VOORZITSTER VROUWENBEWEGING EEN DRUK MAAR FIIN LEVEN Overdekt Alphens zwembad nog deze maand in gebruik Hervormde Gemeente schrijft algemene kerkvergadering uit MEVROUW UPHOFF-VISSER: AFSCHEID NA 20 JAAR I Klinkende waardering op afscheid mej. Wesselius Beweegbare vloer hedenmorgen gearriveerd H. Cambier 25 jaar bij Universiteit Schouwburg- weekend „Toneel Nu" BEN JE 15 JAAR. KRANTENWIJKj CeidóeGcvu/tont DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 j» LEIDEN „Een vrouwenbeweging? Niets voor mij!" Vreemde woorden uit de mond van mevrouw Uphoff-Visser, al bijna twintig jaar voorzitster van de R.K. Stedelijke Vrouwenbeweging. Maar die uitspraak deed ze dan ook meer dan dertig jaar geleden. „Een vriendin zou naar een naai cursus, georganiseerd door de vrouwenbeweging, gaan. Alleen vond ze niet erg gezellig en daarom vroeg ze mij of ik meewilde. Ik niet. Dat is niets voor mij, zei ik toen. Kind, daar zitten alleen maar oude mensen die met hun lege tijd geen raad weten en daarom gaan roddelen in club verband. Maar ja, uiteindelijk heeft ze me toch overgehaald en ik moet zeggen, ik ben er haar nog steeds dankbaar voor. Ik heb erg veel plezier beleefd aan de vereniging, vooral toen ik wat ouder werd. Mijn loopbaan is dus zó begonnen". net als ik, die iets willen leren van de dingen die hun verteld worden. Je moet dan wel goed uitkijken als je zo'n leerzaam onderwerp uitzoekt. Het mag beslist niet te lang zijn. Huisvrouwen hebben altijd haast. Als je moet gaan trekken, zit de helft van de .zaal na een vermoeiende dag te slapen. Het moet echt kort zijn om ze te boeien. Dan kun je toch beter vijf keer tien minuten iemand laten piaten dan een heel uur achter elkaar. Wat meestal wel erg in de smaak valt zijn de lezingen over reizen. Het is aan net of je zelf in die vreemde landen geweest bent. Maar bjj die lezingen kunnen ze dan ook plaatjes kijken, dia's die de men sen zelf gemaakt hebben". „Vindt u dat de vereniging be halve een vormende- ook een so ciale lunctie moet hebben, an ders dan het bij elkaar zijn. Pro beert de vereniging ook mensen, die moeilijkheden hebben, te heipen „Natuurlijk proberen we dat. We proberen in gezinnen waar de moe der ziek is door burendienst de zaak draaiende te houden. Dat valt niet mee hoor. De mensen hebben tegen woordig niet veel voor eikaar over. Je moet altijd echt bedelen of je hulp kunt krijgen". iel blijkbaar nogal op en na ige tijd vroeg de voorzitster aan of ik wijkleidster wilde worden, dan contributie bij de sen ophalen en dat soort klusjes. Ik „Nee praktisch niet. Alleen als ik vond mezelf daar veel te jong voor, weet dat het erg hard nodig is. zeg in mij konden ze toch geen vertrou- ik dat ze naar de gemeente moeten wen hebben, maar dat viel erg mee. gaan. Het gaat meestal om geld hè. Na een paar jaar vroegen ze ten- Andere gevallen, vrouwen die in minste of ik viee-voorzitster wilde moeilijkheden zitten met hun kinde- worden. ren, slepen we er zelf wel door. Ik Nou de schrik sloeg me om het hart, heb dikwijls er& veel medelijden met eerlijk. De andere voorzitster was moeders die nu opgroeiende kinderen zo'n kordate vrouw, ik kon me niet hebben. Vreselijk, dat sommige kin- voorstellen dat die mij naast zich deren zo^grof tegen hun ouders kim wilde hebben. Het argument dat ik nen zlIn- Soms wil