Arbiter soms autoritair Geesink stelt scherpe eisen FC TWENTE: VOORKEUR VOOR DE COMPETITIE Honkbalnegental fungeert hij W.K. als „punchbal" VOORZITTER COMMISSIE OPLEIDING: Canada eerste tegenstander »rk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 FRANS DERKS Er worden buitenparlementaire ac ties ondernomen omdat men niet te vreden is. Bij het voetballen legt men zich ook niet zo gauw neer bij beslissingen van scheidsrechters. Bij het minste geringste protesteert men. Vroeger was de protestcommis sie een uitlaatklep voor dit soort zaken. Nu deze commissie is opgehe ven, bestaat deze mogelijkheid niet Een ander punt is of de scheidsrech ters niet te vroeg worden ingezet voor het zwaardere werk. Ontstaat door het wegvallen van een aantal „gepensioneerde" scheidsrechters, die worden vervangen door mensen uit lagere regionen niet de kans, dat deze opvolgers te weinig ervaring hebben voor het leiden van wedstrij den in het betaalde voetbal? De heer Van der Hoek: „Ik geloof niet dat de scheidsrechters te vroeg met het be taalde voetbal beginnen. In de oplei ding doen we er alles aan om ze zo goed mogelijk voorbereid in het be taalde voetbal te laten komen. Aan alle facetten, die belangrijk zijn voor topscheidsrechters wordt veel aandacht besteed. Het is alleen zaak, dat de scheidsrechters, die van het amateurvoetbal naar het betaalde voetbal overstappen, voldoende bege- DEN HAAG Er is het afgelopen weekeinde nogal wat deining ont staan over de leiding van sommige wedstrijden in het betaalde voetbal: Frans Derks bij AjaxHolland Sport, Lau van Ravens bij FeijenoordFC Twente en Berrevoets bij ADOVo- lendam. Vrijwel geen week gaat voor bij of de een of andere rechtspreker plaatst zich in minder gunstige zin in de belangstelling. Soms zijn merk waardige beslissingen (Derks in Am sterdam) hiervan de oorzaak, een andere keer loopt een ontmoeting de scheidsrechter bijna uit de hand door zwak ingrijpen bij excessen: Berre voets in Den Haag. Betekent dit dat het peil van het Nederlandse scheids- leiding krijgen. Daar hangt veel van af". „Ik moet echter zeggen", gaat Van der Hoek verder, „dat er in het betaalde voetbal scheidsrechters zijn die wel wat te autoritair optreden. Een arbiter kan zelfbewust leiden, maar het moet op gezag berusten en niet zoals bij sommigen op zelfover schatting. Dan krijg je situaties dat de scheidsrechter ten koste van alles- sgelijk moet heben. Hij negeert dan het feit dat hij zelf ook fouten kan maken. Een scheidsrechter moet er van uitgaan dat hij ook wel eens iets verkeerd kan constateren. Hij is ook een mens. die vergissingen kan Bovendien speelt tegenwoordig ook het probleem dat op de televisie precies kan worden nagegaan of een scheidsrechter iets juist heeft gecon stateerd. Het publiek, dat op de tri bunes bij de wedstrijd zelf al zeer kritisch zit te kijken kan 's avonds bij de televisie nog eens zien of een scheidsrechter het wel goed heeft gedaan. Dat maakt de taak van de scheidsrechter nog moeilijker. Een mogelijke fout wordt soms meerma len herhaald. Op zo'n manier kan Onbekivame scheidsrechter wordt direct afgevoerd een scheidsrechter een deuk in zijn reputatie krijgen. Voorzitter H. J. van Dalen van de scheidsrechtercommissie meent, dat er niets schort aan de begeleiding van arbiters in de betaalde sector. „Die begeleiding is zonder meer goed verzorgd". Gevraagd naar een iets juistere precisering zegt Van Dalen: „Twee of drie keer per jaar gaan er directieven uit, aanwijzigingen die de scheidsrechters moeten volgen bij het leiden van de wedstrijden. Bo vendien worden de jongeren bege leid door oud-arbiters om hen na een wedstrijd op fouten attent te maken. De commissie zelf laat niets na om de scheidsrechters, die daar toe aanleiding geven, op hun tekort komingen te wijzen. Er worden van elke wedstrijd rapporten gemaakt, waarin de leiding wordt beoordeeld. Deze rapporten worden per jaar eni ge keren besproken. „Wanneer aan de hand van de rap porten", vervolgt Van Dalen „blijkt dat een scheidsrechter niet capabel is voor het betaald voetbal, wordt hij zonder meer van de lijst afge voerd. Sinds vorig jaar voeren we een