De kleine parade" Maatschappijkritiek van 37 jaar geleden Neutraal terrein drama van Tom Stoppard MUZIKALE PROTESTACTIE WERD WARMHARTIGE MANIFESTATIE j I Niet helemaal uit de verf Behoud Scheveningse Bosjes Kijken naar kinderen Zwolsman zong in eigen theater nr' v Prinses Grace weer op toneel Moving being' inHOT-theater PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 naar Henrlëtte van Eylc door Hugo Verhage en^Wln muzikale leiding regie Win met Leen Jongewaard, M Georgette Rejewski, El Jetske Z Ijlst ra, John Koel „De Kleine Parade", de musical naar het befaamde boek van Henriëtte van Eyk is, na maandenlange omzwervingen in den lande en na een flinke reeks voorstellingen in Amsterdam, nu ook in Den Haag te zien: zaterdag begon een kort weekje van opvoeringen in het Circusgebouw. Daar zal men tot en met donderdag a.s.. terecht kunnen voor dit amusement uit de koker van Wim Son neveld. Samen met Hugo Verhage be werkte hij het boek. hij schreef de muziek en regisseerde de voorstelling. Sonneveld laat het verhaal over rij ken en armen spelen in 1933 (het boek is een jaar eerder uitgekomen) en de mikpunt van de satire, die „De Klei Parade" is. Van de vele korte schetsen in het boek is in de bewerking een soort verhaal gemaakt, waarin de twee jonge meisjes, in het boekje nare wichten, dom en onverbeterlijk bekakt, een soort ontwikkeling doormaken, die hen min of meer tot inzicht brengt dat hun rijkeluisleventje onoprecht en on rechtvaardig is. slechts in geringe mate gelijk. Het to- dertig. kan ktikei iedei in de aangename gedachte dat zo was, hetgeen niets hoeft te beteke nen voor de huidige situatie. De Wen- tincks en Van Ratburghs van nu zowel als de Zilvermannetjes van nu hoeven uit deze vrolijke geschiedenis niets te concluderen over hun eigen situatie. Rev» utie zal e Aardige liedjes Die reconstructie van de jaren dertig (vooral in het toneelbeeld) is mogelijk de aardige kwaliteit van de voorstel ling, die ik als geheel toch niet ge slaagd kon vinden. Allereerst om de structuur van het stuk: een reeks korte scenes, die eigenlijk zo weinig doordacht en uitgeschreven waren, dat er van een totale spanningsboog niets te zien was: korte flitsen, cabareteske momenten, met vervelende momenten daartussen. Er zijn overigens best wel aardige lied jes in het stuk: „Lieve Heer, doe mij een lol"; ,.I1 faut gagner son bifteck"; het „Loflied op E Leen Jongewaard Bovendien blijken de regisseurskwa liteiten van Sonneveld niet overrompe lend. Het geheel is houterig, slecht van timing en ritme, vaak ook gewoon traag. Enkele rollen houden gelukkig de zaak nog op: Leen Jongewaard in een dubbelrol (die herinnert aan zijn opa- Gerrit rol van de t.v.) speelt erg inne mend en overtuigend het zilvermanne tje Hein en de jongen Ankerblóm, die door de rijke kliek eerst te pakken wordt genomen maar zich later revan cheert. Verder is Elly Weller erg leuk als Gravin Knal, valt er te lachen om Marian Berk, Els Ingeborg Smits en nog wat anderen. Het spelpeil is verder niet zo best. misschien ook omdat er nogal wat rollen gewijzigd zijn. Jammer genoeg heeft „De Kleine Pa rade" het niet gehaald. Toch had het idee van de bewerking tamelijk goede kansen tot slagen. Maar een sterkere toneeldialoog, een betere regie en vaak ook betere acteurs zouden nodig ge weest zijn om deze onderneming tot een goed einde te brengen. Per seizoen brengt de NCRV minstens één dramaproduktie op 't scherm die in samenwerking met de BRT wordt gerealiseerd. Vanavond kunnen de kijkers weer een resultaat van deze gezamenlijke aanpak zien. Dan brengt de NCRV het spel „Neutraal gebied" van Tom Stoppard. gespeeld onder re gie van Paul Cammermans. De hoofd rol wordt vertolkt door de vooraan staande Belgische acteur Luc Philips. Tom Stoppard, geboren in Tsjecho- Slowakije, begon zijn loopbaan als journalist in Bristol, maar verhuisde al spoedig naar Londen om daar voor radio Kort daai spelen be ïrkelijk intern- het succes van 1 Guilderstern zijn dood", uit 