Gevaar apc-tabletten omstreden zaak in medische literatuur Partnerruil bij pinguins. EUROPESE BENDE VOOR BELGISCHE RECHTER Falende regie in ,De Zelfmoordenaar Kamervragen Kampen-BB Brits veto over resolutie Rhodesië Fusie van melkfabrieken Tot 15 november 8.90 Daarna weer 18.50 Boek van de Maand. Terreur van pasja's in Noord-Libanon Voor miljoenen buitgemaakt Proces tegen Amalrik Inhaalverbod deel rijksweg 4 SPORTTOTO 16 EN 17 Zandvoort wil circuit kwijt WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) UTRECHT Enige tijd geleden hebben enkele Belgische professoren hun mening uitgesproken over het gebruik van phenacetine in a.p.c.- tabletten. Zij kwamen zelfs tot de conclusie, dat het beter was de ver koop van deze tabletten geheel te stoppen, omdat juist de phenacetine tot zeer ernstige nierklachten aan- volksgezondheid in Nederland heeft hierop geantwoord, dat overmatig gebruik van welk geneesmiddel dan ook, schadelijk is. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst, heeft nog geen bepaalde mening uitge sproken ten aanzien van het gebruik In de wetenschappelijke wereld leeft echter de overtuiging, dat overmatig gebruik van de a—component, een salicyl-zuurverbinding, irritatie en lichte bloedingen van het maag slijmvlies kan geven. Dit. in het bij zonder bij mensen, die reeds maag- slijmvliesontstekingen of maagzweren hebben geleden of De p-component van genoemde ta bletten bestaat meestal uit phenace tine. Overmatig gebruik door kinde ren b.v. door „snoepen" kan vergiftigingsverschijnselen geven, waarbij veranderingen in het bloed optreden. Belangrijker is echter de regelmatig chronisch de medisch c.-tabletten, etenschappelijke za vakbladen reeds de i gebruik. Dit is vaak hel naar de dokter te lopen val bij Afwijkingen na over matig gebruik schijnselen kunnen optreden. Som mige daarvan b.v. slapeloosheid, /ermoeidheió en hoofdpijn kun- ïen het gebruik weer stimuleren, ontstekingsachtig proces in de nie ren. Bepaalde publicaties stellen, dal deze phenat van het gebruik is moei- rzoekingen wordt gecon- per jaar is. Andere onderzoekingen komen tot een getal van vijftig ta bletten per persoon per jaar. De spreiding in het gebruik is echter zeer groot. Zo is bijvoorbeeld in een bepaalde plaats waargenomen, dat het gebruik bij personen, wonende langs een belangrijke verkeersweg, ongeveer vier maal zo hoog lag als bij personen wonende in de rustige buitenwijken van dezelfde plaats. Ook de internationale publicaties over het gebruik lopen sterk uiteen. Daarbij ligt het verschil in gebruik bij onderzoekingen in de verschillen de landen in de orde van 1:5. Als be langrijkste aanwijzing voor het ge bruik van dit soort tabletten wordt hoofdpijn aangegeven. (ADVERTENTIE) NRT BRENGT RUSSISCH PROTESTSTUK allerwege bestaat voor het Russische schryversprotest, voor de verboden op werk van mensen als Solzjenitsyn, Da niel en Almarik, is het begrijpelijk, dat dit een attractief stuk is, om uit te brengen. Het rekent bovendien af met het communisme en de wijze waarop de Russische samenleving zich na de revo lutie heeft geformeerd. Dat gebeurt dan aan de hand van een exempel: een burgermannetje ziet het allemaal niet meer zo zitten en hesluit zelfmoord te gaan plegen. Dat toeft vérstrekkende consequenties, om dat iedereen zifi? fe?rtfee gaat bérrioeïèn vil slei de man tenslotte na veel aarzelin toch liever wil leven, kan de m. schappij dat niet aanvaarden. Niet zo'n schokkend gegeven, dal i het i iche I >ok niet die kracht heeft, die je anno 1970 mag verwachten. De symbo liek druipt er wel erg van af, de bijfiguren zijn gedachte-constructies, die nergens tot werkelijke leven komen. Vorm noch inhoud van het stuk zijn van dien aard, dat het om een opvoe ring schreeuwt. Het is misschien dan ook alleen verklaarbaar dat het Nieuw Rotterdams Toneel het wel een voor stelling waard heeft gevonden, op grond van emotionele factoren: piëteit om het