Strijd tegen vervuiling nu wettelijk mogelijk Grote rol voor provincies LTB-vakbond stuurt brief naar PVS over heffing bolbloemen 5 Kortsluiting tussen vakbond LTB en KNBTB Japanse auteur pleegt harakiri na bezetting hoofdkwartier KNYTO: Overheid draagt verantwoording openbaar vervoer Vervoersbeleid regionaal vaststellen Euratompersoneel in verzet tegen poging geruisloze liquidatie Vinnige staking RCN-Petten Kritiek Congres op actie van commando's PvdA ziet geen basis KVP- samenwerking Vrees voor ontslagen door sluiting filialen Kloos per ongeluk kandidaat WOENSDAG 25 NOVEMBER LEIDSE COURANT EL de luchtveror Kruisinga va Rijnmond. R; itreiniging ook door de E n Volksgezondheid zal voor de installatie van de Raad ïiniging eerst de commissie installeren voor het saner tad en commissie krijgen de nadrukkelijke opdracht toe I an de wet op de luchtverontreiniging. «dijk telef •14266 De deelde In de Eerste Kamer mee tijdens de behandeling van het wetsontwerp. Bij de discussies kwam opnieuw naar voren, dat niet uitsluitend de industrieën als luchtverontreinigers optreden. Voor de collectieve verbetering moeten ook Individuele bijdragen geleverd worden door autorijders, verbruikers van stookolie, rokers enz., aldus verschillende Eerste-Kamerleden. „Het" veilig stellen van het eigen komfort mag niet zwaarder wegen dan een zuiver milieu". Het principe ailer bet alt". den naar individuele „vervuilers". Volgens dr. Kruisinga gaat men binnen de E.E.G. op korte termijn over tot het inventariseren van de wetgeving op het terrein van de luchtvervuiling in de zes lidstaten. Men wil namelijk streven naar gemeenschappelijke normen voor de bestrijding van de luchtverontreiniging. De wet op de luchtverontreiniging opent de mogelijkheden om de luchtvervuiling terug te dringen door voorschriften te geven voor typen automotoren. verwarmingsinstallaties, industriële apparatuur en brandstoffen. Ook kunnen er saneringsgebieden worden aangewezen, zoals reeds voor Rijnmond gebeurd is. De betreffende industrieën moeten vergunning hebben, verstrekt door provinciale autoriteiten. De wet voorziet ook in de instelling van een fonds voor schadevergoeding voor diegenen die kunnen aantonen dat ze schade hebben ondervonden. y (Var laggevers) iloemkwekei HILLEGOM. D« vakbond vattde"JL.T.B.'1 heeft gister middag tijdens de algemene vergadering hi Treslong besloten een brief te stu ren naar het Produktschap voor Sier- maakt wordt tegen de wijze waarop de telers van bolbloemen worden aange slagen door het produktschap. Tevens is men het niet eens met het plan van het PVS om de heffing op bollen uit te breiden tot de bollen of knollen, die door de bloemkweker «elf zijn vermeerderd. Dit laatste werd een absurde regeling genoemd, die voor de kwekers een extra belasting betekent. Uitgebreid werd over deze materie van gedachten gewisseld onder leiding van de iets eerder bijna unaniem herkozen vakbondsvoorzitter de heer C. A. M. Grootscholten. De vak bond is van mening dat in de PVS-com- missie vakheffingen dekundigen uit de bloemisterij sector op gelijke wijze moe ten zijn vertegenwoordigd als de des kundigen uit de bollensector en dat er aan de georganiseerde bloemkwekerij voldoende gelegenheid moet worden ge boden voor de beoordeling van het door de commissie uit te brengen rapport al vorens het PVS tot beslissingen komt. Samengaan In het uit te brengen rapport zal ook aandacht moeten worden geschonken (ADVERTENTIE) aan het feit, dat in het wetenschappelijk onderzoek