BIJLMER. EEN BLUNDER BREVET VAN PLANOLOGISCH ONVERMOGEN grauwgrijze poliep van asfalt en beton, een politiek wangedrocht, onafgebouwd en reeds verdoemd, ronduit ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 AMSTERDAM Minister Toxopeus en burgemeester Van Hall zijn verdwenen, maar hun twistpunt, dat de nationale politiek tot bijna-berstens op zijn grondvesten deed schudden, groeit door en door. De Bijlmei, gelegen in de driehoek AmsterdamAbcoudeOuderkerk. Een grauwgrijze poliep van beton en asfalt, die straks met zijn tentakels zal reiken tot de grazige boorden van Angstel en Gein. Een natuurgebied van typisch Hollandse schoonheid naar de knoppen, maar het ging om grote belangen. Als we een satellietstad bouwen van hoge leefbaarheid redeneerden de om hun lange adem bekend staande hoofdstedelijke plannenmakers indertijd ongeveer zullen de Amsterdammers, die te krap, te oncomfortabel of te zeer beneden hun stand wonen, hun matras onder de arm nemen en op een holletje naar het nieuwe paradijs gaan. Er komen dan goedkope woningen vrij voor de duizenden, die snakken naar een eigen huis, maar slechts matige huren kunnen betalen. De bouw van de Bijlmer, kortom, bevordert de door stroming en is een wapen tegen de woningnood. Van de 120.000 inwoners, die Amster dams jongste stedebouwkundige onding 10.000. Duidelijk is ondertussen al, dat de Bijlmer in zijn primaire functie heeft gefaald. Hij bevordert de door stroming niet. Hij roept de woningnood geen halt toe. De flats, die in wanstal tige honingraten op elkaar zijn gesta peld. waaruit niet de geur van honing. voor kip noch kraai te zorgen hebben. In grote drommen zijn de alleenstaanden dan ook naar de Bijl mer getogen. Ze vormen er momenteel bijna 40 procent van de totale bevol king. Met name voor homofielen is de Voor de typische slachtoffers van de woningnood zijn deze huren natuurlijk te hoog. Ze zijn dat ook voor de ge- 15.000 gulden zijn be reikt ze mogen erin. Trouwens: alles kan. In de Bijlmer zijn alleenstaanden, die over .een Hat van zes kpmers beschikken. Verrukkelijk natuurlijk woningzoekende met vijf kinderen een daverende klap in het gezicht. Dan is er nog een andere categorie Bijlmerbewoners, die anders heeft uit gepakt dan de Amsterdamse plannen makers in hun ivoren, met het gemeen teblad dichtgeplakte torentje hadden bedoeld: het pasgetrouwde, kinderloze stel, dat het eigenlijk niet kon betalen, maar zo dolgraag zijn nestje wilde gaan bouwen. Wie de raamadvertenties in de Amsterdamse sexboetieks leest, valt het grote aantal vrouwen uit de Bijlmer op, die zich aan de mannen aanbieden. Terwijl de man op zijn werk is, levert de vrouw op deze oeroude manier thuis haar bijdrage, daarmee de Bijlmer ook overdag tot slaapstad ma- egenl pspro achter de fagades van Amsterdams nieuwste woonfabriek. Dit ergert de be woner van rechtzinnige aard meer dan de aanwezigheid van de vele homo fielen. Dezen worden geaccepteerd. Zij geven in hun besloten soos ook veel groot het aantal rijksgenoten vat overzee precies is, weet niemand. Met schat, dat er nu ongeveer zo'n 1500 vi; bemiddeling van officiële instanties ir de Bijlmer terecht zijn gekomen. Vas dat 700 I i de Bijlmer (denk buitenland. Nu zijn de Bijlm Wél zijn er incidentele klachten o- de neiging van Surinamers en Antill nen om in grote groepen bij elkaar gaan wonen. Achter de ramen van I paalde slaapkamers kun je vijf, bedden tellen en, families van ti jaar verdient. Er zijn incidentele klac ten over de geluidshinder, die een de gelijke intensieve bewoning geeft zal worden, wanneer de 10.000 goed willende pioniers van nu zullen zijn opgegaan in de naamloosheid die geen stortkoker hebben en hun moeten deponeren. Deur open, twee, drie minuten, stank de binnenstraat in, die geen enkele ventilatie heeft. In de droogloop ligt verder de zogenaamde grofvuilruimte, waar de meest ver schrikkelijke afval in gedeponeerd wordt. Die ruimte heeft ook geen ven tilatie en de stank is hels. Logisch, want de situering van de grofvuilruim- ten is een architectonisch juweeltje: pal boven het ketelhuis van de centrale verwarming, die ook tijdens de honds dagen branc Een letterlijk broeinest, nmaken en afvoer wort maand berekend. bewoner klaagt: „Wom waterkant zich te goed doen