VELE VRAGEN ROND RAMP SAINT-LAURENT-DU-PONT Geen meerderheid Nixon verwacht Uitvaart van 144 slachtoffers Kroetsjevs memoires wellicht in Westen Bouwvergunning afgegeven voor alleen nog kale muren Brieven voor Lottobureau op postkantoor geopend Nog meer onrust in N.-Ierland verwacht „IRA achter schermen SALT-gesprek Helsinki Meningsverschil over „strategisch Communicatie gebrek oorzaak tekort- VERKIEZINGEN VS Luns tekent overeenkomst in Finland Boycot van popgroepen met drugs PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS De uitvaart van de 144 slachtoffers twee gewonden zijn naderhand overleden bij de brand van Saint-Lanrent-du-Pont heeft van morgen om elf uur in tegenwoordig heid van de minister van Arbeid plaatsgehad. Daarna werden de slachtoffers bijgezet, ten dele in een massagraf, ten dele individueel door de familieleden, ofschoon niemand ooit met zekerheid zal kunnen vaststellen wie in de 144 kisten ligen. Wat men aan overblijfselen heeft gevonden is niet veel! hier en daar een schoen, een ring, een handtas, een oorclip, maar voor het grootste deel ver koold. In geheel Frankrijk en niet alleen ter plaatse heeft de droefheid plaats ge maakt voor verontwaardiging. De kranten schrijven over het „schandaal van Saint-Laurenf. De gendarmerie van Saint-Laurent Is met het officiële onderzoek begonnen om antwoord te krijgen op de vele, vele vragen. Die antwoorden kunnen thans nog niet met zekerheid worden gegeven, maar men krijgt toch reeds enig idee over (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Volgens goed in gelichte bronnen heeft een manuscript van de hand van de Russische ex- premier Kroetsjev (mogelijk zijn me moires) ia bet geheim het Westen be reikt. Deense bronnen verbinden dit bericht met enige voorzichtigheid, met de naam van de Russische journalist Victor Louis, Deze verbleef van 20 tot 27 augustus in Kopenhagen en had ver schillende ontmoetingen met de hoofd redacteur en de oorrespondenten in Moskou van Time en Life. De Deense peri nam aan, dat deze bijeenkomsten waren bedoeld om tot een journalistie ke overeenkomst van internationaal be lang te komen. Indertijd is het Victor Louis geweest, die de wereld het eerste nieuws van de val van Kroetsjev gat Gijzelaars van gevangenen- oproer vrijgelaten GRADY (Reuter) Gedetineerden van de beruchte g evangenisboerdery Cum mins in de Amerikaanse staat Arkansas hebben na onderhandelingen zes perso nen vrijgelaten die z(j verscheidene uren ha gijzeling hadden gehouden. Zij dreigden aanvankelijk de gijzelaars te doden wanneer men hun geen auto met volle benzinetank ter beschikking stelde en ongehinderd liet vertrekken. Het is niet bekend welke concessie, als daar al sprake van is, er zijn gedaan. Gouverneur Winthrop Rockefeller had eerder verklaard dat er „in geen geval" overeenkomsten met de gedetineerden zouden worden gesloten. Rond het werkkamp hebben zich de afgelopen jaren verscheidene schandalen afgespeeld. Zo ls verscheidene malen de beschuldiging geuit dat er gevangenen door bewakers vermoord zijn en in het geheim begraven, terwijl ze als ont vlucht te boek worden gesteld. Vier doden bij brand in bejaardenhuis (Van onze correspondent) BRUSSEL Vier personen hebben gis teren de dood gevonden bij een brand in een bejaardentehuis te Gosselies, nabij Charleroi. Een vijfde is zeer zwaar gewond. Brandweermannen verklaar den gisteren dat in het tehuis zelfs de meest elementaire brandbeveiliging niet aanwezig was. Het rusthuis bestaat uit twee oude herenhuizen, elk met twee verdiepingen waarin vijftien patiënten en zes kloos terzusters wonoden. Waarschijnlijk begon de brand in de kamer van een oude priester op de eerste verdieping. De man beschikte niet