ik het niet eens mezelf er te dom vóór vond ging ook gaoven. Uit ervaring spreken kan al niet op. Je kunt het best, bleven ik met, ik heb zelf geen kinderen, ze volhouden. Nou Ja, toen'heb ik Daal" lk bli3 om, anders had ik maar ja gezegd.,Van vice-voorzitster me nooit zo volledig voor de vereni- werd ik voorzitster.' Nou, voorzit- ging kunnen geven'', ster: net iets voor mijToespraken „U oordeelt nu over de jeugd, houden was een deel van mijn taak, maar heeft u ook wel contact vertelden ze me. Dat was het punt met «er voor mij. Ik had een vreselijke „Ja wat dacht je dan. Er komen ook spreekangst. Daarom ben ik een cur- wel jonge mensen naar me toe om sus „angstvrij spreken" gaan volgen, te praten. En ik heb nichten -en ne ven. Toen ik van een van hen hoorde Vreselijk was dat, met bibberende over de Dam enzo, ben ik van de knieën ging ik steeds dat spreek- zomer een keer gaan kijken. Ik vond gestoelte op. Voor mij leek het meer het heel erg leuk. Mijn man was op een schavot. Steeds als je iets meegegaan, die was een beetje hui- verkeerd zei, kreeg je een tik op je verig van al die hippe figuren die vingers met zo'n eng spaanse rietje, daar rondliepen. Ik niet hoor, ik had Pijn dat het deed. Maar met mij bleef best wat met ze willen praten. De het een wanhoop. Alleen al het ac- meesten kon ik niet verstaan, ze cent dat ik had. Dat raak ik nooit spraken allemaal Engels. Dat heb kwijt. Kan me niets schelen ook. ik nooit geleerd. Maar het waren Ik ben en blijf nou eenmaal een over het algemeen vriendelijke lieve echte Leidse. Maar die cursus hè. mensen, wat ik ervan gezien heb. Het was voor mij nog veel moeilijker Maar het blijven hippies hè", omdat er zo weinig andere vrouwen waren. Er waren er maar drie. En Toneel de mannen maar lachen als wij aan „Hebt n behalve het vooi'zitster- de beurt waren. Maar ik moet zeg- schap ook nog andere functies gen, het heeft enorm geholpen. Je bekleed?" zou nu niet meer zegggen dat ik „ik heb toneel gespeeld bijna twaalf vroeger geen mond open durfde te jaar. Dat was het fijnste wat ik ooit doen. Maar het hoort nu eenmaal gedaan heb. Ik kreeg vooral toen ik bij mijn werk. wat ouder werd moederrollen. Moe- Geweldig fijn maar ook erg moeilijk ders met hele chique dochters weet ondankbaar en dankbaar werk tege- je wel, die alleen maar op nun moe- lijk. Fijn, omdat je in contact komt der kunnen vitten. Nou dat lag me met heel veel vreemde mensen, erg best. Je kon ze heerlijk van repliek ondankbaar omdat de mensen vre- dienen. Ik improviseerde er zelf selqk veel kntiek hebben. Ik kan maar wat bij. Soms werd ik echt best tegen kritiek, dat heb ik in de kwaad, zo zat ik in mijn rol". „Wat was nu de fijnste dag uit uw leven In de vereniging?" was de dag waarop ik 12% iaar tere icteen komen, daar kan ,k niet voorzitster was. Alle akelige dingen tegen. Ze moeten nu echt met den- die- ik meegemaakt heb. ben ik door ken dat het zo vreselijk gemakkelijk die dag vergeten. Het was in één «voorzitster te sijn. De-vereniging „oord geweldig. Dan merk je pas .s tamelijk groot (ongeveer 200 Ia dat de mensen je toch wel waarde- den) en het is erg moeilijk iedereen reb" tevreden te stellen. „Vindt u het moeilijk om de ha- nier neer te leggen?" „Natuurlijk is dat moeilijk. Ik ben bang dat er iemand na me komt. Neem alleen de