PLAAGSTOOTJES VAN PSV VERNEDERDEN STEAUA Bijgeloof van FC Basel schrikt Ajax niet af Onbedreigde zege in Boekarest KEMPER BRAK ONDERARM Contract met Van der Ploeg niet verlengd Twee treffers van Veenstra WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Vanc e sportredactie, BOEKAREST Steaua Boekarest heeft alleen de eerste vijftien minuten van de Europa Cupontmoeting tegen PSV de illusie kunnen wekken dat het serieus van plan was de in Eindhoven opgelopen achterstand van 40 te bereigen. Maar toen die stormlopen niet het gewenste effect sorteerden, en paniek in de Eindhovense verdediging uitbleef, ging de moedeloosheid overheersen in de Roemeense ploeg. Vanaf dat moment verdween de spanning. Zeker, toen een minuut voor rust een effectbal van Veenstra zoveel verwarring stichtte, dat zelfs doelman Succu zich verkeek. Via de lat verdween de bal in het net. De beslissing was gevallen. Dat PSV in de tweede helft doorging, en door treffers van weer Veenstra en Van der Kuijlen uitliep tot 30, was een zaak, die weinigen in Boekarest meer enthousiast maakte. BOEKAREST. Kermend van pijn lag Peter Kemper in de 28ste minuut van SteauaP.S.V. op het harde veld van Steaua. Een licht gekraak in zijn onderarm had op wel bijzonder pijnlijke manier de voetbalcarrière van de rijzige P.S.V.'er voorlopig onderbroken. Dat de minder technische Roemenen tegen PSV him huid zo duur mogelijk zouden verkopen na do 4-0 in Eindho ven lag voor de hand. Slachtoffer van een gemene charge werd de evenals in Eindhoven ook nu weer voortreffelijk spelende Peter Kemper. Ineens stoomde hij uit een pass van Van der Kuylen door de vijandelijke defensie en kwam oog in oog met doelman Suciu. De Roe meense doelman reageerde bikkelhard en gaf blijk ook ovër pugilistische kwa liteiten te beschikken. Zonder dat de veel toelatende scheidsrechter Finney het zag gaf hij Kemper een enorme stomp onder de gordel. De PSV'er viel als een blok tegen de grond en kwam daarbij in onzachte aanraking met een schoen van een speler van Steaua. Een halve minuut later ontdekte de scheidsrechter de op de grond liggende Kemper en onderbrak het spel op een moment dat net een aanval van Steaua was afgeslagen. Per brancard moest Kemper van het veld worden gedragen en al in het sta dion werd een onderarmbreuk gecon stateerd. Terwijl dc ongelukkige Eind- hovenaar naar het ziekenhuis werd ver voerd jammerde trainer Kurt Linder binnensmonds: „Peter is voorlopig voor zes weken uitgeschakeld". De wedstrijd tegen Steaua interesseerde de PSV-trai- Bayern München plaatst zich voor volgende ronde COVENTRY De Engelse voetbal club Coventry City heeft gisteravond op eigen terrein de returnwedstrijd in de tweede rond van het toernooi om de Runners-up Cup tegen Bayern München met 2—1 gewonnen. De West duitsers plaatsen zich echter voor de derde ronde. Zij wonnen de eerste ont moeting met 61. De wedstrijd FC KölnFiorentina verliep niet zonder incidenten. De scheidsrechter moest het duel verschei dene keren onderbreken, voornamelijk door het onbeheerste gedrag van d 3000 Italianen onder de 20.000 toe schouwers. Met name in de 33e minuut keerden zij zich tegen de arbiter, toen deze FC Köln een strafschop toekende DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Volleybalbond heeft op ad vies van de nationale sectie technische zaken van de Nevobo besloten het con tract met de trainer/coach Hidde v.d. Ploeg, dat op 1 november 1970 afliep niet te verlengen In overeenstemming met dit advies is de heer J. v.d. Haar. reeds trainer/coach van de nationale damesselectie, benoemd tot bondscoach ad interim van de heren. Er zullen onderhandelingen worden geopend over het aantrekken van een buitenlandse trainer/coach voor het herenteam. ner minder. Hij keek al naar het treffen met Feijenoord: „Eindelijk was het rit me in mijn team terug en nu dit weer". Ondanks de royale zege van PSV kon er bij "Linder geen glimlach meer van af. De onfortuinlijke