4 Geesink is wijzer geworden Volendam vaart met „Jonken" Zuiderpark in VULTINK HAD EXCUSES KLAAR Gijs v. Lennep: Gejank over geluidshinder is in NJJB nam uitdaging aan VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT Np?- N - ZANDVOORT/UTRECHT An- ton Geesink hoopt maandag rijn „verlanglijstje" bjj de NJJB in te bU het trainer van de Nederlandse judo ploeg te worden- Breekt dan weer een periode aan waarin de con flicten en meningsverschillen niet te tellen zullen zijn? Bondsvoor zitter Methorst is resoluut in rijn ontkenning. „Anton Geesink is wijzer geworden. HU ziet tegen- Geesink is de grootste ju- doër, die ik in de wereld ken. Ik heb een enorm respect voor hem. Meestal vergelijk ik hem met andere topsporters. Dan zeg ik altijd: spreek je over voetbal Cruyff, spreek je over schaatsen dan heb je het over Kees Ver kerk en spreek je over judo dan heb je het over Anton Geesink. Zo is het nu eenmaal". Zijn bewondering verdrijft niet zijn realiteitszin. „Als onderhande laar is hij echter soms net een moeilijk kind. Hij is veel te emotioneel betrokken bij wat hij wil bereiken. Niemand kan hem van zijn eenlij nig denken afbrengen. Wij, als NJJB, moe ten met die eigenschap leren leven. Vergeet niet, het is zijn nadeel, maar het was zijn grote kracht. Door zijn ontzettend doorzettingsve bestuur dat het itinueren. Hij zal en dat s een eis na het overleg met Nederlands Olympisch Co mité al z inj verplichtingen met het buitenland, onder ande re met Oostenrijk, moeten be ëindigen. Anders wil het NOC geen subsidies verlenen. Anton Geesink is daardoor in een moeilijk parket geraakt. Hij heeft al jaren veel sympathie gekweekt onder voornamelijk jonge leraren, die voorstanders zijn van zijn leermethodiek. en zou hen nu in de kou laten staan als zijn reactie een nega tief karakter zou dragen. Daar om zegt de Utrechtse methodist: ,.Als het allemaal doorgaat, wil ik niet het risico lopen dat alles fout loopt zodra ik om zo over enkele maanden ziek word. Een belangrijke eis van me zal daarom onherroepelijk worden: een regelmatig contact met de trainers. Allen moeten begrijpen waar het plan van de NJJB naar streeft. Op den duur zal het dan zo moeten worden dat ze net zo goc' trainer van de Een principe-akkoord is we liswaar nog niet officieel dus bereikt. Over de uitwerking van „het plan voor de toekomst" moeten de betrokkenen nog van ged achten wisselen. Jalousie de metier van andere leraren, voornamelijk van de wat oudere garde, zal dan zonder twijfel weer de kop opsteken. Daarvoor is bondsvoorzitter Methorst niet bevreesd. „Welke beslissing een bondsbestuur ook neemt, altijd zal er wel tegen geageerd wor den. Dat is nou eenmaal hi nadeel van een bestuur, i ven alle partijen moet staan. Het is net een soort punchbal. Dan stoot die ertegen en doen we het andersom, dan staat weer een ander klaar". De tegenstanders van Geesink („allemaal mensen natuurlijk v verleden heeft afgespeeld. Hoe hij bijvoorbeeld in 1968 zijn leermethodiek (géén leerplan, is bo- stuur) op tafel smeet en wat er daarna van weerskanten op een bepaald onvriendelijke toon over gezegd is, herinneren ze zich nog als de dag van giste ren. Praeses Methorst wil dat probleem volstrekt apart zien van de andere. „Die leermetho diek stond los van alles. Gee- sinks systeem appeleerde niet aan de methodische vormen van het ingevoerde lesgeven. Het heeft verder niets met de pro blematiek te maken". De conclusie van Methorst