TRIOMF OP ZICHZELF VAN ENERGIEK ADO GO AHEAD IN WURGGREEP FC Twente hechter dan Feijenoord GEHOORD Onbehouwen Volendam sloot tijdperk af rMi'V'-V M* - r>. LdL/9f$* Speler mocht ,au" roepen PAHLPLATZ EN NOTTEN IJZERSTERK DUO Verlate reactie van PSV-trainer Linder: ..Manchester City? Laat Vorwïrta Ber lin maar Ko(o)men." AAD MANSFELD DEN HAAG De eerste ploeg in het Zuiderpark. die zich knokkend een weg zocht uit de degradatieroes, heeft de deksel op de neus gekregen. Een onvoorstelbaar hard, vaak ook onbehouwen Volendam sloot gisteren bewust een histo risch tijdperk van artisticiteit en tolerantie af om het on evenwichtige ADO nog meer in verwarring te brengen dan het al was door de hoogspanning van de laatste weken. En zowaar. Wat begon als een attractieve zaak liep volkomen uit de hand. Niet zozeer Volendam, zoals i verwachten;, moet daarvoor schuldige worden aangeweze ;en het massale vechtpartij uitlokten. Door deze verrassende ontwikkeling ont stond een explosieve stemming op het veld, waardoor ADO zich bijna van de wijs liet brengen. Het pleit echter voor de wilskracht van de ploeg dat het zich na één „knock-down" niet liet uittellen. Want toen Volendam vlak na rust met alle maar bedenkbare middelen de stand weer rechttrok (1 1) behaalde een geschonden ADO een overwinning opzichzelf door zich toch nog zegevierend op te richten. Na een duidelijke handsgeval van De Boer moest de arbiter het bal op de elf-me- terstip deponei de Haj de als Jammerlijk WAT met ADO gebeurt, is natuurlij 1 een opwindende zaak voor het Ne derlandse en het Haagse voetbal. He is daarom zo jammerlijk dat de goed< hebben om het goede voorbeeld van de spelers te volgen. Wat zich gisteren in het Zuiderpark afspeelde, was een forse klap in het gezicht van het be stuur van ADO. Alles, zelfs een „woord van bezinning" van aanvoerder Aad Mansveld, heeft men gedaan om de ge moederen tot bedaren te brengen. De „boosdoeners", die alle waarschuwin gen in de wind sloegen, moeten zich wel realiseren, dat zjj niet alleen zich zelf. maar ook ADO in grote moeilijk heden kunnen brengen. En dat verdient een club toch niet. die de voetbalsup porters in ons land zoveel plezier schenkt. Niet rijp ER zUn bonden, die zichzelf te hoog schatten. Onverbloemde debacles worden dan naderhand afgedaan met de stereotype kreet „dat we er toch veel van hebben geleerd". Of de bonden ervan hebben geleerd, dat zij nog lang niet rjjp zijn om zich op hoog niveau te meten, blijft dan in het midden. Zulk een bond is de KNHB, die het amateurteam naar Colombia zond om deel te nemen aan het wereldkampioen schap honkbal. Waarschijnlijk heeft de KNHB zich blind gestaard op het suc ces, dat in Europa wordt behaald. Ver scheidene keren achtereen werd het Nederlands team Europees kampioen, maar er is in feite maar een enkele tegenstander van formaat, Italië. Zulk een „titel" mag niet overtrokken wor den. Indien dat toch geschiedt en men matigt zich te veel aan, gaat de ploeg compleet af in een wereldtoernooi, de cijfers dan ook thans bewij Keer op keer wordt een nederlaag leden. Men kan zich terecht afvra of degelijke bonden niet te royaal springen met subsidiegeld en daarc anderen schaden. Want op CRM is i niet helemaal blind en zal men in dat te lichtvaardig wordt gegrabbeld in de subsidiepot. Lichtvaardig OOK het lichtvaardig org b of n geld kleed werd landsc langstelling bestaat er cettes niet veel geïnca den. Toch begint me Spelers en speelsters i een pliezier mee geda zo broodnodig is dat als de bonden altijd geld moet