verenigingsavonden, die er niet zoveel tjjd aan kan geven Veel vrouwen hebben het thuis zó als ik. Zelfs nu moet ik de taken druk en staan geestelijk zó onder de al onder verschillende mensen ver spanning door hun kinderen enzo, delen. Dan nog ben ik de hele dag' dat ze op dat soort avonden alleen in touw, morgens „spreekuur" en maar gek willen doen. Ikzelf houd 's middags huisbezoek'. Een druk fijn er niet zo van. Er zijn ook vrouwtjes, leven". loop der jaren wel geleerd, moeten wel redelijk blijven. Alleen iets afkammen en zelf niet mét be- Leren Inter-academiaal muziekconcours in 1971 in Leiden LEIDEN Donderdag 1, vrijdag 2 en zaterdag 3 april wordt in Leiden het Interacademiaal Muziekconcours van de Stichting Pan, het Landelijk Orgaan van Studenten-Muziekgezelschappen gehou den. Aan dit concours, dat voor de tien de maal plaatsvindt, kan worden deel genomen door pianisten, organisten, ka- mermuziekensembles, zowel vocaal als instrumentaal, koren en orkesten, zowel afzonderlijk als te zamen. Het pianoconcours en het orgelconcours vinden plaats op donderdag 1 april, respectievelijk in de Zuiderkerk en de Pieterskerk. Het kamermuziekconcours wordt gehouden op vrijdag 2 april, even eens in de Zuiderkerk. waar 's avonds de winnaars van het zogenaamde ..Klein-Pan" zullen optreden en de prijs uitreiking plaatsvindt. Het „Groot-Pan". het concours voor koren, orkesten en beide ensembles ge zamenlijk. speelt zich af op zaterdag 3 apdil in de Stadsgehoorzaal, waar ook het slotconcert zal worden gegeven. Bazar voor Lutherse kerk LEIDEN - De jaarlijkse bazar van de Lutherse Kerk wordt morgen gehouden aan de Hooglandse Kerkgracht 28. Er zullen allerlei goederen verkocht wor den, zoals mooie handwerken, poppen, levensmiddelen en gebruiksvoorwerpen. Er zijn vele attractioe en demonstraties. Men kan er o.a. zelf emailleren, schilde ren enz. Voqr de kinderen is er 's mid dags kermis, poppenkast en creatief werken. Ook is er een koffie- en thee- schenkerij, waar men gezellig iets kan gebruiken, 's Avonds draait het rad vai avontuur, waarbij heel mooie prijzen t- winnen zijn. De bazar is geopend var 10-12 uur, van 2-6 uur en van 7 tol 10 uur. LEIDEN In hotel Nieuw Minerv werd gisteren een receptie gehouden ere van mejuffrouw E. Wesselius het feit herdacht dat «ij 50 jaar werk zaam is geweest als notarisklei boekhoudster aan een en hetzelfde nota riskantoor. DeiP receptie betekende te vens het afscheid van mejuffrouw Wes selius. Notaris W. F. Karstens, van wie «ij gedurende vele jaren de rechterhand is geweest, sprak haar woorden van dankbaarheid en waardering te. Hij vergeleek zich zelf daarbij met een kater, die haar diensten liet welgeval len en daarbij onhoorbaar zat te spinnen. Hij heeft dit echter nooit willen laten blijken en ook was hij nimmer op haar schoot of bed gesprongen. Dit vergoed de de notaris nu door het aanbieden van een envelop met inhoud, bestemd om een t.v. toestel te kopen. Mejuffrouw Wesselius heeft tijdens haar ambtsperiode vobr drie notarissen ge werkt. Toen ze in 1929 18 jaar was, kwam ze in dienst bij notaris Van de Heyden. In 1937 volgde notaris Dolk hem op, en in 1954 werd de heer Kars tens, die toen al geruime tijd als kandi daat-notaris op het kantoor werkzaam was, notaris. ,,23 jaar zo, vertelde no taris Karstens, heeft