DE TAS MATTHEWS tweede lente RING0 op cowboytoer DELANEY en BONNIE: lekker stampen VENTURES en SHADOWS Derde elpee LED ZEPPELIN Symfonische pop PINK FLOYD BLACK SABBATH: Paranoid Belangrijkste accessoire: PANTYNYLONS van DIOR LEIDSE COURANT tellen nog steeds mee De vermaarde Amerikaanse groep The Ventures, inmiddels goed voor veertig elpce's en een omzet van vijftig miljoen dollar, viert haar tiende verjaardag met een kostelijke dubbelelpce waarop men hoogtepun ten vindt uit de pophistorie. Geen typisch jubileumplaatwerk dus met nummers van The Ventures uit de afgelopen tien jaar, hetgeen toch voor de hand liggend is. maar twee schüven gevuld met topwerk van grootheden als Paul McCartney, Jim Webb. Bob Dylan. Paul Simon. Burl Bacharach, John Fogerty en ande- De Venturesvertolking van dit uitge lezen materiaal is zonder vipeer uit stekend. We hadden overigen^ niets anders verwacht, want deze niet meer zo jonge Amerikaanse musici hebben een reputatie hoog te hou den. Het meest frappante van deze schijven is wel het feit. dat de sound The Ventures nergens ouder jaar nog volop boeit. Een compli ment dus voor de flexibiliteit van deze Amerikaanse jongens, die zich de instrumentale kaas niet van het brood hebben laten eten door de geluidsbarrièrebrekers van dit tijd perk. Titels- ,.Hey Jude", „Blowin in the wind". ..Bad moon rising", Spin ning wheel", „Raindrops keep fallin' on my head" en nog een hele serie zeer smaakvol en welluidend uitge voerde topnummers. Lang zullen ze leven- [Liberty 35000). SHADOWS Ook The Shadows doen het nog steeds goed, of beter gezegd man van het eerste uur, tevens sologita rist Hank B. Marvin doet het nog steeds goed in het huidige popwezen. Zoals genoegzaam bekend is Marvin de enige ovcrgebleveu Shadow uit het Cliff Richardtijdperk. Binnen kort zal weliswaar ex-Shadow Bruce Welch de gitaar weer opnemen om met Marvin en de Australiër John Farrar een nieuwe groep te vormen, maar deze zal niet meer de naam The Shadows dragen. Eigenlijk betekent de allernieuwste Shadowelpee „Shades of rock", dus het afscheid van een formatie, die in de loop der jaren duizenden heeft ge streeld met prachtige instrumentale eil.V:, rklctnken. sQslwIÉKig. vinden-,we die., op.,de laatste langspeler óók, zodat wij kunnen spreken van een roemvol afscheid. Evenals The Ventures blij ken de heren Shadows een goed begrip te kunnen opbrengen voor de smaak van het huidige publiek, zon der daarbij de oude principes over boord te zetten. Gewoon een kwestie tan Matthews, eens steun pilaar van de bekende Fairport Convention. heeft met zijn groep Southern oinfort al tvvei de langspeler opgenomen. Aan weinig dingen op deze nieuwe schijf valt nog te merken dat Matthews ooit bij het traditioneel inge stelde Fairport heeft ge speeld. Blijkbaar moet hij niets meer hebben van de jigs en de reels en de orachtige ballades. Midthews schrijft nu een groot deel van het Sou thern-repertoire zelf en laat dus duidelijk de Groot-Britse liederenschat voor wat het is. Matthews Southern Comfort gaat op „Second Spring", de titel van de nieuwe elpee, steeds meer de kant op van de country and western. Dat valt voor een niet gering deel op de rekening te schrijven van de al wat oudere steelgitarist Gordon Huntl.ey, die met prachtige stroperige jengels een lei dende rol is gaan spelen in Southern Comfort. Overi gens onderscheiden de tek sten van Ian Matthews zich wel van het doorsnee- countrywerk. Geen smart lappen over cowboys en sa loons