£eidóc (Bouocmt HULP PAKISTAN TE TRAAG OM VELEN NOG TE REDDEN Loonpauze zal zeker tot grote onrust leiden Kritiek in Dacca neemt toe Be vrij dingsactie door YS bij Hanoi mislukt Komende jaren meer politiemensen werven MANTEL SPECIALIST Regering Karats ji zonder interesse Olie duurder, benzine goedkoper Vakbonden bereid tot matiging de grote specialist Kerstviering kon. gezin in Den Haag NOS-KNVB weer oneens over prijs tv-flitsen Minister Beernink in nota Dreigend tekort door groot aantal pensioneringen Aanval op stad in Cambodja MANTELS Pnpengracht 32, Leiden, 62c jaargang, no. 18.215 DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 u. De rare vogels; 19.30 uur Toppop; 20.20 uur Peyton Place; 21.10 uur Nana Mouskouri; 22.05 uur Televizier. Nederland II: 19.30 u. Tommy Cooper; 20.20 uur Mod Squad; 21.10 u. Brand punt; 21.35 uur De klop op de deur; 22.19 uur Milieuverontreiniging. KOUDE NACHT Droog en nevelig weer met weinig bewolking. Overwegend matige wind uit zuidoost tot zuid. Vannacht op enkele plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. DACCA BERN (DPA/AP) Talrijke slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan hadden gered kunnen worden als in de eerste faze de hulpverlening sneller op gang was gekomen. Dit is de bevinding van het Zwitserse Rode-Kruisteam, dat vorige week met een eerste zending hulpgoederen naar het rampgebied is getrokken. In de eerste week had men slechts één helikopter en enkele motorboten van het Pakistaanse S leger tot zijn beschikking. Het aantal helikopters is nu uitge breid tot 19, waarvan slechts één Pakistaanse. Een exacte opgave van het aantal slachtoffers zal nooit te geven zijn, aldus een woordvoerder van het Zwitserse hulpteam, aange zien het juiste aantal mensen in het rampgebied, onder wie talrijke landarbeiders van elders, niet bekend is. Oostpakistaanse politieke leiders heb ben gisteren de grote nalatigheid van d« regering, zetelend in het Westpakistaanse Karats ji, veroordeeld. Zij spreken var een harde onverschilligheid van de over- ngang DEN HAAG M< daag wordt de gewone benzine 0,3 cent per liter goedkoper en worden diverse olieprodukten in prijs verhoogd. Per 100 liter gaan de prijzen van dieselolie 60 cent omhoog, evenals de prijzen van gasolie en huisbrandolie I en II, haard- olie en petroleum worden 70 cent per 100 liter duurder. De prijzen van super- benzine blijven ongewijzigd. Het minis terie van economische zaken heeft deze prijsverhogingen goedgekeurd. Noorse Ingrid 1 landse Jennifer j en de Amerikaai kkelund, de Neder- Fey uit V/assenaar •la Henlen. heid na de ramp. In een telegram aan president Yahya Khan beschuldigen zij de regering ervan het nieuws over de „grootste ramp in de geschiedenis van de mensheid te hebben gebagatelliseerd". Ook twee Oostpakistaanse bladen heb ben kritiek geleverd op de aarzeling van de regering bij het inzetten van strijd krachten voor de hulpverlening. Acht dagen na de ramp liggen nog steeds in staat van ontbinding verkerende lijken over het eiland Hatya verspreid, als ge volg waarvan honderden het slachtoffer zijn geworden van tyfus en cholera. In de Oostpakistaanse stad Dacca waar vrijdag paus Paulus wordt verwacht hebben dertigduizend mensen gedemon streerd tegen de „onbekwaamheid" van president Khan en de centrale regering bij de organisatie van het reddingswerk. De nalatigheid van de regering is overi gens koren op de molen van degenen, die onafhankelijkheid wensen voor Oost- Pakistan, dat 70 procent van de bevolking van Pakistan uitmaakt. Bij de hulpverlening doen zich ook onverwachte moeilijkheden voor. Een Canadese piloot heeft onthuld dat hij grote moeite heeft gehad van zijn lading kip af te komen. De Pakistani, die de etiketten niet kunnen lezen, denken dat J. DEN UYL P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl: DEN HAAG (A.N.P.) Als de regering in de huidige situatie toch een loonmaatregel, een loonstop, zal door zetten, dan kan het niet anders of dit zal tot grote onrust leiden, te meer omdat de regering nog steeds vastbesloten lijkt om de verhoging van de BTW mei ingang van 1 januari door te zetten. Aldus drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer gisteravond in VARA's t.v.