ze onder mijn duim gezeten". „Tien jaar geleden mocht ik haar de zilveren legpenning van de ko ningin toekennen." „Het is jammer dan het geen traditie is bij een gouden ambts periode een gouden penning uit te rei ken." Een gelukkige mejuffrouw Wes selius stond gistermiddag letterlijk in de bloemetjes. Op de tafel lagen vele cadeautjes voor haar klaar om uitge pakt te worden. Het werd een gezellige intieme receptie die door familieleden Notaris Karstens en vele vrienden werd bezocht. wel i dat ALPHEN AAN DEN RIJN Het staat reeds enkele weken na de opening van de grote Sporthal op 14 november a.s. ook het overdekte zwembad „De Dillen" in gebruik genomen kan worden. Vanmorgen zijn de laatste onderdelen, de dekplaten voor de beweegbare vloer, aangekomen waarna direct met de montage is begonnen. Bekend is, dat men wachtte op deze vloer, aleer het bijzonder fraaie bad - een belangrijke aanwinst voor Alphen en omstreken - in gebruik kon worden genomen. Naar wij vanmorgen vernamen koestert men de verwachting, dat nog deze maand het bad officieus in gebruik kan worden genomen, waarna nog dit jaar de officiële opening zal kunnen plaatsvinden. Natuurlek moet de zaak eerst enige tijd proef draaien. Aan de voorgevel van het bad is tevens een verlichte naamaanduiding aangebracht, zodat het fraaie bad ook bij avond een passende aanduiding bezit. De kosten van de beweegbare vloer bedragen rond 160.000. Bouwstenen voor toekomstig beleid LEIDEN De Algemene Kerkvergade ring van de Nederlandse Hervormde Ge meente, welke in Driebergen werd ge houden, krijgt een voortsetting op plaat selijk niveau. De Leidse afgevaardigden naar de landelijke vergadering, die het initiatief daartoe genomen hebben, zijn de mening toegedaan, dat de vragendie in Driebergen aan de orde waren (o.a. de vraag naar God, de belijdenis met woord en daad, de modaliteiten) sterk leven in de plaatselijke gemeente. Een bezinning op deze vragen door de plaat selijke gemeente is daarom minstens so nuttig als een besinning op landelijk wi- De Leidse Algemene Kerkvergadering zal gehouden worden in de tweede helft van deze maand, begin december en in januari. Om het gesprek een zo breed mogelijke, basis te geven heeft men ge kozen voor een serie wijkavonden. waar in een zo groot mogelijk aantal belijden de leden, maar ook anderen, die zich op de een of andere wijze betrokken voelen bij de hervormde gemeente, aan het woordk unnen komen. Om gedachten en ideeën naar. voren te brengen, om kri tiek te uiten of opmerkingen te maken. Het besprokende van de wijkavonden wort dvervolgens samengevat in rap porten, discussiestukken en voorstellen, welke behandeld worden in een slotbij eenkomst op 16 januari in het LJH-ge- bouw aan het Levendaal. Doel van de Algemene Leidse Kerkvergadering is, dat het nodige materiaal wordt aange dragen voor het toekomstige beleid van de Leidse gemeente. De verschillende wijkavonaen zijn op de volgende data en in de volgende ge bouwen Mors wijk 26 november Maranathakerk aan de Lage Morsweg; Koningswijk 18 november: Koningskerk Willem de Zwijgerlaan hoek Konings- Kooijwijk: 26 november: Wjjkgebouw Irene. Driftstraat 49: Molenwijk 23 november. Wijkgebouw Rehoboth. Rapenburg 10; Pniëlwijk 26 november: Hooglandse J Kerk. Moriaansteeg. Vredeskerkwijk 17 december: Wijkcen trum