SPEELGOED VAN VROEGER STAAT TE KIJK %'*W k %ir '•r.'Y.ivc- Adenauer bood voor Mengele tien miljoen Vliegen met Jumbo is veiliger dan u misschien denkt A Postconflict in Engeland SIMON WIESENTHAL: Ontvoerders Arnaud met losgeld gepakt Pil voor Geneefse duiven Statenlid wil normen voor „vuile industrie Burgemeester moet politie blijven steunen DONDERDAG 36 NQVBAt&ift lffKl LEIDSE COURANT PAGINA 5 (V»n onze correspondent) AMSTERDAM Met een knipoog naar de naderende Sinterklaas is in het Amsterdamse museum Willtet- Holthuysen onder de noemer „O, kom er eens kijken" een tentoon stelling ingericht van speelgoed van voor 1920, waarop het kind en de volwassene zijn ogen kan uitkijken. De collectie, die tot 18 januari in de hoofdstad zal blijven, om daarna te verhuizen naar het rijksmuseum Twente te Enschede, kwam tot stand na een oproep in het tijd schrift Antiek ongeveer een jaar geleden. Daarin werd de bezitters van antiek speelgoed gevraagd, zich in verband met een voorgenomen expositie bekend te maken. Er kwamen 200 reacties binnen. Zo ontstond er een veelzijdig overzicht van speelgoed vanaf de zeventiende eeuw tot omstreeks 1920, dat nog werd aangevuld met historisch speelgoed uit verschillende musea. De prent-, belddmg bewaiard gebleven. rangschikt, maai- daarnaast ztjn ook spec Late rubrieken gevormd, diie een overzicht geven van een bepaalde soort. Meubels, poppen, karren en koetsen, paarden, boeken, spelller 5 het 1 i zijn Voorts is er allerlei mecha nisch speelgoed, dat kan draaden, springen, lopen en rijden. Dan zijn er hobbelpaarden, stokpaarden, tollen, bikkels, knikkers en autopeds. Het optisch speelgoed is vertegenwoordigd door een aantal kijkinstrumenten, die kinderen uit uiteenlopende tijden heb ben geboeid.'Tinnen figuurtjes hebben een plaats gekregen in een aparte vitrine. Een rondgang op de tentoom- kindieren (of de opvatting van hun ouders) de toets van de tijd heeft doorstaan. Poppen, mdn latuur- meubels en gebruiksvoorwerpen zullen wel altijd in de gratie blijven. Ander miniatuurspeelgoed verdwijnt, zoals het grote evenbeeld ook uit de wereld van de grote mensen vertrekt. Het paard bijvoorbeeld, dat vooral in de steden udt het dagelijks beeld raakt, neemt ook bij het speelgoed een minder belang rijke plaats in. Daarmee verdwijnen eveneens de karossen en de koetsen. In plaats daarvan is het gemotoriseerde speelgoed gekomen, dat dank zij de ontwikkeling van de industrie In de 19de eeuw op grote schaal kon worden gefabriceerd Het speelgoed ls opgesteld om ernaar te kijken, het is dian ook beschermd tegen de begrijpelijke neiging van de bezoekers om het te gaan gebruiken. Veel volwassenen zullen bovendien hun kinderen meenemen en moeite hebben deze te overtuigen dat het genoegen - visueel moet blijven. Daarom heeft het den Berg maakte bijvoorbeeld een voetbeest van zacht materiaal: een hondekop van ongeveer anderhalve meter hoog. Naast aLlerlei andere mo derne spelen kurwiei moe geworden terbo: •en sprookje laten ver- irtredacteur er Nederlai van dit jai Pacificeilam Een drie ra geen Iuchtvaartgesc ielpen deze ra of ander >o stappen. POPULAIR BIJ PASSAGIERS EN VLIEGERS Sr zijn zo deelde mr. E. H. Boul- Ita (vice-president van Boeing Com mercial Airplane Group) twee onge lukken geweest met motoren. Eén ervan waa te wijten aan een menselijke fout, het andere aan een ontwerpprobleem. Dit laatste is inmiddels opgelost. Boven dien, zo legde hij uit, zal het type Boeing dat de KLM in januari in ge bruik neemt, motoren hebben, die in middels al op 17 punten verschillen van de oorspronkelijke, als gevolg van wijzi gingen en verbeteringen. „Tijdens proef- voorgedaan", aldus de heer Boul- (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN In Groot-Brittannië dreigt een algemene P.T.T.