Kees Verkerk reeds vroeg in goede vorm Frankrijk biljarters drukte Nederlandse op de vierde plaats Goede voor positie Swift DROOMSALTO' Peter Soeters stelde alleen Nieuwe naam voor NJJB: Budobond Turntitel voor St.-Mauritius SPORTBIJLAGE KEES VERKERK (Van onze sportredactie) DEVENTER Op de winderige kunstijsbaan van Deventer hebben Kees Verkerk en wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra hun visitekaartje afgegeven voor het komende schaatsseizoen. De ploeg van Kees Verkerk, Zuid-Holland, nam de IJsselcup, inzet van deze tweedaagse wedstrijden, over van Noord-Holland. Atje Keulen-Deelstra won in het bijprogramma. Kees Verkeerk behaalde een fraaie zege op de 500 meter, waarop hij de openingstijd van wereldkampioen Ard Schenk (42.2 seconden) met 0.1 seconde verbeterde en reed een virtuoze 1500 meter, op welke afstand hij in een rechtstreeks duel de lange tijd met enige meters voorsprong leidende Ard Schenk in de laatste ronde duidelijk maakte weer over de flitsende demarrage te beschikken, die hem zovele successen heeft gebracht. ;n bij de overige leden van Amerikaanse kernploeg. Hardlopers plegen in de volksmond doodlopers te worden genoemd. Dit gezegde behoeft, bepaald niet van ïng te worden gebracht op de ting van Kees Verkerk. Nu reeds onomstotelijk vast, dat Kees Verkerk op het punt staat aan een glansrijk seizoen te beginnen, ofschoon :ltijd rekening mee gehouden moet ien, dat het beruchte griepduiveltje weer zijn kop opsteekt. In de late ochtenduren van zaterdag etaleerde Verkerk het resultaat van een gedegen, geconcentreerde voorbereiding. Op de 500 meter tegen sprinter Martin Hoekstra was hij er opeens weer, dat ondoorgrondelijke manneke uit Puttershoek, dat ongemerkt zijn tempo scherp omhoog kan jagen. De nkelijke achterstand op de Friese scheen niet te deren. Bij het i van de laatste bocht vloog hij speels gemak langs zijn kansloze Op het opvallend soepel omers (in actie op de foto) in „droomsalto". Zij i de sporthal in Hoorn de Nederlandse damest en. Zij behaalde 37.35 pnt. HU van Diermen 3 overde zater- ROERMOND Swift heeft zich in een met 850 toeschouwers gevulde Roermondse sporthal een goed uitgangspunt verschaft voor de return in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker. Swift won van Nürnberg. De Roermondse ploeg speelde snel en geconcentreerd, steunend op een uitstekende conditie, die uiteindelijk doorslaggevend is geweest. Dat de overwinning van de Roermond se meisjes niet hoger is uitgevallen is te wijten aan het grote aantal worpen op paal en lat en aan de voortreffelijke Westduitse doelvrouwe Inge Menzel. Aan de andere kant blonk ook Dinie van Maanen in het doel van Swift uit- Slechts even heeft Swift het' moeilijk gehad, toen aanvoerster Thea Hendrikx vlak vóór de rust een strafschop miste. Na de hervatting gaf de Limburgse ploeg de zege niet meer uit handen. De doelpunten werden gemaakt door: Swlft: Wil Clocquet (3)- Thea Hendrikx (2), Susanne Geerdenck (2), Ina Heitzer (1), Ine Vossen (1). 1. FC. Nürnberg: Irene Eichenbach (2), Gerda Rietwiessner (2), Lydia Bauer (2) en Reichel (1). AARAU Vierentwintig uur na het gelijke spel in Moehlin heeft het Neder landse handbalteam de tweede wedstrijd tegen Zwitserland met klein verschil Zwitserland met 1211. Bij de rust leidde Nederland met 8—6. Onze land genoten hadden daarbij een achterstand weggewerkt van 14. Tien minuten na de hervatting waren de snelle, maar uit de tweede lijn slecht schietende Zwitsers op 8—8 gekomen, waarna net zoals in de eerste wedstrijd een bijzonder produk- tieve tien minuten volgde. Aan het einde 12—9 nog r kwaï r toe a de gelijkmaker- Opstelling Nederland: Geerts-Kivit, Cantelberg, Loeffen (3), Suurenbroek. Budding. Keyzer (2), Gijsbers (1), Hiensch (3), Van Llnder (2). Tennistitels voor King en Laver LONDEN De Titel in bet dames- enkelspel bij de internationale open indoortenniskampioenschappen van En geland is gewonnen door de Ameri kaanse Billy Jean King. Zij versloeg de Britse Ann Jones met 8—6, 36, 61. De veelvoudige Wim- bledonkampioen Rod Laver won in de finale met 63. 