De Gaulle zat voor zijn tv Rijkspostspaarbank rente tot 7% NIEMAND REKENDE OP ZIJN DOOD LOON- EN PRIJSBELEID Regering zwicht niet voor kritiek van VVD Frankrijk is weduwe, vader is gestorven Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje Rechtszaak Zuidmolukkers 15 december Boete voor „opper" die hond doodde Volgens Noordwijkse politie: Wapens „King David legaal aan boord Leidenaar mishandelt kind: eis een week Drente en Groningen zonder stroom Vluchteling zwom 9 uur met dode LANGZAME WATERSPORTERS: „Speedboot levert gevaar op' :na WOENSDAG IX NOVEMBER 1970 leid3e courant (Van onze correspondent) PARIJS Over de dood van Charles de Gaulle zijn pas later de bijzonderheden bekend geworden. Niemand had er enig idee van dat de dood rond het landgoed van de generaal in Colombey-les-deux-Eglises sloop. Maandagmiddag had hij met zijn vrouw normaal gedejeuneerd en 's middags had hij als gewoonlijk gewerkt aan het schrijven van zijn mémoires. Tegen zeven uur ging hij in een stoel zitten met een tijdschrift in de handen waarin de radio- en televisieprogramma's staan vermeld. Maar nog voor de eerste beelden verschenen riep De Gaulle naar zijn vrouw dat hij zich niet goed voelde. Hij legde de hand op zijn keel en op de borst ten teken van pijn en benauwdheid. Het was ongeveer kwart over zeven. Een bediende bracht hem naar de slaapverdieping en legde hem daar op een matras op de grond. Mevrouw De Gaulle liet onmiddellijk de huisarts telefonisch waarschuwen en de plaatselijke pastoor. Paulus heeft geki Vanzelfsprekend heeft het bericht over de dood van generaal De Gaulle Frankrijk diepe indruk gemaakt. Ik wist niet. vertelde dinsdagmorgen de pastoor die nog maar twee maan den geestelijke is in Colombey-les- deux-Eglises, dat ik voor generaal De Gaulle werd geroepen. Ik had hem nog de afgelopen zondag gezien tij dens de mis in de kerk. Altijd praat- de ene keer over geschiedenis de an dere keer over aardrijkskunde en de laatste maal liep het gesprek over Afrika. Toen ik binnen kwam zag ik de generaal op een matras liggen, gekleed in burger met opengeslagen kraag. In het vertrek waren alleen mevrouw De Gaulle, een paar bedien den en de dokter. Op dat ogenblik was de generaal al buiten bewustzijn, de doodsstrijd heeft niet langer dan twintig minuten geduurd. Om half 8 was alles afgelopen. Om half 8 was was alles afgelopen. De Gaulle is als een christen gestorven. Mevrouw De Gaulle gedroeg zich bij het sterfbed van haai man uiterst waardig. Niemand zei een De Gaulle lag vandaag in een salon van het landgoed opgebaard in zijn kaki-uniform als brigade-generaal. Zijn trekken zijn rustig. Het stoffelijk overschot is toegedekt met de nationa- overleden. werd het richt pas dinsdagmorgen om kwart voor negen per radio bekendgemaakt Om vijf uur 's morgens werd de presi dent van de republiek George Pompi dou uit zijn bed gehaald die terstond eerste minister Chaban Delmas waar schuwde Kort voor het middaguur kwam het kabinet in voltallige zitting bijeen ter bespreking van de begrafe nisplechtigheden De onderwijzer van de dorpschool (ADVERTENTIE) stilte in acht nemen en zong vervol gens met hen een couplet en het refrein van de Marseillaise. Op het middagprogram stond aardrijkskunde, maar dat werd gewijzigd in heden daagse geschiedenis. Ook de gemeen teraad nam een minuut stilte in acht. Daarna gingen alle gemeenteraadsle den onder aanvoering van de burge- In Frankrijk is de verslagenheid groot uiting. Nadat president Pompido een televisietoespraak had .,De Gaulle is dood. Frankrijk is weduwe geworden", riep Mare Jacquet, voorzitter van de Gaullistische fractie in de Franse nationale vergadering uit: Een tachtig jaar oude