f P.v.cLA. WIL RIJKSSTEUN VOOR AARDGAS WESTLAND "j Defensie kan miljoenen per jaar bezuinigen SER heeft veel moeite met advies Jonge gehuwde vrouw voelt zich vereenzamen Toch extra uitkering bejaarden VNverbreek banden met Zuid-Afrika Oud-directeur-generaal Duy verman: Snel beslissen over tweede luchthaven Onlusten in universiteit van Nanterre caballero. de sigaret. Concurrentie voor Monster Loch Ness VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Strijd tegen luchtvervuiling rechtvaardigt financiële hulp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet volgens de P.v-d.A. een royale maatstaf worden aan gelegd bü het beschikbaar stellen van gelden aan gemeenten die zogenaamde onrendabele gebieden op aardgas willen aansluiten. Ook de tuinbouw verdient grotere aandacht. Voor de bestrijding van de luchtvervuiling is de overschakeling op aardgas van groot belang, in het bij zonder voor het Westland. In dit gebied is financiële hulp bjj de omschakeling te verdedigen, omdat de tuinbouw in het Westland nu nog sterk aan de luchtver ontreiniging bijdraagt. De Partij van de Arbeid vindt, dat uit de opbrengst van het aardgas overi gens het geld beschikbaar moet worden gesteld voor de industriële ontwikkeling van ons land- Dat staat in een rapport, door de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. uitgebracht. „Gas is geld, maar wat doen we ermee heet de nota, die volgende week ter sprake zal komen bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer. Het socialistische Kamerlid dr. ir. Oele stelt in de nota dat de aardgasvoorraden in ons land sneller zullen zijn uitgeput dan aanvankelijk de bedoeling was. Bin nen enkele jaren zal het verbruik 60 tot 80 miljard kubieke meter per jaar be dragen. Hierdoor zal de voorraad binnen dertig tot 40 jaar zijn uitgeput. Rond 2000 zal ons land vervangende brandstof be schikbaar moeten hebben. Nu de eigen energiebron sneller wordt afgetapt, moet volgens de P-v.d.A. de op brengst ervan veel gerichter worden aan gewend. „Ons land is te klein om een grote aardgas producent te blijven. Wij moeten nu al een sterkere band leggen tussen aardgas en nieuwe energievormen. In feite is die band er al, door bijvoor beeld de steun die de Staatsmijnen in Limburg krijgen voor de overschakeling op de chemische industrie. Maar er zal veel meer moeten gebeuren", aldus dr. Oele in een toelichting op de nota. Het zou van een ondoordacht beleid getuigen als na enkele tientallen jaren de inkomstenbron droog zou staan en niet tijdig zou zijn vervangen door andere middelen. Daarom meent de P-v.d.A. dat een veel groter deel van de opbrengst niet zomaar in de staatskas moet vloeien, maar moet worden bestemd voor verste viging van de toekomstige werkgelegen heid via de regionale industrialisatie en voor het sipeur- en ontwikkelingswerk. Ook de consumenten zouden meer van de opbrengst moeten profiteren door de ver schillen in tarieven voor groot- en klein verbruikers ten gunste van de kleinver bruikers te verkleinen- Nu al wordt ruim een derde van het aardgas uitgevoerd. In 1971 zal dat 40 procent bedragen. De bruto winst voor de staat bedraagt nu 605 miljoen, in 1973 11G0 miljoen gulden. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG. Het zit erin dat de bejaarden toch een winteruitkering zullen ontvangen. Dat zal een extra uitkering worden voor alle trekkers van sociale uitkeringen en bjjstanr, in het kader van de 400-guldenbeweging in het bedrijfsleven. De regering heeft hierover al een advies van de S.E.R. gevraagd. Dat advies is nog niet binnen, maar staatssecretaris Van de Poel (C.R.M.) heeft vandaag in de Tweede Kamer toegezegd dat hjj de S.E.R. om spoed zal vragen. Ik hoop dat er toch nog een meevallertje inzit voor de bejaarden, aldus mr. Van de Poel. De traditionele winteruitkering voor bijstandtrekkende bejaarden, het zgn- kolen- en kleréngeld, moet vervallen. De Tweede Kamer verwierp vanmiddag een motie van de heer Egas (P.v.d-A.) om deze uitkering te laten bestaan- De vier regeringspartijen waren legen- Staatssecretaris Van de Po§l en de re geringspartijen