Stap achteruit van het KNGV J0CKEYTITEL OP LAATSTE DAG VAN DUINDIGT Deelname aan IJsselcup onzeker voor Bazen Demontabele KNAU-baan WREVELIGE REACTIE VAN NKGB NJJB stelde Geesink voor een keuze KNSB: Plan-Uithof gunstig PROGRAMMA HILVERSUM Argentijnse schaker verslaat Ujtumen AMVJ-dames moeiteloos „over": 107 -36 j SPORTBIJLAGE MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 (Van onze sportredactie) UTRECHT En tenslotte werd het het Koninklijk Nederlands Gymnstiek Verbond allemaal wat te veel. Alle afspraken in het turnconflict die in tien jaar van moeizaam onderhandelen waren bereikt, werden zonder over de gevolgen voldoende na te denken, verbroken. Van de ellende en onenigheid uit het verleden hadden de Nederlandse turnleiders schoon genoeg. Hoe begrijpelijk dit besluit ook moge zijn, de Nederlandse Katholieke Gymnastickbond had door een reeks van ongemanierdheden ten opzichte van het KNGV begaan, de sfeer verpest, deze opzienbarende beslissing betekent dat een pas in de achterwaartse richting is gemaakt in een belangwekkende affaire, waarbij meer dan 300.000 mensen waren betrokken. Een tragische en zeer te betreuren ontwikkeling aangezien het turnconflict voor de insiders op een oor na gevild was. Alleen het begrip fusie moest nog wat beter doordringen tot de gelederen van de „katholieken" en dan was de zaak onherroepelijk beklonken. UTRECHT Het bestuur heeft zaterd; ten tot de aanschaf demontabel, kosten, circa honderdduizend gulden, zullen voor vijftig procent gedragen worden deratie Nederlai 0.000 gulden DeKNAUzal een stichting exploitatie indooratletiek op richten, die voor vervoer, opslag en opbouw van de baan zal zorgen. Om de wedstrijdkosten te dekken krijgt men de beschikking over een aantal sponsors. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft de bouw van de demontabele houten baan, die met kunststofaan lopen wordt uitgerust, ge- baan heeft een lengte van breed, er worden verhoogde bochten ingebouwd. De printbaan wordt 80 meter lang en 7,32 meter breed, zodat op elk sprintnummer komen. De aanlopen voor hinkstap- en verspringen zijn 54 meter lang, die voor het polsstok- hoog 42 meter. De hoog- springvloer heeft een opper vlakte van 194 m2. De baan wordt vrijwel gelijk aan de indoorpiste waarop begin van dit jaar in de Martinihal ciële Nederlandse kampioen schappen werden gehou- opgeleverd op 2 januari, wanneer in Leiden (Groen- oordhal) de eerste wedstrij den worden gehouden. De KNAU heeft op dit ogenblik reeds een bedrag van dertig duizend gulden dat ter be schikking is gesteld door vijftien sponsors. De atletiek- dere sponsors in onderhande ling. In een voorlopige be groting is berekend dat 1500 toeschouwers per wedstrijd voldoende zijn om quitte spelen. Voorlopig zullen vijf wed- iandei febri itzondering van de Nederlandse kampioenschap pen, eind februari in de Energiehal in Rotterdam gaan de wedstrijden die Leiden, Groningen en r burg worden gehouden, om de Tartan coupe. Aan de wedstrijden zullen ook West- duitsers en Belgen deelne men. Het bestuur van de stichting exploitatie indoor atletiek, dat de verantwoor ding voor de baan krijgt, MAASTRICHT No op den Oordt heeft gistermiddag de 24e Enci bergloop op de St. Pietersberg in Maastricht ge wonnen. Hij liep de 8500 meter in 30 minuten en 1 seconde. Uitslag heren: 1. Op den Oordt (Kimbria) 30.01 over 8500 meter; 2. Smeets (Kim bria) 30.17; 3. v. d. Hoven (Kimbria) 30.28; 4. Peters (W-Dld) 30.36; 5. Goerlach (W-Dld) 30.44; 6. Reijnders (Kimbria) 30.55. Voorzichtigheid is echter geboden, wanneer verwijten worden gemaakt aan het adres van het KNGV. Het is zonder meer waar, dat deze bond geen enkele schuld heeft aan 't ontstaan van deze kwestie. Het is zonder meer ook waar, dat zij met het voorstel is geko men om een