GRAD-SIENTJE de laatste natuurmens van de Peel „RECHT VOOR DE BOEG UIT BEN IK" Vrijdagavond inzameling Oost-Pakistan LOCH MORAR MOET VOL MET MONSTERS ZITTEN Veilige geiser sluit gevaar kolendamp vergiftiging uit Aanslagen op Aeroflot en Intourist Vakanties in Nederland en Duitsland beter afgestemd WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT DEURNE Een bouwval waaraan werkelijk niets schilder achtigs te ontdekken valt, verschaft hem onderdak. Vijftien, vijfentwintig hondjes huizen er eveneens. Groot en klein, maar allemaal buitengewoon brutaal. Hijzelf, klein en tenger over blijfsel uit de tijd van streekromans,, staat er wat verloren bij. De broek van ribbelstof zit met touw om het middel vast gesnoerd. Kapotte klompen ontbreken niet, net zo min als de volmaakte wanorde in de werkplaats annex huiskamer. Er staan stoelen, fornuizen, machinerieën, kisten en kasten overal.. Een bende vette bromvliegen verzorgt een eindeloos concert. Dat alles: de leefwereld van een unieke zonderling. Gerrit Kivits luidt officieel de naam, maar niemand kent hem zo. „Grad-Sientje zeggen ze meestal hier. Da's zoveul als Gerrit, a moeder Sientje." dreven Brabant, ergens op de grens van Lim burg. Alles is oud hier, vervallen en vervuild. Maar geen spoor van onte vredenheid, integendeel. „Dit huiske zou ik voor de schoonste bungalow niet willen ruilen. Twee gulden veer tig huur betaal ik nu per week. En nog elektrisch ook. Het is de eerste keer van mijn leven. We hebben vroe ger op de Halve Maan gewoond, aan gene kant van het spoor. Toen zaten we ook wel in een rossenhut. Heel plezierig; vader en moeder hebben er altijd goede aard gehad. Wij ook trou wens. Nog later zijn we uit die plag genhut gegaan. In de spoorgraaf heb ben we daarna een tijd gezeten. Met een dek over ons heen. Dit hier bgvalt me best. De ouwelui hebben het nooit zo getroffen. Ja waarachtig, en nog nooit hebben we zoveel in de belang stelling gèstaan als net nu. Ze kennen me overal. Tot. vijfkilometer in de omtrek wel. Ik ben er wel aan gewend geraakt hoor. Als het mooi weer is 's zondags komen ze hier naar binnen loeren. Maar ze brengen me loeh niet boven mijn paardje. Recht voor de boeg uit ben ik. Tegen ieder een moet ge kunnen praten, zo ge wilt. Flemen of flikflooien lijkt me niet. Ik verschoon geen man. zo ben ik altijd door het leven gegaan. Je maakt er kwaaj vrienden mee. en rijk wor je er ook niet van. Maar daar geef ik niks om. Met geld heb je ook niet alles. Tegen wit kan ik nou eenmaal geen zwart zeggen. Zo zit hier zijn het gewoon Een kwaje school toe ging. Een uur lopen van huis uit. De fraters moesten ons bege leiden onderweg. Anders had je best kans dat het tot vechten kwam. Zal ik oe eens krek vertellen weg kon? In de derde klas votten in de Peel Polderjongens „Tot aan de eerste het los arbeider. We zijn wel naar fabrie ken gegaan, maar dat was meer voor de wintertijd. Zo gauw de leeuwerik begon te komen, dan trokken we weer naar buiten. Omdat het hier slap werd ben ik later weggegaan. De grootste lonen liep ik na. eerlijk eerlijk. Op de mijn ben ik bijvoor- In zijn armzalige stulp kitst Grad- Sientje een tabaksrest op de cemen ten vloer als om er zijn woorden kracht mee bij te zetten. De bereid heid krasse dingen te zeggen, demon streert hij aanhoudend haast „Die van de Kivit stonden nooit erg hoog aangschreven vroeger. Als ze van school kwamen moesten de kerels vroeger gelijk naar de Peel. Maar het vrouwvolk mocht niks tegen de armoe doen. Toen iemand het heeft doorgezet dat ook meisjes bij de Philips konden gaan werken is daar verschrikkelijk scherp over gedaan vanaf de preek stoel. De Kerk heeft naar mijn idee de ontwikkeling van de mens altijd tegengehouden. Kijk maar naar Spanje en Portugal. Nog zoiets geks: katholiek en protestant, dat kwam vroeger niet door een