Trainer Michels waakte in Basel voor overmoed van Ajacieden „STEAUA IS KANSLOOS" Vorm van doelman Barth inspireert Anderlecht Openhartige Covaci: TRAPPENIERS AL WEKEN GEPASSEERD DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 .Van onze speciale verslaggever Herman van Bergem BASEL. Waar de drukte van de stad overgaat in een landelijke atmosfeer zaten de spelers van Ajax in wijn rode trainingspakken met een frisdrank aan de bar. In het in de stijl van een halve eeuw geleden gemeubileerde hotel Ascot in de voorstad Riehen wordt getracht de ploeg in stilte op te laden voor het duel dat in menig oog reeds een gewonnen wedstrijd is. En dat bestrijdt trainer Rinus Michels, zoals elke trainer dat zal bestrij den. Boven zijn witte coltrui I onder het trainingspak sloeg hij de blik ten hemel en stelde: „De beoordeling van FC Basel doet al geen goed. Het is enorm gevaarlijk om te zeggen dat de Zwitserse ploeg maar een puinhoop is en dat die jongens als ama teurs spelen. Daar kan ik niet meer tegenop praten. Er is bij ons al gezegd dat ik net zo goed de B-ploeg kan sturen". Rinus Michels kreeg de kans om nu iets te zeggen wat hij ervan dacht en hij greep die met beide handen. Hij zwaaide met een paar kranten en riep met stem verheffing: ..Er zijn er die FC Basel zondag in een bekerwed strijd tegen een derderangsploeg- je hebben bezig gezien. Maar ik zeg dat er twee werelden liggen tussen Basel in een partijtje voor de Zwitserse bekercompetitie en de ploeg die voor de laatste kans in het Europacuptoernooi vecht Natuurlijk, die voorsprong van 30 die we in Amsterdam be haalden, moet een basis zijn om de kwartfinale te bereiken. Maar het is gevaarlijk om jezelf in slaap te wiegen" Een interruptie uit de hoek waar de spelers zich bevonden benadrukte zijn woor den: „Dan er gauw één indrukken en dan staan we met 50 voor want doelpunten -in eèn uitwed strijd tellen dubbel Michels schonk er geen aandacht aan. Hij was al volop bezig met zijn taak om te trachten een eventueel meerderwaardigheids- complex uit te bannen. Ajax- oorzitler Jaap van Praag stak hem daarbij de helpende hand toe: ..Zo'n bekerwedstrijd is toch niet helemaal niets. Basel heeft dan toch maar Spartak Moskou uitgeschakeld en dan kan het waar zijn dat de Russen een slechte doelman hadden, "net is toch gebeurd". Ontspannen Er lag kennelijk angst voor on derschatten ten grondslag aan de woorden van de trainer en voor zitter. In de ontspannen sfeer die de directie van vijftien spelers rondom zich creëerde schemerde volgens de leiding een soort over moed. Ze spraken de woorden niet uit maar de felheid waarmèe Michels zich weerde tegen de in druk dat FC Basc-1 al verslagen zou zijn. bewijst voldoende. Wat moet een trainer overigens anders doen.' Moet hij zeggen: ..Jullie hebt gelijk, we wandelen zonder meer de kwartfinale bin nen?" Het vijftiental maakte zich er geen zorgen over. Velibor Va- sovic kwam met een Zwitserse krant aandragen en wees een ad vertentie van een bioscoop tan. Het programma vermeldde de film „twee rivalen" en goedgun stig besliste Michels dat Ajax ?en bioscoop bezoeken. Onderuitgezakt keken van links R'jnders naar de film „Twee rivalen". Zo te zien geen bijster boeiende zaak maandagavond die film zou gaan zien. Het is in elk geval een toepasselijke titel. „We gaan", zei Michels, „in de middag wat trainen". FC Basel heeft sinds de oprich ting in 1893 het stadion Landhof bespeeld. Daar trof het Neder lands elftal in 1920 de Zwitserse ploeg, want dat stadion gold des tijds als een hypermodern voet- balbolwerk. Sinds FC Basel bij het publiek zo in de gunst kwam. dat de accommodatie voor bijna 15.000 toeschouwers niet meer toereikend was. werd verhuisd naar het Sankt Jacob" stadion dat 60.000 kijkers kan bevatten. Mor genavond zal Ajax de kwartfina le van het toernooi om de Euro pacup I moeten