CcicbeSoii^ant DE KLOP OP DE DEUR Zelfs onkruid vergaat caballero.de sigaret. Het Schaep keert weer Prinses Anne op stap met Skinhead PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 197Ö Kabinet wil niet bouwen op SER-advies genomen heeft' We kunnen dit ons moeilijk voorstellen want dit S-E-R.-advies had geen allure en was met zijn vele minderheids- en meerderheidsmeningen een ratjetoe- Zeker: eens waren alle partijen het over een advies aan de regering om haar uit gaven te bezuinigen met het dubbele van wat het kabinet-De Jong zelf al vast gesteld had. We weten niet of de rege ring gelijk heeft wanneer ze vreest dat dan onze verhitte economie te veel zal afkoelen. Wel weten we dat elke concrete regeringsmaatregel tot bezuinigingen de eensgezindheid in de S.E.R- zou hebben gebroken die in het brokkeladvies aan de regering formeel aanwezig scheen. Verdeeldheid geen serieuze mogelijkheid zag om het SE.R.-advies te bouwen. Want wanneer het bedrijfsleven egering zou gaan verwijten dat 2 kans bood meer aan eigen inzicht dan aan adviezen te hechten, moet het be drijfsleven wel in aanmerking brengen van de lonen, de prijzen, de belastingen of de investeringen betreft. Veel sterker zou de SER- met zijn pleidooi voor meei' overheidsbezuiniging gestaan hebben, wanneer men unaniem tijdelijke rust aan het loonfront had aanvaard. Veel begrijpelijker zou het j verzet van de vakcentrales tegen de B-T-W.-verhogingen geweest zijn, wan- 1 neer men voor de rust aan het loonfront verder had willen gaan dan een vaag en globaal percentage als richtsnoer. Lekke boot UET lijkt er nu op dat bedrijfsleven en overheid samen liever de tocht in de lekke boot prefereren dan die boot eerst te repareren. Het gezelschap zal het weer echt mee moeten hebben om zonder on gelukken de reis te kunnen voltooien. En de barometer staat noch politiek noch sociaal-economisch voor begin 1971 op bestendig weer. PSV-Feijenoord niet direct op het scherm DEN HAAG (ANP) De KNVB heeft meegedeeld, dat geen toestemming is verleend aan de KRO om de compe titiewedstrijd PSVFeijenoord, die zaterdagavond in Eindhoven wordt gespeeld, rechtstreeks via de televisie uit te zenden. Er zijn geen bezwaren tegen het geven van een samenvatting na afloop van de ontmoeting. De KNVB staat op het standpunt, dat di recte televisieuitzending van gehele wedstrijden op zaterdagavonden het bezoek aan de ontmoetingen op zondag nadelig beïnvloeden. Kunstsignalering Het NOS-televisi^programma „Kunst signalering" bevat.de volgende onder werpen: gesprek met Hugo Claus en fragmenten uit zijn stuk „Leopold II", beeldhouwer/schilder Jan Engelchor en Ronald Sweering. Dit programma wordt gepresenteerd door Ageeth Scherphuis. EindredaktieGerard Soeteman; regie: Cor van Leeuwen. J ubileumconcerten NOS mislukking (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-voorzitter geeft volmondig toe, dat de serie van 7 openbare concerten, welke de NOS- orkesten ter gelegenheid van het zilve ren jubileum in den lande f In certzaal een ander repertoire nodig is dan bij een studio uitzending. De eigentijdse muziek van Nederlandse componisten slaat kenne lijk niet aan bij het muzieklievend pu bliek. Alleen de uitvoering van het Metropole Orkest in Doetinchem trok 400 bezoekers. De heer Schüttenhelm noemde het een betreurenswaardige situatie en een harde les voor de Hil- musicologen. SOMMATIE VAN N.O.S. Auteursrechten geschonden door De Telegraaf HILVERSUM (ANP) (ADVERTENTIE) grrrmTIWi Omstreden kritiek MINISTER Bakker moet niets weten van berichten welke hem uitlatingen in de mond gelegd hebben waardoor hij zich tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika onvoldoende van de apartheidspolitiek van de regering-Vorster gedistantieerd zou hebben. De Nederlandse vice-premier zou zelfs kritiek hebben geleverd op de apartheidspolitiek, maar de persbureaus die in Nederland nog al enige politieke