Astacongre sgangers op de Nederlandse toer flSTfl Het bed- iü'wand' meubel. Rijnvaart zal jaar mogelijk komende tien verdubbelen Schmelzer tegen dwalende sterD 66 NIEUWE INSTRUCTIE OVER LITURGIE-EXPERIMENTEN Gedetineerde verwondt bewaker ernstig Duizenden arrestaties in Brazilië Centrum voor vluchtnabootsing op Schiphol in gebruik genomen Weer oefening Ook voor AR partnerkeuze nog te vroeg Nederlandse commissie teleurgesteld DINSDAG 8 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Wat een land" hijgde een troebel starende Japanner gisteravond in de Amstelhal van het RAI-congrescentrum na een hernieuw de aanval op het gretig voorgehouden glaasje „Schiedamwater". Met zijn roodbonte hoerensjaal en twee maten te krappe boerenpet zorgde hij voor een schokeffect, dat alleen door een geisha op klompen verhevigd had kun nen worden. Niettemin was hij een goede graadmeter voor de stemming, waarin de ongeveer drieduizend andere deelnemers aan het ASTA-congres gisteravond tijdens de „Netherlands Night" in de Amstelhal verkeerden. Nederlandse kost, drank en eigenaardigheden zorgden voor een suprana tionale verbroedering, waarnaar minister Luns al vele jaren vergeefs ge streefd heeft. Japanner met rode sjaal en pet is nog geen agrariër Het voorspal was een receptie, waarop da sherry afgemeten en de zoutjes karig waren. Dit bracht de deelnemers in een goede conditie voor hetgeen nog komen zou. Toen da poorten naar de Neder landse nacht, een mengeling van autoch tone kermis en provinciale folklore, zich geopend hadden en de deelnemers van ASTA-florijnen voorzien waren, viel alle Ingetogen huivering voor de voorgescho telde gerechten en dranken weg. Een Amerikaan kwam zichtbaar tot de con clusie dat een combinatie van dranken als bier, bessenjenever, advocaat en jenever in staat was zijn waarlijk niet te onderschatten pioniersgeest brandend te benevelen. Een oosters georiënteerd toeristenbons wierp zich onverstoorbaar op achtereenvolgens hutspot met klap stuk, koek, erwtensoep en Nederlandse zoetigheden, waarop hij zonder met de spleetogen te knipperen een duidelijk hoorbare „boer" produceerde. Hierna rond het gezelschap de tijd gekomen om wat bewegingsoefeningen uit het doorregen lichaam te persen. Met onverholen spot in de ogen stevende men op de kop-van-jut "af. Het vermeende zachte eitje kwam dikwijls niet verder dan een droge knal, die een uithaal van een elders opererend folkloristisch koor ROERMOND Bij een vluchtpoging vmx een gedetineerde uit het huis van bewaring in Roermond heeft een' 20- De Jongeman zat in het huis van be waring in afwachting van de rechtszaak tegen hem in verband met diefstal van enkele auto's. Deze zaak zou gisteren voorkomen. De officier van justitie heeft de zaak aangehouden. De stratenmaker zal zich te zijner tijd voor de diefstal en de aameleg moeten verantwoorden. Toen de bewaarder met enige collega's en twintig gedetineerden zondagavond naar de televisie zat te kijken, sprong de Leidenaar plotseling op de bewaarder aif en sloeg hem met een ijzeren staaf zo hard op het hoofd, dat hij heftig bloedend ineenzakte. De overige gedeti neerden zaten als versteend toe te kijken. De gevangenbewaarder werd naar een ziekenhuis in Roermond overgebracht, maar later vervoerd naar Heerlen, waar hij een spoedoperatie aan de hersenen moest ondergaan. Het levensgevaar is In middels geweken. Onder de overige be waarders cn gedetineerden heerste grote verslagenheid. Er is goede hoop», dat de gewande bewaarder geen blijvend letsel zal overhouden. RÏO DE JANEIRO (A.F.P.) Zeker vierduizend personen zouden in het bUe weekeinde In Brazilië zUn aange houden voornamelijk ter controle van d< Identiteit, zo Is van offioienze zijde ir Rio de Janeiro volkomen de grond in boorde. Haastig werden nieuwe voorraden voedsel en drank aangerukt om een tweede poging te wagen en alsnog het geschonden ge zicht te redden. De gehele entourage had inmiddels het internationale reiswezen lief voor elkaar gemaakt. Het werd nog bonter toen de organi satoren van het congres, waarvoor een slordige twee miljoen op tafel gelegd moet worden, voor wat attracties gingen zorgen. Een Friese sjees met begeleiden de paardenstoet zorgden voor een dave rend applaus. De Friese trouwceremonie, die daarop volgde, werd door een Ame rikaanse dame, die blijkbaar te veel