1966, opgenomen in het repertoire van het Nationale Theater van Engeland en in 1967 langdurig vertoond op Broadway in New York. Dit stuk is in Nederland door de Haagse Comedie op de planken geJ bracht. Evenals bij „Rosencrantz en Guil derstern zijn dood", is ook „Neutraal gebied" een parafrase op een bestaand stuk. Granada, de oorspronkelijke op drachtgever, kondigde het als volgt aan:,.Het dramatisch gegeven i jaar oud. Dit verhaal over een s de hedendaagse koude oorlog mers gebaseerd op de legende als volgt: De uit een der Baltische landen afkomstige Marin, een goede vijftiger, heeft jarenlang als Philo in Rusland gewerkt voor de Engelse vei ligheidsdienst. Op een dag wordt hij plotseling afgedankt met als motief dat 1 wii° in Engeland g: aar dat wordt hem gewi :ns op „neutraal gebied" slijt hi igen in eenzaamheid en met goedko- alcohol richt hij zijn gezondheid gronde. De moeilijkheden begin- in echter pas goed. wanneer zijn lodig hebben. 2377 NCRV NED. II 21.10 u krijgsman Philoctetes i van zijn hoor- die door Sophocles in toneelvor de Prix Italia. uitgebeeld. In het kort is het laanden oude Thomas „Moet dat mooie bos nu weggaan? Omdat er zo'n grauw gebouw moet staan ...7" Zo dichtte een klein meisje, Ilja, dat haar protest nog fraai illustreerde, waar na het resultaat, met nog tientallen andere, geschreven en getekend door haar jonge collega's, werd geëxposeerd in een kraam, opgeslagen vlak voor het Scheveningse Circustheater. Van deze „tentoonstelling" hebben we genoten, intens genoten, in afwachting van de protestoptocht, die plus minus half drie op het Gevers Deynootplein arriveerde. Protesterende jongeren: protesterende amateurmusici, agerend voor het behoud van wat zij, terecht, als een kostbaar natuurgoed van onze stad Den Haag be schouwden: de Scheveningse Bosjes, in de oorlogsdagen vernield, maar, een kwart eeuw geleden, door de goede zor gen van de toenmalige jeugd wederom hersteld. Na hun muziek in de openlucht, kwam de muziek in het theater, waarvan hon derdtallen gistermiddag de belangstel lende waarnemers waren. Met een waar lijk weldadig enthousiasme deden ze zich gelden, oor en oog verkwikkend: Klein Maar Dapper, Sint-Caecilia, een drum band met opvallend aantrekkelijke majo rettes in hun ritmisch fraai versnelde en vertraagde bewegingen, de band Kosmos Lightshow, vol klank en kleur, zijn onwrikbaar geloof in de waarde van popmuziek propagerend. Dat was allemaal heel veel en heel oderhoudend. En daar tussendoor speel den de her enWagter en Votel van de Nieuwe Komedie als conferencier, de duizendkoppige menigte steeds weer herinnerend aan de zin van deze bijeen komst met de kreet, later door de pauken van het Residentie-Orkest gesteund: Dat Residentie-Orkest, correcter ge zegd leden hiervan, verleende, gediri geerd door Piet Schijf, na de pauze zijn medewerking aan deze waarlijk warm hartige manifestatie. De musici offreer den hun protestbijdrage in de vorm van een protestzang, zéér positieve protest zang, namelijk van de „G'schichten aus dem Wienerwald" van Johann Strauss II. De lof van deze „Weense Bosjes" werd hier nadrukkelijk ten gehore gebracht: een lof reeds van 1868 daterend.... Misschien is deze wel mede ertoe aan leiding geweest dat de stedelijke magis traat er nooit maar een ogenblik over gepeinsd heeft, de bomen ervan, met welke intentie dan ook, te rooien Men ziet het: Strauss' muziek kreeg hier een bepaald brandende actualiteit Zwolsman Wat men eveneens ook zou kunnen zeggen van wat daarop onmiddellijk vanavond uit de serie Kijken n; deren draait. Met zijn vijftien maanden kan Thomas al volop kruipen en daar door is hij ln staat alleen op onderzoek uit te gaan. Toch zoekt hij nog zoveel mogelijk de nabijheid van zijn moeder; volledige bescherming geni< observeerd in hun streven zelfstandig te worden, wordt wetenschappelijk begeleid door Sjef Teuns. Eindredactie: De KRO was ongelukkigerwijze met regisseur Rob Touber in zee gegaan. zowel van fliepertjes als