dus: Matthews ver kiest <3e moraal zoals in het openingsnummer „Ballad of Obrav Ramsev". Gedegen vakwerk van Britse bodem. (UNI). Matthews Southern Comfort 's Werelds beste en populairste popgroep Led Zeppelin (volgens Melody Maker, althans) heeft haar met veel spanning tegemoet geziene derde elpee op de markt gebracht. De aankondiging dat er een nieuwe Led Zeppe linplaat op komst is wekt altijd veel verwachtingen, die ook ditmaal vervuld worden Led Zeppelin produceert nog steeds yilerst solide blues geluiden, die vooral instrumentaal perfect verwerkt worden. Persoonlijk zijn wij over de vocale kwaliteiten van Led Zeppelin nooit zo enthousiast geweest, maar in de totale conceptie van deze groep is dat ook niet zo belangrijk. Primair staat het scheppen van een fijne heavy-sound, een 'opgave die moeiteloos wordt verwezen lijkt door de jongelui Page, Plant. .Jones en Bonham Hoogtepunt Van Led Zeppelin III vinden wij het zeven- eneenhalve minuut durende nummer „Since I've been loving you", waarin vooral Jimmy Page alle registers opentrekt. (Atlantic SD 7201). Een voortreffelijk voorbeeld van symfonische popmuziek is de laatste lang verwachte langspeler van dc Britse groep Pink Floyd. Zoals zo veel formaties tegenwoor dig heeft Pink Floyd geko zen voor de suitevorm, het aaneenrijgen van verschil lende onderdelen tot een gaaf geheel. Geen gemakkelijke opgave, die voor groepen van min der kaliber wellicht te zwaar zou zijn geweest. Voor de heren Mason, Gil- mour, Wright, Waters en Geesin echter ,niet. Zij heb ben een prachtig totaal werkstuk gecomponeerd, waarin alle .elementen van het leven gevangen zitten. Angst, aggressie, hoop, te derheid, allerlei stemmin gen en eigenschappen ko men tot leven in de muziek van Pink Floyd. Het moet gezegd worden dat het grootse eindresultaat van deze plaat niet in de laat ste plaats te danken is aan het geweldige orkest en koor. dat Pink Floyd ter beschikking stond bij de opname van deze plaat. Dit naamloze orkest plaatst krachtige accenten in de vorm van machtige koper stoten om de aggressie te benadrukken, maar even makkelijk ook weet het te dere stemmingen op te roe pen waarin dé nostaigieke klanken van Floyd goed gedijen. Zonder meei een grandioze plaat die ie en kele malen beluisterd moet hebben om hem vollecpg te kunnen doorgronden. De eerste kant van de plaat is getiteld „Atom heart mo ther" en kant twee wordt gevuld met vier stukken, te weten „If„Summer '68" „Fat old sun" en „Alan's psychedelic breakfast", die qua karakter ook een ge heel vormen. Klasse. (Har vest SHZE 297). va if'répertoire aahpasSen 'ën" ënfgs' zins de stijl en dat gaat Hank Mar- vind c.s. zeer goed af. Klasse ver loochent zich nooit. Titels: „Paper back writer". „Something". „Proud Mary," „Luchille". „Get Back", „Satis faction" enz. (EMI Columbia SCX 6420). COUNTRY JOE De bekende Amerikaanse protest zanger Country Joe McDonald heeft een gruwelijke hekel aan de oorlog in Vietnam en hij laat geen gelegen heid ongebruikt om het publiek te ivijzen op de zinloosheid van het ..oorlogje spelen"r~Zo ook- op singte ..The fish cheer I-feel-like-rm-fixin-- to-die-rag", opgenomen tijdens het fameuze festival in Woodstock. Joe reeft helemaal gelijk: oorlog De single (Vanguard). De Britse heavygroep Black Sabbath doet het de laatste tijd bijzonder goed. Mocht het eerste album van deze foi-matie zich al in een bijzonder grote be langstelling verheugen, het tweede album „Paranoid" overtreft alle verwachtin gen. Deze