fusie aan te gaan met de NKGB. Alle rechten en verworvenhe den, zoals een beter internationaal con tact, wilde het KNGV desnoods opgeven om de eenheid in de Turnwereld te herstellen, zeer vergaande concessies inderdaad, die niet elke bond, die zich sterk voelt, wil en kan opbrengen. Tot zover de „ode" op het KNGV. Wat zaterdag, toen de „Koninklijke" in Utrecht zijn jaarlijkse vergadering hield, gebeurde, was een klap in het gezicht van alle mensen, die zich de afgelopen seizoenen bezighielden met deze zaak. Voorzitter wie wens was om het Turnconflict tot een oplossing te brengen, maakte verras send bekeknd, dat hij (en dat is niet al leen de mening van een stijfkoppige Fries, maar 't voltallige bondsbestuur") geen behoefte meer had om deze slo pende aangelegenheid nog langer aan te houden. „De bereidheid om te fusio neren, dat staat voor mij nu vast, is er niet bij de NKGB. Daarom wil ik voorstellen. A. De fusiebesprekingen te beëindi gen. B. Het gedane fusievoorstelling en te menwerking ongedaan te maken. Krachtige en duidelijke taal. Niet eens ongerechtvaardigd misschien. Maar wel Gevolgen onvrede binnen de NKGB leiden tot een massale uittocht van clubs naar het KNGV, wat een reële mogelijkheid is, of zal alles rustig zijn normale gangetje blijven hebben, wat impliceert, dat het turnconflict jaren achterop raakte oni tot een oplossing te komen. Het ant woord moet uiteraard van de NKGB komen. Voorzitter Groenendijk van het progressieve district Haarlem, dat zo zijn best deed om het KNGV en de NKGB dichtbij elkaar te brengen, laat in een eerste opwelling zijn verontwaar diging de boventoon voern. „Als het KNGV de zaak, nu ze zo dicht 't einde naderde, keihard wil benaderen kan ik het ook. Wij hebben ons altijd achter het standpunt van de Koninklijke ge steld, wat we ook uitdroegen binnen de NKGB, maar deze gang van zaken vin den we toch zeer star. Als het moet kunnen we ons even star opstellen. Denk maar eens aan het cursuswerk in Haarlem. Ik vraag nooit of iemand van het KNGV of van de NKGB is. Dat interesseert me niet. Maar er kan wel eens een tijd komen, dat het wel zó zal zijn". Ook voorzitter Van Gooi van de NKGB was verontwaar digd. Hij zwakte bewust zijn reactie enigszins af omdat hij eerst op de hoogte wil zijn van wat precies op de bondsbijeenkomst is besloten. „Ik wil u ANTON GEESINK: UTRECHT. Het bestuur van de N.J.J.B. heeft zaterdag besloten de voordracht van Anton Geesink voor het aantrekken van een Nederlandse trainer niet te accep teren. Het bestuur van de N.J.J.B. wil geen Nederlandse oefenmees- ter meer in dienst nemen, of het moet Geesink zelf zijn. Dit is door het N.J-J.B.-bestuur aan de voormalige wereldkampioen, die nog steeds adviseur is, meegedeeld. Deze toonde zich bijzonder verrast door dit besluit Hij heeft nog geen beslissing genomen, doch was niet afwijzend. Gee sink zou dan een contract op jaarbasis worden aangeboden tot de Olympische Spelen van 1972 te München. Een ainder was door het bestuur van de NKGB overhandigde aan het KNGV, t voldoende facetten voor een vruchtbaar gesprek met de betrokke nen, als de goede wil maar aanwezig Open en bloot En daar ligt dan weer het turncon flict, open en bloot. Een nieuw klus mensen, die graag breuken willen lijmen. Men moet nu, temeer omdat de vergadering het voorstel bij acclamatie en met een overweldigend applaus, aannam, zonder twijfel alles weer van de grond af aan gaan opbouwen. Over een zo verstrekkend besluit, waarin geen mogelijkheid tot onderhandelen meer over bleef, valt niet eens meer te discussiëren. Met dit besluit heeft het KNGV dui delijkheid willen bereiken, dat men miste in de reacties van de NKGB. de „Koninklijke" begin 1970 vroeg of de NKGB in principe bereid was de in de richting van een fusievoor- stel op te