Atletico als laatste naar kwartfinales Horecawereld bezorgd over sportkantines E Keizer weer bij selectie Oranje ADO NOG ONZEKER OVER KOREVAAR EN v. d. BURCH N TWENTE EN SPARTA VOL OPTIMISME VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAS LAAT VEILIG: 3-0 (Van onze sportredactie) MADRID De laatste club, die zich plaatste voor de kwartfinale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, werd gisteren Atletico Madrid. De Spanjaarden wonnen met 3—0 van Cagliari (Italië). Bij de rust was de stand 10. Atletico had op Sardinië met 12 verloren. Atletico Madrid heeft de kwartfinales, waarvoor de loting op 14 november in Parijs is, moeilijker bereikt dan de score van 30 tegen Cagliari doet vermoeden. Pas achttien rainnten voor tijd verdubbelde Lnis Aragones de uiterst magere voorsprong van 10 uit een strafschop. Cagliari, dat op eigen veld met 21 had gewonnen, was ook toen nog niet kansloos, maar in het hete gevecht uit de slotfaze slaagde Cagliari, zonder sterspeler Gigi Riva, er niet in het ene doelpunt, dat verlenging zou hebben betekend, te maken. In tegendeel, in de voorlaatste minuut voltooide Aragones zijn hattrick. ZEIST. Bij de zestien spe lers, geselecteerd door bonds coach dr. Frantisek Fadrhonc voor de wedstrijd die het Nederlands elftal woensdag 11 november in Dresden zal spelen, ontbreekt Johan Cruyff. De Ajacied blijft thuis op advies van de geneesheer, die de echtgenote van Cruyff zal bijstaan bij haar eerste beval ling. De baby in de familie Cruyff wordt verwacht rond de datum waarop het Neder lands elftal tegen Oost-Duits- land moet spelen. Cruyff had de bondscoach gezegd graag te hebben gespeeld wanneer de omstandigheden hem niet hadden gedwongen in Vinke- veen te blijven. Terug in de selectiegroep is Piet Keizer, die bedankte voor de invi tatie voor de vorige interlandwed strijd van Nederland, de ontmoe ting op 11 oktober te Rotterdam tegen Zuid-Slavië. Weer in de groep opgenomen zijn ook de flankverdedigers Wim Suurbier en Epi Drost. Bij de kandidaten voor het elftal de bondscoach zal zijn ploeg pas in Dresden waarheen maandagmorgen wordt gevlogen bekendmaken, is een speler die nog niet eerder in de nationale ploeg is uitgekomen, namelijk Jo- Cruyff bedankt han Neeskens. De Ajacied speelde wel talrijke wedstrijden voor de UEFA-jeugd en k\ die de laatste t wedstrijden van Feijenoord voor d interland niet kon spelen, kwaï om die reden niet in aanmerkin voor selectie. In de ploeg vo< Dresden ontbreken ook Theo va Duivenbode, die tegen Zuid-Slavi linksachter speelde, Wietze Coupe- viel len en Dick Schneider, die i De zestien geselecteerden, Strik (PSV), Johan Neeskens (Ajax), Ri- nus Israel (Feijenoord) Wim Suur bier (Ajax), Nico Rijnders (Ajax), Wim Jansen (Feijenoord) Wietze Veenstra (PSV), Theo Pahlplatz (FC Twente) Wim van Hanegem (Feijenoord) Piet Keizer (Ajax), Ton Thie (ADO), Epi Drost (FC Twente), Jan Klijnjan (Sparta), Henk Wery (Feijenoord) en Willy van der Kuylen (PSV). Ook voor de wedstrijd tussen het Oostduitse elftal voor spelers onder de 23 jaar en Jong Oranje, die op 10 november in Erfurt zal worden gespeeld, werden zestien spelers geselecteerd. Trainer Siem Plooyer zal zijn elftal pas in Oost-Duits- land definitief samenstellen. Vast staand is dat doelman Piet Schrij vers aanvoerder is, als tweede doel man werd aangewezen Antoon Mathijssen van MW. De geselecteerden zijn: Piet Schrij vers en René van de Kerkhof (FC Twente), Karei Bonsink, Gerrie Deykers en Nelis Overweg (DWS). Cor Hildebrand en Leo van der Merkt (FC Utrecht), Oeki Hoekema en Jan Smid (Go Ahead), Antoon Mathijssen (MW), Kees Weimar (ADO). Eef Mulders (PSV). Jan van de Been en Dries Visser (Sparta). Dick Schneider en Jan Boskamp (Feijenoord). De Oostduitse selectie voor Erfurt bestaat uit: doel-Schneider (Ros- Zapf en Enge (Magdeburg), Fritz- sche en Groebner (Lok Leipzig), Egel Erfurt) en Andressen (Vor- furt) en Mosert (Halle). voorhoede: Schulenberg en Fleischer (Dynamo Berlin), Heidler en Richter Dres den). De Oostduitse ploeg voor spelers onder de 23 jaar speelde zijn laat ste wedstrijd, twee weken geleden in Halle, tegen hun Tsjechische leeftijdsgenoten. Die wedstrijd ein digde in een overwinning van 30. Het elftal d; zorgde, bestond uit: Schni gie, Zapf, Egel ing En- Fritz- le, Seguin en Mosert, Nowotny (Van Halle, nu geblesseerd), Flei scher en Schuldenberg. Niot onmo gelijk is dat Doerner in plaats van Zapf als vrije verdediger zal wor den aangewezen. De beide aanval lers van Dresden, Heidler en Rich ter, hebben de laatste weken op vallend goede wedstrijden gespeeld. Schneider (1), Zapf (2), Weise (1) en Mosert (1) zijn tot nu toe voor het Oostduitse a-elftal uitgekomen. De kern van het Oostduitse elftal bestaat uit het team dat in 1970 het jeugdtoernooi van de Europese verslaan. Enge. Fritzsche, Weise, Haefner en Richter stonden in Glasgow in dat Oostduitse elftal Doerner en Moseert voetbalden in de Oostduitse ploeg die in 1969 de eindstrijd verloor. De snelle vleugelspelers van Atletico Madrid bezorgden de achterhoede van Cagliari van het eerste fluitsignaal van de heer Jones talrijke moeilijkheden, maar doelman Albertosi slaagde er steeds weer in de hoge voorzetten van hun venijn te ontdoen voor de Spaanse aanvallers echt gevaarlijk konden wor den. Systeem Cagliari speelde sterk verdedigend, hopend dat hun voorsprong van 21 uit de thuiswedstrijd voldoende zou zijn om de laatste acht te bereiken. Hun 4- 4-2-systeem liet echter nauwelijks gele genheid tot opbouw van serieuze aan vallen en Atletico bleef aandringen na Iedere weg-is-weg-trap uit de Sardijnse achterhoede. In de eerste helft was Cagliari slechts bij een uitval gevaarlijk, maar de gloeiende kogel van vleugelspeler Do- menghini eindigde in het zijnet. Twaalf minuten voor rust scoorde Luis Arago nes voor de eerste keer. Hij pikte na een gedeeltelijk afgeslagen aanval een verloren bal op en vuurde onmiddelijk. Het werd een voltreffer doordat Alber tosi door een massa verdedigers voor hem in zijn uitzicht werd belemmerd. De dreiging van de gelijkmaker bleef hangen tot achttien minuten voor het einde. Toen vloerde verdediger Giusep pe Tomasini in het strafschopgebied Jo- Ufarte. Hij vernietigde daarmee *en groot deel van de kansen van zijn Ploeg. Scheidsrechter Jones legde de bal I °P de strafschopstip, maar voor Arago nes er iets mee kon doen, had Tomasini de bal beetgepakt en hem woedend in het publiek getrapt. Om zijn walging over deze beslissing van de scheidsrech ter duidelijk te makén. Mister Jones nam het niet en stuurde Tomasini naar de kleedkamer. Nadat Luis Aragones Atletico een voorsprong van 20 had gegeven door te scoren uit een penalty vochten tien man van Cagliari verwoed voor de treffer die hun bekeravontuur ten minste een half uur zou kunnen verlengen. De stevig ingrijpende Spaan se middenvelders stopten veel van de Italiaanse aanvallen af, maar een machtig afstandsschot van Domenghini, zes minuten voor tijd, was niet te voorkomen. De doellat voorkwam de treffer die Cagliari niet alleen verlang de, maar door zijn formidabele verweer ook verdiende. De 70.000 toeschouwers hielden om beurten de adem in van spanning en schreeuwden de longen leeg van en thousiasme in de vlammende laatste minuten waarin aanval en tegen-aan- val elkaar onmiddellijk opvolgden. De toeschouwers eindigde Tegenslag voor Steeds Hoger/TSB (ADVERTENTIE) ee?