elpee, die nu ook in ons land uit is, prijkt in Engeland aan de top van de elpee-hitparade en ook de single „Paranoid" ver toeft in hogere hitregionen. Een leuk succes voor deze jonge formatie en eveneens een succes voor het pro gressieve Vertigolabei, dat zoveel kwaliteit in de groe ven stopt. Die hoge note ringen voor Black Sabbath zijn volkomen i terecht. De groep produceert een hecht geluid, niet bijzonder inge wikkeld, maar dat is in het geval van Black Sabbath niet nodig. Deze jongens kunnen er echt wel wat Black Sabbath deze elpee, die ook Richard Starkey, ook wel bekend als de ex-Beatlc Ringo Starr, verveelt zich tegenwoordig geen minuut. Hij heefl het daarvoor veel te druk met het optreden (acteren lijkt ons een te groot woord) in films als „Candy" en „The Magic Christian" (naast de knotsgekke Peter Sellers) en met het opnemen van soloplaten. „Sentimental Journey" .was Ringo's eerste solostap op het grillige platenpad en men kon nou niet bepaald zeggen dat het een grandioos succes was. De begeleiding en de arrangementen waren puik (dat kan ook. moeilijk anders als je de hulp inroept van topfiguren als George Martin. Quincy Jones, Elmer Bernstein en nog een heel legpr keien), maar Ringo's zingen was ergens een afgang Bepaald beter op dreef is Ringo op zijn allernieuwste langspeler „Beaucoups of blues" Niet dat hij nou ineens beter is gaan zingen, zijn stem is nog even onvast als het Engelse pond, maar domweg omdat zijn weerbarstige geluid zich beter leent voor het zingen van het country and weslernrepertoire. In dat idioom hoeft hij immers niet te kijken op een noot meer of minder, ook de koejongens keken niet op een kogel meer of minder. Afgezien daarvan heeft Ringo beduidend meer feeling voor het countrywerk dan voor het zingen van evergreens. Net als op zijn eerste plaat heeft Ringo ook nu weer een legioen superkrachten afgehuurd om hem te begeleiden. Zo komen we mensen als Charlie McCoy tegen, Dave Kirby, Roy Huskey, Charlie Daniels, heel Nashville is uitgelopen om Ringo bij te staan in zijn landarbeid. En ditmaal behoeft hel echt niet van deze mensen alleen te komen, ook Ringo staat nu zijn bebaarde mannetje. Revanche voor Ringo (Apple). De roem van Delaney en Bonnie hebben wij eigenlijk nooit zo goed begrepen, ondanks het feit dat grootheden als Clapton en Harrison in vuur en vlam raakten bij het aanhoren van hun onvervalste rhytm and bluesklanken. Niet dat Delaney en Bonnie er niets van kunnen, zij maken een heel behoor lijke pijp muziek, maar het is alle maal zonder enige verrassing. We hebben het wel eens eerder gehoord, niet beter ook overigens want Dela ney, Bonnie and Friends, waaronder de befaamde sessiegitarist Duane Allmun, kunnen zonder twijfel heel goed musiceren. Dat blijkt uit de twaalf nummers die staan op de allernieuwste elpee van dit illustere lezelschap, genaamd „To Bonnie from Jelaney". Maar vijfenveertig minuten znalharde stampmuziek lijkt ons een leetje te veel van het goede. Titels .Soul shake", „Miss Ann" (met de be- :ende Little Richard op piano), Hard tick and troubles", de hit „Free the ■teople e.a. (Alco SD 33-341). Fraai kadootje van SUPERSISTER Zonder meer de beste Nederlandse plaat van dc laatste tijd is de elpee „Present front Nancy" van de Haag se formatie Super Sister- Deze groep haalde zoals bekend dit .jaar een hoge hitparadenotering met het nummer „She was naked". En daf was voor de i deze [och wel groep vorig jaar be zig heeft gezien tijdens het door