Van Beethovens Testament' door Hongaars strijkkwartet Cholera steekt kop op Als er een hij of eenzij is, dien in december graag hiermee wilt verrassen... slechts 3 dagen 649.- Op alle toeren klinkt muziek d" Wehkamp LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 In de muziek komt het betrek kelijk vaak voor dat de laatste composities de betekenis en grootheid van een componist defi nitief vastleggen: Verdi, Bruck ner, Bartok om enkele namen te noemen. Voor ons is het aller sterkste voorbeeld nog altijd Beethoven. De Beethoven, die in mateloze en geestelijke ellende kort vóór zijn dood met de laatste kwartetten het voorlaatste hoog tepunt de slotreeks van kla viersonates nog overtrof. Deze laatste Beethovenkwartetten spe len al is het alleen maar fragmen tarisch moet het ideaal van elke violdst en cellist zijn; ze als concert stuk goed vertolken is alleen voor behouden aan de allerbeste ensembles. Want stilistisch wordt in deze kwartet ten (het 12de tot het 17de) van de uit voerenden alles gevergd: gesublimeerde lyriek in 'n kwartet in Es, tragiek v< al in het kwartet in cis-klein (voor het mooiste aller Beethovenkwartetten), ironie in het kwartet in F, ondoorgron delijkheid in de grosze Fuge opus 133. HMV brengt onder het label EMI (HQS 1177/80) op vier langspeelplaten de zes stukken nogmaals op de disco- markt, gespeeld door niemand minder dan de heren Szekeley, Kuttner, Koromzay en Gabor Magyar van Hongaars Strijkkwartet Dit ensemble, enkele jaren terug ook in Nederland concerterend met de Beethovenkwartet ten, overtreft naar onze smaak in dit genre alle andere kwartetten; op de HMV-platen blijft dit ook niet iir verborgene. Moeilijk is het uit te maken wat op deze platenserie het allermooiste ge bracht wordt; wij aarzelen, als er ge kozen moet worden tussen opus 130 131, maar stellen voorop dat men „testament van Beethoven" ais geheel moet horen en waarderen. Bij Beethoven vergeleken zijn de kwar tetten van Tsjaikovski en Prokovjev tweede keus. ,Maar, mits goed uitge voerd, deze kwartetten hebben toch eigen betekenis in de kamermuziek. Voor het label Supraphon (1.11. speelde het Praagse Strijkkwartet het eerste kwartet van Tsjaikovski ei tweede van Prokovjev; anders gezegd Gelooft u dat liturgische muziek gedoemd is om met grote stukken van de liturgische vormgeving museumstuk te worden? Om latere generaties te interesseren, misschien te boeien, maar in geen ge val te inspireren of ont- Mogelijk brengt het be- langspeelplaat met de li turgie van de Oosterse Kerk volgens de byzan- tijns-Slavische ritus in de Oekraïne (Harmonia Mun- di 6577004) u tot andere gedachten. Het koor van het missie-semenarie te Knechtsteder (Keulen) zingt de tot deze ritus behorende Chrysostomos- liturgie. Liturgie, die muzikaal, heel anders dan het gre goriaans, de muziekont- wikkeling van de polyfo- tiek in zich ondergaan heeft. Maar die daarbij een zeggingskracht be houden, heeft die de eeu wen tarten zal. Precies als het gregoriaans in zijn De zang van het Duitse semenariekoor is goed verzorgd, maar niet toe gespitst op uiterste preci sie en concertzaalnuance ring. Juist daardoor ge tuigt ze van de inhoude lijke kracht van deze li turgische muziek. lyrische romantiek van de jonge Tsjaiikovski en de enorme virtuositeit die Prokovjev ook als componist van kamermuziek etaleert. Wat in het spel van de vier Praagse strijkers vooral op valt, is de levendige vdordracht; de toon is niet opvallend mooi, maar de musiceertrant maakt luisteraars deel genoot van het enthousiasme der uit voerenden. Vooral dan in Prokovjevs anno 1941 in de Kaukasus gecomponeer de kwartet. Platen uit Praag Via het label Supraphon kwamen er vorige maand trouwens meer nieuwe Tsjechische platen