lossen, heeft men steeds brieven van de NKGB ontvangen, in geen concreet antwoord stond. De onvrede steeg daardoor. In die steeds onplezieriger wordende sfeer deed zich ook een vervelend incident NKGB-secretaris Straub verklaar de in oktober aan voorzitter De Jong, dat het studieplan Groen een voor del van de NKGB geen mogelijkheid inhield voor 'n fusie. De achterban van de katholieke turnbond kwam daarte- in opstand, omdat deze mededeling strijd was met de geest van het kaderweekeinde in Zeist en uiteindelij ke resulteerde een en ander in een erklaring van voorzitter Van Gooi, •aarin hij zich distantieerde van de woorden van Straub. Dat vervelende geval was nog niet beslissend. Toen het KNGV op 13 oktober een laatste ver- om duidelijk te zijn deed nam het bestuur van de NKGB niet eens de moeite zijn gedachten op papier te zet ten, maar stuurde een kranteartikel naar het Verbond om daaruit te kun nen distilleren wat leeft in deze bond. Dat was^'tei'veel voor het KNGV. Men kreeg de indruk als „speelbel"" te wor den gebruikt en kapte daarom elk con- met de NKGB af. 'en gemakkelijk als het KNGV za terdagmiddag het turnconflict „afwees" het ook een beslissing inzake re clame-invoering. Het bestuur verduide lijkte voor het voorstel in stemming werd gebracht, dat het tegen reclame zonder reglementering zou zijn. De af gevaardigden waren daarmee eens. Waar het voorstel in stemming op neer kwam. Men rekende op het verantwoordelijk- laatbare vorm van reclame zouden af- Vormt een bepaalde reclame- zaak dan nog veel kwetsende aspecten, dan kan het Verbond in het vervolg ingrijpen. De beslissing over dit belang rijke vrraagstuk was verder een kwes- „hamerslag". (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Frans Vandeuren heeft zaterdag op Duindigt met minimaal verschil voor Dieter Wess de titel kampioensjockey van Nederland behaald. Wess kwam, evenals Vandeuren, door zijn winst met Purmer, tot zeventien overwinningen. De Belg had echter meer tweede plaatsen behaald en dat gaf de doorslag. Een spannend slot aldus op Duindigts laatste koers- dag van 1970. Ingrid Hano^ ■«■■WMn draverij een mijl. Zij lag direct aan de kop en hield het tempo in het begin aan de be scheiden kant, maar toen op het laatste rechte stuk de belagers opkwamen, had zij nog erg veel kracht over. Edward A, die weer aardig in vorm komt, was op afstand tweede voor op ook weer enige afstand Funny Boy. In de hoogste klasse liep Caesar Ju lia H een beste koers zonder fout en vol houdend tot het einde, dat toch nog bitter Rhéteur pikte hem net de winst hoefte bestaat aar banen. Op de algei vergadering van 1 Zuid-Holland van Bosch: „Jarenlang heeft Zuid-Holland een voor aanstaande positie ingeno men bij het leveren van top- rijders. Sinds echter in an dere provincies kunstijsba nen zijn aangelegd zijn we achterop geraakt. Daarom is het de hoogste tijd dat we in onze provincie ook een kunst ijsbaan, en liefst meer dan een, krijgen". Het gewest Zuid-Holland heeft drie ijzers in het vuur. De plannei yijk Uithof voor wat betreft meterbaan het verst gevor derd. „Formeel zijn alle za ken nog niet rond, maar we hebben goede hoop, dat die baan in Den Haag er zal komen", meende voorzitter Bosch. „Er zijn ook plannen voor banen in Vlaardingen en Rotterdam. In Rotterdam zou een vierhonderdmeter- baan komen, maar de pro vinciale planologische dienst heeft de plannen in Kralin gen afgekeurd. Binnenkort komen deze Krc wordt beslist of deze plannen uiteindelijk nog hun beslag zullen krijgen. In Vlaardingen zijn we ver subsidie ingediend. Voor het plan-Uithof zijn de - vooruit- we alle mogelijke medewer king. Maar we moeten meer dan een baan hebben. Zowel Rotterdam als Den Haag hebben door hun grote aan tal bewoners recht op een baan. Niet alleen voor