televisie gezien had, opgevat als het uit spreken in oude kledij van een dood vonnis voor de mannelijke helft. Om standers legden haar uit dat dat alleen figuurlijk het geval was. Inmiddels was men ook begonnen met een nuttige besteding van de ASTA- guldens. Vooral een tabaksstand waar pijpen „verkocht" werden onderging een ware bestorming. De massale hoeveelheid pijplurkende Amerikanen maakte duide lijk dat de onti-rookcampagne iri Ameri ka weggegooid geld was. De Nederlandse gezondheid van de buitenlanders kreeg gestalte in de dui delijk tentoongestelde belangstelling voor de klompenmaker, de rietvlechter, de orgelman, de diamantair, de fruitman, de muziekkapel, de Makkumer tegels en de oliebollenkraam, die de Nederlandse i faam moesten waarmaken. Ook de boer- j derij met levend vee ontlokte aan de vrouwelijke deelnemers charmant be wonderende kreetjes, die het veel be- j antwoordde door ze volkomen onge- J interesseerd de omvangrijke onderrug toe te keren. Desondanks toonde ieder zich zo bereidwillig om met een rood bonte zakdoek en zwartgeklepte pet een I metamorfose tot Nederlands agrariër te laten ondergaan. Hoogtepunt was een pontificale in- trede van prins Carnaval, die zich liet J voorafgaan door een stel stevige majo- rettedeernen. Zij mochten zich ver-heu- gen in een warme belangstelling van de mammoetdelegatie Japanners, die glim- lachend het benenwerk bewonderden en snel even op de plaat vastlegden. De vrouwelijke deelnemers bespraken on derling en zonder taalbarrières hoe hoog j Er wordt rekening i dal I" het jaar 2000 De stemming was inmiddels opgelopen ongeveer 400 miljoen ton aan „dit is het beste congres dat wij j fi Kanalisatie Rijn officieel een feit ooit gehad hebben". De valse noot, die Bernard Haitink en zijn honderdkoppig Concertgebouworkest de wereld infloot, was vergeten. Bij de deelnemers althans. Maa.r er komen nog vier congresdagen. Jumbo komt al in januari (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Het jumbotydperk voor de KLM breekt een halve maand eer der aan dan Was voorzien. Oorspronke lijk zou de eerste Boeing 747 (353 pas sagiers) op 4 maart worden Ingezet op de dienst Amsterdam-New York. De fabriek kan de machine echter al begin januari afleveren, hetgeen betekent, dat de jumbo half februari reedz in dienst kan komen. De tweede van de zeven bestelde Boeings 747 volgt de derde week van februari en de laatste komt eind volgend jaar. Om het vliegend personeel vertrouwd te maken met de luchtolifant heeft de KLM gisteren op het oude Schiphol een 20 miljoen duur centrum voor vlucht nabootsing in gebruik genomen. Klap- s'tuk is een vluchtnabootser voor de Boeing 747, waar de 190 toekomstige piloten en boordwerktuigkundigen van de Jumbo 15 uur per man zullen leren droogvliegen. Deze simulatiecockpit al leen al heeft 13 miljoen gulden gekost. Behalve de KLM gaan ook dé Scan dinavische SAS en de Zwitserse Swiss Air er gebruik van maken. Ook bevin den zich in het centrum natuurge trouwe modellen van de cabines van de DC-9 en de DC-10, waarin allerlei noodsituaties (brand, het wegvallen van de druk, buiklandingen) levensecht, compleet met lichteffecten en geluid, kunnen worden nagebootst. Het cabinepersoneel leert daar, hoe In voorkomende gevallen zonder paniek gehandeld moet worden en hoe een vol vliegtuig na een noodlanding zo snel mogelijk kan worden geëvacueerd. Ter illustratie: De voorschriften willen, dat de volle Boeing 747 in 90 seconden moet kunnen zijn ontruimd. Het bi- richten van een dergelijk centrum is internationaal niet verplicht De KLM is een van de weinige luchtvaartmaat schappijen ter wereld, die er da in vestering voor over heeft gehad. goederen over de Rijn vervoerd I zal worden. In 1968 passeerden ruim 224.000 schepen met 110 mil- projectie, die in december gepubli- joen ton goederen bij Lobith. Dit ceerd zal worden onder de naam cijfer is geput uit een toekomst- „Verkeer en waterstaat op weg naar 2000". Minister Bakker van Verkeer en Water staat onthulde dit gisteren ter gelegen heid van de officiële ingebruikstelling van de Rijnkanalisatie, die ook voor de scheepvaart van eminent belang kan worden. De afgelopen tien jaar groeide de hoeveelheid goederen met ruim 80 pro cent en het verkeer met 60. Irrde komen de tien jaar lijkt een verdubbeling nodig. Nederriin en Lek zullen