Kans compromis in Syrië mogelijk Onzekere toestand over Russische basis op Cuba V I WÊmm Brahms Requiem: indrukwekkend Linkervleugel kreeg de klappen Duitsland erkent Oder-Neissegrens Doelman Treytal trof meeuw... DTS vulde aan waar Dimitri te kort schoot Kom morgenavond eens praten over een goedbetaalde baan bij Laurens Nixon ziet Kennedy als rivaal no 1 Raad Schiedam gaat praten over Hoogovens Luna-17 in maanbaan MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) BEIROET De militaire vleugel van het regerende Baathregime in Syrië heeft uiteindelijk over zijn burgerrivalen getriomfeerd. Voor het eerst sinds de Junl-oorlog in 1967 is daarmee de deur geopend voor belangrijke veranderingen in een land, dat viereneen half jaar in de stevige greep van een enge party - dictatuur is gehouden. Afgelopen vrydag had de De Syrische radio heeft echter al twee dagen lang niets over de gebeurtenissen meegedeeld. Menig Syriër Jcwam dit weekend naar Beiroet om er achter te komen wat ©r in zijn land aan de hand is. Het schijnt echter dat Hafiz Assad, de minister van De fensie en leider van de militaire vleugel, zijn rivaal Saiah Jadid, de vice-secretaris-generaal van de partij en zijn linkse aanhangers een klap als nooit tevoren heeft toegebracht. De berichten zijn het er over eens, dat Jadid nu sijn volgelingen in de Waarnemers van Syrië zijn er niet zeker van of Assad werkelijk van plan is door te zetten en zioh voorgoed van zijn rivaal zal ontdoen. Het Baathregime is een minderheidsregime dat steunt op de solidariteit van de Alawieten, een moslimsekte die ongeveer negen procent van de be- heid. Assad en Jadid zijn beide Alawieten. Als Assad zich van Jadid ontdoet, loopt hij het gevaar Alawieten tegen Alawieten op te zetten. Daarom geloven waar nemers, dat de twee mannen, wetende dat ze vroeg of laat samen zullen opstaan of vallen, nu zelfs een nieuw compromis kunnen bereiken. Dat zal dan een compromis zijn,waarbij Jadid er zekeb het slechtste vanaf komt. Assad heeft altijd de noodzaak gezien het plaatselijke karakter van het regime in een pan- arabische mantel te hullen. Nu Nasser er niet meer is, heeft Jadid, het centrum van het anti-Nasserisme iets van zijn bestaansreden verloren. Hoe beter Assad zichzelf weet te handhaven, des te bereidwilliger zal Syrië zijn in de voetstappen van Egypte te treden- Dat kan naar de vrede zijn, of naar de oorlog. In beide gevallen gaat een overwinning van Assad ten koste van Israël, omdat het een nieuwe kans betekent Burgemeester bij verkiezingen doodgeschoten RIO DE JANEIRO (Reuter) De Par lementsverkiezingen in Brazilië zijn gisteren over het algemeen rustig ver deed zich een ernstig incident voor. Burgemeester Salomao werd er doodge schoten door de voorzitter van de plaat selijke afdeling van de regerende Al liantie voor het natinaal reveil" (Are na), Maoedo, die nu voortvluchtig is. De oppositionele democratische beweging (MDB) vroeg om annulering van de rerkiezlngend aar. ders in Sao Paulo een radiostation bezet en de bevolking opgeroepen, thuis te blijven of blanco te stemmen uit protest tegen het miliaire bewind van presi dent Medici. In het geding waren alle 310 zetels van de federale Kamer van I Afgevaardigden, 46 van de 70 Senaats- Overleg thans in moeilijk stadium :etels ngevi 700 tels het Bezwaren tegen Place De Gaulle PARIJS (DPA) De voormalige I Franse minister van landbouw, Paul Antler, heeft opgeroepen een „centrum I ter verdediging van het Place de l'Etoi- i te stichten. Hij wil hiermee protes teren tegen het besluit van het stadsbe- m Volgens Antier is vroeger ook nie mand op de gedachte - gekomen het plein de naam van Napoleon-of maar schalk Foch te geven. Het besluit de naam van