vonden het onrechtvaar dig voor de overige bijstandstrekkers als zij niet maar de bejaarden wel een dub bele uitkering van vakantiegeld plus tra ditionele zomer- en winteruitkeringen zouden krijgen. NEW YORK (Reuter). De sociale commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met 75 tegen 12 stemmen bij 22 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin alle landen worden opgeroepen alle be trekkingen met Zuid-Afrika en „andere racistische regimes" in zuidelijk Afrika onmiddellijk te verbreken. Voor een land wiens officiële politiek is gebaseerd op rassendiscriminatie is geen plaats in de volkerenorganisatie, aldus de resolutie. Tegen stemden onder meer de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Portugal en Spanje. Marokkaanse gastarbeiders van DAF-Born in retraitehuis (Van een onzer verslaggevers) BORN Tussen DAF-Born en het provincialaat van de jezuïeten is in principe overeenstemming bereikt over de ^aankoop van het retraitehuis Spau- beek. Het gebouw zal onderdak gaan bieden aan 200 Marokkaanse gastarbei ders. die werk zullen vinden op de fabriek te Bom. In het voormilige klooster van Urmond worden nog eens 250 Mkrokkanen ondergebracht. Tot werving van deze tweede groep gastarbeiders is besloten, omdat DAF er zeker van wil zijn dat de noodzakelijke personeels gr oei ook in 1971 kan door gaan. Het personeelsbestand in Born bedraagt thans bijna 2.500 en zal eind van dit jaar nog worden opgevoerd tot 2.700. Het retraitewerk in het retraitehuis Sint-lgnatius van Spaubeek werd reeds per 1 september 1968 stopgezet. Vele branden op Guy Fawkesdag LONDEN brandweer ii weest om ir tegenvolge (AP) De Londense onafgebroken in touw ge- de stad, waar de straten de lange staking vuilnismannen vol liggen met afval, honderd brandjes te blussen op Guy Fawkesavond. Op 5 nov. plegen de Londenaren vuurwerk af te steken om te herdenken dat op 5 november 1605 een poging van Guy Fawkes het Hogerhuis op te blazen mislukte. Op Trafalgar Square hadden zich duizenden verzameld en overal lichtten de vuren op. De politie heeft vier arrestaties verricht wegens het gooien met vuurwerk. Er werd donder dagavond meer dan duizend maal brand alarm gegeven. Bij de St.-Peterskerk moesten flats worden ontruimd toen daar een grote brand uilbrak. Meer dan honderd brandweerlieden bestreden hier het vuur. Elders brak een grote brand uit in een onbewoond gebouw. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een sterke inperking van personeel en materieel, afstoting van een aantal niet direct bij dc dienst betrokken afdelingen en opheffing van verschillende eenheden zijn de enige oplossing voor een werkelijk te betalen defensieapparaat. Dit kan men concluderen uit een studie van de heer S- D. Duy verman, oud-directeur-generaal van Defensie, gepubli ceerd in het tijdschrift van de „Koninklijke Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap". Met deze studie heeft dc heer Duyverman de jaar- prijs-1969 van de vereniging gewonnen. Hij heeft destijds, zoals men zich zal herinneren, ontslag bij Defensie genomen een dag nadat de toenmalige minister van Defensie P. J. S. de Jong, de huidige minister-president, als zodanig op Defensie kwam. Evenals de heer De Jong is ook de heer Duy verman oud-officier van de Koninklijke Marine. In alle vroegte bracht deze bus vanmorgen al een bezoek aan een café. De vroege klant kwam echter wat ongelukkig terecht, waardoor de voorgevel van het café het moest ontgelden. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Comm issie-Falkenhagen Bedenkingen tegen vijfde baan Schiphol (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering dient op korte termün uiterlijk in 1971 een beslissing te nemen over de aanleg van een tweede nationale luchthaven. In afwachting van die beslissing is het niet verantwoord de knoop door te hakken ten aanzien van een vijfde baan op Schiphol. Dat zegt een meerderheid van de interdepartementale commissie planologie luchtvaartterreinen, dc commissie-Falken- hagen. in een advies aan de regering. De commissie is ruim 2,5 jaar geleden ingesteld om