PSV'er Peter Kem per die in het- harde treffen met Steaua zijn onderarm brak. „Wij gaan niet alleen reageren. Wij gaan ook dirigeren". Met deze vastbera den prognose maakte PSV-trainer Kurt Linder zijn elftal zonder verrassingen bekend. Aan dezelfde spelers, die in Eindhoven zo'n gunstige uitgangspositie veroverden, gaf hij de voorkeur. De ploeg kreeg het zoals de verwachting was bijzonder moeilijk. Vooral vanuit de tweede lijn verrasten de razendsnelle Roemenen. Heel dicht bij een doelpunt kwam in de negende minuut de erkende schutter Tataru. Zijn fraaie actie resul teerde in een vliegend schot, dat stuk- barstte op de paal. Tot geluk van doel man Van Beveren „viel" de bal in zijn handen. Een misser van de PSV-doelman bracht enkele seconden later Tataru in kansrijke positie. Maar ook de Roemeen faalde. PSV kwam het eerste kwartier nau welijks aan de bal. Geen enkele gevaar lijke actie dwong Steaua-doelman Su ciu tot actief ingrijpen. Maar de Eind- hovenaren leken zich enigszins te her stellen toen Van der Kuylen op dreef raakte. Hij schoot een keer rakelings over, zette zijn persoonlijke bewaker herhaaldelijk op zijn verkeerde voet en deed nog meer verrassende dingen. Maar die offensieve bedoelingen zinden de Roemenen allerminst. Zij braken de verrassend goed draaiende PSV-aanval- len fanatiek af en dat veroorzaakte een lichtelijk geprikkelde stemming in het veld. Die sfeer werd er niet beter op, toen eerst Van der Kuylen slachtoffer werd van een wat te hardhandige charge van de forse verdediger Mirauta. Maar zijn blessure viel mee. Dat was niet het geval met Peter Kemper, die zich eindelijk eens kon uitleven op het middenveld. In de tweeëntwintigste mi nuut ging hij met drifteige passen op avontuur. Zijn expeditie leek succesvol te worden, want hij kwam oog in oog te staan met doelman Suciu. Net toen Kemper PSV definitief veilig wilde stel len voor de volgende ronde, voorkwam de Roemeen een zeker lijkend doelpunt door hem in de buikstreek te raken. Daarmee ging zoveel kracht gepaard, dat de Èindhovenaar per brancard het veld moest verlaten. Munk Jensen, die zo weinig techniek heeft, dat men in Eind hoven nu al veronderstelt met een mis koop te doen te hebben, werd zijn ver vanger. Vanaf dat moment kwam er niets meer terecht van de voorgenomen tac tiek van trainer Kurt Linder. Verdedi gen werd het overheersende thema voor de Eindhovenaren. En dat lukte aardig. De boel zat achter zelfs zó dicht, dat de Roemenen geen enkele kans meer kregen om te verrassen. Zij vervielen toen, om dat ze geen andere uitweg meer zagen, in een eindeloze breipartij, waar de Eindhovense verdediging geen moeite mee had. Het vertrouwen in de PSV- ploeg nam naarmate de rust dichtbij kwam zienderogen toe. Aan alle onzekerheid kwam in feite een einde, toen één minuut voor de ploegen naar de kleedkamers zouden vertrekken Wjetsc Veenstra een van zijn weergaloze momenten kende. Zoveel effect als hij alleen maar aan de bal kan geven zat er in het schot van de Eind- hovenaar dat de bal hoewel die eerst de lat raakte toch achter doelman Suciu verdween. Van der Kuylen, die zijn produktievc collega had aangezet tot die actie, viel van vreugde in de armen van de juichende Veenstra in de wetenschap, dat PSV zich door dit doel punt kwalificeerde voor een „vervolg" in de Europa Cup voor bekerwinnaars. Een voorsprong van 5-0 want de eerste wedstrijd in Eindhoven eindigde in een zege van 4-0, betekende een onbegon nen opgave voor de Roemenen. Dat stond vanaf dat moment definitief vast. Wat verwacht werd kwam na rust uit. Steaua Boekarest stortte zich met de moed der wanhoop in het offensief, maar dat haalde niet veel uit. De PSV- verdediging, onder directie van de weer betrouwbaar opererende Radovic, maak te geen enkele fout. Hoewel het fana tisme by de Roemenen groeide brak na tien minuten spelen in de tweede helft het moment van de waarheid aan. Terwijl iedereen in het stadion van de 