BBC komt naar Leiden voor coproduktie Zeskamp CeicbeSoii^CMit Sparta en Engeland in Studio Sport Grote sterren in Unicef Gala op tv Beach Boys komen terug Berend Boudewijn overbrugt zes jaar Coronation Street PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 Een klop op de deur van ons geiveten l^ORT voor gisteravond de K.R.O. haar dinsdagse „Klop op de deur'* op het scherir. bracht, klopte een Brandpunt uitzending van dezelfde omroep aan de deur van ons nationaal geweten. Bij het beklemmend relaas van de afschuwelijke nood in Oost-Pakistan kon iedereen zich de kleinzieligheid van de discussies over onze nationale problemen bewust worden. Voor onze politici is het probleem te voorkomen, dat de lonen een paar pro centen te veel of te weinig stijgen; dat dc vakbonden, de ondernemers of de kapitaalverschaffers enige reden hebben om te klagen dat de lasten niet even redig verdeeld worden. En dat terwijl een paar duizend kilo meter naar het zuidoosten het probleem is duizenden doden te ruimen om epide mieën te voorkomen, tienduizenden van de hongersnood te reddei derdduizenden de kans te gev nieuw minimum bestaan. Gefaald /^EFAALD hebben de Pakistaanse auto- riteiten, gefaald hebben de Ver enigde Naties, gefaald heeft iedereen, behalve individuele mensen die niet be schikten over voldoende middelen om naar behoefte te kunnen helpen. Voor een paar astronauten kan de hele wereld gemobiliseerd worden; na veer tien dagen ontbreken in Pakistans rampgebied nog de helikopters, rubber- vlotten, specialisten en verbindings troepen om de hulpactie te kunnen voeren in een omvang die minimaal nodig is. Wanneer slagen we er nationaal en mondiaal in politieke en economische overwegingen ondergeschikt te maken aan een snelle, voldoende hulpverlening aan mensen in nood, beter nog aan het voorkomen van catastrofes? Vrijdag mogen we in collectebussen en op gironummers enige compensatie geven voor het falen van leiders, organi saties en regeringen. Laten we dan indi vidueel reageren op de klop op ons ge weten, juist omdat die klop collectief nog altijd vaak voor dovemansoren wordt gegeven! Minder animo voor oriderwijsbaan melding van nieuwe studenten aan de pedagogische academies teruggelopen met als gevolg dat er in seeptember j.l. in totaal 1200 jonge mensen minder zich Dit verschijnsel heeft al alarmkreten ont lokt; wat te begrijpen valt Want als dit zo doorgaat, is het gelijk volledig aan minister Veringa die op vurige pleidooien om het klassemaximum bij het lager onderwijs op korte termijn sneller te verlagen, gewaarschuwd heeft legen de gevolgen hiervan op dit ogen blik. Dan zouden onderwijzers van min der aantrekkelijke standplaatsen in grote getale weglopen naar scholen waar het werk- en'of leefklimaat plezieriger is. zodat er in verschillende streken van Nederland bij het basisonderwijs een ware noodsituatie zou ontstaan. Een tekort aan onderwijzers kon niet beroerder vallen dan uitgerekend op het moment dat iedereen ervan overtuigd geraakt is, dat de klassen kleiner moe ten worden en er dus meer onderwijs krachten nodig zijn. Bovendien voelen de lagere scholen ook in versterkte mate de zuigkracht naar personeel vanaf de ho gere onderwijsniveaus. Zoals de mavo- vaak krachten weg bij de basisscholen. Maar dit verklaart nog niet de af nemende animo voor een studie op de pedagogische academies, de vroegere kweekscholen. Volgens de voorzitter van de vereniging van docenten aan chris telijke pedagogische academies, drs. Th. Jansen, zit het verloop hem vooral in de weinig aantrekkelijke kanten van een studie aan de pedagogische acade mies: oude gebouwen, te veel vakken, 4e veel lesuren, te weinig vakdidactiek, te weinig geld" voor vernieuwingen, fe wei nig geld voor bij- en nascholing. Niet alle door de heer Jansen opge somde kwalen lijken ons relevant; wie een bepaald beroep lief heeft, neemt een oud opleidingsgebouw op de koop toe en zal zich zeker niet laten afschrikken door NOS-televisie zal vanavond een g geven van de wedstrijd MünchenSparta. De: moeting wordt i in het kader va voor de Runners-i München gestredi van plm. 20 minuten van de interland voetbalwedstrijd Engeland-Oost-Duits- land, die in Londen wordt gespeeld. te weinig gelegenheid voor bij- en na scholing Zelfs de wat ongelukkige posi- het hoger beroepsonderwijs in de De verminderende aantrekkelijkheid van een functie bij het onderwijs. En die oorzaak speelt niet alleen het basisonderwijs parten. Bij het voortgezet onderwijs zijn er verschillende er be lde baan bij de research of de in dustrie; bij de handelswetenschappen dito. Er zijn veel ouderen die zich bij het vernieuwde onderwijs niet meer thuis voelen en, als ze de kans krijgen, graag vóór hun pensionering weglopen, er zijn te weing jongeren die openval- lende en nieuwe plaatsen wensen in te nemen. Dit is ook een van de praktische j redenen welke ons huiverig doen staan tegenover nieuwe