PETER STÜYVESANT C^lcUcSouYant Jezus Christus als superster verkocht in rockopera f >{OVJ GO.. Stuyvesant STRIJD TUSSEN OMROEPEN ONTBRAND TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND De klop op de deur Zelfs onkruid vergaat CH MOtf- LEIDSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER i Groot regeer akkoord blijft lastige zaak r\OK al wordt er weer in toenemende v mate over gesproken en ervoor gepleit, het ..groot regeerakkoord" blijft in Nederland een lastige zaak. Zoals trouwens elk regeerakkoord, met uitzondering van de samenwerkende drie christen-democratische partijen, op grote complicaties stuit. Op papier staat het allemaal aardig: de V.V.D. zou het liefst met de drie confessionele partijen blijven doorgaan, maar nu de liberale partijraad weer in verzet tegen verdere belastingverhogingen is gegaan, blijft er voor die prolongatie ten minste één ernstige hindernis; de Partij van de Arbeid zou heel graag regeren op basis van het „progressief akkoord" van de linkse partijen, maar de grote vraag blijft hoe op die manier een parlementaire meerderheid te krijgen is. De christen-democratische partijen met name de Katholieke Volkspartij beloven keer op keer dat ze vóór de verkiezingsdag hun voorkeur kenbaar zullen maken, maar hoe dit op basis van programmavergelijking zal moeten gebeuren, wanneer Partij van de Arbeid en V.V.D. het spel wat handiger gaan spelen dan ze tot dusverre hebben gedaan, is ons een raadsel. Kortom, er zal komende vier maanden heel wat moeten gebeuren, wil bij de Kamerverkiezingen inderdaad met open kaarten gespeeld kunnen worden. Twee paarden ÜRINCIPIEEL gezien zou het de meest duidelijke oplossing zijn, wanneer of het „progressief akkoord" of de drie christen-democratische partijen de kiezers op niet te lange termijn meedeelden, dat ze serieus bereid zijn om als minderheidsregering de verantwoorde lijkheid voor de koers van het schip van staat, op zich te nemen. Mocht blijken dat de betreffende combinatie aan de stembus een redelijke winst behaalt en programmatisch op belangrijke punten steun van de oppositie te verwachten valt, dan krijgen de kiezers op die manier een duidelijke uitspraak ook duidelijk gehonoreerd. Want hoe idyllisch politici de situatie ook proberen uit te leggen en op welke manier de Partij van de Arbeid gaat proberen haar anti-motie geruisloos te laten verdwijnen, wat het groot-regeer akkoord betreft zijn 's lands twee grootste partijen tactisch gedwongen op twee paarden te wedden, omdat de één kan vermoeden dat de ander dit ook doet. Terwijl bijvoorbeeld de indruk gewekt wordt, dat het aantal socialisten, die de anti-motie willen inslikken, groeit, blijft de P.v.d.A.-leiding werken aan het leggen van een fundament voor een partijen- concentratie die het „progressief ak koord" mogelijk moet maken. Dan moet een eventueel gesprek van K.V.P. en socialisten straks dus een gesprek tussen K.V.P.-A.R.P.-C.H.U. en het „progres sief" akkoord worden, tenzij dit laatste akkoord mislukt. Anderzijds weten de christen democraten voorlopig niet, in hoeverre liberalen of socialisten het program matisch met hen eens zullen zijn. wan neer de tijd van platonische liefdes verklaringen voorbij is en men de altijd vaag blijvende politieke programma's moet uitwerken in een kort urgentie programma, inclusief consequenties bij een concrete financieel-economische si- Te vroeg DN wat de duidelijkheid terzake van de consequenties betreft, is het feite lijk voor iedereen nog te vroeg. Het vermoeden wordt tterker, dat eind 1971 her economisch klimaat slechter zal zijn dan nu. Wat kiezen de partijen en partijconcenlraties, als er dan gekozen moet worden? De laatste jaren is bevestigd, dat een kabinet bij zijn beleid goeddeels af hankelijk is van wat het bedrijfsleven wenst of overeenkomt. In de politiek is dit punt nauwelijks aangeroerd. Een regeerakkoord zal dit punt evenwel niét buiten beschouwing kunnen laten. Mogelijk brengt een nadere be schouwing hiervan komende maanden meer feitelijke duidelijkheid dan een theoretische programmavergelijking nu belooft. üERLAND 