23ste augustus zat te wachten op een tegenzet van Steaua, die de spanning nog enigszins zou terugbrengen, veron achtzaamde de Roemeense verdediging haar taak een fractie van een seconde. Dat was voldoende voor PSV om 2-0 te maken. Van der Kuylen brak op links verrassend door en deponeerde de bal voor de voeten van de zich onbegrijpe lijk gemakkelijk vrijdraaiende Veenstra. Tot overmaat van ramp weifelde ook doelman Suciu wel attent. Het stadion begreep dat er een de bacle in de lucht hing. De aanmoedi gingen van de ontgoochelde toeschou wers misten de allure van het Europa Cup gebeuren. De indruk bestond, dat de spelers een half uur voor tijd al naar het einde van de wedstrijd verlangden. De enige, die nog persoonlijk belang in dit duel stelde was de uitblinker Wietse Veenstra. Een hattrick, een pres tatie die in de Europa Cup zeldzaam is, lag voor hem binnen bereik. De kans daarop was groot, toen Mulders hem lanceerde en de falende Roemeense de fensie weer mistastte. Ditmaal was doelman Suciu wel atent Geen gevaar De Eindhovense ploeg was oppermach tig. Als er al even gevaar dreigde ston den de PSV-verdedigers, op de juiste plaats, waardoor de Roemenen geen schijn van kans kregen. Doelman Van Beveren moest in deze faze vrijwel al leen in actie komen bij terugspeelballen. PSV was tevreden met de voorsprong van 2-0. De ploeg drong niet meer zo aan, denkend aan de belangrijke natio nale bekerwedstrijd van aanstaande zon dag tegen Feijenoord. De Roemeense be kerhouder, die zich voor eigen publiek had willen revancheren voor de uiterst magere prestaties van de eerste ontmoe ting, kon geen moment gevaarlijk wor den. Twaalf minuten voor het einde kre gen de Roemenen opnieuw een kans, maar de voorzet die Pantea lanceerde werd weliswaar door Van Beveren geJ mist, maar er was geen enkele ploeg genoot van Pantea in de buurt om van de gelegenheid te profiteren. Een paar minuten later wei d Willy van "der "Kuy len door Van de Dungen in staat gesteld doelman Suciu met een boogbal te pas seren. De Roemeense doelman, die te ver voor zijn doel stond had geen enkele kans op de beheerste volley van Van der Kuylen3-0. PSV ging nog gemakke lijker spelen. Van der Kuylen en Mulder ondernamen nog een een-twee-combina tie, maar de Eindhovenaren werden van de bal afgezet. Bij een tegenaanval van Steaua kreeg Iordanescu een klein kans je. Het schot van de Roemeen ging ver naast. Het publiek reageerde met een gefluit op deze zoveelste vergeefse po ging. Het tempo van PSV, dat na deze ro yale voorsprong toch al niet meer zo 'i..' Bengt Schmidt Hansen bad het in Boekarest tegen het harde Steaua niet gemakkelijk. In de tweede helft zou hij uitvallen ten gunste van De- vrindt. Hier wordt de Eindhovense Deen door Halemageanu op de huid gezeten. hoog lag was toch echter te veel voor de spelers van Steaua. De Nederlandse be kerhouder ging op balbezit spelen. Strik, Veenstra en Radovic schoven elkaar zonder dat een Roemeen er een voet tus- scr kon krijgen de bal toe. Bij een uitval van Steaua forceerde Pansea een hoek schop. De voorgezette bal werd echter een prooi voor VSn Beveren. Ondanks de ruime voorsprong kwa men er nog enige kansjes voor PSV om de uitwedstrijd dezelfde score te behalen als in het eerste duel. Maar de Eindho venaren konden niet voldoende inspira tie opbrengen om met grote inzet aan te dringen. Van de Dungen, die in middels als rechtsbuiten was gaan spe len. liet enkele voorzetten los, maar De- vrindt had geen succes. Geen enkele keer kwam do Eindho vense verdediging meer in gevaar, zo dat de Nedprlandse bekerwinnaar met de forse score van 7-0 in totaal zich ge plaatst heeft voor de kwartfinale van het toernooi om de Europa Cup II. door Herman van Bergem BAZEL De directeur von hotel Schiff plooide een trek om zijn lippen waarmee hij wilde zeggen: Ik heb het. Hg had vergeefs getracht trainer Helmut Benthaus te bewegen zijn sponde te verlaten pm enige volzinnen te