Rijvers verhinderde debuut Van der Kerkhof CHINEES CHIH CHIN SPRONG 2.29 METER Belang A-team staat voorop Covercall verdwijnt per 1 december Katholieke sportwereld bespreekt nota sport Prestatie kan niet worden erkend Siem Plooyer DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 PAGINA (Van onze speciale verslaggever) ERFURT - DRESDEN. Johan Neeskens en René van der Kerkhof hebben dit seizoen de grote sprong van het inter nationale jeugdvoetbal naar het internationale topvoetbal met opvallend gemak gemaakt. Neeskens veroverde niet alleen op slag een plaats in de top-elf van Ajax, hij speelde ook in het Euro pese bekervoetbal en in Jong Oranje (tegen Joego-Slavië) zo imponerend, dat bondscoach'dr. Fadrhonc hem nu al in de selectie voor het Nederlands A-elftal opnam. René van der Kerk hof, wiens sprong van de tweede klasse der amateurs Mulo uit Hel mond zo mogelijk nog indruk wekkender was, moet nog genoegen nemen met Jong Oranje, maar een debuut in de A-ploeg had er voor hem nu-ook al ingezeten. Lede ogen Bij het gezelschap Jong-Oranjevoet- ballers, dat gistermiddag tijdens de korte tussenlanding in Erfurt het vliegtuig verliet, bevond zich René van der Kerkhof. Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc, die even latei met de A-selectie zou doorreizen naar Dresden, zag de jonge linksbuiten van FC Twente met lede ogen uitstappen „Omdat", gaf dr. Fadrhonc tijdens de vlucht van Erfurt naar Dresden toe, „ik Van der Kerkhof graag in het A-elftal had opgesteld. Spelers, die goed een bal bij zich kunnen houden heb ik voldoende, maar een snelle spits, zoals Van der Kerkhof, die in zijn eentje door de verdediging van de tegenstander kan breken, heb ik niet. Cruyff had het kunnen zijn, maar die kon niet wegens familie omstandigheden. Willie v. d. Kuylen viel weg door zijn liesblessure. Daar om had ik Van der Kerkhof graag genomen. Een met Twentetrainer Kees Rijvers gemaakte afspraak is er de oorzaak van dat ik niet kan doen wat ik wel zou willen". Onder de spelers, die in Dresden hun opwachting zullen maken uoor het interlandduel met Oost-Duitsland, bevinden zich Wim van Hanegem (links) en Piet Keizer. Toevallig beschikken die twee over een speciaal soort humor, uiat - waarschijnlijk de oorzaak is wan de glimlach op het gelaat van de Feijtnoorder. Die afspraak komt erop neer, dat Fadrhonc René van der Kerkhof weJ mag opstellen in Jong Oranje, maar nfet in het Nederlands A-elftal. Fadrhonc: „Kees Rijvers is van me ning, dat hij nog niet rijp is voor het zwaarste werk. Die mening moet ik respecteren. Per slot van reke- Gelmponeerd De afspraak dat René van der Kerk hof voorlopig nog niet in het „echte" Oranje zal spelen, werd j.l. woensdag gemaakt na afloop van het Runners- up Cupduel tussen FC Twente en het Turkse Eskisehirspor. Fadrhonc. gc- imponeerd door Van der Kerkhofs optreden in die wedstrijd, verklaarde tegenover iedereen die maar wilde luisteren: „Als het aan mij ligt, zet ik hem in Dresden in de A-ploeg. In de countertactiek is hij de ideale spits' Toen hij Kees Rijvers vroeg hoe deze stond tegenover een inter landdebuut van de jongste eerste- elftalspeler René van der Kerkhof werd pas anderhalve maand geleden 19 reageerde Rijvers afwijzend. Fadrhonc: „Rijvers wil zeer voor zichtig zijn met hem. Ik kan daar inkomen. Hij is