meer over al zijn gees- tesvermogens. Binnen enkele minuten stond het hele gebouw in lichte laaie, patiënten op de bovenverdiepingen raakten door het vuur ingesloten. Er waren geen brandladders waarlangs zij konden vluchten. Drie patiënten vonden de dood in het gebouw zelf. De vierde dode is een zuster die tijdens reddings werkzaamheden zware brandwonden opliep en in het ziekenhuis overleed. de verantwoordelijkheid. Wie heeft de bouwvergunning voor het etablisse ment gegeven en is de tdtvoering daarvan gecontroleerd? De admini stratie draagt ongetwijfeld een grote verantwoordelijkheid. Hebben alle daarvoor in aanmerking komende ambtenaren hun plicht gedaan? Van de drie beheerders is er nog maar een in leven. Waarom is de danszaal gede coreerd met materiaal dat in hoge mate vlambaar was of brandbaar was) en dat gebrand heeft als een fakkel? En wat zijn de maatregelen om toe komstige rampen als deze te voorko- Tot dusver zijn de getuigenverklarin gen allesbehalveeensluidend. De bur gemeester zegt dat hij de bouwver gunning heeft gegeven na het gebouw te hebben gezien met naakte muren. Dat er later decoraties in werden aangebracht van karton, van plastic en van hout wist hij niet. De prefect van het departement beweert dat hij niet op de hoogte is geweest van de opening van het clubhuis. De brand weer zegt dat vijf van deze nooduit gangen waren gesloten en dat de zes de alleen maar bekend was bij de barman die er met zes anderen levend is uit gekomen. Het tourniquet was er om de klanten te tellen, maar volgens de brandweerinspectie had dat tourniquet nooit bij de ingang mogen staan, want het fungeert als de deur van een kooi waarin honderden jon geren zaten opgesloten. Verder was er geen voldoende bluswater bij de hand en er waren niet genoeg brandkranen. Ook was er geen telefoon, zodat de brandweer veel te laat kon worden gewaarschuwd. De enige beheerder, die nog in leven is, Gilbert Bas, ont kent dat de nooduitgangen gesloten waren en ook ontkent hij dat het plastic materiaal brandbaar was. Dat laatste wordt formeel tegengesproken door de commandant van de gendar merie die geconstateerd heeft dat alle decors hebben gebrand als een fakkel. Het clubhuis fungeerde als vermaak- centrum voor de jeugd uit de verre omtrek. Het toegangsgeld was maar 4,5 franc, maar men stelt terecht de vraag waarom minderjarige kinderen werden toegelaten beneden de 18 jaar in een inrichting waar overdadig veel whisky werd geschonken. Als regel kwamen de bezoekers per eigen auto, maar ook werden vele jongeren naar Saint-Laurent gebracht per autobus. Een van deze autobussen uit Grenoble reed maandag leeg terug en liet 24 doden achter. Een andere bus reed terug met vier zwijgzame inzittenden die veertien doden hadden achtergela ten. Een vader verloor drie dochters Iedereen praat over de 144 doden van Salnt-Laurent, maar men vergeet bij na de 158 doden als gevolg van ver keersongelukken tijdens het lange weekeinde van Allerheiligen. Een beeld van de oprichtingsbijeen komst van de nieuwe rechtse be weging in Duitsland „Weerstands actie". Drie vingers omhoog is be doeld als een hommage aan Adolf. Onder wie dan wel Adolf von Thadden leider van de NPD moet worden verstaan. DUITSE RECHERCHE: De CJP-Werkgroep organiseert op zon dagavond 8 november een literaire avond in Theater In de Steeg. De bekende Nederlandse auteur J. Bern- lef zal uit eigen werk voorlezen, vra gen van aanwezigen beantwoorden- en eventueel over zijn werk vertellen. Galerie Nouvelles Images, Westeinde 22 Den Haag, exposeert van 6 tot en met 25 november nieuw werk van Jaap Wagemaker. In de grafiekzaal wordt gelijktijdig de eerste penteke ningenexpositie van Rob van Ko ningsbergen