hond-erden bezochte openluchtfestijn in het Zuiderpark had dit toch echt niet verwacht. Toen vormde de groep nog een re gelrechte bedreiging voor de vogel stand in dit eerbiedwaardige Haagse park, maar nu ruim een jaar later is er ontzettend veel ten goede veran derd. Er is ongetwijfeld duchtig ge sleuteld aan de Super Sistersound. Anders kan men niet op de proppen komen met een voor Nederland uit stekende en naar internationale maatstaven gemeten zeer goede el pee, Ook Super Sister heeft min of meer een totaalwerkstuk afgeleverd De vijf nummers op deze plaat slui ten tenminste goed bij elkaar aan. Hoogtepunt vinden wij het bijna tien minut.n durende „Memories are new", een ritmisch rijk geschakeerd nummer dat besloten wordt met een prachtig balletachtig muziekje. Ook goed is. „Dona nobis pacem" waarin de nodige tempowisselingen ver werkt zijn. Jammer van dit laatste nummer is alleen het feit dat het niet geheel origineel te noemen is. The Electric Prunes en wijlen The United States of America hebben zich namelijk al eens eerder bezig gehouden met het Latijnse idioom Het bederft overigens niet de goede indruk die wij van deze schijf heb ben. (Pol.vdor Medium 2441 016) DISCORUBRIEK door Charles Bels eigenlijk goed bij minimodesneerde terecht de deskundige, die inlichtingen verstrekte op de expositie van de Stichting Lederwarenmóde. „Maar nu! Maxi schreeuwt erom In jaren heeft de tas niet zoveel te vertellen gehad in het totale modebeeld". Het meest te vertellen heeft de schoudertas. Niet alleen bij de tiener, mar ook bij de volibassen vrouw. Het verschil tussen de tu ring -ligt i Model en leersoort De moderne tas is hoog en gelukkig weer royaal van formaat, pietepeute rige modelletjes zijn geheel verdwe nen. De schouderriem kan (voorna melijk bij de damestas) ingekort wor den om hem desgewenst ook als ge wone beugeltas aan arm of hand le dragen. Het lak waarmee we de afge-, lopen seizoenen zo gelukkig waren, is aan het verdwijnen. (Wat er nog In lak wordt gepresenteerd heeft een „prent" hetgeen betekent dat het rep tiel is of lijkt.) In de plaats van effen lak, thans het „leer met karakter". Dat wil zeggen: matte kwaliteiten zo als wildleer en rundleer waarin de huidplooien duidelijk te zien zijn. Ook slangeleer, 'schilpad en suède zijn ge liefd. De meeste tassen maken een soepele indruk, en zijn dat dan ouk; de voering is soms van leer, maar kan zelfs ontbreken terwille van de sou plesse. De lange franje die niet alleen suede tassen, maar ook vesten, shawls e.d. versiert dreigt toch te gaan vervelen,, zodat we al de suggestie hoorden ze af te knippen tot op een paar centi meter. ingeval de verveling ondraag lijk gaat worden. Nieuwer, en ook volwassener, is het patchwork voor de gehele tas; de stukjes opgestikt leer worden bij 'voorkeur in drie nuances van éen kleur gekozen, bijvoorbeeld zand. donkerbruin, cognac. In alle opzichten wat gematigder blij ken de klassieke tassen waarin echter de neiging naar soepele modellen in matte tinten wordt "voortgezet. Zulke Drie visitetassen in wildleer met lederen voering: twee royale beugel tassen (een hoge en een lage) met stijve handgreep en drie zijvakken; een overslagtas met tussenschot, drie zijvakken en zilveren garnering. Winkelprijs ca. 90, tassen met aangesneden beugel en hengsel zijn wel chic maar hebben zo'n uitgesproken visitekarakter dat ze in het straatbeeld bepaald niet zullen domineren. Kunststof Van de kunststoffen mogen we niets dan goeds