mening Beleidsplan D 66 kost zeven miljard FAZANTEJACHT VAN PRINS BERNHARD GEFILMD MET VERBORGEN CAMERA KWJ'er Jan Nelissen sprak met paus over excessen in Brazilië jev: memoires vervalsing Politiek bezwaar geen grond voor dienstweigering Nog dit jaar wetsontwerp Centraal loonoverleg blijft doorslaggevend .M SDAG 17 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66 heelt een beleidsplan samengesteld voor een te voeren regeringsbeleid in de jaren 1971—1975. De vele wensen van de democraten op liet gebied van staatkundige vernieuwing, democratisering, technologische ontwikkeling enz. kosten zeven miljard gulden. Daarvan zou bijna de helft gefinancierd moeten worden via de Rijksbegroting (belastingverhoging en bezuinigingen) en bijna twee miljard via de sociale verzekeringen. Het dan nog ontbrekende bedrag van 1.7 miljard zou moeten worden verkregen via prijsverhogingen en besparingen. Als het aan liet voorlopige beleidsplan ligt, zal het reële besteedbare inkomen in de volgende jaren met een procent minder stijgen dan volgens de prognose van het Centraal Plan Bureau. Dit offer moet volgens D'66 worden gebracht, om ons land leefbaar te houden. Offer gevraagd om ons land leefbaar te houden ch rsj •el sm Behalveeen zo groot mogelijke opèn- heid en inspraak van de burgers wil D '66 de technologische vernieuwing en de leefbaarheid een grotere plaats in het beleid geven. Voor die leefbaarheid zullen heffingen op vervullende stoffen moeten worden geheven. De kosten van schonere produkten moeten in principe ook in prijzen kunnen worden doorberekend. Thans brengt het Nederlandse wegver keer via uitlaatgassen 1.8 miljoen kilo gram lood per jaar de lucht in. Voordat na een paar jaar loodhoudende benzine wordt verboden, zal eerst-op vuile ben zine een extra-accijns geheven moeten worden. Voor een krachtige aanpak van de vervuiling van het leefmilieu moet een tienjarenplan worden opgesteld. Ten behoeve van een uitbreiding van het openbaar vervoer dient het wegennel langzamer te worden uitgebreid dan vol gens de prognoses van hel Centraal Plan Bureau. Er wordt vanuit gegaan dat de rijks uitgaven tot 1975 met 8 miljard kunnen stijgen. Maar bij een ongewijzigd beleid zal van dit bedrag hooguit zo'n twee miljard beschikbaar zijn voor nieuwe taken. Vernieuwing van het regerings beleid volgens de ideeën van D '66 ver eist echter veel meer geld. Daarom valt aan verzwaring van de belastingen (0.6 percent in plaats van 0.3 percent per jaar) niet te ontkomen. Voorts dient se rieus werk te worden gemaakt van be zuinigingen door overheidstaken op doel matigheid door te lichten en overtollig geworden ambtenaren voor nieuwe taken in te zetten. In de vele suggesties voor staalkundige vernieuwing springt de departementale herorganisatie naar voren. Volgens dit plan zou de regering uit 15 ministers en 16 staatssecretarissen moeten bestaan. Er zou een minister voor milieubeheer en een voor technologie moeten komen. De minister voor ontwikkelingssamenwer king zou tevens moeten worden belast roet koninkrijkszaken. Sociale Zaken en "Maatschappelijk Werk zouden in handen van één minister moeten komen. Er zou aan de minister-president 'een staats- MOSKOU-(TASS) Oud-premier Itroetsjev van de Sovjet-Unie heeft ont kend dat hij materiaal voor memoires naar het buitenland zou hebben ge- In een verklaring aan de pers" zegt hij: „In persberichten uit Amerika en andere kapitalistische landen heet het, dat zogenaamde memoires of herinne ringen van N. S. Kroetsjev binnenkort in druk zullen verschijnen. Dat is een vervalsing en ik ben daar ontstemd over. Ik heb nooit dergelijk materiaal verstrekt aan Time of andere buiten landse publiciteitsorganèn. Ook aan Sovjet-Russische uitgevers heb ik geen materiaal ter beschikking gesteld." Volgens de Britse Times, die uittrek sels uit Kroetsjevs memoires gaat pu bliceren, is er reden om aan te nemen afkomstig is van de Russische geheime politie. Als reactie op cje verklaring van de Russische oud-premier, meldde het blad op de voorpagina dat het complete ma nuscript dat vermoedelijk meer dan 