HANS BERGMAN Mijn leven, een uitdaging" 1 r>r Zwemvereniging hoopt op zeer verstandig besluit van de raad Wetgever paste zich nog niet bij geldontwaarding aan Brandje in oud pandje Sassenheim gebaat bij volledig 50 meter bad Chauffeur bemerkt niets Wind rukt klap van laadbak: 2 gewonden broodjesbar inn BIOSCOPEN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Geest won het van gehandicapt lichaam SASSENHEIM/HET DORP Op don- derdag 12 november zal in Het Dorp te Arnhem een gebeurtenis plaats hebben, die wellicht uniek is in Nederland. Dan zal Hans Bergman, afkomstig uit Sassen- heim en ernstig spasticus, in restaurant „De Sleutel" het eerste exemplaar van zijn boek „Mijn leven, een uitdaging" aan de burgemeester van Arnhem aanbieden. Het is een autobiografie en geeft op een voudige, maar indringende wijze weer hoe de schrijver zijn lichamelijke handicap heeft leren aanvaarden eri ermee heeft leren leven. HU doet dit op een wijze waaruit niet alleen z'n milde en humoristische kyk op z'n medemensen tot uitdrukking komt, maar evenzeer zyn ijzeren wilskracht en taai doorzettingsvermogen, waar in hij werd gesteund door z'n ouders, vrienden en vele anderen. Vanaf z'n geboorte, 16 december 1941, is Hans Bergman spastisch, en ondanks vele jaren mas sage en oefening, heeft hij nog steeds een ge ringe spieïbeheersing, zodat hij bij vrijwel alles geholpen moet worden. Dit laatste js voor hem een uitdaging om zoveel mogelijk zelf te doen. Tot z'n 7e jaar waren de artsen, en dat waren er meerderen, van mening, dat Hans naast zijn lichamelijke handicap, waarbij ook nog kwam dat hij niet kon spreken, ook geestelijk niet volwaardig was. Maar daar wilden z'n ouders niet aan. Zij waren ervan overtuigd, dat Hans over een normale intelligentie beschikte. En wat de ouders altijd wisten, werd bevestigd door een spraakleraar, die zei dat Hans een goed verstand had, en die hem behalve spraaklessen ook nog gewoon onderwijs aan huis ging geven. Tasten in duister Dit staat er wel eenvoudig, maar was verre van eenvoudig uit te voeren. Het was een tasten in het duister. Aan een boek had hij niets, in het begin kon hij de bladzijden zelfs niet om slaan. De ouders gingen zelf leermiddelen maken, een enorme leesplank en een schrijfmachine kochten ze. Schrijven kon niet, maar met enorm geduld heeft hy op een oude aangepaste schryf- machine leren typen. Maar Hans wilde vooruit, en hij kwam vooruit. Hij- leerde goed. Door een tijdschriftartikel kwamen z'n ouders in contact met dr. Pereira- d'Oliveira te Bussum. Die zei, dat Hans naar de gewone school moest. Hij eek in de 6e klas terecht te kunnen, tot grote vreugde van Hans en niet minder van zijn ouders. Dipli oma s Daarna ging hij naar de mulo, waar hy bij het eindexamen met een gemiddeld cijfer 8 uit de bus kwam. Dank zij de hulp van tientallen men sen, groot en klein, w.o. een vaste ploeg van medeleerlingen, vijf jongtens en één meisje, had Hans op 18-jarige leeftijd het mulo- en midden standsdiploma op zak. Zijn vrienden haalden en brachten hem om beurten. Zij stonden hem ter zijde met huiswerk. Ze schreven op wat Hans hen dicteerde. Zij waren z'n handen, armen en benen. Stiekem helpen was er niet bij, hij wilde alles zelf doen. Hans en z'n vrienden werden beloond met de Visser-Neerlandla-prijs. Hans voor z'n getoonde wilskracht en volharding onder moeilyke om standigheden, en de vrienden voor lofwaardig hulpbetoon aan een klasgenoot gedurende vier jaren, zoals in de oorkonden beschreven staat. Een dubbel feest by een geweldige prestatie van een jongen wiens geest het won van zijn gehan dicapt lichaam. Behalve naar school ging Hans ook naar de padvinderij, mee naar het zomerkamp, zelfs mee naar Engeland. Want dat was het streven van z'n ouders, Hans zoveel mogelijk als normaal mens behandelen en niet als een meelijwekkende stakker. Bezienswaardigheid