het plein, die hét al 240 jaar draagt, te verande ren, werd op een buitengewone verga dering van het stadsbestuur genomen. Men week daarbij af van de regel, dat straten en pleinen pas de naam van Iemand krijgen als deze minstens vijf Jaar dood is. Het besluit wordt pa: (Van onze correspondent) Na zeven weken van geheime diplo matie In Washington, New York en Mos kou zyn de Verenigde Staten er steeds niet zeker van of zy erin zyn geslaagd de vestiging van een Russ kernraketbasis op Cuba te voorkomen. De terugkeer vorige week van een 9.001 metend geleide schip en van een port dat zegt dat de bouw nog steeds doorgaat, hebben het vertrouwen van de regering-Nixon, dat de zaak was geregeld, ernstig geschokt. Volgens de New York Times bevinden de huidige besprekingen tussen Washing ton en Moskou over Cienfuegos zich ir zo'n delicaat stadium, dat het Witte Huis opdracht heeft gegeven het verstrekken van informaties over besprekingen vol ledig tes'stoppen. Het probleem waarvoor de Verenigde Stoten zioh geplaatst zien, is dat de overeenkomst, die in 1962 na de Cubaanse crisis tussen Kennedy en Kroetsev werd gesloten, alleen betrek king had op het afzien door de Sovjet* De mogelijkheid dat Russischs kernonderzeeboten eens permanent langs de oostkust van de Verenigde Staten :ouden patrouilleren, werd nooit over- vogen. De diplomatie van de afgelopen teven weken is er dan ook op gericht jeweest de overeenkomst tot dit nieuwe strategische feit uit te breiden. Aan vankelijk bleek men daarin geslaagd te zijn. Dat optimisme is nu teniet gedaan. In een Russische verklai-ing is onlangs onder meer gezegd dat Russische sche pen het recht hebben elke haven ter wereld aan te doen- Dat opent voor de Russen de mogelijkheid de overeenkomst te omzeilen. Volgen zij deze weg, dan zal het ernstige gevolgen kunnen hebben voor de AmerikaansRussische betrek kingen, met name voor de besprekingen tot beperking van strategische wapens (S A.L-T.) in Helsinki- (Copyright The Garduan) Vietkong wil Zwarte Panters HONGKONG (Reuter) De Viet kong heeft de Amerikaanse Zwarte Panterbeweging laten weten het aanbod van vrijwilligers die tegén de V.S. wil len vechten, te aanvaarden, zo heeft het Noordvietnamese persbureau meege deeld. Nguyen Thi Binh, onderbevelhebber van de strijdkrachten van het Zuidviet- namese volksbevrijdingsfront, heeft aan „minister van Defensie" van de Zwarte Panters, Hoey Newton geschreven: Met diepe dankbaarheid, hebben wij kennis genomëh van uw geestdriftige voorstel. Indien nódig zullen wij uw vrijwilligers verzoeken ons bij te staan." Promenade concert met twee solisten Doelenzaal weer uitverkocht- Jean Foi net kon zyn orkest dirigeren voor e plezierig gemêleerd publiek: heel u A.O W-'.rs nog veel meer jongeren zelfs prille jeugdigen naast de gewo categorie concertbezoekers. Centraal stond bij dit promenade concert het optreden van twee „eigen mensen" als solist: Marinus Flipse, bij de Rotterdammers de vaste speler van obligaat-, klavier- en celesta-partijen; daarna solo-fluitist Raymond Delnoye- Delnoye, een van de uitstekende „vóórstrijders" van de kostelijke hout- blazersgroep, blies Mozarts Concert in G (KV 313). Hij deed dat nog een beetje onrustig in het eerste allegro, daarna zeer virtuoos en fraai van toon, met het rondo als hoogtepunt. Marinus Flipse vertolkte de belang rijke klavier'partij in Vincent d'Indy's eerste symfonie; werk waarin de luister aar steeds bewezen wordt dat Vincent d'Indy tussen César Franck en Fauré staat, maar steeds net een niveau onder beiden. Jean Fournet bracht de symfonie j levendig en lyrisch; Marinus Flipse beetje te rondborstig -an toon, maai' v der tot aller bevrediging. Met ouvertures van Verdi (,,La