400.000 woorden beslaat 'zich inder daad niet in het Westen bevindt. Er is reden om aan te nemen dat het in hel bezit is van de KGB, de Russische geheime politie, die er haar eigen rede nen voor had gedeelten ervan in het Westen te verkopen. Het materiaal zo als dat was ontvangen, bestond uit een massa losse aantekeningen, die soms met elkaar in strijd waren, soms on nauwkeurig, zonder bepaald chronologi sche volgorde, met veel herhalingen en veel leemten. De vertaler. Strobe Talbot, had uil het verwarde geheel een samenhangend verhaal geconstrueerd, aldus de Ti- secretaris voor integrale planning (loe- komstonderzoek) en een voor democra tisering moeten worden toegevoegd. Het ministerie van. Verkeer en Waterstaat zou komen te vervallen. Voor Verkeers zaken zou een staatssecretaris aan de minister van Economische Zaken kunnen worden toegevoegd. Bij milieubeheer zouden, staatssecretarissen voor infra structuur (Waterstaat) en Ruimtelijke Ordening kunnen komen. D '66 pleit voor rechtstreekse verkie zingen van o.a. provinciale commissaris sen, gewestvoorzitters en burgemeesters. De strafbaarheid dient volgens D '66 te vervallen van: abortus, porno, bioscoop- of toneelvoorstellingen, godslastering, majesteitssschennis, belediging van het openbaar gezag en van een bevriend staatshoofd. Het voorlopige plan zal nog worden aangevuld en op 19 en 20 december wor den besproken en vastgesteld op een congres in Breda. Een aantal punten zal eruit worden gelicht om als minimum program van D '66 voor de verkiezingen te gelden. Rumoer rond Brandpuntreportage Paus Pauhis bij zijn bezoek aan hel hoofdkwartier van de wereldvoedsel organisatie, de VAO in Rome. Tussen de directeur van de FAO, de Neder lander A. H. Boerma (links) en de Italiaanse premier Colombo betreedt de paus het pand van de vijfen twintig jaar oude organisatie. 1)EN HAAG. In kringen rond het hoi is men een beetje in verlegenheid gebracht door de zaterdag uitgezonden Brandpunt reportage van een fazantejacht, die prins Bernhard en dertien vrienden en bekenden op 6 no vember ondernamen op konink lijk jachtgebied in de duinen bij Wassenaar. „Voor prins Bernhard een niet zo fijne vertoning", is de gemiddelde mening in die kringen over de reportage, die werd gemaakt met een verborgen en met sterke telelenzen uitge ruste camera. De „niet zo fijne vertoning" bestond hieruit, dat de jagers in minder dan tien minuten een groot aantal fazanten kon den neerschieten. De vogels waren er op getraind via eer. bepaalde route naar hun voederplaats te lopen. Voor de jagers die zich op of dichtbij de route hadden geposteerd, was het maar een koud kunstje de dooi- een of meer drij vers opgejaagde vogels neer te halen. Prins Bernhard heeft de reportage zelf niet gezien. I-Iij vertrok vrijdag naar Londen- Daar leidt hij vandaag en mor gen een congres van het Wereld Natuur kinds waarvan hij president is. Veel andere natuur- en dierenbeschei - 'mers heb'ben de film wel gezien. Een groot deel daarvan heeft weinig of geen waardering voor de veertien Jagers- Hun algemene mening: „Zo'n fazante jacht heeft helemaal niets meer met sport te maken". Er zijn veel dieren beschermers, die hoeveel bezwaren ze tegen een fazantejacht op zich ook hebben toch een positief elementje in deze manier van jagen hebben ont dekt: „A's die fazanten toch geschoten moeten worden hebben prins Bernhard en zijn mensen daar een efficiénU' manier voor ontwikkeld, de vogels gaan er meestal met een wel gemiki schol aan en cat is beter dan wanneer ze aangeschoten worden en geen genade schot krijgen of er te lang op moeten wachten". Verontwaardigde Nederlanders bestook ten in de uren en dagen na de uitzen ding van de reportage de dierenbe scherming met telefoontjes. Bij de se cretaresse van de Haagse afdeling van dc Nederlandse Vereniging lol Bescher ming van Dieren, mevrouw Nieburg. stond de lelel'oon roodgloeiend. „Maar wat kun je de mensen zeggen Alleen dat we het zelf ook rot vinden. Want we kunnen er niets tegen doen", aldus mevrouw Nieburg, Dat is ook de me ning van de voorzitter van de vereni