En dat wil Hans zelf ook. Want meewarigheid maakt hem woedend. Woedend wordt hy ook als Het Dorp, waarvan hij één der eerste be woners was, door vakantiegangers wordt be zocht, die komen ktjken als naar Marken en Volendam en zich op allerlei wijze misdragen. In z'n boek dat volgende week bij Zomer Keuning uitkomt (oplage 4% duizend exem plaren) wil Hans het publiek meer begrip bij brengen vóór datgene wat een lichamelijk ge handicapte vaak te verduren heeft. Daarnaast hoopt hij ook het publiek ervan te overtuigen dat de bewoners van Het Dorp geaccepteerd moeten worden als gewone medeburgers, en niet als stakkerds. Een heel belangrijk aspect is vooral ook, dat Hans met z'n boek voor velen die het, hoe dan ook, moeilijk hebben in het leven, een inspiratiebron kan betekenen om door te vechten. En dan 'dringt zich onwille keurig een vergelijking op met de be roemde Amerikaanse schrijfster Helen Keiler, die blind en doof, met haar boeken een lichtbaken was voor zeer velen in de hele wereld. ALPHEN A. D. RIJN In het ont ruimde, voor afbraak bestemde pand Ktnmalaan. 16, waarin tot voor kort de familie H. Schellingerhout heeft ge woond, heeft dinsdagmiddag omstreeks 18.16 een brandje gewoed. De brand was ontstaan in een aan dit pand grenzend bouwvallig schuurtje, waarin wat afvalmateriaal was opgesla gen. Naar wordt aangenomen is het vuur aangestoken door drie Jongens van weven jaar, die, toen het vuur flink be gon te knetteren, y lings op de vlucht sloegen. De politie meent hun identiteit te kennen. Omwonenden sloegen alarm, zodra zij de brand hadden opgemerkt. Gelet op de omstandigheid, dat in deze contreien nogal wat oude panden staan en op nr. 18 een rijwielreparatie en -han del is gevestigd van de heer B. Vis, rukte de Alpheuse Vrijwillige Brand weer met groot materieel uit. Men slaagde erin de brand, die een gevaar vormde voor de hele buurt, snel in te perken en te bedwingen. Daarna heeft de brandweer de schuur voor zover er nog wat van overeind was gebleven, Nieuw voorzitter en secretaris „Rijnoord" ALPHEN AAN DEN RIJN In zijn vergadering van 2 november heeft het Algemeen Bestuur van de Stichting Zie kenhuis „Rijnoord" besloten in ver band met het vertrek van de heer Berg enia als voorzitter de heer F. ,H. Nauta te benoemen al svoorzitter en de heer J„ van Kernebeek als secretaris. COMBI-BAD ALKEMADE ZATERDAG OFFICIEEL IN GEBRUIK neemt de raad van Sassenheün een zeer belanryke beslissing. Een beslis sing waarvan in feite afhangt of de zwemsport zich In de toekomst ln deze gemeente kan ontwikkelen of niet. Met grote vrees ziet wedstryd- zwemmend Sassenheini de beslissing van de raad tegemoet. Burgemeester en wethouders hebben namelijk de raad voorgesteld de twee 25 meter bassins ln het toekomstige zwembad met de bouw waarvan men aan staand voorjaar hoopt te beginnen, zodanig in eikaars verlengde te si tueren, dat slechts vier wedstryd- hanen van 50 nieter kunnen worden uitgelegd. In zwemkringen be schouwt men dit als een giller. Hoe haalt men het In zyn hoofd 2 bas sins van 25 meter zodanig in eikaars verlengde te plannen, dat de waarde van het ontstane 50 meter-bad voor het wedstrydzweninien met vijftig proeent vermindert", zo vraagt men Over indeling van het toekomstige Sassenheimse zwembad, dat in oos telijke gedeelte van deze gemeente zal worden gebouwd, zyn in het af- 1h weest. Ir. Van Gelder van de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaat schappij, de onderneming die het zwembad gaat bouwen, had aanvan kelijk de twee 25 meter-bassins van het bad, een diep en een ondiep, hele maal los van elkaar gepland. De Voorzitter Nieuwenhuyzen van de Sassenheimse Zwemvereniging kjjkt met spanning uit naar de raadsver gadering van morgenavond. geving te vinden", zegt hy. „Boven dien, juist door de nu voorgestelde daar terecht grote bezwaren tegen, i Ze drong er