Hessel v. d. Wal moet in PePijn Paul van Vliet doen vergeten 15ctcadeau ENGELANDS GEVAARLIJKSTE GANGSTER NA STORMLOOP IN FLAT OVERMEESTERD Amalrik ontkent schuld Kamer wil uitspraak over tweede Hoog ovens Generaals volgden verkeerde spoor 15ctverdiend „HELAAS HEB IK EEN TE GELUKKIGE JEUGD GEHAD' mensen wat een mensen Woningbouw Amstelveen stagneert DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 „Nee, ik heb geen ongelukkige jeugd gehad, helaas, ik bulk niet van de aggressie en de frustraties, maar ze zeggen dat jé die nodig hebt om vandaag de dag een goed stuk cabaret te kunnen maken. Daarom kan ik er wel eens over inzitten, dat ik in mijn jonge jaren als zoon van een hoofd MAVO onbekommerd mezelf af .heb lopen reageren in de groene Friese weiden rond Wommels, Hennaarderadeel en Utingeradeel. Als ik geweten had, dat ik later nog eens zo nodig publiek moest vermaken met liedjes en praatjes, dan had ik het misschien vroeger allemaal heel anders gedaan. Mijn vader was een ruimdenkende man, die je je vrijheid gunde. Ik waardoor hem nog, maar toch had ik beter flink de pest aan hem kunnen hebben, want uiteindelijk moet die frustratie, die je nodig hebt voor het cabaret, ergens vandaan komen. Maar misschien heb ik meer frustraties dan ik zelf wel weet. En wie weet hoe diep ze zitten. Want als je nagaat was mijn broer vroeger altijd de grappigste thuis. Een geboren cabaretier, zou je zo zeggen, de Toon Hermans van de famijie. Wat is er van hem geworden? Tandarts in Staphorst, waar het plomberen bijna als een onzedelijke handeling wordt beschouwd, als een aantasting van iemands zeer persoonlijke intimiteit." Dc authentieke Fries Hessel v. d. Wal, die als student i n Groningen terecht- kwam en als cabaretier de opstandige inspiratie van Amsterdam als leefmilieu koos, staat sinds enige jaren met stijgend succes zich misschien wel op die broer af te reageren. Want Hessel ging na een onafgemaakte studie tandheelkunde als volksvermaker het podium op, eerst in Groningen, later in het Amsterdamse Lurelei, het Haagse Diligentia en momenteel in het theater PePijn, dat Paul van Vliet heeft vrijgemaakt door zo vriendelijk te zijn op tournee te gaan en die hij nu moet doen vergeten. „Zo gezien sta ik misschien wel avond aan avond mijn broer te vermoorden. De titel, waaronder dit gebeurt, is nogal veelzeggend: „De heren worden bedankt". Er zit wellicht meer wrok in me dan zo op het eerste gezicht lijkt, zelfgemaakte tekst opvallend minder moeite had dan met de techniek. Altijd bleven er Wel decortjes en gordijntjes hangen op momenten dat de techniek voor het pakkende effect moest zorgen. En ook als ik marionettenmannetjes of marionettenvrouwtjes liet sterven, lagen ze altijd nog een hele tijd te zieltogen, omdat er touwtjes bleven haken. Ik heb me leren troosten met de gedachte, dat doodgaan op het toneel Maar je weet nooit waar het vandaan komt en sta ik me wel op heel andere dingen te wreken. Dan moet ik er bijvoorbeeld aan denken, dat ik als jongen thuis poppenkast en marionetten maakte en speelde en dat ik met de altijd al een moeilijke zaak is geweest, waarvoor zelfs de beste toneelschool nog niet de juiste oplossing heeft gevonden. Je hebt best kans, dat ik voor bet cabaret heb gekozen om al deze jeugdfouten te vereffenen. In elk geval is de behoefte aan cabaret altijd LONDEN De gevaarlijkste ontsnapte bandiet van Engeland, John McVicar (30), is gisteren op dramatische wijze gearresteerd in de Zuidlondense gemeente Greenwich. Hij bood geen tegenstand. Detectives van de vliegende brigade en ongeveer veertig politiemannen (Van onze correspondent R. Simons) in uniform omsingelden de flat waarin McVicar zich schuil hield. Het adres van zijn schuilplaats was door andere leden van de onderwereld aan Scotland Yard verklikt. Zij kunnen nu een beloning van tienduizend pond opstrijken. VERRAST DOOR SOVJETVLAG OP VLIEGVELD De deur van de flat werd met een loper geopend. Een aantal politiemannen stormde binnen om