vrouw in An- nonay in Midden-Frankrijk overleed bij het horen van het bericht. Treurige taferelen spëelden zich ook af in Parijs rine kerkhof van Colombey, uaar De Gaulle zal worden begraven. Links op de voorgrond onder het kruis op de steen ligt het familiegraf bij het condoleanceregister. „Mevrouw, ik kan niet eens schrijven", snikte Bou- medine Mohammed, veteraan in het Franse leger, terwijl hij op zijn beurt wachtte. „Maar weet u, De Gaulle was voor mij als een vader." „In 1968 ston den wij met zijn miljoenen achter hem op de Champs Elysées". riep een oude vrouw uit. „Denkt u dart. we hem van daag zonder iets laten gaan." Uit alle delen van de wereld blijven de commentaren en herdenkingswoor den komen. President Tito roemde hem op zijn eigenschap „om op beslissende ogenblikken historische besluiten te nemen". President Boumedienne van Algerije verklaarde: „Ik buig voor de nagedachtenis aan deze buitengewone patriot die, na het tragische lot van Frankrijk op zich genomen te hebben, zichzelf kon overtreffen in de confron tatie met grote bestemmingen." Lord Mountbatten, die tijdens de oorlog nauw met De Gaulle in Londen en Afrika heeft samengewerkt, zei: „Hij was een vreemd soort collega en we hebben enorme ruzies met hem gehad. Maar het ging er altijd toe met open vizier." Jacques Soustelle, een van De Gaulles dens de oorlog tot aan het conflict over de Algerijnse kwestie, verklaarde dat zelfs de naaste medewerkers De Gaulle niet werkelijk kenden. „De Gaulle was uiterst gereserveerd en erg op zijn hoede. Hij maakte er een systeem van. Als hij zich ooit ontspande, moet het zijn geweest als hij alleen was. Zijn verhouding met Churchill was hoogst mex-kwaardig. De Gaulle voelde een in tense bewondering voor Churchill, maar aan de andere kant waren ze voortdu rend met elkaar in conflict. Na de oor- Parijs voor Mochten door de maatregel mers in het midden- en kleinbedrijf in moeilijkheden komen, dan kan onthef fing worden aangevraagd. Er is met Economische Zaken te praten, aldus de minister. De minister zei dat er in de loop van dit jaar van een onaanvaard bare prijsstijging geen sprake is ge weest. Hij wees de kritiek van de VVD van de hand als zou geen vooroverleg met het georganiseerde bedrijfsleven zijn ge pleegd voordat de prijsmaatregel werd afgekondigd. De VVD legde haar onte- Voordelig: reizen na 6 uur 's avonds. voordelig ^>—7 uit met NS 400 gulden in de prijzen mag worden berekend. Verder wordt gevraagd de datum van 16 maart, waarop de :enbeschikking afloopt, te schrap pen. De ministers lieten blijken weinig aanneming van de moties te voe len. Vandaag zou er over worden gestemd. Aangenomen mag worden dat noties voldoende steun zullen krij gen. Minister Roolvink (Sociale Zaken) liet iuidelijk uitkomen dat artikel 8 van de ordt geschrapt. Alleen loon- 'redenheid het notie. waarin likkin 2 nooit heeft gespaard r meest illustere. De meest fatale. Niet waar. Wel waar. Laat ons niet verder ïaan. Want aan de polemiek zal geen 3inde komen. Het is te gemakkelijk en daar is het thans de tijd nog niet voor-" het SER-advies. Gesteund door D'66. PSP en PPR diende de socialiste mevrouw Bra gam twee moties in. Hierin wordt prijzer voor zekere tijd zal dat artikel worden toegepast, zoals dat in het laat ste jaar ook niet is gebeurd. De legering, aldus minister Roolvink, heeft de uitkering ineens als een goll' over het land zien gaan. Daarmee heeft het bedrijfsleven een.grote verantwoor delijkheid op zich genomen. Er is spra ke van een fanatiek afwentelingsproces, maar van iedereen mag zelfdiscipline schrappen dat de ring ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren Minta