ging. prof. dr. F- Hofslra uit Amsterdam. ..We kunnen eigenlijk alleen maar stel ling nemen tegen dr jacht op fazanten in hel algemeen. We geloven echt wel dat de jacht op bepaalde diersoor ten in hel kader van onder meer de natuurbescherming nuttig en zelfs nood zakelijk kan zijn- Maar voor de fa zantejacht gaat dat meestal niet op", meent prof. dj'. Hofstra. Mevrouw Nieburg: „Voor de jagers >s de fazantejacht dikwijls gewoon een verzetje Een zinloos verzetje. Wan' welk bel ing dien ie ermee fazanten te Kweken en uil Ie zeilen, enkel en alleen en er klier jacht op Ie kunnen maken hovendn als ze 130 fazanten schieten, worden ei misschien 20 van opgegeten. .Wal er beurt er met dc rest?" Weinig :a lokkig met de hele zaak is men ook in de gelederen van de Alge mene Vereniging voor Natuurbescher ming in Den Haag en omstreken. „Niol naar aanleiding van de Brandpuntuil- zending. Die heb ik trouwens niet eens gezien- Maar het ,f bekend dat dit sooi t jachten jaarlijks .wordt gehouden. Het is eigfenlijk een bedrijf dat uit de tijd ls. Vglgens mij kunnen de jagers even veel plezier beleven aan het schieten op bewegende schietschijven", zegt se cretaris H Koop.;- Het bureau in Zeist van de Nederlandse afdeling van hel Nutuurfonds heeft ook veel wize telefoontjes te verwerken ge kregen. „Allemaal van mensen en ver enigingen die er iets tegen willen onder nemen", vertelt een juffrouw die deel uumaakt van de bezetting van he in de gelederen van de Koninklijke Nederlandse .1 agersvereniging heers l een neel ander soort verontwaardiging Die geldt de „nieuwsjagers" van Brand punt en de wijze waarop de film tol stand gekomen is Op particulier ver- ooden lei rein en met een verborgen ..Volkomen stijlloos", vindt bijvoor beeld de voorzitter van de vereniging, burgemeester mr. J. Thate van Gorssel. Hij is van mening dat de Brandpunt- reportage. die hijzelf overigens niet ge zien heeft, een vertekend beeld moet nebben gegeven- „Want fazanten vlie gen dikwijls, wat wij noemen, erg moei lijk, ook in de duinen. Het is helemaal met ongewoon dat fazanten gevoerd worden. Dat moet je wel als je ze bin nen de grenzen van het jachtgebied wil laten- En tenslotte is het mijn stellige overtuiging dat prins Bernhard en de andere leden van het koninklijk huis niets doen wat tegen het fatsoensbegrip indruist. Brandpunt had zich eerst eens moeten oriënteren over het hoe en wat van de fazantejacht". Veel andere jagers bevestigen tegen over ons dat fazanten veelal „hard en hoog" vliegen. De meeste jagers begrij pen niet waar al die Brandpuntheibel voor nodig is. Want: „over de sportvis sen) wordt toch cok niet zoveel ophef gemaakt Nikita Kroetsjev (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) zal in het nieuwe wetsontwerp betreffende de gewetensbezwaren mili taire dienst geen politieke bezwaren als grond voor het dienstweigeren neer leggen. Dit bleek gisteren tijdens een openbare vergadering van de Kamer commissie voor Defensie. Het wetsont werp zal nog voor 1 januari bij de Tweede Kamer worden aangeboden. Het wachten is nog op hef rapport van de commissie-Fonleijn. die zich met dez.e materie heeft beziggehouden en onder andere adviezen uit zal brengen over dc uitvoering van de wet. Het aantal aanvragen voor dienst weigering is in 5 jaar (van '64 lat '69) gestegen van 178 tot 711. In de eerste 9 maanden van dit jaar waren het er 719. Voor 1970 worden rond 1000 aan vragen verwacht. Volgens minister Dén Toom zal in hetwetsontwerp hel hui dige artikel 2 ongewijzigd voorkomen. In dit artikel worden als grond voor het dienstweigeren genoemd: „onoverkome lijke gewetensbezwaren en zedelijke overtuiging welke de bezwaarde deel neming aan elk oorlogsgeweld verbiedt", Wel was de minister van mening en hij kwam daarin de PSP'er Van dei- Spek -tegemoet dat een politieke over tuiging zich soms kan verdichten tol een zedelijke, zodat in een dergelijk geval dienstweigeren toch aanvaard kan Minister Den Toom gaal voorbij aan het advies van het Interkerkelijk Vre desberaad, waarin men aandringt het bezwaar tegen bepaalde 'wapens en be paalde