1 De meneertjes 19.04 uur Den Haag vandaag •21.11 uur NOS 18.45 uur De Woefs en de Muziek is troef 19.09 uur 22.00 uur Kunstsignalering Televizier KRO Lamaars 18.55 uur Journaal Tommy Cooper Journaal Modelbegrip Journaal •20.20 uur 19.04 uur De rare vogels 19.30 uur NEDERLAND II Mod Squad 21.10 uur Brandpunt Special Toppop 21.35 uur 20.20 uur 18.45 uur De klop op de deur Journaal De Woefs en de 22.23 uur 20.20 uur Lamaars Milieuverontreiniging Peyton Place 18.55 uur 22.55 uur 21.10 uur Journaal Journaal Schooltele' KRO 17.00 uur Oebele in 17.15 uur Kijk zelf maar NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal 19.04 uur Den Haag vandaag 19.09 uur Vrij-uit 19.30 uur Kenmerk •20.00 uur Journaal 20.20 uur Pol. partij CHU 20.30 uur Socutera 20.35 uur Billy de bluffer, film 22.10 uur Studio Sport 22.35 uur Jubileumconcert 23.05 uur Journaal NEF'RLAND II NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal KRO 19.04 uur MIK 20.00 uur: Journaal 20.20 uur The Outsider 21.10 uur Zelf doen 21.50 uur Verslag op woensdag •22.30 uur Bond zonder naam 22.40 uur Journaal Murray Hsad, die Helpen Religie als consumptie de massa (Van c omroept„n OP een dag dat in Nederland brave burgers hun tijd besteden met de verkoop van appels ten bate van een abortuskliniek, studenten voorbereidin gen treffen voor een staking om een paar docenten Nederlands, in talrijke artike len geredekaveld werd om een paar pro centen welvaartsverhoging, vernietigde in een ander land, deel van onze éne wereld, het leven en het kleine, meestal armetierige geluk van honderdduizenden. Zelfs, wanneer de eerste berichten de ware ellende met een veelvoud overdre ven hebben het tegendeel lijkt eerder waar is de ramp die zuid-west-Neder land in de vijftiger jaren trof nog slechts een fractie van de hel die wind en water in een paar minuten in Oost-Pakistan geschapen hebben. De Nederlandse regering helpt met drie miljoen In dat geval zouden we graag zien dat onze regering elk bedrag verdubbelde dat door de burgers spon taan bijeengebracht wordt. Dan moeten alle politieke partijen maar vooropstellen dat dit bedrag een hogere urgentie heeft dan alle andere wensen en eisen op hun lijstjes- Want Nederland voert geen echt sociaal beleid, waarmee het hier de krot ten pruimt, het onderwijs verbetert, de inspraak vergroot en de lonen verhoogt, maar elders bij wereldrampen slechts met mondjesmaat helpt. In V.N.-verband wordt er te veel politiek gedacht, te weinig echt sociaal. En de fout die mondiaal gemaakt wordt her halen we helaas maar al te vaak, op nationale schaal Bij Francien en Jan vindt familie uitbreiding plaats, er wordt een zoon geboren- Sophie komt met de bood schap dat ze verliefd is op Jacques Hartonius. Annèt besluit naar het kan toor van Jacques te gaan om met hem over Sophie te praten. Maar zij komt niet verder dan een gesprek over het werk van Sophie en het hoge woord komt er niet uit. Sophie heeft in het Vondelpark Francien gestoken in een pantalon op een velocipède gezien. Vanavond KRO Ned- I 21 35 uur „Zelfs Onkruid vergaat" is de titel van een serie van drie documentaires over milieubeheer, waarvan de eerste van avond wordt uitgezonden De tekenen aan de wand zijn er al jaren; in 1939 telde Nederland nog 316 bewoonde ooievaarsnesten. Jaar na jaar liep dit aantal terug en nu zijn er nug maar 24. Met het teruglopen van dit aantal liep het aantal meldingen bij en waarschu wingen van de Meld- en Regelkamer in de Rijnmond op. Met het gebruiken van chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmest, daalde het aantal broedende kieviten en tureluurs zienderogen. On ze vaderlandse sloten krijgen steeds meer het karakter van open riolen en datzelfde moet helaas gezegd worden Vanavond KRO Ned. I 22.23 uur De dood van BUI Hannachek De wijze waarop en de omstandigheden waaronder de gewezen acteur Bill Hannachek om het leven komt. zijn voor de leden van Mod Squad een duidelijke indicatie dat er geen sprake is van een gewoon ongeluk- Julie neemt de taak op haar, om in het café waar Bill als zanger optrad, de rol van zangeres te