-staking ten gevolge van het merkwaardige feit, dat het postpersoneel in opstand komt tegen het gedwongen ontslag van lord Hall als president-commissaris van de P.T.T.- corporatie. Burggraaf Hall, een labour- peer, werd gisteren door de conserva tieve minister van P.T.T., Christopher Chetaway, zonder plichtplegingen aan de deur gezet. Het bestuur van de vijf vakverenigingen van P.T.T.-arbeiders en bedienden zou vandaag zijn houding bepalen en bij' premier Heath en minis ter Chetaway een klacht indienen. Gis teren zijn ongeveer 10.000 leden van het P.T.T.-personeel spontaan in pro teststaking gegaan. Gromiko in Oost-Berlijn OOST-BERLIJN (DPA-AFP) Twee dagen voor voortzetting van het gesprek tussen Oost- en West-Duitsland is gis teren de Russische minister van Buiten landse Zaken Andrej Gromiko onver wacht in Oost-Berltfn aangekomen voor besprekingen met partijleider Walter TJ1- bricht, premier Stoph en minister van Buitenlandse Zaken Winzer over vraag stukken de Europese veiligheid betref fende. In Westberlijnse kringen meent men dat Moskou wil tonen dat de kwestie- Berlijn boven aan de agenda staat en dat het Kremlin versnelling van het tempo wil. In genoemde kringen ver wachtte men al een afzonderlijke Oost duits-Russische ontmoeting nadat bekend was geworden dat Ulbricht verstek liet gaan op de kleine communistische top in Boedapest. Men ziet Ulbrichts ver meende ziekte als uitvlucht, omdat hij zich niet zou willen binden aan afspra ken over de toekomstige Berlijnse poli tiek van de Oosteuropese bondgenoten. Hei ïrklaard) toestel a een hoger totaalgewicht. Het verschil met de oorspronkelijke 747 is nagenoeg geheel benut voor het meevoeren van meer brandstof. De „B" heeft dus een groter vliegbereik. De 747-B die tegen het eind van het jaar van de Amerikaanse FAA (een soort rijksluchtvaartdienst) het bewijs van luchtvaardigheid zal krijgen heeft intussen ook een record gevestigd. Bij een start vanaf Edwards Airforce Base in California bedroeg het totaalgewicht van de 747-B 372.262 kg en dit is bijna 10 ton meer dan het vorige record dat op naam stond van het reusachtige luchtmachttransportvliegtuig Lockheed C-5A Galaxie. Dat de Boeing 747 in het brandpunt van de belangstelling staat en dat der halve elk bericht over kinderziekten wordt uitgespeld, is heel normaal. Dat gebeurt bij elke „eerstgeborene" van een nieuwe generatie vliegtuigen. Inmiddels staat wel vast, dat tijdens de zware testprogramma's relatief minder kinder ziekten aan het licht kwamen dan ooi tevoren bij het invliegen van een nieuv type het geval was. De Boeing 747 heeft zich in zeer kort tijd bovendien populair weten te makei bij het publiek zowel als de vliegers Een enquête waaraan ruim 6000 Jumbo passagiers deelnamen, wijst uit, dat 84.' procent een absolute voorkeur heeft voo dit reuzevliegtuig boven een conventio nele jet. Vliegers kenschetsten de 747-1 als een vliegtuig met een „tolerant ei goedig" vlieggedrag. Boeing werkt inmiddels voortbor durend op de basisconceptie van de 74' Huygensprijs voor Annie Romein-Verschoor DEN HAAG De Jan Campert- stichting heeft de Constantyn-Huygens- priijs voor het jaar 1970 (6000 gulden) toe gekend aan mevrouw dr. Annie Romein Verschoor. Zij krijgt de prqs voor haai gehele oeuvre. Voorts heeft de stichting nog drie anaere prijzen toegekend. Haois Andreus krijgt de Jan Campertprijs 3000.-). voor zijn bundel „Natuurgedichten en andere". De Vijver bergprijs 3000.-) gaat naar Jaap Harten voor zijn proza boek „Garbo en de broeders Grimm". Een bijzondere prijs van f 2000.