hardere lijn bij het beoordelen van de capaciteiten. Vroeger werd ook wel eens een keer een scheids rechter van de lijst geschrapt, maar dat was incidenteel. We geven nu echter geen waarschuwingen Frans Derks, die bij Ajax-Holland Sport een opvallende rol vertolkte, trekt zich van de storm van kritiek die boven zijn hoofd is losgebarsten weinig aan. „Iedereen die in het openbaar optreedt krijgt kritiek te horen. Dat is onvermijdelijk. Maar als je je dat als scheidsrechter gaat aantrekken kun je er beter mee stoppen. Ik sta bekend als een niet- home-referee.' In elke wedstrijd pro beer ik het spel alleen maar draai end te houden". rechterkorps achteruit gaat? De heer P. H. v. d. Hoek, voorzitter van de comissie opleiding scheidsrechters, meent van niet. „Het is een tijdsver schijnsel. Volgens mij vloeit een en ander voort uit de ontevredenheid van de huidige maatschappij. Het is een tijd van provoceren en demonstreren. Dat gebeurt ook op de voetbalvelden". Over de wedstrijd van zondag: „Elk® beslissing die ik toen genomen heb zou ik, als dit duel nog eens ge speeld zou worden, precies hetzelfde nemen. Ik heb niet de indruk behad, dat ik een ongelukkige wedstrijd heb gefloten. Soms pakt een beslis sing wel eens ongelukkig uit, maar dan ben ik niet te beroerd om die te herzien". De soms felle kritiek op het arbitrale keurkorps heeft bij de scheidsrechterscommissie aller minst opzien gebaard. „Laat ik voorop stellen, dat alle scheids rechters integere mensen zijn", zegt Van Dalen. „De club bladenkritiek lap ik aan mijn laars. Daar trekken we ons niets van aan. We gaan alleen maar af op de rapporten die we binnen krijgen. En die geven op het moment nog geen aan leiding om maatregelen te nemen". En met meer nadruk laat Van Dalen erop volgen: „Nog niet". (Van c sportredactie) ENSCHEDE Het bestuur, van FC Twente komt vandaag in spoedvergadering bijeen om zich te beraden over het verzoek van trainer Kees Rijvers het eerste elftal terug te trekken uit het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden, populair ook wel het toernooi om de Runners-Upcup genoemd. Rijvers deed dat verzoek (wij berichtten daarover gisteren reeds) omdat de data, waarop de wedstrijden tegen Dinamo Zagreb moeten worden gespeeld 9 en 16 december: een telegram van het organisatiecomité van de Runners-Up cup bevestigde die data gistermiddag, voor hen met het oog op het zware programma van FC Twentes Top-elf in de nationale oompetitie m dezelfde weken voor hem onaanvaardbaar zijn. Zoals gemeld wilde FC Twente op 2 en 9 of omstreeks 30 december tegen Dinamo spelen, maar eerstgenoemde datum werd door de KNVB afgewezen vanwege de interland NederlandRoemenië, terwijl de 30ste voor Dinamo onaanvaardbaar was omdat de wïnterpauze in het Joego-Slavische voetbal op 6 december begint en de club er niets voor voelt de drie spelers drie weken langer in training te houden dan noodzakelijk. Hoe ernst het FC Twente is om het toernooi te verlaten zonder te zijn uitge schakeld, blijkt wel uit het feit dat ad ministrateur Gerrit Lubbers gister middag telefonisch contact heeft gezocht met de voorzitter van Dinamo Zagreb, de heer Hoffman en deze heeft gevraagd wat het FC Twente gaat kosten, indien de wedstrijd in Zagreb niet behoeft te worden gespeeld. Het antwoord op die vraag wordt in de loop van vandaag ver wacht. Voor FC Twente zou een besluit uit het toernooi te stappen, wel eens nare consequenties kunnen krijgen, want af gezien van het feit dat internationaal voetbal tot de onmogelijkheden kan gaan behoren, ligt er een fikse boete in het verschiet. Over de grootte van het bedrag kon KNVB-secretaris-penningmeester H. Burgwal ons niets zeggen. „Ik heb het reglement niet bij de hand, maar er staat een boete op en volgens mij echt niet zo'n kleine. Maar de wetenschap dat Bayern München enkele maanden gele den vanwege de financiële consequenties niet afzag van verdere deelneming de club wilde eruit omdat er geld bij moest zegt voldoende. Bovendien dreigt FC Twente zijn gezicht te verliezen omdat sij er eerst zo op was gebrand eraan mee te doen en er nu ineens, omdat een paar zware competitiewedstrijden