legers ook als motie! tot dienst weigeraars te aanvaarden. De minister was van oordeel dat bur gerambtenaren de wet moeten uitvoeren. Hij toonde zich geen tegenstander van de voorstellen van enkele commissie leden om de uitvoering eventueel onder AMSTERDAM Bezield met ideeën voor acties op opvallende schaal bin nen de muren van het Vaticaan, is Jan Nelissen, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Kath. Werkende Jongeren (KWJ) teruggekeerd uit Rome, waar hij een congres van jon geren uit verschillende Europese bootdsteden heeft bijgewoond en paus Paulus tijdens een audiëntie persoon lijk heeft welen te interpelleren over de vervolging en martelingen van KWJ ers in Brazilië. ,,lk heb de situatie in het Vaticaan goed opgenomen en verschillende reële mogelijkheden voor acties ont dekt", aldus Jan Nelissen. „Welke, zeg ik niet, want dan gaan ze natuur lijk maatregelen nemen. Ik zal mijn voorstellen voorleggen aan de Neder landse, Italiaanse en de internationale KWJ". Eerder had algemeen KWJ-voorzit ter Wim Bos samen met kajotterkop- s( ukken uit België, Engeland en Frankrijk geprobeerd, in een particu liere audiëntie door paus Paulus ont vangen te worden om hem te wijzen O de vervolging, waaraan KWJ'ers in ins audiëntie in Sint-Pieter Brazilië blootstaan. Het gesprek werd geweigerd. Men kwam niet verdei dan een kardinaal De eenmansactie van Jan Nelissen had meer succes ..Het gebeurde li.i- dens de algemene audiëntie die,de paus vorige week gal", zo vertel) Jan Nelissen. Hij zat op zijn troon en hield een toespraak over zijn voor genomen reis naar Australië. Ik Stond vrij vooraan, maar nog achter hel hek, dat het gewone volk scheidde van een delegatie met allerlei hoog waardigheidsbekleders. Toen de paus klaar was en zijn zegen had gegeven, probeerde ik over het hek te klim men. maar de ellebogen van een Zwitserse gardist en een Italiaan in burger hielden me tegen. Ik deed alsof ik het allemaal niet snapte en ze lieten me staan. De delegatie van hoogwaardigheidsbekleders stelde zich op in een rij om de paus een hand te geven. Ik probeerde me bij hen te voegen, maar viel nogal op door mijn spijkerpak en werd teruggehaald. Ze g..\ n me te kennen, dat ik me nu toch echt koest moest houden. Ik bleef bij het hek en zag de paus naderen om ook een paar handen van hol gewone volk te schudden. Toen hij enkele meters van me vandaan was, begon ik in het Spaans te roe- pin „Wat doel u aan de vervolgingen i n martelingen in Brazilië?". Hij merkte me op, gaf me een hand en zei' „Doe maar rustig aan en vertel, wat je op je hart hebt". Ik heb toen in het Spaans verteld, dat kajotters in Brazilië zonder reden worden ge-j aricsteerd, verdacht van het bezit van wAiidnS, dfe'ere1 póli tie nota bene zelf' bij hen binnen heeft gesmokkeld. Ik heb hem verteld van de martelingen en gezegd, dat hij ontzettend veel zou kunnen doen. De paus antwoordde me in het Ita liaans, maar dat heb ik zelf niet ge hoord. Ik was veel te zenuwachtig. Een Engelsman heeft het later voor me vertaald. De paus zou gezegd heb ben, erg bezorgd te zijn over de ge beurtenissen in Brazilië en maatrege len te zullen nemen als de tijd daar voor rijp is. Hij was de gevangenen indachtig in zijn gebed en meer van dat soort vaagheden. Tenslotte kreeg ik de zegen en nogmaals een hand je". aldus Jan Nelissen. RUSSISCH SCHIP IN AMSTERDAM Dit Russische schip ligt momen teel in de Amsterdamse haven. Het marineschip kan morgen bezichtigd worden. Pas 21 novem ber vertrekt het schip weer. Ue broilers Wie zou er eigenlijk brallen: de „zwij gende" meerderheid, of de minderheid, die overal vooraan probeert te staan? Den Haag D. U heeft gelijk. Bedoeld was gisteren inderdaad „de brallende minderheid"ook al stond er meerderheid. UTRECHT (ANP) „Het herstel van het Centrale Overleg is van doorslag gevende betekenis voor hel wel cn wee van de Nederlandse economie" aldus de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W- dc Pous, in een vraag gesprek mei ..Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond Hij gelooft niet. dat er reden is voor paniek of overdreven pessimisme, maar ander zijds mogen de problemen die in 1971 zullen rijzi onderschat. ADVERTENTIE Ie brengen onder een ander departement. Gedacht wordt aan CRM. maar. aldus de heer Den Toom, zal de betrokken minis ter daarover eerst gehoord moeten Op het gebied van vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht is vol gens de minister al een geweldig ver schil te constateren tussen nu en een jaar of vijf geleden. „Het gaat om een groeiproces dal tijd nodig heeft, en niet moet worden geforceerd. Natuurlijk doen zich randverschijnselen voor, en kunnen individuele commandanten fouten be gaan. De nieuwe generatie officieren die nu op de KMA is. leert beier vertrouwd te zijn met deze vernieuwingen". De piinister verwierp geërgerd de kritiek van het Kamerlid Slemerdinck (P.v.d.A.), die zei dat in de krijgsmacht willekeurige beknotting van vrije me ningsuiting plaatsvindt en dat een beleid op dit punt ontbreekt. De heer Stemer- dinck noemde het weghalen voor de klas van een onderwijzer door de mare chaussee in de affaire rond het soldaten- blad „Luctor". De minister daagde hem uit deze bewering waar te maken. ..Nu een onderzoek is mij gebleken, dal dit nooit is gebeurd" De heer Stemerdinek moest toegeven alleen op hel kompas van berichten in enkele dagbladen te hebben gevaren. 600ste &BBL STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE 17 november 1970 PRIJZEN VAN*. f 10,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400,— zijn gevaHen op nummers eindigende op: f 1.000,zijn gevaHen op nummers eindigende op: EEN PRIJS VAN: 2 20 33 217 121 148 776 0487 f 2.000,te gevallen op het nummer: f 2.000,te gevallen op het nummer: f 2.000,te gevallen op het nummer: f 2.000,te gevallen op het nummer: f 2.000,te gevallen op het nummer: 013008 083932* 053544 074916 036811 DE PRIJS VAhfc f 5.000,te gevezen op het nummer: f 25.000,te gevallen op het nummer: 013142* 045359 DE EXTRA PRIJS VAN: f 50.000,is gevallen in de serie P op het nummer; 065787 EN DE TROOSTPRIJS VAN f 1.000,— op nummer: van elte van de andepa series 065787 Let wel: op nummer 083932 is tevens de prijs van f 10,gevallen; op nummer 013142 is bovendien de prijs van f 10,gevallen. „Onze economie kan gelukkig wel een stootje hebben, aldus drs. De Pous, maar het treft slecht dat dit stootje komt op een moment dat de economie niet 100 gezond is- uit de betalingsbalans blijkt dat we 1 miljard gulden meer besteden dan we verdienen". Volgens de SER-voorzitter zijn in 1971 onaangename verrassingen mogelijk als een belangijke terugslag in de rentabili teit gepaaid gaat met een sterke vermin dering van de liquiditeit door het tekort op de betalingsbalans. ..En we zouden echt somber moeten zijn wanneer zich op de drempel van de overgangsfaze naai: een minder uitbundige conjutctuur als- nog een prijs- en loonexplosie zou voor- Terugdringen van de overbesteding en het voorkomen van een versterking van de kosten- en prijsspiraal zijn naar het oordeel van drs. De Pous alleen maar te verwezenlijken bij een goed sociaal over- Problemen niet onderschatten leg tussen werkgevers en werknemers en tussen het georganiseerde bedrijfsleven en de regering. Maar het maken van af spraken alleen is niet genoeg: de rege ring, de centrale organisaties en de erbij aangesloten bonden zuilenen er ook voor moeten zorgen dat ze worden nagekomen. Volgens drs. De Pous is dit een opgave die nog wordt verzwaard doordat van de groei van het nationale inkomen zo'n belangrijk deel 60 wordt bestemd voor allerlei collectieve voorzieningen. Er is dus minder beschikbaar voor het vrij besteedbare inkomen van de indivi duele burger Maar de solidariteit en betere gemeenschapsvoorzieningen zijn veel waard- Drs. De Pous heeft tegen president Tito van Joego-Slavië bij diens bezoek aan Nederland schertsenderwijs gezegd: „Als we kijken naar het grote stuk uit de toename van het nationale inkomen dat wij in de collectieve sector stoppen, dan is onze economie misschien meer „socialistisch" dan die van Joego-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5