worden bes) die gerust met „neen" antwoord. Zo lang ondc goed geluk wordt georf eedf is een vi kan worden rd, mond opzet ten en roepen dat de- sport zo kari wordt bedeeld. Eerst het geld dat er wel, de allernuttigste. Allse bij elkaar leverde de wedstrijd achteraf toch een winstpuntje op. Vergeleken bij het ADO, dat in de uitwedstrijden tegen AZ'67 en DWS moeizaam overeind bleef, heeft de ploeg meer inzet en geestdrift aan de dag gelegd. Iets van de glamour waar mee de equipe Jezek aan de competi tie begon kwam daardoor weer bo- door Hans de Bruyn stijgende lijn." Trainer Jezek tad er minder begrip voor. „Ik ben ntevreden. ADO speelde veel te ncr- eus. Zelfs de spelers, die normaal ust moet brengen in Weergaloos soloi l Mansveld lijk wie trainer Jezek op het oog had - V" 'vV' Aanvoerder Ad Mansveld, anders een V® brok zelfvertrouwen, ging vooral vlak "f-H WW»-.g* na rust door een „hel". Daarvoor had - 2 f \jffs fjk hij een verklaring. „Ons grootste fout -Vr^Ri.M, Jfifl was dat we in ons achterhoofd een V- - .,-iLt - i:V - aül 3—0 of 4—0 hadden zitten. De heren Jezek en Hartman hebben ons dat steeds wel uit het hoofd proberen 1 onder druk goed rust van ons elftal uitgaan." Daaraan toevoegend: „Be langrijk is daarbij 't vasthouden van de bal. Dat kunnen we nog niet goed." Het was meteen duidelijk, dat ADO de angs voor uitwedstrijden overwon nen had. Een verrassende doorbraak van Hestad bracht de sfeer op het veld en Van der Burch stelde zich zo handig op, dat een doelpunt al snel haalbaar leek. Volendam schrok zich daardoor een „hoedje" en haalde zijn sterke mannen ijlings naar achteren. Dat was hét sein voor Mansveld om zich zoals hij wel meer doet met de aanval te gaan bemoeien. Een dui delijk voorbeeld van geestdrift en vol harding gevend zweepte hij zijn spe lers op tot een „laaiende" wil om te winnnen. Het was haast onvermijdelijk of daaruit moesten kansen ontstaan. Couperus zette de volijverige De Zoete aan tot een „strakke" sprint. Doelman Ruiter wierp zich echter in de baan van het schot. Tot zover ging alles nog goed. Het voortvarende ADO werd echter op zijn vingers getikt, toen de buitenspelval van ADO min der snel dichtklapte dan de verwach ting was. Hoogland stond ineens oog in oog met doelman Thie. Zijn schot was onzuiver. De stemming bereikte een voorlopig dieptepunt toen een supporter zich niet meer kon bedwin gen en een bierfles tegen de voet van De Boer smeet. Een ontoelaatbare daad van aggressie, die door de politie tactvol werd bestraft met het weglei den van de kwaadwillige. Buiten de, hekken van het Zuiderpark mocht de supporter afkoelen. Het dreigde langs het veld een „pan" te worden, (Van onze sportredat DEVENTER Met Georg Kessler en de Go Aheadtra vlagen superi beste ploeg. had getoond. het duel Go AheadSparta (01). naar een trainingskamp in Hellent :n op de zware en moeilijke wedstrjj n geluk. De gelijkmaker had erin ur voetbal speelde. De overwinning ndanks het feit dat de Deventer ei n ongeslagen Sparta, alhoewel Sparta bij eindelijk toch bij de ib aantrekkelijk spel Sparta toonde klasse, De periode, waar in de Kasteelclub werd beticht van „betonvoetbal" is verleden tijd gewor den. De Rotterdamse club is onder lei ding van ex-bondscoach Kessler hele maal veranderd. Het harde, ondoor dachte en fantasieloze spel van Sparta heeft plaats moeten maken voor tac tisch en opbouwend voetbal. Een com- zich ontwikkeld tot een goede clubtrainer. Ook bij Go Ahead was een grote voor uitgang te bespeuren. „Go Ahead is een ploeg in opbouw". Deze