op het programma staan, het voornaamste knel punt is de op 20 december, 3 dagen na de return tegen Dinamo te spelen uitwed strijd tegen de huidige koploper ADO, de brui aan wil geven. Kees Rijvers: „Als we door deze gang ven zaken in de competitie uit de kop groep duikelen en ook in de Runners Up Cup worden uitgeschakeld, verliezen we ons gezicht ook. Ik vraag me eigenlijk af hoe je je meer blameert, door uit zo'n toernooi te stappen of door een terugval in prestaties waarvoor ik, als alles zo gaat als het volgens het programma zou moeten gaan, ten zeerste vrees. Hoe de spelers van FC Twente zullen reageren, wanneer zijn advies wordt op gevolgd, kon Rijvers gisteravond nog niet «eggen. „Ik heb", aldus de Twentetrainer, „ie meegedeeld wat ik het bestuur heb voorgesteld. Ze zullen er ongetwijfeld onderling over praten en een standpunt bepalen, maar voor zover ik weet, heb ben ze dat nog niet gedaan. Informaties bij enkele eerste elftalspelers leerde ons dat dit laatste inderdaad het geval is. Ze zullen eerst op een definitieve beslissing van het bestuur wachten en wanneer die zodanig i6, dat zal worden afgezien van het spelen tegen Dinamo, ligt het voor de hand dat er een gesprek met de lei ding zal worden aangevraagd. Kees Rij vers: „Het is toch belachelijk, dat de KNVB die interland tegen Roemenië in eens zó belangrijk vindt, dat wij op de zelfde dag niet naar Zagreb mogen. Denkt men bij de bond nou echt, dat het prestige van de nationale ploeg in die ene wedstrijd kan worden opgevijzeld? Zelfs als je met 60 wint is het een lachertje. In Frankrijk komt men mo menteel ook met goede resultaten van de nationale ploeg in vriendschappelijke interlands tegen landen, die teleurge steld uit Mexico zijn teruggekeerd. Roe menië is ook zo'n land. Echt, ik had wel wat meer medewerking van de KNVB verwacht, te meer omdat FC Twente zich altijd positief ten opzichte van het Nederlands elftal heeft opgesteld. Na tuurlijk, we hebben wel eens kritiek ge had op het beleid ten aanzien van Oranje. Niemand zal echter kunnen be weren dat wij de zaak ooit echt hebben tegengewerkt. Maar goed, als mocht blijken dat we niet onder die wedstrij den tegen Dinamo uit kunnen, dan zullen we wel een oplossing vinden. We heb ben per slot van rekening een sterk B-elftaL Eddie Merckx ontving gisteren de Super Prestige Pernod, de prijs voor de meest complete wegrenner van het seizoen. Merckx won onder meer de Ronde van Frankrijk. Hier ontvangt de Belg het kleinooduit handen van de Italiaan Felice Gimondi. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Nederlandse honkbalteam fungeert in Cartagena (Columbia) voor de deelnemende landen aan het wereldkampioenschap voor amateurs alls een soort „punchbal". De Europese titelhouder die in ons werelddeel succes op succes stapelt, heeft in Cartagena de ene tik van een nederlaag nog niet verwerkt of een volgende, een nog grotere, hangt het negental boven het hoofd. Eens te meer een duidelijk bewijs van het altijd veel te hoog getaxeerde niveau van het Nederlandse en het Europese honkbal. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond ziet de serie nederlagen (Columbia won zelfs met 140) niet als een debacle. Voorzitter H. van dier Stek: „Geen zinnig wezen op de hele wereld ging ervan uit dat we in Zuid-Ameiika wer kelijke successen zouden behalen. Ten slotte is het, voor het eerst in de ge schiedenis van de KNHB, dart er een Nederlands team is boegelaten op een wereldtoernool. En dan mag je geen al te hoge eisen stellen". De realiteit in cijfers luidt: een neder laag tegen Venezuela (15), tegen Nicaragua (25), tegen Columbia (014) en tegen Guatamala (45). Voor een „meer dan 40.000 gulden"-trip naar Zuid-Amerika zonder meer een be droevend resultaat. Praeses Van der Stek: „Een definitief oordeel hou ik nog voor me. In vind het ciaarvoar te vroeg. Maar ik geef wel toe dat een uitslag van 14—0 me ook tegen valt" Over i e sportredactie^ UTRECHT In een gesprek met de secretaris van de Ne derlandse Budo Bond, Wim Luiten, heeft Anton Geesink zijn eisen op tafel gebracht. Zonder twijfel, zo ls inmiddels komen vast te staan, zal de Leldse