de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. rechtbankverslat Zuidmolukkers op maandag 14 december zal beginnen. Zoals bekend waren de lolukkers betrokken bij de bezetting in de residentie van de Indonesische nbassadeur in Wassenaar op 31 augus- is. Bij dit incident werd een politieman. »ofdagent Moolenaar, door een kogel an één der Molukkers dodelijk getrof- Men verwacht dat de zittingen wel /ijf dagen in beslag zullen nemen. Re quisitoir en pleidooi worden echter pas i Kerstmis verwacht, aangezien de ver horen veel tijd zullen vergen. Het vonnis :al dan vermoedelijk begin januari worden uitgesproken. De officier van justitie, mr. dr. H. van t Veer, wil voor alle verdachten een gezamenlijk requisitoir houden. Dit geldt uiteraard niet voor de man, die het dodelijke schot heeft gelost. Het aantal getuigen in de zaak zal beperkt zijn. De verdachten zouden bovendien voornemens zijn zich collec- verantwoordelijk te stellen voor het gebeurde. De behandeling van de zaak zal plaats vinden in het gerechtsgebouw aan de van Nassaustraat, waar op de pu blieke tribune slechts voor ongeveer dertig personen plaats is. wachtmeester bij de rijkspolitie -N. de uit Herten veroordeeld tot 50 gul den boete wegens het doodschieten van le hond van een buurman met een dienstrevolver in juli j.l. De rechtbank verwierp het beroep .'an de „opper" op artikel 4 van de wet op de dierenbescherming, dat bepaalt, en bezoldigd politieambtenaar hon en katten, die een bedreiging vor- voor andere dieren op een besloten nag vangen en eventueel afmaken. In zijn verweer had opper De Jong betoogd, dat een marmotje op zijn erf door de vreemde hond werd bedreigd i dat zijn eigen hond door de andere hond gedekt is. De rechtbank vond dat de wachtmeester er een andere politie man bij had moeten halen als hij van mening was geweest, dat de vreemde hond een bedreiging vormde voor ande ieren en dus gedood kon worden, een noodtoestand was volgens dc rechtbank geen sprake. NOORDWIJK. Het verhaal van de Engelsman Thomason. bedrijfsdirecteur van „Radio Capitol" (en naar zijn zeggen ook nog kolonel) over de zware bewape ning van de gestrande piraat „King David", wordt door politie en douane ontkend. Volgens dc heer Thomason zün aan boord automatische geweren, pisto len. zware en lichte mitrailleurs en traangas aanwezig „om ons te kunnen verzetten tegen eventuele kaappogingen". „Nonsens", aldus korpschef Basten van dc Noordwükse politic. „Wat de „King David" aan wapens aan boord heeft, is internationaal toegestaan. De douane heeft deze lading thans verzekerd". De douane heeft echter verklaard geen wapens te hebben aangetroffen. Wel sigaren, sigaretten, drank en andere accijnsgoederen, die verzegeld zijn. Overigens zat de „King David" van middag nog muurvast op liet strand met aan boord weer de volledige bemanning inclusief de vier vrouwelijke opvarenden De positie van het schip is er niet beter op geworden. De wind komt nu overland, zodat hij het water ook niet meer kan opzwiepen. Het schip zakt steeds dieper in het zand en steeds verder naar de duinenrij. Vanavond zou men opnieuw proberen het schip vlot te trek- Intussen zijn ook rond de piraat „Radio Nordsee" weer moeilijkheden ontstaan. Er is conservatoir beslag gelegd op het bevoorradingsschip „Mebo I" van deze piraat. De Haagse deurwaarder W. Mink deed dit op verzoek van de „Panama Overseas Shipping CompanyDeze scheepvaartmaatschappij is gevestigd in Panama en in Nederland vertegenwoor digd door Heerema Engeneering Service N.V. in Den Haag. waarvan ir. P. S. Heerema president-directeur is. De maat schappij zegt een vordering op „Radio Nordsee" te hebben. DEN HAAG (A.N.P.) De officier van justitie bü de