Basjes. 15ct. EXTRA-HUURVERHOGING VOOROORUOGSE WONINGEN VS-democraten hielden stand Pornografieverbod niet te snel afschaffen Anonieme tip over ontvoerde journalist Wetsvoorstel Handhaving minister Schut openbare orde nodig Prijsmaatregel MINISTER POLAK: Agnew ziet ideologische overwinning Wiel valt van Jumbojet Mogelijk tijdelijk huurkoop- woningen WIARDI BECKMAN STICHTING Economie werkt met misleidende prijzen Dr. Boon van NAVO naar Rome PTT wijzigt systeem van beveiliging WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 EIDSE COURANT PAGINA 5 TRAPANI (AP) Op 16 september werd te Trapani, vlak voor zijn huis, de 49-jarige Italiaanse journalist Mauro de Mauro ontvoerd, door de Mafia naar algemeen wordt aangenomen. Het li chaam van de journalist die in de voorste gelederen tegen de misdadigers organisatie streed, is nooit gevonden. Gisteren werd op het kantoor van het staats-persbnreau Ansa te Rome een getikt briefje afgegeven waarin stond: „Hiermee wil ik alle Italiaanse kranten I meedelen dat de journalist Mauro de Mauro dood is en dat men zijn lijk enige kilometers van Trapani verwij derd kan vinden. Als u het nodig vindt hierop in te gaan is dat uw zaak dan bemoei ik me er niet meer mei De ondertekening luidde: „Iemand die 1 weet, en die bang is". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting wil een ejftra- huurverhoging doorvoeren voor vooroorlogse woningen in de nog niet geliberaliseerde gebieden. Zijn wetsontwerp hierover, dat gisteren bij de Tweede Kamer ingediend is, heeft onder meer betrekking op de gehele Randstad Holland, dus op het grote vooroorlogse woningbestand in de agglomeratie Den Haag. Het voorstel van ir. Schut houdt in, dat heti vooroorlogse woningbestand boven de toegestane zeven procent huur met ingang van 1 april 1971 een extra-huurverhoging kan worden opgelegd. niet een maximumpercentage heefl wil len noemen om het misverstand te ver mijden dat een algemene norm voor huurverhogingen wordt gegeven. „De leidende gedachte zal moeten zijn, dat het absolute bedrag van de huurverho ging niet uitgaat boven dat van de verplichte huurverhoging voor nieuwe woningen", aldus de minister. Het wetsontwerp schrijft voor dat voor een hoger percentage van. de niet- verplichte huurverhoging de goedkeu- ring van de minister vereist is. Die i goedkeuring kan slechts worden ver- leend bij overeenstemming tussen huur- i der en verhuurder over het voorgestel- de hogere percentage of bij een gunstig advies van de huuradviescommissie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister Beer ink is de handhaving van de openban orde door de politie onder alle omstan- De maatregel geldt voor al het ge- d'*beden geboden. De politie is daartoe MINISTER SCHUT bouwd onroerend goed. dus ook woningen van woningbouwcorporaties en gemeenten. De gemeentebesturen en de besturen van woningbouwverenigin gen worden verplicht bij de minister van Volkshuisvesting periodiek een plan in te dienen om de huurprijzen van hun woningen aan te passen: zowel onderling als ten opzichte van de huur prijzen van woningen, die in de laatste vijf jaar met rijkssteun zijn gebouwd. De minister kan aanwijzingen voor de ze aanpassing geven. Als de besturen er niet in slagen met de huurders tot overeenstemming te komen dan kan de huurprijs door de minister bindend worden vastgesteld. Minister Schut schrijft in zijn toe lichting op zijn wetsontwerp dat hij (Vervolg i i de i trpagina) zelfs wettelijk verplicht. Hij 2 nacht bü de begrotingsbehandeling Justitie in de Tweede Kamer. De 11 wees daarbij op de recente ernstige orde verstoringen zoals de rellen in Amster dam en de overval in Wassenaar, de vechtpartijen met de Zuidmolukkers bjj het Huis van Bewaring in Scheveningen Naast de burgemeesters krijgen ook de commissarissen van de koningin in de provincies richtlijnen voor het hand haven van de orde. Binnenkort gaat de ministerraad spreken over betere veilig heidsmaatregelen voor politieambtenaren uitbreiding van de middelen om de orde te handhaven. Verschillende kamerleden hadden hier op bij de begrotingsbehandeling aange drongen. Minister Beernink zei in de Kamer dat hij de vorming van provin ciale en