McVicar, die een zeer forse man is, te overmeesteren. Even later stapte hij gedwee in een politiewagen; die onmiddellijk wegreed. In dezelfde auto zaten twee vrouwen. McVicar ontsnapte op 29 oktober 1968 uit een streng bewaakte vleugel van de gevangenis van Durham, in Noord* Engeland. Hij had drieëntwintig jaar gekregen wegens talrijke gewapende^ inbraken eri vuurgevechten met de politie. Omdat hij zo sterk is als een beer wordt McVicar de gevaarlijkste gangster van Engeland genoemd. Toen hij uit 'de gevangenis van Durham ontsnapte, was McVicar vergezeld van Walter „Engelengezicht" Probyn (37), die zeventien jaar moest uitzitten, omdat hij een politieman beschoten had en van de Londenaar Joseph Martin (34), ver oordeeld tot levenslang wegens moord. Probyn en Martin werden echter spoedig weer gegrepen. MsVilar komt uit Noord-Londen, wat volgens de Zuid- londenaren beslist geen aanbeveling is. Hij was een tijdje autohandelaar. In 1966 ontsnapte McVicar met zes andere gevangenen uit een autobus, die hen naar de Parkhurstgevangenis van het eiland Wight moest brengen. Hij ver keerde vier maanden in vrijheid. Op een mooie dag werd McVicar, toen hij met ADVERTENTIE aanwezig. Bij alles wat er om me heen gebeurt, bekijk ik of er een goeie grap in zit of een gevoelig dingetje. Zo werd ik een keer getroffen door een standbeeld, dat troosteloos in de regen stond te staan. Ik verplaatste me in Hessel: „Er zit misschien dan op het eerste gezicht wel lijkt". het standpunt van dat standbeeld en het resultaat is nu, dat ik op de Bühne op een voetstuk ga staan en van daaruit de laag bij de grondse woelingen meewarig bekijk. Daar schrijf ik dan een hele tekst op met zoveel mogelijk woordspelingen erin en streep dan later alle zinnen eruit, waar geen woordspeling in zit, want de klant eist h'ondèrd procent en die kan ik rifet afschepen met lége frazéh. Do mensen moeten eisen kunnen stellen aan het produkt, dan krijgen zo er ook respect voor, zoals ook voor het gezag. Ik persoonlijk bijvoorbeeld heb niets tegen een politieagent. Goed, ze gaan wat anders gekleed dan de gemiddelde burger en ze dragen het haar kort. Maar wat geeft dat als ze het geregeld wassen. Moet je nou links gaan staan met het cabaret of rechts? Ik weet het niet. Ik weet alleen dat als het in de wereld goed wil marcheren, het een kwestie wordt van links-rechts, links-rechtsDit is een waarheid als een koe, die je kunt uitmelken tot in lengte van dagen. En elke zaak heeft nu eenmaal twee kanten. Ik ben vrij opgevoed en hoefde niet naar de kerk, maar ik was jaloers op kinderen, die wel mochten, zoals die kinderen wel weer jaloers op mij geweest zullen Te bescheiden „Ja, er zijn inderdaad mensen, die mij als cabaretier te bescheiden vinden. Dat had ik trouwens al heel vroeg. Op de lagere school moesten we eens een gedichtje voordragen. Alle jongens kozen iets uit een boek. Ik maakte zelf wat. Mijn eerste twaalf regels rijm. Het viel goed, maar ik heb nooit durven vertellen, dat het eigen werk was en de meester vroeg nergens naar. Had-ie best eens kunnen doen. Toen ik later een eigen cabaretgroep vormde en het Groningse land bereisde, stond ik ook niet vooraan bij het voetlicht. Maar later moest ik natuurlijk wel als Hessel v. d. Wal voor de dag komen, loen ik cabaretprogramma's ging doen voor de RONO, de regionale omroep in het noorden. Het eerste liedje, dat ik voor de radio schreef, heb ik door mijn vader laten zingen. De man draaide er zijn hand niet om, want hij ging zelf amateurcabaretier door de provincie. Maar wie zal het zeggen heb ik t 'wel gehoopt, dat hij zou afgaan, stilte natuurlijk en onbewust, want beetje zoon houdt zijn vader hoog en vooral ik de mijne, maar merkwaardig j genoeg droomde ik in die dagen van I een grootse toneelcarrière, waarbij de i rol van Hamlet, de yaderhater, j bovenaan ^op mij 9 lijstje stond. En nu ik dat achteraf overdenk, is dat eigenlijk"" ook weer.zo'n voeg teken. Het gekke was, dat ik bij het zeggen van mijn