Praten tot in den treure voor ADO s vertrouwen Bayern maakte zich niet waar PERSPECTIEF VOOR SPARTA NA 2-1 Veel clubs achter besluit KNVB JEZEK: „MIJN POLITIEK IS VOETBAL" mMiniiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze sportredactie) DEN HAAG De achtervolger op de Nederlandse voetbalvelden werd de achtervolgde, maar is het nog niet helemaal. Zo ongeveer redeneert ADO, de sensatie van dit seizoen, waar de wenkbrauwen de laatste weken bedenkelijk werden gefronst omdat de prestaties van het eerste elftal ondanks een maar niet te stuiten overwinningen reeks, niet in overeenstemming meer waren met de begrijpelijk zeer hoog gestemde verwachtingen. Pessimisten en Volendamtrainer Hans Croon gaf daaraan de afgelopen zondag reeds uiting door te stellen: dit ADO is rijp voor zijn eerste nederlaag veronderstellen momenteel dat de voetbalroes in Den Haag een hoogtepunt heeft bereikt en verwachten een geleidelijke vermindering van het aantal successen. EDDIE HARTMANN moeilijke taak Maar het ADO-duo Jezek-Hartman richt zich als men het hoort van ver ontwaardiging op. Het succesvolle tweetal zocht de laatste dagen geza menlijk naar de oorzaak van de lichte terugval in het spel van AÜO en kwam uiteindelijk tot de slotsom: een onnodige nervositeit haalt het elftal uit zijn ritme. Merkwaardig genoeg, aldus een resumé niet tegen ploegen zoals Feijenoord en Ajax, omdat de spelers dan weten dat verliezen van deze clubs geen ramp betekent, maar vooral tegen ploegen zoals Volendam, DWS en AZ '67, Teams dus waarvan de spelers en de man in de straat denken: dat wordt een makkie. Trai ner Jezek vat dat probleem zeer kort samen. „Als het even in zon wed strijd niet lukt, raakt het hele elftal Strijdplan Natuurlijk heeft ADO een strijdplan tegen de binnengeslopen nervositeit samengesteld. Men begreep dat het deze zaak niet voorzichtig genoeg kon benaderen en het. wil daarom niet on nodig veel ophef ervan maken. An- «ers moet gevreesd worden dat de kwetsbare spelers van een nu alleen nog maar verontrustend verschijnsel mogelijk een overbodig complex zul len overhouden. Inmiddels is wel ge bleken, dat het hoofdthema van de nieuw eactie van ADO bestaat uit het s-.mpelste middel wat er maar be staat in de wereld: pralen. Praten en nog eens praten. Tot in den treure toe, zegt manager Hartman om dui delijk aan te geven hoe hard men er al mee bezig is geweest. De strekking van het betoog, dat was gericht aan alle spelers, kwam hierop neer dat het elftal meer geloof in eigen kunnen moest hebben. Manager Hartman verduidelijkt dat thema: „vanaf 14 Juni 1970 heeft ADO in totaal 25 wedstrijden gespeeld. Daar van werden er twintig gewonnen, vijf gelijk gespeeld en geen enkele werd verloren. Wat betekent: vier maanden iang ongeslagen zijn en dat is zonder meer een zeer goed resultaat. Dan noeft er dus geen enkele reden te zijn om nerveus te worden en zeker niet ln een wedstrijd tegen Volendam". uok heeft het ADO-duo Jezek-Hart man de gemoedsrust van de spelers willen herstellen door zich laco niek op te stellen tegenover een eventuele eerste nederlaag van ADO. Het is allemaal geen ramp wanneer dat gebeurt als de spelers een en an der maar rustig verwerken. In de loop van deze week zal men ook de spelers nog persoonlijk benaderen die de afgelopen weken zeer gevoelig wa ren voor de nervositeit. ADO weet natuurlijk ook wel dat deze ontwikkeling meer of min een logisch gevolg is van de resultatenreeks. Hartman: „Het is voor het eerst dat we met dit probleem geconfronteerd worden. Het duidt er wellicht op dat we toch niet professioneel genoeg zijn. Feijenoord en Ajax weten in dit opzicht al jaren hoe laat het is. Zij hebben er weinig moeite mee. Maar ADO nog niet. Waarschijnlijk zal deze moeilijkheid niet meer accuut zijn wanneer over 14 dagen de wedstrijden van de waarheid voor ADO weer beginnen. Dan moet de Haagse formatie achtereenvolgens aantreden tegen PSV, Sparta en FC Twente. Voordien ontmoet ADO eerst nog Telstar, komende zondag en Excelsior. Alweer tegenstanders tegen wie ADO in principe niet hoeft op te zien ais het „wondermiddel" van het duo Je zek-Hartman zijn uitwerking maar niet mist. En gebrek aan concentratie waaruit nervositeit nog wel eenswil ontstaan, acnt ADO geen rol van betekenis te spelen in deze kwestie. Eerder het tegenovergestelde, betoogt manager Hartman, lijkt waarschijnlijk. Het is volgens ons veel meer een zaak van overconcentratie. Aap de hand van feiten wil de Hage naar dat duidelijk maken. DWS maakte twee weken geleden sfeer voor de wedstrijd tegen ADO door aan te kondigen dat de Hagenaars in alle seizoenen geen zege in Amster dam hadden kunnen behalen en dat de laatste drie keer zelfs geen doel- Dunt was gemaakt. Nou, dan ontstaat er zeer begrijpelijk overigens een stemming in de ploeg van: „Die kerels zullen we eens wat leren". En dan is overconcentratie een feit. De afgelopen zondag verkeerden de spe lers in een andere veronderstelling. y.U waren dit seizoen van de resulta ten van Volendam niet onder de in druk gekomen en meenden het kar wei gemakkelijk aan te kunnen. Aanvoerder Aad Mansveld zei dat la ter zeer nadrukkelijk: „We stapten het veld in met het idee van dit wordt 30 of 40. Dat was onze grootste fout". Iets hoeft er dan maar mis te gaan, en dat was in die wed strijd het provocerend optreden van Volendam, of de spelers raken meer in verwarring dan men zou verwach- Veel praten moet die verkeerde in stelling van de ADO-spelers de we reld uithelpen. En snel, anders is het sprookje voorbij, voordat men er erg in heeft MüNCHEN Sparta heeft zijn eerste wedstrijd in de achtste finales van het toernooi om de Runners Up Cup niet tot winst kunnen brengen, al heeft er zeer lang tenminste één winstpunt ingezeten. Vier minuten voor het einde echter schoot de Duitse scherpschutter Gerd Müller de Rotter damse illusies aan flarden. Met een zege van 21 voor Bayern München werd dit eerste duel afgesloten. De Rotterdammers hebben zich krachtig te weer gesteld tegen de aggressieve Duitse topploeg die echter zijn grote reputatie niet heeft kunnen waarmaken. Vooral tactisch was er veel op het spel van de Münchenaren aan te merken. Sparta heeft dit, vooral door te zwak aanvalsspel, niet voldoende kunnen uitbuiten. De kleine, overigens eervolle nederlaag, dankt Sparta dan ook vooral aan zijn verdediging en middenlinie, die zich met een betrouwbare Doesburg alleszins bekwaam van hun taak hebben gekweten. De kleine Pool Janusz Kowalikhier in duel met de Westduitser Schwarzenbeck, zou later het veld ruimen voor De Quant. Het bleek de offensieve kracht van Sparta niet bijzonder te vergroten. De eerste minuten overigens al deden het ergste voor de Rotterdammers vrezen. Gegroepeerd vielen de Duit sers aan en er ontstonden zeer ge vaarlijke situaties voor het doel van Doesburg, die echter zelf nauwelijks in actie behoefde te komen. Sparta wist zich echter aan de