64, 64 van de Amerikaan Cliff Richey. Het tweede Swiftdoelpunl tocht. Susan Geerdink, dai huid gezeten door Gerda F ENSCHEDE PSV uit Eindhov heeft gisteren in Enschede zijn titel tijdens nationale kampioenschappen voor turnverenigingen (heren) moeten afstaan aan St- Mauritius uit Volendam. Uitslag: 1. St Mauritius (Volendam) 153.35 pun ten; 2. PSV (Eindhoven) 145.40 p.; 3. Blij- dorp (Rotterdam) 131-25 p.; 4. Volo (Haarlem) 129-00; 5- Klimop (Heil» 128.25 p.; 6. De Halter (Alkmaar) 123-50 punten. Individuele resultaten: 1- Hans Gunne- man (PSV) 53,15 punten; 2. Peter Karre- gat (St. Mauritius) 52-55 punten; 3. Ger- rit Butter (Volo) 51.60 punten. Wereldkampioene Atje Keulen legde basis voor haar winnende positie in het klassement over twee afstanden op royale voorsprong (0,3 seconden) op naaste ivale Trijnle Rep op de hoogste trede an het erepodium bracht. Op de 1500 neter moest de stug rijdende Atje Keulen zich tevreden stellen met een Lerde plaats. Akke Falkena, Rieneke emming (midden in de week licht ïblesseerd geraakt door een val op straat) en Trijnie Rep bleven beneden haar tijd. Ook het kittige Amerikaanse sterretje Diane Holum, dat alle Nederlandse tegenstanders aan haar schaatslaars lapte, en zodoende de kroon op haar trainingsweken op de Holum op 3 zich in het voorste gelid te Ook op deze afstand kwamen en Carry Geijssen chaatsen. :genote Akke Fal- 1500 meter. !len van Leen Pfrommer en kman hebben het spits van lijken gunstig, zeker omstandigheden, die de tijdei op ven wennen. Ook organisatorisch, het uitlopen van bijna anderhalf kort iet goede. ereden la; rechte eind deed Kees Machtig Een soortgelijk spelletje, maar dan van sychologisch nog grotere waarde, haalde ees Verkerk tegen Ard Schenk uit. Met machtige zwiepers van zijn lange n kreeg Schenk het gevoel op een onbedreigde zege af te gaan. Op enkele meters afstand volgde Kees Verkerk, zorgvuldig de juiste plaats voor een beslissende demarrage uitbroedend. In de laatste bocht gleed Verkerk zijn rivaal voorbij en maakte met een tijd van 2.12,5 (0,4 sneller dan Schenk. 0,9 sec. beneden de tijd van Eddie Verheijen en liefst 1,4 seconden winst op Jan Bols) zijn positie onaantastbaar. Slechts de verrassend sterk rijdende negentienjarige Piet Kleine, Peter Nottet en de jeugdige Gerard van Gelder (18) bleven in de schaduw van de matadoren. De overige rijders moesten het doen met een zelfs door de beste pontonniers niet te overbruggen achterstand. Groot Ook op de 500 meter waren de verschillen groot geweest. Behal- Verkerk en Schenk bleven alleen Martin Hoekstra, Peter Nottet en Eppie Bleeker beneden de 43,0 seconden. De sprinters voor de klassementsrijders. Wellicht dat Jan Bazen daar een stokje kunnen steken. Een blessure m hem echter onmogelijk zich in De Zuidhollanders grepen de IJsselcup met de rijders Kees Verkerk, Jos Valentijn, Arend Klos en Sicco de Vries. De gecombineerde ploeg Noord-Holland —Utrecht, na de 500 meter nog leidei in het klassement, werd naar de tweede plaats teruggewezen. Overijssi zich op de 1500 meter voorbij Friesland en Drente en werd derde. Bewijs Atje Keulen-Deelstra bewees dadelijk op de 500 meter, dat de dames niet naar Deventer waren gekomen om slechts als programmavulling te dienen. In haar probleemloze recht-toe-recht- aanstijl maakte zij Kees Broekman duidelijk, dat de coach dit seizoen weer volledig