Ramp St.-Laurent heeft politieke gevolgen Partnerruil hij pinguïns. „Fen-Fen" mag bieden op zijn te hoge villa Lesotho wacht op terugkeer koning Vuil in Engeland wordt eindelijk opgeruimd Tot 15 november 8.90 Daarna weer 18.50 Boek van de Maand. Geldkistje met f 18.000,- weg uit postkantoor ZWITSERLAND GEEFT VISUM Vijf jaar oude controverse weer actueel Filmkeuring in parlement 1970| VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Tot dusver heeft de ramp met. het clubhuis in Saint Laurent du Pont zich alleen maar op het menselijk vlak afgespeeld. Maar nu de doden naar ban laatste rustplaats zijn gebracht en de familieleden aan zichzelf zijn over gelaten, komt de politieke kant van de nek veel meer naar voren. Tegen twee autoriteiten zijn strafmaatregelen ge- aomeni tegen de burgemeester van St.- Lnarent. de heer Perrin. en tegen de secretaris vau de prefectuur die de func tie vervult van onderprefect, de heer Uhrich. Als gevolg daarvan hebben, hetgeen te verwachten was, vijf burgemeesters van het kanton en alle gemeenteraadsleden van Saint-Laurent collectief ontslag ge nomen. Te verwachten valt, dat de zaak zich nog verder zal uitbreiden tot het gehele departement van de Isère. De bur gemeesters van dit departement hebben namelijk donderdag drie vergaderingen gehouden, waar over de schorsing van de burgmeester Perrin uitvoerig is ge sproken. Een van de departementale burgemeesters heeft aan de pers ver klaard, dat het schorsen van de heer Perrin als een grote onrechtvaardigheid wordt gevoeld en dat de burgemeester is gestraft om een concessie te doen aan de verontwaardigde algemene opinie. Een burgemeester van een gemeente heeft tegenwoordig veel minder te zeggen dan vroeger, want er worden overal door zijn Parijse ministerie van Uitrusting bouw vergunningen verleend zonder dat de bur gemeesters zijn geraadpleegd. Voorlopig zal in in Saint-Laurent na de schorsing van de burgemeester en na het ontslag van alle gemeenteraadsleden niets ge beuren. De prefect van de Isère heeft een maand tijd om de ontslagen in over weging te nemen. Als hij binnen een maand niet reageert moeten de gemeente raadsleden en de plaatsvervangende bur gemeester andermaal per aangetekende hun ontslag hernieuwen. In een perscon ferentie heeft de rechter van onderzoek verklaard, dat de oorzaak van de brand nu wel vaststaat. Een bezoeker, in de vlammen omgekomen, heeft volgens twee overlevende getuigen een brandende lu cifer weggeworpen op een der hoezen van een stoel van samengeperst karton, die onmiddellijk vlam vatte. Men heeft nog geprobeerd de vlammen met een jas te doven, maar daarvoor was het te laat. Het vuur verspreidde zich met razende snelheid over de decors die van synthe tisch materiaal waren gemaakt. Dit mate riaal laat bij hoge temperaturen gassen vrij, die zijn geëxplodeerd; vandaar dat sommige bezoekers een ontploffing heb ben gehoord. De rechter van instructie die drie maanden nodig heeft om met zijn onderzoek gereed te komen, voegde er oog aan toe dat de leveranciers van het synthetisch materiaal niet zullen worden vervolgd, want dat men anders ook de uitvinder een proces zal moeten aandoen (ADVERTENTIE) REFERENDUM OVER GRONDVEST WASSENAAR (A.N.P.). De premier van Lesotho, chief Leabua Jonathan, heeft op een gisteren gehouden persconferentie in hotel „Kasteel Oud-Wassenaar" verklaard dat koning Mosjoesjoe II weliswaar naar zijn land zal terug keren, doch dat het nog wel enige tijd kan duren voor hij Nederland zal verlaten. In ons land zijn enige besprekingen geweest tussen de koning, enige stam hoofden en regeringsfunctionarissen over de voorwaarden waaronder de vorst zou terugkeren. Premier Jonathan zei, dat thans „alles is geregeld". Chief Jonathan zal verslag van de be sprekingen uitbrengen aan de regering •n de stamhoofden. Onder het volk zal een „pitso", vrij te vertalen niet referen dum, worden gehouden, waarin het zich kan uitspreken over de nieuwe grond wet waaraan nu nog wordt gewerkt. CHIEF JONATHAN Bestuur Rijnmond: Geen ingrijpen mogelijk tegen luchtvervuiling onder invloed van het weer verslaggevers) Tegen het onder in vloed van het weer ontstaan van smog Is volgens het dagelijks bestuur van de Rijnmond geen ingrijpen mogelijk. In grijpen moet in een eerder stadium geschieden, wanneer het algemeen ver ontreinigingsniveau boven een bepaald maximum kan stijgen. In zo'n geval moeten, volgens het dagelijks bestuur maatregelen genomen worden die het algemeen verontreinigingsnivean lager doen worden. Het