bereiken. Geen van de 600 supporters die per vliegtuig zijn gekomen of nog moeten arriveren twijfelt er aan noch de naar verwachting dikke duizend die zich per auto naar Bazel reppen. Maar Rinus Mi chels blijft het een kwalijke zaak vinden dat Ajax door de volks mond al door de achtste eind strijd heen is. Hij moet echter toegeven dat de voorsprong riante uitzichten biedt al maakte hij zich enige zorgen over Suurbier. die een lichte keelontsteking heeft, „johan Cruyff? Ja die zal toch wel wat pijn hebben, dat hoort nu eenmaal bij die blessu re. Maar in principe speelt hij" Dat houdt in dat Cruyff wordt opgesteld indien zich in de uren voor woensdagavond acht uur geen onverwachte dingen voordoen. Als Ajax tot de kwartfinale mocht doordringen kan het moge lijk zijn dat bondscoach Fadrhonc een beroep doet op enige Ajacie den voor de wedstrijd tegen Oost- Diiitsland op 11 november voor het Europees kampioenschap voor landenteams Stellen de Ajacie den zich dan beschikbaar? Voor zitter Van Praag „In de regle menten staat dat een club zijn spelers moet afstaan voor het Ne derlands elftal. Naai mijn v eten zal er niemand zijn die dat niet zal doen. maar de speler kan zelf weigeren" Er kwam geen reactie. Wel van Michels die nogmaals benadrukte dat hij een Europees toernooi niet van zo grote impor tantie acht dat het clubbelang ervoor moet wijken. ..Voor het toernooi om het wereldkampioen schap. daarvoor wel. dan moet alles wijken, naar mijn mening Dat is zo belangrijk dat ook de clubs daarvoor offers moeien brengen Maar dan moet ook lang van tevoren de organisatie sluitend gemaakt worden bij voorbeeld. De competitie moet op tijd zijn beëindigd. Maar zo'n F.u- ropees toernooi is wat anders. Dan zou, om eens iets te noemen, de bekerwedstrijd PSVFeijen- oord op een andere datum ge speeld moeten worden dan op 8 november. Maar dat gebeurt niet. En we kunnen toch wel aanne men dat het Nederlands elftal een gegarneerd Feijenoord zal zijn". Waarbij Michels zoveel wil de zeggen als „de KNVB tilt er kennelijk zelf ook niet zo zwaar Bij FC Basel dat zich een 20 km buiten de stad heeft teruggetrok ken in een hermetisch afgesloten trainingskamp moet een brief zijn binnengekomen die de na men vermeldt van het drietal dat ui( Ierland' komt. Wie?, weet Ajax nog niet. Michels haalde de schouders op. niet zo belangrijk. Maar hij zuchtte toch wel: ..Als we winnen kunnen we toch nooit een prestatie leveren want FC Basel is al zó als een zwakke ploeg afgeschilderd...". En dat zijn dan de zorgen van een trainer die moet voorkomen dat een duel te licht wordt opge vat. Hij zal er nog wel wat woor den tegenaan moeten gooien: AVant voor mij liggen er twee werelden tussen FC Basel in een bekerwedstrijd tegen een erkend zwakke tegenstander en een FC Basel voor de Europacup. Waarbij nog komt: Basel uit en Basel speciale verslaggever) BOEKAREST. Aan de voor avond van de Europa Cupwed strijd Steaua BoekarestP.S.V. is er in de Roemeense hoofdstad niets te bespeuren van een Europa Cupsfeer. De ruim tachtig P.S.V.-supporters, die gisteren met de ploeg meereisden, liepen, nagestaard door enkele Roeme- men, rond met hun roodwitte petten, vlaggen en toeters. Als zwervers dwaalden zij door de Roemeense hoofdstad, een stad zonder auto's, maar vol van mili tairen en politie. Over voetbal wordt niet gesproken. Alleen de P.S.V.