gaan spelen. Op deze manier wil zij aan de weet komen wat er nu precies is gebeurd- Al spoedig blijkt dat het nooit de bedoeling is geweest om Bill Hannachek te doden. De moordenaars hebben zich vergist. Vanavond KRO Ned- I 20.20 uur Tommy Cooper Tommy Cooper nooit te beroerd om anderen een loer te draaien, wordt vanavond zelf bijna het slachtoffer van die intriges van een vader die zijn foei lelijke dochter aan een man wil helpen- De rol van de vader wordt gespeeld door Vincent Price Vanavond KRO Ned. I 19.30 uur HAAREN Geloof in God is tegen woordig vaak minder verkoopbaar dan geloof in massaconsumptie. Deze weten schap moet de makers van de rock opera „Jesus Christ, Superstar" ertoe geïnspirerd hebben om van religie een produkt te maken en dat op een uiter mate commerciële manier op de markt te brengen. In 1968 begonnen Andrew Webber en Tim Price met het componeren van een werkstuk, warin de figuur van Jezus Christus geactualiseerd naar voren moest komen. Eind vorig jaar kwam als voorproefje een single uit, waarop de van „Hair" bekende Murray Head zingt „Jezus Christus, superster, denk je dat je bent wat ae mensen van je zeggen?" Het plaatje drong door tot de top van diverse internationale hitlijsten. Een jar lang werd er nog gewerkt aan de realisatie van een dubbelalbum. Drie koren, een orkest van 85 man, een 32- man sterke bigband, een groep van 6 rockmusici en 27 solisten brachten de produktie tot stand, die eind vorige maand in Engeland verscheen. Totale kosten: ruim twee ton- En dat is nog maar een begin. Op het ogenblik wor den in Europa en Amerika overal film en televisierechten verkocht en wordt onder leiding van Don Normans ge tracht de opera een theaterpresentatie te geven. Omroepstrijd Voor Nederland wordt het album vanaf begin deze week gedistribueerd door Inelco. De maatschappij heeft aange kondigd de platen te zullen begeleiden met een langzame, maar grootscheepse reclamecampagne, die rond Pasen zijn climax moet vinden. Inmiddels heeft de opera al aanleiding gegeven tot een hevige concurrentie strijd tussen de verschillende Neder landse omroepzuilen. De VPRO was er het eerst bij, maar bleek later te weinig geld te nebb enom de rechten te kun nen betalen. De TROS rook zijn kans en kreeg toestemming twee program ma's te maken. Het eerste, dat een half uur duurt, wordt 6 december uitgezon den. D3 opnamen hiervoor werden maandag en dinsdag gemaakt in de Sint-Lambertuskcrk in Haaren Het tweede programma duurt een vol uur en wordt uitgezonden op Pasen. Regis seur Lex van Rooyen is echter ver plicht een tamelijk statisch programma te maken, omdat de KRO een claim op de theaterpresentatie heeft. Als de Bühneproduktie op tijd klaar komt, zal de KRO deze op goede vrijdag op het scherm brengen. Ook het IKOR be steedt aandacht aan de opera via een inter-view van Aart Staartjes Dit inter view zal nog voor 5 december worder uitgezonden- Intussen bestaat er voor andere zuilen nog de kans om de Neder landse versie te claimen. Men wil een opvoering in het Concertgebouw met Nederlandse artiesten. Tijdens de opname van de TROS in Haaren vertelde produktieleider Ton Normans: „Deze opera is te vergelijken met de Messiah van Handel of de Mat- theuspassie van Bach. Ook die compo nisten overgoten het belangrijkste dee! van het evangelie met een eigentijds- sausje. Wat betreft de muziek gebeur' dat in „Jesus Christ. Superstar" ook Het grote verschil is echter, dat in dez' compositié ook de inhoud is aangepas aan de moderne tijd. De tekst op te AVRO's Televizier biedt vanavond een discussie tussen 120 middelbure scholieren, die van gedachten wisselen autoritaire leraar, het Jalen van het schoolparlement en over het rode boekje, groene boekje en rood-wit-blauwe boekje. Kortom er zullen heel wat boekjes worden opengedaan. Vanavond AVRO, Ned. I, 22.00 t Tom Stoppards Neutraal terrein, gis teravond veroond in een co-produktie van NCRV en BRT, bleek bepaald geen meesterwerk, maar was in elk geval een goed stuk gebruiks-t.v. Het was heel in de verte afgeleid van Sophocles' treurspel „Philoctetes". De befaamde