op de Prinsenlaan neer, waar Sparta precies tien jaar speelde. In 1916 werd het Kasteel op Spangen betrokken. Dit dankte Sparta aan de gefortuneerde Rotterdamse zakenman M. J. Overeijnder, lid geworden in 1894 en gedurende 38 jaar voorzitter. Djink zij hem mogen de Spartanen zich al 54 jaar „kasteelheren" noemen. Overeijnder zorgde ervoor dat Spangen onbezwaard eigendom van de ■endging werd. Zilveren Bal Aan zakelijke inslag heeft het Sparta nooit ontbroken. AI in 1892 stuurde de club rcclamelopers de stad in om bekendheid te geven aan komende thuis wedstrijden en het jaar daarop hief Sparta als eerste club entree. Die Rotter damse koopmansgeest kwam al heel sterk tot uiting toen Sparta in 1901 door IIFC uit de eerste klas werd gewipt. Prompt kwam het trio Van Hassclt-Mcycr-Muslv et een zilveren bal aandragen. Op die anier lokte men de eersteklassers töch tar de Maasstad. Sparta heefl destijds ook een einde gemaakt aam de Haagse voetbalopper- macht. Hierin heeft vooral Bok de Korver -een groot aandeel gehad. Het Afgunst is Georg Kessler totaal onbekend. Hij verheugt zich erover als het Sparta goed gaat. hij toont eenzelfde gulle blijdschap als het andere ploegen voor de wind gaat. Hij doelt dan speciaal op AJï.O. ..Ik vind het fijn voor het bestuur en voor trainer Jezek. Er wordt daar hard gewerktSpeciaal wil ik een compliment maken aan Aad Mansveld, 'n grandioze voetballer. Wat Israel 's voor Feijenoord, is Mansveld voor A.D.O. Hij heeft alleen het nadeel dat de gevestigde Israel voor hem staat Maar nogmaals. Mansveld is een grandioze voetballer" duurde toch nog tot 1909 alvorens voor de eerste eerste maal op de Prinsenlaan de kampioensvlag kon worden gehesen, op 2 mei. na een zege van 50 op HFC In de strijd om het Landskampioenschap won Sparta de beide wedstrijden tegen het Bossche Wilhekmna, waardoor voor de eerste maal de gouden pluk in Rotter dam terecht kwam. In 1910 eindigde Sparta op de tweede plaats, doch nadien volgde een tijd van ongekende voetbal hoogtij. Driemaal in successie (1911 tot en met 1913) werd Sparta kampioen van Nederland. In 1916 werd Sparta in de strijd om de landstitel laatste én vijf jaar later ver dween de club zelfs naar de overgangs klasse. Reeds het jaar daarop werd het verloren terrein hei-wonnen. In 1925 ver wierf Sparta op zeer onverwachte wijze de Afdelingstitel omdat medepretendent Feijenoord zich in loeiden met 31 dooi ASC liet verrassen. Landskampioen werd Sparta echter niet. Europa Cup Sparta is de bezettingsjaren redelijk goed doorgekomen en bouwde al meteen na de bevrijding een ploeg op die ge ducht van zich deed spreken. Het zou echter tot 1953 duren alvorens men op Spangen na een zege van 10 op Excelsior de kampioensvlag kon hijsen. In de tandem Landman-Terlouw bezat de Kasteelcluh een schier onneembaar bol werk en Van Ede. Sonncveld. Van Male en Benningshof bleken het werkwoord doelpunten uitstekend te kunnen ver voegen. De gouden plak ging in dat jaar echter naar RCH. Drie jaar later plaatste Sparta zich als eerste in de hoofdklasse A maar Rapid JC veroverde de landstitel. In 1959 voor het eerst na 46 jaar werd Sparta weer kampioen van Neder land, waarna dc historische Europa-Cup wedstrijd tegen Glasgow Rangers met Jan Villerius in de hoofdrol volgde. Na Ajax. Feijenoord en PSV prijkt Sparta op de vierde plaats van „leveran ciers" van internationals. Met 31 „caps" staat Bok de Korver bovenaan, gevolgd door Terlouw 25, Eijkenbroek 18, Webe: 14, Steeman 13, Van Beveren 12, Bosse- laar 10, De Groot 9, Ruffelse 8, Van dei- Wolk 6, Formenoy en Landman 4. Klijn- jan 3, Boomsma. Boerdam, Doesburg. Van Ede, Jurgens, Laseroms, Van Nieu- wenhuizen en Oosthoek 2 en Drok, Es- huys. Pijs. De Vries en Van Zwieteren éénmaal. In totaal 26 spelers die 178 maai werden gekozen. Sparta mocht en mag er zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15