St. Willibrordkerk, inwendig vernieuwd, zondag in gebruik 1 II. HET SLOT DER VERLOREN VROUWEN" Hele week speuren naar zin van het leven met INGMAR BERGMAN bioscopen in LEIDEN c^sïï->-cr Ambtsgebed klonk voor 't laatst in raad Oegstgeest BIOSCOPEN keurig kijkspel zonder zeggingskracht Aznavour weinig opvallend in WRAAK VAN DE WOLVEN' VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 NA MAANDEN VAN ONGEMAK ADVERTENTIE OEGSTGEEST Na vel© maan den, waarin de parochianen zich heel wat ongemakken hebben moe ten getroosten, zullen ze het ge heel vernieuwde en gewijzigde in terieur van de Willibrordkerk te Oegstgeest in zijn volle luister kunnen aanschouwen. De plannen voor de verbouwing werden het vorig jaar oktober het eerst onder de aandacht van de parochianen gebracht. Tijdens een 'hearing', die m het parochiehuis werd gehou den, werd hun ruimschoots de ge legenheid tot Inspraak geboden. Behoudenden voelden niets voor wijziging van het interieur, maar er gingen toen ook stemmen op, het huidige kerkgebouw te laten ver dwijnen om er een nieuw voor in de plaats te stellen. Zoals het nu tot uiting komt bewijst dat men een goede „middenweg" heeft bewan deld. Toch blijven sommigen vinden, dat men nóg te rigoreus te werk is gegaan. Zo o m. met het verwijderen van het altaar stuk, de kruiswegstaties e.d. Maar naar mate de „finishing touch" nadert, neemt het enthousiasme toe, hetgeen een klompliment inhoudt aan het adres van de architecten Paardekoper en Barnhoorn. Het huidige kerkgebouw is aan de Leid- se Buurt te Oegstgeest niet meer weg te denken. Toen de eerwaarde heer W. F. Roozen in 1889 zijn intrede deed als pastoor van de Willibrordparochie te Oegstgeest was dit min of meer in de funct ie van „bouwpastoor". De oude kerk voldeed niet meer en, gezien de uit breiding van de gemeente, was men hard toe aan een groter Godshuis. Pastoor Roozen wachtte niet lang met plannen maken. Er ontstond een leven dige briefwisseling met bouwmeester Jos. Th. J. Cuypers die in een schrijven van 26 december 1892 prijsopgave deed. Kosten van het gebouw... 136.000 gul den. De nieuwe pastorie werd begroot op... 34.000 gulden. Niet zuinig Daar kwam natuurlijk nog wel het een en ander bij want in een brief van latere datum schrijft Cuypers: „Dat het ge zamenlijk cijfer voor de verschillende bouwwerken hoger is, dan wat ik vroe ger voor den vuist heb geschat, is .voor al daaraan te wijten, dat het plan niet behandeld is onder den indruk van het dikwijls zoo gebiedende „zuinig, zuinig", aene leus die zooveel schoone zaken komt bederven." Na aankoop van de grond nabij de Leid se Buurt begon aannemer Roodenrijs na verkregen machtiging van Bisschop Caspar Joseph Martinus Bottemanne. in 1900 met de bouw. Het ontwerp van Joseph Cuypers en Jan Stuyt begon al dra vaste vormen aan te nemen. De grond, een uitloper van een binnenduinrug, leende zich er uitstekend voor en gaf de bouwers grote vrijheid. De fraaie 18e eeuwse communiebank, De St.-Willibrordkerk, 70 jaar geleden in aanbouw. naar een ontwerp van de Antwerpse kunstenaars Joseph Gillis en Antoine Jean Anciaux werd in de nieuwe kerk gehandhaafd. Op 4 november 1901 wer den kerk en altaar gewijd door de toen malige bisschop van Haarlem. Eerst niet op de oorspronkelijke tekening ver meld, maar later bijgevoegd was de trap- toren aan de oostzijde van het gebouw. ~Een uitbreiding waarvoor in 1901 mach tiging werd ontvangen van de Vicaris Generaal van Haarlem, A. J. Colier. Boven de hoofdingang aan de Westzijde is nog een kleine klokk'toren zichtbaar. Een klokje heeft er nooit ingehangen. Naar men beweert, was pastoor Roozen een vermogend man die