gehouden en in de zil verkelder zijn werken geëxposeerd van Gijs Bakker, Klaas van Beek, Emmy van Leersum, Chris Steenber gen en Hans Suasso de Lima de (Van onze correspondent) HELSINKI De besprekingen over de beperkingen van strategische wapens (SALT) zijn gisteren in Helsinki her opend. Ambassadeur Gerard Smith voor de Verenigde Staten en onderminister van Buitenlandse Zaken Vladimir Semjo- nov voor de Sovjet-Unie lachten vrien- Sovjetschepen verlaten Cuba WASHINGTON (Reuter) De laatste twee van de Russische schepen, waarvan de aanwezigheid in Cubaanse havens leidde tot speculaties over de eventuele vestiging van een Russische duikboot basis op Cuba, hebben in het afgelopen weekeinde Mariel, nabü Havana, ver laten. De vaartuigen bevoorradingsschip voor onderzeeboten en een bergings sleepboot zetten koers in oostelijke richting. Zij hadden op 16 oktober de haven van Cienfuegos verlaten en had den sindsdien in de haven van Mariel gelegen. De twee genoemde schepen waren be gin september met vier andere Rus sische marinevaartuigen, waaronder een met raketten uitgeruste kruiser en een onderzeebootjager met eenzelfde bewa pening, in Cubaanse wateren aange komen. Het flottielje verliet Cienfuegos, kort nadat van Amerikaanse zijde was gezegd dat hun aanwezigheid wellicht duidde op de aanleg van een Russische onderzeebootbasis. Onderzoek naar boormachines (Van een onzer verslaaggeefsters). DEN HAAG Uit een onderzoek naar 20 dubbelgeïsoleerde boormachines is gebleken, d3t geen van deze appara ten gevaarlijk voor de gebruiker is. Het betrof hier een onderzoek naar boorma chines die niet in bedrijven gebruikt worden, want deze laatste worden door de Arbeidsinspectie nauwlettend in de gaten gehouden. Het onderzoek werd ingesteld door de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWP). Het ging hier alleen om 8 mm. elektrische handboormachines. Boven dien werden hulpstukken van deze ma chines onderzocht. Daarbij bleek, dat hulpstukken van bepaalde machines te gebruiken waren bij andere. Hierdoor kunnen aanzienlijke goedkopere oplos singen gecreëerd worden. debjk, klonken met ohampagno en zei den met een plechtig gezicht hoe blij ie waren weer terug te zijn voor deze SALT-zitting. Vandaag zijn ze in de Sovjetambas sade werkelijk aan het werk gegaan. De werkzitting zal afwisselend in de Amerikaanse en dan weer in de Russi sche ambassade plaatsvinden. Het zal spoedig wel bekend worden (hoewel niet aan het publiek, alles wordt streng geheim gehouden) hoe de Russen reage ren op het pakket van zeven voorstel len, dat de Amerikanen op 24 jüli in Wenen ter tafel hebben gebracht. Het voorstel bestrijkt niet alle strategische wapens. Men is het nog steeds niet eens over de uiteindelijke definitie van „strategisch". De Russen willen daaron der ook de Amerikaanse taktische kernwapens in Europa verstaan, de Amerikanen niet. Ook is men nog niet overeengekomen de MIRVS (onafhan kelijk gerichte lange-afstandsraketten) te beperken, zoals is geprobeerd, we gens het Russische verzet tegen toezicht ter plaatse. Maar met deze uitzonderin gen omvatten da Amerikaanse voorstel len da voornaamste wapens, die de meeste mensen als nucleair en strate gisch beschouwen. Men verwacht niet dat er snel een overeenkomst zal wor den gesloten. De besprekingen hebben tot nu toe al een jaar geduurd. Dat geeft hoop dat men er net zo lang mee zal doorgaan tot er een overeenkomst over tenminste een aantal van de be trokken wapensystemen zal zijn be reikt De Finse minister van Buitenlandse Zaken Leskinen (midrden) bij de ontvang* van de delegatie* naar da SALT-besprekingen in Hei sin kL Links achter de microfoon de Ameri kaan Gerard Smith, rechte de Rus Vladimir Semjonon. VIER