onderdrukte protest uit 1929 en nu. En engagement natuurlijk. Maar wat- is engagement? Een vrijblijvende voorstelling als het Nieuw Rotterdams Toneel op basis van dit stuk maakte, heeft vrij weinig met „engagement" te maken. Nergens is te constateren, wat het stuk betekende voor degenen, die de voorstelling moes ten maken. Er is geënsceneerd, braaf gespeeld in fraaie decors en kostuums (van Frank Raven) onder leiding van i Tsjech, di« de in het stuk aangesneden problemen wel aan den lijve zal hebben ondervon den. Dat hij daaraan uitdrukking heeft willen geven, verdient alle sympathie en respect, maar het is niet voldoende om theater te bedrijven. De man blijkt zijn voorstelling ge woon technisch niet aan te kunnen. Hij heeft fraaie apocalyptische toneelbeel den bedacht, die door zijn tekortkomin gen s#uk voor stuk mislukken. Nergens geloof je er iets van. Ook niet van de acteurs, die het hebben gezocht in bij zonder uiterlijke effecten. Wim van den llemaal nog een Het meest ellendige voorbeeld van het falen van de regie was wel het optreden van Elly van Stekelenburg, die het allemaal ook niet kon helpen en in de intervallen tussen de taferelen, ook de zaal werd ingestuurd om trage, melan cholieke Russische liederen te zingen, t Sijtje Boes uit de id. Het was slechter dan ve dere slechte dat in dit m i door onze gezelschappen i wachten: Zdenek Krai DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Vellenga, Wieldraaijer en Masman (allen PvdA) hebben de minis ter van Binnenlandse Zaken gisteren schriftelijk gevraagd nadere mededelin- de gang van het :aken bij Deze Kamerleden verlangen inzage in het resultaat van het onderzoek en een overzicht van te treffen voorzieningen om het alarmsysteem te verbeteren, ten einde herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. NEW YORK (Reuter) Engeland heeft gisteravond in de Veiligheidsraad zyn veto uitgesproken over een Afrikaans- Aziatische ontwerpresolutie, waarin werd verboden de onafhankelijkheid van Rho desië te erkennen zolang daar een blank minderheidsbewind is. Volgens Engeland ie dit onaanvaard baar aangezien het de Britse regering voorwaaiden zou dieteren bij komende onderhandelingen met Rhodesië. Twaalf landen stemden voor de reso lutie. De Verenigde Staten en Frankrijk onthielden zich. De resolutie was inge diend door Boeroendi, Nepal, Sierra Leone, Syrië en Zambia. Het was de vijfde maal dat Engeland van zijn vetorecht gebruik maakte. Dit jaar sprak het tweemaal een veto uit, beide malen over de kwestie-Rhodesië Het is bijna vijf jaar geleden dat dit land zich van Engeland losmaakte en zich tot onafhankelijke republiek uitriep. (Va. verslaggevers) Fighting Mack maakt rentree ROTTERDAM Fighting Mack, de Antilliaanse profbokser, die van 14 augustus 1968 tot 18 januari 1969 Euro pees kampioen in het weltergewicht was. I xal 21 december voor het eerst sinds lange tyd weer in een Nederlandse ring boksen. Mack krijgt de hoofdparty in een Internationaal profprogramma dat in de Rivierahal m Rotterdam wordt gehouden. De tegenstander van Mack i6 nog niet bekend. T ennissensaties PARIJS Tydens de eerste dag van de open tenniskampioenschappen van Parijs hebben zich twee verrassingen voorgedaan. Rod Laver verloor van de Engelsman Graham Stilwcll met 63, 6—3 en Tom Okker moest met 6—7, 7—6, DEN HAAG N.V. Fabriek van Melkproduktcn De Landbouw Th. L. Heemskerk te NoordwUkerhout. Meuken Melk N.V. te Wassenaar en Liko Fris dranken N.V. te Bodegraven hebben be sloten om een volledige samenwerking tot stand te brengen om zodoende een sterke eenheid in het aan elkaar gren zende afzetgeibed te vormen en een grotere continuïteit te bevorderen. De Landbouw Noordwijkerhout heeft 70 personeelsleden. Menken Melk'Liko Frisdranken hebben samen 300 perso neelsleden. Met de betrokken vakorganisaties heeft tijdig overleg plaatsgevonden en de SER- fusiecode is gehanteerd. De directies hebben de verzekering ge geven dat geen personeelsleden behoeven en vele andere aardige en eigenaardige observaties in het boek„Leven in de dierentuin". Hoe dolfijnen hun trainers jennen. Hoe een walrus verliefd wordt op z'n verzorger. Hoe kolibries veranderen in levensgevaarlijke jachtvliegers. Hoe een chimpansee-moeder mond-op-mond beademing gebruikt. U leest 'i in „Leven in de dierentuin". 