op aan beide bassins in j eikaars verlengde aan te leggen, waardoor het bad tegemoet zou ko- vormgeving van architect Van Gel der wordt de recreatieve waarde van het bad aangetast. Immers, omdat er maar 4 wedstrijdbanen kunnen 1 men aan alle nationale en interna tionale eisen voor zwem- en water- polowedstrijden. De vereniging pleit te voorts voor een verlichtingsinstal latie, voor de aanleg van een lage springplank en voor faciliteiten in het bad voor invaliden. Met deze laatste wensen gingen b. en w. van Sassenheim en de Kon. Ned. strijden in de toekomst anderhalf maal langer duren. Men heeft wel gezegd: de zwemvereniging traint maar in de toekomst in Sassenheim en zwemt haar wedstrijden maar ergens anders. Maar dat is natuurlijk kletskoek. Men laat in Sassenheim de voetbalverenigingen toch ook niet trainen op een half verhard veldje praat ulteindeiyk akkoord. De Kon. Ned. Heide Mij bleef het langste te gensputteren tegen de wens van de zwemvereniging de twee 25 meter bassins helemaal in eikaars verleng de te situeren. Dat zou volgens deze bouwonderneming neerkomen op meerkosten van 120.000 gulden. Er zou voorts meer toeziend personeel nodig zijn. hetgeen weer ongunstig zou werken op de exploitatie-reke ning van het bad. Met deskundige argumenten slaagde het bestuur van de zwemvereniging het gemeentebestuur van Sassenheim van het tegendeel te overtuigen. Echter niet van de noodzaak de twee bassins helemaal in eikaars verleng de aan te leggen. Men ging slechts gedeeltelijk akkoord. Met als argu ment, dat de recreatieve waarden van het bad zo min mogeiyk moeteD worden aangetast. B. en w. van Sas senheim zijn bovendien met architect wedstrijden spelen". De heer Nieuwenhuyzen heeft nog een sterk argument In handen om te pleiten voor een volledig vyftig meter-bad. „De praktyk heeft zonder meer bewezen', zegt hy, „dat de wed- strydsport de recreatie-sport stimu leert. Worden er door de top geen successen behaald, dan wordt het animo beslist minder by de achter ban. Wil Sassenheim in de toekomst ook op zwemgebied van zich doen spreken, dan is het beslist noodzake lijk, dat er een volledig vijftig meter- bad komt". Morgenavond neemt de raad van Sassenheim een beslissing. De zwem vereniging hoopt dat de raad niet akkoord gaat met het voorstel van b. en w. Ze zou het een onvergeef lijke font vinden van de raad als ze dat wel deed. En terecht. De zwem ir. Van Gelder van mening, dat als men akkoord gaat met het voor stel van de zwemvereniging dat dan de grens van de esthetische vormgeving wordt overschreden. I De heer Nieuwenhuyzen, voorzitter van de Sassenheimse Zwemvereni ging ls het daar helemaal niet mee eens. ,,In heel Nederland is geen zwembad van een dergelijke vorm- mer vinden, dat alle medewerking die de gemeente tot nu toe de ver eniging heeft verleend met een slag te niet wordt gedaan. Ze vindt het bovendien jammer dat dan de naam van burgemeester Baron Van Kno- belsdorff, die zo geijverd hoeft voor het nieuwe zwembad, verbonden wordt aan een volgens de zwem vereniging mislukt zwembad. ALKEMADE Aangezien de werkzaanieden aan het combi-bad te Roelofarendsveen thans worden opgeleverd, zal burgemeester P. M. F. Smolders zaterdag 7 november te 16.00 uur de officiële opening van dit gemeentelijke -/.wembad verrichten. Deze zal plaatsvinden in het overdekte gedeelte van het eombi-bad aan de Middenweg te Roelofarendsveen. LEIDSCHENDAM De dames van de Unie van Vrouweijlke Vrijwilligers zijn vanaf 10 november weer dagelijks in de hal van de belde postkantoren voor S VO,,e^1K 5eb™ji{^»ar3an de verkoop van kinderpostzegels en Anan.no- At,. »-«-*— groot assortiment - kinderkaarten kerstmis en nieuwjaar. LISSERBROEK Het bestuur van het Dorpshuis „De Meerkoet" heeft voor het nieuwe Dorpshuis van de firma Tis- sing te Lisse een prachtige bestuurs tafel ten geschenke gekregen, welk ge