zoals dit door de bloemkwe kerij mede wordt gefinancierd ook teel ten zijn opgenomen, die evenzeer betrek king hebben op de bollenteelt Het be stuur van de LTB-bloemkwekers vak bond dringt er bij het PVS eveneens op aan, dat bij de studie in de commissie vakheffingen de mogelijkheden van sa mengaan van de desbetreffende finan cieringsfondsen van het PVS worden on derzocht. Uit de discussie gistermiddag bleek, dat er kortsluiting bestaat tussen de LTB- en de KNBTB-vakbond bloem kwekers. Besloten werd daarom onder meer, dat een LTB-vertegenwoordiger steeds de vergaderingen van het PVS zal bezoeken, zodat ook de LTB-vak bond volledig van de ontwikkelingen op dit gebied op de hoogte blijft. De brief is ook rechtstreeks naar het PVS gestuurd. De KNBTB-vakbond krijgt er een afschrift van. tijdens zijn toespraak tot TOKIO (Reuter) De vooraan staande Japanse romanschrijver Joe- klo Misjima heeft vanmorgen samen met vijf met zwaarden bewapende extremisteh een aanval uitgevoerd op een regionaal hoofdkwartier van het leger in Tokio. Na de aanval pleegde hij zelfmoord in de traditio nele harakiristijl. iep hij „lang lei de keiz Mis a het lei De 45—j kantoor van luitenant-generaal Ka- netosji Masoeda, opperbevelhebber van het oostelijk hoofdkwartier in de stad. Terwijl de andere leden van de groep de generaal als gijeelaar isthielden sprong Misjima op het aigte i i 2500 hield Volgens welingelichte kringen had den Misjima en zijn volgelingen ge poogd een interviuw met generaal Masoeda te krijgen. Toen dit werd geweigerd bezetten ze zijn kantoor. Bij de gevechten die daaraan voor afgingen raakten vijf soldaten zoda nig gewond dat ze naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Na de zelfmoord van Misjima storm den zo'n 250 leden van dc oproerpo litie het bureau van de generaal binnen om hem uit de handen van de volgelingen van Misjima te be vrijden. De vijf mannen werden ge arresteerd. Misjima had in september 1968 zijn 80 leden tellende vereniging opge richt. Hij eiste toen de instelling van een volksmilitie omdat het Japanse leger volgens hem niet in staat was en invasie of een opstand het hoofd te bieden de ïrd beschouwt kandida de Nobelprijs voor de literatuur. Sinds hij op 19-jarige leeftijd zijn eerste werk publiceerde heeft hij een groot aantal romans, meer dan veertig toneelstukken en ongeveer zestig korte verhalen geschreven. Zijn werk is in vele Europese talen uitgebracht. In 1967 kreeg hij net niet genoeg stemmen om de For- mentorprijs te verwerven. Eerder al was hij, ook zonder succes, kandi daat gesteld voor de Nobelprijs voor de literatuur. Uit alle werken van Misjima blijkt dat hij gefasci neerd werd door geweld, of dat nu geestelijk was dan wel lichamelijk. Kendo, het traditionele Japanse spel (Van e rers) DEN HAAG Nu 't openbare ver voerbedrijf economisch niet meer ren dabel te eploiteren is en het maat schappelijk belang toch eist dat het ge handhaafde zelfs verbeterd wordt kan de verantwoordelijkheid voor het open bare vervoer niet langer bij het ver voerbedrijf liggen. De verantwoorde lijkheid en de daaruit voortvloeiende financiële consequenties dienen naar de overheid verlegd te worden. Dit staat in een brochure van de Kon. Ned. Ver. van Transsport-Ondernemingen (KNVTO), waarin nader wordt inge gaan op de reacties, die gekomen zijn op een eerder verschenen KNVTO-rap- port „Mensen Onderweg". De KNVTO constateert dat de ver keersproblemen het grootst zijn in de stedelijke agglomeraties. Daarom moet 't openbare