deining hebben veroorzaakt, moeten zijn woorden niet juist hebben weergegeven. Bet is een beetje kinderachtig om a priori te stellen, dat we hier weer te maken hebben met het geval van een bewindsman die spijt krijgt over een ge dane uitlating en de schuld dan maar in de schoenen van de communicatiemedia schuift. Minister Bakker lijkt ons nu net niet de persoon voor dergelijke manoeu vres die overigens helaas herhaal delijk toegepast worden. Een beetje kin derachtig vinden we ook, wanneer som mige persorganen die bereid zijn minis ter Bakker op zijn woord te geloven, hem verwijten niet veel duidelijker stel ling te hebben genomen tegen de apart- heidsleer van de Zuidafrikaanse regering, om op die manier elk misverstand uit te sluiten. Van goede journalisten mag een bewindsman toch wel verwachten, dat ze een bericht qua strekking niet ontwrich- Moet het principe dan zijn, dat minis ter Bakker niet naar Zuid-Afrika had moeten gaan, tenzij met het vaste voor nemen daar een openbare kruistocht tegen de apartheidspolitiek af te kondi- leiders van de oppositie niet anders mogen handelen ten opzichte van de volksdemocratische dictatuur, wan neer ze een bezoek brengen aan landen achter het IJzeren Gordijn. Maar de critici van minister Bakker zijn dan wellicht weer niet zo kritisch. Blijft als voornaamste bezwaar dat men ten opzichte van de heer Bakker zou kunnen inbrengen het achterwege laten van garanties dat bijvoorbeeld via de Nederlandse ambassade snel en cor rect zijn uitspraken aan de Nederlandse publiciteitsmedia zijn doorgegeven. Hij had zich wat narigheid kunnen besparen. Kandidaten stoelvast |N menig politieke partij wordt deze weken gemokt, omdat op de kandida tenlijsten voor de Kamerverkiezingen de vernieuwing van de fractie onvoldoende kans zou krijgen. Zelfs in partijen waar flink wat Kamerleden gaan aftreden zie bijvoorbeeld de K.V.P. verwijt men sommige parlementariërs dat ze te stoel vast" zijn en een verdere vernieuwing blokkeren. Dit euvel zal altijd blijven bestaan, zolang de partijen niet in hun reglement de bepaling opnemen dat hoge uit zonderingen daargelaten de zittingspe riode van een Kamerlid aaneengesloten acht jaar dient te duren. Bij zo'n bepaling is er geen behoefte meer aan een maxi mumleeftijdsgrens, zodat de 65-plussers dan net als de jongeren kunnen streven naar enkele geschikte ..eigen" kandidaten:-Aflossing van de wacht i»4n- het politiek bedrijf een dringende wen selijkheid; wel moet dan het sociaal pro bleem worden opgelost van de parlemen tariër die van het Binnenhof afscheid gaat nemen. Maar dat is een praktische kwestie welke het principe niet in de weg mag staan. periode van een hele week onmidde- lijk te staken, omdat deze publikati» in strijd is met de overeenkomst tus- regeling nog steeds wordt toe gepast. Het NOS-bestuur is van oor deel, dat De Telegraaf in ernstige mate de auteursrechten heeft ge schonden. Wanneer de publikaties niet worden gestaakt en in overeenstem ming gebracht met de geldende af spraken. zal het NOS-bestuur zich be raden over te nemen stappen. Om tot een oplossing te komen in het j geschil tussen de NOS en de dagbladen j inzake de publikatïe van omroeppro- gramma's heeft minister Klompé van j CRM het bestuur van de NOS laten weten, dat zij een hoogleraar wil aan- j wijzen als arbiter. In verband hiermee heeft het bestuur van de NOS, die in 1 de kwestie van de auteursrechten van de programmagegevens namens de om roeporganisaties optreedt, de minister laten weten, dat iedere vorm van ar bitrage in omroepkringen wordt afge wezen. „Een arbitrage zou doen ver onderstellen, dat er sprake zou zijn van partijen met verschillende rechten, maar dat is niet het geval. De autf rechten van de programagegevens ten bij de omroep", aldus NOS-voc ter Schüttenhelm. Annet Creats viert haar 45e venuurdag iedereen praat over de politieke toe- iedereenpraat over de politieke toe stand