op de discomarkt. Een heel aantrekkelijke plaat vinden we die waarop het Tsjechisch Philhar- monisch Orkest o.l.v. Vaclav Neuman werk van Dvorsjak speelt (no. 1.10.0618). Eerst de 28 variaties die Dvorsiak schreef op een koorthema van eigen hand, daarna een bijzonder scherzo (het heeft iets van de late Beethoven) en een aan een motief dat Dvorsjak eerder in een strijkkwartet gebruikte ontleende nocturne. Wat minder enthou siast zijn we over de orkestrale bij drage van het Philharmonisch Orkest uit Brno en achmaninovs tweede plano concert. De begeleiding van de redelijk spelende pianiste Mirka Pokorna klinkt op Supraphon 1.10.0518 naar smaak te zwaar. Beter is het orkest uit Brno op dreef in de eerste sym fonische dans, waarmee deze Rach- maninovplaat wordt aangevuld. Warm aanbevolen wordt weer Supra phon SUA 50.865, een plaat met als rpotto „het dier in de muziek". Want op de ene kant wordt Prokofjevs sprookje „Peter en de Wolf" gezegd en verklankt; de andere kant is voor het „Carnaval der dieren" van Saint- Saëns. eMt name Prokofjev krijgt een uitstekende uitvoering; te danken in de eerste plaats aan het geestdriftige en markante spel van het Tsjechisch Philharmonisch Orkest dat dan ook Praags eerste man Karl Ancerl „op de bok" heeft. Het „Carnaval der dieren" lijkt ons ondanks de twee goede pianis ten van wat minder karaats; de obligaatcello in „De zwaan" wordt evenwel zeer mooi gebruikt. Edison Van alle met de klassieke Edisons dit jaar gefêteerde platen ligt ons die met Fischer-Dieskous „Lieder eines fahren- den Gesellen" het meest na aan het hart (DGC 2806.002). Van hoge klasse is de verzorging van de orkestrale kant van Mahlers partituur door het Beierse Radio-orkest onder Rafaël Kubelik (fijn deze in Nederland wat vergeten diri gent weer eens op het voorplan te zien!). Maar onovertroffen en misschien wel onovertrefbaar mooi is Dietrich Fischer-Dieskaus zang. We herinneren ons vocalisten die in deze Mahlercyclus puur-vocaal niet voor Fischer-Dieskau onderdeden, bij enkele anderen was de voordracht nog doordringender qua weemoed. Maar bij niemand zo'n sythese van vocaliek en zegginskracht als bij Fischer-Dieskau in zijn nieuwe DGG- opname. G.v.L. KARDINAAL ALFRINK: Niet alles over Kerk in Nederland is geloofwaardig SAO PAULO (AP) In liet enige vraaggesprek dat kardinaal Aifrink in Brazilië tijdens zijn bezoek aan dat land, verleden maand, heeft gegeven aan de pers. heeft hij verklaard dat „niemand moet geloven wat de pers schrijft over de Kerk in Nederland, en over mij". Het interview met de kardinaal werd gepubliceerd door het religieuze week blad „O Bandeirante" in Lins. een stad in het binnenland van de staat Sao Paulo. Lins is een van de steden die Aifrink tijdens zijn reis door Brazilië heeft bezocht. Hij beklaagde zich in het vraagge sprek dat de buitenlandse pers belang stelt in de sensationele aspecten van de Kerk in Nederland: „Het normale ka tholieke leven in Nederland interesseert hen hoegenaamd niet", aldus de kardi naal. „Ik zeg dit uit eigen ervaring", voegde hij daaraan toe. Elke keer dat ik in het buiteland kom ontmoet ik twee soorten mensen: zij die het kerkelijk leven in Nederland prijzen, en nadrukkelijk ver klaren dat wij de Kerk zullen redden, en zij die van ihening zijn dat wij de Kerk verwoesten". Maar geen van beide groepen heeft het bij het rechte eind. Wat in Nederland werkelijk gebeurt is dat er een grondig onderzoek plaats vindt. waardoor eenieder beter bekend wil raken met zijn eigen godsdienst". Dr. A. Vondeling: „begrip voor KVP-jongeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De PvdA zal de uitgestoken hand van de KVP-jongeren j niet afslaan", aldus dr. A. Vondeling. voorzitter van de PvdA, gisteren in