de uitbreiding van de luchthaven Schiphol te bestuderen. Zij is niet tot eenstemmige conclusies gekomen. Wel meent de commissie dat voorrang moet worden gegeven aan de beslissing over een tweede nationale luchthaven- Verder moet worden onderzocht of aanleg van een vijfde baan op Schiphol een vermindering van geluidshinder voor andere plaatsen dan Zwanen burg oplevert. Bekeken dient te worden of de overlast van Schiphol voor zijn omgeving kan worden beperkt. De regering heeft het rapport toegezonden aan belanghebbende instanties, zodat de openbare discussie hierover op gang kan komen. Premier De Jong heeft intus sen het standpunt onderschreven dat uiterlijk in 1971 een beslissing over de eventuele aanleg van een tweede luchthaven en/of de uitbreiding van Schiphol moet worden genomen, In het gunstigste" geval zal de belasting van de vier banen op het huidige Schiphol uiterlijk in 1986 de maximale grens hebben bereikt. Het risico is echter groot dat de vier banen al in 1982 overbelast zullen zijn. Bij vijf banen zal Schiphol zeven jaar later overbelast zijn. Exploitatiekosten veel te hoog Volgens oud-directeur-generaal Duy verman is de exploitatie van Defensie op te grote leest geschoeid, al jaren lang. De verhouding tussen investerin gen en exploitatie zijn scheefgetrokken, waardoor thans sprake is van een wer kelijk exploitatie-probleem. „Dit vraag stuk ligt levensgroot en onoplosbaar op tafel, iedere regering en iedere minister van defensie wordt ermee geconfron teerd," aldus de heer Duyverman. „Daarnaast staat defensie voor het op lossen van het investeringsprobleem. Er is sinds de vijftiger jaren een „gap" van (volgens de waardeverhoudingen van nu) zeker 750 miljoen gulden in de investeringen, nadat de internationale militaire hulp was weggevallen." Dit gat is nooit gestopt, zodat het probleem telkens weer opduikt. Minder personeel Volgens de heer Duyverman kan de exploitatie van defensie aanmerkelijk goedkoper. Hij stelt daarbij vast dat dan wel een aantal maatregelen geno men moeten worden zoals: een drastische inperking van het personeel. Niet meer dan 75.000 man met inbegrip van het burgerpersoneel, afschaffing van de dienstplicht en uits luitend beroepsmilitairen en kortver- banders, beperking van de samenstelling van de krijgsmachtonderdelen: bij de marine alleen fregatten, mijnen vegers, voorraadschepen, bij de lucht macht al het vliegend materiaal en geleide wapens, maar niet de helikop ters, bij de landmacht drie gevechts groepen, en het korps marechaussee, voor de internationale en nationale dienstverlening mariniers en comman do's tot een sterkte van 1.000 man. Verder moeten alle taken overge dragen k>f beëittdigd worden, die welis waar met de defensie meegegroeid zijn, maar die voor de bondgenootschappelij ke inzet niet van vitale betekenis Afstoten De heer Duyverman beschouwt hier toe de territoriale eenheden en de commando's, die opgehevten kunnen worden. Hydografie. topografie en loodswezen kunnen naar Verkeer en Waterstaat, militaire pensioenen naai Binnenlandse Zaken, hospitalen naar Volksgezondheid Verder kan de militaire justitie inge past worden in de rechterlijke macht, kunnen de burgerlijke taken van de marechaussee overgeheveld worden naar de rijkspolitie en kan Volkshuis vesting talrijke gebouwen overnemen. Wat de opleidingen betreft wijst de oud-direcleur-generaal van Defensie op grote mogelijkheden om de officiersop leiding per krijgsmachtonderdeel geza menlijk op te zetten met België, Luxemburg, Denemarken en Noorwe gen, waarbij het Engels als voertaal gebruikt kan worden. Natuurlijk kan Nederland dit alles, aldus de heer Duyverman, niet alleen bereiken. Maar de kleine landen van Rond 75000 man voor krijgsmacht zeker voldoende Noord- en noord-west-Europa verkeren in praktische dezelfde situatie als Ne derland. Het ligt volgens hem dan ook voor de hand. dat met deze landen naar een gemeenschappelijke oplossing ge zocht moet worden voor een zo efficiënt mogelijk werkend defensie-apparaat. Veel te groot pak „Wij zullen onze nationale gevoelens en onze nationale trots meer