Amateurleiders huiverig voor komst profclub BEVOLKING ZANDVOORT A; ACHTER RAADSBESLUIT Dubbelprogramma voor sterk Seylla Stadion in Meren wijk of UVS-veld Vierde plaats daagt op voor de Bona Stars Korfbal in Rijndelfland Spartaanse gewichtheffers in nat. ploeg SLOTKOERSEN Wens sportorganisaties: Subsidie met twee miljoen verhogen „In bed hoor ik gebrul van motoren nog VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT (door Jan Preenen) LEIDEN Zeven vette amateurjaren heeft de voetbalgemeenschap Lei den achter de rug waarin de ruïnes ontstaan tijdens een ontnuchterende periode in het betaalde voetbal uit de weg zijn geruimd. Maar nu het in 1963 beëindigde optreden van UVS temidden van de profs nog slechts een dramatische legende is, hebben Menken Melk en koeltech- nicus Th. Nijssen het boek, met de pijnlijke geschiedenis weer ter hand genomen om er een vervolg aan toe te voegen. Rijten zij de snel genezen wonden weer open. In de ogen van de ervaren UVS-bestuurders dan, van wie sommigen met dat naargeestige verleden hebben afgerekend. toch oprakelen, dook UVS balbusiness Zonder steun van ge meente en industrie en strandde 't ten slotte niet omdat het geen krachten van allure kon aantrekken bij gebrek aan voldoende financiële draagkracht? Menken/Nijssen, het duo dat niet schroomt de ongetwijfeld zware weg in te slaan, wil dat parcours met een sterke Geen failliete boedel: i dat t t de verbeel- „We wilier ding spreekt", zegt T. Menken ideaal zou hij willen verwezenlijken on der het kritische, maar tegelijkertijd begerige oog van 300.000 mensen, die de agglomeratie Leiden omvat. Onder handelingen zijn gaande met verschei dene clubs, die niet bij name worden genoemd. Plan Wondergem De drie Haarlemse clubs, die elkaar zo beconcurreren? Holland Sport, dat blij kens uitlatingen van Sjaak Roggeveen zijn be9te tijd achter de rug heeft? Het is voorlopig tasten in het duister. Zoals het ook nog vaag is of de beide zaken mensen. die een „vreemd" team voor ogen hebben (jongens van buitenaf), na verloop van tijd Leidenaars willen integreren in de eventueel te vormen profclub. Hot is nu de stemming bij de Leidse I bestuurders, die zich ooit wel eens heb ben gebogen over het zgn. „Plan Won dergem", dat beoogde een profclub te formeren uit louter Leidse spelers? De Penningmeester Ouwerkerk van UVS is er duidelijk een tegenstander van om de gedachte aan betaald voetbal nieuwe impulsen te geven en doet er het zwij gen toe. Medebestuurslid Gerard Désar, zegt er aanvankelijk zeer sceptisch ge stemd over: „Ik denk niet dat men pre cies weet welke bedragen met zo'n plan zijn gemoeid. Er zal een garantiekapi- moeten zijn van vijf a achthonderd duizend gulden. Een half miljoen is dan beslist nog aan de krappe kant. Dan krijgen we het punt: hebben we daar- de spelers Voor vijfhonderddui zend gulden kun je geen Cruyff of Van Van Hanegem kopen. Je zal het dus zo dicht mogelijk bij huis moeten zoeken. eis is dan dat je zeer attractief voet bal speelt en bovenaan in een klas speelt. Er zijn te veel voetballeiders, die •club SVE moeten de Bona Stars naar Amsterdam-Noord voor de ontmoe ting tegen Landlust. Deze Amsterdamse ploeg, enige jaren geleden nog kam pioen van Nederland, is dit seizoen bij zonder zwak van start gegaan. Van de tot nu toe gespeelde vjjf eompetitiewed- strijden