theorie lanceert Barry Hughes al weken ach tereen. De Engelsman heeft gelijk. Zo als Go Ahead zich de laatste weken heeft hersteld, had de meest optimis tische supporter niet durven denken. Dat wil echter niet zeggen dat Go tisch patroon waardoor doelpunten voorlopig nog uitblijven. De doelpun tenmaker in de Nederlandse competitie moet twee eigenschappen bezitten: nuchter zijn en een hard fcchot in de benen hebben. Dick Beek, Ruud Geels en Oekl Hoekema hebben de laatste eigenschap, maar missen nog de koel bloedigheid om op het juiste moment te profiteren van de situatie. Aan Go Aheadtrainer Barry Hughes de taak om zijn spitsspelers deze kwaliteit bij te krijgen. Dat lékte niet. Conditioneel deden de Deventenaren niet voor de acties de Go Aheatfdefensie .Ln,paniek 1 brengen. Vooral Kristensen was in zijn individuele acties de verdedigers te snel af. Bart Kolkman, die overigens een goede wedstrijd speelde werd door hem af en toe „dolgedraaid". Go Ahead had het moeilijk tegen dit verrassend sterk spelende Sparta, waarvan trainer Kess ler na afloop zei: „Ik heb mijn jongens in deze competitie nog niet zo goed zien spelen. Sparta was tactisch beter, bovendien was de inzet geweldig." Jan Veenstra redde in de achttiende minuut bij een doorbraak van Nol Heijerman, die na een fraaie solo dichtbij het doel punt was. Veenstra wierp zich in de baan van het schot. Wat Go Ahead ook probeerde de Deventenaren kwamen Na de rust trok de Rotterdamse ploeg opnieuw in de aanval. Go Aheaddoel- man Withers, die een ruime Sparta- overwinning in de weg stond, moest JAN KLIJNJAN .matchwinnaar voor Sparta. zich in allerlei bochten wringen om de schoten en listige boogballetjes van de technisch begaafde Heijerman en Kristensen te stoppen. Colin Withers toonde zich in dit Spartaoffensief een klassedoelman. In de 55ste minuut kon Withers met een fraaie redding een schot van Heijerman uit zijn doel hou den. Het was echter uitstel van exe cutie. Uit de scherp genomen corner schoot Jan Klijnjan keihard in. De Go Aheaddoelman kwam enkele centime ters te kort (01). ENSCHEDEEr is niet alleen Cöpcurrentie voor Frans Derks, die </isfp-eif b#~Ajaam»Holland£poU de nodige merkwaardige beslissingc Tijdens de ontmoeting Sparta En schedeInter Vooruit werd speler van Inter Vooruit, Harmsel, in het strafschopgebied tegen de vlakte gewerkt. Hierbij maakte hij zijontzetting kenbat met een hartgrondig „au". Toen bestuursleden van de club u Inter na afloop bij de scheidsrechter informeerden waarom hij strafschop had toegekend, woordde deze dat hij wel nac witte stip zou hebben gewezen als Ver Harmsel zijn mond had dicht- de mtribunes massale „wild-west"- len onstonden. Toeschouwers, die vijf tot acht meter naar beneden aren geen uitzondering, plekken, di duikelden, De blauv. klappen i werden echter op slag vergeten toen Haald Berg zich uitleefde in weergaloos so- lowerk. Goochelmanoeuvres van de Noor stelden drie Volendam-verdedi- gers voor onoplosbare moeilijkheden en zijn schot verblijde de Haagse aan hang met een warm enthousiame. Zo haarzuiver als niemand voor mogelijk had gehouden verdween de bal in de uitsterste hoek van het doel. Afknapper Ging het tot de rust nog voorspoedig binnen de lijnen, daarna kwam voor ADO de „afknapper". Een vloedgolf een Volendam-aanvallen zaaide onno dig veel paniek in de Haagse verdedi ïing, het hoek- svolg. t anders of het bereikte een uitbundig hoogtepunt, toen Bond doorbrak. De goed reage rende Thie plukte de bal van zijn schoen, maar had hem niet klemvast