- krijgt Cor StedeMmok voor de realisatie van zijn Van Ostaijénprogramma ,.Dag stoel naast Kamphuis, secretaris. De prijzen zullen in worden uitgereikt. Kunst en Kunstenaars december een tentoonstelling gehou den van beeldhouwwerken van de Belgische kunstenaar Jean-Paul Lae- Intemationale Galerij Orez, Javastraat 17 Den Haag, exposeert van 4 tot en met 23 december werk van Gerard Verdijk. >onstelling wordt PARIJS (Rtr.) Simon Wiesenthal die een groot deel van *ün leven heeft g< aan het opsporen van oorlogsmisdadigers, heeft gisteren op een persconfer in Parijs onthuld dat wijlen bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland Paraguay in 1963 ontwikkelingshulp ter waarde van tien miljoen Mark heeft Dienstmeisje voortvluchtig espondent L. Kleijn) verhandigd: voortvluch- i bekend en Caen. 100 km van Rouaan verwijderd Zij hebben een volledige bekentenis af gelegd. Het totale bedrag van 150.000 frac was nog in hun bezit. Zij hebben het blijkbaar niet aangedurfd een van de biljetten waarvan de nummers be kend en gepubliceerd waren in omloop te brengen. Zij hebben van de nog voortvluchtige dienstbode een volledig signalement opgegeven. Raymonde of hoe zij ook heten moge, zal niet lang adres of referenties werd gevraagd. Af gesproken werd dat de dienstbode die zich Raymonde noemde de volgende zondagavond om 8 uur in dienst zou komen. Het meisje was prompt op tijd en werd de volgende dag met Arnaud alleen gelaten. Aangezien het kind van vijftien maanden een weinig verhoging had, telefoneerde de moeder in de loop van maandag naar huis, maar daar werd de telefoon niet meer opgenomen. Bij thuiskomst bleken dienstbode en Arnaud verdwenen. In de kamer lag een brief gemaakt van uitgeknipte kranteletters waarin een losgeld werd gevraagd van 150.000 franc. Pas dinsdag middag belde een man op die de plaats aanwees waar het geld moest worden gedeponeerd. De politie had van de aanvang af het sterke vermoeden dat de dienstbode niet een maar twee me deplichtigen had en dat vermoeden is bevestigd. In de nacht van dinsdag op woensdag werd Arnaud op de tweede verdieping van een huis in Rouaan te vondeling gelegd, waar een bewoner kind vond. Zonder enig letsel en blijkbaai >rgd. Simon Wiesenthal YN veroordelen kapingen NEW YORK (Reuter) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren alle vliegtuigkapingen krachtig veroordeeld en gevraagd de daders te straffen of uit te wijzen. It de leden ver- de conferentie in Den Haag tot een succes te maken. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoren Cuba en enkele Arabische landen. De Sovjet- Unie en haar communistische bondge noten stemden voor, evenals Egypte, Jordanië, Libanon en IsraëL Meer aandacht antisemitisme in Oost-Europa President Alfredo Stroeesner van Para guay had op het aanbod van de West- duifcse ambassadeur gereageerd met de volgende woorden: „Als u de naam Men gele nog eens uitspreekt, ga ik weg". Wiesenthal verklaarde dat Mengele nog steeds in Paraguay woont. Ik ben van plan aan deze zaak van de oorlogsmisdadigers maar ik zal ook meer aandacht geven aan het groeiende antisemitisme in de Oosteuropese landen. In dit verband ver klaarde hij dat het antisemitisme in Polen en Oost-Duitsland door voormalig! nazi's wordt aangewakkerd. PI ij liet eer boekje zien dat aan artsen in Polen i: gezonden on dat een felle kritiek beva op de „zionistische" invloed op de medi sche wetenschap in Polen. De situatie ii West-Duitsland en Oostenrijk was veel gunstiger. De voormalige nazi's, aldus Wiesenthal, zijn er niet in geslaagd de Duitse jeugd te besmetten met het nazi- Wat Mengele betreft wees Wiesenthal erop dat hij generaal De Gaulle tijdens dieus bezoek aan Paraguay in 1964, een telegram had gestuurd met het adres van Mengele en het verzoek in deze kwestie bij president Stroessner te bemiddelen. Het verzoek had echter niets uitgehaald. Wiesenthal onthulde voorts dat hij voornemens is een boek te schrijven over de wortels van het antisemitisme bij de nazi's. Bij zijn voorstudies