vervoer op de eerste plaats daar moet kracht worden aangepakt. De bij een agglomeratie betrokken over heidsinstantie wordt de suggestie ge daan gezamenlijk een „regionale ver menwerkingsverband het beleidsorgaan voor het openbare vervoer moet wor den. In verband met de noodzakelijk geachte coördinatie zouden in de „auto ritiet" moeten samenwerken de betrok ken gemeenten, de eventueel ingestelde stadsgewesten of openbare lichamen, het rijk, de provincie en de Commissie Vervoersvergunningen. De bij de beleidsbepaling laten bijstaan door de vervoersondernemingen, die daartoe vervoersgemeenschappen vor men, welke als uitvoeringsorganen zul len optreden. >e jaarlijkse Scapiuo-dansprijs (f 500) ls dinsdagmiddag in het RAI-congresge- bouw in Amsterdam uitgereikt aan de 31-jarige danser en Scapino-inlei- der Ton de Graaf. De jury bestond uit de dames Louky Kassies van Oven en Winja Marova en de heren Wim de Bary die de prijs uitreikte en Peter Brandsma. De prijs is in 1969 ingesteld door de vereniging vrienden van Scapino. (Van e PETTEN Evenals in 1969 is het 150 man sterke personeel van Euratom Petten in staking gegaan uit protest tegen „het onsamenhangend beleid" van de Europese ministerraad voor het on derzoekprogramma van Euratom, de onnodige wijzigingen van het statuut en de weigering om de vakbond (union syndicale Euratom Petten) als gespreks partner te erkennen. De staking, die zeker tot morgen voortduurt, heeft zich inmiddels ook uitgebreid tot de E.E.G.- ambtenaren in Brussel cn Luxemburg. Zij heben zich zelf solidair verklaard met hun Euratomcollega's. De stemming in Pettei stakers zullen morgen voor het eerst weer samenkomen in het ontspannings centrum van het Reactor Centrum Ne derland om te overleggen of zij hun actie zullen voortzetten of dat zij tot andere maatregelen zullen overgaan. Diende de Euratomstaking in 1969 vooral als morele steun bij de bemidde lingspoging van ex-minister De Block, nu richt de strijd zich vooral tegen het enge nationalisme, dat niet gelijk De Gaulle blijkt te zijn ov« dat de wezenlijke oorzaak rledei het lakt heeft Eur< indere de positie wordt geregeld van de technische- en wetenschappelijke ambtenaren. De Pet- tense Euratommers zijn voor het eerst echt bang voor hun toekomst. Volgens de braintrust achter de sta king maakt de statutenwijziging het mogelijk Euratom binnen enkele jaren geruisloos te liquideren, zodat de drij vende partners achter dit streven (met name Italië, dat in de heer Spirelli een warm pleitbezorger voor de ontbin dingsprocedure heeft gevonden) zich vrij kunnen maken voor hun eigen nationale onderzoekprogramma's. De Italiaan Spirelli heeft geweigerd met de vertegenwoordigers van de Euratom-de heer Vondeling. vakbond te praten over de bezwaren tegen de nieuwe statuten. Daarbij heeft hij zelfs de vertrouwenskwestie gesteld andere partners zullen geen conflict met Italië riskeren omwille van het behoud van Euratom. Volgens het ver trouwde verdeel- en heersmechanisme hebben de „afwikkelaars" binnen de Europese commissie, die binnenkort, een bindende aanbeveling bij de minister raad zullen indienen, voor de hoge Eu- ratomambtenaren het uitzicht op een gelijkwaardige positie bij andere E.E.G- „RISICO'S VOOR GEVANGENEN ZIJN TE GROOT" (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaan#® ministerie van Defensie probeerde zich gisteren uit alle macht van alle blaam te zuiveren dat de Amerikaanse comman do's er niet in geslaagd zün Amerikaan se krijgsgevangenen bij Hanoi te bevrij den. Het Pentagon werd door critici uit het Congres hevig onder vuur genomen. Legerwoordvoerders weigerden details te geven over de operatie, die door een .