f mening Plan in voorbereiding voor sporthal in de binnenstad Jannetgen na 300 jaar weer in Leiden Thanksgiving in Leiden Wassenaar gaat aan woonmilieu dokteren Oostdorp Leidse agenda „EIGEN HUIS" WORDT 2 DAGEN KERST-INN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT van het verouderde gymnastieklokaal aa nastieklokaal te zetten. De zalen zuller moeten worden, dat zy samen ook als kenneiyk nog in een pril stadium, want rdt een plan uitgewerkt om op de plaats n de Pieterskerkgracht een dubbel gym- zo ten opzichte van elkaar gesitueerd porthal dienst kunnen doen. Het plan is een moeilijkheid voor de ontwerpers is Dit nieuws is te lezen in het overzicht betrekking tot de huisvesting per 1 okt Scholen Merenwijk hoog op de urgentielijst Behalve een Inventarisering van be staande accommodaties wordt ook een overzicht gegeven van plannen en wen selijkheden. De plannen met betrekking tot de bouw van scholen voor kleuter- dat de gemeente heeft uitgegeven met aber van dit jaar van de Leidse scholen. Buurt I: Urgentie is verleend voor 24 e.l.o.-lokalen, 9 speelwerklokalen voor de kleuterscholen en 1 gymnastieklo kaal. In de raadsvergadering van 3 augustus 1970 (I.S. nr. 172) werden de principebesluiten genomen voor stich ting van de openbare, de prot. christe lijke en de rooms-katholieke g.l.o.-school en werd voor deze scholen een voorlopig bouwkrediet verleend. T.a.v. het g.l.o.- complex is opdracht verleend voor op stelling van het definitieve plan. De kleu terscholen en het gymnastieklokaal ver keren in het stadium van het voorlopige Buurt EE: Urgentie is gevraagd voor de stadsdeel Merenwijk zijn in een apart hoofdstuk byeen gebracht. Daarover wordt geschreven, dat de besturen van het openbaar, het prot. christelijk en het rooms-kathollek onderwys met elkaar samenwerken in de Commissie Scholen bouw Merenwyk. In het rapport „Buurtindeling Meren wyk", dat Bureau Sociologie der ge meente in augustus 1970 heeft uitge bracht wordt uitgegaan van drie buur ten, elk met een openbare, prot. christe lijke en rooms-katholieke kleuterschool en g.Lo.-school, in totaal dus van 18 scholen. bouw van 9 werklokalen en 3 speel lokalen voor het kleuteronderwijs en 27 leslokalen en 2 gymnastieklokalen voor het g.l.o. Buurt ni: Komt eerst in een later sta dium aan de orde. Kath. onderwijs De inventarisering leert, dat er ten aan zien van het katholiek onderwys nog vele wensen zyn. In Zuid West zit het kath. kleuteronderwijs vooral moeilyk, omdat een aantal kleuterklassen moet inwonen in verschillende gebouwen (in de school Donizettilaan of in een hulp- Aquarellen schilderijen, Zwemdiploma s LEIDEN De „Watervrienden"-zwem vereniging heeft weer een groot aantal van zijn leden een diploma zwemmen kunnen uitreiken. De namen van de ge- en potterie hij Heuff |N Galerie Heuff te Wassenaar-Dorp exposeert het echtpaar Hofker- Rueter aquarellen, schilderijen, teke ningen en een aantal grafische bla den. Het zijn geen jonge kunstenaars meer, ze hebben hun weg reeds ge vonden. Willem Hofker was o.m. leerling van de Amsterdamse schilder Nicolaas Witsen. Maria Hofker-Rueter (dochter van Tuinhof de Moed; Anthonius van Leeu wen; Albert Kwestro; Wilco Lek; Hans van Daalen; Henr- Ouwerkerk; Klaas Jan Grypsma; Toon Nagtegeller; Peter Hemerik; Ronny Ouwerkerk; Robby Buys; Nick Verkerk; Jan v. d. Ende; Wilms. le Maar; Lia Hemerik; arjan. van Haaren; Johanna Schrijver; Emmie van Weeren; Dineke van Daalen; Annema- rie Kop; Marion Vogelenzang; Pietro- nella Bekooy; Anna Claus; Liesbeth Fis- ser; Sarajan de Goey; Katinka Hart man; Karin v. d. Hoed; Simone Hooge- veen; Marloes Kersbergen; Elly de Ko ning; Marike