gemeentelijke bijstandseenheden bevorderen, dit om de efficiency die bij het verlenen van de politiebijstand in geval van ordeverstoringen te ver over de Justitiebegroting gisteren in de Tweede Kamer e gesprek met drs. Schmelzer. terwiil minister Polak en staati de heer Vonhof. WASHINGTON (A.P.). De demo craten hebben niet alleen stand gehou den in het Congres bü de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen, zij hebben ook onverwacht grote winst geboekt in de strijd om de gouverneurszetels, van vitaal belang voor de volgende presi dentsverkiezingen. De republikeinen ver overden senaatszetels in Tennessee, Con necticut en Maryland en kregen in New York een conservatieve bondgenoot In plaats van een partijgenoot van twijfel achtige loyaliteit, maar verloren de senaatszetel van Illinois van hun voor malige fractieleider, wijlen Everett Dirk- Voor de democraten was echter be langrijker dat lij de totale verkiezings campagne van Nixon o.s. om de meerder heid in de Senaat te veroveren, een halt hebben toegeroepen. Handhaving van hun meerderheid in het Huis van Afge vaardigden is geen ogenblik in gevaar geweest, zodat Nixon ook de volgende twee jaar van zijn ambtsperiode met een SAN FRANCISCO (AP) Tijdens de start van een Boeing-747 („Jumbo-jet") is één van de achttien grote wielen van het landingsgestel naar beneden ge komen. Een uur later landde het toestel, dat toebehoorde aan de United Air Lines, evenwel volkomen veilig. Het keerde terug na een uur te hebben rondgevlogen. De machine was op weg geweest naar Honoloeloe. Het wiel, dateen gewicht had van 41 kilo, viel in de baai van San Francisco zonder iemand of iets te minderheidin beide Kamers van het Congres moet regeren. De strijd om het gouverneurschap heeft de democraten een overwinning onverwacht grote omvang opge leverd. Republikeinse kandidaten wer den verslagen in vele staten, waaronder de grote industriestaten Pennsylvania, Ohio, Minnesota en Wisconsin. De democraten wonnen reeds 226 zetels in het Huis van Afgevaardigden en leidden in 30. De republikeinen wonnen 150 zetels en hadden een voorsprong in 29. Vooruitlopend op deze tendens 'kan worden verwacht dat de democraten hun meerderheid in het Huis met tien zetels zullen uitbreiden. Aan de grote namen in het Congres wordt naast die van Humphrey (in Minnesota) die van John Tunney, zoon van de voormalige wereldkampioen bok sen, toegevoegd. Dit gaat ten "koste van een lid van de befaamde Californische filmslerrentweeling, de republikeinse senator George Murphy. De andere helft van de tweeling, gouverneur Ronald Reagan, behield met gemak zijn zetel. De democraten maken in de gouverneurs- strijd kans op een nettowinst van twaalf zetels. Toch liet president Nixon weten dat hij voldaan was over de geringe winst van de republikeinen in de Senaat en de lichte achteruitgang in het Huis, waarmee volgens hem een eind was ge komen aan de traditie dat de regerende partij in een „off-year electioij" verliest. Het gemiddelde verlies bedroeg in de afgelopen 20 jaar drie Senaats- en 29 Huiszetels. Vice-president Spiro Agnew ging nog verder en beweerde dat Nixon in de komende twee jaar „een werkmeerder- heid in de Senaat" zal hebben. Daarvoor rekende hij de conservatief William Buckley in New York en de zeer be houdende democraat Lloyd Bentsen uit Texas tot het regeringskamp. „Het is opvallend dat zich in de Senaat een be langrijke ideologische verschuiving heeft voltrokken, ongeacht de partijscheids- lijnei.", zei hij. Hij verwacht „duidelijke steun voor de president" voor de* buiten landse en defensiepolitiek. De democratische partijvoorzitter Larry O'Brien vond dat zijn partij de grootste van het land is gebleven. Hij was vooral trots op de winst aan gouverneurs, die de partij van groot nut kunnen zijn bij de voorbereiding van de presidentsver kiezingen over twee jaar. Voorts mogen de ondernemers doorbe rekenen de kosten voorzover niet reeds op 3 november im de prijs begrepen die het gevolg zijn van de uiitkeringen- ineens van de 400 gulden, maar dan op basis van een loonkosrtentijgang van maximaal 3 procent per jaar, inclusief de sociale verzekeringspremies. In een toelichting op de maatregel