de bouw van de pastorie voor eigen rekening zou heb ben genomen. Stukken hierover zijn ech ter nooit gevonden, wel blijft het merk waardig, dat in de kerkboekhouding nooit papieren zijn gevonden omtrent de kosten van de pastorie. Vrijdagavond 6 november: 8.30-9.30 uur: orgelconcert op het zojuist ge reedgekomen orgel, door de heer B. Bartelink met assistentie van de heer Paul Roodenburg, hobo. Toegankelijk voor katholieken en niet-katholieken gratis. Uitgevoerd worden .werken van: Bach, Andriessen en Cesar Franck. Zaterdagavond T november: 7.30-8.30 uur: Jongerenmisviering van ons nieuw-opgericht jongerenkoor met medewerking van de jongerengroep van de Herensingelparochie. Uitge voerd wordt de Emmausmis met teksten van de kapelaans L. Bijl en P. de Cock op melodie van negro-spi- rituals. Daarop aansluitend is in het parochiehuis een voor ieder gratis toegankelijke tentoonstelling gewijd aan de geschiedenis van onze paro chie. U treft daar aan: boekwerken, brieven, foto's, officiële stukken e.d., die soms teruggaan tot 1760; ook materiaal van vroegere genootschap pen, verenigingen, commissies, enz. Een korte film zal worden vertoond, opgenomen bij gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van de inmid dels gestorven pastoor Loyaard. Door leerlingen van de parochiescho len worden tekeningen vervaardigd betrekking hebbend op het feest en in een kinderkunst-galerij geëxpo- Zondagmorgen 8 november: 10.30 uur: plechtige eucharistieviering met medwerking van vier parochiële ko ren. Uitgevoerd wordt een vierstem mige Nederlandse Mis „Petrus Cani- sius" van Peter Franken. Tijdens alle vieringen wordt de predikatie gehou den door dr. L. van Noort, deken van Leiden. Na de viering is de tentoon stelling in het parochiehuis weer opengesteld tot ongeveer 5.00 uur. Vanaf 1.00 uur 's middags is de kerk te bezichtigen tot ongeveer 5.00 uur, waarbij U de versiering kunt bewon deren die door leden van de LTB met behulp van enkele dames is aange bracht en enkele dames en heren U desgewenst bijzonderheden over het kerkinterieur zullen vertellen. Dinslag 10 november: 7.30 uur: feest- vergadering van de parochieraad met allen die op een of andere manier hebben meegewerkt aan de vernieu wing van ons kerkgebouw, ook de dames en heren die de kerk hebben schoongemaakt en versierd. Zondagmorgen 15 november: 12.00 uur: Kindermisviering bijzonder voor de schoolkinderen, hun ouders en fa milie. Centraal zal staan een doop viering waarbij we de nieuwe en jongste parochiaantjes zullen opne men in onze parochiegemeenschap. Altaar en kerk zal door de kinderen versierd worden met hun eigen ver sieringen. tekeningen, schetsen o.a. uit de kinderkunst-galerij. Na afloop is er voor ieder kind een kleine ver- snapernig als symboèl van de vreug de om de zojuist opgenomen kleine parochiaantjes. luMm soepele rol-coi zorgenvrije soep defobe. onmisbaar In S df#<i Plezlerlgom wm r- LEIDEN BREESTRAAT 152 Twee jubilarissen Nieuwe Leidse Crt. LEIDEN De heren J. Sehuchhard, chef van de abonnementen-afdeling, en C. v. d. Leek, werkzaam in de interne dienst, de expeditie en belast met koe riersdiensten, hebben gisteren b(1 De Nieuwe Leidse Courant hun 25-jarig dienstverband gevierd. De jubilarissen werden eerst toegespro ken door directeur F. Diemer, die bei den prees om hun uitstekende taakver vulling en hartelijke omgang met het overig personeel. Na zijn toespraak over handigde de heer Diemer de zilveren werkers bedragen onder couvert. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer J. v. d. Velde. De heer Sehuchhard overhandigde h(J een wandrelief en aan de heer v. d. Leek een polshorloge. Na de huldiging in rest. In den Ver gulden Turk bleef het voltallig perso neel nog geruime tijd op meer informele wijze met de jubilarissen en de directie bijeeu. Helderder Thans is er veel veranderd. Na de ver bouwing van de pastorie, enige jaren geleden, restaureerde men de kerktoren en werd een nieuwe dakbekleding aan gebracht. Financieel was dit mogelijk geworden door verkoop van grond ten noorden van de Kerklaan. Het gebogen, houten kerkplafond werd grondig gereinigd, de kruiswegstaties werden venvijderd e.n de muren van een nieuwe verflaag voorzien, waardoor het gehele interieur helderder werd. De zij beuken, welke aanvankelijk zouden ver dwijnen. werden echter gehandhaafd mede gezien het feit dat het aantal kerk bezoekers dit vergt. Er is een viertal gebrandschilderde ra men aangebracht met bijbelse voorstel lingen, uitgevoerd door Lambert Simona. De altaarstukken zijn naar een ontwerp van Noyons terwijl de 18e eeuwse-com- muniebank, welke voorkomt op de IQst van monumentenzorg, naar achteren is geplaatst en als afsluiting fungeert voor de plaats waar zich nu het nieuwe orgel, afkomstig uit de kapel van huize „Groe- nestein" te Den Haag, bevindt. Bij alle verbouwingswerkzaamheden waren vooral vele parochianen, de in terieur- en orgelcommissie bijzonder ac tief. Aannemer W. den Dubbelden heeft een grote taak op de schouders geno men welke tot een goed einde "is ge bracht. Door het aanlegen van een „ge sloten circuit" is het gesproken woord nu ook in alle hoeken van de kerk beter verstaanbaard. Voor zaterdag en zon dag a.s. is een uitgebreid feestprogram ma samengesteld. ADVERTENTIE) Oud-papier PIT '54 ZOETERWOUDE Morgen, zaterdag, trekken de leden van de tafeltennis vereniging PIT '54 er weer op uit orr oud-papier in te zamelen. Het wordt bijzonder op prijs gesteld wannee: papier en karton goed samengebonden tijdig voor de deur wordt klaargezet. OEGSTGEEST De gemeenteraad van Oegstgeest heeft zich gisteravond lang durig beziggehouden met de vaststelling van het reglement van orde voor de vergadering van de raad, het rapport van de commissie ad-hoc en het voorstel van b. en w. Daarin was het ambtsgebed geschrapt. Namens de prot. chr. fractie legde de heer Brouwer een verklaring af, waarin hj) dit betreurde. Maar na een uitvoerige gedachtenwisseling werd het voorstel van b. en w. met 13 stemmen voor en vier tegen, aangenomen, zodat het gebed gisteravond voor de laatste maal in de Oegstgeeeter raadzaal werd gezegd. Poging om „riool-schade" te verhalen In haar verklaring zei de p.c.-fractie, bij le van de heer Brouwer, van oor deel te zijn dat het gebed niet alleen noodzakelijk is voor iedere Christen, maar ook zinvol, daar waar een over heid, in dit geval de gemeenteijlke, ver gadert. ,JIet heeft de P.C.-fraktie pijn lijk getroffen voor de handhaving van het ambtsgebed geen meerderheid in de raad te verkrijgen en vooral dat de KVP, die de invoering ervan na de oor log sterk voorstond, nu voor afschaf - Drs. de Graaf (PvdA) liet er in zijn verklaring geen twijfel aan bestaan dat zijn fractie tot genoemde meerderheid behoorde. De heer Oomen (KVP) had liever over dit onderwerp geen debat in de raad gezien. In commissie ad-hoc men er in meerderheid voor het ge- :e vervangen door een ogenblik van stilte doch b. en w. bleken er in hun preadvies niet ontvankelijk voor. Reden om de heer Oomen zich nu genood zaakt zag, zijn hoogst persoonlijke visie hierover te geven. Hij toonde zich voor stander van het achterwege laten van bedoeld gebed en wees daarbij op de ver vlakking welke zich voordeed binnen de R.K. kerk, vooral daar waar de geeste lijkheid zijn voorkeur blijkt