teksten voor de radio dikwijls grimassen stond te maken of ideeën kreeg voor speelscenetjes of het uitbeelden van typen. Dat ei kon ik voor de radio natuurlijk niet kwijt. En zo is het eigenlijk gekomen, om met frater Venanti us te spreken, dat ik als eenling solocabaret ging doen, eerst onder de titel „Land in zicht", waar ik in een jaar tijd 200 voorstellingen van gaf. Heel wat voor een beginneling. En nu is het dan „De heren worden bedankt" geworden. Dat mag ik overigens wel zeggen, dat de heren bedankt worden, want al sta je er dan alleen voor, ik heb heel wat te danken aan m'n vaste pianist en melodiemaker Hans Kwakkel, maar niet minder aan Pier Tania, bekend van de t.v. en later als cultureel ambtenaar van de stad Groningen een van mijn beste stimulatoren, net als Fons Jansen, een zeer beminnelijk mens, die bedachtzaam de botte puntjes uit je programma slijpt. En als ik het dan toch over „heren" heb, verontschuldig me even, maar dan mag ik mijn vrouw Ada niet vergeten. Zij ontwerpt mijn toneelkostuums en zet ze ook in elkaar. Op haar probeer ik altijd weer mijn teksten en grappen uit. Dat is een hele opgaaf en ik begrijp dan ook best, dat ze zo nu en dan tegen mij zegt: „En nu wordt er vandaag niet over cabaret gepraat". Daar heb ik begrip voor. Ik ga dan de straat op. Daar liggen uiteindelijk de onderwerpen voor het oprapen. En de vrouw is er niet om grappen op uit te proberen". TON OLIEMULLER MOSKOU (AP) Bij de opening van het proces in Sverdlovsk heeft de Rus sische schrijver Andrejt Amalrik ont kend zich schuldig gemaakt te hebben aan belastering van de Sovjet-Unie. Verder weigerde Amalrik vragen te be antwoorden omdat hij het proces als ..illegaal" beschouwt, zo hebben vrien den van de schrijver in Moskou ver- De schrijver van het boek „Zal de Sovjet-Unie tot 1984 blijven bestaan?" wordt, sinds hij vorig jaar mei in zijn woning in Moskou werd gearresteerd, gevangen gehouden in Sverdlovsk in het Oeralgebergte. Vlak voor het pro ces werd beslist dat dit niet voor de plaatselijke rechtbank maar voor de arrondissementsrechtbank gehouden zou worden. De vrienden vertelden dat zijn enige getuige, zijn echtgenote Giselle, daarvan niet op de hoogte werd ge bracht, maar dat de getuigen-a-charge wel per bus naar de arrondissements rechtbank werden overgebracht. Later kreeg zij toestemming naar binnen te gaan 'om toch te getuigen. „Niet Rotterdam maar regering moet beslissen" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nclissen (E- conomische Zaken) ontkomt er niet aan om wat duidelijkheid tc scheppen over dc voorgenomen vestiging van een Hoogovenbedrijf op de Maasvlakte. Bij dc behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Ka mer heeft de PvdA gisteren erop aan gedrongen dat de Kamer gelegenheid krijgt zich uit te spreken, alvorens een definitieve beslissing over de vestiging worden genomen. Drs. Nederhorst dien de hiertoe een motie in. De heer Nederhorst zei er begrip voor te kunnen hebben, dat de gemeen teraad van Rotterdam in dit stadium over meer gegevens beschikt dan de Kamer. Maar het ging hem te ver, als ministers regelmatig over deze zaak spreken met B. en W. van Rotterdam en de Tweede Kamer van elke inlich- van Economische Zaken dient een spe ting verstoken blijft. Wie beslist er nu eigenlijk, de gemeenteraad van Rotter dam of de regering? vroeg de socialisti sche woordvoerder. Hoe de beslissing ook moge uitvallen, de Kamer dient zich hierover een oordeel te kunnen Drs. Van der Mei (CHU) vroeg zich af of er nog alternatieve mogelijkheden zijn als Rotterdam, Rijnmond en de provincie Zuid-Holland hierover niet tot overeenstemming komen. Dr. Goud zwaard (AR) vroeg aandacht voor een „brrekening" van de milieuproblemen die aan vestiging van een hoogovenbe drijf verbonden kunnen zijn. De WD'er Joekes had zich nogal verwonderd over de deining rondom vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte. Hij beschouwde dat project als een uiterst belangrijke bijdrage aan