de dan ontstane toeneming van het scheepvaartverkeer kunnen opvangen, dankzij deze kanalise- üewerken. De nu zeer druk bevaren Waal zal dat niet meer aan kunnen en een grotere toevloed van verkeer zal ook op de Rijn problemen geven. Vandaar dat studies Tijdens de officiële opening van het nieuwe KLM-yliegtrainingsgebouw werd onder meer een demonstratie gegeven met een veiligheidsglijbaan, die het mogelijk moet maken In nood een vliegtuig snel te verlaten. De politie zegt dat het om preventieve maatregelen gaat. Men wil namelijk iedere ongeregeldheid of terroristische activiteit voorkomen op de vierde novem ber. Het is dan een jaar geleden dat Carlos Marighela de vroegere leider van de Braziliaanse communistische partij, neergeschoten werd door de politie. Terwijl de politie in Sao Paulo bekend maakte vijfhonderd personen te hebben aangehouden, werd in Rio de Janeiro iedereen aangehouden, die verdacht werd van linkse activiteit. Onder hen bevon den zich advocaten (waaronder de vice- president van de orde van advocaten, mi- Heleno Fragoso). journalisten, studenten en de componist Erlon Chaves. Uit papieren die gevonden werden op de stadsguerillaleider Joaquim Ferreira Oamara, die tien dagen geleden bij zijn ajTcstatie aan een hartverlamming over leed. zou gebleken zijn dat een grote Dg Bo<?| actie voor de vierde november werd voor- j Nederlanders in Turkije week vastgehouden HILVERSUM (A.N.P.) Tweeënveer tig Nederlandse reizigers, die een week lang in Turkjje hebben vastgezeten in verband met de choleraepidemie, zijn gis termorgen in hun bus de grens met Bul garije gepasseerd. Het gezelschap Is nu via Bulgarije en Zuid-Slavië op weg naar buis. Woensdag kunneu se Nederland bereiken. De Nederlanders hebben een bijbel* oriën tatiertocht vaai vijf weken gemaakt, die was georganiseerd door de paters Montfortanen van de Heilige Land stichting in Nijmegen. Vorige week zon dag raakten ze vast aan de grens tussen Turkije en Griekenland, die in verband met de cholera was gesloten. Later deden zich dezelfde moeilijkheden voor aan de Bulgaarse grens. Door tussenkomst van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken en het gezantschap in Sofia is voor de reizigers, die allen waren in geënt, tenslotte toch toestemming ver leend om Turkije te verlaten. DEN HAAG (ANP Deze maand zal weer een militaire oefening worden ge houden. zoals dinsdag 27 oktober plaats had en waarvan het doel was te onder zoeken hoe snel de militairen het be trof toen een bataljon pantserinfanterie zoudeu reageren op de opkomst mededeling. In een officiële publikatie in de dag bladen en via de radio werd maandag bekendgemaakt dat „een klein deel van het reserve- en dienstplichtig personeel van de koninklijke landmacht dat met groot verlof is en in het bezit van een R- of R2 lastgeving" op een nog nader bekend te maken datum in november voor enkele dagen voor oefening onder de wapenen zal worden geroepen. zijn opgezet om uit te zoeken hoe de ca paciteit van de vaarwegen in Nederland kan worden opgevoerd. Waterstaat ziet nog tal van mogelijk heden, als elektronische begeleiding van scheepvaart, algemene toepassing van ra dar. meer uniforme vaarsnelheden, plaat sen van oriëntatielichten en radarbakens, aanleg van wacht- en vluchthavens, strengere vaarreglementering (verplicht rechts houden), tracécorrecties (afsnij ding van bochten in de Waal bij Nijme gen). Minister Bakker zei gisteren hierover: „Als men alles globaal overziet en alle maatregelen zijn getroffen en Waal en Beneden-Merwede beschikken over vier vaarstroken, valt te verwachten dat de Rijn het transport van vierhonderd mil joen ton in 2000 inderdaad zal kunnen verwerken". Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat hier bij het geweldige sluizencomplex in het Haringvliet, dat hg gisteren in gebruik heeft gesteld. De zeventien sluizen staan nog in hoge stand, zodat het water vrij spel heeft. Nederlander op landmijn in Israël TIBERIAS (A.P.) Een Nederlander en een Engelsman zijn gisteren gewond geraakt door een ontploffende landmijn toen ze een troep herten achterna zaten nabij de grens tussen Israël en Jordanië. De Nederlander, de 30-jarige Albert Berenson verloor een voet, zo melden militaire functionarissen in Israël, toen hij op de mijn trapte die verborgen lag in een braakliggend stuk grond. De Engelsman David Newdon (22) liep een wond op in de buik. eBiden werden naar een ziekenhuis overgebracht die ais vrij willigers in een collectieve nederzetting werken, Masada genaamd, nabij de rivier de Jordaan. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De grote concurrenten van de christelijke partijen in de politiek zijn volgens K.V.P-fractieleider drs. Schmelzer het materialisme, nihilisme en pragmatisme. Hij zei dit gisteravond in een discussie met leden van het Rotterdams Studenten Genootschap „De Biaauwe Akeleie". Zijn uitspraak over het pragmatisme was onder meer gericht aan het adres van D'66. „Daar zitten aardige mensen bij, maar hun partij is op een dwaal spoor. D'66 is ook meer een getuigenispartij van bestaand onbehagen dan dat je ermee het land zou kunnen regeren", aldus de heer Schmelzer. Hij vroeg wat de visie van D '66 is en welk houvast deze partij biedt: „Met al leen maar propageren van een districten stelsel en een gekozen premier ben je er niet". Een districtenstelsel dat de PvdA. D '66 en de PPR weer willen invoeren, werd in 1918 afgeschaft. Drs. Schmelzer zei dat de wereld van vandaag juist niet vraagt om terugkeer tot deze vorm van lokalisme en provin cialisme. „Iedereen kan zich tegenwoor dig via de televisie een oordeel over de politici vormen. Daarvoor is het niet meer nodig in een dorpscafé op een zeep kist te gaan staan. Een districtenstelsel' gaat volledig in tegen de stroom van de tijd, die juist om grotere eenheden en verbanden vragt", aldus de KVP-fractie- voorzitter. Over de VVD-fractieleider Geertsema en VVD-partijvoorzitster mevrouw van Someren-Downer merke de heer Schmel zer op, „dat zij bezig zijn hu npartij een meer constructief en sociaal gezicht te geven". Zijn regeringspartner van de A.R-, mr. B. Biesheuvel wees in Breda eveneens op een kentering bij de VVD. „Finan- cieel-eeonomisch zijn er wellicht geen wezenlijke verschillen meer met de WD wanneer we straks de programma's ver gelijken, aldus de AR-fractievoorzitter, die het echter nog te vroeg vindt om nu reeds een partnerkeuze te doen. ADVERTENTIE Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. (Voor ruimte-stoeiers.) igspebouio op het oude Schiphol. DES HAAG (KNP) De voorzitter van de Nederlandse Liturgiecommissie dr. G. Lukken vindt het document uit Home over het stopzetten van verdere liturgie-experimenten een teleurstellend j stuk, omdat in feite volgens hem de deur het experiment slechts op een kleine i kier gezet is. „Ik heb sterk de indruk," aldus dr. Lukken, „dat in de instructies 1 uit Rome het denkbeeld van een streng j centraal gedirigeerde Kerk overheerst." De instructie roept volgens hem meer I problemen op dan ze oplost. Het document uit Rome bepaalt, dat met de nieuwe instructie alle volmach- ten voor "het experiment vervallen zijn. Volgens deze instructie is nu de tijd voor hervorming van de eucharistieviering af gesloten. „Nn de hervorming klaar is, bestaat er een veilige en definitieve werkbasis", aldus Rome. De deur voor verdere experimenten wordt toch enigszins opengelaten want volgens de instructies is het de bis schoppenconferentie toegestaan om „om- vangrijke aanpassingen, voorzover die noodzakelijk blijken te zijn, in de geest i van de conciliaire hervorming te over- j wegen en gewetensvol te onderzoeken." I „Dergelijke experimenten zijn echter ge- I bonden aan de duur van een jaar en zij I moeten de goedkeuring hebben van de j congregatie voor de eredienst wanneer zij althans betrekking hebben op de structuur van de liturgie of op de af zonderlijke onderdelen ervan. Het document keert zich nadrukkelijk tegen de „experimenteerzucht" van de individuele priester en geeft Instructies voor onder meer jongerenmissen (de mu ziek mag niet lawaaiig zijn), voor eucha ristievieringen eventueel buiten de kerk, voor de gebruiksvoorwerpen bij de vie ringen e.d. De directeur van het Nederlands litur gisch centrum in Nijmegen drs. E. de Jong gelooft, dat de onduidelijkheden in de instructie conservatieve en progres sieve stromingen gelegenheid geven ieder naar eigen inzicht de aanwijzing uit te leggen. „Conservatief en progres sief kan zich op zinnen en onderdelen in de instructie beroepen, die voor eigen straatje te gebruiken zijn", aldus dis. De Jong.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7