wist zij er slechts één in winst om te zetten, een benauwde overwinning op debutant FAC. Afgelopen zaterdag hadden de Fiat Stars slechts acht minuten tegenstand van enige betekenis; verder liepen zij over Landlust heen en wonnen met 98 62. Landlust toonde vooral gebrek aan conditie en de pas aangetrokken coach C. Burgert rekent dan ook op slechts enkele incidentele successen. Ais men zich nog herinnert dat Bona Stars het vorig seizoen zich ten koste van Land lust een plaats in de finalepoule ver wierf. dan is het begrijpelijk dat er De Leidenaars zijn hier echter voor ge waarschuwd en het feit dat Freek Witte zijn basketballplunje aan de wilgen ge hangen heeft, biedt voor het lange Bona Stars-trio Van Tuyll, Ruysenaars en Maassen voldoende perspectieven. Zij zullen slechts tegenstand van enige betekenis ondervinden van de harde, ge routineerde Amerikaan Virgil Dijkstra. Daarnaast blijven Van der Kroon, Rij- sewljk en Van de Bemt gevaarlijke jon gens, maar Bona Stars moet deze wed strijd gewoon in winst kunnen omzetten. Van de overige eredivisiewedstrijden is Punch-Suvrikri voor Bona Stars de meest interessante. Weet Suvrikri voor een verrassing te zorgen door Punch te verslaan dan kan Bona Stars naast Punch op de vierde plaats komen. De Leidse rayonploeg Essor, die tot nu toe nog niet zo succesvol was, speelt zaterdagavond in de Vijf Meihal tegen Jumpers. Deze Haagse ploeg, Bona Stars H. van Haver en Han Wal- laart, zal vooral door haar grotei Niet voor 1500,- Gerard Désar is drie jaAr uitgekomen het eerste team van het Roosen- daalse RBC. Zou hij opnieuw het betaal de voetbal willen instappen? „Als ik een goed salaris verdien. Niet voor 1500,- of 2500,-. Dan gaan we terug- en nog niets verdiende". Het vereiste aantal toeschouwers stelt Désar op 10.000. EDO, de club, die in Haarlem het meest gebukt lijkt te gaan onder de tweede-divisieclub 12 A 1300 bezoekers, concurrentiestrijd, trekt gemiddeld als Penningmeester W. H. Riebeek: „Dit was bij de start van het seizoen zo. Het :n Haarlem 7 a 8000. Vijf jaar geleden zijn er fusiebesprekingen geweest, maar die zijn op niets uitgelopen. Wij wilden, in tegenstelling tot de andere, alles op de toekomst ingaan". EDO, met wie contact zou worden ge zocht, voelde in 1963, bij het afscheid van UVS van het betaalde voetbal, reeds voor een fusie met de Leidenaars, maar bij onderzoek bleken de Spaavnestadbe- woners nog dieper in het voetbalmoeras te zitten dan de UVS'ers. Fortuna '54, de eveneens in nood verkerende Geleense club, werd daarop nog benaderd, maar ging niet op de voorstellen in. Pas later werd een samengaan met Sittardia als redmiddel aangegrepen. Als een bedrei ging van het amateurvoetbal, florerend in Leiden, wat de prestaties betreft, maar niet meer qua bezoekersaantal, ziet Roodenburg-voorzitter H. Uiterdijk de ontwikkelingen: „Als clubman ben ik enthousiast. Je mag alleen maar le- a, zoals wij Bert Jansen en Wim Rijsbergen hebben afgeleverd aan Sparta PEC. Het is nog heel vreemd gegaan c met die clubs. Niet zoals we dat met ADO hebben meegemaakt. Ze zeiden niet ze dat ze een contract hadden getekend. Ier van jullie. Plotseling hoorde je van we hebben belangstelling voor een spe- PEC liet dat 's zondagsavonds om half elf weten. De ervaring met het betaald voetbal is dus niet al te best. Je bent leverancier