dagelijks bestuur van de Rijn mond beraad zich thans over de aard van de te nemen maatregelen. Een plan hiertoe is bijna gereed. Een en ander blijkt uit de beantwoording van schrif- lijke vragen naar aanleiding van de nstige luchtverontreiniging in het ijnmondgebied op 12 oktober. Uit het antwoord blijkt ook dat op 13 oktober een dag later de vervui ling tot de helft was teruggebracht als gevolg van de gegeven waarschuwin gen. Aanvankelijk werd de fabrieken gevraagd alle standverwerkende emis sies zoveel mogelijk te beperken en tesraa om allo emissies te beperken Eerst daarna zal de koning naar Lesotho terugkeren. „Hij is geen gewone man", zei chief Jonathan, „maar een koning, een soeverein vorst, die boven de politieke partijen staat en een sym bool is van de eenheid van de natie. Ook daarom zullen veel voorbereidingen voor de terugkeer moeten worden getroffen. De koning zal plechtig worden ontvan gen". Premier Jonathan zei, dat de koning geen politieke voorwaarden aan zijn terugkeer heeft gesteld. Wel zijn allen erg gelukkig met zijn terugkeer, aldus de eerste minister. Koning Mosjoesjoe kwam naar Neder land, nadat premier Jonathan na de algemene verkiezingen (die ongeldig werden verklaard) de noodtoestand had afgekondigd en besloot bij decreet te regeren. De heer Jonathan zei op de persconferentie, dat de koning het land verliet na overleg met de regering, die „erin toestemde dat de koning zijn va kantie in Nederland zou doorbrengen". De keuze was op Nederland gevallen omdat dit evenals Lesotho een konink- Overheid moet man en vrouw gelijk betalen (▼an c parlementaire redactie* DEN HAAG Waarom wil de over heid blijkens een personeelsadvertentie vrouwen in dezelfde functie 45 gulden per maand minder laten verdienen dan mannelijke sollicitanten? Daarop komen de vragen neer, die de Kamerleden Van de Doel en La ban (beiden P.v.d.A.) hebben gesteld aan minister Witteveen van Financiën en staatssecretaris Van Veen (Ambtenarenzaken). Zij vragen de bewindslieden of zij de verantwoordelijkheid aanvaarden voor een advertentie in een dagblad, waarin om magazijnpersoneel werd gevraagd voor de inspectie der domeinen te Arn hem; In de advertentie stond dat ook vrouwen konden solliciteren, maar het maximumsalaris zou dan 45 gulden lager liggen. De. beide Kamerleden wil len van de bewindslieden weten of zij deze aperte discriminatie niet in strijd achten met internationaal terzake ge sloten verdragen en herhaaldelijk aan het parlement toegezegd beleidsvoorne mens. Zij vragen of de bewindslieden bereid zijn de advertentie opnieuw te plaatsen en daarin ook voor vrouwen een gelijke maandelijkse beloning, als voor mannen geldt, op te nemen. en vele andere aardige en eigenaardige observaties in het boek„L,even in de dierentuin". Hoe dolfijnen hun trainers jennen. Hoe een walrus verliefd wordt op z'n verzorger. Hoe kolibries veranderen in levensgevaarlijke jachtvliegers. Hoe een chimpansee-moeder mond-op-mond beademing gebruikt. U leest 't in „Leven in de dierentuin". 164 pagina's met sterke staaltjes en ontroerende anecdotes uit de dierenwereld. Genoteerd door een knappe verteller als Vitus B. Dröscher. Uitgevoerd op kunstdruk. Fraai gebonden.Metl31 foto's, waarvan 15 in kleur en 116 zwart/wit. Vlug kijken bij uw boekhandelaar. HAARLEM (ANP) De Haarlemse recherche staat voor een groot raadsel. Gistermiddag rond één uur verdween uit een postkantoor in die stad een kistje met 18.000. Het kistje stond achter een loket, dat voor enige t(jd onbezet was. De enige aanwijzing in de richting van eventuele daders is een groepje Engelsen, dat op het moment van de diefstal in de buurt van het verlaten loket stond De leider van de Amerikaanse delegatie naar de Vietnambespre- kingen in Parijs, David M. Bruce verlaat het conferentiegebouw. Even tevoren had hij een zeer vinnige uitval gedaan naar Xoean Thoey. zijn Noordvietnamese collega, die zich honend had uitgelaten over Nixon en de Amerikaanse ver kiezingen. Flatgebouwen in Rome gekraakt ROME (A.F.P.) Achthonderd man nen, vrouwen en kinderen uvt de krot tenwijken van Rome hebben in de buurt van het Colosseum in Rome twee nieuwe flatgebouwen en in een zuidelijke buiten wijk leegstaande woningen gekraakt. De Dolatie neemt een afwachtende houding ES (AP) De Nederlandse Amerikaan Hein Fentener van Vlissingen, grepen zijn 80.000 frank voor d MORGES (AP) De Nederlandse Amerikaan Hein Fentener van Vlissingen, die vijf jaar geleden uit Zwitserland werd gezet omdat hij een villa had gebouwd, die 48 