aan d< openbare vuilnisbelt, die de bewoners zelf creëren. Velen hebben namelijl ontdekt, dat het veel gemakkelijkei balkoi elka; irbijha; nde flatbe- jaar sociaal-psychologen. Ondertussen heeft ook de komst van deze rijksgenoten niets bijgedragen tot de bevordering van het heilige ideaal der doorstro ming. Op dit punt hebben de heren plannenmakers, samenvattend, misge kleund op een wijze, die moeilijk meer te overtreffen zal zijn. Iedere stad heeft tegenwoordig wel zijn nieuwbouwwijk, zijn torenflats, zijn prestige-object, met de bijpassende tegenvallers, fouten en problemen. Zo gaat dat in de elitebuurt, dift Amsterdam zich dacht te scheppen! Kijk. zeiden de architecten, die het geheel ontwierpen: we projecteren geen flatgebouw, maar een gemeen schappelijk woongebied en zo'n gebied ze op de eerste verdieping van elke l dan gezin indacht Wel: daai ber 1968 vestigde (een datum, die dit ar chitectonische couveusekind op de kop af twee jaar oud maakt) kregen zij per voorlichtingsfolder het volgende be loofd. „Voor het eerst verrijst er in Ne derland een uitgestrekte wijk, die ge bouwd is voor de toekomst, zoals we die steeds duidelijker op ons af zien komen". En: „U moet denken aan een heel groot Vondelpark, waarin een aan tal flats is geplaatst; straks zullen in de bomen naast de flats de nachtegalen slaan en de eekhoorntjes spelen". En stad Koi de de Bijlmei hel zoals er twaalf in het planologische dozijn gaan. maar „een ideale park stad met gescheiden autoverkeer, par- keergebouwen, binnenstraten met win keltjes en koffieshops, collectieve latie >rtko- Toegegeven: het project is bij-lange-na nog niet voltooid, zodat alles, wat men ervan zegt, voorlopig en vrijblijvend is. Toch, als contrast tegen al dit snor kende fraais, een citaat uit het be wonersblad Bijlmaare Volgens en quêtes is het wonen in de Bijlmermeer uitermate geschikt voor enigszins dove mensen, die niet gauw op de tocht ge zet worden, veel lopen (omdat de liften het niet doen), hun vuil kunnen op zouten, van (water)sport houden, goed tegen de kou bestand zijn en slechts Voor een loempia moet je zeven kilometer rijden en kiosken er is nog geen neringdoende bereid geweest, zich in die geestloze ruimten te vestigen. De overdekte loopstraten wórden nu gebruikt door bewoners, die hun hond uitlaten, hetgeen een on voorstelbare smeerpijperij geeft. Maar ja, buiten lopen door het winderige maanlandschap vol kuilen en plassen en op de voetpaden geparkeerde auto's (de beloofde overdekte parkeerplaatsen, waarvoor men verplicht 50 gulden per maand zal moeten dokken, zijn er no in de Bijlmer ook geen lolletj' Algéi vijf d te v teld komen, dat de „bijkomende voorwaarden", die de ontwerpers nood zakelijk achtten om de betonnen woon- moloch leefbaar te maken, ver achter blijven bij wat ze de bewoners hadden toegezegd. Een bewoner schrijft: „De Bijlmermeer is bijvoorbeeld verstoken Met zegt i hiei i de toekomst? De toekomst zal het leren. test schuilgaan. Wat voor protest? Een bewoner stort zijn hart uit en schrijft: ,-Op de eerste plaats de vuilstort- mer één. De netto-inhoud van de klep is tien liter, wat betekent, dat er vrij- pedaalemmer door naar beneden kan. Dus moet je of wel van tien hoog het vuil naar beneden zeulen, de koker dichtproppen of de troep er los in gooien. De kool van gisteren en de beschimmelde tomaten kwakken dan in de containers, die in hokjes langs de binnenstraat staan, waar de melkboer en de bakker hun handel uitstallen. Leuk ook, die neerploffende kliekjes. dingsplannen de eerste de beste et' ambitieuze uitbrei- zich s :elcent heeft geen slager, geen avondwinkel, zelfs geen fritestent. Voor een loempia moet je zeven kilometer rijden. Het heeft geen behoorlijke supermarkt en geen eigentijdse boetieks. Het heeft slechts een gebrekkig functionerend postkantoor. Wee degene, die 's avonds onverwacht bezoek krijgt en niet ge- heeft.Het is daarbij twijfelachtig of 1 komen. D iog, dat gegadigden zich keer bedenken, te meer daar ze .