Partijraad VVD tegen stijging belastingdruk ALMARIK NOEMT ZIJN PvdA NIET MET „FANFARE" NADER TOT KVP BRENGEN W eekend verkeer eist zestien doden Verkoop van appels voor abortuskliniek levert f2000 op W raakoefening Ambonezen: café aan puin Proces-verbaal PROCES HEKSENJACHT tegen reclame nieuwe partij Ongeluk met jachtgeweer kost man leven Bovag bepleit nationale verkeersacademie „Betere patriot dan al die bevoorrechten Sneeuwval in groot deel van Europa MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementaire redactie) dag in Utrecht uitgesproken tegen het voorstel van de JOVD (liberale jongeren organisatie) om de belastingdruk onver mijdelijk verder te laten stijgen- Bü de behandeling van het nieuwe verkiezings program hadden de liberale jongeren een amendement daartoe ingediend. Het amendement werd met slechts één stem verworpen. Fractievoorzitter mr. W. J. Geertsema keerde zich fel tegen dit amendement, omdat de regering naar zijn mening voldoende in staat geacht moet worden door een efficiënter overheids beleid meer geld beschikbaar te stellen voor de algemene middelen. Tegen de wens van het Kamerlid Von- hoff in ging de partijraad van de VVD akkoord met het voorstel een algemene integrale studiekostenregeling in het ver kiezingsprogram op te nemen. Een der gelijke regeling moet voor elke achttien- AR-voorzitter Veerman: Kritiek op gezamenlijk confessioneel programma (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De Anti-Revolutio naire Partijvoorzitter dr. Veermai niet „met fanfare" pogingen in werk stellen om de PvdA nader tot de KVP te brengen. „Voor die toenadering is meer nodig dan alleen een uitspraak van partijvoorzitter Vondeling. PvdA moet zelf duidelijk een standpunt bepalen en daarvoor een eigen procedu re zien te vinden." Dit zei dr. Veermar zaterdag op een bijeenkomst van hel AR-Partijconvent in Rotterdam, waai de radlkaal mr. Idenburg hem eer vraag over deze kwestie stelde. convent kritiek op het door groep gemaakte ontwerp-urgentiepro- «ram van de KVP, AR en CHU geza menlijk. Op-tMngend vej-zoek vart CNV- voorzitter Lanser zal de AR-delegatie in irgroep zien te bewerkstelligen ;t bedrijfs- dat de d< leven een duidelijke pl; gentieprogram krijgt. Ook de KVP werkt in die richting. Het partijconvent wenste ook nader overleg over negen andere punten in het urgentieprogram, waarvan men vindt dat ze afwijkingen te zien geven met het eigen AR-pro- grapr. Dit betreft de voordracht van een (in)formateur en de eventuele keuze vóór de verkiezingen van een regerings- spartner, het druggebruik, onderwijsde- DOLLE MINA'S: AMSTERDAM (ANP) Dolle Mina in Amsterdam heeft zaterdag ruim 12000,. opgehaald met een appelenver koop ten bate van een op te richten abortuskliniek in Rotterdam van Stime- 7.O. de stichting medische verantwoorde zwangerschapsonderbreking. Ondanks het verbod van het hoofdstedelijk gemeentebestuur hebben verkoop doorgedrukt. Zij verkochten onder meer in Amsterdam op het Wa- terlooplein. Ook in Den Haag en Rot terdam werden appels verkocht. Bij de intocht van Syit-Nicolaas in de hoofdstad hebben drie Dolle Mina's met grote Stimezo-koksmutsen op het hoofd een abortuskliniek aan de Sint willen vragen. Zij werden echter door enige agenten en zwarte pieten weggeleid. ROTTERDAM (ANP) In een bar in Rotterdam heeft gisteren een veertigtal Ambonezen het meubilair en glaswerk uit wraak aan puin geslagen. Vorige week had de bedrijfsleider, een meningsverschil met een groepje Ambo nezen. Na de woordenwisseling hadden zij 't pand zonder verdere moeilijkheden verlaten. Gisteren kwamen enkele Ambonezen met tussenpozen na elkaar de bar binnen, totdat na enige tijd ongeveer 30 a 40 i hen zich in de bar bevonden. Op een gegeven ogenblik barstte „het onweer" '"s en sloegen de Ambonezen alles kort i klein wat in hun handbereik lag. verdwenen. De poli- gewestvorming. Een duidelijk voorbehoud maakt de AR verder nog t.a.v. de paragraaf in het urgentieprogram over het defensie- en veiligheidsbeleid. Dit punt moet in december nog nader