op de wereldkampioene-bij-ver- rassing kan rekenen. In 48,4 seconden roffelde Atje over de amper ond» dunne laagje ijs liggende buizen. Drie- tiende seconde sneller dan Trijnie Rep, die door haar vloeiende stijl en goed* conditie te kennen gaf hard op weg te zijn naar de top. Ans Schut, Akke Falkena en Annie van Dalsen bleven 0,4 seconden op de Friezin acht. stayers Stien Kaiser en Rieneke Dem- ming keken na de sprint al 1 hopeloze achterstand aan. Teleurstellend was het optreden van Elly Brom (49,5 seconden), terwi Geijssen een plaats in de voorlopig (of voorgoed?) wel hoofd kan zetten. Hoe sterk Trijnie Rep nu al njdt, bewees zij in de mooiste rit van de tegen Atje Keulen-Deelstra. Bij het gaan van de laatste ronde lagen beide rijdsters nog gelijk. In de eindsprint buitte Trijnie het leeftijdsverschil Met enkele vinnige halen schoot zij Atje in de laatste meters voorbij. Beide rijd sters hadden Intussen een vergeefs» aanval gedaan op de tijd van Dian» Holum (buiten mededinging), die Akk» Falkena naar de op een na snelste tijd meezoog (Diane 2.30,6, Akke 2.30,8). Ruim Ook Rieneke Demming slaagde er i in Diane Holum van de eerste plaat: verdringen. Zij won weliswaar met ruime voorsprong van Sijtje van der Lende, maar kwam in de totaalstand toch r verder dan de derde plaats, juist v Rep en Keulen-Deelstra. Ans Schut Stien Kaiser waren (nog) niet in st Amsterdam De „gevestigde orde" heeft de nationale indoor-tenniskam- pioenschappen die in Amsterdam werden gehouden overheerst. Betty Stöve, dit jaar al de gewone kampioene bij de da Soeters te voorschijn, maar moest onmid dellijk daarna zijn eigen opslag weer jrtjsgeven en daarmee de eerste set, 64 ren de cijfers minder sprekend: 76, 6—4. 's Avonds legde Betty Stöve en zij heeft er ook meer de macht voor wel snelheid in haar spel. Het middel De kwestie-Geesink, die naar de ver wachting van de meesten ook zou wor den behandeld, werd tactvol ontweken. Het bestuur beloofde, als een oplossing was bereikt, op een persconferentie openheid van zaken te geven. Verwacht mes, won ook de titel in de geweldige Frans Ottenhal. Peter Soeters, mede door afwezigheid van Hemmes, Hordijk en Schneider de eerste kanshebber bij de heren, behaalde het kampioenschap, dat de plaatsingscommissie hem had toege dacht door een rechtlijnige overwinning op Nick Fleury: 6—4, 6—4. By de heren mocht aan het eind van drie dagen tennis alleen Peter Soeters recht op de titel doen gelden. De over macht van de 23-jarige Delftse student beurten gemakkelijker in winst omzette, ïerhaalde zich in de tweede reeks. Na pleet en degelijker spelende Soeters op nieuw een service-game van Fleury en dat verlies kon de lange Amsterdammer niet meer neutraliseren. In 58 minuten had Soeters zijn greep naar de macht voltooid met twee keer 6—4. Matig treffend zolang zij haar fouten kon be perken. Tot 5—3 in de eerste set lukte dat aardig. Betty Stöve, net terug van een weinig succesvolle Britse toernee, verloor echter geleidelijk de greep op het spel. nadat zij geirriteerd was ge raakt door een zoemende filmcamera. De vinnge Marijke Schaar greep haar kans en won de set met 7—5. dagen zal plaatsvinden. Vijftienjarige zorgde voor schaatssensatie INZELL. De weinig bekende, pas ts eerder beangstigend dan verheugend. Zijn nederlagen bijvoorbeeld in de wed strijden tegen Zwitserland tonen de plaats van het Nederlandse herentennis. In de eindstrijd damesenkelspel schoot de felheid van Marijke Schaar net iets te kort tegen Betty Stöve. In de beslissen de set van een lange, spannende, maar Dogger 7—6, 6—2; Soeterè—Klotz^ 6—2, T—6: 64, 6—3; Coebergh—Constand.se 6—2, 3—6, heeft zaterdag bij de eerste internationale schaatswedstrijden van dit seizoen op de baan