immers nog erg jong". En daarom kwamen Fadrhonc en Rijvers overeen Van der Kerkhof in de nationale ploeg voor spelers onder 23 jaar te laten spelen. Poging Zondagavond echter, nadat de bles sure van Willie van der Kuylen zo ernstig was gebleken dat de PSV'er de reis naar Dresden niet zou kun nen meemaken, ondernam Fadrhonc alsnog een poging de topscorer van FC Twente in zijn A-selectie op te nemen. Kees Rijvers was wegens ver blijf in Joego-Slavië waar hij Dynamo Zagreb, tegenstander van FC Twente in de derde ronde van het toernooi om de Runners-up Cup ob serveerde niet bereikbaar. Fadr honc nam contact op met FC Twente- voorzitter Cor Hilbrink. Fadrhonc: „De heer Hilbrink wilde niet alsnog toestemming geven. Buiten Rijvers om neem ik geen beslissing, zei hij Toen de pogingen René van der Kerk hof alsnog over te hevelen van Jong Oranje naar de A-selectie op niets waren uitgelopen, klopte Fadrhonc bij Ajaxcoach Rinus Michels aan met de enige vraag of Johan Cruyff niet alsnog mee kon naar Dresden. Op nieuw kreeg Fadrhonc nul op het rekest. Daarna besloot hij de ADO'er Wytze Couperus mee te nemen. Fadrhonc zal het elftal op zijn vroegst vandaag in de namiddag na de trai ning bekendmaken. ,Het Oostduitse elftal is eveneens nog niet geformeerd. Coach Georg Busch- ner heeft zich met zestien geselec teerden teruggetrokken in het op ongeveer 200 km van Dresden ge legen Jena. Daar werd zaterdagavond een oefenpartijtje gespeeld tegen een combinatie-elftal van de nationale kampioen Carl Zeiss, dat met acht man in de selectie is vertegenwoor digd. Het resultaat wordt angstvallig geheim gehouden, evenals de opstel ling waarin de Oostduitse ploeg speelde. DEN HAAG. De katholieke georganiseerde sport houdt eind februari, begin maart 1971 een studiedag over de nota „Sport '70" van de Nederlandse Sport Fede ratie. Het initiatief hiertoe is genomen door de sportcommissie van de KVP. Mr. Van der Stee, voorzitter van de KVP, heeft gisteren overleg gepleegd met enige afge vaardigden van de Nederlandse Katho lieke Sportfederatie, o.a. voorzitter G. Kruijver en directeur H. Peters. Onder werpen voor de studiedag zijn: vormings werk voor het kader, financiering van sportaccommodaties en leidinggevend werk, verhouding overheid - particulier Initiatief, recreatieve sportbeoefening en coördinatie van het sportbeleid van de overheidsinstanties. Minister Klompé wil informatie over racecircuits DEN HAAG. Minjsf«r Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heejt met betrekking tot de veiligheid bij auto- en motorwedstrijden gezegd, dat zij van mening is dat de keuringseisen voor circuits steeds moeten worden aangepast aan de vergrote risico's, die ontstaan door het opvoeren van de technische hulpmiddelen by auto- en motorraces Zij zal de betrokken Nederlandse auto- en motorsportbonden verzoeken haar in te lichten over de stappen, die deze organisaties zich voorstellen te Dp jaarlijks hoger wordende snelheden hebben, zo zegt zij voorts in haar antwoord, de organisatoren van de races tc Zandvoort ertoe gebracht om tot grotere veiligheid van het publiek voor de stenen zittribune tussen het tweede en derde vanghek nog een vangrail te laten aanbrengen. Het werk is thans in uitvoering. Ten ahnzien van de zogenaamde stock-carrace op 2 augustus te Callantsoog. waarbij zich