een radiotoespraak na de opmerkingen van de KVP-jongeren, dat zij het liefst een regeringscoalitie van de KVP met de PvdA willen, „maar iedereen in Ne derland kan zien", aldus dr. Vondeling, „dat het KVP-bcstuur en het kader van de KVP een andere koers wil. De KVP is een beetje in de rui. Zij is bezig met een ander program, andere leiders worden naar voren geschoven, als je daarvoor de minister-president en de Besmet water grootste gevaar In heel Turkije werd onlangs cholera- alarm geblazen, nadat de officiële overheid van Istanboel verklaard had, dat de epdemie, die sedert enige tijd de grootste stad van Turkije trof. cholera is van het type El Tor. Hier mee blijft de cholera nog steeds in de internationale medische actualiteit. Sedert onheuglijke tijden komt chole ra aanhoudend voor in Azic in de vorm van kleine epidemieën: in vak termen noemt men dit endemisch. Sinds het begin van de 19e eeuw had men regelmatig te doen niet epide mische losbarstingen die telkens de bevolking decimeerde. De epidemie had gewoonlijk de neiging zich zowel naar het Oosten als naar het Westen uit te breiden. Opvallend is wel het feit, dat Europa steeds langs Zuid- Rusland benaderd werd. Met uitzon dering van de Nijlvallei had Afrika voor de huidige epidemie nog nooit met de ziekte te kampen gehad. Van daar ook de bezorgheid van de Afri kaanse volkeren en van de Wereld gezondheidsorganisatie om de heden daagse epidemie zo vlug mogelijk in te dammen. Cholera wordt verwekt door het cho lera vibrio. Hiervan bestaan er twee types, namelijk het vibrio cholerae en het type El Tor. De huidige epidemie zou behoren tot het mildere El Tor type. Beide types worden namelijk overgebracht via water. Het is logisch dat cholera veel meer kans heeft de kop op te steken "in alle landen waai de openbare hygiëne, meer bepaald in verband met het water, nog in zijn kinderschoenen staat of zelfs nog hele maal niet bestaat. De incubatieperiode, met andere woorden, de tijd die ver loopt tussen de besmetting en het optreden van de eerste ziektetekens, is kort, soms maar enkele uren, maar nooit meer dan vijf dagen. De eerste vage klachten van ver moeidheid en angst worden vlug ge volgd door een hevige aantasting van het maag-darmstelsel. Dit geeft een zware diarree die het lichaam snel uitdroogt door het overtollige vocht verlies. Men spreekt in dit verband van een rijstwaterdiarree. Door dit geweldig vochtverlies glijdt de patiënt al vlug naar 'n ernstige toe stand, eindigend met coma en meestal gevolgd door de dood. Alvorens het zover is heeft de patiënt gewoonlijk al een hele lijdensweg achter de rug. Vooral de spier- en buikkrampen zijn pijnlijk. Daar cholera als een strovuurtje om zich heengrijpt, moeten de tegen maatregelen al even vlug genomen worden. Zodra men maar het vermoe den heeft met cholera te doen te heb ben moet men door middel van een laboratoriumonderzoek van de. ont lasting zekerheid bekomen. In ieder geval moet een geval van cholera zo vlug mogelijk gemeld worden aan de gezondheidsinspecteurs. Cholera verspreidt zich hoofdzakelijk langs water dat besmet werd door de ontlasting van cholerapatiënten. Gelukkig voor ons is in ons land de drinkwatervoorziening angstvallig gescheiden van de rioleringen. Van daar dat het in ons land nooit tot een epidemie kan komen. Anderzijds beschermen onze goede hygiënische voorwaarden ons niet volledig tegen de sporadische import uit landen, die het met de hygiëne niet zo nauw nemen. Er is dus alles behalve reden tot paniek. Nochtans moeten we vol doende voorzichtigheid aan boord leg gen tegenover reizigers die uit be smette gebieden terugkomen. Ander zijds dienen de personen die zich om bepaalde redenen toch naar besmette streken moeten reizen