Kop; Marleen Noorder- meer;. Hendrika Pluygers; Nanda de Romijn; Jolanda v. Ruitenburg; Leni leeds grote bekendheid verworven als specialiste in het aquarelleren van planten, bloemen en vruchten. Zij heeft een aantal tuinboeken gemaakt, diie zfl verluchtte met waterverfteke ningen, waarby zy zelf in sieriyk lettertype de teksten calligrafeerde en het boek tenslotte nog op mees terlijke wijze inbond ook. Een van haar tuinboekeri is aangekocht door het Rijksprentenkabinet. Van 1938 tot 1944 verbleef het echtpaar op Bah en van dat bezoek stammen kind; Ronald v. d. Velden; Jacoba IJzer man; Ronald v. Zijp. Diploma B: Marteen Botermans; Catha rine v. d. Broek; Rudolf Brussee; Hen drik Harteveld; Connie Hulsman; Nico Pardon; Marjolein Rultenburg; Martin Hulsbos; Rene Kammenga; C. J. Labor- dus; Mark Ligtvoet; Willem F. v. d. Linden; Guenther Lugtenburg; Hendrik Lugtenburg; Andre H. M. Postma; Evert Schreuder; Walter P. Spierenburg; San- der Spijker; Dikky Stokkel; Louis de Vink; Ronnie de Water; John Witte- rvE bloemtekeningen van Maria T-' Hofker zijn niet zo maar bota nische registraties. Ze omgeeft haar objecten - hoe levensecht geschilderd Ria Hogenes; Yvonne M. Larde; Sas- kia Ligtvoet; Marianne v. d. Meet; Gon- neke Stokkel; Mary Vernet; Sandra Ja- nine Voorzaat. 2 afgewezen. soms doen de bladen wel aan Japanse prenten denken, zo ragfijn werkt ze met pen en kleur. Compositair staan ze altyd voortreffeiyk in het vlak. Men zie b.v. een blad „November", inet wingerdbladeren, een „Maria- distel", het tere „Chinese Houtpioen" en het zo fraai op het papierwit ge zette „Klapbestak". Grillig-sieriyk is het lijnenspel van Zwaluwtongen' en voorts een klein prentje „Eende veertjes" waarvan de tere, donzige structuur zo meesterlijk is getroffen. Ook het stilleven „Mand met kwee peren" is een juweeltje. Wij deden so maar een greep, maar willen toch ook wijzen op twee bladen „Vroege sneeuw in Graubtinden", „Noordzee" LEIDEN Op uitnodiging van Ex perimenteel kerkewerk en onder leiding van Dr. P. L. Schoonheim, wordt a.s. zondagmorgen in de Rijnlandflat Bach- straat-hoek Verdistraat, voor autorijders te bereiken via Churchilllaan en Kenne- dylaan - Bachtstraat, in het kader van een zondagmorgengesprek door prof. dr. C. A. van Peursen van de filosofische faculteit Universiteit Leiden een uit eenzetting gegeven over het onderwerp: menselijke wagen filosofische ant woorden. De inleiding van prof. Van Peursen begint om kwart vóór elf. Om half elf is de ontvangst, met een kopje koffie. Ieder is van harte welkom. en „Het Wad", waarin met een mini mum aan middelen een maximum aan sfeer en ruimte wordt gesuggereerd. WAN geheel andere allure is het werk van Willem Hofker. Vooral troffen ons de minutieus en zeer fraai uitgewerkte architectuurtekeningen uit verschillende Europese steden. Subliem getekend en met een enkele lichte tint opgewerkt zyn het stuk voor stuk magistrale bladen, zoals „De Nieuwe Kerk" in Den Haag en vooral „Scuola San Marco" (Venetië). Hofker is daarnaast een gevoelig portrettekenaar, vooral het prille meisje boeit hem, maar voortreffeiyk en sereen is ook een jongensportret. De werken uit Bali, een schilderij, kleurtekeningen en etsen, tonen even zeer een kunstzinnig meesterschap, vooral door picturaal gebruik van het Te enthousiast Naar aanleiding van het bericht van het bureau Voorlichting van de Gemeen te Leiden inzake het met affiches „ver sierde" stadhuis willen wij gaarne onze spijt betuigen dat de gemeente Leiden ten onrechte zou zijn beticht van het niet meewerken aan de toegankelijkheid Hebt. WEINDERT Zaalberg, de nestor van het Leidse