bondsfunctionaris daar van onder de indruk zijn ge komen. Wat de strijdbare Geesink namelijk allemaal wil bereiken als hem de „oefen- meesterszetel" wordt gegund is van verstrekkende aard. In leder geval van verder strekkende aard dan de N.B.B. de nieuwe naam voor de N.J.J.B. in de verste verte maar vermoedt. De Utrechter wil zijn „missie" namelijk niet alleen beperken tot een „urgen tie"- en een „opbouw"- programma voor de Neder landse kernploeg, waar het bondsbestuur van uitging, maar een zwaar punt op zijn verzoeklijst is zonder meer de vernieuwing van het oplei dingsinstituut voor judolera- ..Waar ik naar toe wil werken is net zo'n systeem als de K.N.V.B. heeft. Wie is afgestu deerd aan het CIOS zal nog een specifiek bondsexamen moeten afleggen om voor de training van de wedstrijd top in aanmerking te komen." Vooral dat laatste punt zal wel weer volop beroering ver oorzaken in de judowereld. Vele leraren hebben zich in het verleden altijd negatief opgesteld tegenover de voorne mens van Geesink. In het bij zonder laaiden de emoties op toen hij zijn veelbesproken en bekritiseerd leerplan (voorzit ter Methorst: „Het is geen leerplan, maar een metho diek") op de bestuurstafel smeet om ter beoordeling voor erkenning in aanmerking te Maar achtenswaardige functi onarissen die een grote ver dienste voor de bond hebben, wezen dit inmiddels internati onaal geprezen leerplan reso luut van de hand als zijnde „onvoldoende doelmatig.". De motivering daarvan was: de meesten vonden het een me thodische opbouw van judo technieken, waarvan het ac cent te veel gericht was op de wedstrijdsport. Veronderstel lingen, die onder andere wer den altgesproken door bonds- bestuurslid Nauwelaerts d'Age, als zou het plan onverant woordelijke risico's voor de beginnende judoka Inhouden, zijn zeker over onze grenzen nooit als een bezwaar aange voerd. Invloedrijk Op het hoogtepunt van het „gekrakeel over deze affaire", met in het achterhoofd na tuurlijk de reeksen van con flicten, die zich rond Anton Geesink afspelen, stond een- invloedrijke groep van twaalf (judoleraren) op, die in 1968 met instemming van het bondsbestuur overigens de banvloek over Geesink uit sprak. Deze „clan" bereikte wat het wilde: de Utrechter werd een schorsing tot de Olympi sche Spelen van München 1972 opgelegd. Een verontrustende zaak, zo op het oog, die heel wat min der ernstige consequenties had dan men aanvankelijk dacht, wat uitmondde in de al even gemakkelijk genomen beslis sing om alle smetten weer uit te wissen. Toen het bestuur van de Ne derlandse Budo Bond dit jaar Geesink eerst verzocht advi seur topsport te worden, waarna een invitatie om het bondstrainerschap over te ne men nauwelijks meer kon uit blijven. trapte men natuurlijk we! pijnlijk-hard op de tenen van de agerende commissie. Maar een niet al te overtui gende weerstand werd hoor baar. „Geesink is gewoon de enige man in ons land, die de taak aankan," verklaarde voorzitter Methorst later ter verduidelijking. Maar het is duidelijk, dat de bom zal barsten, zodra de Utrechter zich in dit licht bezien ook wil inlaten met de opleiding van de „vakman van het judo". Zijn tegenstan ders, voornamelijk leraren, die zich in het verleden veront waardigd van hem afkeerden, omdat zijn manier van doen te veel afkeuring opriep, zullen zijn „eis" waarschijnlijk aan voelen als de bekende druppel die de emmer doet overlopen. Alleen tact en veel overleg kan binnenkort veel duidelijk ma ken en een voorbode zijn voor een gunstige ontwikkeling van het judo in ons land. Bondsse- cretaris Wim Luiten (,4e man, die de taal van Geesink ver staat," aldus Methorst) zal daarom voor een zeer moeilij ke taak komen te staan. Elk woord, dat verkeerd in deze kwestie valt, kan namelijk worden uitgelegd als een per soonlijke aanval op betrokke- Veel waarde Erg veel waarde zal Geesink ook gaan hechten aan de „op vang" van de topsporters van dit moment. De „ouderen", zo als Ernst Eugster, Jan en Peter Snijders, Wim Ruska en nog een x-aantal anderen.die in 1972 afscheid van de wedstrijdsport zullen nemen, hoopt Geesink de mogelijkheid tot zekerheid voor de toekomst te geven door ze