grootscheepse experi menten, zoals sommige pedagogen en politici bijvoorbeeld graag terzake van de „middenschool" zouden zien toege- Bij de pedagogische academies is nog een andere handicap, dat dit opleidings type door verschillende incidenten afge lopen jaren bij menig jongere in een de nieuwe frisse aanpak bepl< getij weer te doen keren. Maar dit geldt dan op de keper beschouwd nog meer - de Daarom zal de aandacht van autori teiten en onderwijswereld komende ja ren in de eerste plaats op dit basisonder wijs geconcentreerd moeten worden en vanuit het basisonderwijs moet men de consequenties voor de pedagogische aca demies trekken; niet omgekeerd. Niemand denkt er immers aan de luchtvaart te veranderen, omdat de pilo ten anders worden opgeleid! Kunst en Kunstenaars iet Nederlandse Mimecentrum ding van Jan Bronk get Kerstmis en Nieuwjaar een het mimespel. Inlichtingen over deze lessen en ook betreffende de lessen die in januari '71 starten, worden verstrekt door het secretariaat Haarlemmerhout tuinen 145 te Amsterdam. Op 28 no vember organiseert de stichting een Mimedag in Rotterdam in „De Lan taren", Gouvernestraat 133 Internationale voetbalsterren in Groenoordhal (Van onze omroepcorrespond< HILVERSUM De BBC-televisv zulke goede herinneringen bewaa de door de NCRV geregisseerde i dingen van „Zeskamp-sport", di de NOS een verzoek werd geric co-produktie in Nederland te maken. De NCRV verklaarde zich bereid op 7 december in de Groenoordhal te Leiden voor NOS en BBC deze produktie op zich te nemen, welke in beide landen op de middag van tweede kerstdag zal worden vertoond. In deze ontmoeting zullen de winnende ploegen van Zeskamp-1969. namelijk uit Alphen aan den Rijn en Great Yar mouth, om de eer strijden. Twee befaamde Britse voet doelman Peter Bonetti en de p: het Engelse nationale team s teerde John Holmes, zullen Kunst en Kunstenaars De Eduard van Beinum Stichting heeft het voornemen zijn tienjarig bestaan te vieren met een feestelijke met mu ziek en film omlijste bijeenkomst op het oude buiten „Queekhoven" aan de Vecht, op 20 december. Professor Van Biemen zal een inleiding houden. Een groot aantal internationaal be kende artiesten onder wie Charlie Chaplin, Peter Ustinov, Jean Miquel, Vicky Chaplin, Fran^oise Hardy, Jo sephine Baker, Rudi Carrell, Daniel Gélin, Jean Claude Pascal en Yehudx Menuhin werken mee aan het Unicef- Gala 1970, dat de KRO a.s. zaterdag overneemt van de Zwitserse televisie. Sinds drie jaar ondervindt UNICEF steun van televisieorganisaties, die de produktie van een speciale show show, wordt ter beschikking gesteld van andere omroeporganisaties onder voorwaarde dat gedurende een aantal ding, korte filmpjes Internationaal brengt deze activiteit in Europa jaar lijks enkele miljoenen guldens op. In voorgaan de jaren werden in Ne derland deze oproepen gedaan door Ageeth Scherphuis, Mies Bouw man, Ilse Werner. Kees Brusse, rfenk Terlingen, Netty Rosenfelt, Willem Duys, Herman Broekhui- zullen de Beach Bo\ DEN HAAG. Na het overweldigende Amsterdam georganiseerde co eenmaal naar Nederland kernen. Er zijn ditn 18 december in het Concertgebouw te Amsterdi De Doelen te Rotterdam en zondagavond 20 di Den Haag. Om de sound van de Beach Boysplaatopnamen zo dicht mogelijk te bena zal 's werelds technisch meest perfecte groep nog versterkt worden me achtmans orkest. De nieuwste hit van de Beach Boys is „Tears In The Mor terwijl dezer dagen de l.p. „Sunflower" zal uitkomen. Voor de pauze zal Zuid-Afrika's „hotste" rockgroep en Beach Boys' ontdc „The Flame" optreden. Hun eerste single „See The Light" w$rd zojuist uitgeb het werd geproduceerd door Carl Wilson. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De VARA-televisie heeft besloten om de serie Coronation Street, waarvan de verenigingsraad heeft gezegd, dat het gehandhaafd moet blijven, wat minder ver in het verleden te laten spelen. De serie ligt zes jaar achter bij de Engelse uitzendingen. Ter overbrugging van deze periode is door de televisiemaatschappy, die Coronation Street produceert, een bijzondere aflevering gemaakt, waarin de belangrijkste gebeurtenissen uit de achterliggende perioden in het kort j Een kleine bloer Martha Longhun overlijdt in Rove pond en verlaat Barlow krijgen Irma Ggden; ze zoon; Ann Charp Daarna zal op 14 december met nieui Coronation Street worden doorgegaan, zien zijn. De Nederlandse uitzendingen 3 aflev» kking Eddy Becker is uit Coronation Street n de drie roddelende vrouwtjes, Frank Barlow wint vijfduizend •optredens maakte filmpjes, die dit jaar sinds 3 november regelmatig in de KRO-uitzendingen worden vertoond, tonen oproepen van Rudi Car rell, Peter Ustinov, Euge nie Herlaar en Rijk de Gooyer. Na vier filmpjes was het resultaat ruim 15.000,- op giro 75.15 van UNICEF. Den Haag. Udo Jurgens Pétula Clark Patar Uattftov Jaraaa Rik* Carrell

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2