-rubriek „Achter het of in de komende maanden een loonpauze te zei drs. Den Uyl, dat hff denkt dat de wel driemaal zal bedenken voor er een soort oonmaatregel, wordt afgekondigd. „Er is zelfs geen meerderheid in de Sociaal-Economische Raad. De vak beweging heeft zich unaniem tegen verklaard. De vakbewe ging heeft zich daar tegenover bereid verklaard tot overleg, om tot een zekere matiging van de loonstijging volgend jaar Het doorzetten van de loonmaatregel en van de BTW-ver- hoging moet tot de grootst mogelijke verwarring en tegen stand om niet te zeggen verbittering leiden, aldus drs. Den Uyl. „We zijn het er allemaal over eens, dat als in onze economie te veel wordt uitgegeven, wc het allemaal wat rustiger aan moeten doen". Volgens drs. Den Uyl weigert de regering allerlei voorstellen van de kant van de vakbeweging, zoals een extra-belasting op vermogens volgend jaar, het achterwege laten van de extra-belastingverlaging voor beoefenaars van vrije beroepen en het achterwege laten van de verlaging van de inkomsten belasting, waarvan de hogere inkomens in het bijzonder profiteren. „Als de regering zo eenzijdig te werk gaat, dan moet dat wel tot protesten leiden". Drs. Den Uyl zei nog, dat de 400-kwcstle een tragedie gaat worden. De regering is erop uit, die 400 gulden weer terug te draaien. Dat gebeurt doordat de regering toestaat aan de ondernemers die 400 gulden weer door te berekenen in de prijzen. Dat wordt dubbel ongelukkig voor al die mensen, die de 400 gulden niet hebben gekregen. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (Reuter-AP) Verenigde Staten hebben saterdag vergeefse poging ondernomen krjgsgevangenen uit Noord-Vietnan bevrijden. Per hefschroeivliegtuig i een kidnappingsstrijdmacht naar krijsgevangenenkamp bij Hanoi bracht, maar het kamp bleek bij zijn ren keerden behoudei maandelang voorbereide act lukt. Dit heeft de Amerikaa van Defensie Laird gisteren persconferentie meegedeeld. ïrd. De militai- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De traditionele kerst viering van het koninklijk gezin met het personeel van het hof zal op woensdag 23 december in Den Haag plaatsvinden. Het is nog niet bekend waar in Den Haag dit zal gebeuren. Bij voorgaande „Haag se" kerstvieringen in 1964 en 1967 was dit in het gebouw van de koninklijke stallen. Verwacht mag worden dat, even als vorige jaren, de koningin het kerst evangelie zal voorlezen en dat prins Bernhard een toespraak zal houden. Haarscheurtjes bij Jumbo's SCHIPHOL (ANP) BÜ vermoeid- hcidsproeven van de Boeing 747 Jumbo Jet is in de Boeingfabrieken te Everett, Washington, gebleken dat na 18.000 na gebootste vlieguren haarscheurtjes in de vleugels van dit vliegtuigtype kunnen ontstaan. Een proefmachine vertoonde althans na 18.000 op de grond nageboot- ate vlieguren haarscheurtjes in een be paalde rib van een vleugel. deelde de Schültenhi delegaties KNVB en d ning hebben tegenstelling optimist reeds eerde wachtingen. De NOS is niet bereid meer dan 300.000 gulden te betalen, terwijl zoals bekend de KNVB 750.000 per jaar vraagt. Van KNVB-z«de is toen aan de NOS gevraagd dit verschil in prijs te overbruggen, waarbij kennelijk werd gedacht aan een jaarvergoeding van een half miljoen. Hierop konden de partijen elkaar niet vinden. Afgespro- diensten te formeren. haafd. Dit betekent, dat de NOS ook r 1 januari a.s. mag doorgaan met 1 geven van voetbalsamenvattingen „Studio-Sport" op de zondagavond. DEN HAAG (A.N.P.). ln de komende