is opzienbarend en tegelijk gerust stellend. Met die onvrede zal het wel meevallen, is zijn me ning, daarmee een man in be scherming nemend, die in 1969 nog werd geschorst tot 1972, dus tot de Olympische Spelen van München. Methorst baseert zijn vertrouwen op het feit dat ondanks alles ook bij de tegenstanders van Geesink de gedachte „hij is de grootste en de beste" eft. Voor zijn pre- intermediair optreden. Methorst weer: „Die man spreekt en ver staat de taal van Geesink". Een hoopgevende ontwikkeling, waarvoor het bondsbestuur epn pluim verdient. Aan een zoen een structuurwijziging in gevoerd (Voor alle commissies kwamen adviseurs) waarmee een snellere werkwijze werd bereikt. Het zo snel bekend geworden ver zoek aan Geesink (,Jiet verraste me volkomen; mijn voorstel voor eén andere oplossing lag al bij de bond") is daarvan min of meer een gevolg. Met dat attent rea geren is Geesink zeer ingeno men. Hij weet dat de bond een nieuwe weg is ingeslagen en wil niet graag de kans lopen dat een ander daarvan de vruchten gaat plukken. Er i Kunstschilder Ook Geesink geeft dat wel voor hem van twee jaar op het bondsbu- reau ter ondertekening ligt, ziet hij zijn eventuele benoeming op een nog langere termijn. „Nog maals, als alles doorgaat, hoop ik met een urgentieprogramma naar München te gaan toewer ken. Dat kan niet anders. Voor een herscholingscursus van de, zeg maar, tien topmensen in ons land wil ik me richten op 1976 Ol. Spelen in Montreal). Een groep jonge judoka's zal daar voor speciaal opgeleid moeten als ze niet te reali seren zijn. Ik vergelijk mezelf graag met een kunstschilder. Hij vindt het fijn, als men mooi vindt wat hij gemaakt heeft. Maar voor de rest trekt hij zich nergens KNGY zoekt buitenlandse trainer AMSTERDAM. In verband met de voorbereiding van de Nederlandse keurturnsters op de Olympische Spelen van 1972 in München heeft de sectie kear- turnen van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond besloten zo spoe dig mogelijk een buitenlandse coach aan te stellen in dienst van het Verbond. Een en ander is besproken na overleg en met instemming van de tegenwoor dige bondstrainers Joop Wickel en Nel Krauwel. De heer Wickel en mevrouw Krauwel zullen hun taken aan de nieuwe coach overdragen, die geheel verantwoordelijk zal zijn voor de trainingen, zowel cen traal als regionaal. Na de verenigings kampioenschappen voor de dames op 29 november in de sporthal De Paasberg te Terborg zullen de tegenwoordige afscheid Scheidsrechters voor Europa-Cupduels PARIJS. De scheidsrechtera- commissie van de UEFA heeft de namen bekendgemaakt van hen, die op 10 en 24 maart 1971 de wedstrijden zullen leiden voor de kwartfinales van de toer nooien om de Europese bekers. De wed strijd AjaxCeltic voor Europa Cup I staat onder leiding van de Portugees Ribeiro, de return van de Italiaan Lo Bello. De Hongaar Emsberger is scheids rechter bij PSVVorwarts Berlin en de Portugees Pintado leidt het duel m Berlijn. Kopgroep groter in schaaktoernooi PALMA DE MALLORCA. In het achtste interzonale schaaktoernooi in Palma heeft de Westduitser Hübner de kopgroep bereikt door in de zevende ronde remise te spelen tegen de Joego slaaf Gligoric. De Amerikaan Bobby Fischer blijft op kop met viereneenhalve punt en twee afgebroken partijen, ge volgd door de Oostduitser Uhlmann, die ook viereneenhalve punt heeft en een afgebroken partij. Hübner en Gligoric hebben eveneens viereneenhalve