centimeter te hoog was, is terug in Zwitserland. Hij is bereid zijn eigen huis zo nodig voor een tweede maal te doen bouwen. De 49 jaar oude Hein, oud-sergcant van de Amerikaanse infanterie, kwam in 1965 in het brandpunt van de belangstelling te staan door een gevecht met z(jn uit Oostenrijk afkomstige buurman Rodolphe Wolff met wiens klacht, dat de villa volgens de plaatselijke bouwvoorschriften 48 centimeter te hoog was, de autoriteiten zich konden verenigen. De strijdbare „Fen-Fen" zoals hij door zijn vrienden wordt genoemd, trot seerde het voorschrift en kreeg veel sympathie nadat hij ziichzelf briljant had verdedigd bij oen poging van het gerecht om hem krankzinnig te verkla ren. De rechtbank gaf deze poging op en „Fen-Fen" verzamelde 500 handte keningen voor een petitie om zijn zaak kracht bij te zetten. De buren rolden de hemdsmouwen op en hielpen het con troversiële huis in het dorp St.-Sulpice aan het Meer van Genève te voltooien nadat de autoriteiten de aannemers hadden verboden het werk voort te zet ten. De zaak is thans weer in het brand punt van de belangstelling komen te staan, omdat de autoriteiten de beroem de, te hoge villa ln veiling willen bren gen omdat een Zwitserse zakenman be weert, dat Hein hem 20.000 Zwitserse frank schuldig is. Maar de Zwitsers, die zich bewust zijn van de ongunstige publiciteit die de zaak de laatste maal heeft veroorzaakt, hebben hem toestem ming verleend op een toeristenvisum terug te keren en op zijn eigen huls te De autoriteiten hebben een mini mumprijs van 420.000 Zwitsers frank ▼oor het huis genoemd. Daarbij inbe grepen zijn 80.000 frank voor de koeten van de verlaging met de omstreden 48 cm. „Fen-Fen", die zegt, dat het geschil hem ca. 100.000 dollar heeft gekost, beweert dat de man, die de stoot tot de veiling heeft gegeven 'n schilder is, die reeds voor zijn werk werd betaald. Krachtens de Zwitserse wet zal Hein, indien hij erin slaagt het huis terug te kopen, gedetailleerde plannen dienen voor te leggen aan de plaatselijke auto riteiten ln St-Sulpice. (Van c i parlementair* redactie) DEN HAAG Nog de volgende week zal de wet op de afschaffing van de film keuring voor volwassenen b() het parle ment worden aangeboden. Minister Beer- nink (Binncnl. Zaken) deelde dit gisteren b(j de behandeling van z(jn begroting in de Tweede Kamer mee. De wet is bedoeld als een vervanging van de oude bioscoopwet. Via een inte rimartikel in dit wetsontwerp wordt tevens de gemeentewet inzake de be voegdheden van burgemeester en wet houders om op te treden in het belang van de openbare orde en de goede zeden geregeld. STAKINC NA COMPROMIS VOORBIJ (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Groot Brittanniës ..vuile sta king" is voorbU- Na langdurig overleg met vertegenwoordigers van de werk gevers. keurden de drie betrokken vak verenigingen een loonsverhoging van 50 shilling per week goed. Deze oplossing was voorgesteld door de drieledige spe ciale commissie van Sir Jack Scamp, die een rapport aan de gemeentebestuurders en de vakbonden overhandigd had- De werkgevers hadden al b(j voorbaat be sloten het advies van Sir Jack zonder meer te aanvaarden. De vuile staking heeft vijf volle we ken geduurd. De gemeentearbeiders zul len maandag weer aan de slag gaan. Tijdens de staking eisten zij 53 shilling P«r woek moor. Vóór de commissio-Scamp aan een onderzoek begon, waren de werk gevers slechts bereid een onmiddellijke loonsverhoging van 38 shilling per week toe te kennen, die vanaf april 1971 met nog 10 shilling per week aangevuld zou worden. De compromisoplossing van 50 shilling per week geldt alleen voor het manne lijke personeel in overheidsdienst. Aan arbeidsters wordt een loonsverhoging van 42 shilling en 6 pence per week toege kend. In totaal zullen 290.000 mannen en vrouwen in overheidsdienst vanaf maandag beter betaald worden. Een overwinning zal de gemeentebesturen „en de belastingbetalers" ongeveer 80 miljoen pond per jaar kosten. De com- missie-Scamp geeft toe, dat haar advies Inflatoir is, maar zegt zij in haar rap port „het laatste loon a an bod van d« werkgevers was dat ook". Ofschoon de regering Heath de toege kende loonsverhogingen niet toejuicht, verheugt zij zich er wel over, dat Londen en andere grote Engelse steden nu spoe dig schoongemaakt zullen worden. Op vele plaatsen is de toestand bijzonder kritiek wegens bergen huisvuil, die op straat tot aan de ramen van kamers op de eerste verdieping komen-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13