pottenbakkers- geskicht. In Leiden geboren maar thans in Ommen wonende, exposeert «vn flink aantal potten, schalen en varon van zijn hand. Wij herinneren otw nog zyn tentoonstelling in de lakenhal enkele jaren geleden en van gebouwen voor gehandicapten. An derzijds kunnen wij echter wel begrip opbrengen voor degenen, die in een al te enthousiaste bui deze affiches op plakten. Het Is namelijk zo, dat vaak bij nieuwbouw en restauratie van open bare- en particuliere gebouwen niet wordt gedacht en bepaald niet uit kwaadwillendheid aan die grote groep van medeburgers, zoals rolstoelers, stok- lopers, hartpatiënten, bejaarden enz. hadden. Zijn werk biyft even stoer en krachtig, fraai van opbouw en welgevormd. Zijn kleuren blijven gloedvol in soms zeer fraaie com binaties als teer lilarose, exblood, ivoorwit, zwart, groenen en bruinen in verschillende schakeringen. Geen wonder dat zijn werk nationaal en internationaal bekend is en hoog ge noteerd staat. Vele binnen- en buiten landse musea namen werk van hem op in hun collecties en niet voor niets werd hem in 1936 de gouden medaille voor wie een drempel, een trap, een stoep, een verhoging, een onoverkome lijke hindernis betekent. Het nare is, dat de gehandicapte er al zo aan is gewend die barrière te ontmoeten, dat hij of zij zich al niet meer naar zulke gebouwen begeeft. Natuurlyk zijn er vaak welwil lende mensen die een handje helpen; we zyn er bly mee. Maar het belangrijkste feit blijft dan, dat je afhankelijk bent óf iemand wil helpen, al te vaak moet hulp worden gevraagd. Nogmaals, niet uit kwaadwillendheid, maar gewoon uit het „niet-weten". u*t het goede pottenbakkershout ge sneden, een kunstenaar, die zich niet te buiten gaat aan extremiteiten, maar zich houdt aan de eerlijke vormen We kunnen het alleen maar toejuichen dat de gemeente Leiden voorop loopt in het toegankelijk maken van hun gebou wen en wij hopen dat andere „gebouwen- bezitters" dit goede voorbeeld zullen en met 9 december. WILLEM PRINS Haarlem, 24 nov. 1970 A.N.I.B. Verspronckweg 243 gebouw aan de TelderskadeHet plan is de school aan de Cesar Franckstrs tezijnertijd definitief te bestemmen v< de kleuters en aan de Telderskade en Donizettilaan definitief gebouwen ADVERTENTIE) ichter zijn zowel r het wijs. kleuteronder- defin schoolgebouwen. Op dit i worden echter de vereiste leerlingenaj tallen nog niet gehaald, aldus het ra port. Op de urgentielijst staat verder e kath. L.O.M.-school aan de verlengde Vondellai Het 1 gereserveerd. De al eenmaal dienen ter vervanging van de school a het Rapenburg. Bouwplannen zijn er verder voor I Bonaturacollege, dat 9 noodlokalen eigen terrein wil realiseren en de r technische school „Don Bosco". Vc wacht wordt dat die op zeer korte te mijn kan beginnen met een uitbreidt aan de overkant van de Boerhaavelaa waardoor de tijdelijke dependance a de Uiterstegracht opgegeven kan wc Vermeldenswaard, is verder, dat de land en tuinbouwschool aan de Boerhaavelaan de mogelijkheden van nieuwbouw onder zoekt op een belangrijk groter terrein en dat er pogingen worden ondernomen om in I.eiden te komen tot een slag vakschool. Slagersleerlingen i en omgeving krijgen nu theoretisch oi doen praktijk i Messcher's Modehuis Spreekuur LEIDERDORP slachthuis te Leiden. De woningbouwver- „Leiderdorp" zal met ingang .ndag 30 november a.s., geen r meer houden in het Dorpshuis, i het adres Iepenschans 3. terskerk heeft een aa vanmorgen „Thanksgi' Thanksgivingday is het f< ADVERTENTIE BEN JE 15 JAAR. en wil je een KRANTENWIJK! kom dan zo spoedig mogelijk even bij ons op kantoor. Amerikaanse bodem zetten. E van de afstammelingen van de Pilgrim- fathers waren