bevredigd voelen met een klein, maar uiterst efty ciënt krijgsmacht-team. dan beladen blijven met het besef in een te ruii% geworden pak rond te lopen. De aan vaarding in de vijftiger jaren van een zeer groot gedeelte van de investerin gen onder het militaire hulpprogramma heeft ons ertoe gebracht op een voet te leven, welke niet kan worden geconti nueerd," aldus de heer S. Duyverman, oud-kapitein ter zee van administratie en oud-directeur-generaal van Defensie, in zijn studie „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." ECONOMISCH BELEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissie ontwik keling nationale economie van de Soci- taal-Economische Raad heeft nog niet veel vorderingen gemaakt met het voorbereiden van een advies, dat dc S.E.R. volgende week donderdag zal gaan opstellen voor de regering over het te voeren sociaal-economisch beleid. De inbreng van de leden, met name die van ondernemerszijde, is nog maar be perkt. Zij zijn een beetje aangeslagen door de recente prijsmaatregel van de regering en zoeken nog, via intern be raad met de achterban, naar een posi tie. Hoewel de werkgevers steeds op het standpunt hebben gestaan, dat bi i een vrij loonbeleid ook een vrij prijsbeleid hoort, heeft het er de schijn van. dat zij de stelling niet zullen gaan omdraaien door te verlangen, dat bij de thans afgekondigde prijsmaatregel ook een loonmaatregel hoort. Zij hebben duide lijk de verwachting, dat de vakbewe ging bereid zal zijn zich een zelfbeper king bij de looneisen op te leggen om aldus een algemene loonmaatregel overbodig te maken. Een dergelijke (Van onze correspondent) PARIJS In de universiteit van Nanterre bij Parijs is het gisteren weer tot botsingen gekomen. Een groep stu denten eiste evenals woensdag het ver wijderen uit de universiteit van perso neelsleden van 't restaurant, die volgens de studenten gecamoufleerde agenten van politie zijn. Toen aan dit verlangen niet werd voldaan barricadeerden studenten de toegang tot het restaurant, waarna over en weer met stenen gegooid werd tussen studenten en het gebarricadeerde restaurantpersoneel. De politie en gen darmerie stelden zich buiten de univer siteit op met schilden en traangasbom- men, maar er werd niet gevochten. Pas in de namiddag werd het iets rustiger. (ADVERTENTIE) anders dan andere. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Veel jonge gehuwde vrouwen voelen zich vereenzamen. Dit blijkt uit een onderzoek onder echtparen die korter dan vijf jaar zijn getrouwd. Het onderzoek is in opdracht van het ministerie van CRM ingesteld door het instituut voor psychologisch marktonderzoek onder leiding van dr. M. Zeldenrust- Noordanus. Een derde van de jongeliuwde vrou wen vindt dat ze eigenlijk veel te weinig mensen zien. Ze vinden dat zc te veel aan huis zijn gebonden. Tweederde van de jongegchuwde vrouwen werkt niet buitenshuis. De helft van hen heeft verklaard wel in het arbeidsproces te willen worden opgenomen. Maar de man heeft daar bezwaren tegen. Bij de vrouwen die wel buitenshuis werken, werd aan de man gevraagd wat hij daarvan denkt. Driekwart antwoordde „prettig voor de vrouw" Tien procent vond het onprettig en '(tien procent vond het prettig vanwege de inkomsten. Naarmate de pasgetrouwde vrouw jonger is, blijkt zij meer buitenshuis te werken. Het buitenshuis werken van de Werken buitenshuis dikwijls oplossing vrouw komt meer voor in de welge stelde klasse en de middenklasse dan in de arbeidersklasse. In het zuiden komt het weinig voor, daar werkt 1* pet. van de vrouwen die vijf jaar of korter gehuwd zijn, buitenshuis. Uit het oosten kwam zelfs niet een bui tenshuis werkende gehuwde vrouw voor in het onderzoek. In het .noor den werkt eenvierde van de jongge huwde vrouwen, in de drie grote steden Amsterdam. Rotterdam en Den Haag 42 pet. en in de rest van het westen van het land 40 pet. Van de ondervraagde echtparen ant woordde een tiende dat hun huwelijk gedwongen was. In arbeidersklasse ..moest" 18 pet. trouwen, tegen 5 pet. in de middenklasse plus welgestelde De helft van de jonge huwelijken heeft het de eerste