boogschutter werd hier een spion die, na epn tijd „onbruikbaar" te zijn geweest, Ineens weer „gewenst" Interessant gegeven, dat redelijk goed werd uitgewerkt. De opvoering, bleef, vooral door de gedragen dialoogregie van Paul Cammermans. steken in goede bedoelingen. Cammermans gaf de pathetiek te veel kans, drukte het tempo ook tot een niveau da voor t.v. niet meer aanvaardbaar was. Positieve factor was de sterke bezet ting. Voor ons het sterks in de hoofd rol van Luc Philips, Vlaams acteur en derhalve weinig op ons scherm. Zo'n „vreemd gezicht" heeft toch wel iets verademends. Naast hem mooie crea ties van Hans Boswinkel (jonge editie van Bentz v.d. Berg), Pleunie Touw en Max C'roiset. Aan de voorstelling was alle zorg besteed, jammer dat Stopperd dit tempo niet verdroeg. Twee dagen na zijn afschuwelijke show rond Hildegard Knef kregen we van Rob Touber bij de VARA diens tweede programma rond Gerard Cox te zien. Een ongelooflijk verschil! Voor Cox c.s. deed Touber gewoon wat een t.v.-regisseur te doen staat: zijn artiesten op de best mogelijke manier op het scherm zetten. Aante kening: het decor was gisteren van Roland de Groot, groots derhalve. Cox' programma was, afgezien van dc flauwe sinterklaastoestand aan begin en slot, erg aardig. Niet het minst door de medewerking van knappe Li- selore Gerritsen. Die heeft iets „Kncfs" in haar manier van optreden. Niet In imiterende zin, bedoelen we dit, maar gewoon als niveaubepaling. De nieuwsrurbrieken van NCRV en VARA lieten het gisteren lelijk zitten. Het afschuwelijke nieuws van giste ren was het wellicht half miljoen slachtoffers van de ramp in Pakistan. Hier en Nu had die ramp niet voor zien en was derhalve geheel (en ge makkelijk) gewijd aan Soedan, onder werp dat geen mens intéresseertr, ne men wij aan. Ook VARA's Achter hel Nieuws was niet bij de tijd. Er werd uitvoerig j bericht over de verkiezingnsstrijd in Beieren, waarbij de indruk werd ge- wekt dat de neo-nazi's van de FDP en l de CSU eigenlijk één pot nat zijn. Een likje onzindelijke wijze van bericht- Bovendien ging Achter het Nieuws niet in op belangrijk binnenlands po litiek nieuws, t.w. het congres van DS'70. Een vreemde omissie, or- it verwacht mag worden dat 0- sympathisanten vooral in de 1- an VARA-leden gezocht zullen en worden. Was er een veto de PvdA? Vg. atten als een vertaling van het evan- elie in hot idioom van de rockgenera- tie. Misschien vinden sommige mensen, dat de interpretatie te ver gaat. Hen zou ik willen aanraden niet een. maar meerdere keren naar de opera te gaan luisteren. Er zitten namelijk helemaal geen pretenties in. Er worden alleen vragen gesteld: Jezus Christus wie ben je Waarom heb je alles zo in het honderd laten lopen Zeer essentieel ls de volkomen nieuwe visie, die op Judas gegeven wordt. HU is niet de vuile verrader, verdacht om zijn lafheid. HU was een twUfelaar- Mcn wilde dc mensen aan het denken Bij het schrijven waren er de nodige controverses tussen de twee componis- ntairei ten, die overigens beiden niet-religieus 'lek v< zün. Zo wilde Webber het stuk, dat over de laatste zeven dagen uit het vrouw, leven van Jezus Christus handelt, be- Nieuw; sluiten met de kruisiging en Price niet. UiteindelUk werd de kruisiging wegge laten. „omdat de bevrijding door het lijden een nogal dubieuze zaak is" (sic). Tim Price: ..Een dergelijk 'wanhopig-'"ncB9? mTo einde past niet in het leven van onze w oo in t Christus. Jezus wordt ons voorgesteld j^te™ j'5sH als een popidool, met om hem heen de jeugdland: twaalf apostelen als de gebruikelijke. tT.3Ó ncrv om iedere ster heen hangende verzame- ^frUchtinc ling managers, helpers en fans. Konin" maatregelen Herodes zcu je kunn enzien als de rech- en presentat ter. die de popster betrapt op het bezit hebben van verboden middelen of het -ndermijnen van het gezag". HILVERSUM I itieke Partijen: 18.19 Uitzend j van de Arbeid. KRO: 18.: Actualiteiten. 19.00 (S) Licht KAPEL. 18.55 Jeugd i licht platenprogra (ADVERTENTIE) Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer!

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2