en wordt een derderangs club. Dat neemt niet weg dat ik geïnte resseerd ben in beter voetbal in Leiden". Hoofdklasser Die mening deelt ook collega-voorzitter Holswilder van LFC: „Ik zou dan meer voelen voor de invoering van een hoofd klas. In principe ben ik niet tegen be taald voetbal. Ik twijfel echter of het ben. Alleen het UVS-terrein zou dan met z'n capaciteit van 12.000 in aanmerking komen. LFC en Roodenburg ontlopen elkaar niet veel met 8000. Dat is te wei nig. LFC heeft dan nog iets meer ruim te gekregen, omdat het veld voor de lichtinstallatie iets is ingekort. De paden werden breder. Dat scheelde ons 2.000 Speelgelegenheid kan een struikelblok worden. Waar moet UVS, als het zijn hoofdveld afstaat aan de te vormen F.C. Leiden, zijn toevlucht zoeken? „Breng die nieuwe club onder in de Merenwijk", geeft Lugdunum-voorzitter J. F. Breede- veld als oplossing. „Nergens anders kun je bouwen. Parkeergelegenheid heb je elders in Leiden niet. Je zou er een stadion moeten neerzetten voor 20.000 De angst van andere clubbestuur ders, als zou het amateurvoetbal ten dode zijn opgeschreven, begrijpt hij niet: „Waarom zou dat opeens niet meer kunnen draaien? In Den Haag en Rotterdam gaat het toch ook goed?" le klasse A: Vicus 4-DKC 3; Crescendo 2-KNS 3; Ons Eibernest 7-Hou stand 1; C: ODS 1-VES 4; Fiks 2-Ons Eiland 3; SEV 1-ONDO 1; 2de klasse A: Cres cendo 4-De Algemene 4; Emma 1-For- tuna 4; Dubbel Zes 2-Die Haghe 6; B. Houtsnippen 3-Ready 4; Hou Stand 3- Zuiderkwartier 3; Danaiden 4-Phoenix 4; D: Warmond 27Tempo 1; Velocitas 2-DES 3; Ons Eiland 4-KNS 4; 3e klas se A: GKV 4-Zuiderlcwartier 4; Raven 2-Noorderkwartier 2; Fortuna 5-Aio 3; Sportlust 1-Achilles ,6; C: Avanti 3- VES 5; Meervogels 1-VEO 4; Madjoe 2- Top 3; 4e klasse A: Noorderkwartier 3-Phoenix 6; KVR 2-Hou Stand Kwiek 5-Sportlust 2; Ready 5-! C: Pams 4-Ready 6; Excelsior den 5; Hoekse 3-SEV; Junic GKV-ALOFortuna B-Die Haghe; DKC-Ons Eibernest B; 2A: Excelsior- Top; Valto-VES; Pemix-DES; B. Per- nix B-Top B; Tempo -ONDOFluks»N)- nix B-Top B; Tempo-ONDO; Fluks(N)- (L) -Meervogels; Danaiden LEIDEN - Zondag a.s. wordt de lan- denwedstrijd Nederland-Luxemburg in Dordrecht gehouden. Van de L.K.V. De opgenomen, het middengewicht en Dick van 't Rie in het zwaargewicht. Dit is voor v. maal dat hij in het zwaar 'tig onderkomen i White Citystadion sluit de poorten LONDEN Hel White City Stadion Londen, gebouwd voor de Olympi- he spelen van 1908, gaat de poorten uiten voor atletiekwedstrijden. De secretaris van de Britse bond voor teuratleten, Arthur Gold, bevestigde dat alle lationaïe atletiekwedstrij- Chrj Stadion in Zuid-Londen zullen worden gehouden. De Britse bond voor windhondenren- nen, eigenares van het White City Sta dion, heeft al enige tijd geleden beslo ten een nieuw stadion te bouwen, dat echter geen 400-meterbaan krijgt. LEIDEN Het programma voor Seyl la is dit weekend bijzonder druk. Het eerste team heeft weer een dubbelpro gramma. Zaterdag gaat het op bezoek bü STH/TSB, waarna bet zondag thuis speelt tegen de nienwe formatie Tilburg '70, 't vroegere Irene. Het gemak waar mee Seylla de „Ereklas" tegenstanders dit seizoen oprolt wijst op twee ruime overwinningen. De Brabanders konden de eer zelfs niet redden in de eerste ontmoeting, STH/ TSB gelukte dat netaan. De Hagenaars moeten echter hun kopman