druk te ont worstelen en gelanceerd door de op rukkende Ter Horst kreeg Kowalik op de rand van het strafschopgebied de eerste schietkans. Slechts doelman Maier had hij nog voor zich, maar de Pool schoot naast. Oïioiog den voldaan om voetbalwedstrijden eventueel op het televisiescherm te kun nen brengen het stadion moet uit verkocht zijn is er één toegevoegd sinds de KRO aanstalten maakte om PSVFeijenoord op het scherm te bren gen. Voortaan zullen ook wedstrijden in de nabije toekomst geen schade mogen ondervinden- Nuchter beschouwd is hel eind nu zoek. Dat de KNVB de inkom sten voor wedstrijden op een en dezelfde dag wil beschermen, is akkoord, hoewel het een teken van zwakte is- Maar zou er in het vervolg tegen zijn om uitzendingen te verbieden omdat drie dagen later wordt gevoetbald? Inkomsten zijn uiterst voornaam voor welke vereni ging ook- Maar men staat natuurlijk wel zeer zwak als men altijd en eeuwig ge dekt moet worden. Indien bijvoorbeeld wordt vastgesteld dat de heer des huizes op zondag wellicht niet naar het voet ballen gaat lees. mag van moeder de vrouw omdat hij op zaterdagavond al heeft gekeken, rustig thuis in de huis kamer, zit de clublicfde van de man niet diep en heeft men toch ook wel een beetje vreemde kijk op een normaal huishouden. De rest van het gezin zal het misschien niet prettig vinden dat er weer voetbal op de t-v. is, maar dat een reëel denkende echtgenote herrie zal maken omdat haar man tweemaal achter elkaar naar voetballen kijkt, waarvan een keer thuis, gaat er bij ons niet in- Angst om zieltjes te verliezen is de drijf veer van dit onmogelijke besluit waar voor geen eerlijke argumenten kunnen worden aangevoerd. Zoetsappige verkla ringen van voorzitter Meuleman „dat wjj het ook niet prettig vinden voor bed- legerigen en anderen als een wedstrijd niet kan worden uitgezonden" verwek ken dan een laffe smaak- Ze zijn ook laf want in feite trekt men zich van die vele duizenden, benevens de honderdduizen den die elke week met hun entreegelden mede het betaald voetbal in stand hou den, niets aan. Zuivering in Tsjechische sportwereld WENEN Elf leden van het hoofd bestuur van de Tsjecho-Slowaakse bond voor lichamelijke opvoeding ontslagen, evenals 12 voorzitters en 17 secretaris sen van afdelingsbesturen. Het ontslag werd bekendgemaakt door Miroslav Hlavacek, de voorzitter van de Unie. Hij zei: ,De grote meer derheid van de commissies van de orga nisatie voor lichamelijke opvoeding hebben een kritische inventaris opge maakt van de fouten en tekortkomin gen in de periode 1968-'70 en zij heb ben daaruit de juiste conclusies getrok- (Van onze sportredactie) DEVENTER De weigering van de KNVB, sectie betaald voetbal, toestem ming te geven voor e enrechtstreekse uitzending van de eredivisietopper PSVFeijenoord, die zaterdagavond in Eindhoven wordt gespeeld, heeft de KNVB geen goed gedaan. Het voetbalpubliek is bijzonder verontwaardigd over de dictatuur van de KNVB en veroordeelt het besluit van de voetbal bond. De goodwill van de KNVB heeft opnieuw een deuk gekregen. De reden, bescherming van het betaalde voetbal in Nederland, acht de man in de straat niet steekhoudend. Ook de clubfunctionarissen vonden het besluit van de KNVB over het algemeen voorbarig omdat uit geen enkele enquête was gebleken, dat het bezoekersaantal zou teruglopen bij veel tv-voetbal. Het zou aanbevelenswaardig zijn nog dit seizoen een enquête te houden onder de bezoekers van de eredivisieclubs. Go Aheads voorzitter A. Brands was van mening dat het percentage dat wegblijft na een televisie-uitzending zoals PSVFeijenoord, niet te schat ten is. „Ik van van mening, dat het aantal toeschouwers wel terug zal lo pen. Indien PSVFeijenoord, zaterdag zal worden uitgezonden, dan heeft Go Ahead daar geen pijn van omdat wij een uit-wedstrijd wpelen tegen F.C. Twente. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die na een topwedstrijd op de televisie zullen zeggen dat het voor dat weekeinde voldoende is ge weest. Bij Go Ahead hebben we na melijk drie catagorieën toeschou- 2. Supporters die regelmatig komen 3. de mensen die uitsluitend naar topwedstrijden komen. Ik ben ervan overtuigd dat als Go Ahead bijvoorbeeld zondag thuis zou spelen tegen een middelmatige club, een televisie-uitzending van PSV Feijenoord ons een groot aantal be zoekers zou kosten. Hoeveel kan ik niet zeggen. Het zou wel dienstig zijn om een enquête over dit onderwerpt te houden. Bij Go Ahead zijn wel meer problemen die ik via een enquête zou willen oplossen. Het is een idee om dit seizoen nog uit te werken", aldus Go Aheads voorzitter A. Brands. ADO-manager Eddy Hartman vond het besluit van de KNVB gerecht vaardigd. „Een eventuele uitzending van PSVFeijenoord kan van invloed zijn op het bezoekersaantal. Het pu bliek wordt de laatste tijd overvoerd met tv-voetbal. en mooi voorbeeld vind ik de totowedstrijden van het afgelopen seizoen. Door de televisie uitzendingen uit Mexico (wereldkam pioenschap voetbal) liep ons aantal bezoekers terug. ADO speelde soms wedstrijden voor nog geen 2.000 toe schouwers. Toen vorig jaar Feije noordGo Ahead onverwachts werd uitgezonden op een zaterdagavond heeft dat ADO de dag daarop veel toeschouwers gekost, gik heb dus be grip voor het standpunt van de KNVB. De heer Daalder van AZ '67 was de enige die het niet helemaal eens was met. het besluit van de KNVB. .Per soonlijk, nu spreek ik even niet als AZ-man, zo ik geen bezwaar hebben tegen een eventuele uitzending va wedstrijd. Ik geloof dat er weinig verschil zal zijn. Elke vereniging heeft zijn eigen publiek. Het aantal toe schouwers dat toevallig eens naar het eredivisie-voetbal gaat, is miniem. El ke vereniging heeft zijn vaste kern en dat zal per se niet wegblijven na eer zaterdagavond-tv-wedstri j d" PSV-manager Ben van Gelder was gisteren niet voor commentaar te be reiken. Hij was de gehele dag bezet met besprekingen. Na deze opiniepei ling bij clubbestuurders zou het wen selijk zijn dat de KNVB in samen werking met de clubs in het betaalde voetbal een enquête zou houden tv-voetbal. De dictatoriale beslissingen van de KNVB doen declubs ir betaalde voetbal in ieder geval geen goed. Uiteindelijk moeten KNVB en de clubs het hebben ve nu „gedupeerde" voetballiefhebber. In het belang van de voetbalsport Nederland is het noodzakelijk dat afspraken gemaakt worden welke wedstrijden wel of niet voor uitzen dingen in aanmerking komen. Het massale aanvalsspel van Bayern München. dat evenwel telkens verstik te in de sterke Rotterdamse defensie, hield grote risfeo's in, mede omdat de München verdediging op een lijn ope reerde. Een gevaarlijke tactiek, zoals zou blijken. De dieptepass vooral was een gevaarlijk wapen tegen de Duit sers. En ijen Sparta meer de gelegen heid kreeg dit toe te passen ontstonden enige gevaarlijke situaties voor het doel van Maier. In de zestiende mi nuut, toen Heyerman profiteerde van de hem