}J natuurzuivere pepermunt Holland Sport oefent zondag tegen Hermes (Van i sportredactie) PETER JOÊLS DEN HAAG Juist nu de tafeltcnnis- eompetitie in het beslissende stadium is gekomen, zal de R(jswUkse ereklasse- vertegenwoordiger Steeds Hoger/TSB het zonder Peter Joëls moeten stellen. De momenteel sterkste man brak afgelopen zondag tijdens een voetbalwedstrijd hij speelt bij de amateurvereniging Dyna mo '67 zijn enkel, Tafeltenissend Don Bosco werd dit sei zoen toch al door pech achtervolgd. Peter Joëls had al eerder hinder gehad van een schouderblessure. Daarna kreeg zijn broer Rob in de wedstrijd tegen Scylla, die met 91 verloren ging, last van zijn arm. Beiden gingen naarmate de gene zing vorderde steeds beter spelen en plaatsing in de kampioenspoule, belang- Ellen Klatt, die tot nog toe geen enkele partij heeft verloren heeft in de over gangsklasse zal Peter Joëls morgen in het belangrijke competitieduel tegen vierde plaats. Steeds Hoger/TSB winnen om aspiraties te blijven koeste ren voor de derde plaats en daarmee de kampioensgroep. DEN HAAG. De meeste clubs in het betaalde voetbal zijn zondag vrij, behoudens de elftallen die moeten uitkomen voor de tweede bekerronde, waarvoor zijn vrijge loot: Holland Sport, F.S.C., FC Twente, Haarlem, SC Drente en Sparta. In Deventer komt A.D.O. tegenover Go Ahead te staan en dat wordt een moeilijk karwei voor de Zuiderparkers. De opstelling van ADO is onzeker, om dat nog onbekend is of Theo v. d. Burch geschorst wordt voor de opgelopen waar schuwing tegen AZ '67 en of Joop Kore- vaar zal kunnen spelen. Deze laatste spe ler heeft inmiddels zijn bed verlaten na een aginakwaal, zodat het mogelijk wel los loopt. Indien de Gouwenaar niet kan uitkomen, zal Simon van Vliet aantre den, ook al omdat Jan v. d. Oever nog niet geheel fiit is. Zoals bekend wordt bij een gelijkspel 2 x 15 minuten verlengd en is dan nog geen beslissing gevallen, komen er straf schoppen aan te pas, en wel vijf stuks voor elke partij en te nemen door ver schillende 9pelers. PSV, zonder Peter Kemper, 9peelt in de lichtstad tegen Feijenoord dat zonder de geschorste Theo Laseroms moet aan treden. Ajax gaat op visite bij Heracles (met of zonder Johan Cruyff, want dat weet men nooit gezien de premieperike len) en in Amsterdam staat het treffen tussen. DWS en de FC Utrecht op de agenda. De overige wedstrijden zijn: NEC —Vitesse; NOAI>—FC Den Bosch, SC CambuurWillem II; ExcelsiorGVAV; RCHMVV en AZ '67—SW. Voor de uitwedstrijd tegen Go Ahead komt ADO als volgt uit: Doel: Thie; achter: v. d. Burch Weimar, Mansveld. Korevaar(?); midden: Advocaat, De Zoete, Schoenmaker; voor: Berg, Couperus en Hestad- Holland Sport oefent op Houtrust (aan- van 2 uur) tegen de Schiedamse tweede divisieclub Hermes DVS dat nog promo tieaspiraties koestert. In het elftal van de bezoekers komen o.a. uit de ex-RVC'er Mede Ruis, Gerrie Lagendijk (ook nog voor ADO uitgekomen) en de lange spits Van Kooten. Joop Castenmiller is hun oefenmeester. Het elftal van Holland hoff, Kronshorst, v. d. Heide, Dorjee; midden: Haak, v. d. Vaart, Mili; voor Roggeveen, v. Maurik en Coenen. De ADO'er Leo de Caluwé heeft don derdagmiddag het Rode Kruisziekenhui: verlaten waar hij ter observatie was op genomen. Oorspronkelijk werd gedacht aan een gescheurde buikspier, maa is allemaal nogal meegevallen. Dit v einde is voetballen er nog niet bij, hoogstwaarschijnlijk de volgende Theo van der Burch, dit opliep, zal zondag welh Go Ahead. Ook (Vanc e sportredactie) het AMSTERDAM De enorme, groei van sportkantines (ze grootste deel van het door het bedrijfschap geregistreerde aantal van 1500 waarin de bedrijfskantines vervat zijn), wordt volgens Horeca's algemeen secretaris, mr. J. P. Gravesteijn, vooral veroorzaakt door financiële steun van verenigingen bij de bouw door middel van toto en overheid. Bovendien werkt de in 1966 vernieuwde Drank- en Horecawet de ruimere mogelijk heden voor een sportvereniging in de hand. „Vanaf het moment dat de vergunningen gemakkelijker te krijgen waren", aldus mr. Gravesteijn, „is ons probleem steeds groter geworden." valt. Dat leerde het verleden. Mr. Gravesteijn: „We zijn enkele jaren geleden al in contact getreden met mi- doen, want ze moeten zich buiten de concurrentiesfeer houden. Ik begrijp dat wel. Het moment dat zij een vergun