aan de orde ko- Het partijconvent heeft zich voorts langdurig beziggehouden met een aan tal punten van het zedelijkheidsbeleid. In de zaterdag vastgestelde tekst voor het verkiezingsprogram komt tot uiting dat de maatschappelijke en sociale dis- uit indicatie, omdat jarige en oudere studerende financiële belemmeringen om te studeren wegne men. Dit zou betekenen, dat er onge acht de financiële positie van de ouders renteloze voorschotten en studiebeur zen, eventueel gekoppeld aan de studie resultaten, beschikbaar gesteld moeten Het was zaterdag in Utrecht een ware uitverkoop van amendementen op het ontwerf-verkiezingsprogram. Voorgesteld werd een „amendementenbeurs" te hou den waarbij zoveel mogelijk amendemen ten met elkaar in overeenstemming wer den gebracht. Na veel wikken en wegen bleven er tenslotte nog ongeveer 300 over, die aan de partijraad werden voorgelegd. Het definitieve verkiezingsprogram wordt vastgesteld op 6 februari. Een voorstel van de afdeling Rotter dam om gehuwden en ongehuwden het recht te geven op elke medische ingreep, die gericht is op het voorkomen en/of onderbreken van de zwangerschap, werd aanvaard- Ook wil de partijraad van de WD dat de Tweede Kamer de kandida tuur van de kabinetsformateur stelt. De partijraad sprak zich tenslotte uit de vrijlating van de pornografie voor wassenen. opheffing van elke discrimi natie tussen homofielen en heterofielen, erkenning van het COC en een grotere tolerantie op het gebied van de kans spelen. Men wil dat het kraken van hui zen strafbaar gesteld wordt. Bejaardenpartij protesteert tegen uitblijven f 400.- (Van o •respondent) AMSTERDAM Een demonstratieve bijeenkomst van de federatie van be jaardenpartijen, is zaterdagmiddag let terlijk ln de wielen gereden door een krasse grijsaard. Als gevolg van de Intocht van St.-Nicolaas in de hoofdstad, was de opkomst in het Amsterdamse Marcanti erg teleurstellend. De vergadering was bedoeld als pro test tegen het afschaffen van het kolen- geld. tegen het uitblijven van de uitke ring ineens van 400 gulden voor A.O.- W.-en A.W.W.-trekkers, en in het alge meen tegen het tekort schietende be jaardenbeleid. In een telegram aan mi nister Roolvink zette de federatie zijn eisen uiteen. De aangekondigde A.O.W.- verhoging met 5 procent vond de ver gadering een fooi. Applaus volgde op de opmerking: „Iedereen is gewend, dat dagen hun mond houden, eind aan komen. Wij geen reisjes, waar de buurt voor geen 65-plus-kortingen, Wij wil- afhankelijk zijn en op eigen be- In de omgeving i vrijwel hopeloze taak. DEN HAAG (ANP) Mr. K. Wiers- ma, staatssecretaris van Justitie, heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het. gerichte nieuwe „Nederlandse midden standspartij". Deze partij had in adver tenties opgeroepen om lid te worden aarvoor in aanmerking komende leden zouden dan prijzen krijgen. De actie zal voor wat betreft de toekenning van prijzen onmiddellijk worden beëin digd. Londen heeft een nieuwe Lord Mayor. Zaterdag werd Sir Peter Studd i kleurige optocht binnengehaaldThema's van de intocht waren „Communioatie en Sport". MOSKOU (A.P.). De Sovjet auteur Andrej Almarik, die don derdag tot drie jaar werkkamp veroordeeld omdat hij het niet eens is met het regime in zijn land en dit niet voor zich wenste te houden, heeft zijn proces verge leken met een „middeleeuwse heksenjacht", aldus wordt door vrienden van de schrijver gezegd. Voordat hij werd veroordeeld in Sverdlovsk, dat 2300 kilometer ten oos ten van Moskou ligt, had hij gezegd: „Als de middeleeuwse strijd tegen de ideeën van de ketters ten dele kan worden uit gelegd als godsdienstige dweepzucht, dan Elektrische kabel verjaagt haaien van badplaatsen PRETORIA (AP) Zuidafrikaanse technici hebben een elektrische bar rière tegen haaien ontworpen. De barrière bestaat uit een speciale elek trische kabel, die op de zeebodem ligt en een elektro-magnetisch veld verspreidt, die de haaien in verwar ring brengt, maar niet nadelig is voor de meest andere vissoorten en Na bijna acht jaar research zal men deze