-trainer Kurt Linder en Steauatrainer Covaci wisselden van gedachten. Zij waren de enige voetbalmaniakken in Boe karest. Zelfs de PSV-spelers genoten in de middaguren van de zon en wandelden als toeristen dooi de Roemeense wereldstad. Steauatrainer Stefan Co vaci is echter nog steeds niet bekomen van de nederlaag van 40. die zijn ploeg in Eindhoven moest incasseren. Bij de thuiskomst van de Roemeense bekerhouder werden de sportpagina's volgeschreven over de verkeerde tac tiek, die de altijd glimlachende Steaua trainer had toegepast. Het nuttigheids effect van het 4-2-4-systeem, dat Co vaci in de uitwedstrijd tegen PSV liet spelen, werd niet door iedere Roemeen gewaardeerd en begrepen. Het -spel was te veel op de aanval gericht, waardoor PSV de zege voor het grijpen had. In uitwedstrijden van Europa Cupwed strijden mag er volgens insiders niet aanvallend worden gespeeld. Met zijn allen voor het doel hangen is in de Europa Cup de beste tactiek. De „voetbalkenners" in Roemenië, en dat zijn er naar verhouding even veel als in Nederland, hebben Stefan Covaci sinds de nederlaag in Eindhoven met de vinger op het voorhoofd nagekeken. Covaci werd verguisd. De vijftiger heeft echter als oud-international van het Roemeense elftal een ruime erva ring. Bovendien speelde de Steaua trainer vier jaar voor het Belgische Charleroi en was in Mexico bij de wereldkampioenschappen assistent van bondscoach Angelo Nlculescu. Stefan Covaci weet, zonder zelfoverschatting, wat hij kan en over welke trainers- kwaliteiten hij beschikt. Lachend wim pelt de Steauatrainer de beschuldigin gen van de hand. Covaci weet wat hij wil en zal na de voor hem teleurstel- lende wedstrijd in Eindhoven alles op de aanval moeten zetten. Steaua kan sterk aanvallend spelen. Dat bewezen de Roemenen in Eindhoven en juist daarom kwam de ploeg uit Boekarest nogal eens in moeilijkheden. Tegen hel flitsende spel van PSV had het systeem van Covaci onvoldoende afweer. De ploeg van trainer Linder zal het' woensdagmiddag niet gemakkelijk krijgen. De ruime voorsprong van 40 is nog geen garantie voor het bereiken van de kwartfinale. De PSV-trainei Gezellig slenteren door Boekarest De P.S.V.'Spelers Schmidt-Hansen. Munk Jensen. Mulders en Hiddink schijnen zich daarbij best te vermaken. sprak enige weken geleden, nadat hij de wedstrijd SteauaPolytechnica had bespioneerd, over een tegenstander van wereldklasse. Kurt Linder is zich ervan bewust, dat zijn spelers hun tegenstanders opnieuw (denk aan Gotl- w'aldov) kunnen onderschatten. Vier doelpunten voorsprong kan voor de Eindhovense ploeg een goede uitgangs positie zijn. De PSV'ers lopen echter een groot risico als ze Steaua laten komen. Daar schuilen juist grote ge varen in. Trainer Linder heeft de laat ste uren voor de strijd zijn manschap pen overtuigt van hun aanvallende kracht. Aanval is nog steeds de beste verdediging. Omdat de wedstrijd woensdag om elf uur in de ochtend begint, had trainer Linder de PSV'ers zondagochtend eveneens om elf uur laten aantreden voor een zware trai ning in het PSV-stadion. Tijdens deze bijeenkomst bracht hij zijn spelers aan het verstand, dat een voorsprong van 40 een goede uitgangspositie is, maar dat er toch gevochten moet worden. Steaua speelt aanvallend te sterk om deze tegenstander te onderschatten. Na aankomst in Boekarest, dat als een ei in een koekepan lag te sudde ren onder de najaarszon (21 graden C l. liet trainer Linder zijn spelers vrij. Geen trainingskamp met ijzeren disci pline. Onbezorgd moesten de jongens naar de wedstrijd toegroeien. Op het vliegveld van Boekarest werd de PSV- trainer verwelkomd door het bestuur van Steaua en de altijd lachende trai- ner Covaci. Hartelijk omhelsden de voetbalvrienden elkaar, waarna het gezelschap per bus naar hotel Union vertrok. Covaci had de middagtraining overgedragen aan zijn assistent. Terwijl de PSV-spelers hun inkopen deden en rondslenterden in de troosteloze win- Boekarest leerden de spelers van P.S.V kennen als het Parijs van Oost-Europa. Uitdagende affiches moesten hun aandacht trekken voor een cabaret voorstelling. keistraat van Boekarest, waar een auto evenveel bekijks had als een ijsbeer in de Sahara, want er rijden nauwe lijks auto's in deze wereldstad, train den de Steauaspelers als full-profs. Steaua gelooft nog in een wonder. In tegenstelling tot trainer Stefan