Peter Joëls voorlopig missen, waardoor alleen de nog steeds zwakke Onis voor tegen- punten in aanmerking komt. Zelfs zon- Seylla geen problemen. Het reser ve-team moet tegen NO AD tot een over winning kunnen komen; het gelijkspel in de eerste ontmoeting was een bla mage, niet voor herhaling vatbaar. Wanneer De Treffers zaterdag in Rot terdam tegen Twenty One Up tot een overwining komt, is de Veense club ver zekerd van een plaats in de promotie- groep. De wedstrijd is voor de Rotter dammers té belangrijk om hem cadeau te geven. Gecombineerd met de magere resultaten van De Treffers kan er dus nog veel gebeuren. TOV moet naar Den Bosch om daar Never Despair te gaan tonen de betere vorm bereikt te hebben. Puntloos Never Despair zal de Noordwijkers niet van een overwinning kunnen afhouden. Voor Docos is de strijd voorlopig gestre den. Tegen koploper Maasvogels zal daarom geen succes kunnen worden ge- Okker/Riessen in halve finale geplaatst door in de kwart- Amerikanen Arthur Ashe en Iston te verslaan. De setatan- 3—6, 6—3 en 7—6. Seylla 3 vindt in Treffers (Bovenkara- pel) een tegenstander van de lagere orde. Wanneer het geen speler behoeft af te staan aan een van de hogere teams wordt het 100. Het Veense De Tref fers 3 gaat op bezoek b(j de dames van REA en zal in Amstelveen de punten moeten af gr ven. Steeds Vooruit vindt een lastige nstander in 21-Up 2; er zit voor he nimaal een gelijkspel in. ATTC/Boot gaat op bezoek bij Sala- ianders 2, hetgeen geen lijke barrière is. Ook Seylla 4 heeft geen tegenstander van allooi. Zijn opponent in dit weekend is Aloysius 2, dat be tekent voor Seylla twee punten erbij. VDO kan zich uitleven van de vorige week tegen De Treffers 2 geleden neder laag, dit ten koste van Seylla 5. De liet tot het i i De Treffers (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Voor morgen de laatste koersdag van het jaar op Doln- De eers' gramma i de startboxei i één i Het pro- luidt: Hilversumprüs (2140 m, met trio): Im port N - Intrepid Girl - Ingrid K. Out sider: Internationaal. Tot ZiensprUs (ren, 2000 m, 1ste afd.): Forest Star - Johan - Flanagan. Wolvegaprüs (2000 m, autostart, met trio): Geisha Double - Iwan Mac H - Irma van Double. Outsider: Iliza. Gelscnkirchcnprüs (1600 m, autostart): Ingrid Hanover - Dixy - Grand Geste. Tot ZiensprUs (ren, 2000 m, 2de afd.): Big Boss - Sir Edward - Baboon. Out sider: Halewijn. ïslaUenprUs (2100 m): Anton - Calu- Cagncs sur Merprjjs (2000 m, auto start, voor amateurs): Comet Volann Egyptian Princess - Fils du Coq d'Or. DEN HAAG 1 .niseerde i Nedei nd is i dat het jaar irganisaties een jaar van stagnatie en teruggang dreigt te worden, als de Tweede Kamer volgende week bü de begrotingsbehandeling van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelük Werk niet besluit de post subsidies voor de landeiyke sportorganisaties drastisch te verhogen. Gedacht wordt aan een suppletie van twee miljoen gulden. JACKIE STEWART ZANDVOORT De bom is ontploft in Zandvoort. Een prin cipebesluit van de gemeenteraad om het eerste en enige wedstrijdcircuit in ons land over enkele jaren op te doeken om er een andere bestemming aan te geven, heeft de Neder landse autosportwereld letterlijk op zijn kop gezet. De KNAC, de NAV en de Stichting Touring Zandvoort, de beheerder van het circuit, hebben de laatste dagen