schenk in grote dank is aanvaard. ALPHEN AAN DEN RIJN By een merkwaardig ongeval, dat gisteren om streeks 16.80 uur op de provinciale weg 7 (Herenweg) te Alphen aan den Rijn plaatsvond, werden de heer en mevrouw B. Groeneveld uit Oudorp (NB.) door scherven van hun verbrijzelde autoruiten min of meer ernstig gewond. Mevrouw Gr„ die bovendien drie tanden brak, werd opgenomen in het ziekenhuis „Rynoord* to Alphen. De heer Gr. kon na daarin te zyn verbonden, het ziekenhuis verlaten. IS dusdeze maand elke donderdag Het ongeval deed zich voor bij het pas seren van een vrachtauto, die bestuurd werd door de heer Backx, inwoner van Oud-Gestel (N.Br.). Op dat moment woei door een sterke rukwind een zij- klap van de vrachtwagen en kwam te recht op het dak van de personenauto, een Simca, van de heer Groeneveld. Dit ging met zo'n kracht gepaard, dat een aantal ruiten van de Simca werden ver splinterd. De bestuurder van de vracht auto was onderwijl doorgereden, zonder zich van het ongeval bewust te zijn weest. Getuigen slaagden erin hem ii halen en te verwijzen naar het gebeur de. Hij zei daarvan niets te hebben ge merkt en de afgewaaide klap' van de auto nog steeds niet te hebben gemisc. De politie meende echter, dat dit wat bout gesproken was. De klap had n.i., los van laadbak, wat losjes en ondes kundig met onsterk bindmateriaal vast gebonden gezeten. Getuigen meenden dat de klap al erg veel lawaai veroorzaak te, voordat hij losbrak. De politie heeft tegen de onvoorzichtige chauffeur pro cesverbaal opgemaakt. Kapelaan Weyermars in Leiden overleden LEIDEN/WARMOND In Leiden is gistermorgen kapelaan Ton H. Weyer mars in de leeftyd van 38 jaar na een langdurige ziekte overleden. In 1959. werd de heer Weyermans tot priester gewijd en was daarna vijf jaar in de Mathias-parochie te Warmond werkzaam. Sinds augustus 1969 was hy kapelaan in de Paulus-parochie in Am sterdam. LSSERBROEK Met vrijwel algemene stemmen heeft de ledenvergadering van de dorpsvereniging Lisserbroek gister avond besloten de vereniging op te hef fen en op te gaan in de Dorpsraad Lis serbroek Besloten werd ook de bezittin gen van de vereniging over te dragen aan de Dorpsraad. Vrijdag en zaterdag grote bazar in Katwijk KATWIJK In de W. van Veen School aan de Nieuwstraat wordt vrijdag en zaterdag een grote bazar georganiseerd door de vrouwenverenigingen. Vrijdag avond vanaf 20.00 uur en zaterdag van af 15.00 uur. Er zyn vele attracties, een rad van avon tuur, rommelmarkt „Waterlooplein" en kinderspelen. De opbrengst zal ten goe de komen aan het bouwfonds van de Geref. Kerk te Katwijk aan den Rijn. Dit jaar wil men beginnen met de bouw van een geheel nieuw complex zalen, waar al jaren dringende behoefte aan bestaat. Bridgeclub Lisse begint te draaien LISSE De enige weken geleden op gerichte Bridge-club Lisse heeft met 2 weken spelen een goede start gemaakt. De stand is als volgt: fam. De Groot 124,38, hr. Meiboom-v. Coevorden 116,00, fam. Nisius 110,38, fam. Steehouwer 105,40. fam. Wytsma 103,10, fam. Doel man 99,75, fam Diks 94,87, dames Bunt- Swart 89,37, heer Schouten-Bruinsma 87,73, hr. Wesselo-Veenis 75,90. Nieuwe spelers kunnen zich iedere maandag avond aanmelden in de Oud-Hollandse zaal van „Warong Djawa" op het Vier kant, aanvang 8 uur; aanmeldingen kunnen ook geschieden by de voorzitter D J. Meiboom, Paulus Potterstr. 1, te lefoon 4792. Trianon: „MASH" (9e week, 18 j.) Zondag 2.15 - 4.30 -7 en 915 uur Camera: „Met jouw tanden in m(jn nek" (4e week) - 18 j. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Studio: They shoot horses, don't they? (18 j.) Dag. 2.30 - 7.00 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur Rex: A man called horse (14 jaar). Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zondag 2.3C 4.45 - 7 en 9.15 uur. Luxor: De zwijgende heerser (18 j.) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Lido: A professional gun (18 jr.) Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. LEIDEN „I boft enorm, dat de wetgever zich nog steeds niet aan de geldont waarding heeft aangepast", hield de kantonreehter te Lei den, nir. W. de Koning, gis teren een 19-jarlge loodgieter voor. Samen met een 20-jari- ge bankwerker die niet ter zitting verschenen was had de jongeman in de Prinsen straat te Katwyk tot twee maal toe „zomaar voor de lol" een auto van een parkeer plaats de straat opgeduwd. Zowel de kantonreehter als de officier van jnstitie, nir. A. C. Pos, lieten duidelijk merken dat de maximale boe te voor baldadigheid c.q. straatschendery maar f S0, bedraagt. In tegenstelling tot de ver klaring die In het proces-ver baal was opgenomen, ont kende de Katwijkse loodgie ter nu dat zijn vriend en hij de auto de rijbaan hadden op geduwd, waar het ding een even hinderlijk als gevaarlijk obstakel vormde. „We duw den die wagen een paar keer heen en weer maar we ble ven daarbij op de parkeer plaats", verzekerde verdach- I te. Èn hy ontkende nu ook, dat hy by de verbalisering had verklaard, dat hij de bedoe ling gehad had, een rel met de politie uit te lokken. Kort om, hy deed zich als de on schuld zelve voor. Op grond van de getuigen verklaringen achtte de offi cier de beide jongelui wel de gelijk schuldig aan straat schenderij. Ter correctie daar van dit zei hij met nadruk kon hij niet meer dan een boete van dertig gulden sud- sidiair drie dagen eisen. Maar die boete werd verdachte dan ook opgelegd, evenals bij verstek zijn vriend-in-öe- boosheld. Ongevoelig Bij een routinecontrole op Rijksweg 4 had de Rijkspoli tie een monteur (29) uit Wa- geningen aangehouden die in zijn (eigen) auto reed maar niet in het bezit was van een rijbewijs. Mr. De Koning vond in hel dossier van de monteur dat deze al viermaal eerder voor hetzelfde vergryp veroordeeld was. De man was daarvoor o.a. een voorwaardelijke straf van twee weken hechtenis op gelegd. De officier van Justi tie stelde vast dat verdachte klaarblijkelijk de wet minacht en ongevoelig ls voor straf. De enige remedie daartegeh achtte hij een onvoorwaarde lijke hechtenis voor de tijd van acht dagen. De kanton rechter vonniste by verstek conform de els. Waarschuwing Een los werkzaam uit Leiden, 23 jaar oud. reed op het Prins Hendrikplein tegen een stil staande auto. De politie ont dekte daarby, dat de auto mobilist geen rybewijs bezat en derhalve ook niet tegen W.A. verzekerd was. Hy werd daarom op drie gronden be keurd. De officier van Justi tie achtte de aanryding niet eens zo ernstig als de twee andere strafbare feiten, te meer omdat verdachte de door hem aangerichte schade moeilijk kan betalen. Mr. Pos eiste drie geldboeten van resp. f40.-, f 100,- en f 160,- en bovendien, bij wyze van waarschuwing, een voor- waardelijke hechtenisstraf met een proeftyd van twee ten op maar om op de „waar schuwing" van de officier meer nadruk te leggen, legde hy een voorwaardeiyke hech tenis van twee weken op. Gewoonte „Ik deed het, omdat het nu eenmaal een gewoonte ls ge worden. Alle taxi-chauffeurs doen het, als ze de kans er toe krijgen". Aldus destyds t excuus van een 25-Jarige taxi chauffeur uit Lelden voor het feit. dat hy een passagier f 3,60 voor een ritje had la ten betalen, hoewel de taxi meter f 2,60 aanwees. De des betreffende passagier „nam** het niet en diende een aan klacht m. Mr. Pos vond het een zeer kwalijke „gewoonte" van ae taxi-chauffeurs, hun passa giers meer te laten betalen dan zy felteiy'k verschuldigd zyn. Hij eiste uiteindelijk een boete van f 80 subs. 8 dagen, waarvan f 40 voorwaardeiyk met een proeftijd van 2 Jaar. Ook de kantonrechter keuitle verdachtes handelwyze met nadruk af en legde hem by verstek een boete van f 80 op, waarvan f 50 voorwaardelijk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3