deur binnen. Ik heb het altijd onzin gevonden bij dc Maaskanalisatie in Belfeld en Boxmeer. Je sliep dan met de polderjongens in een keet. Ik pakte Ze hebben ons er nog nooit ergens uitgewerkt Ons vader vooral. Een goeie werker. Maar ik kan de schop ook nog heel goed hanteren hoor. Het komt door mijn vee. Mijn broers Driek, Sjef en Puntje zeggen 't ook. net als mijn zuster Ciska. Die dieren houden je in beweging. Zien zeer niet goed uit, mijn hondjes? Zeven broden per week geef ik ze wel. Achter heb ik nog twee sikkies. Een tje heet er Mieme. Mijn honden kan ik r geven. Weet niet Nou roep ik zomaar. Woestenij hoeveel 't er Dan komen ze Laatst lag ik dat. De van me. Die praten hapert. Ik ga ook ieder jaar met AOW'ers uit het dorp op stap. Ja Gradje Kivits is met zijn 77 jaar een der oudste peelkluizenaars, volkomen vertrouwd met het vroegere veenge bied. „Voor eigen gebruik steek ik nog weleehs. Maar de klot zint me niet erg de laatste tijd. YeeJ zit -onder; water bij al- dat natte weer. Vroeger ging het beter. Toen was Reuroe „wel,; de rijkste gemeente van Nederland door die turf. Maar ze hadden er meer uit kunnen halen. Het is gelijk verknoeid. De natuur heeft veel gele- jen. Ik betreur die jongelui van nu. Dan hadden wij nu toch een heel andere wildernis. Eenden, vogelkes ie zag ze overal. Wel honderdduuzend. Hele woestenijen hier. We waren er mee opgegroeid. Als ge graag ging vissen, dan deed ge dat Het is gelijk veranderd allemaal Ik geleuf dat ik nog wel weet dat Deurne 6000 inwo ners had. Toen was het dorp nog niet "i eigens wel. het ziekenhuis. Op de scooter hadden ze me aangerijd. Kop kapot, klomp kapot. Tegen de dokter heb ik gezegd dat ik niet lang blijven kon vanwege mijn vee. Ze hebben er kremkes in gezet en na drie dagen was ik weer thuis. Op 't dorp zeiden ze al dat ik bediend was. Kom nou". DEN HAAG (ANP) Het comité Nationale Actie Oost-Pakistan. heeft be- I sloten vrijdagavond een inzamelingsactie te houden. Die avond van zes tot negen I uur zullen kerkgebouwen en gemeente huizen zijn geopend om de bevolking in de gelegenheid te stellen giften te komen brengen. De katholieke en protestantse kerk organisaties vragen de plaatselijke kerk klokken te laten luiden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft vandaag een beroep gedaan op de gemeentebesturen de gemeentehuizen open te stellen. Het nationale comité heeft aan t v. en radio organisaties gevraagd de actie te helpen aankondigen en begeleiden. (ADVERTENTIE) Voor de veiligheid Een glas melk onderweg J maakt u minder moe, 1 laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. j U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) Rijdt veilig met melk een hele rijkdom. Vroeger hebben we toch verrekkes veel armoei geleden. hard moest er gewerkt worden. Nu zijn ze nooit meer tevreden. Die rot zooi begrijp ik niet he. Dat ze het allemaal zo gauw vergeten kunnen. De moderne tijd? Ze Hele rijkdom het i i tegenwoor- Ze veestapel, heeft voor 16 (kadu- en z'n kostbaar- gekochte r wel bii als t het niek gek vinden zo'r in hun midden? Neeje, pen klopte het niet erg. ik spreek ervoor. Vechten en bierdrinken kon je iedere dag. Een gemengd volkje hè. Als dat onder mekaar kwam. gingen ze meteen op de vuist. Altijd grote fs op de fabrieken ver microscoop, een knots kijker en de boekenserie „Wereld dei- wetenschap" waarvan hij nu al der tien afleveringen bezit zonder er ook maar één gelezen te hebben. „Mijn eerste motor kocht ik vijftig jaar terug voor drie gulden. Nu heb ik een hele werkplaats vol. Er is ga. Ook als ik beuren moet neem ik die mee. De twintigste van elke honderd gulden en twee cent iedere keer. En dan beur ik nog van de bouwvakkers. Nie eens 'n tientje per maand, maar alla. Alles bijeen toch de tijd hef bij zijn drukke werkzaamheden toelaat, schildert Grad-Sientje dan nog wat. 