bij de Vredeskerk, Van Vollen- hovekade 21; Staahvijk 26 november: Gebouw Staal- wijk, Herenstraat 45; Boshuizerwijk 19 november achter Hoflaan 76. LEIDEN In een van de kantines van de universiteit werd gisteren een receptie gehouden ter gelegenheid van het 25- jarig ambtsjubileum van de heer H. Boshuis, Cambier. De heer Cambier is hoofd van de afdeling registrateur, archief en re- De secretaris van het college var curatoren complimenteert «ilvereai Jnbi- i jaris H. Cambier. productie van de universiteit. Bovendien is hij bijzonder actief ln het verenigings- leven. Hij is voorzitter van de vereniging van de leden van de technische e I ministratieve staf. Vele blijken j waardering mocht de heer Cambier I gisteren op een bijzonder druk bezochte receptie ontvangen. En niet alleen va collega's. LEIDSE AGENDA DINSDAG S NOVEMBER Rijksmuseum v. Oudheden Lezing prof. M. Plumley. aanvang 20.00 Levendaal 14 Ned. Ver. v. oud poli tieke gevangenen. Filmavond. Aanvang 20.00 uur. Rjjnlandflat Oprichtingsavond genoot schap Nederland-Israël. Aanvang 20.00 u. Kapelzaal, Leiderdorp Burgeravond. Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 4 NOVEMBER Stadhuis Fraktievergadering PAK. Aanvang 20.00 uur. Dorpskerk, Voorschoten Slotconcert, aanvang 20.00 uur. Rijksherbarium, Schelpenkade 6 Drs. C. F. v. Beusekom. Causerie over Thai land. Nat. Hlst. Vereniging. Aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 5 NOVEMBER Lage Morsweg, Dykstraat Opening vrouwen, jongeren contact, lezing men sendieck. Aanvang 20.30 uur. Stadsgehoorzaal Concert politiekapel. Aanvang 20.00 uur. Voorschoten, de Werf Ned. Ver. van Huisvrouwen. Bazar. Elisabeth Ziekenhuis de Comeet aan de Hooigracht Vervolg EHBO-cursus Peerke Donders. LEIDEN Om eindelijk eens af te rekenen met het geijkte beeld dat het I publiek by het bezoek aan de schouw burg ln de pauze een kopje koffie drinkt, I na afloop - liefst staande - applaudis seert, belegt de Leidse Schouwburg op I zaterdag 7 en zondag 8 november een j weekend „Toneel Nu". Door dit week- end wil de directie van de Leidse Schouwburg, samen met jonge mensen, j laten zien wat toneel eigenlijk hoort te j zijneen confrontatie tussen aktcurs en I publiek, een wisselwerking, die zich niet J alleen over het voetlicht uitstrekt, maar ook in de foyers en het Cultureel Cen- tram van K O. I En misschien ook wel verder weg. Daar om vermeldt het programma o.a. Twee maal eten, ook met toneelspelers, en praten over datgene wat gezien is en wat gezien gaat worden. Twee maal. met beroepsmensen, zelf iets maken, één keer als dekorbouwer en één keer als degene, die op het toneel staat. En dan het toneelspel-zelf. Gespeeld worden „De zaak Johan van Praag", naar een krantenartikel van Dick van Reeuwijk in het Algemeen Dagblad van 11 april 1969. waaruit alle feiten en alle namen en alle instellingen letterlijk zijn overgenomen, en „Package H", zes éénakters in het Engels, laten zien hoe verschrikkelijk universeel de theater kunst is: in het modern toneel bestaat geen taalbarrière meer. Wat er op het toneel gaat gebeuren is helemaal nieuw voor Leiden; of men Engels verstaat of niet, dit is theater voor jonge mensen, die iets anders willen dan de geijkte wegen van het theater in de Kunsttempel. En aan het eind van het weekend wordt gespeeld „Varia