by deze dienst aanwezig. De dienst werd geopend met het zingen van het Amerikaanse volkslied. Hierna las de ambassadeur van de V.S., J. W. Middendorf II, de Thanksgivingday- proclamatie van president Nixon voor. In deze proclamatie werd in het kort de geschiedenis van de Pilgrimfathers ge schetst en werd de hoop uitgesproken het werk dat zij verricht hebben niet rgeefs is geweest. Na deze rede werden verscheidene ge beden gezegd door vertegenwoordigers de Amerikaanse kerken in ons land. De „Thanksgivingday"boodschap werd uitgesproken door dr. Eugene Blake, secretaris generaal van de Wereldraad ran Kerken. In zijn boodschap zei deze. PAPENGRACHT 32 - LEIDEN (tlEl-OON 01710-22244 Velden Lugdunum wellicht pas in voorjaar '7"' speelklaar .anleg velden in het recreatiecomplex Kikker- poder. Op de vraag of de mededeling van het college dat Lugclunum het „vol ste begrip" heeft voor de vertraging in het aanbrengen van een grasmat ant woorden b. en w. dat het bestuur van Lugdunum, toen werd medegedeeld dat het zaaien van de velden moest worden uitgesteld, inderdaad deze indruk had zijn mening uit dat de werkzaam heden eerder hadden kunnen aanvangen. Op de vraag wat de gevolgen voor het ter beschikking komen van de sportvel den zijn als de weersomstandigheden in het voorjaar van de komende jaren steeds ongustig zijn, antwoord het colle ge dat het terrein niet met ingang van seizoen 71/72 maar wellicht eerst in het voor van 1972 speelklaar zal zijn. Het antwoord op de vraag of het college wil bezien of Lugdunum tegemoet kan wor den gekomen in de nadelige financiële gevolgen door het later in gebruik ne- ben idien de velden den later kunnen worden bespeeld, dan «ugdunijm daaraan geen aanspra- ang 20.1 Stadsgehoorzaal Jeugdconcert, aan vang 33.30-14.30 uur, 15.00-16.00 uur. St.-Liduinazaal Lezing drs. P. Stolk: JJJeugd en Kerk, aanvang 20.00 uur. LEIDEN Het Stedelijk Museum De Lakenhal te Leiden heeft on langs twee belangrijke portretten van Leidse ingezetenen aan de col lectie kunnen toevoegen. Een por tret van de Leidse filoloog en ge schiedkundige Petrus Scriverius door Bartholomeus van der Helst en een portret van Jannetgen Ar- diers door Pieter van Slingelandt. Het grote portret van Scriverius (1576-1660) werd aan het museum gelegateerd door wijlen mej. E. H. A. Verloren van Themaat te Warns- veld. Blijkens de datering heeft de Amster damse portrettist Van der Helst het in 1651 geschilderd. De geleerde is In zijn studeerkamer, zittend naast een tafel, weergegeven. Op de tafel een openstaand boek en schrijfgerei. Achte- -*m is een geopende deur te zien, die 1 ng geeft tot een wenteltrap. Kenne heeft de geportretteerde Petrus Scriverius is de latynse versie van Pieter Schrijver zich bij het totstandkomen van het por tret laten inspireren door zijn naam en heeft zich als schrijver laten uitbeelden. In deze opzet wflkt het schilderij sterk af van de overige portretten van Van der Helst. Het vertoont veeleer verwant schap met het werk van Lievens en Rembrandt van twintig jaar eerder. Het is een indrukwekkend portret van een in zyn tijd gerenommeerde geleerde. Het charmante portretje van Jannetgen Ardiers (1640-na 1684) is geschilderd door de Leidse schilder Pieter v. Slinge landt in 1677, toen zij 37 jaar oud was en al zestien jaar getrouwd met de Leid se zijdekoopman Johannes v. Crombrug- ge. In datzelfde jaar had Johannes van Crombrugge zich in zijn comptoir, als koopman, door Van Slingelanidt laten portretteren, en zijn echtgenote wilde kennelijk niet achterblijven. Haar por tret is meer ontspannen van karakter: zij staat in een tuin, gestoffeerd met een fontein en