van het moment, de komst van de auto en de film. Annet houdt zich afzijdig, zij heeft haar handen vol aan de gebeurtenissen aan de Keizersgracht. Er zijn enige moeilijkheden bij de zus ters van haar man. Caroline zit volko men verwaarloosd in haar dierenasiel en Adolphine krijgt niet die aandacht voor haar slopende ziekte, die gewenst KRO. Ned. 2, 21.35 uur. In de tweede documentaire over milieu en milieubeheer wordt de aandacht ge vestigd op het Nationale Park de Ken- nemerduinen een brok natuurgebied bij Haarlem. Het is een van de weinige kende manier zijn gecombineerd. Het Nationale Park de Kennemerduinen trekt jaarlijks rond de 700.000 bezoe kers, die zich vermaken in of rond de speelvijvers of op de tachtig kilometer wandelpaden. KRO, Ned. 2, 22.19 uur ADVERTENTIE anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Honk van Ulsen „De zomer achterna", dat betekent: het winterse Holland ontvluchten om het zoele zuiden op te zoeken. Misschien zal zij dat uiel doen wanneer haar werk het toelaat, maar gistermiddag was zc toch nog in Amsterdam, Lenny Kuhr. in de „Maagdenkelder", vxiar zij even optrad in verband met haar tweede langspeelplaat die daar geïntrodu ceerd werd. De zangeres samen met de tekstdichter Ernst van Altena en haar plaat. (ADVERTENTIE) Eén van de merkwaardigste program ma's van de laatste tijd was zonder twijfel „Bomans in triplo". Schrijver Godfried voerde er lange, soms heel indringende gesprekken met broer (trappistenraonnik) Arnold en zus (non) Wally. Die gesprekken gingen over het monastieke ideaal, dat in onze tijd niet meer blijkt aan te slaan, over proble men als celibaat, over het gebed en over de toekomst van het klooster- (Van Er zijn nagenoeg geen „roepingen" meer. Uit het programma werd duide lijk dat dit onder meer veroorzaakt werd door het feit dat te lang aan oude regels werd vastgehouden. Nog maar vijf jaar geleden waren de regels voor de trappisten bijna 7.0 streng als in Bernardus' tijd. In die tijd waren die regels wat zwaarder dan het harde bestaan dat toen voor de meesten gold. In de 20ste eeuw werd die afstand onoverbrugbaar. omroepcorrespondent) Broer en zus stemden van harte in met de veranderingen, maar ze verklaarden toch ook geluk gevonden te hebben in de tijd toen de regel nog „hard" was. Beiden waren bepaald niet van het type van de uitgedroogde asceet. Hun getuigenis van hun „andere geluk" maakte daardoor een oprechte indruk. Hun getuigen, en dat van andere kloos terlingen, had iets sereens dat haast .jaloers maakte. ilei- HILVERSUM De programm ding van de KRO-televisie heeft met de auteur Eli Asser en de produktie- maatschappij „Gammafilms" van Joes Odufré overeenstemming bereikt over een vervolg op de populaire tv-serie ,.'t Schaep met de vijf pooten". Eli As ser en Joes Odufré zullen acht nieuwe afleveringen maken, welke met een maandelijkse frekwentie in het nieuwe winterseizoen 1971 op het scherm zul len verschijnen. Het ligt in het voor nemen om voor de rolbezetting weer dezelfde acteurs en actrices uit te no digen. Als voorproefje krijgen de kij kers op Tweede Kerstdag een speciale aflevering te zien van ,,'t Schaep". waarin Asser de meest bekende scenes uit de oude serie aaneen heeft geschre- T0011 Hermans in februari 1971 in Congresgebouw Zaal te bekijken op de mo gelijkheden voor een optreden in Den Haag. Beiden waren zeer positief en enthousiast over de perspectieven en mogelijkheden, die deze zaal biedt. Met name Toon Hermans stelde dat naar zijn mening de kleine intieme theaters zullen gaan wijken, zoals in het buitenland, voor de grotere zalen. Her mans zal waarschijnlijk in de tweede helft van februari aan zijn Haagse voorstellingen beginnen. Toch zat er een ander element Gemene vraag van Godfried: Als the logisch uitgemaakt zou worden dat geen hiernamaals is? Povere antwoc van ArnoldDj zijn ïrlieze snel gesteld en het ant woord te snel gegeven. Het