gelaten vrijheid, kon Maier nog gemakkelijk redding brenger doordat de Spartaan de bal ondoor dacht in zijn handen speelde. Vijf minuten later was de schade niet meer te herstellen. Op een dieptepass van Klijnjan sprintte Heyerman in de ruimte en nu gaf hij Maier geen kans: 01. Vlak daarop verscheen Müller aan de andere kant, overigens in een minder goede schietpositie, al leen voor Doesburg, maar hij miste. Wie gedacht had dat Bayern lering zou hebben getrokken uit Sparta's doelpunt, vergiste zich. De Duitse de fensie bleek alleminst onpasseerbaar en na 25 minuten glipte Heyerman wederom langs enige verdedigers. Hij schoot nu de bal in de handen van Maier. Inmiddels was er van een overwicht van Bayern nauwelijks sprake meer, ondanks de sterk op aanvallen afge stemde tactiek. Sparta bleef zelfs ge vaarlijker. Bayern's trainer Udo Tal- lek moet in de rust de zweep over zijn ploeg hebben gehaald, want de tweede helft begonnen de Duitsers met aanzienlijk meer temperament: feller en sneller. Waren de ploegen in de eerste periode erg lief voor elkaar geweest, meer en meer werd er nu gegrepen naar soms harde tackles. Zo'n „ingreep" werd Sparta in de elfde minuut fataal. Uit een vrije trap op de linkervleugel plaatste Zobel de bal hoog in het doelgebied, waar de na de rust voor Mrasko ingevallen Schneider hoog opsprin gend het leer achter Doesburg depo neerde: 11. De Duitsers bleven aandringen en slechts door koelbloedig ingrijpen van v.der Horst werd Gerd Müller, gelan ceerd door Beckenbauer, van 'n doel punt afgehouden. Fel vochten de Duit sers voor een beter resultaat. Even fel beet Sparta van zich af om het gelijke spel vast te houden. Geen moment kon Bayern München overigens waar maken lijstaanvoerder in de Duitse Bundesliga te zijn. Doesburg redde verscheide keren goed, onder andere in de 38e minuut bij een schot van Müller, dat via zijn voet tot hoekschop werd omgebogen. Vier minuten voor het einde echter moest hij toch nog eenmaal capituleren, toen bij een snelle Duitse aanval in de Sparta- verdediging misser op misser werd gestapeld. Tenslotte kwam de bal, na dat hij enkele keren was ingeschoten, voor de voet van Müller, die geen pardon kende: 21. Sparta was uitgespeeld en niet meer tot een tegenaanval in staat, mede doordat de toch al niet sterke Rotter damse aanval met de vervanging van Kowalik door De Quant niet aan kracht had gewonnen. Trainer George Kessler achtte het re sultaat een goed uitgangspunt voor de return. „Ik verwacht in Rotterdam 'n goede wedstrijd. De spelers hebben hier hun opdracht goed vervuld. Ko walik en Kristensen moesten in de spits en Heyerman, Klijnjan en Van de Veen stelden zich daar achter op. Wij speelden tactiesch beter. Bayern stelde mij vooral in de eerste helft teleur. Over het geheel genomen ben ik wel tevreden". Sparta's goochelaar Jörgen Kristensen kreeg tegen Bayern München niet de kans zijn grote talenten te laten zien- De kleine linksbuiten wordt hier belaagd door Schwarzenbeck FC Twente wil duel met MVV op later datum ENSCHEDE FC Twente zal van daag een verzoek tot de KNVB richten om de competitiewedstrijd FC Twente MVV, die voor zondag 13 december op het programma staat, uit te stellen. Dit in verband met het zware programma, dat de Twentenaren moeten afwerken. Het bestuur dat gistermiddag met trainer Kees Rijvers en een deputatie van spelers bijeenkwam, ziet uitstel van de wedstrijd tegen MVV als enige mo gelijkheid om de duels voor