forz, en Van Beethoven („Fidelio") werden solisten ingeleid; knappe herhalingen v uitvoeringen die dit seizoen al eerder bij het Rotterdams PhiKjarmonisch zijn ge gaan. Jean Fournet sloot met een spec taculaire uitvoering van Ravels ,,Albc del gracioso". Spectaculair maar hoe kan het bij Fournet anders? ze van Ravël een spektakelstuk te maken. Kalorik Indola kan van Uw strijkdag nog geen plezie rige happening maken. Wèl zorgt een kompleet programma strijkijzers ervoor dat het strijken nu zo jnel en effi- ciënt mogelijk gaat. Het super lichtgewicht met open, uitgebalan ceerde handgreep is ook leverbaar met speciale Hostaflon zool: kleeft nooit meer aan; nooit meer reini- nigen. En het stoom strijkijzer met zijdezacht geslepen glijzool stoomt als het ho rizontaal wordt ^gehouden, stopt t ogenblikkelijk met stomen als het achterover staat en is zelfs verkrijgbaar met extra spray-in richting. Druk op het knopje en het sproeiertje sproeit net zoveel als nodig is voor het persen van extra scherpe vouwen. Niks meer spren kelen, wèg natte doeken. Nu zon der moeite extra zwaar invochten I Zo ziet U: maakt u het leven lichter. Er komen nog vier sanerings- gebieden voor luchtvervuiling Kruisinga gebieden tot sane- de luchtverontreiniging le omgeving van Delf zijl, het Sloegebied, de omgeving van Arnhem en Zuid-Limburg. De staats secretaris maakte-dit bekend tijdens een bijeenkomst het afgelopend weekend van de Kamerkring Leiden van de CHU- LEIDEN van Volksgezondheid de Rijnmond m ringsgebied voc GEALLIEERDE RECHTEN ONDERSTREEPT (Van onze correspondent) BONN Het Pools-Westduitse ver rag zal woensdag door de ministers vai uitenlandse Zaken van dc twee landei geparafeerd worden. De regering! Onmiddellijk hierna zullen diploma tieke betrekkingen worden aangeknoopt. kst zal officieel pas na onderteke ning gepubliceerd worden. Bekend is echter dat het. eerste artikel betrekking heeft op de Oder-Neissegrens, die de westgrens van Polen vormt. Men is met op restricties van geallieerde zij de, die voortvloeien uit de overeenkomst Potsdam, niet in staat geweest de bestendigheid van deze grens duidelijk bevestigen. De gebruikte formulering laten er bij de Polen geen twijfel over bestaan dat de Westduitse regering de grens als definitief beschouwt. Aange- n wordt dat artikel 4 van het ver drag zegt dat voorgaande overeenkom en verdragen onaangetast blijven. Dit betekent dat de Poolse regering ook heeft toegegeven dat de geallieerde rech- n verantwoordelijkheden onder de overeenkomst van Potsdam niet zomaar genegeerd kunnen worden. Als het ver drag ondertekend is, zullen tussen Bonn *n de Amerikaanse, de Franse en de Britse regering nota's worden uitgewis seld, die de geallieerde positie onder strepen. Het punt, dat er da oorzaak van was dat de laatste zitting van de West duitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel en zijn Poolse collega Jedry- chovski tot zaterdagmorgen vijf uur uit liep, was het probleem van die voor malige Duitse burgers, die zich bij hun verwanten in West-Duitsland willen voe gen. De Polen hebben dit altijd als een interne aangelegenheid beschouwd. Ten slotte hebben zij ermee ingestemd over dit onderwerp spoedig een verklaring uit te geven. Er bestaat weinig twijfel over dat deze een aanvaardbaar aanbod zal inhouden. Copyright The Guardian. Zuivere interpretatie van Joop Hi Hen De dood van zyn moeder en van zyn vriend, collega en beschermer Schumann tyn voor Brahms aanleiding geweest in 1868 een Duits Requiem te componeren. De titel is eigenlyk verkeerd, want hy wilde helemaal geen kerkeiyk-liturgisch •ertalin i de 1 lieke dodenmis zoals stellen. Uit het Nieuwe Testament en de psalmen zocht hy teksten byeen over