de topsport zijn deze banen een steeds belangrijker wordt, zijn ze van belang. Van de overheid moeten we meer medewerking krijgen". Tijdens de vergadering wer den de plaatsen vastgesteld waar de provinciale korte- en lange baankampioen- schappen worden gehouden. Kortebaanheren senioren Lekkerkerk. Heren junioren: Zuid-Beijerland. Zevenhui zen: dames, al(e catégörieën. Langebaanheren senioren Leiderdorp. Heren junioren: Everdingen. Dames alle cate gorieën: Zijderveld. Honderd kilometertoertocht: Den Hoorn. Het bestuur van het gewest kreeg van de vergadering toestemming op 28 november tijdens de algemene jaarver gadering van de KNSB in Utrecht het voorstel ter tafel te brengen een indeling in klassen in te voeren. „Op deze manier kunnen we voorkomen dat op een be paalde afstand twee rijders tegen elkaar rijden, die in kwaliteit te veel verschillen. Dat is én voor de betrokken rijder én voor het publiek niet aantrekkelijk", aldus AMSTERDAM Het staat nog niet vast of Jan Bazen zaterdag 21 novem ber in Deventer zal kunnen uitkomen in de wedstrijden om de IJsselcup, waarvoor de gewesten van de KNSB hun sterkste formaties plegen op te stellen. De Zuidhollander is namelijk voor een blessure in behandeling bij dokter Lap, die in de loop van de week zal beslissen of BazeD zal mogen starten. Daarom zijn door Zuid-Holland voor de IJsselcup zes rijders aangewezen, uit wie de ploeg zal worden samengesteld. avond voor 3000 enthousiaste toe schouwers wedstrijden gereden. Op de 500 meter in de splintersklasse werd de eerste plaats gedeeld door Marten Hoekstra (Heerenveen) en Eppie Blee- ker (Wolvega), die beide 44.4 lieten noteren. Wereld- en Europees kampioen Ard Schenk werd in 44,6 sec. derde. Piet de Boer uit Jellum kwam ten val. De 3000 meter bij de all-rounders werd Kees Verkerk, Jan Bazen, Peter Not- jn 4 44.0 een zege voor Peter Nottet tet, Jos Valentijn, Arend Klos en Sicco v00r jan Bols in 4.44.3, Kees Verkerk de Vries. De reserve is Rien de Roon. 4.44.6 en Jappie van Dijk 4.44.8. Noord-Holland zal vertegenwoordigd Deze ritten werden gevolgd door een Erik Stiansen in goede vorm op 500 meter ■orden door Ard Schenk, Johnie Olof, Krook, Piet Meijer en Jacques de gew^steUjk ander werd besloten de selectiewedstrijden, die zondag .op de Jaap Edenbaan in Amsterdam werden gehouden. De laamste uitslagen 00 meter: 1. Olof 42,2 2/3 Krook en Valentijn 42,8: 4. Nottet 43,4. 5. Vriend 43,6. 1500 meter: 1. Krook; 2. 16,0 2/3 Nooitgedacht 4/5 De Koning en Nottet 2.16,7. De ploegen van Overijssel en Gelder land voor de zaterdag in Deventer te houden schaatswedstrijden om de IJs selcup zijn als volgt geformeerd: Overijssel: Eddy Verheyen (Deventer), demonstraties en wedstijden op kernploegen loofden de kwaliteit van het ijs en het licht, dat zelfs geschikt is voor kleuren televisie-opnamen. Oslo: in ongunstige weersomstandig heden is zondag op de ijsbaan van Valle Hovin (bij Oslo) het Noorse Mpiipp"^"ïfi*3 schaatsseizoen geopend met nationale wedstrijden. Het ijs was in slechte staat en wind en sneeuwval zorgden er ver der nog voor dat de prestaties matig Tweede werd Lasse Efskind, die talve seconde meer nodig had. Sa- Drage was de verrassende win- op de 3000 meter. Hij eindigde Erik Stiansen won de 500 me- ■HU/i1,1 sec. voor Ivar Eriksen (43,2). Henk' BeltmarTlw ij he)Adrie* Hekman Eriksen zegevierde op de 1000 meter (Balkbrug), Gerard van Gelder (Diepen- 00 0 m J T 1 veen), Piet de Rijke (Nagele). Reserve is Jan Pasman (Deventer). Ploegleider: Roelof Gelderland: Karei te Winkel (Brum- 4.57.4 voor Stiansen en Dag Nordskog. men), Gerard Demkes (Bredevoort), Berlijn: de Oostduitse schaatsennjd- Henk Waanders (Twello), Wim Hui- ster Ruth Schleiermacher blijkt geheel bers (Dodewaard), Albert Garretsen hersteld te zijn van een