164 pagina's met sterke staaltjes en ontroerendé anecdotes uit de dierenwereld. Genoteerd door een knappe verteller als Vitus B.Dröscher. Uitgevoerd op kunstdruk. Fraai gebonden.Metl31 foto's, waarvan 15 in kleur en 116 zwart/wit. Vlug kijken bij uw boekhandelaar. spoorelementen. Deze behandeling werd noodzakelijk, omdat vooral de oudere bomen gedurende de laatste lange winter hun behoefte aan mineralen, die niet altijd voldoende in de grond aanwezig zijn, uif het met pekel vermengde smeltwater dekten, daardoor te veel natrium en chloor opnamen en ziek werden. In totaal vertonen rond honderdduizend Hamburgse bomen gebreken. Daar zij niet alleen voor verfraaiing dienen, maar als „groene long" voor de stedelingen van levensbelang zyn, uhl men zo mogelijk alle bomen langzamerhand de voedsel oplossing door middel van spoetlenzen geven. Proeven met de nieuwe methode ter bestrijding van boom-ziekten vertiepen m Hamburg succesvol. SJEIK AJJASJ (A.P.). De Arabische boeren In bet noorden van Libanon, die zeggen dat hun feodale landheren de dorpsvrouwen als deel van hun persoonlijke harem beschouwen, zyn in opstand gekomen. Libanese troepen kwamen dit week einde in dit dorp van lemen hutten bij de Syrische grens om een eind te maken aan de rebellie van ongeveer veertig gewapende boeren, die landhervorming en meer geld voor hun arbeid eisen. BOEREN IN OPSTAND De boeren vielen een politiepost De gouverneur van Noord-Libanon, I sem al Imad, heeft verklaard, dat boeren daarna naar Syrië zijn gevlucht. De dorpsbewoners hebben vei schoenen voor de dmr Staan, het- betekent dat wij niet mogen binnen- Wij kunnen er niets tegen doen, omdat le landheren beschermd worden door ;ewapende lijfwachten." Een dorpsbewoner vatte het doel van le actie aldus sament „"Wij willen vrije (Van onze eo BRUSSEL assiesenhot „Euromark moeten antw( gen over s leden der bi ■respondent R. Schoemans Twaalf juryleden in het ran Namen zullen zich ge- 1 dagen buigen over een au de misdaad". Zij zullen >orden op zeshonderd vra- ■huld of onschuld van zes nde Florizoone. Deze bende. bendelid ie nog op vrije pleegde in vijf Europese m jaar tijd 126 diefstallen, en maakten miljoenen voeten. Zij landen in e buit. Leider van de bende was Maurrts Florizoone (38) een gewezen zeeman uit Oostende, die het grootste gedeelte van zijn volwassen leven achter tralies doorbracht. Samen met zijn vier man- ielijke medeplichtigen (wat een internationaal erkend vakman-in breker en brandkastkraker) en twee vrouwen (beiden met een carrière als prostituee achter de rug) roofde hij in België (op een dertigtal plaatsen) Frankrijk. Duitsland. Oostenrijk en Om Ve kunnen beschikken over een onbeperkte voorraad van valse identi teitskaarten en paspoorten roofde de bende stapels papieren uit allerlei ge meentehuizen plus ook nog wat officiële stempels en dergelijke meer. Op enkele plaatsen werd zelfs het hele bevolkings register vernield om zoveel mogelijk sporen uit te wissen. De bende stal auto's, geld, juwelen, waardepapieren, radio's, weeldeartike len, sigaren, parfums, wapens en maak te daarbij een paar keren gebruik van vuurwapens. Een man in Luxemburg werd in de buik geschoten, maar daar misten de kogels doel. Op sommige plaatsen werd in ploeg- verband gewerkt, wat tot een produktie belangrijke kraken op een dag sten met wagen gai zitten vrijen om de aandacht toevallige voorbijgangers van de activi teit van de dieven af te leiden. Florizoone, voor de gelegenheid met een gigantische snor, ontkent de zwaar ste misdrijven en heeft alvast laten weten dat