de dood en het hiernamaals en daarvan maakte hy, goed beschouwd buiten elke Kerk om, een muzikaal-christelyke ge- Het werk, in de zeven delen, vrijwel uitsluitend een groot koor en een groot orkest aan het woorc moeten zijn, is zaterdagavond in di Oude eKrk aan de Keizerstraat op waar Scheveningen. De interpretatie gent Jaap Hillen was wat geest en mu- en indringend, dal klein Gewestelijk Orkest van Zuid- Holland niet helemaal het ideale me dium, al bracht men het er verhoudings redelijk af. Rina Cornelissens, hebben met de hoogte en de jonge bari ton Jan Heije bleek voor de bas: caal, naar stemtype en ook wa dracht betreft nog niet rijp te zijn. Verlangen, maar ook daar zongen zij met zeer wisselend welslagen. Het or kest was voor deze onvoldoende voor bereid. Gelukkig redden ook hier diri gent en koor de uitvoering: het mooi gezongen slotkoraal was „eind goed, al goed". Als intermezzo diende een orgel concertje in F groot van de Tsjech Frantisek Xaver Bpxi, eert „ippenjend stuk, meer rococo dan barok., De solo partij werd door Tijn van Eijk heel verdienstelijk uitgevoerd. Voor dit lang durige concert bijna 2% uur zonder onderbreking bestond veel belang stelling. Aan het slot zijn de medewer kenden met langdurig applaus beloond. K. S. JAZZ IN PEPIJN Jan Huydts contra Leo de Ruyter De jazz-matinee die gisteren In de serie Zondagmiddagconcerten in theater PePijn werd gerealiseerd bood ons free-music. Deze happening werd gepre senteerd door bassist Alfred pianist Jan Huydts en de sp dit uitgebreide soi tokkelinstrumer een veelzijdig zijn die dc me De muzikanten die traden produceerden tige strophen die trijk- •volgd door allerlei klankvelden die doen hebben. Laat i achten. Toch blijkt bij aandachtig luis teren dat verscheidene thema's en klankvelden wel degelijk beschreven staan, doch verscheidene delen van het te spelen stuk volkomen vrij in uitwer king zijn. Het trio Jan Huydts bleek het meest bedreven in het creëren van klankeffecten door middel van elektro nische apparatuur, zoals de elektrische piano, en een scala van westerse en oosterse slag- en strijkinstrumenten. Leo de Ruyter toonde een grote vaar digheid hierin, doch imponerend van opzet bleek dit „toestanden scheppen" zeker niet. Pianist Jan Huydts achten wij tot heel wat meer in staat dan datgene wat hij gistermiddag produceer de. Ook het peperdure instrument waarop hij solieerde achten wij in mu zikaal opzicht van weinig betekenis. Het spel van bassist Alfred Hauhand toonde naar onze mening het beste niveau van deze vreemde muzikale pre sentatie die helaas in haar totaliteit ds t bieden had. V.V.D.'er DETTMEIJER: Inspraak publieke tribune alleen voor brallende meerderheid WOUDSCHOTEN (ANP) Een be sluit zoals kort geleden de gemeente raad van Wormcrveer heeft genomen, volgens welke bezoekers van de publie ke tribune zich in de discussie over Dit is het oordeel van de voorzitter van de vereniging van staten en raads leden van de WD, de heer D. Wil Dettmeijer, uitgesproken tijdens zijii openingswoord voor de jaarvergadering van de vereniging op vrijdag en zater dag in Woudschoten. Spreker vroeg zich af of een derge lijk besluit niet ter vernietiging aan de (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Primeur vooi Eddy Treytel. Boven het veld cir kelde in fraaie bogen een meeuw. Eddy schoot de bal uit en raakte de meeuw, die dood neerviel. Nog nooit had welke doelman ter we reld ook met een uitgeschoti een meeuw het leven benomen. Treytel wordt wel steeds veel- iijdiger. bal Dimitri Frenkel Frank spelen is ple zierig. omdat hij beweging en woord rap laat resoneren op de situaties, waarin hij zijn spelers plaatst. Met losse tong en met een losse toets in de