heeft minister Nelissen erop gewezen, dat als men de kosten van levensonderhoud van de eerste dirie kwartalen van 1963 vergelijkt met die in dezelfde periode van 1970, het opvalt dait in de tweede helft van het thans lopende jaar de prijzen, versneld omhoog gaan. Een zelfde tendlens ziet men in het aantal meldingen omtrent (voorgenomen) prijs verhogingen, dart dat bij het min isrtene van Economische Zaken binnenkomt. Naast de inmiddels opgetreden prijs verhoging moet rekening wordlen gehou den met. een belangrijk aantal kosten stijgingen, dat zich in de komende maan den nog zal voordoen en die op een breed vlak tot een verdergaande ver hoging van het prijspeil aanleiding geven. ln dit verband noemde de minis ter de loonkostenstijging als gevolg van de 400-gulden-golf. de verhoging van de BTW per 1 januari en de stijging van het importprijspeil, dde groter is don ver wacht werd. De ondernemers begrijpen het allemaal niet. zo hebben zij ver klaard. De belangrijkste elementen, dié op de prijzen doorwerken, mogen worden doorberekend, zodat er geen enkele aan leiding was om nu iets te ondernemen Zij konden nog niet zeggen, of zij bij de komende loononderhandelingen het been extra stijf zullen houden. Zij zullen daarover wel onderling overleg plegen De vakbeweging was nog aantrekkelijk terughoudend met commentaar. Waar schijnlijk is ze in haar hart niet afkerig van de prijsmaatregel maar dirt werd niet uitgesproken. eWl werd opgemerkt, dat het beter was geweest het SER- beraad van 12 november af te wachten. Men kon nog niet zeggen, of de SER-ver- gaderöng van eind volgende week ln gevaar is gekomen. De vakcentrales hebben gisteravond de regering gevraagd zelf ook een bijdrage te leveren tot het beperken van prijs stijgingen door de BTW-verhoging niet te laten doorgaan. Daartoe is de regering thans zeker niet bereid, omdat deze ver hoging nodig isvoor dekking van de rijksuitgaven. Volgens mr. Nelissen zal de komende BTW-verhoging de kosten van levensonderhoud met een half procent doen stijgen. Meriel Dickinson, de Engelse alt zal tóch als soliste optreden in het Prome nadeconcert dat het Residentie Orkest op 7 november in het Congresgebouw geeft. Een eerder bericht vermeldde dat zij wegens omstandigheden verhinderd naar Nederland te komen, maar deze moeilijkheden zijn nu opgelost. Ilieana Melita die haar zou vervangen, heeft hiermee volledig ingestemd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) is van mening dat de afschaffing van het pornografieverbod niet mag worden geforceerd. Hij zei dit gisteravond bij de be handeling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer. De lieer Polak meende dat zolang er bij grote delen van het volk nog veel meningsverschillen over deze zaak bestaan, een minister, ook al is hij zelf misschien voorstander, geen geforceerde beslissing moet nemen. Hij zei dit naar aanleiding van de voorstellen van de heren Geurtsen (VVD) en Roethof (PvdA) om de ver bodsbepaling op de pornografie ongedaan te maken. De heer Geurtsen achtte handhaving van het verbod op de pornografie niet juist zolang de schadelijkheid niet is aangetoond. De heer Roethof ontkende de overheid het recht te kiezen tussen de zedelijke opvattingen van de burgers onderling. Vóór afschaffing van het pornoverbod spraken zich eveneens D '66 en PSP uit. (ADVERTENTIE) Lichte sigaartjes. De heer Van Schaik (KVP) vond de 1 pornografie mensonterend en had be- zwaar tegen het vrijlaten. De heer Roet hof meende dat de heer Van Schaik 1 I I I "II* door het innemen van dergelijke stand- V6FÜOC1 llcUlClCl 111 punten gevaar zou lopen zich te scharen onder die groepen, die op onverdraag- j wijze hun opvattingen en gedrags- j patronen aan anderen willen opdringen. Huurkoop Er komt volgens minister Polak wel licht een tijdelijk verbod voor het ver handelen van huurkoopwoningen. Mej. riir. Haars (CHU) en de heer Van Schaik (KVP) bepleitten de invoering van een wetsbepaling, waarbij de huurkoop van onroerend goed slechts onder bepaalde voorwaarden tot stand kan komen en dat er anders sprake moet zijn van een huurovereenkomst. Minister Polak vond dat er in ieder geval een tijdelijke rege ling tot stand gebracht