punt. (Van onze sportredactie) DEN MAAG ADO staat er best voor in de eredivisie met drie punten voorsprong op Feijenoord, Sparta en FC Twente. PSV en Ajax hebben een achterstand van respectievelijk vier en vijf punten, maar de weg is nog lang. Daarentegen staat Holland Sport vijf punten verwijderd van de voorlaatste plaats die door Excelsior wordt bezet. Elke wedstrijd is voor ADO uitermate moeilijk omdat elke tegenstander van de lijstaanvoerder wil winnen. Tot nu toe is dat echter nog niet gebeurd. Cassius Clay: Ik wil Frazier DETROIT. Met kennelijk genoegen heeft Cassius Clay op het televisiescherm waargenomen hoe Joe Frazier in de 49e seconde van de tweede ronde de wereld kampioen in het halfzwaargewicht Bob Foster met een linkse hoek naar het canvas zond. Dat gebeurde in Detroit waar Foster een halve minuut te voren ook al met een linkse hoek was neergehaald maar nog kans zag op te krabbelen. Na die sensationeel snelle zege werden de be kende brallende volzinnen geuit. De trainer van Frazier: „Als Clay op 7 de cember van Bonavena wint, mag hij komen. Joe is wereldkampioen en hij moet Clay een kans geven". Cassius Clay riep uit voor het scherm: „Frazier praat zo veel omdat hij bang is. Breng die man maar gauw hier". En om zijn woorden nog meer kracht bij te zetten, schreeuwde Clay: „Ik wil Nederlaag honkbalploeg CARTAGENA. Het Nederlands honkbalteam heeft in de Columbiaanse stad Cartagena met 51 verloren van Venezuela. Het was de openingswedstrijd van het toernooi om het wereldkampioen schap voor amateur-landeteams. In het Zuiderpark speelt ADO 2 te gen Volendam, dat afgelopen zondag voor een verrassing zorgde door met 3—1 te winnen van MW. In deze ontmoeting scoorde de pas herstelde Meewis Majoor alle doelpunten, zodat Theo v. d. Burch, die zijn tegenstander dikwijls zal tegenkomen, op zijn tellen dient te passen. Volendam vergaarde zeven punten en dat is niet veel. De door Hans Croon getrainde ploeg zal hoogstwaarschijnlijk met twee spitsen aantreden. Majoor en Billy Bond. In de verdediging verschijnen drie „Jonken; Jac. Jonk, Hans Jonk en Jan Jonk, terwijl Klaas Zwarthoed de defensie completeert. In het doel staat de 23- jarige Jan Ruiter en voorts komen Wim Kras en Johan Pelk als bekende spelers mee naar het Zuiderpark, evenals de immer zwoegende Plat en de nieuwe ling De Boer. Haak en Muller Holland Sport speelt in De Meer te gen Ajax dat sinds het begin van de competitie aan kracht heeft gewonnen. Het zal de Houtrusters niet meevallen om de score beperkt te houden, maar wie weet zorgt Cor v.d. Hart voor een verrassing met zijn nieuwe formatie. Reinier v.d. Vaart rust krijgt en als wisselspeler zal fungeren. De vrijgeko men plaatsen op het middenveld wor den bezet door de twee oud-internatio nals Guus Haak en Ben Bulier, die dus tegen zijn oude club uitkomt. Voor het overige bleef het elftal onveranderd, zodat Theo Valkenhoff, Chris Krons- horst, Frans v.d. Heide en Hans Dorjee zullen moeten trachten om Piet Kei zer, Johan Cruyff en Sjaak Swart schaakmat te zetten, waaraan ook Rob v.d. Bol zal moeten meewerken. Feijenoord speelt in de Kuip tegen FC Twente een uiterst belangrijk duel. Ove Kindvall zal hoogstwaarschijnlijk nog niet spelen en wederom zal Wim ADO (thuis tegen Volendam): Thie - v.d. Burch, Weimar, Mansveld, Kore- vaar - Advocaat, De Zoete, Schoenma ker - Berg, Couperus en Hestad. HOLLAND SPORT (uit tegen Ajax): Louwerens - Valkenhoff, Kronshorst, v. d. Heide, Dorjee