typeringen breng je al gauw een mini- wereldje vol speels volk op de been. Met deze middelen toegerust heeft DTS zaterdagavond in Op Gouden Wieken Frenkel Frank zo frank en vrij onder handen genomen, dat de zaal er hoor baar geboeid de ogen op uitkeek. Maar nu heette het stuk, dat DTS durfde te spelen „Blaffen tegen de maan". En dit handelt over de onver vulbaarheid van zeer menselijke wen sen. Dit leidt licht tot een minidrama, en dat verlangt meer volledige mensen dan een type vermag te geven. Er ontstaat tijdens het spel een dringende vraag naar karakters, waarvoor de au teur de tekst noch de houding aanreikt. Al is dit werk voor de regisseur, de auteur gaat niet vrij-ult, overigens een waarmerk van al zijn werk. De toneelspeler, die Frenkel Frank kiest, moet hiermee leren leven. En dat gaat de een beter af dan de ander. We zagen fraaie typeringen van Ad Voer als barkeeper, Alfred Brouwer als Max met de sax, Andries Vrieling als dirigent en Joop Jonker als de manisch depres sieve musicus, stuk voor stuk rollen met gevoel voor tragiek of grandeur gedaan De dramatiek spitst zich echter toe in de al wat oudere Laura (Denise Zou- tendijk-Lafaire) en in de muzikanten- zoon Wolf (Henk van Veen), die verliefd worden als twee koningskinderen voor wie het water al te diep is. Zelfs in een waterval van woorden kan Frenkel Frank die gevoelens niet tastbaar ma- ADVERTENTIE) (U weet wel. de fabrikant van Caballero, Golden Fiction. Tivoli. Chesterfield) Hotel Bellevue, Steenstraat 59, Leiden, van half 7 tot half 9. NEW YORK (Reuter) President Nixon verwacht volgens het blad „Ti- dat senator Edward Kennedy bij andere gegadigden voor de democrati sche kandidatuur beschouwt hij de se natoren Edmund Muskie en Hubert Humphrey, maar die geeft hij minder kans. Volgens „Time" is een van de veronderstellingen in kringen van het Witte Huis, dat Nixons verwijzing naar Edward Kennedy in dit stadium als middel moet dienen om verdeeldheid te zaaien onder de democraten. ken, maar Laura vulde de lege plekken in Franks conceptie met een juist ge voel voor verhoudingen in, hetgeen Wolf veel minder lukte, al komt hem de verdienste toe vanuit zijn tekst een sterk type te kunnen neerzetten. Teleur gestelde Leda (Joyce van Baarsel-La- terveer) slaagde er ook voortreffelijk in om uit eigen begrip meer houding te distilleren dan de tekst biedt. Ook dit wijst erop, dat regisseur Jan Bernard weet wat je met Frenkel Frank kan doen air. je zijn tekst alleen maar als middel gebruikt om tot 'n creatie te komen. Ver dienstelijk was ook hoe in 't kleine to neelbestek taveerne en huiskamer gelij kelijk een plaats vonden en hoe de hierdoor ontstane mogelijkheid tot snel le wisselingen was uitgebuit. T. O. SCHIEDAM (ANP) Burgemeester en wethouders van Schiedam hébben de raad van de komende vergadering twee ontwerpbesluiten voorgelegd over de vestiging van een hoogovenstaalbedrijf op de Maasvlakte. In het eerste besluit wijst het college de vestiging volstrekt af. Het tweede behelst de opvatting, dat bij een onverhoopte vestiging van het bedrijf, krachtige garanties moeten worden gegeven dat de bevolking van het Rijnmondgebied door de vestiging geen overlast zal ondervinden. MOSKOU (DPA-AFP) De Russi sche onbemande automatische maanson- de Luna-17 is gisterochtend in een baan om de maan gekomen. De Luna Over 't doel van dit maanschot is slechts bekendgemaakt dat de sonde tot taak heeft nieuwe apparatuur te beproeven en de maan en haar omgeving te on derzoeken. In september lanceerden de Russen hun Luna-16, een eveneens on bemande ruimtesonde, die op de maan bodemmonsters verzamelde en daarmee naar de aarde terugkeerde.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7