•stigde, aantrekkelijke winkelcen- Hoogbouw. Verhoogde Allebei verkeerd, momenteel. het naburige Amstelveen en i, waarheen de Bijlmermeerders irdagmiddagen met verve pelgri- creatie, de „kralen" voor gemeen schappelijke activiteiten en de parken tussen de flatblokken, zijn alleen de verhoogde wegen min of meer ver wezenlijkt, voor zover het althans het doorgaande verkeer betreft. Een kri tische notitie over de Bijlmer zegt het aldus: „Het lokale verkeer maakt nog altijd gebruik van de wegen op de begane grond, die^ op de tekeningen als wegen, waarop ouden van dagen in alle rust hun ommetje zouden moe- naar school zoüden moeten kunnen gaan". Openbaar vervoer7 Daarmee is het zo droevig gesteld, dat de Bijl hebben, zelf stad te gaar Uitg» nachtdiei de eerste wijk nnenkort zal moeders ten spij Nachtegalen durf. isterdamse gemeenteraad heeft litgeblonken door intelligentie, isie, gezond verstand of welke geestelijke kwaliteit dan ook. Hij heeft indertijd burgemeester Van Hall blin delings en slaafs gesteund in zijn soms tot lachwekkende proporties opgebla zen strijd tegen minister Toxopeus om kost wat kost de Bijlmer in handen te krijgen. Publieke Werken moest iets te doen krijgen, want het einde van de IJtunnelbouw kwam in zicht en daar ging het om niet om nachtegalen en eekhoorntjes. Maar zelfs dit gezel schap begint nattigheid te voelen hoe wel het lijfelijk waarschijnlijk zelden „Het Bijlm „ZO LANG IK DE GORDIJNEN DICHT KAN HOUDEN GAAT HET, WANT VAN BINNEN ZIJN DE FLATS ECHT WEL LEUK..." kundig loopt de huidige ontwikkeling vijfentwintig jaar achter. De Bijlmer is een beruchte wijk aan het worden. Amsterdams superbuurt is eigenlijk alleen vanuit de lucht gezien aantrek kelijk van opzet, maar ga niet als in dividu tussen de grijze steenklompen staan. Je verliest jezelf". De VVD- fractie pleit nu opeens voor afwisse ling van eengezinshuizen, terraswonin gen en flats. Bijna de helft van het aantal huizen dient in laagbouw te worden uitgevoerd. De stichtingskosten daarvan liggen lager dan bij de huidige flats in de Bijlmermeer en daarom kunnen de huren honderden guldens zakken, vindt ze. Ook de federatie van Amsterdamse woningbouwverenigingen is in het ge weer gekomen. Het bestuur maakt zich ernstige zorgen over de ontwikkelin gen in de Bijlmer. Wanneer alsnog kan worden besloten, van de geplande hoogbouw af te zien en in plaats daar van laagbouw toe te passen, kunnen volgens de federatie de huren veel beter in de hand worden gehouden. Ook heeft de federatie bezwaar tegen het systeem van verhoogde wegen in de Bijlmer. Een belangrijk deel van de kosten, die dit pretentieuze systeem met zich meebrengt, drukt zwaar op de huren terwijl de bewoners er nau welijks iets van terugvinden in hun flats. Of het zal helpen? Wat de stijfkoppig heid van zijn gemeentebestuur betreft had Amsterdam aan het Tjeukemeer kunnen liggen. De Bijlmer is vooral een politiek wangedrocht, voortgebracht door de combinatie PvdA-KVP, de partijen die het in Amsterdamse ge meentezaken altijd voor het zeggen hebben gehad en die het nog voor het zeggen hebben daar helpt geen Ka boutertjelief aan. De heren zullen uit vrees voor politiek gezichtsverlies niet bereid zijn op de dwalingen huns weegs terug te komen. Hetgeen dan jammer is voor 120.000 mensen. Zo ligt de Bijlmer daar in de oost-lob ;rijt de VVD. „Stedebouw- heten. Onafgebouwd en reeds verdoemd. Een brevet van planologisch onvermo gen, neergeschreven in reusachtige be tonnen hiërogliefen, die de écht urgente woningzoekenden verbijsterd proberen te ontcijferen. Een wijk met een leef- wél 352 gulden per maand plus 50 verplichte guldens stalling voor zijn auto kon opbrengen, treurt: „Zolang ik de gordijnen dicht kan houden, gaat het. want van binnen zijn de flats echt wel leuk. Maar als ik ze open doe, krijg ik de neiging, het vuilnis na te gaan over de balkon rand". Een project, dat zijn primaire doel voorbijschoot en in zijn secun daire doelen halfhartig is blijven ste ken. Wat er nog te redden valt, zal de toekomst moeten leren. Los daarvan staat de Bijlmer daar aan de rand van Amsterdam reeds nu een toren flats-hoge waarschuwing te wezen aan het adres van gemeenten, die stede- bouwkundige ambities hebben en be loften van leefbaarheid doen zonder over de visie en de mogelijkheden te beschikken om een en ander waar te maken. Een Vondelpark met hier en daar een flat. Dat beloofde de voorlichting» folder. Ziehier de praktijk van vandaag. Zal het anders worden?

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11