De laconieke Kras nam toen het zeke re voor onzekere en schoof de bal over de ADO-defensle in het verlaten doel. Het was voor Thie de eerste '<eer dat hij dit seizoen de trieste tocht naar het net in het Zuiderpark moest maken. Minder goed liep het af voor Volen dam toen De Boer een actie van Mansveld niet onder controle kreeg Een handsbal was het gevolg, waarna Mansveld zeer koelbloedig het vonnis voltrok uit de strafschop: 21. ROTTERDAM. Enige jaren geleden plukte FC Twente uit een klein oostelijk clubje René Notten, die vrijdag zijn eenen twintigste verjaardag vierde. Hij verscheen zelden in de hoofd macht van Kees Rijvers, die dit talent zorgvuldig opleidde en zijn eigen ongeduld wist te be dwingen. Rijvers achtte gisteren de tijd rijp om René Notten te plaatsen in zijn hoofdploeg, die met treinen en bussen vol sup porters plus twee complete har monieën, die op de tribunes lustig doortetterden, naar Rotterdam was gekomen. René Notten schit terde op het middenveld, met Theo Pahlplatz, de rechtstreekse oorzaak van Feijenoords achter stand, die slechts gecompenseerd kon worden door een strafschop, die de ene partij terecht en de andere, natuurlijk, niet terecht achtte. Die twee, Notten en Pahlplatz. waren verreweg de sterren van de Twentse equipe maar zij bepaalden toch niet de kracht van de ploeg. Zij pasten er en verandert het gepolijste spel in zwoegen, drukken, nerveus jagen om te komen tot de gelijkmaker. En toen trok Feijenoord, gelukkig met dat ene puntje, zich terug. Israel, als redder in de nood naar voren gegaan, nam ra zendsnel zijn oude positie weer in. Zo sleepte Feijenoord een punt uit een prettige kijkwedstrijd, waarin FC Twente opzienbarend goed speelde en Kuip was gekomen, gaandeweg over won. Het zal moeilijk worden dit uit stekend uitgebalanceerde Twente, bo vendien gesteund door een machtig en enthousiast legioen, te stuiten. Kat uit boom FC Twente speelt aanvallend, Feije noord eveens. Een goede wedstrijd was derhalve gegarandeerd. Het werd zelfs een spannend, boeiend en uitste kend duel, waarvoor de negen en vijftigduizend toeschouwers meerma len de handen op elkaar brachten Althans na de rust want ervoor vierde het kat-uit-de-boom-kijken hoogtij Twente en Feijenoord verloren zich beide in breedespel. waarbij de beide nummers tien (Van Hanegem en Pahlplatz) op het middenveld hoofd rollen vertolkten. Het was de bedoeling geweest dat Jan Boskamp zich speci aal met Pahlplatz bezig zou houden maar de Twent onttrok zich daaraan knap door zich te belasten met de nmenteel te zeer onderhevig is aan de schommelingen in kwaliteit. Te sterke spelers moeten een eenheid vormen met te zwakke en daaraan komt Feijenoord niet meer toe En dar maakte zich een gevoel van machte loosheid meester van de ploeg die nor zo kort geleden Europees kampioen er wereldbekerhouder werd. Dan krijger de sterkeren gisteren behoordi daartoe zonder meer Diek Schneidei die op de plaats van de nog steed' geblesseerde („knie, ik kan er niet normaal mee lopen") Van Duivenbode. groots speelde steeds lelijker naar de zwakken (Wery en Moulijn vooral) door Herman van Bergem ipbouw, waardoor FC Twente eens- claps op links Pahlplatz en Notten - bijzonder sterk werd. Kees Rijvers roeide zo tijdens de wedstrijd." Iet was wel opallend dat Feijenoord emakkelijker doordrong tot het zes- ienmetergebied dan FC Twente maai le Rotterdammers deden er niets mee 'vonden dat niet want Wim Jansen woegde, zoals zijn aard is. Maar is geen pure spits. Rijvers: „Het valt niet mee als je zo