hardnekkige (Lochem). Reserve is Joop Hoorneman rugblessure, die haar het vorig seizoen (Brummen). Ploegleider: Henk Lam- verhinderde in enkele internationale berts. Eindhoven: bij de officiële ope- Dynamobaan in Oost-Berlijn. ning van de Eindhovense kunstijsbaan toernooien uit te komen. Zij domineerde hebben leden van de kernploeg zaterdag- dit weekeinde bij wedstrijden op de niet of h(j zal deelnemen Anton en Calumet Afgelopen nder Ina Schwaï Zij heeft haar vorr Voor uitslagen zie Resultaten (Van onze paardesportmedev HILVERSUM srker) Dinsdag heety Hil versum de jaarlijkse keuring van de eenjarige dravers in de Expohal. Dat is een kwe: tie van vroeg opstaan, er wordt al om acht uur 's ochtends begon nen en het geheel gaat dan tot een uur of half vijf door. Dan is de kampioen bekend. Prijs van de Jaarlingenshow (1500 m., autostart,): Johannes Trix - Jungfrau - Just in Time. Prijs van de Expohal (2000 m., auto start, eerste afd., met trio): Hessidor - lei du Commerce - Iman Prise. Grote Prijs Gooi- en Eemlander I '2000 m„ eerste afd.): Hazleton B - Grenadier - Gehade Hollandia. Grote Prijs III (2040 m.): Loring Ha- -ïover - Calumet Bulwark - Anton Outsider: Royal Hanover, Grote Prijs II (2020 m., met trio): Rij der Wagenaar jr (Edelscott Six of Eroni- ca W) - Egyptian Princess - Fillette Six Outsider: Erica. Grote Prijs I (tweede afd.): Hertogir van Gelre - Hanneke d'Aster - George van Rhea. Showmanprijs (2000 m., autostart, met trio): Hans Hollandia - Ireland - Heno Victoria. Outsider: Henrio. Stamboekprijs (2000 m., autostart) Hilda O - Flits - Gert Jan. Ringmeesterprijs (2420 m., met trio) Iris Hanover P - Ideal Buitenzorg - Gonny Princess. Prijs van de Expohal (tweede Ida Polsbroek - Hanovi PALMA In de vUfde ronde van he interzonaal schaaktoernooi in Palma heeft de Argentijn Oscar Panno laten zien dat het hem ernst is een poging te wagen de wereldkampioen Boris Spasskj te willen ontmoeten voor een gevecht on 1 de wereldtitel. HU versloeg de leider var het toernooi de Mongoliër, Rudev Ujtu icttci lyslov (Rusl.) i.)Smysli arijten werden afi Bra/..)—Portish (Hc g.)—Addison (VS). (VS); Addison (VS)— ■teshevsky (VS)—Jlmine geefs. Op de achtergrond Suzanne Latto. AMSTERDAM Zonder veel moeite hebben de dames van AMVJ de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi bas ketbal bereikt. Zondagmiddag won AMVJ in de Apollohal in Amsterdam met 11837 van de Schotse AU Blacks uit Edingburgh. Bij de rust hadden de Amsterdamse dames al een voorsprong van 63—10. De eerste wedstrijd in Edinburgh had AMVJ met 106—37 gewonnen. In de tweede ronde komt AMVJ uit tegen Clermont Ferrand. De topscoorsters wa ren zondagmiddag: AMVJ: Jetty Witte 18-19, Wil van Drooge 19-8 en Els van der Heijden 14-10. All Blacks: Florence Grieve 4-13, Janice Crow 6-0 en Morag Gordon 0-6. Pat Crwik, aanvoersteer van de Schot se basketbalkampioen barstte in snik ken uit. De rossige Schotse kon de schande nauwelijks verdragen. Voor de tweede maal waren de All Blacks in de eerste ronde van de Europa Cup voor 10637 in Edinburgh werd het in Am sterdam opnieuw een schuttersfeest voor de AMVJ-meisjes: 118—37. De Schotten waren zonder illusies aan dit toernooi gebonnen, maar op dergelijke grote nederlagen hadden zij niet gerekend. Coach Jack Gordon troostte Pat: „Trek het je niet aan, die Nederlandse kam pioen was nu eenmaal veel te sterk voor ons." Hij had gelijk. Na een wat zenuw achtige start kwam AMVJ, vooral door uitblinkste een aanvoerster Els van der Heijden, in haar spel. Regelmatig werd de score opgevoerd en binnen 10 minuten stond het 27—10. Hoe zeer AMVJ supe rieur was aan de AU Blacks bleek wel bij rust, toen stond de 10 nog steeds op het scorebord voor de Schotse dames.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 14