ning afgeven en ze kunnen die niet weigeren als een sportvereniging aan de eisen voldoet gaat het om de naleving van de bepalingen. En die berust in de praktijk meestal bij de plaatselijke politie. Kijk, daar begint nou het gedonder. De politie doet er te weinig aan". Wat de heer Gravesteijn verder danig dwars zit: „Het subsidie beleid. Door die steun, staan de beheer ders van kantines voor veel lagere ex ploitatiekosten. Dat speelt vooral bij verenigingen die een volledige vergun ning bezitten. Want die zijn er genoeg. Men peutert subsidie los voor een kan tine, er wordt een vakbekwame kracht aangetrokken en opeens onstaat er een officieel café op een sportcomplex. Meestal zijn ze zo handig om twee ingangen te maken, een voor het sport veld en een voor de kantine maar hoe dan ook: er is een andere bestemming aangegeven. Met die minder zware las ten door verleende subsidie, vind ik dat een sterk te veroordelen situatie". Hoop Horeca Nederland hoop op enig resul taat in een onderhoud op het ministerie van CRM. „Als we het daar", zegt mr. Gravesteijn, „zo ver kunnen krijgen dat bij ;rlenini dat die steun niet mag dienen om de exploitatie te bevorderen, dan zijn we al een heel eind. Ook de gemeentes zouden dat moeten doen. Breda is de enige plaats in Nederland die een der gelijke bepaling toepast. Was het zo overal maar. dan waren we van een hoop narigheid af". Horeca Nederland zal, ter geruststel ling voor de sportclubs, niet met een bulldozertactiek op de problematiek afschuiven. „Wij hopen deze zaak in goed overleg te klaren" aldus mr Gra- ■esteijn. die volgende week met het lagelijks bestuur een strijdplan gaat opstellen Of Horeca Nederland tegen de bierkaai vecht, zal dan spoedie dui- In de strijd tegen de oneeerlijke con- jrrentie van sportkantines, heeft Ho- ïca Nederland een taaie vechter op de arricade: Dré Meulenbroek, kastelein Tilburg waar hij voorzitter is van de SPORTTOTO Voor de eerste en derde prijs was 254.809.80 beschikbaar. Er waren twee meldingen met dertien goede uitslagen. Elk ontvangt f 127.404,90. Voor de derde prijs komen 875 kolom men in aanmerking, waarvoor 291.00 per kolom wordt uitgekeerd. De tweede prijs, f 182.007.00, moet door 53 man gedeeld worden. Ieder incasseert 3434.00. De extra-prijs, die 36.401.40 groot is zal onder 311 man verdeeld moe ten worden, die elk /117.00 zullen ont vangen. idelijk penningmeester en voorzitter van de Nationale Para Commerciële Commissie. Die laatstgenoemde functie, maakt van Dré Meulenbroek een be langrijk man bij het indammen van de toestanden die de Horeca ver de keel uithangen. Uit hoofde van zijn hoeveel heid functies, trekt Dré Meulenbroek meerdere malen per week door het land voor het verzorgen van voorlich ting: „En je kunt er donder op zeggen", putte hij uit ervaring, „Dat er steeds felle reacties komen op de exploitatie van sportkantines. Er zijn maar weinig gemeenten waar dat probleem niet Dré Meulenbroek bundelde zijn krachten en stuurde ze naar staatsse cretaris (van Sociale Zaken) Van Son. Antwoord: „Wij zijn op de hoogte, we houden er ons mee bezig. U krijgt nog nader bericht". Dat pakket klachten, bestond overigens niet alleen uit protes ten tegen sportkantines, maar eveneens tegen fabriekskantines, gemeenschaps huizen e.d. Meulenbroek: „Het probleem in zijn algemeenheid speelt al jaren en jaren. Tien jaar geleden ben ik op audiëntie geweest bij kardinaal Alfrink om te klagen over de oneerlijke con currentie van patronaten. Ik bezocht daarna honderden pastoors. Vandaag- de-dag zijn er echter in verschillende gebouwen nog genoeg uitwassen. In de sportkantines 't meest. Daar nam 't 1 ra Commercialisme zo'n vlucht, dat aan de bestrijding ervan mijn zwaarste taak heb" De schuld het kwaad, schrijft Dré Meulenbroek net als mr. Gravesteijn subsidiebeleid èn de nieuwe drank- en horecawèt. „Die subsidie", zegt Meulërf- broek, houdt de