rechtbank in Den Haag heeft gistermiddag een week gevangenis straf geëist met aftrek van de acht dagen reeds in voorarrest doorgebracht tegen de 37-jarige lasser J. van L. uit Leiden. Hij stond terecht, verdacht van zware mishandeling van zijn tweejarig dochtertje. Het kind kon 's avonds niet in slaap komen en huilde herhaaldelijk zodat een vierjarig broertje wakker bleef liggen. „Ik" ben mezelf toen vergeten. Ik wist niet meer wat ik deed", aldus verdachte, die het kind op billen en dijen een aan tal forse klappen had gegeven, waardoor bloeduitstortingen waren ontstaan. Om dat het kind overgaf, was het naar een ziekenhuis gebracht, doch bij onderzoek bleek, dat de slaaptabletjes die men het kind had gegeven niet schadelijk voor de gezondheid waren. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Een ernstige ontplof fing op een openluchtstation h(j de nieuwe Hunzecentrale van het elektrici teitsbedrijf voor Groningen en Drente in Groningen, was er gistermiddag om vüf s dc c Direct na de ontploffing viel een diepe duisternis over dit gebied. Ook in de stad Groningen viel juist op het spitsuur alle spoorlijn GroningenZwolle viel de stroom uit. Het gevolg ervan was dat de randstadtreinen van Groningen richting HONGKONG (AFP) Een 22-jarige Chinees, die zjjn land is ontvlucht door naar de Britse kroonkolonie Hongkong te zwemmen, heeft gisteren meer dan negen uur lang een vertwijfelde strUd tegen de golven geleverd met het lijk van zün even oude kameraad in de armen. Hongkong begonnen, doch al na een paar uur hadden de krachten van de ene vluchteling het begeven. Zijn kameraad wist hem al zwemmend boven water te houden. Zij werden tenslotte opgepikt door de politie van Hongkong, die gere geld in de baai naar dergelijke „zwem mers naar de vrijheid" speurt. Artsen stelden later vast dat de ene vluchteling al twee uur nadat de zwemtocht was be gonnen moet zijn overleden. De ander is totaal uitgeput in een ziekenhuis opge- (Van een onzer verslaggevers) TT REEUWIJK Ook in het plassen- nOOFZlttllTff gebied van Reeuwijk hebben dc zo- CZ worden voor de snelle boten, 't Reeu wijkse plassengebied omvat thans elf plassen (twee zijn volledig beschermd) hebbers srote bezwaren legen speed- 1) gevaarlijk' voor'^emZerT'lZ'êr's UI llCCUWlJK en zeilers. Dit is gisteren opnieuw gebleken tijdens een hoorzitting van de gemeente Reeuwijk in verband met uitbreidingsplannen voor bet Recuwijkse plassengebied. Toch stel- andere recreanten bij het toelaten de burgemeester jhr. mr. W. U. D. van deze sPort in gevaar komt, dat Quarles van Ufford'vast! mede'na- he* leefmilieu ernstig verstoord Het gebied zal in de toekomst wor den uitgebreid tot 12 plassen. De oppervlakte zal dan ruim 1000 hec tare bedragen. „Op een zonnig week end in de zomer komen zo'n 15.000 mensen naar de Reeuwijkse plassen, dat betekent jaarlijks vele honderd duizenden redreanten". Uit een on derzoek is nog gebleken dat de hoogste bezettingsgraad in een week mens het recreatieschap Reeuwijk. wordt, dat geluidshinder en water- dat zijn gemeente behoefte heeft aan vervuiling sterk toeneemt. „De snelle een modern beleid voor de waterre- boten hoien °P de Reeuwijkse pias creatie. sen n'e* thuis", aldus enkele verte genwoordigers van dc langzame wa- De tegenstanders van de speedboten tersport. Wel zou wellicht een apart vrezen echter, dat de veiligheid van sportwater geschikt gemaakt kunnen einde 400 vaartuigen bedraagt. Tij dens een dergelijk weekeinde zijn er gemiddeld 15 speedboten in het wa ter. „We hebben dus nog wel wat speling, omdat we maximaal 1008 vaartuigen kunnen hebben", aldus jhr. Quarles van Ufford.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5