allemaal een hoge toon aangeslagen om uiting te geven aan hun spontane veront waardiging over deze beslissing. Maar de man die de bal aan het rollen bracht hult zich momenteel echter in stilzwijgen Gemeenteraadslid A. J. van der Moolen, een PvdA-vertegen- woordiger heeft dinsdagavond zijn mening naar voren gebrach waarna zijn voorstel werd aangenomen en met wat bereikt if stelt de Zandvoorter zich voorlopig tevreden. Hij wacht lot de emoties na de schok in de autosportwereld weer wat tot bedaren zijn gebracht. Hij wil wel uitleggen waarom hij zo'n voorvechter is van sluiting van het circuit. „Kijk vroeger was er niets aan de hand. Het circuit lag midden in in de duinen en niemand stoorde zich eraan wat er plaatsvond. Maar ook Zandvoort breidt uit. Er is mo- enteel op nog geen 150 :and wijk^ van er wonen of hebben geen zekei luidshinder" Vluchten gaf aan al jaren bestaande onvrede, op handen. Mannequin Nina Bakker, woonachtig in de omstreden wijk van het plan Noorderduinweg, laat geen twijfel over aan haar mening: als iedereen op -zondag lel ik "vaak de deur uit. Als c rijk zelfs laart dat hel kunnen verstaan. „Ik wacht dan maar even totdat het lawaai voorbij is. Maar Ik kan me heel goed voorstellen dat de mensen die er wonen er gek van worden','. Tegen die geluidshinder in Zand voort is niets te doen al zou men de beste instituten van de wereld daar voor inschakelen. Tot het verweei van de instanties die belang hebben bij het in stand houden van het circuit, behoort vaak het motief dat de autosportwereld een toeristische attractie is voor de Noordhollandse badplaats. De middenstand profiteert daarvan zegt men dan. Dat bestrijdt penningmeester Heino van de Zand- midder zakenmensen hebben niet ve< het publiek dat naar de aui komt kijken. Onze ervaring „De die niet het tegenovergestelde is waar. Zij houden bezoekers weg. waar de middenstand wel wat aan heeft. Ook de heer Van der Moolen deelt die mening. „Ach ik geloof niet dat Zandvoort zoveel bekender is ge worden door 't circuit. De reputatie in ons land en ver daarbuiten hebben Waar alles feit, dat de overgrote meerderheid van de raad vindt dat het circuit niet meer past in het beeld van Zandvoort. Men zit er echter mee in zijn maag. Een circuit hoort, vindt men in de raad, veel beter ergens thuis op de hei waar de geluidshin- Na het prin cipe-besluit begint men zich pas goed te realiseren, wat de gevolgen zijn. Men moet niet vergeten dat het circuit van Zandvoort van een jaar lijkse opbrengst aan vermakelijk heidsbelasting voor ongeveer vier ton zorgt. „Geen postje", en dat be aamt de heer Van der Moolen volle dig dat een kleine gemeente als Zandvoort zomaar achteloos van de hand laat schieten. Daarom is ook eerst een principe-voorstel voorge dragen aan de gemeenteraad. De nogal schokkende en bekende uitslag bestond uit twaalf stemmen voor en slechts vier tegen.., wat ook al weer duidt op een vrij grote eensgezind heid. Alleen de burgemeester en wet- voort, dat de tijd nog niet rijp was voor dit principe-besluit. De heer Van der Moolen weer. „De bedoeling mogelijke exploitatie van het Reserveren Vooral ontwikkeling NV De kritiek op de racesport bereikt een hoogtepunt. Een principebesluit om het circuit van Zandvoort, waarvan deze archieffoto, op te heffen, is al aan- serveren voor de bouw en exploitatie