-lichamen geopend. HILVERSUM (ANP) De PvdA-t ziet nog steeds geen enkele basis vt samenwerking met de KVP en t Partijvoorzitter d ce-voorzitter Andrt PvdA-f ract ievoorzitl Kamer, d gisteren „Context" gezegd. André van der Louw zei in het ge heel niet te geloven in een herstel van de rooms-rode coalitie, na de kamerver kiezingen van volgend jaar. De heer Vondeling achtte die kans bijzonder ge ring en de heer Den Uyl schatte de kans op een percentage tussen de nul en de tien. Volgens de heer Vondeling kan er geen sprake zijn van een eventuele samenwerking tussen KVP, ARP en CHU enerzijds en PvdA anderzijds, als in het definitieve urgentieprogram van de drie confessionele partijen komt te staan, dat de aanwijzing van een kabi netsformateur door de koningin moet ONRUST BIJ PERSONEEL GERZON NEEMT TOE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ongerustheid or het Gerzonpersoneel is sterk tocgenoi door de mededelingen van een van nieuwe commissarissen, mr. L. Kuyp Hij kondigde gisteren tijdens een buii gewone aandeelhoudersvergadering Gerzon in Amsterdam aan dat het e tal vestigingen van Gerzon sterk Reinaprijs voor A. v. d. Berg AMSTERDAM (ANP) Aan de jonge dichter Arie van den Berg (22) uit Aro- sterdam-Nieuwendam is in de aula van de universiteit van Amsterdam de Reina Prinsen Geerlingsprjjs 1970 200.-) uit gereikt voor zijn gedichtenbundel „Mijn broertje kende nog geen kroos". Van den Berg heeft met zijn bundel de jury weten te overtuigen vaneen oor spronkelijk en indringend dichterschap, waaraan de manco's die veel werk van jonge dichters minder prettig leesbaar maken, zoals niet verwerkte pubersenti menten, onevenwichtigheid van struc tuur e.d-, vrijwel geheel ontbreken, aldus het juryrapport. De jury achtte twee der 42 Nederland se en 12 Vlaamse ingezonden manuscrip ten een eervolle vermelding waard: „Zwakke broeder" van Tini Schutter- Booij (24) uit Rijswijk en „De ransuil" van Martin Hart (25) uit Lelden. Kinderen en bejaarden in twee lange rijen. wachtend op de voedseluitde- ling in de door de stormramp getrof fen gebieden van Oost-Pakistan. Britten landen in O.-Pakistan DACCA (AP) Britse landingsvaai tuigen hebben gisteren militairen e voorraden aan land gezet in het getei: terde kustgebied van Oost-Pakistan. E honderd vaartuigen boten van z< ton die nog geen diepgang van 45 ci hebben waren naar het gebied g< bracht door een flotilje onder leidin van het Britse slagschip „Intrepid" d; dertig mijl uit de kust va Tijdens de vergadering, die slechts een kwartier duurde, kwamen slechts enkele formele zaken aan de orde. Het voor naamste was de ondertekening van een overeenkomst met de vakbonden, waar- in de afvloeiingsregeling is neergelegd, die bij eventuele ontslagen van toepas sing zal zijn. De heer C. de Ruiter heeft namens GBS-Beheer en Centrumbank de nakoming van de verplichtingen ge garandeerd. De heer De Ruiter zelf was overigens niet op de vergadering aanwezig; hij liet zich vertegenwoordigen door notaris mr. J. ThieLen uit Den Haag. GBS- Beheer heeft 90 procent van de aan delen Ger7.on. De heer De heer De Ruiter werd tot directeur benoemd en voorts werd een nieuwe raad van commissarissen gekozen. Er is financiële hulp komen opdagen de heer De Ruiter, die op 15 zwaar gecriticeerde hulpacti nemen. Een vlucht boven het gebied ongeveer 200 km