in te schakelen bij het trainersbestand. „Laat ze op districtsniveau alvast er varing opdoen. Leer ze, om een voorbeeld te noemen, hoe ze na de training rapporten moeten maken en al dat soort dingen meer. Dan zitten ze tenminste na 1972 niet met hun handen in het haar." Verlanglijst Dat is allemaal nooit zo ge weest. Wat ook nooit zo meer moet worden het feit dat en man verantwoordelijk is voor het beleid van de bond. Heel hoog op zijn verlanglijst staat daarom het kweken van een „corresponderende" groep trainers in ons land, zoals Geesink dat noemt. „Tot ln de districten toe moet iedereen weten wat de lijn van de bond is. Die moet men dan ook kunnen uitvoeren. Natuurlijk zou het mooiste zijn, dat tot in de scholen en verenigingen toe de lijn van de bond bekend is, maar dat is niet te verwezen- Waar dat vooruitzicht op neer komt, is, dat Geesink in zijn opzet niet meer alleen komt te staan. Hij wil zijn medewer kers niet alleen zelf aanwijzen, maar ze ook betrekken in de werkzaamheden. „Als ik ziek word, moet een ander mijn werk zonder al te veel moei lijkheden kunnen redeneert hij. Wanneer later, na dit gesprek, Anton Geesink in zijn sport school wat vermoeid voor zich uit zit te staren, na een grondgevecht met Eugster en ANTON GEESINK Ruska, zegt hij ineens met vlammende ogen van overtui ging: „Kijk. al die judoka's, die hier aanwezig zijn, zoals Ruska. Eugster, Snijders, Van der Pol, en Kruis worden ster ker dan ooit als ik trainer wordt." Als een ander dat zou beweren, doet men zoiets af met de opmerking „dat is bluf", maar van Geesink denkt men iets anders. het duister. De communicatie met Columbia is zo summier dat alleen maar een reden gegist kan worden. Van der Stek: „De vorige week was iik in Mexico en daar heb ik wel vernomen dat het in sffffcrn "Ste Cartagdna on geveer 32 grfetienz&faden zijn. Dal is dan natuurlijk wel even wennen voor de Nederlandse spelers". Wie de indruk krijgt dat de KNHB- voorzitter zich daarmee wil excuseren heeft het niet bij het rechte eind. „Ik verwachtte dat Nederland een wed strijdje of drie zou kunnen winnen". Italië, op de Europese toernooien meestal ondergeschikt aan Nederland, staat er at gunstiger voor in Cartagena. Deze ploeg heeft tot nog toe weliswaaT even min gezegevierd maar de uitslagen waren beduidend beter. De haast waarmee eind augustus be slist moest worden in de kwestie dee)- m of niet aan het wereldkampioen schap heeft de honkbalsport in ons land tot nog toe een slechte dienst bewezen. Natuurlijk kan men momenteel aan voeren dat ervaring op wereldniveau opdoen in elk geval belangrijker is. Maar voorzitter Van der Stek constateert duidelijk dat het niet het uitgangspunt was. „Onze opdracht luidde: „prestatie* leveren. Dat staat vast. We hadden geen enkele behoefte aan een plezierreisje, it er dan toch misschien te licht- lig is besloten werd wellicht in de hand gewerkt door een toezegging van het comité van „De Haarlemse honkbal- week". Deze instantie was bereid het .diebedrag van de NSF aan te vullen uit het wedstrijdfonds dat in de loop der jaren was gevormd. Een vriendelijke uitnodiging uit Colum bia volgde daarna zonder ad te veel moeite. Eind augustus, toen een aantal honkballers reeds was gestopt met de oompetitie werd begonnen met de trai ning voor Cartagena. Voorzitter Van der Stek: ,,Ik kan uiteindelijk niet anders zeggen dan dat de ploeg onder de meest ideale omstandigheden werd voor- PERTH. Nederland komt ln de eerste ronde van het tennis toernooi om de Federation-Cup uit tegen Canada. Indien de Nederlandse ploeg, bestaande uit de dames Betty Stöve en Trudy Walhof-Groenman, van Canada wint, speelt zij tegen de winnaar van de wedstrijd Frankrijk—Japan. Australië (winnaar van vorig jaar) en Engeland zijn voor de eerste ronde vrijgeloot. De ontmoetingen voor de eerste ronde zijn: Joego-SlaviëRhodesië (winnaar speelt tegen Australië); Frankrijk- Japan en CanadaNederland (winnaars spelen tegen elkaar); Zuid-Afrika—Indo nesië en ItaliëVerenigde Staten (win naars spelen tegen elkaar); Argentinië— Nieuw-Zeeland (winnaar speelt tegen Engeland).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11