's Avonds kijkt hij steevast naar tv. „Tot de laatste berichten luister ik alles af. De politiek die hou ik bij, wat dacht je nou. Als j Geen fleske De wonderlijke vrijgezel daar aan de rand van de Peel zwijgt voor het eerst sinds lange tijd. Is hij werkelijk gelukkig met zijn primitief bestaan" „Ik zou niet anders willen. Trouwen? Niks voor mij. Nooit tijd voor gehad. Al mijn vrienden deden het pas toen hun moeder stierf. De mijne was twintig jaar geleden pas aan de beurt. onderkomt, heeft de dokter eens voor speld. Daar lach ik om. De oude Wie- ger uit dat boek van Coolen, die dok terde over ons. Ik neem nooit de moeite haast om te koken. Van huis uit zijn we niet verwend. Wat moeder veriig maakte, was ook maar rauwe pot. Niks vervelend altijd brood te te dik aan. Waarachtig, ik ben nog weinig of nooit ziek geweest. Van de dokter hebben we nooit iets gehad. Nog geen fleske van een gram. Eij de zusters kon ik wel gaan eten, maar daar geef ik totaal niks om. Dan moet ik op tijd thuis zijn en dat is niks gedaan. Als ik wegdoe, wil ik zelf uitmaken wanneer ik terugkom". Grad-Sientie lacht, een volle lach. Twee kinderlijke ogen en een par mantige snor doen mee. „Ik blijf maar liever eigen baas" klinkt het simpel weg. Dan sloft hij in de richting van 'Concurrentie knaagt aan Nessie vier bakken koffie leeg. „Neeje, bang voor baksielen ben ik niet". Gelukkig maar, want het kopie is wel heel erg smerig. WIM AERTS. Geleerden vinden sporen kon zijn. Voor het overige geven de geleerden echter toe. dat zij nog geen tastbare vooruitgang geboekt hebben dat ^respondent R. Simons) LONDEN. „Nessie", het goede oude monster van Loch Ness, zit in de nesten. Alsof één concur rent in het naburige Loch Morar nog niet genoeg was, werd giste ren door een groep geleerden gesuggereerd dat bedoeld meer wel eens boordevol monsters zou kunnen zitten. Es is een tijd geweest, dat Nessie de alleen-heerseres van de wereld dei- monsters was. In de komkommertijd hadden de journalisten geen betere vriendin. Als Nessie het hoofd opstak. nodig zullen zijn om te bewijzen, dat Loch Morar werkelijk door monsters Voor Nessie van Loch Ness is het in ieder geval een trieste affaire. Zij die vroeger het gevierde enige monster als een van de vele beschouwd te wor den. Voor deze degradatie zijn allicht degenen verantwoordelijk, die van Schotland het land van de monsters willen maken, alleen maar om meer toeristen aan te lokken. In Londen wordt gevreesd, dat Nessie dezè ver nederende exploitatie nooit te boven zal komen. ADVERTENTIE NEW YORK ,ik betreur die jongelui van nu, dan hadden wij toch een heel andere wildernis daan in de Newyorkse I Aeroflot en de Intourist, respectievelijk de officiële luchtvaartmaatschappij en de toeristenorganisatie van de Sovjet- Unie. aldus maakt de politie bekend. Op het moment van de explosies was nie mand in het gebouw, alle ramen gingen :3an diggelen. De geleerden hebben niet minder dan 27 waarnemingen genoteerd, die zij be trouwbaar en aanvaardbaar achten. Zij zijn niet van mening, dat zij door.de bij. zoals Charles Fishburne. een be- diende van de universiteit van Edin burgh. wiens knieën knikten toen hij tterachtige ontmoeting De plaatselijke bevolking onderzoek hadden de geleerden, onder wie ook talrijke jonge zoölogen, er echter geen idee van, dat Morag geen enkeling was. Sommige leden van het onderzoekteam merkten zelf in het Loch twee maal DEN HAAG (ANP) Het laat zich aanzien, dat voor een langere termijn de Nederlandse en Duitse vakantiespreiding op bevredigende wijze op elkaar kunnen worden afgestemd. Dit moet in het be lang worden geacht zowel van de toe risten als van het vrachtautovervoer. Dit heeft minister B. Roolvink (Sociale Za ken) gisteren geantwoord op schriftelijke H.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5