ten zuiden van Dacca waar de Britten aan land zouden gaan bleek dat duizenden lijken nog langs het strand liggen. Het grootste gedeelte van de voorraden aan boord van de landingsvaartuigen is bestemd voor Pa- toeakhali, dat ongeveer 50 km landin waarts ligt en dat het centrum voor de hulpverlening is. Acht Wessexhelikop- ters zullen de voorraden brengen naar plaatsen die over land niet bereikbaar zijn. De Britten brengen pompen aan land om waterputten te slaan en wa terzuiveringsinstallaties. Zij zullen ook helpen bij het herstel der wegen. te financieren. De voormalig compagnon van de heer De Ruiter, de heer P. J. Dieckman. eigenaar van een Haagse lederwarenhandel, wil helpen bij het zoeken naar de ontbrekende middelen. De koopsom voor de overname van Bisschoff moet voor 1 december zijn voldaan. 9e kunstschilders Aarjen en Valentijn exposeren hun nieuwste werken in de Kunstzaal Polder aan de Kleine Kazer nestraat. De bisschop van Myra zal in hoogstdezelver persoon deze expositie openen op zaterdag 28 november te 16 Werk van Wil Bouthoorn Will Bout hoorn laat in de Haagse Kunstkring een reeks van zijn nieuwste schilde- woensdagavond 18 de- 31 december. Voorts expo cember seert Peter Gentenaar kleurenlitho' krijgsgevangenkampen hadden zwaarder gewogen dan de risico's van de operatie. Men gelooft dat 24 van de 450 Ameri kaanse krijgsgevangenen in Indo-China gestorven zijn. Inlichtingen dat nog zes gevangenen waren gestorven, kwamen eerder deze maand via onofficiële bron nen binnen. Zijn de beweegredenen tot de actie wel duidelijk; waarom zij vol ledig mislukt is, blijft in het duister. Kolonel Simons, die het commando voerde, zei dat zijn mannen het kamp verlaten gevonden hadden. Er moet al verscheidene weken niemand meer ge weest zijn. Critici van de operatie zeg gen dat, zelfs al zij geslaagd zou zijn, de risico's voor zowel de commando's als de krijgsgevangenen veel te groot zouden zijn geweest. „De pogingen de krijgs gevangenen te bevrijden, kan ertoe lei den, dat ze geëxecuteerd worden", aldus de democratische senator Bayh uit In- NIET IN TWEEDE KAMER (Van een onzer verslaggevers) LANDSMEER De heer Andrt >P 1 januari het voorzitter- het NVV gaat verwisselei Kloos, voor dat van de VARA, heeft zich p__ ongeluk op de kandidatenlijst van de PvdA voor de Tweede Kamer laten zetten. De heer Kloos heeft dc PvdA inmiddels gevraagd hem van de kandi datenlijst te schrappen. Vorige week vulde hij een formulier in, waarvan hij veronderstelde dat het bereidstellingsverklarlng voor kandidat Kloos is lid van de Eerste Kamer en wil dat graag blijvten. Tot maandagavond, toen hij zijn ver gissing herstelde, leek de PvdA nogal met het geval in zijn maag te zitten. Op een vergadering van de Amster damse PvdA-afdeling werd heel voor zichtig meegedeeld, dat de heer Kloos zich kandidaat voor de Tweede Kamer had gesteld. Gevechten met Palestijnen in Jordanië AMMAN (AFP/ Reuter) Jordaanse strijdkrachten hebben vanmorgen Pales tijnse commando's verjaagd uit een stel ling in Sakhret-Asfour in het gebied van Irbid. in het noorden van Jordanië. DU is meegedeeld door een Jordaanse woord voerder in Amman. De beschieting van de Palestijnse stel lingen met zware mitrailleurs en mortie ren was om half 7 Ned- tijd begonnen. Volgens Jordaanse mededelingen waren er bij het lichte vuurgevecht met de commando's geen slachtoffers gevallen. Het leger heeft nu het gehele gebied van Sakhret-Asfour in controle-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9