hij er niet aan denkt om jarenlang te gaan „ritten Hij hoopt op hulp van zijn bendelid Mievis, die nog op vrije voeten is om te kunnen ont snappen. Een indrukwekkende politie macht bewaakt het gerechtshof in Na- Resultaten Hilversum nn 1,30 pi 2 (J Wagenaar) J Doriethe J. Tc kopp 5,50 cov 7,1 1 ingrid Hano I plF 1,30 2,90 (W C Strooper) talen hongerloni weigeren scholen iekenhuizen elektriciteit te laten aanleggen, pasja's dwingen onze vrouwen hen >udiah. „De landl zen als de manr rrouwen thuis zi de Fra 5 Chat Okkei (Reuter) Naar verluidt is vandaag in Sverdlovsk een proces be gonnen tegen de Russische schryver Andrej Almarik, auteur van hei in het westen maar niet in de Sovjet-Unie- ge publiceerde boek „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?". Volgens vrienden van Almarik is de 32-jarige schrijver uit Moskou naar Sverdlovsk overgebracht Hij werd on langs gearresteerd nadat in deze stad op schrijfmachine vervaardigde exemplaren van zijn boek waren gevonden. Sverd lovsk is niet toegankelijk voor buiten landers. DEN HAAG Op het gedeelu ijksweg 4 (AmsterdamDen H :otterdam) in de gemeene Haarler hoogte van de overgani twee, respectievelijk drie naar drie rijstroken, zal een inhaalverbod voor vrachtauto's en voor autobussen worden ingesteld. De desbetreffende ver bodsborden zullen spoedig worden ge plaatst. Op dit weggedeelte heeft zich. zoals bekend, zeer recent een verkeers- Medio 1971 zal met de uitvoering fan de werkzaamheden ter verbreding van dit gedeelte van de rijksweg tot twee naar drie rijstroken worden begonnen Bij dit project zal de weg ingrijpend worden gereconstrueerd. Een en ander is meegedeeld dooi minister drs J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer, in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-kamerlid drs. Ed. van Tijn. DEN HAAG Vandaag hadden zich bij de sporttoto voor toto nummer 16 28 deelnemers gemeld met 13 goede op lossingen. Voor de tweede prijs komen in aanmerking 530 oplossers en voor de derde prijs meldden zich 6300 deel nemers. Voor de extra-prijs komen 480 totoïsten in aanmerking. Voor toto nr. 17 zijn er twee deel nemers met dertien goed. Zesentwintig deelnemers hadden 12 kruisjes op de goe de plaats gezet en 285 komen in aan merking voor de derde prijs. Voor de extra-prijs zijn 220 meldingen ontvangen. (ZANDVOORT Tijdens een bewogen en langdurige zitting heeft de gemeente raad van Zandvoort in de nacht van dinsdag op woensdag het principebesluit genomen het Zandvoortse circuit op t« De beslissing werd tegen 4 stemmen. Nauw hiermee verbon den was het verzoek van „Bam-Vermeu- len ontwikkeling N.V." om het binnen- voor de bouw en exploitatie van het door architect A. H. Balm van het Euro- projecta ontwikkelde project „Zand/voort, twaalf maanden zomer". Do tegenstan- kosten. Doch de meerderheid besloot v drie jaar optie op dit terrein te verlenen om de initiatiefnemers een kans te geven. Overigens zal na één jaar worden be keken of de voorbereidingen snel genoeg verlopen. Mistachterlicht binnenkort op auto toegestaan k eersreglement om het gebruik mist-achterlichten toe te staan. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Het ligt ook in de bedoeling om de bepalingen betreffende het gebruik van knipperende waarschu- wingslichten op motorvoertuigen te ver ruimen. Het invoeren van een verplich ting tot het gebruik van deze lichten onder bepaalde omstandigheden en dus van de aanwezigheid ervan wordt over-, wogen. Alvorens daartoe kan worden overgegaan zal op internationaal niveau overleg moeten plaatsvinden. Liverpool kocht international CARDIFF De Britse eerste divisie club Liverpool gaat zijn aamvalslinie ver sterken en heeft bijna één miljoen gul den geboden voor John Toschack, een voorhoedespeler van Cardiff City die uit komt in het nationale elftal van Wales. Toschack en zijn club hebben het aan bod aanvaard.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7