spuien. Hij durfde derhalve ook geen speler uit te nodigen in zijn comfortabele hotel aan een tafeltje te gaan zitten om over het duel met Ajax te praten en bevond zich dus in een lastig parket. Want ook in Zwitserland is de klant koning. Toen kreeg hij een lumineus idee. FC Basel is in het bezit van een soort manager, evenals de spelers niet in full time dienst. De ijverige directeur stevende de trappen op en zowaar verscheen in het zwaar bewaakte trainingskamp, dat FC Basel heeft opgeslagen in het dorp Rheinfelden op een handbreed afstand van de Duitse grens, een wel doorvoede heer die zich voorstelde als Rudolf Wirz. In het dagelijks leven vormt hij een schakel in de bouw wereld en hij had onbezoldigd verlof moeten opnemen. Rudolf Wirz kwam al direct met een ijzersterk argu ment naar voren. „Sedert drie jaar begeven we ons naar Hotel Schiff als voorbereiding op belangrijke wedstrijden. Als we voor de competitie tegen Lugano of Zürich of Grasshoppers moeten spelen, trekken we ons hier terug. En ik kan zeggen dat wij nog nooit heb ben verloren als we dit trainingskamp hadden gehad." Rudolf Wirz stak de brand isn een Licht sigaretje en hief de hand op. Mocht de Nederlander nog niet met stomheid zijn geslagen dan had hij een nog ijzer- sterker vervolg op zijn argument waarom FC Basel niet in zak en as zit na de nederlaag van 30 in Amsterdam. „Alle ploegen kiezen als verblijf het hotel Ascot waar ook Ajax zit omdat het in derdaad rustig is gelegen. Dat deed Spartak Moskou eveneens en wij scha kelden die ploeg uit. Dat deden ook ploe gen als .Zürich, Grasshoppers en andere topteams in de Zwitserse oompetitie. Welnu, alle teams die iin de laatste jaren in Ascot hebben gelogeerd hebben niet van ons kunnen winnen". Het rekensommetje had dus een logi sche uitkomst: Ajax logeert in Ascot, Basel verblijft in Schiff dus de Zwitsers worden niet verslagen. Toen werd de sympathieke Rudolf Wirz ineens uiterst voorzichtig. Hij begon zijn prognose met trainer Benthaus en de spelers te expli queren. Na een uur wachten omdat de selectie trainde op een plaatselijk sport veld dat ergens tegen een berg moet kleven, maar niet te bereiken was, lood ste de directeur van hotel Schiff met een steelse blik naar de eetzaal op het met niet bijster op prijs gestelde bezoek, de voetballers en Benthaus. wiens gezicht een niet al te vriendelijke uitdrukking had, naar de kamers, de spelers gingen rusten en daarvoor moest men toch be grip opbrengen. Toen de eerste trainingspakken weer te voorschijn kwamen, boog de directeur diep, want de spelers en de nog steeds onvriendelijk kijkende Benthaus gingen aan fcaifeL En daarvoor moest, weer een buiging, men toch begrip kunnen op brengen. In een tempo dat holle bolle Gijs jaloers zou maken, verdween de maaltijd. Althans, dat moet worden aan- Supportertje van Riva in hongerstaking FLORENCE. De negenjarige Rino Caravagna uit het Italiaanse dorpje San Antioco heeft al bijna drie dagen niet gegeten. De oorzaak daarvan was het nieuws, dat Luigi Riva zijn rechterenkel had gebroken in de wedstrijd OostenrijkItalië. Toen de jeugdige Rino hoorde, dat zijn idool ernstig was geblesseetd, was hij de wanhoop nabij an weigerde ook maar een hap te eten. Ten einde raad hebben zyn ouders hem naar een ziekenhuis in Florence gebracht. Pas als hij persoonlijk met Rit>a gesproken heeft, zou Rino zijn hongerstaking beëindigen. genomen want in waren de spelers en Benthaus verdwe nen naar hun kamers om wederom te gaan rusten. Omdat de directeur zelf wel inzag dat begrip opbrengen niet eeuwig kan duren, pijnigde hij zijn hersens om een oplossing voor het penibele geval te vinden. Zijn gerenommeerde stulp in het volgens de affiches heilzame oord Rhein felden, zou eens in discredtet kunnen geraken. Manager Wirz was de oplos sing, want die wist per slot van reke ning ook alles. Terwijl de zon uitbundig scheen het is zelfs warm in Bazel want de föhn blaast zoele wind