ties op een oidipous-complex", een be werking van een klassiek stuk door Jean Cocteau. dat op zijn beurt weer door Cor Stedelinck is bewerkt. Het Is geen gemakkelijk stuk, maar wel heel erg interessant; in het weekend Toneel Nu kan je toegroeien naar deze confrontatie met ons leven: een moeilijk, maar interessant stuk toneel. Eenden beschadigd LEIDEN - In de omgeving van de Bachstraat zijn de afgelopen dagen ver schillende lelijke eenden ernstig bescha digd. Van de auto's werden de daken opengerukt of opengesneden. Verdere schade werd niet aangericht en ookwer- er niets vermist. Men vermoed dat deze actie het werk is van een groep die de luchtvervuiling in de kiem wil aantas ten. ADVERTENTIE NOORDWIJK Het was een ware bloemenzee gisteren in hotel Passage in Noordwyk, toen de exploitanten van dit etablissement de buurman op bezoek had. Op initiatief van i de voorzitter van Noordwijk Actief, de lieer J. van den Haak, recipieerde daar innerlijk de heer \V. J. Kruijer eu echtgenote ter gelegenheid van liet 40-jarig bestaan van zijn groente- en fruitzaak. Tegelijkertijd was het ook voor de heer Jac. Vlieland feest, i Vijfentwintig jaar geleden trad hij in dienst van de firma 1 Kruijer en in die tijd heeft hij zich als een eigen baasje voor i de zaak ingespannen. Een en ander werd gehonoreerd dooi Noordwijks burgerij (getuige de ontelbare bloemstukken) en door Noordwijks burgervader en consorten. Veertig jaar geleden startte de heer Kruijer in goenten, fruit en comestibles, zoals het in dien tijde stijlvol werd gezegd, wim van team Boogaard met 5-1, team j in het oude winkeltje van Jan Blens. waar hij na een Smit-Schoof 6-0, Döfferhoff-Planje 6-9, I modernisering in totaal dertig jaar doorbracht In 1961 Kooiker-v.d. Scheun 4-2, De Haas-Meg- betrok men een geheel nieuw pand, het huidige, in de chelse 6-0, De Tombe-Van Norden 6-0. Hoofdstraat. De heer Jac. Vlieland herdenkt het feit, dat Viertallencompetitie LEIDEN De uitslag van de eerstï ronde van de Viertallencompetitie doo> de bridgeclub V.O.G.: team Tjalkens hij bij het vijftienjarig jubileum van de firma Kruijer aldaar in de groente.-business stapte en derhalve nu 25 jaar de belangen van de firma dient. „Ome Jaap" vormde dan ook zeer terecht eei^ tweede middelpunt van de uiterst geslaagde i receptie. Hij was het ook Immers, die de honneurs waar- nam als de heer Kruijer zich eens met iets anders, dan met groente-, fruit- of comestibles-zaken bezig hield. Tot op de ■lag van vandaag is overigens aan vele mensen nog on- i duidelyk hoe de heer Kruijer zowel aan de Echo der Duinen. Noordwijks edele muziekgezelschap, als aan zijn zaak zoveel j tijd en aandacht kon besteden. De Echo bereidde de jubilaris 1 dan ook een zeer verdiende en gegunde serenade. I)e heer Kruijer is overigens van plan dit jaar het laatste werkzame aandeel te leveren in zjjn zaak. Hij vindt, dat het tjjd voor „de jeugd" wordt en de scepter zal dan ook per 1 januari 1971 worden overgedragen aan een driemanschap, j le weten zoon Cees, dochter Trlx en haar echtgenoot. De (lan verkregen rust zal welverdiend zyn. maar «Ijn gezicht zal nog zeer vaak in de winkel te zien zijn. PAPENGRACHT 32 kom dan zo spoedig mogelijk even I bij ons op kantoor LEIDEN rtlti (JON 01 /1U 22Z44 4

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3