van het door architect A. H. Bahm van het Europroject ontwikkelde project „Zandvoort 12 maanden zo mer" zal nu door B. en W. worden bestudeerd. De heer J. B Th. Hu- genholz, directeur van de stichting touring Zandvoort, die ook aan het hoofd slaat van de plaatselijke VW, heeft al laten weten dat hij geen enkel bezwaar heeft tegen dit pro ject Van 30 tot 40 miljoen gulden, omdat de sluiting van het circuit geen eerste vereiste is. Het binnen terrein is er namelijk groot genoeg maanden zomer wil hebben zonder Zijn humor in deze zaak geeft aan dat hij nog niet gelooft in het door gaan van de sluiting „Men wi] er bij de eerste gelegenheid vanaf, dat Deze subsidies aan sportorganisaties worden uitgekeerd krachtens een rege ling, die in 1967 na overleg tussen de georganiseerde sport en het ministerie tot stand kwam. Het doel was in de kos ten van het administratief en organisa torisch apparaat en voor een aantal pro paganda- en opleidingsactiviteiten de Na een aanloopperiode van twee jaör ,ou het ministerie het gehele pakket voor Omdat het geld in de Nederlandse Sport Federatie uit de totogelden voor een bijdrage van respec tievelijk 908.500 en 466-350 gld. De ge organiseerde sport in Nederland zegt in een brief aan de leden van de Tweede „De suDsidie-adviescommissie advi- serde voor 1970 een totaal bedrag van 5,9 miljoen uit te keren. Toegestaan werd 4,7 miljoen, waarvoor in de kos ten van de sportbonden en overkoepelen de organisaties niet voor 60 procent, maar slechts 47 procent wordt gesubsi dieerd Voor 1971 dreigt de situatie voor de sport nog ongunstiger te worden. De subsidie-adviescommissie acht voor dat jaar een stijging van het totaal subsidie bedrag tot 6,7 miljoen noodzakelijk, het geen gezien de forse kostenstijgingen, die belangrijk zullen uitgaan boven hetgeen werd verwacht, en de uitbreiding van het aantal organisaties dat voor subsidie in aanmerking wil komen, thans als mini maal moet worden aangemerkt. Het is dan ook zonneklaar dat het voor 1971 ge raamde bedrag van 4,8 miljoen nog aan zienlijk minder dan 40 procent van de subsidiabele kosten zal kunnen dekken. Anders gezegd: de overheid ziet kenne lijk geen kans de subsidieregeling ook maar enigszins bevredigend uit te voe- De schrijvers van de brief stellen voorts vast, dat volgend jaar voor veel sport organisaties een stagnatie kan ontstaan. Zij besluiten hun schrijven met de woor den „De georganiseerde sport in Nederland wil dit schrikbeeld niet accepteren. Zij verlangt daarom van het parlement dat de post oh der artikel 155 van de begro- ♦•'"1 1971 van de minister van Cultuur, reatie en Maatschappelijk Werk met e miljoen gulden wordt verhoogd, zo dat de integrale uitvoering van een door verheid zelf ingestelde subsidierege- --o enigermate wordt benaderd. Alleen dan kan het werk van de Nederlandse sportorganisaties ten behoeve van de n twee miljoen sportbeoefenaren, in komende jaar op bevredigende wijze worden voortgezet". De ondertekenaars van de brief aan de den van de Tweede Kamer zijn: jhr. r. A. Feith, voorzitter Nederlandse Sport Federatie, pref. dr. J. H. Christiaan- 'oorzitter Nedeilandse Christelijke Sport Unie. H. Stapel, voorzitter Neder landse Culturele Sportbond, G. Kruyver, voorzitter Nederlandse Katholieke Sport federatie.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9