te geven aan politieke richting welke afschaffing voorstaat. Overigens concludeerde de heer Oomen (KVP) dat men respect moest hebben voor de groepering die handhaving is. Mevrouw Gouverneur van Deene (KVP) deze mening niet toegedaan. Zij be pleitte handhaving van het ambtsgebed. De heer Dorgelo (WD) stelde het niet juist te vinden „in het algemeen maat schappelijk verkeer te beginnen en te eindigen met gebed". In de PC-fraktie in de meningen toch niet geheel eensluidend aangezien de heer Penning stelde dat men niemand het gebed kan opleggen. De subsidiëring van de peuterspeelzaal maakte eveneens de tongen langdurig los. Praktisch alle raadsleden lieten er soms te uitvoerig hun gedachten gaan voor de voor- en nadelen ervan, maar men was het allen er over eens dat het verheugepd was dat er op dit gebied iets bereikt is. Wethouder J. J. Thorn (CRM). „Er zijn natuurlijk pro's en contra's. Twee jaar geleden hebben w|j de conclusie getrok ken: beginnen maar met dit particuliere initiatief. De Stichting peuterspeelplaats en de raad van advies zijn bijzonder goed van opzet. In de raad van advies komt een vertegenwoordiger van de ge- meente. Ook wethouder Temminck noen- de de stichting een serieuze en goed op gezette zaak, met een bijzonder goede De montessori-kleuterschool, gelegen in het souterrain van de Aert-van. Nesflat is tijdens een hevige regenval onder ter gelopen doordat de riolering niet goed werkt. Om te voorkomen dat zich dit herhaalt, is een aparte aansluiting op het gemeenteriool gewenst. De kos- De heer Brouwer (PC) wilde wel weten ;r aansprakelijk is voor de kosten, ook de heren Cleton (WD) en Stapel WDinformeerde hiernaar. Wethouder l. Temminck (Onderwijs en financiën) deelde mede over deze materie uitge breid met een vertegenwoordiger van het Adm. kantoor Zuid-Limburg (AZL) te hebben gesproken. Eigenaresse van Van der Aert-van Nesflat is het Alge- jen Mijnwerkers Pensioen te Heerlen, in overleg met het AMF is destijds de kleuterschool tot stand gekomen. De ge meente heeft genoemde schoolruimte verhuurd aan het Montessori-onderwijs te Oegstgeest. De heer Cleton merkte op dat als er sprake was van een fout in de riolering het flatcomplex, een bijdrage van het AMF in de kosten normaal is. Hij meende dat het goed was het contract eens goed onder de loep te nemen. De voorzitter, burgemeester Jhr. J. A. J. Eysinga nam gaarne de suggestie over dat dit alles nog eens in de commis sie wordt bestudeerd. Tijdens de komende St.-Nikolaas en Kersttijd mogen de winkels te Oegst geest tot 21.30 uur geopend z(jn. Een vrijstelling die ook verleend wordt aan de straathandel. Mevr. Munting (WD) verklaarde dat de regeling maar voor één jaar was vastgesteld omdat „de stem van het personeel ook duidelijk gehoord moet kunnen worden". Cheque voor Gezondheidszorg VOORSCHOTEN In het postkantoor te Voorschoten zal dinsdag 10 november om 10 uur in aanwezigheid van burge meester L de Kool een chëque worden overhandigd aan het Stichtingscomité van de Stichting Gezondheidszorg. Dit geld, geschonken door de organisatie van de Kinderpostzegelverkoop, is be stemd voor de afdeling kinderhygiëne in het nieuwe wijkgebouw in Noord- Hofland. De kinderpostzegelverkoop begint dins dag al om half negen. Trianon: „MASH" (10e week, 18j.) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag 2.15 - 4.30 -7 en 9.15 uur. Camera: „Met jouw tanden in mijn nek" (5e week) - 18j. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Nachtv. (vr/za 23.30 u.) „Last Sum mer" (18). Studio: Ingmar Bergman-week. Do/vrij.: „Het zevende zegel"; za/zo: „De glim lach van een zomernacht; ma/di: „Wil de aardbeien"; wo: „De Maagdenbron" (alle 18 jaar). Dag. 2.30 - 7.00 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Rcx: „Help, ik ben nog maagd" (18). Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zondag 2.30 4.30-7 en 9.15 uur. Nachtv. (vr/za 23.30u.): „De oh zc genaakbaren" (18). Luxor: „Het slot der verloren vrouwen' (18 j.) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 ten bedragen, inclusief herstel van de Lido: „De wraak van de wolven (18). vloerbedekking 15.200 gulden. Dit kre- I Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. diet werd door de raad verleend. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Olivia Robin als het zusje II LUXOR We kunnen op geen stukken na vertellen hoe en in welk tijds bestek de film „La rose écorchée" (Het slot der verloren vrouwen) van de Franse regisseur Claude Mulot tot stand is gekomen. Wel lijkt het ons duidelijk, dat aan het scenario bitter weinig aandacht is besteed. De schrijver wekt nu en dan de indruk zijn verhaal ongeïnteresseerd te hebben neergepend, met het kwalijke gevolg, dat de samenhang en daardoor ook de sfeer vol komen de mist in gaan. Wat een boeiende en adembenemende climax aan het slot van de film had kunnen zijn, is nu niets meer of minder dan een koele moordpartij, die de kijker als een glas water na een vorstelijke maaltijd op de maag valt. Help, ik ben nog maagd REX Thea, een jonge studente in de rechten (Hannelore Cremer) heeft haar problemen. Zij heeft nog totaal geen ervaring op het gebied van de liefde en wil die achterstand inhalen. Maar de student Knut, die zU niet durft te vertellen dat zij nog maagd is, denkt alleen maar aan de moeilijkheden die htj kan krijgen met de beeldhouwster, die hem onder houdt. Haar schuchtere bewonderaar komt ook al niet tot daden en ook een gretige hoofdredacteur van mid delbare leeftijd stoot zij af.. Het is tenslotte een man. die zij toevallig in de bioscoop ontmoet, die haar de eerste liefdeslessen geeft. Dan is zU rijp voor Knut, die voor haar toch altijd de ware Jacob is gebleven Regisseur Wolfgang Becker heeft van „Help, ik ben nog maagd!" een speels, erotisch niemandalletje willen maken, maar hij krijgt het project nergens van de grond. De grap van het naakt thee serveren wordt als zelfs viermaal tussen verschillende paren herhaald en zijn pogingen de draak te steken met gevestigde bur gerlijke conventies de verontwaar- dige buurvrouwen etc. mislukken jammerlijk. Wolfgang Becker had ook weinig steun van zijn spelersma teriaal, dat het sprankelende mist om zo'n moderne zedenkomedie nog ver teerbaar te maken. Alleen Henri van Lyck als de bioscoopbezoeker weet nog lets van zijn rol te maken, maar is toch geen schaduw van wat hij in May Spils „Zur Sache Schatzchen" In een soortgelijke rol was. (18). Een tweede misser is de spelerskeuze. Philippe Lemaire weet maar weinig te overtuigen als de portretschilder Frédéric Lansac, die in een afgele gen kasteel een comfortabel, maar ongelukkig leven leidt omdat zijn grote liefde Anne (Anny Duperey) door een ongelukje dermate gruwe lijk aan haar gezicht verminkt is, dat ze niet meer in de buitenwereld durft te verschijnen. Verblind door zijn liefde komt Lansac tot een wrede oplossing. Door chantage vindt hij een chirurg ertoe bereid de levende huid van een jonge vrouw over te brengen op het gelaat van zijn echt genote, hetgeen tot tweemaal toe mislukt, waarna moord voor allen de beste oplossing lijkt. Een verdienste van de regisseur is evenwel, dat hij genoemde verwikke lingen met vakkundig camerawerk in beeld heeft gebracht en van een fraaie muzikale omlijsting heeft voor zien. Prijzenswaardig is