vermelden. Vistram is ei genlijk een merknaam, maar „men" geeft die naam aan al het zeer lichte, soepele matte (en door de nietvakman nauwelijks van leer te onderscheiden synthetisch materiaal van alle mer ken. Het zware skai (ook een merknaam die gebruikt wordt voor alles wat er op lijkt) doet alleen maar mee in reistas sen en koffers. Vistram imiteert het leer zelfs met een reptielprent. Als er niet ergens aan dc top van de modebrengers een „afspraak' -centrum was, zou het kleurenschema van do tasScn niet zo goed in het modebeeld passen. Bruin speelt dan ook de voor naamste rol: voorts is er aubergine en paars cn natuurlijk mag zwart niet ontbreken. Opmerkelijk mag het heten dat er in deze wintercollectie een zandkleurig beige is gevoegd. Als tegenstelling te gen de sombere kleuren van de win termode heel geraffineerd en een kleur die als contrast gemakkelijk combineert. Een kleur ook, die voor uitloopt op de zomermode waarvoor men veel suède in pasteltinten voor- Slangeleer en croco kunnen echt zijn, ofwel van gewoon leer met een inge perst en opgedrukt reptieldessin. Het verschil in prijs bedraagt een tot tweehonderd gulden. Bij cobra én cro co is het verschil niet te voelen; bij python wel, want het echte python Raffinement onder midilange rokken: nylon stretchbenen (die ook door hoge splitten mogen gezien worden, want de kousen maken deel uit van een panty) in de kleuren zwart, grijs, aubergine of marron en geborduurd zijn met een enkelbandje plus medaillon. Hcrenschoudertassen zullen een groot artikel worden. Van de 60 Italiaanse tassenfabrikanten maker, er 25 model len voor here. De heer die ons rond leidde (met het zeer onopvallend ui terlijk van een doorsnee Nederlandse bureauman) heeft een proef genomen en is met zijn modieuze schoudertas in een tweede klas spoorwagon vol militairen gestapt. Niemand heeft een opmerking over zijn tas gemaakt. hangen. het gevogelte aan op te De overgang - garnering woi de tussenvorm Een grapje v pies: platte -c i wel tot geen franje- vergemakkelijkt door m een garneerbies the happy few hip- citvbagtassen in ve in de geest van de trijpbroeken) Verschillende kleuren in één model, dus niet bij alles en nog wat le dragen, vrij kostbaar: meer dan 100 gulden. De duurste tus van de expositie: cro- colak naturel 1150 gulden. De goed koopste: een tiener vistramtas van 13.75 gulden. De vrouw heeft nu eenmaal rondere en smallere schouders dan de man en daarom zakt haar schoudertas eerder af. Hiertegen is bij geen enkel hengsel een speciale voorziening gemaakt, of schoon, dat niet moeilijk zou zijn. Suède is namelijk stroever dan leer, zodat een suède voering van het heng sel al helpen zou Men deed ons het middel aan de hand: een paar rubber rondjes op de binnenkant van het hengsel plakken. Of een fluwelen Drie schoudertassen en een handtas. Patchwork nu ook in de meer ï°f!f 1° Cm sthoud<"- f., «o hoogte om het hengsel leggen. Wij gtklede tas zoals te zien is aan het model boven, van bruin schildpad probeerden het fluwcc maar vond. n met Up van buffalino; en in het model midden rechts van schildpad hel geen succes Beter resultaat gaf in beige en bruin. Links midden een sportief model van struisleder, een °P schouderhoek genaaide cn onder een zeer grote suède tas met lak gecombineerd in een soorl !tn°°p van de ma"telst°'' het hengsel donkere poederklear. 'CC' crachler ™W««n. Epauletten zijn er natuurlijk voor geschapen. f' 'W-'u.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4