over de stad en omgeving en weerspiegelde in de Rijn die de natuurlijke grens vormt met Duitsland, draafde Rudolf Wirz op. Jawel met zijn taak als secretaris en die van coach van het eerste elftal mocht hem wel ongeveer de functie van mana ger worden toebedacht. Met de komst van trainer Benthaus, tweeëneenhalf jaar geleden, was Ook hij in vrijwillige en onbezoldigde dienst getreden. Behalve de stunt van de hotels waar beide teams onderdak hebben ge vonden, wrikte Rudolf Wirz zijn optimis me nog eens op met een verklaring voor de nederlaag in Amsterdam. ,.Wij hebben de films van alle Europa Cupwedstrij den die Ajax m het vorige seizoen speel de, meermalen bekeken. We wisten dat de ploeg fors speelt, let wel, ik zeg niet unfair, want dat is het niet. Maar in Zwitserland kennen we het duel van man tegen man niet. Wij spelen niet met mandekking. In onze oompetitie is het parool: Spelen en laten spelen. De grootste verrassing voor FC Basel in Amsterdam was dan ook die persoon lijke duels die nog harder uitvielen dan we hadden gedacht. Wij, in Zwitserland, hebben de ruimte. Dan hoeven de spelers ook niet zo snel de bal af te geven en kunnen ze rustig kijken. Dat was in Amsterdam totaal onmogelijk. Bovendien speelden we daar de slechtste wedstrijd sinds jaren en was Ajax in vorm". FC Basel heeft daaruit dus lering ge trokken „Inderdaad", beaamde Wirz, „We zullen straffer gaan dekken. Bent haus heeft er drie avonden speciaal op laten trainen. De ruimte die Ajax in Am sterdam heeft zal cr in het Sankt Jacob- stadion niet zijn. Natuurlijk kunnen we dat spel mei in enige trainingen geheel onder de knie krijgen, maar er zal an ders worden gespeeld. En beter. Want we hebben de steun van het publiek, en wij hebben de fanatiekste supporters van heel „Zwitserland". Men dient zich van die aantallen even wel niet te veel voor te stellen. FC Basel trekt gemiddeld 30 tot 35.000 toeschou wers. De 8184 zitplaatsen zijn uitverkocht. Resten nog 25.000 staanplaatsen waarvan naar verwachting de helft bezet zal zijn. „Die 3—0 van Amsterdam", stelde Rudolf Wirz vast, „is een beetje te hoog uitge vallen en dat scheelt ons zeker 10 000 kijkers". Wie wel komt zal enige favorieten niet zien aantreden. Mifidenveldspeler Reisch is geblesseerd, aanvaller Hauser heeft last van een rugaandoening en verdediger Ramseser is ook geblesseerd. Wirz achtte het een nog grotere handicap dat verde diger Kiefer die er in Amsterdam ook ai niet bij was, niet is genezen van een hardnekkige blessure. Hij bevindt zich zelfs niet in het trainingskamp waar 17 spelers inclusief Benthaus verblijven. Eensklaps bedacht Rudolf Wirz dat hij ietwat zijn boekje te buiten was gegaan, want toen werd geïnformeerd naar wel of niet spelen van Benthaus zelf, kwam er niet meer uit dan een verschrikt„Over de opstelling heb ik niets te vertellen en over de trainer nog minder". Maar de aanhangers van FC Basel weten met zekerheid dat Benthaus in elk geval niet zoals in Amsterdam een gehele wedstrijd zal spelen. Wel dat Plet Keizer in Bruno Rahmen een permanente bewaker zal krijgen. Wirz: „Die zal als politiehond moeten fungeren, maar dan moet hij wel harder kunnen lopen dan Keizer". Johan Cruyff kende hij ook, van de televisie, Van der Merwe geblesseerd BREDA NAC zal zijn doelman Peter van der Merwe minstens vier weken moeten missen. Van der Merwe, die afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Holland Sport reeds niet werd opgesteld, maar vervangen door Kitz- mann, sukkelt met een blessure aan zijn rechtervoet. Gisteravond, nadat hij de dag van te voren door clubarts Van Opstal was onderzocht, werden op diens advies röntgen foto's gemaakt van de pijnlijke voet. Van der Merwe moet nu twee maal per week naar het ziekenhuis voor een speciale behandeling en hij zal zeker een maand niet meer mogen trai nen. Vermoedelijk heeft de Bredase keeper een peesontsteking.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11