was hij gestuit op de inquisitie in de zestiende antisemitisme. Wiesenthal schatte het aantal oorlogsmidadigers dat nog steeds op vrije voeten is, op 120.000 tot 160.000. Zij verblijven in alle delen van de wereld, Nepal tot Argentinië, Afrika en het Mid- i hem i i het GENèVE (AP) Contraceptieve maïs zorgt er niet alleen voor dat de Geneef se duivenstand laag blijft, maar ook dat het liefdesleven van deze dieren uiterst koel wordt. Volgens een nieuwe gemeen telijke verordenini PROF. VAN MAARSEVEEN: Laat 18-jarigen roze stemmen Jeugdige kiezers anders gepasseerd AMSTERDAM (ANP) Prof. mr. T jeugdigen tuss met officieel goed- v oorbehoedmiddel duiven aanzienlijk verminderd. Boven dien lijken de mannelijke duiven een bevestiging voor de stelling, dat hun driftleven door de maïs verdwijnt. De mannetjes negeren thans de vrouwtjes en zij brengen de deskundigen in ver bazing door in de bomen van de parken, waar de maïs wordt gestrooid, te gaan slapen. Tientallen verlaten nesten zijn gevonden onder bruggen en op het dak van het spoorwegstation. De vogels bou wen geen nieuwe nesten meer. •1 5? sel-Tuinstra (D '66) verzoekt het collegi van Gedeputeerde Stalen op korte ter mijn de commissie voor milieubeheer ei recreatie bijeen te roepen om te sprekei over aan te leggen normen aan milieu verontreinigende industrieën en aan ves tiglng van nieuwe industrieën zoals bij voorbeeld een boogovenbedrüf op d heeft gesteld, acht een dergelijk gesprek noodzakelijk om de steeds toenemende verontrusting over de milieuverontreini ging bij de bevolking deren. Zij vraagt het college of het ook niet van mening Ls dat door het 1 maal toe uitstellen van openbare sievergadei ingen over de hoogoi ging op de Maasvlakte deze verontrusting in de hand wordt gewerkt. Zij acht de provinciale overheid de eerst gewezene om voor industrieën n vast te stellen met betrekking milieuhygiëne. In samenhang met de hoogovenvesti ging heeft drs. A. R, van der Burg (D '66) verder een aantal vragen gesteld mogelijk arbeidsprobleem in het te bezien welke alternatieve bestem mingsmogelijkheden er voor de Maas vlakte zijn en welke waarde die bezitten. irigen zullen volgens het ii prof. van Maarseveen aan ingen deel kunnen nemen effect zal kunnen sorteren. Met de officiële witte stembiljetten wordt de Kamer samengesteld. Na aan vaarding van de verlaging der leeftijds grens voor het actief kiesrecht tot 18 jaar kan de Kamer ontbonden worden. Bij de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer zullen dan de reeds ingevulde en getelde rose biljetten mee gaan tellen samen met de witte. Deze oplossing bespaart volgens prof. van Maarseveen veel geld en tijd. Het meeste heil ziet de hoogleraar in on middellijke ontbinding na de grond wetsherziening van de Tweede Kamer, zodat bij de nieuwe verkiezingen de jeugdigen ten volle kunnen participe ren. Hij vindt deze oplossing de meest MINISTER BEERNINK: (Van een onzer verslaggevers) LOCHEM. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken doet een dringend beroep op de burgemeesters in Neder land om de in hun gemeente dienst doende politie duidelijke en krachtige leiding en steun ie geven, waarop deze recht heeft. De minister deed dit giste ren tijdens de ingebruikneming van de politie-opleidingsschool voor Noordoost- Nederland in Lochem. „Ik wil hier één ding nadrukkelijk on derstrepen", zei de minister, „als de po litie haar taak vervult, haar plicht doet, Beernink zei verder nog dat de diverse opleidingsscholen met elkaar goede voorzieningen zijn in de oplei dingsbehoeften van de Nederlandse po- de minister en diens collega Justitie zijn diepe teleurstelling uitge sproken over de gang van zaken rondom en de grootte van de toegezegde gratifi-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5