eveneens zijn kQk op vrouwelijk schoon, dat in deze produktie royaal in beeld komt. Dit in tegenstelling tot de onesthe tische handelingen van twee dwergen, wier aanwezigheid in feite het enige griezelelement vormt. „Het slot der verloren vrouwen" ia met dit al een bevredigend kijkspel geworden, maar zal geen Leldenaar schokken, al wil de advertentie dat nog zo graag. (18) •I ID O De twee jeugdvrienden, die L dertig jaar later ieder aan een zijde van de wet lijnrecht tegen over elkaar komen te staan, zfln weer terug op het witte doek in Sergio Gobbi's „Tijd voor de wolven". Het zijn Charles Aznavour als een droef geestig kijkende politiecommissaris, die jacht moet maken op een mee dogenloze bankrover, die een carrière heeft opgebouwd a la Dilllnger en zich ook zo laat noemen. Een ook al niet erg vrolijk de wereld inkijkende Robert Hossein berooft met zijn bende een juwelier, maar deze stunt is niet erg lonend, want de helers hebben een val voor hem opgezet. De buit gaat verloren maar Hossein weet zich driftig schietend van zijn tegenstanders te ontdoen. Na dit openingsknaleffect, waarin niet op een dode meer of minder wordt gekeken, wordt Gobbi plotseling bijna sentimenteel als hij de twee jeugd vrienden als ietwat onwillige vijanden tegenover elkaar zet. Hossein neemt de wijk naar de Rivièra, waar hij in een casino de volkomen berooide Stella ontmoet. Het meisje trekt met de bende verder, is getuige van een gewaagde overval, waarbij het weer eens keihard toegaat regisseur Gobbi is dan duidelijk in zijn element om zich dan vol walging van het bloedige beroep van haar nieuw ver worven vriend af te keren. Te laat echter, want een verdwaalde kogel maakt een eind aan haar leven. Hos sein, gevangen genomen weet nog één keer te ontsnappen, maar ten slotte sterft ook hij, omsingeld door een woedende menigte. We hebben het allemaal al eens eer der gezien en Gobbi is er niet in ge slaagd die vorm eraan te geven, dat het weer nieuw lijkt. Hossein en Az navour leveren competente, maar geen opvallende vertolkingen. Zij ste ken echter nog gunstig af bij Virna Lisi, die het meisje Stella speelt met twee gelaatsuitdrukkingen: afwisse lend wanhopig en verveeld. „Tijd voor de wolven" heeft zijn spectaculaire momenten indien men van dit genre houdt, maar komt niet boven de mid delmaat uit (18). Charles Aznavour van het chanson naar het knaleffect van pistolen („De wraak van de wolven" Lido) Prolongaties TRIANON Voor de tiende week de Amerikaanse oorlogssatire „M.A.S.H.", waarvan Leiden maar niet genoeg kan krijgen. Pracht film met wrange trekjes van Robert Alt man (18). CAMERA Voor de vijfde week „Met jouw tanden in mijn nek". Roman Polanski als acteur en als regisseur in een bont gekleurde bril jante vampiersatire vol grappen (18). STUDIO De Zweedse regisseur Ingmar Bergman wordt bedreigd door het gevaar, dat een in filmkunst gelovende wereld hem reeds bij zijn leven met een legendarische faam omringt.. In de werkelijkheid komt dit hierop neer, dat men een filmische misslag bij hem onmogelijk acht en dat elke scène, elke instelling en elke tekst zou raken althans een poging daartoe zou verraden aan de diepste vezelen van het leven. Toch is dit niet waar. zelfs niet in de meesterlijke film „Het zevende zegel", die voor het overige geen mens, die het met de cinematografie goed meent, zich mag laten°ontgaan. In de meeste van zijn films legt Ingmar Bergman getuigenis af van zrjn speuren naar de zin van het leven. Hierbij wordt hij geplaatst tegenover goed en kwaad, tegenover de dood, tegenover het feit, dat het aardse leven een zeer tijdelijke aangelegenheid is en tegenover het