van Inzeil voor een sensatie Op afstand van Soeters volgden kwalitatief gezien Nick Fleury en Jan Coebergh, een trio derhalve, dat de maat schappelijke carrière boven een tennis- loopbaan plaatst. Maar zoals Coebergh, zeer recent in Zwitserland afgestudeerd als ingenieur en weer terug in Nederland (ELTV in Eindhoven en Philips) een ver sterking voor het kleine, kwalitatief zwakke groepje kan betekenen, zo zou den ook enkele van de jongeren een stapje vooruit kunnen komen. Dit kam pioenschap hebben bijvoorbeeld Louk Sanders en Rolf Thung bij vlagen laten kwalitatief viatige partij kwam Marijke Schaar van 25 tot 55. Geen streep verder echter. Voor de tweede keer in een seizoen was Betty Stöve de sterkste in de finale van een nationaal kam pioenschap. De laatste partij van de dames was voor de twee hoogstgeplaatsten ook hun eerste zware krachtmeting. In de ochtenduren had Betty Stöve Judith Salomé gemakkelijk terzijde geschoven (6—4, 6—0) en Marijke Schaar deed met Trudy Walhof eigenlijk hetzelfde, al wa- Tweede ronde: Thung—Sanders 7—6. 6—2; Coebergh—Schmitr. 64, 7—6: Fleury—Schol tz Halve finales: Fleury—Thung 64. 64; Soe- Flnale: Fleury—Soeters 4—6, 46. Jaar-Houpe—Joelen van de Kogh'7—6, 6—2. Tweede ronde: Betty Stove—Hetty Tap- IJspaard 6—1, 6—1; Marijke Schaar-Janssen— Noortje Lauteschlager Blom 6—2. 7—5; Trudy Walhof-Groenman—Ria Geenjaar-Houps 6—1, 6—4^6—0 f Marijke^SchLu Trud y Wal hof 7-^6, Finale: Betty Stöve—Marijke Schaar 5—7. gezorgd. Het blonde meisje uit Chicago zegevierde op de 500 meter in 43.9 seconden,een tijd die nog nimmer door een zo jeugdige rijdster werd afgeleverd. Het wereldrecord is momenteel met 43 22 seconden in handen van de Russische Tatjana Sidorova. Bij de heren slaagde Erhard Keiler (West-Duitsland) er al in onder de grens van veertig seconden te komen: 39.9. Na de gunstige weersomstandigheden van zaterdag werd de baan van Inzeil zondag „geteisterd" door regen en sneeuw. Olympisch kampioen Keiler moest toen met een tijd van 41,8 sec. op zien op een snelle baan goed uit de voe ten te kunnen. Geluk de 500 meter genoegen nemen, terwijl Anne Henning niet verder kwam dan 45,5 sec. Uitnodiging plaats gewoon niet mislopen, omdat zij het doorslaggevende binnenhuiswapen, de opslag, beter beheersten dan hun concurrenten. De enige, die de macht, hoe betrekkelijk dit moge zijn, van Soe ters en Fleury enigszins benaderde, was Rolf Thung en de jonge Hilversummer maakte de laatste stap van Fleury naar de eindstrijd gistermorgen dan ook nogal Sggï De KNSB heeft een uitnodiging van de Oostduitse schaatsbond om in het weekeinde van 12 en 13 december met vier dames en evenveel heren aan inter nationale wedstrijden in Oost-Berlijn deel te nemen, in principe aanvaard. Voor zaterdag 19 en zondag 20 decem ber stond al vast dat Nederland bij de wedstrijden om de Dynamocup met een moeilijk. Het werd 6—4, 6—4. In de eindstrijd had Fleury het geluk met de service te mogen beginnen. Maar dat geluk helpt alleen wanneer de op slag „vast" is. De service van de nauwe lijks getrande Fleury was minder zeker 1 'l: v-v-..Vi.'.öSf ploeg vertegenwoordigd zou zijn. De voorzitter van de landelijke technische commissie van de KNSB, de heer Wierd Wynia, verklaarde zaterdag in Deventer tijdens de strijd om de IJsselcup: „De hele dameskernploeg komt aan bod. De dan die van Soeters. Na 22 verloor hij zijn eerste opslag in de eerste set. Hij kwam bij de stand 34 nog wel als Peter Soeters, een van de hoofdrolspelers in het Indoortoernool in Amsterdam, bereikte de finale hereneukelspel. ene helft gaat naar de wedstrijden om de Dynamocup, de andere komt een 1 weekeinde eerder in actie. (Van onze sportredactie) BUNNIK. De Nederlandse Judo en Jiu jitsu Bond bestaat