flappertjes. Hij verstopte Hildegard er vrijwel onder. Terwijl de geluidsband werd afgedraaid kregen we de gekste kijktoestanden te zien. In zx Gisteren: Herkent u deze melodie? voor de tweede maal bij de NCRV. De aantrekkelijkheid van het programma wordt belangrijk verstoord door de volmaakt overbodige „verkeerde" en scenering, die voor het programma op zich geen enkele rol speelt. Voor het overige: aardig muzikaal programma, waarbij de fans van operette en opera duidelijk in het voordeel zijn t.o.v. musicalliefhebbers. Ook bij de NCRV: programma rond Abraham Kuyper. Interessante discus sie, o.m. door het nogal van de mening van een psychia- sr. Maar wel een discussie voor „in- ewijden". Als ds. Buskes gelijk heeft Kuyper een der „erflaters van onze eschaving". Dan moet hij ook voor de volgde: de klassieke, tevens populaire basaria van Sarastro uit Mozarts „Zau- berflöte". Want wie der talrijke aan wezigen heeft, toen Reindert Zwolsman, begeleid door het Residentie-Orkest, de woorden „In diesen hellgen Hallen kennt man die Rache nicht zong, niet moeten denken aan de vele strubbelingen tussen hem en de gemeente Den Haag? Maar goed, Zwolsman stond daar; niet als leider van de E.M.E., maar als zanger, leerling van wijlen Louis van Tulder, die geïnspireerd door Wolfgang Amadeus Mozart, getuigenis aflegde van zijn goede gezindheid. Een getuigenis, muzikaal dermate nederig, zó vol eerbied voor wat een toonkunstenaar in zUn ondoorgrondelijke wijsheid en schoonheid kan poneren, dat ze ons bepaald even sterk heeft weten Een ernstige noot: de herinnering er aan vervaagde niet door het daarop terstond volgende Faustballet en de Tritsch-Tratschpolka van Johann Strauss II voornoemd. Een ernstige noot: daarvoor zorgde ook dr. Fiedeldij Dop, die de aanwezigen tot protest tegen de gemeentelijke plan nen met kalme nadrukkelijkheid wist op te wekken, hiermee een pleidooi „voor kinderen en kleinkinderen" houdend. Om de zin van zijn woorden nader aan te duiden: „De be\ steden zUn bereid de nadelen van het leven in een stad te aanvaarden, wanneer de voor delen ervan in de vorm van recreatie, ontmoeting en uitdaging hun een leef- Zondagmiddag »vt de Scheveningse Bosjes: vrolijke aandacht voor een ernstige zaak. Beeld van de stoet, op weg naar het Circustheater. te veel probeert te bereiken. Dan hebben Mozart en Beethoven meer te bieden; Marin Masin gaf in Wolfgang Amadeus' sonate KV 423 voor viool en alt haar echtgenoot vooral in het adagio mooi lyrisch tegenspel. Met Beethovens an nans wertcien aie op onze zenuwen, waardoor het hoorgenoegen, dat die geluidsband opleveren kon, danig ver- Meneer Touber wordt bedankt! Hij zag kans om een programma van een poucieK van vanaaag Deieicenis neD- ben. Die betekenis zo zij er al zou zijn, kwam niet uit dit programma Er was ook Video gisteren, program ma dat voornamelijk bedoeld is voor het leven van hun stad kunnen identi ficeren... hier dreigen gevaren!" Het was Adelbert Fokke, die, alle medewerkenden aan deze manifestatie bedankend, meedeelde dat er tot dus verre 30.000 handtekeningen zijn bin nengekomen: tot vrijdag gaat de actie Japans kamerorkest met Song of Ainu" Het Japanse Kamerorkest The Toho Gakuen String Orchestra zal op zondag LONDEN (AP) Prinses Grace van Monaco, vóór haar trouwen de filmster Grace Kelly, zal maandag voor het eerst in 14 jaar weer op het toneel staan en in het volle voetlicht van de schijnwer pers. Zij zal hedenavond in de Royal optreden van dit nieuwe ensemble be sloten. Het werd qua enthousiasme een sterk slot; maar onder het enthousiasme had de klankverhouding wel eens te lij den. Vooral in de snelle tempi was het trio te veel op de hoogtepunten bedacht en te weinig op wat daaraan vooraf moet gaan en wat erop moet volgen. G. v. L. onzer meest favoriete artiesten kapot te maken, omdat hij zo nodig het inventieve tv-mannetje wilde zijn. Die artieste kregen we wel voluit in beeld toen zij een fragment uit haar boek voorlas. Maar voorlezen per tv, en dan nog ondertiteld ook. is een ondankba re aangelegenheid... Bij KRO-Brandpunt deed het ons deugd dat eindelijk werd ingegaan op de morele aspecten van de abortus provocatus. Moraaltheoloog drs. Bee- mer uit Nijmegen roerde bij de afwij zing vanuit zijn wetenschap overigens ook de juridische kant aan. Het zou gewenst geweest zijn als die kant eens door een jurist zou worden uit eengezet. Zulks bijv. in relatie tot de t.v.