unieke apparatuur begin vol gend jaar aanbrengen bij Margate, een badplaats aan de Indische Oceaan op 150 kilometer ten zuiden van Dur- cie Natal. Ondanks de huidige af vaar langs de kust van de provin ciale Natal. Ondanks de huidige af wordt. Het onderhoud van de netten is echter kostbaar, bovendien worden ze periodiek door ruwe zee wegge slagen. Wanneer de netten zijn be- >den. i het bodem wegzakken. Maar dit zal aan het effect niets afdoen. Baders zullen in het elektrische veld slechts een ge ringe prikkeling voelen, zo menen de EINDHOVEN (ANP) Vrijdagavond i 24- kogel uit het flobertgeweer van zijn eveneens 24-jarige vriend. In de nacht vrijdag op zaterdag is hij in een Eindhoven overleden. De twee jongemannen, dikke vrienden, ilden gaan stropen. Ze hadden hun ito in het struikgewas verborgen. De vriend had het geweer uit d. wagen ge nomen en was bezig het te laden, toen het plotseling afging. Het slachtoffer, dat op twee meter afstand stond, werd in de buik getroffen. Met hulp van een gealarmeerde kennis werd hij per auto ziekenhuis overgebracht. Nieuwe regering in Egypte CAIRO (AFP) In Egypte is zon dagavond een nieuwe regering gevormd onder Mahmoed Fawzi, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Fawzi had zijn ontslag aangeboden en was door president Sadat belast met de vorming van een nieuw kabinet. Er zijn ingrijpende wijzigingen aangebracht uitzondering van het aftreden van Heykal, minister van Voorlichting. Militaire rij-instructeurs moeten burger- rijscholen helpen (Van irslaggevers) DEN HAAG. De voorzitter van de sectie rijscholen van de Bovag, de heer A. Dijkstra, heeft vanmorgen tijdens een jaarver gadering in Den Haag gepleit voor het oprichten van een nationale verkeersacademie. Volgens hem zou op zo'n academie de weten schappelijke arbeid met betrekking tot het verkeersgedrag kunnen worden geconcentreerd, terwijl bovendien het kader zou kunnen worden gevormd, dat zowel in het praktische als theoretische onder richt werkzaam zou kunnen zijn in regionale verkeerscentra. De heer Dijkstra achtte het van belang dat per 1 januari de eerste militaire rij- instructeurs het militaire apparaat ver laten, waardoor een aanbod van vak bekwame rij-inslructeurs ontstaat, dat de vacatures bij de rijscholen zou kun nen opvullen. Hij benadrukte de slechte sociale positie van de rij-instructeurs. Velen van hen maken werkweken van zestig uur of meer op zeer ongeregelde tijden. Ook pleitte de heer Dijkstra voor een fusie van de vijf landelijke rijschool organisaties. De fusie achtte hij te meer noodzakelijk, daar hij een aanzienlijke vermindering van het aantal rijlessen verwachtte. Maandag 23 november om 20-15 uur zal het Karlsruher Gamben Consort met medewerking van de sopraan Charlotte Diligentia speelt op verschillende insl zoals fidels, gamba's, blokfluit, luit muziek die reikt van de middeleeuwen tot de vroege barok. Het ensemble heeft concertreizen gemaakt in Italië, Griekenland, Turkije, Oost-Azië en Zuid-Amerika- regime dat ge vaar ziet in het verspreiden van welke gedachten en ideeën dan ook, die de Vrienden zeggen dat de advocaat van Almarik in hoger beroep wil gaan maar dat de schrijver dit zelf niet wil doen. Hij zal zijn advocaat evenwel niet in de weg staan bij di. het hof vrijheid van meningsuiting alleen al mijn schuld uitsluit". Hij wees elke aantijging van de hand dat hij, door middel van zijn boeken en schrifturen, zijn land en zijn mede burgers wilde aanvallen. „Ik vind dat het de voornaamste taak het verleden af te schudden, en daarvoor is bovenal kritiek nodig, en geen ver heerlijking. Ik geloof dat ik een betere patriot ben dan degenen die luid hun liefde voor het moederland uitroepen, waarmee zij dan bedoelen: hun liefde voor de voorrechten die zij genieten". Tegelijk met Almarik stond terecht Lev Oebozjko, die bij de zaak-Almarik was betrokken omdat hij de brief van Almarik aan de schrijver Anatoli Koesnetsov, naar Moskou zou hebben gebrdcht- Koesnet sov is verleden jaar naar GrootBrittan- nië gegaan en daar