de industriële structuur en de wel vaartsbasis van ons land. Het staalbe drijf op de Maasvlakte moet er komen, meende hij, mits aan stringente voor waarden voor de milieubescherming wordt voldaan. De pacifist Wiebenga, dr. Goud zwaard, dr. Imkamp (D'66) en drs. Neder horst vroegen, mede in dit verband aandacht voor het milieubeheer in de ische politiek. Op het ministerie ciale afdeling milieubeheer te komen, verklaarde drs. Nederhorst. De heer Goudzwaard zei dat de integratie van het milieubeheer in het economisch be leid in de grondverf is blijven steken. Volgens dr. Imkamp dient er zelfs een adviesorgaan voor de uitbreiding van de chemische industrie en de raffina derijen te komen. Jeugdige snelheidsduiveltjes, hoewel die snelheid nogal meevalt, zijn de Duitse broertjes Reiner en Ralph Ringelberg, respectievelijk negen en zeven jaar. Ze zyn verslingerd aan zijspanraces, doen al twee jaar mee aan jeugdwedstrijden en mogen zich kampioen noemen van hun klasse te midden van zo'n tienduizend concurrenten, die zelf een zijspancombinatie in elkaar hebben gesleuteld. Duitsland verwacht een rage in de jeugdmotorsport. Op de Keulse tweewielerbeurs, die onlangs werd gehouden, werden motorfietsjes ten toon gesteld met tweetaktmotgren, die het vehikel een snelheid van tien kilometer kunnen geven. Overigens komen die twee broertjes ook niet veel hoger. Vandaar snelheidsduiveltjes. ANKARA (AP) De landing, op 21 oktober, van het Amerikaanse vlieg tuigje in de Sovjet-Unie met aan boord twee Amerikaanse generaals, een Turkse kolonel en een Ameri kaanse majoor, de piloot, waa eigen lijk een vrij komische zaak. Men maakte een tocht in het Turkse grensgebied in een U-8-machine van het Amerikaanse leger en was op weg naar het vliegveld van Kars, in Tur kije. De piloot maakte een fout, haalde twee spoorwegen door elkaar, en kwam zonder het te weten boven Sovjetgrondgebied terecht. De ma chine werd niet door Sovjetjagers „opgevangen". Toen ging men lan den, naar men dacht op het veld van Kars, en keek toen de machine aan de grond was al uit naar de wagen, die hen zou komen halen. Die kwam ook, maar voerde, tot ieders ver bazing, geen Turkse vlag, maar de bloedrode van de Sovjet-Unie. De piloot wilde maar weer gaan op stijgen, maar één van de generaals zei, dat men dit beter maar niet kon doen. Uit liet voertuig stapte een Sovjetofficier en na een hoop geba rentaal werd het de. man duidelijk wat er aan de hand was. Men ging het gebouwtje op het vliegveld bin nen en na een uur verscheen er ie mand die als tolk kon optreden. Toen het bleek dat de Amerikanen „per sonen van hoge rang waren" weid de zaak Steeds belangrijker en stelden de Sovjets zich in verbinding met steeds hogere officieren en functio narissen van hun eigen kant. Ten slotte liep er ook een hele ploeg ver talers en tolken rond. De vier oficieren generaal-majoor Edward Scherrer, brigade-generaal Claude McQuarrie jj^., kolonel Cevat Denli en majoor-vlieger James Rus sell werden na de ondervraging naar een comfortabele villa gebracht en daar geïnstalleerd. Duidelijk was geworden, dat. zij door het slechte weer de weg waren kwijt geraakt. Men volgde de spoorweg die van Erzurum naar Kars, het reisdoel loopt en toen men na een hevige bui weer goed zicht kreeg was die spoorweg verdwenen. Even later werd er weer een zichtbaar. Die werd ge volgd en zo kwam men op het Sov jetvliegveld van Leninakan terecht. (ADVERTENTIE) vier andere gangsters in een auto zat, door een politiewagen nagezet in tZuid- Londen. Het was een achtervolging zoals in een film. Beide wagens raasden met een snelheid van 128 km per uur door de straten. De bandieten vuurden vijf tien schoten naar de politie. Zij waren gewapend met afgezaagde karabijnen en revolvers. Na een gevecht van man tegen man, overmeesterde de politie, die zich alleen met gummiknuppels kon ver dedigen, vier van de gangsters, maar McVicar ontsnapte weer. Een tijd later werd hij door detectives van de vlie gende brigade