klonk immers als zuiver eigenbelang: een leven geven voor een gelukkige eeuwig heid. Arnold bedoelde het wellicht niet zo. In dat geval is Godfried ons nog een verklaring schuldig. LONDEN (A.P.) Prinses Anne van Engeland is gisteravond met een „Skinhead" op stap geweest in het Lon- dense East End. De 20-jarige dochter van koningin Elizabeth gaf geen commentaar, maar haar begeleider, de een jaar jongere Sam Sheppard, vond haar „Oké. Sheppard vervuilt de hoofdrol in de door buurtbewoners goedkoop vervaar digde, maar zeer geprezen film „Bronco Bullfrog", die onlangs in een theater in West End plaats moest maken voor „De drie zusters" van Tsjechov, onder regie van Sir Laurence Olivier. Sheppard en zijn skinheadvriendjes kwamen 200 man sterk om het premièrepubl ie k van Tsjechov, onder wie prinses Anne, uit te jouwen. Voor de goede vorm schreef hij haar een briefje, waarin hij haar uiit/nodigde de film in East End te komen bezichtigen, welke uitnodiging zij tot zijn grote verrassing aanvaarde. G. Hellinga ontving Roland Holstprijs AMSTERDAM (ANP) Aan de jon ge roman- en toneelschrijver Gerben Hellinga is vrijdagmiddag in het To- Als s de hardheid estwil wordt ondergaan, dan steekt daar een stuk egoïsme in dat het motief van niet-gclovigen, die uit humanistische aan anderen geven, van groter waarde maakt. Het is wellicht een wat onge lukkige communicatie, maar in dit op zicht vonden we de voor het overige te Rolland Holstprijs 1970 uitgereikt door de voorzitter der gelijknamige stichting prof. dr. Garmf Stuiveling. Hellinga kreeg de prijs (f 1000) voor zijn drie toneelwerken: „Lekker blijven liggen maffen" „AjaxFeijenoord" en de bewerking van „Kees de Jongen". In Hellinga's ijveren voor het oor spronkelijke, Nederlandstalige toneel stuk, van onschatbare waarde voor een levende toneelcultuur in ons land, ziet de jury ruimschoots voldoende aanlei ding hem met de prijs te onderschei- Cliff Richard en Les Humphries op Palaver Les Humphries Singers en Cliff Richard en waarschijn lijk ook de weduwe van Martin Luther King, mevrouw Coretta King, meewer ken, vormen de voornaamste onderdelen van de grote Palavermanifestatie, die op 2 januari in de Utrechtse Jaarbeurs hallen wordt gehouden. Palaver wordt georganiseerd door de stichting Jeugd en Bijbel, waarin het Nederlandse Bijbelgenootschap, de Ka tholieke Bijbelvereniging 1 er 25.000 venvacht daarop. Op het ogenblik wordt overal in Nederland, in werkgroepen, op scholen en in actie groepen. al „gepalaverd" aan de hand van een „praatboek" over de bijbel. De manifestatie in Utrecht is bedoeld als een uitroepteken achter al deze gesprek ken. De popmarkt wordt een soort „do&- feest", waarop de bezoekers worden uit genodigd stelling te nemen. Verschil lende stands, beelddialogen, fotowanden, stukjes straattoneel, een muurkrant en workshops zullen er discussies moeten uitlokken. Er is dan ook een sprekers- hoek, waarin dr. J. Verkuil, pater S. Jelsma, dr. Philip Potter (hoofd van da afdeling zending en wereldevangelisatia van de Wereldraad van Kerken) en Al- bert van de Heuvel (afdeling communi catie Wereldraad van Kerken) met de jeugd van gedachten zullen wisselen. Een groot aantal organisaties en instel lingen richt op de markt een „derde wereldtentoonstelling" in. In de Jaarsbeurshallen zal een drug team aanwezig zijn. Een toegangskaartje voor Palaver kost tien gulden. De kosten kunnen daar grotendeels mee worden gedekt, mede dank zij het feit, dat de buitenlandse medewerkers niet hun ge bruikelijke gage vragen. De stichting kan ook rekenen op een garantie van het (ADVERTENTIE) Hetty Krist-Schu'z een Haagse schilder es, die sinds acht jaar in Duitsland woont zal haar grafische werken ex poseren in het Slot van Zeist. Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag 10-12 uur en 14 tot 17 uur. Zaterdag en zondag alleen 14 tot 17 (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2