-makers en anderen die zich, zoals wU zelf. beroepshalve met tv bezig houden. We hebben geïnteresseerd ge keken. maar zullen u met ojize me ning erover niet lastig vallen. Vg. Auteursrechten geschonden door „Journaal 2000"? 22 november optreden in de Prins Wil- lem-Alexanderzaal van het Nederlanos Congresgebouw. Het programma omvat werken van Schönberg. Vivaldi en Kya- ma. Dirigenten zijn Michiyoshi Inoue en Kazuvoski Akiyama. Het orkest is voortgekomen uit de Toho Gakueri- school voor muziek die geopend werd in van de Japanse muziek die door de oorlog bijna geheel ten gronde was moniemeester van Sir Noel Coward over nemen. Sir Noel, de doyen van het Britse theater, hij is 70 jaar oud; ligt in een ziekenhuis lijdend aan pleuritis. Hij is evenwel goed herstellend. In de Royal Festival Hall zal een groot concert worden gegeven, waarvan de baten be stemd zijn voor de United World Col „Moving being" uit Londen zal op za terdag 21 november in het HOT te Den Haag optreden met „Three Pieces,", „Trio" en na de pauze „Package Deal". De dans is uitgangspunt van deze groep die uit 12 mensen bestaat en opgericht werd in 1969, maar de voorstellingen zijn eveneens opgebouwd met cabaret materiaal, sketches, toneelfragmenten, etc. De bedoeling is om „totaaltoneel" te „Tot de dood ons scheidt" blijven we een vervelende serie vinden. Ze is ons te negatief, te plat, te weinig Neder lands en vooral te onhumoristisch. Dan tekenen we liever voor De Moun- tics. Hun show is bepaald niet het einde van de tv-humor, maar de tek sten worden onmiskenbaar beter en HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de NOS heeft besloten een com missie o.l.v. de juridische adviseur van de NOS, mr. J. van Santbrink, een on derzoek in te stellen naar een moge lijke schending van de auteursrechten door het nieuwe huis-aan-huisblad Journaal 2000, dat ook in Den Haag is verspreid. In dit blad zijn de tele visieprogramma's voor deze maand op gegaan. In 1964 maakte het orkest een succesvol tournee door de Verenigde Staten. De Japanse componist Kioshige Koyama won in 1946 de eerste composi- tieprijs van het Mainichi Muziek Con cours sindsdien heeft hij een groot aan tal werken geschreven in Japanse stijl. ..The song of Ainu" is een van zijn 1 bekendste werken geworden. leges. Tot de vorstelijke personen, die de voorstelling bijwonen behoren de prins van Wales, zijn zuster prinses Anne, prinses Alexandra en de koning en ko ningin van Griekenland. Prinses Grace zal de reis van Monaco in stijl maken, namelijk in het privé-straalvliegtuig van een oude vriend en collega, Frank Si brengen. „Moving being" treedt regel matig in Engeland op waar het zijn standplaats heeft in het pas geopende theater The Place te Londen. „Moving being" zal dit seizoen het eerste buiten landse gezelschap in het HOT zijn; er zullen andere volgen die evenals „Mo ving being" deel uitmaken van het zgn. Mickery Circuit. aan de show als geheel wordt kenne lijk meer zorg besteed dan in het verleden vaak het geval was. „Poets" herrees. Zonder Buddingh, zonder veel spiritualiteit ook. Nie mand werd echt voor gek gezet, maar we konden het niet leuk vinden. Ook al omdat de onechtheid er zo dik genomen. De auteursrechten van de programmagegevens berusten echter bij de omroep. De commissie zal na gaan of Journaal 2000 inderdaad de programmagegevens heeft kunnen ver krijgen door middel van vrije nieuws garing, zoals door het blad zelf wordt gesteld, of dat sprake is van schending van de auteursrechten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2