gearresteerd in een flat gebouw van de Londense gemeentel Battersea. Beleefde klant Nadat McVicar gisteren opnieuw ge vangen genomen was, verklaarde een zegsman van de politie, dat zijn identificatie moeilijkheden opgeleverd had. „Hij heeft meer haar dan vroeger", aldus de woordvoerder, die eraan toe voegde dat McVicar kennelijk geen bezoek van de vliegende brigade ver wachtte. Hij had geen revolver op zak, maar in de flat werden wel vuurwapens gevonden. Een winkelier uit de buurt zei, dat McVicar ruim een jaar een van zijn beste klanten was geweest. „Ik kende hem als meneer Squires", ver telde hij, „die regelmatig met zijn vrouw een knappe jonge blondine bij mij in de zaak kwam. Zij kochten dan telkens twee flessen champagne van twee pond per" fles. Hij was zeer beleefd, vriendelijk en voorkomend en zag er welgesteld uit". McVicar wordt nu door de politie ondervraagd in verband met een aantal bankovervallen en andere grote dief stallen, die de laatste twee jaar in Londen gepleegd zijn. Scotland Yard vermoedt, dat McVicar deze misdaden georganiseerd heeft. C.J.P. verhuist naar Sclieveningen DEN HAAG Met ingang van de- cembér zullen de CJP-totaal-thea ter avonden niet meer gehouden worden in het Theater In De Steeg. Er waren bezwaren tegen de vaste rijen stoelen, de geluidshinder en de vaste theater vorm. Men zocht naar een meer flexibele ruimte en meent nu ge slaagd te zijn in het YMCA-gebouw aan de Seinpoststraat te Schevenin- gen. Zondag 22 november speelt voor. het laatst in In De Steeg de 50e CJP- avond. Tot 9 uur kan iedereen vrij optreden. Nadien komt dichter en pu blicist Kees „Door eigenmachtig Schiphol" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens burgemees ter D- Rijnders van Amstelveen is, nu de Schipholdirectie het vliegverkeer op de oude startbaan 14-32 wil gaan intensive ren, de maat vol. Als gevolg van de te verwachten geluidsoverlast kan de op het program staande uitbreiding van zijn gemeente met 8.000 woningen voor 30.000 mensen niet doorgaan. De burgemeester heeft bezwaar tegen de wijze, waarop Schiphol steeds weer zonder overleg de randgemeenten zijn wil oplegt. Hij heeft bij de Schipholdirectie en bij minister Bakker van Verkeer en Water staat geprotesteerd en tracht momenteel de gemeenten rond Schiphol samen te krijgen tegen het eigenmachtige beleid van de luchthaven. VS LEVEREN ISRAËL BOM TEGEN SAM-3 LONDEN (AP) De Verenigde Sta ten leveren Israël een geavanceerd type vliegende bom, die één klap de Egypti sche raketbases met SAM-3 rakettèn aan het Suezkanaal kan wegvagen. Dit wordt in het Londense dagblad Daily Telegraph beweerd door dc luchtvaart correspondent. commodore E. C. Donald- Hij zegt dat de bommen ontwikkeld zijn uit de Duitse vliegende bommen, die aan het eind van de tweede wereld oorlog op Londen werden losgelaten. Zij worden volgens Donaldson in „vol doende hoeveelheden" naar Israël ver scheept. Naar verluidt is de vliegende bom voorzien van een automatische doelzoe- ker en is het wapen „betrekkelijk goed koop." De vliegende bom heeft een ac tieradius van 320 kilometer en vliegt sneller dan het geluid, waardoor het „een ernstige bedreiging voor de veilige militaire basis van Egypte kan vor men." Aldus Donaldson. Het Ameri kaanse ministerie van Defensie weigert ieder commentaar. Partij postzegels brengt Israël in verlegenheid TEL AVIV (AP) Duizenden Israëli sche postzegels met het Hebreeuwse woord voor God, Jahwe, zijn uit de cir culatie genomen, omdat orthodoxe Joden het godslasterend achtten om aan derge lijke zegels te likken. De PTT zit thans met die zegels in de maag, omdat zij voor eeuwig in een kluis moeten worden opgeborgen daar ver nietiging volgens de opvattingen van orthodoxe joden eveneens ongepast zou Het woord Jahwe is op de zegel van vijftien agora nauwelijks zichtbaar. Het woord staat middenin een Davidsster op de muur van de grote synagoge van Tunis, die op de zegel staat afgebeeld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9