een ongeluk met fatale afloop voordeed, zegt de minister dat de burgemeester ontheffing had verleend van de bepalingen van de algemene politieverordening, aan welke ontheffing pen aantal voorwaarden was verbonden. Deze waren echter ten dele onduidelijk, bovendien gericht op een situatie die niet kor. worden verwezenlijkt en onvoldoende cm een behoorlijke beveiliging van hel publiek tegen de gevolgen van ongevallen te waarborgen. Daarbij komt nog dat deze reeds onvolkomen voorwaarden door de organisatoren niet zijn nageleefd, terwijl anderzijds van gemeentewege onvol doende toezicht op d<- naleving ervan is gehouden. Algemene, door deskundigen opgestelde veiligheidsvoorschriften voor stock-ca rra ces bestaan niet De Ko ninklijke Nederlandse Automobie' Club overweegt momenteel welk- <oor- sohriftcn voor deze wedstrijden n «'"naai en internationaal zouden moeten gelden Sinds 1963 is de Rus Valeri Brumel houder van hel wereldrecord hoogspringen met 2.28 meter. De Chinees Ni Chih Chin sprong zondag 2.29 meter en zou het record van Brumel hebben overgenomen als »(;n land zich niet uit de Internationale Atlellekfederatle had teruggetrokken. Brumel wacht derhalve nog steeds op de atleet die hem officieel zal onttronen De beste is hij echter niet meer, alleen nog op (atletiekfederatie)papier. PEKING Aangemoedigd door een menigte van 80.000 bezoekers, die de recordpoging begeleidden met het scanderen van de gedachten van voorzitter Mao Tse Toeng, heeft de Chinese atleet Ni Chih Chin zondag in het stadion van de arbeid in Changcha (provincie Hoenan) bij het hoog springen een hoogte overwonnen van 2.29 meter. Dat is één centimeter meer dan het wereldrecord, dat de Rus Valeri Brumel in 1963 vestigde. De prestatie van de Chinese atleet zal niet als wereldrecord kunnen worden erkend, omdat communistisch China zich in 1964 uit de Internationale Atletiek Federatie terugtrok en nimmer de wens te kennen heeft gegeven erin te willen terugkeren. Inter ontsloeg trainer Herrera MILAAN. Internazionale Milaan heeft trainer Heriberto Herrera gisteravond plotseling ontslagen. Het bestuur van Inter gaf geen reden op voor hel ontslag van de Argentijn Er wordt vermoed dat de nederlaag van 3—0, die Inter zondag leed tegen stad genoot AC Milan, de oorzaak is. Internazionale, dat tweemaal do Europa Cup 1 won. werd dit jaar in de eerste ronde van het toernooi om de Runners- up Cup uitgeschakeld door Newcastle United. Door het bestuur werd meege deeld dat de vervanger van Herrera. Gianni Invurnizzi, voorlopig de training zal leiden. strijden ter gelegenheid van het 49-jarig bestaan van de Chinese communistische partij 2.26 meter hoog. Financiële steun voor Lilian Board LONDEN Er komt veel geld op de rekening van de Britse vrouwenallctiek- bond die geopend is voor Lilian Board, die thans in een privé-kliniek in Beieren wordt behandeld wegen* maagkanker. Een aantal sportlieden gaat ook helpen het fonds le versterken. Zo wordt er een bokswedstrijd gehouden waarvan de op brengst voor het fonds is. De verpleging van de 21-Jarlge hardloopeter kost 120 pond per week. Het hele land w diep getroffen toen vernemen werd. dat het 21-jarige meisje uit Londen, dut triomfen had gevierd te Mexico-Clty en tijdens de laatste Euro pese kampioenschappen te Athene, zwaar ziek was. Sinds die