een tunibeeld, zoals Van Slingelandt vaker als achtergrond van zijn portretten toepaste. De perzik, die Jannetgen in haar hand houdt, is mis schien op te vatten als een symbool van de vergankelijkheid, die het lot van alle stervelingen is. De beide porrtetten van de echtgenoten waren in 1797 nog bij een in de collectie Danser Nijman. zij zijn nadien gesepareerd en zelfs in ver als echte zakenman in Rotterdi het Museum Boymans-Van Beuningen gehuisvest. Het is verheugend dat zijn echtgenote in haar geboorte- en woon plaats Leiden is teruggekeerd. De wijk Oost-dorp zal in de komende jaren de bijzondere aandacht van het Wassenaarse gemeentebestuur krijgen, teneinde het woonmilieu aanzienlijk te verbeteren. Passend in het kader van provinciale onder zoekingen wil ook Wassenaar namelijk komen tot verbetering van die wijken, die de aansluiting met andere (veelal nieuwbouw-) wijken kun nen verliezen. In Wassenaar is nu al merkbaar, dat de nieuwbouwwijk Zijlwatering een geheel ander karakter heeft gekregen dan het oude Oostdorp. Het is veelal zo, dat de jongeren weg trekken uit de oude en kleine woningen in de „Rode Buurt" en naar de ruimere nieuwbouw verhuizen. Ouderen vormen dacht worden geschonken aan het tref fen van extra voorzieningen, groenstro ken en dergelijke en het tot stand bren gen van verbindingen met Zijlwatering en met de nieuwbouwwijk van de toe komst: de Hoge Klei (achter de Zonne- veldweg). Op basis van een inleidende studie van de Provinciale Planologische Dienst wor den met twaalf gemeenten (Wassenaar is voor dergeijlke experimenten een be- uitgewerkt. Op de provinciale begroting i svoor dergelijke experimenten een be drag van 75.000 uitgetrokken. Begin 1971 zal het rapport door de provincie worden gepubliceerd, Tegen traditie en eenzaamheid LEIDEN Van Kerstavond (34 de cember) acht uur tot de avond van tweede kerstdag wordt in het „Eigen Huls", Rapenburg 24 te Leiden, een „Kerst-Inn" gehouden. Er wordt conti nu een programma geboden dat zeker niet alleen bedoeld Is voor die mensen, die met kerstmis minder gezellige dagen beleven, zoals alleenstaanden, sommige bejaarden, kamerbewoners, buitenlan ders, gehandicapten etc. Er Is ook een grote groep, die niet meer tevreden is met de traditionele wyze van kerstmis Het Kerst-In-gebeuren is afgestemd én op mensen die „echt kerstfeest" willen vieren én op mensen, die het anders wil len vieren of het überhaupt niet willen vieren. Zo zal er een kerstdienst gehou den worden, is er een Vletnam-expositie en zal naast de rustige leeszaal een kan schilderen, boetseren, emailleren e.d. Er worden films vertoond, er komt een kerstbal, een biljart-toernooi, een te levisiekamer, er wordt gezorgd voor een klnder-crèche en zelfs een heus kerst- ontbijt ontbreekt niet aan de plannen van de ambitieuze organisatoren. Zo'n 50 mensen zyn nu al bezig met de veel omvattende organisatie. Ze werken In afzonderlijke groepen: Pu blic Relations, Horeca, (zorgt voor de consumpties, het kerstontbijt enz.) pro gramma-raad, werkgroep gebouw, werk groep bezoekers, financiën techniek, ver- Uiteraard zijn ook tijdens de kerstdagen zélf veel mensen nodig. Wie dan mee wil helpen (of wie ideeën heeft) kan dit opgeven bij Ed van Sprundel op het algemene kontaktadres, Eigen Huis, Ra penburg 24, tel. 21531. Reeds verschei dene artiesten hebben hun gratis mede werking toegezegd. Het is te begrijpen, dat ondanks dit laatste nog veel geld nodig is, om de Kerst-In ook financieel mogelyk te maken. Hiertoe is een giro nummer beschikbaar gesteld: 1592958, t.n.v. J. Tenwolde, Tramstraat 4a, Rijns burg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3