de nodige ken nis over het voorkomen van de ziekte te bezitten. Daar cholera zich hoofdzakelijk langs het water verspreidt moet alles erop gericht zijn om het water niet te be smetten. Afscheidingen van zieken mogen slechts pa ontsmetting in de riolering terechtkomen. Anderzijds mag men alleen kiemvrij water ge bruiken als drank en bij bereiding van het voedsel. Zieken moeten on middellijk afgezonderd worden, alle materiaal, waarmee ze in contact ko men, vooral het linnen, dient als besmet beschouwd en derhalve ontr smet te worden. Er bestaat ook een vaccin. Dit biedt nochtans geen absolute bescherming, maar vult ongetwijfeld de voorzorgs maatregelen aan. Deze vaccinatie is noodzakelijk en verplicht voor alle personen die zich naar besmette ge bieden begeven. Mits deze voorwaar den kan de cholera onder bedwang gehouden worden. De geneeskunde heeft vooral in het domein van de infectieziekten, meer bepaald op het gebied van de grote epidemieën, voor uitgang geboekt. Dank zij een goede openbare hygiëne en een doorgevoerde preventieve geneeskunde behoren de rampzalige epidemieën, die vorige eeuwen als de gesel Gods nog over onze gewesten waaiden, tot het ver leden. Nochtans blijft waakzaamheid geboden, vooral door het intense in ternationale verkeer. Dr. Ickx. Dr. Vondeling zei voorts, dat om deze redenen de partijraad van de PvdA heeft verklaard: als over regeringsvor ming wordt gepraat willen wij een zakelijke benadering, we willen het program vergelijken, we willen de mensen bekijken en we willen vooraf afspraken maken. „Maar het is ook een kwestie van mentaliteit". Volgéns KVP-fractievoorzitter Schmelzer heeft dr. Vondeling het met zijn opmerkingen wel erg bont gemaakt. ..Het suggereren van een tegenstelling tussen een behoudende fractie en een veranderende partij bij de KVP, is een al te doorzichtige tactiek. Vondeling kan zich de moeite besparen om een wig te drijven tussen fractie en partij" aldus de KVP-fractieleider. Hij verweet de PvdA-leider een onwaarachtige hou ding. „De PvdA vraagde de KVP om met de VVD te breken en blindelings in zee te gaan met de socialisten. Maar de anti-KVP-resolutie wordt evenzeer ver zwegen als gehandhaafd". Kunst en kunstenaars „Dag stoel naast de tafel" zal op vrijdag 6 november door de Nieuwe Komedie opgevoerd worden te Regens burg (Beieren).' Deze voorstelling wordt, mogelijk gemaakt door subsidies van de stad Regensburg en van de afdeling Culturele Betrekkingen Buitenland van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het zal de eerste maal zijn dat de Nieuwe Komedie in Duitsland een gastvoorstelling geeft. Wat is er dan eenvoudiger dan nu vast uit uw Wehkamp katalogus te beste!len?Daarin staan o.a. zeven pagina's vol beeld schone sieraden, juwelen, horloges en klokken. Zowel heel moderne, als tijdloos klassieke, allemaal in kleur afgebeeld met de prijzen erbij (pag. 304 t/m 310). Geen geloop, geen gezoek, n kiest gewoon het mooiste en doet een bestelkaart op de poet. Dan stuurt Wehkamp het eerst 7 dagen op zicht. Eerst kjjkeo of u helemaal tevreden bent Betalen? Dat kan kontant natuurlijk, maar steeds meer mensen ontdekken het gemak van ons privé-rekening systeem. Een komfortabele manier van sparen achteraf, die met december in zicht extra aantrekkelijk is. De Wehkamp katalogus nog niet in huis? Stuur een enveloppe zonder postzegel aan Wehkamp, Antwoordnummer 555, Zwolle. In de linkerbovenhoek het woord "katalogus" schrijven, op de achterkant duidelijk uw naam en POSTORDERS 1 Vendomatic afwasmachine. Maak van uw afwas een wissewasje. Oerdegelijke constructie. Nu met ingebouwde waterontharder, van 699.- voor VROOM DREESMANN LEIDEN - ALPHEN uw prijsbewuste warenhuis

Leidse Courant | 1970 | | pagina 8