schier oneindig gevarieerde thema van de liefde. destijds door de K.F.C. fel werd ont raden. De regisseur plaatst de kij kers voor een aantal liefdesontwikke- Het Zevende Zegel vrijdag 6 nov.) (Donderdag 5 e lingen tussen enkele echtparen, het geheel ln lichte komediestQl verfilmd. Kortomeen half-ouderwetse partner ruil. Maandag 9 en dinsdag 10 nov.) ln de film „Het zevende zegel" heeft Bergman al deze elementen samen gevat in een scenario, dat terugvoert naar het midden van de veertiende eeuw, in een periode, dat Europa XA/jlrJp aardbeien werd geteisterd door de Zwarte Dood. VVIIUC ddl UUCICII de pest. Een ridder en zijn schild knaap komen na tien jaar terug van een Kruistocht naar het Heilige Land. Zij vertrokken als idealisten en keren als twijfelaars aan God en aan de werel dterug. Bij het aanschouwen van de praktijken van de Kruisvaar ders zijn hen de schellen van de ogen gevallen. Nu terug ln hun, door de meedogenloze pest geteisterde land, zien ze hetzelfde: hartstochten, or giën, haat en liefdeloosheid. Kortom een totaal ontbreken van welke vorm van geestelijke en stoffelijke zuiver heid ook. De glimlach van een zomernacht (Zaterdag 7 en zondag 8 nov.) Met „De glimlach van een zomer nacht" kwam Bergman in het begin van de jaren vijftig met een voor dit. tijd nogal gewaagd filmwerk, dat Eigenlijk is het onderwerp, dat aan de film „Wilde aardbeien" van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman ten grondslag ligt, zeer simpel. Het gaat om plotselinge, door omstan digheden op de spits gedreven her inneringen van een bejaard man - of eigenlijk van een hoogbejaard man - wiens individuele tekorten ragfijn voor ogen worden gesteld, ondanks de zeer grote verdiensten, die hij maatschappelijk gedurende zijn leven heeft gedemonstreerd. Wat was dus de taak van de regie? Om het thema via de beelden psy chologisch diepgang te verlenen. En hiermede raken we al aan de visuele kern van deze film: de noodzaak voor regisseur Bergman om de door hem uit te beelden in- nerijke strijd aanvaardbaar te ma ken. Als men het gegeven analy seert, komt men tot de volgende slotsomDe geziene nauwgezette be jaarde dokter Isak Borg heeft er vijf jaar geneeskundige praktijk op zit ten en hem wordt nu een ere promotie verleend. Hij woont met eene huishoudster, die hem bijna slaafs genegen is, maar dit verbergt onder een schijnbare opstandigheid tegen de nukken van de oude dok ter. Tijdelijk is er een schoondoch ter bij hem in huis, die haar man heeft verlaten. Zij is het, die tijdens een autorit naar de stad waar de promotie zal geschieden de vader onverbloemd haar mening zegt over diens karakter, dat zich onderscheidt door egoisme, hardheid en ongevoe ligheid. Jegens de medemensen heeft hij altijd een superieure houding aangenomen, weliswaar verborgen onder vriendelijkheid en zogenaamd medeleven, maar feitelijk culmine rend in innerUjke onbewogenheid met hetgeen zich in de naaste af- De maagdenbron (Woensdag 11 nov.) Het is duidelijk dat „de Maagden bron" de indrukwekkende middel eeuwse sfeer overnam van „Het ze vende zegel" en deze door een sim peler gegeven nog indringender aan het publiek overbracht. Want het verhaal is simpel. Gebaseerd op een oude volksballade „De dochter van Tore in Vange" vertelt de geschie denis van de mooie dochter van de rijke boer Töre, die op weg naar de kerk om kaarsen te offeren ter van de Heilige Maagd in het bos wordt overweldigd door twee schaapherders en daarna wordt ge- Op de plaats waar het lichaam van het meisje wordt gevonden ge schiedt een wonder: er ontspringt een bron de maagdenbron.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3