jaren moet de totale wervingsinspanning voor het aantrekken van nieuw personeel bU de gemeentepolitie aanzienlijk worden ver- ■rkwljze, sanering beeld verbetering van de w politietaak en toepassing van schrijft minister Beernink in t het personeelsbestand bU komende tien jaar. heeft becijferd, 'dat in de komende periode jaarlijks 900 man aangetrokken zal moeten worden. Deze aanwas ligt ruim 50 procent hoger dan de tot dusver behaalde gemiddelde jaarlijkse wervingsresultaten. Als gevolg van de leeftijdsopbouw van de gemeentelijke poli tiekorpsen zullen over enige jaren abnormaal grote aan tallen politieambtenaren met functioneel leeftijdsontslag de dienst verlaten (functioneel leeftijdsontslag wordt ge geven een aantal jaren vóór het bereiken van de normale, pensioengerechtigde leeftijd voor ambtenaren, in verband niet het vervullen van een „slijtende" betrekking), tot en met 1973 zullen jaarlijks ongeveer 200 tot 300 man met functioneel leeftijdsontslag gaan. Na 1973 zal dit aantal verder toenemen tot hei omstreeks 1979-'80 een top bereikt van ruim 400. De minister heeft de Kamer voorgerekend dat alleen al voor handhaving van de bestaande feitelijke sterkte van de gemeentepolitiekorpsen jaarlijks een wervings resultaat van 600 man nodig is. Daarnaast dient gerekend le worden met het noodzakelijk vervullen van bestaande vacatures en het groeien van de korpsen. De minister komt dan op een getal van 900 man per jaar, dat nodig Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft zich volledig achter het beleid van de Nederlandse Politiebond gesteld Het N.V.V.-bestuur acht het wenselijk dat het politie personeel over 1970 een redelijke vergoeding ontvangt voor „de duidelijk opgetreden spanningen en risico's lengevolge van gewelddadige onrust". De salarissen in deze sector dienen volgens het verbondsbestuur voor de toekomst te worden aangepast aan de veranderde omstan- Onder leiding van twee officieren waren de vrijwilligers zaterdagochtend in alle vroegte geland bij San Te, op ongeveer 35 kilometer van Hanoi. „Als aren geweest, en zijn", aldus linister Laird. „Wij zullen alle moge lijke inspanningen blijven doen om on ze krijgsgevanen mannen te bevrijden" Bij de actie, die als een volledigi rassing vc kwam, is 'orden genomen. De actie werd gelijktijdig uitgevoerd met het gisteren reeds gemelde bom bardement door Amerikaanse vliegtui gen. Ongeveer 250 toestellen hebben zaterdag aan dat bombardement deelge nomen, dat een antwoord bedoelde te zijn op de Noord-Vietnamese schending van de „stilzwijgende overeenkomst" betreffende het niet schieten op onbe wapende Amerikaanse verkennings vliegtuigen, aldus het Pentagon. Minis ter Laird voegde daar gisteravond aan toe, dat het gebrek aan vooruitgang bij de vredesbesprekingen in Parijs even eens een rechtvaardiging van het bom bardement was. Noord-Vietnam heeft gereageerd met een boycot van de bijeenkomst van donderdag in Parijs. Ook senator Ful- bright toonde zich weinig gelukkig met de acties. De bevrijdingspoging noemde hij een provocatie die van nadelige invloed kan zijn op de pogingen de gevangenen vrij te krijgen. onder de voet gelopen. Een militaire woordvoerder in Phnom Penh zei dat de aanval op Puok, dat bij Siem Reap ligt, mogelijk de inleiding is tot een aanval op de tweede stad van Cambodja, Bat- tambang. Daar is gisteren sporadisch ge- is uiteraard de Leeftijd. Het tijdperk van de ridder lijkheid is voor de Britse verkeerspolitie geëindigd. Vrouwen die verdacht worden van verkeersovertredingen en die vroeger de vraag naar hun leeftijd met een on nozel lachje afdeden, zullen voortaan moeten zeggen hoe oud zij zijn of anders beboet worden. De uitspraak van de hoogste magistraat in Shropshire zal naar verwacht wordt ook gevolgen hebben voor de rest van Engeland.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1