gebleven. Almarik en Oebozjko beweren elkaar Zürich kiest voor kiesrecht van vrouwen ZüRICH (Reuter) De mannen in het Zwitserse kanton Zürich hebben zich zondag met 115.839 tegen 57.010 stemmen uitgesproken voor vrouwenkiesrecht in kantonale aangelegenheden. Zürich is hiermee het tiende van de 25 kantons dat zich voor beperkt vrouwenkiesrecht uitspreekt. Volgend jaar zal een natio naal referendum worden gehouden over Gezin vermoord in Minnesota SUNBURG (AFP) In de omgeving van Sunburg (Minnesota-VS) is een boerengezin vermoord aangetroffen. Het waren de 40-jarige James Fremberg, zijn 29-jarige vrouw 'Gloria, en hun kinderen David (7), Douglas (4) en Pa tricia (8), allen gedood door een schot door het hoofd. De doden werden ge vonden door een buurman die melk kwam halen. Niets duidt erop dat er gevochten is. Voor het onderzoek heeft de politie geen aanknopingspunt gevon- de Amerikaanse staat West-Vir ginia neergestort en in brand gevlo gen. De zeventig passagiers en de bemanning van vijf vonden de dood. Het toestel was gehuurd door het Marshallcollege in Huntington. Een sportploeg van het college en een aantal supporters waren ermee naar Greenville in Noord-Carolina geweest. Op de terugreis was er door regen en mist weinig zicht boven Huntington. Het toestel vloog op korte afstand van het vliegveld tegen een heuvel. Op de foto: de bergings- ploeg bij het- vliegtuigwrak. Amerika voelde Engelbert Humperdinck zich al snel in Engeland thuis, toen hij door anti- Miss Worldschonen werd uitgenodigd op de namiddagthee. (Vam één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het verkeer in het af lopen weekeinde heeft zeker zestien slachtoffer geëist. Drie daarvan kwamen om als gevolg van frontale botsingen te gen een boom. Deze ongevallen gebeur den in Schaük, N(jverdal en Wierden. Twee vrouwen werden gedood, toen zij bij het oversteken door passerende auto's werden gegrepen. In Maasnied overkwam dat een 58-jarige vrouw. Zij overleed een dag latei- in een ziekenhuis. Hetzelfde lot trof een dertienjarig meisje in Eibergen. Ook zijn overleed een dag na het ongeluk. In Hoofddorp en Hellevoetssluis von den op kruispunten ongelukken plaats BONN-WENEN-GRENOBLE (AFP) In de Duitse Bondsrepubliek, Oostenrijk en Frankr jk heeft koning winter giste ren zijn intrede gedaan met zware sneeuwval. In Rijnland-Westfalen, Hes sen en Beieren viel flink wat sneeuw en in het gehele land kwam de tempe ratuur niet boven de zeven graden. In West-Oostenrijk heeft zware sneeuwval de afgelopen 36 uur ernstige hinder voor het verkeer opgeleverd. In de Franse Alpen viel voor de tweede maal deze herfst s doordat geen voorrang verleend werd. Beide eisten een dode. In Apeldoorn werd een 23-jarige main dodelijk gewond toen hij van achteren werd aangereden door een auto. De mam liep langs de kant van de weg. Een soortgelijk ongeluk gebeurde in Ossen- direcht. Daar werd door efen Duitse auto- mubilist een langs de weg lopende vijf tienjarige jongen aangereden. Hij over leed ter plaatse. In een sloot terecht kwam. De man raakte bekneld. In het Brabantse Vessem kwam een 17-jarige bromfietser om het leven toen hij met zijn bromfiets kwam te vallen. De jongen werd na zijn val door een achteropkomende auto overre den. In Wezep kwam een driejarig jon getje onder een melkwagen terecht. Hij overleed in een ziekenhuis. In Brgh kwam een bromfietsen' om het leven toen hij tegen een tegemoetkomen de bromfietser botste. Deze laatste ver keerde onder invloed van alcohol en i-eed aande linkerkant van de weg. Bij Venray botste een 19-jarige jongeman met zijn auto tegen een passerende trein. De jon gen was op slag dood. Het zeventien jarige meisje dat naast hem zat werd zwaar gewond. De treinen tussen Venlo en Nijmegen kregen hierdoor zaterdag een vertraging van een uur. Vanmorgen is bij een verkeersongeluk in Haarlem een 44-jarige onderwijzer uit Dieren om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto ln noordelijke richting en i ziekenhuis is de i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5