jaren moeilijk om financieel rond te komen. Een derde zegt onderling moeilijkheden te hebben over de besteding van het geld. Van de ondervraagde echtpa ren hadden de meesten een koelkast, ruim tweederde een t.v. en de helft eert auto. Bijna de helft van de huwelijken begint mét inwoning, ge middeld ongeveer anderhalf jaar. Vier procent van de jonge echtparen had na 3Vt jaar nog geen eigen zelfstandige woning. Huwelijk en gezin, zo concluderen de onderzoekers, bieden veel, maar voor velen niet genoeg. De voorbe reiding erop schiet maatschappelijk gezien in meer dan één opzicht te kort. Huwelijk en gezin worden voor velen klaarblijkelijk gekendmerkt door afwezigheid van andere moge lijkheden. Dat geldt voor het huwe lijk zelf, de partner, het moment van trouwen, de aanschaffingen voor het gezin, de bezigheden buitenshuis en de contacten met anderen. loonmaatregel heeft de regering in de miljoenennota al aangekondigd. Ze zou kunnen bestaan uit het verlengen van de looptijd van alle c.a.o.'s met een aantal maanden bijvoorbeeld tot het moment, waarop de prijsmaatregel af loopt (medio maart) waardoor dr stijging van de loonkosten wordt h*»- In andere kringen wordt evenwel be toogd, dat de prijzenbeschikking al een loonkostenbeperking inhoudt. Loonsver hogingen anders dan de beruchte 400 gulden mogen immers voorshands niet in de prijzen worden doorberekend, zo dat de werkgevers wel genoodzaakt zijn een dam op te werpen tegen te hoge looneisen. Bovendien heeft een loon maatregel beperkt effect in een periode van een tekort aan arbeidskrachten. De neiging om zwart loon te betalen is dan groot, terwijl herhaling van een explo sie als de recente 400 guldengolf ook niet denkbeeldig is. Het komende S.E.R.-advies moet ook een oordeel geven over het pakket maatregelen, dat de regering van plan is te nemen in verband met de conjunc turele ontwikkelingen. Belangrijk punt daarbij is ce verhoging van de B.T.W. wat betreft hel 1-pet-tarief. Dat moet volgens de regering 14 pet worden. De vakbeweging vindt, dat de rege ring dit voornemen moet laten varen, aldus zelf een bijdrage leverend tot de ontspanning. Weliswaar is berekend, dat het leven door deze verhoging „slechts" 0,37 pet duurder wordt, maar de angst, dat in feite de verhogingen sterker zullen zijn, is groot. Zij wordt niet weggenomen door de prijsmaatre- De ondernemers hebben ook niet zo'n moeite met de B.T.W.-verhoging, zo is in de S.E.R.-commissie gebleken De kroonleden inn die commissie suggereer den een verhoging van het tarief tot 13 pet, maar voorlopig wil de vakbeweging niets van zo'n compromis weten. Alles wijst erop, dat er nog heel wat touwtrekken voorafgaat aan het opstel len van een definitief S.E.R.-advies LONDEN (AP) Na ontelbare jaren het unieke monster van Schotland te zijn geweest, gaat het erop lijken, dat het vermaarde gruweldier van Loch Ness in Schotland er een formidabele con current heeft bjjgekregen. In het Schotse Loch Morag zit ook een monster. Op 24 november zal een groep van 25 personen, onder wii biologen, die het leven in de zeeën bestu deren, rapport uitbrengen bij de vermaarde London Zoological So ciety over hun bevindingen ten aanzien van Loch Morag. Dit is, met 1400 meter, het diepste meer van Europa. En daar zou dus van alles in kunnen zitten. Reeds in 1895 werd voor 't eerst melding ge maakt van de aanwezigheid van 'n vreemd gedierte in Loch Morag. Maar dit heeft nooit zoveel de aandacht getrokken als het be staan van Nessie. Het is niet uit gesloten dat de legende er schul dig aan is, die wil dat mensen, die het monster, of de monsters, van Morag willen gaan bestuderen of „betrappen" hiervoor zullen worden gestraft met de dood. Ver leden jaar meldden twee Schotse vissers, dat zij op het monster van Morag hadden geschoten, na dat dit een stuk van een hunner roeispanen had afgebeten. „Het wezen was twintig meter lang en twee meter breed", aldus werd toen door de heer William Simp son verklaard. „Wij zagen een enorme kop en daar achter een se rie donkerbruine uitsteeksels".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7