Haak, v. d. Bol, Muller - Roode, Van Maurik en Rogge in de eerste klasse voor B-elftallen gaat de strijd om de eerste plaats (voorlopig?) tussen Feijenoord en Go Ahead. De Rotterdammers hebben twee Vossenjacht Sparta DEN HAAG. De Residentie Renners Club „Sparta" houdt zondag 22 novem ber de derde vossejacht vooi de com petitie. Start om tien uur vanaf het clublokaal rolschaatsbaan Zuiderpark. arliespui minder dan de ploeg i verzwakt moet aantreden, speelt zater dag om half drie op Houtrust tegen de reserves van Haarlem, die een punt minder bezitten dan de gastheren. De reserves van ADO gaan bij DWS op visite, dat op de Zuiderparkers drie punten achterstand heeft. HOLLAND SPORT-B (thuis tegen Haarlem-B): v. Elleswijk - Advocaat, De Lang, Olsthoorn, v.d. Maas - Borg- hardt, Bolleboom, Eckhardt - Winkels, Coenen en Bartels. ADO-B (uit tegen DWS-B): Zwinkels - De Caluwé, v. Vliet, D Jong, Jansen - Kila, Ouwehand, v. Duijn - Bres, Looye werkelük dat het circuit gaat verdwe nen Laat me niet lachen. Al dat ge jank over geluidshinder is „in" tegen woordig. Schiphol staat wat dat be treft in het middelpunt van de be langstelling en Zandvoort mag niet achterbleven. Voor më is het de grootst mogelëke nonsens. Zandvooi gaat niet i er een and is gekomen". Dit zegt Nederlands top- coureur Gës van Lennep, officieel jonkheer Gës van Lennep maar dat is een naam die hq in de sport liever kwët dan rëk is. Van Lennep tilt niet zo zwaar aan de bezwaren van de burgerij van Zandvoort tegen het circuit. „De laatste jaren zijn veel flats gebouwd vlak bij het circuit. Op het moment dat ze daar neergezet werden, had ginnen? Moeten ze dan ineens gaan klagen? Let maar op, een modegril, anders niet. De autosport begint steeds meer in trek te raken. Wat zouden de 180 tot 200 actieve cou reurs moeten beginnen zonder cir cuit? Om nog maar niet te praten over de duizenden autosportenthou siasten cHe geen wedstrijd over- Voor Gijs van Lennep, met Toine Hezemans de enige internationale sportwagencoureur die meetelt in binnen- en buitenland, is het een afgedane zaak dat Zandvoort blijft Voor Van Lennep, die zelf meren deels in het buitenland rijdt, is Zandvoort niet zo belangrijk. Mei zijn porsche 917 was hij dit jaar de Waarom gaat Van Lennep niet ovei tot racen in formule 1-wagens? „Na Carol Godin de Beaufort hebben we geen formule-1-rijder meer gehad Het zou dus wel ideaal zijn, maar ik ben een realist. Je kunt beter een toprijder zijn in de sportklasse, da. een middelmatige coureur in de for mule-1. Bovenden komt daar nog bij, dat aan de sportwgaenklasst minder risico's verbonden zijn. De wagens zijn steviger, ze kunnen ge makkelijker tegen een stootje. Maai zo praat ik nu nog. Als er een aanbod voor een formule-l-wagen voor me zou komen, denk ik toch dat ik ja zeg. Je kunt het niet laten". Over die risico's wil Van Lennep wel wat kwijt. Het is immers een feit dat de laatste jaren steeds meer ongelukken met dodelijke afloop zijn gebeurd in de autosport. Van Lennep: „Natuurlijk gebeuren er ongelukken in de racesport. Dat risico loop je. Maar ik vind het tegenwoordig gevaarlijker rijden op de wegen in Nederland en in de steden. Ho^eel verkeersslachtoffers vallen er niet in Nederland? Trou wens, over de gehele wereld. Vaak een kwestie van slecht rijden, dom me fouten. Daar denk ik vaak over na. Dan zeg ik bij mezelf: Gijs blijf jij maar liever op de circuits rijden, minder gevaarlijk