laatste kampioenschappen te Athene, die plaatsvonden in september van verleden jaar. was zij sterk verma gerd en haai- gewicht was afgenomen tot ongeveer 32 kilogram. Rosewall volgt Rod Laver op NEW YORK De Australisch* tennis- vetersan Ken Rosewall Is dit jaar «tin Jongere landgenoot Rod Laver opgevolgd als tennisser van het jaar. Rosewall is met *Un 86 Jaar de oudste man die deze eer te beurt valt. Van een select gezelschap van inter nationale twinlsJounuUoiten ontving hij 97 voorkeurstemmen, Laver 89. Vorig jaar was Laver, met een „groot slem" overwinningen op de open tenniskam pioenschappen van Auatralië, Frankrijk, Wimbledon en de Verenigde Staten de unanieme keus. Rosewall bracht het toen niet verder dan de zesde plaat». De Australiër John Newcombe. dit- dit Jaar Rosewall in de finale enkelspel op Wimbledon versloeg, werd als derde ge klasseerd met 81 punten,, de Australiër Tony Roche als vierde met 70, en de Amerikaan Cltf Riohey als vijfde met 50 puntten. Zesde was de Amerikaan Arthur Ashe met 48, zevende de Nederlander Tom Okker met 33, achtste Roy Emerson. Australië, met 32, negende de Roemeen Ilöe Nastase met 13 en tiende de Span jaard Andres Gimeno met 11 punten. Volgens het Chinese persbui-eau Nieuw China citeerde de menigte Mao's woor den: „Wees resoluut, vrees de ontberin gen niet, overwin de moeilijkheden tot aan de uiteindelijke overwinningtoen Ni Chih Chin zich gereedmaakte voor zijn tweede poging, die hem over de op 2.29 meter liggende lat zou 'brengen. Tevoren had hij achtereenvolgens 1.98 meter 2.03 meter, 2.13 meter. 2.18 meter en 2.24 meter gesprongen. Even oud Ni Chih Chin, die vier jaar geleden reeds een hoogte bereikte van 2.27 meter, is merkwaardigerwijs precies even oud als de Rus Valeri Brumel. Beiden wei-den geboren op 14 april 1942. NI Chih Chin is afkomstig van de provincie Fou-Kien. maar woont in Peking, waar hij sinds 1965 student is in de lichamelijke op voeding. Hij is 1.84 meter lang en weegt 73 kilo Ook in andere takken van sport is hij een uitblinker. Zo heeft hij de 100 meter gelopen in 10.6 seconden en 7.56 meter ergesprongen, Door zijn ge weldige springkracht is hij oqk een uit stekend basketballer. Reeds op 17-jarige leeftijd sprong hii 1.95 meter hoog. In 1966 benaderde hij op een door regen zwaar geworden baan hel wereldrecord van Valeri Brumel lol op één eentlmetet en op 12 lull van dil jaar sprong hij in Peking bij de wnd- 2.01 meter George Horine (V.S.) 1912. 2.02 meter Edward Beeeon (V.S.) 1914 3.03 meter Harold Osborne (V.S.) 1924. 3.04 meter WaJiter Marty (V.S.) 1933. 2.06 meter Walter Marty (V.S.) 1934. 2.07 meter Cornelius Johnson (V.S.) 2.07 meter Dave Albritton (V.S.) 1936. meter Meivin Walker (V.S.) 1937. meter Lester Steers (V.S.) 1941. meter Charles Dumas (V.S.) 1956. meter Juri Stepanov (Rusl.) 1957. meter John Thomas (V.S.) 1960. meter John Thomas (V.S.) 1960. meter Valeri Brumel (Rusl.) 1961. meter Valeri Brumel (Rusl.) 1961. meter Valeri Brumel (Rusl.) 1961 meter Valeri Brumel (Rusl.) 1962 meter Valeri Brumel (Rusl.) 1962. meter VaJeri Brumel (Rusl.) 1963. meter Ni Chili Chin (Chi.) 1970. Militaire hockeyploeg DEN HAAG. Het Nederlandse mili tair hockey-elftal. dat woensdag om 15.00 uur In Brussel speelt tegen de Belgische militairen, is als volgt samen gesteld: doel: Werkman (HMC); achter: Dijker man (HGC) en De Boer (HDM); midden: Lqgerweij (Hattem). Schmeink (BMHC) en Brink (SCHC); voor: Van Buul (Up ward), v d. Ven (Oranje Zwart), Leupold (Amersfoort). Van Geel (MEP) en Ha- nousch (HTCC). KEES RIJVERS ERFURT Siem Plooyer, assistent van Frantisek Fadrhonc, heeft als coach-trainer van Jong Oranje een ondankbare taak. Elke keer als hij een soepel draaiend elftal heeft opgebouwd, wordt zijn team leeg „geroofd" voor het A-team. Siem Plooyer weet dat. Hij leert ermee te leven en er zijn mond over te houden. Zoals ook nu. Johan Neeskens. de steunpilaar in het midden van zijn detensie, werd abrupt uit zijn elftal gerukt. Plooyer klaagt niet. Hij wil geen com mentaar geven: „Mijne heren. Fadr honc is de man. die de selecties sa menstelt. Van mij geen commentaar' Plooyer wil wel praten over de af spraken, die er gemaakt zijn omtrent het overnemen in de A-selectie van een speler van Jong Oranje. Plooyer „Wij hebben afgesproken, dat als een speler in onze ogen en volgens zyn clubtraincr rijp is voor het Neder landse elftal, hij dan die kans moet krijgen. Hoe rot het voor mij soms ook is. Vergeet niet, dat de belangen van het A-elftal altijd nog veel heer lig gen dan die van Jong Oranje- En dal jndanks het feit dat mijn elftal nu ook in een Europese competitie speelt" Hetzelfde Siem Plooyer kampt wat de voorbe reiding betreft met hetzelfde probleem als Fadrhonc: de belangen van de clubs. Ook voor hem zijn dc spelers lastig vrij te krijgen. Plooyer: „We zoeken het nu In het begeleiden via de verenigingen, We volgen de mees te belangrijke wedstrijden zelf en overleggen veel met de clubtralner*. En dat blijkt ook oen goed syricam le zijn. Hier in Qöit-Duiisland bobben ze het goed geregeld, Bijno nlle ta lenten worden ondergebracht bij Carl Zeiss Jena, Ook een manier natuur lijk". Bondsoefenmooster Plooyer hoeft met Arle de Vroet contuct gehad over de speelwijze van do Oostduiisers. D< Vroet. die dit Jaar nog in de final" van het UEFA-toernoni met zijn jeugdteam tegen de Ooslduilsers In het veld kwam, heeft Plooyer vooral gewaarschuwd voor de fysieke kracht en de conditie. Plooyer weet, dat ei in het team van Oost-Duitsland-B hij en zijn spelers vanavond tegenover zich krijgt, vijf spielers zitten, die in Schotland in het veld kwamen. De rest is ouder en moer ervaren. Daar om stelt Plooyer: „Ik durf er niets van te zeggen- Toen il; nog trainer was van NAC hebben we hier eens tegen het nationale elftal gespeeld- We wonnen met 1—0. dat weet ik nog wel. Maar voor de rest, nogmaals ik durf me aan geen voorspelling te wa gen". Behalve Plooyer heeft zelf de laatste .tijd, be halve de wedstrijden van Ajax tegen Carl Zeiss Jena, geen Oostduits voet bal gezien. Hij wist ook niet, dat Jong DDR op 21 oktober van dit Jaur met 30 had gewonnen van Tsjecho- Slowakije. Plooyer schrok even van die uitslag, maar herstelde zich snel De trainer van Jong Oranje weigerde gisteren zijn opstelling bekend (c ma- kon, Gisteravond liet hij zijn selectie licht trainen in het Dimitrofrstudlon waar tevens het licht v/erd bekeken In die breed uitgewaaierde kuip bleek plaats le zijn voor 30.000 toeschou wers, Al 20.000 kaarten waren ver kocht. Vanmorgen zal Plooyer met zijn spelers praten en dc opstelling bekendmaken De vermoedelijke opstelling luidt KohrUver* (FC