moest worden. regeling te treffen waardoor slachtoffers van misdrijven schadevergoeding van materiële schade kunnen verkrijgen uit 's rijks kas. De heer Van Schaik diende daartoe een amendement op de begroting in tot opname van een zogenaamde pro- memoriepost. Daarmee wil hij de minis ter in de gelegenheid stellen om vooruit lopend op een nadere wettelijke regeling in de meest schrijnende gevallen van geweldmisdrijven, waar de civiele aan sprakelijkheid tekort schiet, tegemoet- Mej. mr. Haars (CHU) en de heer Van I komingen uit te keren. Minister Polak Schaik (KVP) hebben er bij de minister deelde meè dat hij binnen korte tijd op aangedrongen op korte termijn een met een noodwetje hierover zal komen. Misdrijven Zacht prijsje. I n verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal 50stuk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De economie werkt met misleidende prijzen. Niet alle kosten worden berekend. Het milieubederf blijft meestal buiten de kostprijs berekening. De prijzen geven daardoor geen zuiver beeld van de werkelijke offers, die voor het gebruik van het betaalde goed worden gebracht. Met het hoge ontwikkelingstempo van onze samenleving wordt het steeds gevaarlijker te blijven varen op het kompas van valse prijzen en een! onjuist berekende economische groei. Dit staat in het rapport „Groei en leefbaarheid" dat de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk de PvdA, vandaag heeft gepubliceerd. bureau De oorzaak van het probleem zit vol gens het rapport in onze maatschappe lijke orde. In onze samenleving kan elk individu voor zichzelf beslissen na af weging van uitsluitend de eigen belan gen. Gevolgen voor anderen of voor het milieu blijven te veel buitën beschou wing. Uitbuiting van anderen of het milieu is het gevolg In het rapport worden drie manieren aangegeven om de sociale orde"te corri geren. Gemeenschapsorganen kunnen de aangerichte schade en schaarste her stellen of verminderen. Een andere ma nier is de individuele besluitvorming te beïnvloeden door voorlichting, actie groepen. maar ook door speciale heffin gen, plicht tot schadevergoeding en in ten moest aanbieden, scheen het op het laatste moment toch wel eng ren aanweeig bff de Uutrttmviering van de Christen Jonge Vrouwen Federatie ln het Jaarbeursgebouw in Utrecht, DEN HAAG (ANP) Het ministerie n Buitenlandse Zaken heelt medege- eld dat binnenkort de benoeming is verwachten van dr. H. N. Boon. tot buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Rome. Dr. Boon zal als zodanig jhr. mr. H. L. K. Vredenburch opvolgen, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst zal verla ten. Inplaats van dr. Boon bij de Navo- raad-Brussel is zoals bekend de heer D P. Spierenburg benoemd. Eveneens valt binnenkort de benoe ming te verwachten van dr. E. Jonck- heer. thans gevolmachtigd minister \oor de Nederlandse Antillen in Den Haag, tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Caracas (Venezuela). Hij volgt de heer F. von Oven op, die voor een andere bestemming in aanmerking sommige gevallen door subsidies. Een derde mogelijkheid is het werken met verbodsbepalingen. Uiteindelijk gaan al deze maatrege len door werken in de nu nog valse prijzen. Dat zal eenzelfde effect hebben als de BTW. Daarom is geleidelijkheid bij het invoeren vereist. Het rapport bepleit voorts snelle invoering ven wet ten op water-, lucht- en bodemveront reiniging, evenals een ministerie voor Milieubeheer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De P.T.T. is overge gaan tot een gewijzigd systeem van beveiliging na de overval op de post auto in Wateringen. Men heeft giste ren besloten tot maatregelen die een betere beveiliging garanderen en die mede een uitvloeisel zijn van de werkgroep beveiliging van de Neder landse Bankiersvereniging. De werk groep is vier jaar geleden ingesteld. De P.T.T. wenste geen nadere mede delingen te doen in hoeverre het sys teem van beveiliging gewijzigd is. Zoals bekend vervoerde de overvallen postauto vrijdagmorgen ongeveer twee miljoen gulden aan geld en waardevolle voorwerpen waarvan de chauffeur niet op de hoogte was.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5