grandioos kunt spelen op het middenveld om dan In de spits te moeten." Happel: „Als Wip Jansen vier, vijf keer daar stap, schopt hij erwel een in". Dat deed Wim Jansen niet, hoewel hij vier. vijf kan sen kreeg. Onbevangener Doordat Feijenoord een gering veldo- uit kon worden gebrouwen, maakte zich van sommige spelers ook weer de geprikkeldheid meester, wat Van Ha negem verleidde om de jeugdige Not ten die hem „op eigen wapen" ver sloeg door hem de bal tussen de benen door te spelen, een gemene slag onder de gordel te geven. De heer Van Ravens, die kennelijk zijn beste dagen als fluitist voor het buitenland be waart hoewel hij bepaald niet onvol doende leidde, zag er zelfs geen boe king in. FC Twente bleef beheerst spelen, won in kracht en ging nog onbevangene! de tegenstander tegemoet. Niettemin bleven de meest reëele kansen aan de zijde van Feijenoord maar Boskamp en Jansen lieten er twee liggen. „We heben weer veel te veel kansen ver prutst", stelde een niet bijster opge wekte Happel later vast. Daartegeno ver stond het knappe schot van Pahl platz het enige van waarde dat Twente in de eerste helft produceerde de ploeg speelde i dat Treytel tot hoekschop ver- Het was wederom opvallend dat de schoten bij Feijenoord louter en alleen uit de tweede lijn moesten komen. Een volkomen uitgebluste Moulijn, een kneuterig spelende Wery die ne gen van de tien keren de bal achter waarts afspeelt, en een namaak-spits als Jansen konden eenvoudig niet tot scoren komen. Het verschil in de ei gen kwaliteit bleek voor Feijenoord te groot. Er zaten te veel minder sterk bezette plekken in de ploeg „Theuns was beschikbaar dat is een spitsspeler. Nou ja, geen grote maar in elk geval een van origine." Om de aanval meer schiet- kracht te geven, liet Happel na de rust Franz Hasil tussen linkerflank en midden dwalen maar Hasil kreeg niet één bal goed aangespeeld Hij moest overal hard hollend achteraan en de zeer sterke defensie van Twente schonk hem dan geen kans. Van de doellijn een verschil op dat moment met Fe enoord. Op zeker ogenblik stond Van Daele, Van Hanegem, Jansen De Haan alle vier naar de bal trappen die rustig door een enki verdediger van Twente werd wegf speeld. De machteloosheid bleek Het doelpunt van FC Twente kwam dan ook niet als een wonder uit de hemel vallen. Pahlplatz versloeg op pure snelheid de defensie van Feije noord, zette voor, Willy v.d. Kerkhof te angstig steeds om te schieten miste half maar Jeuring niet (0—1). Feijenoord had nog een kwartier. Rij vers: „Je weet dat Feijenoord altijd terugkomt." Dat deed Feijenoord ook. Alles of niets, was wederom het pa rool. Israel ging de aanval kracht bijzetten, tientallen malen daalde de bal in het gebied voor doelman Schrijvers. Twente hield stand. Toen kwam die strafschop, nadat zowel Van Daele als Jansen al gruwelijk hadden gefaald bij doelrijpe kansen. Rijvers: Voor mij lokte Jansen de obsturctie uit. Zulke uitgekookte Jon gens spelen de bal er tussendoor en gaan er dan achteraan. Dan kunnen de verdedigers toch niet opzij stap pen?". Happel hierover: „Wim had een kans om te demarreren tussen drie man door." Die had hij niet want hij werd gestuit door Huve in het straf schopgebied en Van Ravens legde de bal op de stip. Israel schoot raak. Doelman Schrijvers: „De laatste drie keer dat hij een strafschop nam, schoot hij in de rechterhoek, van de doelman af gezien. Nu schoot hij links en ik dook naar rechts. Wat moet je doen? Als hij weer rechts richt, heb

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9