OFFICIEREN* DEN HAAG (ANP) „Het falen van het huidige communicatiesysteem in de krijgsmacht heeft tot gevolg dat de onderlinge samenhang, hel onderlinge begrip en het vertrouwen verloren (drei gen te) gaan". Vier officieren van de Koninklijke Landmacht schrijven dit in een artikel in de Militaire Spectator. Zij pleiten onder meer voor duidelijker voorlichting over het krljgsmachtbeleid, betere interne communicatie en het trekken van grenzen van tolerantie en Het gebrek aan communicatie in, de krijgsmacht is voor een groot deel te wijten aan het feit dat de leiding zich in het algemeen te weinig moeite ge troost om het gevoerde beleid te ver duidelijken, menen de vier officieren, majoor A. B. M. Frinking, lste-luitenant H. van den Heuvel, luitenant-kolonel M. H. von Meijenfeldt en majoor H. Volten. Bovendien hebben zij de indruk dat er zowel tussen de krijgsmachtdelen onder ling als daarbinnen geen eenheid van opvatting bestaat ten aanzien van de doelstelling van de interne voorlichting, met name waar het de vormingsaspecten daarvan betreft. Als enige oplossing hiervoor zien zij grondige analyse en reorganisatie van alle diensten, secties en bureaus die zich met voorlichting of (Van een onzer verslaggevers) BREDA De klacht van het lottobe middelingsbureau J. M. Hoog, dat voo hem bestemde aangetekende brieven wor den opengemaakt en het geld eruit ge haald, is volgens de Duitse postale cherche juist. Het bemiddelingsbureau kwam eerder vorige week in opspraak, omdat; het men sen goedkoop aan de lotto laat deelnemen, maar de meeste deelnemers horen na het zenden van geld niets meer. De Duitse postale recherche zei over de klacht: „Van de brieven naar dit lotto bureau gemiddeld 80 tot 90 per week wordt ongeveer 20opengemaakt". Mea vermoedt bij de Duitse recherche, dat het openmaken van de brieven en het ontvreemden van het geld door amb tenaren van een pstkantoor in de ge meente Nettrfcal gedaan wrdt, Dit vermoe den wordt nog versterkt, a l dus de Dutt- sere, door het feit, dat dé diefstallen jntsf om de veertien dagen gebeuren; getij k met de wiseeldiensten. Het openen van de brieven gebeurt waarschijnlijk tijdens het sorteren van de post en wordt met kermis van zaken ge daan. De opengemakte brieven, die en kele dagen later aankomen dan de onge opende. zien er op het eerste gezicht on beschadigd uit. Desondanks is gebleken, dat ook onge opende brieven nog steeds niet beant- word zijn. De ingediende klachten wor den bovendi energ traag behandeld door de Duitse kriimnal-polizei. Nieuwe rechtse beweging in W-Duitsland BONN (A.F.P.) Het bestuur van de Westduif.se sociaal-demooratische partij (SPD) dat de regering aandacht besteedt aan de oprichting van de uiterst rechtse beweging ..Weerstandsactie". Deze or ganisatie is zaterdag in Wörzburg fn het leven geroepen. Het bes'uur van de SPD maakt zich in het bijzonder zorgen over de leuze „De kogel voor Brandt", die aanhangers van de nieuwe beweging op een bord hadden aangebracht. Hot partijbestuur spreekt van „aam-zetting tot moord". De ..Wearstandsactiie" werd opgericht iin tegenwoordigheid van Ad'oltf von Thadden, de leider van de eveneens zeer rechtse NPD. De liberale staatssecretaris van het ministerie voor wetenschappe lijk onderzoek, mevrouw Hildegard Hamm-Breucher, heeft verklaard de Beierse christen-democratische leider ervan te verdenken deel te hebben gehad aan de oprichting van de omstreden beweging. De „Weerstandsactie" heeft zich ten doel gesteld, tot elke prijs de bekrachtiging van het verdrag met Mos kou te verhinderen en aan te sturen op een „volksraadpleging"' over nieuwe ver kiezingen voor de bondsdag. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Volgens de Britse militaire overheid is de situatie van het door on lusten geteisterde Noord-Ierland een nieuwe faze ingetreden. Tijdens het af gelopen weekeinde werd deze ongunstige ontwikkeling gekenmerkt door het geratel van machinegeweren en het ontploffen van zogenaamde spjjkerbomnieii. De militaire leiders noemen het „ge organiseerde terreur" en stellen het ille gale Ierse republikeinse leger (IRA) aan sprakelijk voor de incidenten. Generaal- majoor Tony Farrar-Hockley, comman dant van de landstrijdkrachten, zei: „Het is een wonder, dat er geen soldaten ge sneuveld zijn". Eenenveertig van zijn manschappen liepen min of meer ernstige verwondingen op. De militaire geloven echter niet, dat de tegenstanders sterk zijn. Sir ïari Free- land. opperbevelhebber van de. Britse strijdkrachten in Ulster, verklaarde in een tv-intervïew: „Ze trachten onze sol daten te terroriseren, mar dat lukt niet zo best". Tijdens het weekeinde wei-den tussen de mensenmenigten, die het de troepen lastig maakten, weinig volwassenen opge- .merkt. Het leger stelde bovendien vast, dat de „terroristen" herhaaldelijk een be roep deden op kindereno m de aandacht Prof. Schoemaker supervisie over irrigatieproject Midden-Ja va DEN HAAG (ANP) Prof. ir. H. J. Schoenmaker, directeur van 't waterloop kundig laboratorium in Delft, krijgt de supervisie over een 3-jarig irrigatie- project in Centraal-Java. Nederland par ticipeert in dit miljoenenproject voor een bedrag van 3.6 miljoen gulden. Ons land zal voornamelijk technische hulp ver lenen. De overeenkomst werd gisteren ondertekend door de Nederlandse am bassadeur in Indonesië en de Indone sische minister van Publieke Werken. Het project heeft de naam „Djratunse- luna" gekregen. Reeds in februari van dit jaar werd gestart met de eerste voor bereidingen van het omvangrijke plan. dat bestaat uit het verbeteren van de bestaande irrigatiesystemen in het gebied ten oosten van Semarang. In dit gebied liggen vijf riviertjes. Het ligt in de be doeling dat het project kosten ruim tien miljoen gulden begin 1972 ge reed zal zijn. De Haagse toneelgroep Randstad zal vrij dag 6 november „Wie is er bang voor Virginia Woolf" van Edward Albee ten tonele voeren in het Congresge bouw. De voorstelling staat onder re gie van Jan Veelo (Haagsche Comedie) en zal worden beoordeeld door de wed strijdjury van het Haags Centrum voor Amateurtoneel. Na de vertolking door de Nederlandse Comedie enkele jaren terug, wordt dit stuk thans voor het eerst opgevoerd door een amateur- Galerie Pulohri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag, exposeert van 7 tot en met 26 november werk van Ruth Salinger en Art van den IJssel. van soldaten te trekken, zodat deze mili tairen dan onverwacht zijdelings of in de rug onder vuur genomen konden wor- Generaal Freeland voarziet tijden* de komende maanden toenemende onlusten, met de mogelijkheid van steeds meer slachtoffers. „Leiders van het Ierse repu blikeinse leger hebben in het openbaar bedreigingen geuit", zei hij, „en wij zijn dag en nacht op onze hoede". De commandant herhaalde de waar schuwing, dat zijn soldaten zullen schie ten als hun leven bedreigd werd- „Wij zullen gebruik maken van ons recht op zelfverdediging", zei hij. WASHINGTON (Reuter/AP) President Nixons republikeinen zullen er volgens de jongste opinie peilingen niet in slagen, vandaag bij de verkiezingen in de Verenigde Staten de democraten hun meerder heid in bet Huis van Afgevaardigden en Senaat te ontnemen. Het wordt een spannende strijd, en de republikeinen zullen misschien wat zetels winnen, maar niet voldoende om de beslissende drempel te overschrijden, aldus de voorspellingen. De democraten zullen naar men verwacht zelfs