want fouten bij het rijden maakt een coureur niet Zijn stuurkunst is perfect. Moet dat ook wel zijn bij die hoge snelheden. Als er een ongeluk gebeurt, is de oorzaak een mechanische fout. Daar komen brokken van" „Er is voor mij één gevaarlijke wa gen: de Lotus bij de formule-1-cate gorie. Mannen als Brabham en Mac- Laren hebben zelf als coureurs htm eigen stal. Ze hebben zelf hun wa gen ontworpen, weten wat de risico's zijn en wat ze moeten doen om die te vermijden. Ze durven dan ook rustig zelf achter het stuur te gaan zitten De grote mannen van Lotus doen dat niet. Het gekke van het geval is, dat toch de meeste cou reurs voor Lotus kiezen. Dat zijn wel de snelste, maar ook de gevaarlijkste racewagens. Daarmee zijn de meëste dodelijke ongelukken gebeurd" AMERSFOORT Dat Nederland zonder Scholte en Wijnen geen hoge plaats in de eindrangschikking van het Europees biljarttoernooi vijfkamp in Amersfoort zou bereiken, stond tevoren al vast. Maar toch kwam de nederlaag, die gistermiddag tegen West-Duitsland werd geleden, harder aan dan was verwacht. Vooral de ondergang van Hans Vultink in het kader 47/2 tegen de veteraan Siegfried Spielmann (400299 in 14 beurten) was een tegenvaller voor de Nederlanders, van wie in de middagséance alleen Henk de Kleine in het bandstoten winstpunten binnenbracht: tegen Siebert, 20098 in 31 beurten. Vultink had na afloop van de partij, in de elfde beurt al vrijwel werd beslist (de stand werd toen 363170), weer ge noeg excuses. Hij kankerde op het mate rieel, op de ballen, op de te snel lopende tafels. Hij verbloemde daarmee de waar heid: Vultink had slecht gespeeld, ver beneden zijn normale kunnen. Dat gold ook voor Lambert van Leur in het 71/2. Hy was kennelijk geïmpo neerd door zijn tegenstander, de Berliner Dieter Müller, die in het vorige seizoen met groot vertoon van macht twee Euro pese kadertitels in de wacht had ge sleept. Beiden speelden in het begin ner- de illusies van de Brabander, die in ïastoot faalde. iddels had ook Hans Sundquest verloren van Klaus Hose zodat de neder laag al vast stond. Het werd 82 voor West-Duitsland omdat ook Henny de Ruyter er niet in slaagde rijn parte in het driebanden tegen de fantasierijke August Tiedtke in winst om te zetten. Grote zege Een verrassing was de grote zege (82) van Frankrijk op Spanje, dat alleen door Galvez in het 71/2 winst boekte. Voor Frankrijk behaalden Galmiche (47/2) en Dufetelle (band) verwachte overwinnin gen. De Fransen hadden zelf echter nau- wehjks durven hopen op de punten van Delbarre in het libre en Vitalis in het driebanden, waarin de jonge Fransman de Spaanse kampioen met 6034 ver sloeg. Onbetwist lystaanvoerder bleef België dat ook met Oostenrëk geen medelijden had: 100. De opmerkelijkste zege was die van Boulanger in het driebanden tegen Scherz. Boulanger was geen mo ment in gevaar en zegevierde met ruim verschil: 6050 in 63 beurten. Schermer Boutmy overleden leeftijd overleden majoor b/d Albert Boutmy, oud-Nederlands kampioen sabel. Boutmy veroverde de titels in 1934 en 1935. Hy stond op de nominatie voor deelneming aan de Olympische Spelen van 1936 te Berlyn, maar overplaatsing naar Curagao, waar hij adjudant was van de gouverneur, stond dit in de weg. Boutmy, die drager was var. de erebrassard van de Koninklyke Officiers Schermbond, was oprichter van Kleine (Nedv) Ruyter (Ned.) BelgltOostenrfyl Boulanger (B.)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13