Twente), Hlldobrand (FC Utrecht), Schneider (Keljenoor# Weimar (ADO) en Visser (Spartel Van dc Veen (Mporta). Bu*kttn\p (FtUenonrd) en Mulders (PBV); Hoe- krma (Go Ahead), De(|kcr* (DWS) en René van de Kerkhof (FC Twente). Zes ploegen in Ziantoernooi DEN HAAG Zondag 15 november aal in het sweinbad de Morgenstond de Haagse vereniging ZIAN een nationaal waterpolotoernooi organiseren. De zes deelnemende ploegen zijn in twee afdelingen ingedeeld.In de eerste groep spelen de landskampioen Robben, Ncptunus Arnhem en ZIAN. In groep 2 komen uit: Neptunus Amersfoort, het Haagse HZPC en DZV uit Delft. Het programma begint om 2 uur met wedstrijden in de afdelingen. Om 5 uur is er een pauze. In die „rust" zal ZIAN proberen het Nederlandse record 4 x 200 m. vrije slag aspiranten en se niores te verbeteren. Om half zes volgt de finale tussen de poulewinnaars. NederlandRoemenië in Amsterdam DEN HAAG De voetbalwedstrijd lussen Nederland en Roemenië die vast gesteld is voor woensdag 2 december a.s. zal in Amsterdam worden gespeeld. Henry Cooper voelt zich. naar eigen .eggen, sterk als een beer. Vanavond staat hij in het Wembleystadion in z{jn eigen Londen in de ruig tegen dc Spaanse ..moker" Urtatn die Europees kampioen suiaargeuitcht is De bookmaker» geven allen de tesendertigjarige Cooper op dt foto bezig met Zijn laatste voorbereidingen op het gevecht als winnaar tegen de elf jaar jongere Spanjaard. (Van c e sportredactie) DEN HAAG De covercal, een van de mogelijkheden tot wedden op de draf- en renbanen, gaat per 1 december verdwijnen. Voor de covercal komt voorlopig geen nieuwe weddenschap in de plaats. De Nederlandse Stichting Draf. en Rensport wil eerst aanzien of het afschaffen van de covercal een nadelige invloed zal uitoefenen op de totalisatoromzetten. Reden voor het besluit is de wetenschap dat er pikeurs en jockeys zijn die op een tweede plaats rijden. De stichting wil het auntal triukoeisen uitbreiden. Indien blijkt dat het verdwijnen van de covercal daling van de omzetten tot gevolg zal hebben wordt een nieuwe weddenschap ingevoerd „We weten nog niet welke.vorm dat zal zijn", zei Cees Berg, chef propaganda van de stichting, „maar in geen geval de in Zweden toegepaste V-vijf." De lieer Haarlem, directeui van de totalisator: ,Toen we in mei van dit Jaar begonnen met het triospel nieuwe stijl verliep dat aanvankelijk ook stroef op Duindlgt. Muar de trio heeft zie hgeweldig ontwikkeld. Wh» de trio op een koersdag voordien 24 procent, op het ogenblik bedraagt de trio bijna 35 procent Vorig jaar was de omzet ruim 47 miljoen, met nog anderhalve maand vooi de boeg zijn we nu al over de 50 miljoen gulden heen." Met ingang van 1 december zal een gedeeltelijke automatisering van de toto op de baan in Hilversum i-vn feit worden Net als in Frankrijk kan men dan kaarde in een automaat kopen, De cole is onmiddellijk na de koers bekend. Men kan echter geen koppel.» mm -im-u-h maar alleen winnend en piaais v,m iw.t, n: tien en twintig gulden. De weddenschap winnend en plaats van vijfentwintig gulden komt te vervallen. Op 1 januari neemt de Stichting Draf- en Rensport het beheer van de toto in eigen hand Aan de langer dan twintig jaar durende verzorging door Administratie kantoor Wins komt dan een einde.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7