niet meer. De Budo Bond Nederland zal zijn plaats innemen. Deze opzienbarende beslissing nam de buitengewone ledenvergadering van de N.J.J.B. zaterdagmiddag in Bunnik. „Door de drieduizend karateka's, die zich onlangs aan sloten, moesten we wel naar een nieuwe naam zoeken", verklaarde voorzitter Methorst na afloop. „U moet niet vergeten, dat dit aantal meer is dan bijvoorbeeld het aantal jiu-jitsubeoefenaarsin ons land". Werd over dit punt gemakkelijk een beslissing genomen, minder snel was het bestuur van de B.B.N. klaar met de con tributieverhoging voor junioren. In het voorstel was het bedrag van 2,50 opge trokken tot 5,-, wat de vergadering maar moeilijk 1 ken. Men lie :soluut „neen" horen. Voor- Methorst beschouwde deze afwij- klap in het gezicht t bestuur en wilde zich gaan beraden over het stellen van een portefeuillekwestie. De vergadering krabbelde toen terug en sprak zich uit tot een in principe bereid verklaring tot verhoging van de contri butie. Een compromis werd toen snel een feit. Een verhoging tot vier gulden stem de iedereen tot tevredenheid. (Van onze sportredactie) I AMERSFOORT. „Het is teleurstellend. Een vierde plaats is inderdaad niet wat we ervan j verwacht hadden, hoewel we na j het afzeggen van Wijnen en Scholte wel wisten dat er geen Europese titel voor ons was weg gelegd", zei een toch nog betrek kelijk optimistische Nico Donders, bestuurslid van de Kon. Ned. Biljart Bond. Donders, ploegleider van de Neder landse equipe tijdens het Europees kam pioenschap pentathlon voor hinde teams, zag zijn formatie, die twee jaar geleden nog optornde tegen de sterke Belgen, deze keer in de immense sporthal te Amersfoort niet verder reiken dan de vierde plaats. Met alleen Oostenrijk en Spanje achter zich bepaald niet opwekkend. Dat Ne derland niet in de sterkste opstelling kon verschijnen was duidelijk merkbaar. Donders: „Wijnen gaf tijdgebrek als oorzaak op; Scholte zegde domweg af. Zowel Scholte als Wijnen zouden moeten beseffen dat ze als topspelers ook ver plichtingen hebben. Het zou een eer moeten zijn voor een topspeler te worden uitgenodigd zijn land te vertegenwoor digen in een Europees kampioenschap. Voor Belgen, Westduitsers en Fransen is Claus overhandigt Laurent nger de beker voor de eerste in het Europees vijfkampkam- >iocnschap in Amersfoort het dat wel. Maar voor Nederlandse cracks lijkt dat nationale belang geen rol van betekenis te spelen. Zeer vreemd. Het bondsbestuur zal nader bekijken wat hieraan gedaan kan worden, of de spe lers niet verplicht kunnen worden uit te komen in dergelijke belangrijke toer nooien. Men moet natuurlijk niet gaan Flinke deuk Het prestige van de Nederlandse bil- jartploeg liep in Amersfoort een flinke deuk op. Twee jaar geleden nog maakte Nederland een uitstekende kans op de titel in het pentathlon, maar werd in de slotfaze nog net voorbijgestreefd door België. Dit jaar bleek dat Nederland aanzienlijk aan kracht heeft ingeboet. Overtuigend De strijd om goud en zilver ging tus sen België en West-Duitsland. De Belgen wonnen ook dit duel overtuigend: 82. Alleen de Europese kampioen libre, Hose (met Ceulemans in het bandstoten de enige spelers die in dit toernooi onge slagen bleven), won zijn partij tegen Schrauwen. De overige Belgen haalden fors uit om de zege, die door Boulanger zaterdagnacht tegen Tiedtke was inge luid, een feit te doen worden. Dielis maakte de tot dan ongeslagen Spielmann met een serie van 382 in het 47-2 kans loos, Ceulemans versloeg in het band stoten Siebert in 13 beurten en Wafflard degradeerde in het 71-2 de Berlijnse kaderspecialist Dieter Müller met 300— IC? ic aevea beurten tot oen figurant. Spanje 2.11—39:

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11