de derde ronde van het toernooi om de Runners Up Cup tegen Dynamo Zagreb ')door het organisatiecomité op 9 en 16 december bepaald) af te werken. Devrindt schoot België naar zege BRUGGE Denemarken heeft gister avond in Brugge ook zijn derde wedstrijd voor groep vijf van de voorronden van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap verloren. De Belgen won nen, dank zy doelpunten van de PSV'er Devrindt met 20. De Denen hadden het voor een be langrijk deel aan hun uitstekende doel man Poulsen te danken, dat de nederlaag tot 20 beperkt bleef. Na een vrije trap, genomen in de 17e minuut, scoorde De vrindt, met een kopbal. Twintig minuten later moest de dappere Poulsen opnieuw zwichten. Na een inzet van Thio bracht hij weliswaar redding, doch de bal kwam toen voor de voeten van de schietgrage PSV'er, die geen fout maakte. Stand groep 5: Portugal Schotland Denemarken DEN HAAG Vaclav Jezek, de Tsjecho-Slo waakse trainer van ADO I- niet onderstebo ven van het bericht van zijn land de sportbe- trekkingen met westerse landen drastisch gaan beperken. „Ik heb een contract met Prago Sport om drie Jaar in Nederland te blijven. Prago Sport is een orga nisatie, die zich bezig houdt met de belangen van Tsjechische sport mensen die in het bui tenland werken. Dat contract loopt af op 30 juni Ik ben dus legaal in Nederland. Ie der ogenblik kan ik naar Tsjecho-Slowakije reizen. Wel moet ik 300 gulden per maand af staan, maar aan de an dere kant vergoeden zij mijn pensionkosten hier". Jezek is niet de enige Tsjechische trainer in het buitenland. „In Oos tenrijk zitten er vier, waaronder Tstastny. Die is bondscoach vari het Oostenrijkse elftal Ik schat het aantal trainers in het buitenland op twintig. Er zijn er zelfs twee in Koeweit en drie in Soedan". Is het noodzakelijk dat hij na afloop van het contract met ADO terugkeert naar Tsje cho-Slowakije? „Dat is voor iedereen een privé- zaak. Ik kan in Tsje- :ho-Slowakije meteen een contract krijgen. In ok tober ben ik nog in Praag geweest. Toen heb ik een officieus aanbod gehad om het nationale elftal te gaan trainen. Bovendien heb ik goede contacten met Spartak Praag, waar ik vandaan kom. Er zijn wel trainers die om poli tieke redenen in het buitenland blijven, maar dat zijn niet de beste. Ik houd me niet intensief bezig met politiek. Mijn politiek is voetbal, goed voetbal. Of ik nu in het buitenland zit of in Tsjecho-Slowakije". De uitspraak van Oldrich Hradec, voorzit ter van de Tsjechische Sportbond, sluit echter de mogelijkheid uit la ter weer naar het bui tenland te gaan als trai ner. Toch heeft Jezek goede hoop na twee of drie jaar in Tsjechoslo- wakije weer naar het buitenland te gaan. hel liefst naar Nederland. „Er zijn altijd goede betrekkingen geweest tussen de Tsjechen en de Nederlanders. Ik voel me hier thuis. In Tsje cho-Slowakije zij veel sportmensen die naar het buitenland willen emigreren. Voor trainers is dat een beetje moei lijk, omdat ze problemen hebben met de taal. Ve len hebben de moes niet. Maar je kunt in het buitenland meer verdienen dan in Tsje cho-Slowakije. Dat is de reden dat trainers het landverlaten. Net zoals de sportmensen, waar van er ongeveer 200 buiten Tsjecho-Slowakije verblijven. Toen ik in oktober in Praag was keek iedereen zijn ogen uit naar mijn auto. Je kon zien wat ze dachten: die heeft het goed in Neder land. Maar dan zeg ik: ik eet daar wat min-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11