exploitatiekosten laag. Een vakbekwame Horeca-ondernemer moet zelf zijn aanbetaling voor een zaak maar zien te sparen of te lenen. Een sportkantine krijgt de centen van de overheid of eigen leden. Dat scheelt natuurlijk geweldig in de vaste lasten. Maar wat dat betreft, gaan er ook verschillende brouwerijen niet vrijuit. Zij hebben evengoed schuld afneemt. Laat ze niet zeggen dat het gelogen is, want ik heb de contracten zelf gezien. Zo'n zelfde brouwerij gaat echter ene kastelein wel aflossing beta len voor de inrichting. Dat zijn meestal bedragen van rond de 170 gulden per week. Dat is toch een belachelijke situ atie. Of niet soms! Maar het is niet alleen die subsidie. Ook de nieuwe drankwet. Er komen steeds meer vere nigingen met een a-vergunning. Daar doe je niks aan. Ze spelen dat heel handig, door bestuursleden de vakoplei ding te laten volgen. Daar slaagt er altijd wel een van, denken ze. Gebeurt dat, dan kunnen ze zo een goede ver gunning krijgen die ze prompt doorspe len aan een niet vakbekwame beheer der. Op die manier wordt dan een compleet café gedreven". Diepe ver zuchting van Dré Meulenbroek, bij het overzien van deze situaties: „Ze weg- krijgen, zal niet lukken. Daarom is ons doel om die exploitatie binnen de per ken proberen te houden. Ik hoop er binnenkort eens een gesprek over te krijgen met staatssecretaris Van Son". (Van c edact LONDEN Na de loting voor de Runners Up Cup zijn de Nederlandse deel nemers: Sparta en FC Twente deels gelukkig en verheugd, maar deels ook niet. Zij begrijpen dat zij in respectievelijk Bayern Mflnchen en Dynamo Zag reb tegenstanders trof fen. die lastig te bestrij den zijn. maar op het pu bliek een grote aantrek kingskracht uitoefenen. George Kessler, Sparta's trainer, toonde zich ver heugd Bayern München als tegenstander te heb ben geloot. De Zuidduit ser, met Borussia Mönchen-Gladbach kop loper in de Bundesliga. spelen sterk aanvallend voetbal en nemen vooral in thuiswedstrijden veel risico, waardoor zij in te uitslagen komen, het voetbal van Bayern Mün chen is geënt op het Duitse voetbal en dat ken ik goed Ditzelfde geldt voor trai ner Udo Lattek, die thans drie jaar bij Bayern München is, na tevoren assistent te zijn geweest van bondstrainer Helmuth Schön. Het spel van Ba yern München is geba seerd op techniek en tem po. dat gedragen wordt door spelers als Becken- bauer en Müller. „Nog maals, ik ben blij met de ze tegenstander, al zal het een zeer moeilijke partij worden. Ik hoop, dat de wedstrijden zo snel moge lijk kunnen worden afge werkt", aldus Kessler, die de dag tevoren na de wedstrijd Coleraine-Spar- ta (12), de hoop had uitgesproken in de derde ronde op een tegenstander met een klinkende naam te stuiten. Hij heeft zijn zin gekregen. Want Bayern München is een klank in het internationa le voetbal. Trainer Kees Rijvers van FC Twente achtte Dynamo Zagreb een zeer lastige tegen stander. „De Zuidslaviërs kunnen voetballen, dat is bekend", zei hij, „De laat ste landenwedstrijd' heeft dat nog eens aangetoond. We zijn ook zo langzamer hand in een faze gekomen zonder zwakke clubs. Wel had ik van tevoren al een paar clubs uitgezocht, die ik eigenlijk liever niet wilde hebben. Zoals Leeds United". Rijvers verklaar de zeker van plan te zijn Dynamo Zagreb van tevo ren met eigen ogen te gaan bekijken „Ik weet uiteraard nauwelijks iets van de club af. Alleen, dat het Hamburger Sport- verein uitgeschakeld heeft, en dat zegt toch wel iets". Rijvers vond de die in het toernooi om de Runners Up Cup zijn over gebleven. zeer interessant. „Dit toernooi kan duide lijk de vergelijking met dat der bekerwinnaars doorstaan" FC Twente speelt, net als tegen AEK Athene en Eskisehirspor, eerst uit. Rijvers: „Over het algemeen genomen is dat iets gunstiger dan eerst thuis aantreden. Daar ben ik dan ook niet lonmunMuiiiiiiiiiiiuiiiiui!

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15