enkele gouverneurs posten op hun tegenstanders a Op het spel staan 35 van de 100 senaatszetels, aJle 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden en 35 gouverneursposten. Fikse republikeinse overwinnin gen zouden in strijd zijn met de traditie, dat in een verkiezingsjaar zonder presidentsverkiezingen de regerende partij wat terrein moet prijsgeven. De verkiezingscampagne is ditmaal beheerst door „angst"-kwesties. Uit de resultaten zal moeten blijken MUSKIE VERWIJT NIXON BEDROG of de Amerikanen het imeest bezorgd zijn over de dreiging van „misdaad en geweld" een thema dal door Nixon en vice-president Agnew centraal is ge steld of over de toenemende inflatie en werkloos heid, waar de democraten de nadruk op hebben ge legd. Meer dan enige andere president voorheen heeft Nixon zich in deze verkiezingsstrijd geworpen, vol gens waarnemers niet zozeer om succes voor zijn partij te verzekeren als wel om zijn eigen kansen voor de presidentsverkiezing van 1972 te verbeteren door onderstreping van zijn leiderschap over de partij. Tijdens een laatste televisieprogramma gisteravond heeft senator Edmund Muskie, de mogelijke legen- stander van president Nixon in de verkiezingsstrijd van 1972, deze ervan beschuldigd een verkiezings campagne te hebben geleid die vrijwel zonder weerga was wat betreft bedrog, leugens, laster en scheid- De senator van de staat Maine zei dat de aanvallen van de republikeinen in de verkiezingsstrijd de wer kelijke problemen hebben verdoezeld. De strijd tegen de misdaad is iets dat voor beide partijen geldt, zo zei hij. Iedereen is het erover eens dat de misdaad moet worden voorkomen en bestreden. In de verkiezingsstrijd zoals deze door de republi keinen is gevoerd zijn miljoenen kiezers beroofd van 'n eerlijk en open debat over de werkelijk belangrijke problemen van het land. zei Muskie. Deze waren vol gens hem: inflatie, werkeloosheid, oorlog, de toestand van de steden en in het algemeen de zorgelijke toe stand van de economie. Minister Luns en zijn echtgenote brachten tijdens hun verblijf in Finland een bezoek aan het Finse nationale museum. Zij werden daarbij vergezeld door de directeur i dr. Riitta Pylkk&nen (links). HELSINKI (AP) Minister Luns, heeft gisteren te Helsinki met zijn ambt genoot Vaino Leskinen een overeen komst getekend over belastingvrij ver veer over de weg tussen de twee lannen Minister Luns, die een officieel bezoek van vier dagen aan Finland brengt, had gisteren een onderhoud met de minister Leskinen en Oliva Mattila (Handel) over problemen inzake de EEG, de Europese neutrale landen en veiligheidszaken. NEW YORK (AP) Mike Curb, 25, president-directeur van MGM-Records, heeft bekendgemaakt, dat z(jn maat schappij voortaan geen platen meer zal maken, waarvan de tekst over drugs gaat en ook niet meer van groepen, die gebruik maken van verdovende midde len. Hij noemde de groepen, die van ver dovende middelen gebruik maken, de kanker van de platenindustrie. Als deze groepen optreden en onder ipvloed van drugs zijn maken ze reclame voor het druggebruik en brengen honderden en honderden jonge mensen ertoe om met drugs te beginnen. MGM-Records is de eerste grote platenmaatschappij, die heeft aangekondigd, dat ze een anti- drugbeleid zal volgen. Gedurende de af gelopen drie maanden hebben 18 groe pen MGM verlaten, gedeeltelijk wegens de antidrughouding van Curb. Curb zei, dat verscheidene radiostations besloten hebben geen drugplaten meer te draaien, maar hij vond, dat de drugsongs bij hun ontstaan moesten worden afgesneden, namelijk bij de platenmaatschappij. Hij hoopt dat andere platenmaatschappijen zijn voorbeeld zullen volgen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6