Covaci „Ik ben altijd optimist, maar in de voetbalsport ben ik te nuchter. Ik voel me als een matroos, die in een storm in het water is gevallen. Er is nog hoop. maar wonderen gebeuren er ook niet in Roemenië" Covaci is zich be wust van zijn ondergeschikte rol in deze Europa Cup. Het avontuur zal in het stadion van de 23e augustus (100.000 toeschouwers) eindigen Daar is Covaci zeker van. ..De spelers hebben nog wel hoop op succes, maar ik zal tevreden zijn wanneer Steaua de schandelijke nederlaag van Eindhoven kan weg werken door een verdiende zege in Boekarest. De volgende ronde van de Europa Cup was voor ons een mooie droom. PSV is echter te sterk. De Eindhovense ploeg kan razendsnel om schakelen. Ik hoop voor het publiek, we verwachten ongeveer 60.000 toe schouwers. dat het een moqie wedstrijd zal worden. Aanvallend voetbal wordt in Roemenië nog altijd gewaardeerd Voor mij is PSV de grote favoriet Als de Eindhovenaren spelen zoals in de eerste wedstrijd, zie ik een finalist in deze ploeg. Om dan uitgeschakeld tc worden is toch een grote eer", aldus Steauatrainer Covaci. de man. die niet PSV-trainer Linder. die Gerrit van Tilburg en Daan Schrijvers had thuis- gelaten. omdat hun prestaties niet vol deden. lachte magertjes. Met een speelse blik in zijn ogen zei Kurt Linder tegen zijn tegenstander: ..Stefan, je weet dat een trainer nooit mag wanhopenDe Steauatrainer streek eens door zijn grijze haren en staarde lachend naar de muurschildering van het luxueuze, maar somber uitziende hotel. Zou hij toch een spelletje spelen? PSV-trainer Linder was erg gesloten. Hij maakte zelfs een nerveuze indruk. Als enig commentaar zei Linder: „Ik ga verdedigen zonder de aanvalsspitsen te verwaarlozen. Ik heb wel vertrou wen in de tweede wedstrijd Dc jongens willen zich revancheren voor de neder laag tegen Ajax. Voor Steaua Boekarest is dat jammer". Beide trainers verlieten daarna lachend het hotel op weg naar hun jongens. (Van onze sportredactie) BRUSSEL In dezelfde kamer, waar Jan Mulder vele jaren lang zijn aspiraties koesterde, dacht doel man Leen Barth, de' nieuw t Anderlechtrevelatie, gis teravond na over de wijze hoe snel men carrière kan maken in de internationale voetbalwereld. Een jaar geleden werd de 18-jarige Vlaardingse knaap nog niet eens waardig bevonden voor het eerste elftal van de tweede-divisieclub Fortuna VI. Maar nu, nauwelijks enkele maanden na zijn kennismaking in Brussel, heeft De laatste vier weken zijn de belangrijkste uit zijn nog kortstondige carrière geweest „Eerlijk", zei de Vlaardingse panter gisteren, „ik had me er aan het begin van het seizoen bij neergelegd, dat ik op het tweede plan bij Anderlecht zou meedraaien. Dat was afgesproken en dat had ik geaccepteerd". Toen gebeurde, wat men niet voor mogelijk hield. Doelman Trappeniers. mede door zijn' veelvuldig optreden' in het Belgisch elftal uitgegroeid tot een speler met een enorme dosis ervaring, raakte de eerste weken van deze competitie totaal uit vorm. Geen bal *pakte de Brusselse doelman klemvast met alle risico's van dien. Anderlecht verloor daardoor in de eerste ronde van dc Runnersup bijna van het Zuidslavische Serajewo. Het was alleen aan de onverwachte produktiviteit van dc Brusselse voorhoede te danken, dat het verder kwam, want de verdediging faalde herhaaldelijk. Niet minder dan zeven keer moest Trappeniers in beide wedstrijden de trieste gang naar het net maken. Alsof die „afgang" voor een doelman nog niet vernietigend genoeg was, blunderde hij ook de zondag daarop in de belangrijke competitieontmoeting tegen FC Brugge Aan de vier treffers, die de voortvarende equipe van trainei^ De Munck maakte, had de onzekere* Trappeniers zeker aan twee ervan -schuld Toen was de maat vol. Het bestuur van Anderlecht. met trainer Sinibaldi als woordvoerder, sprak z'n bezorgdheid uit over de slechte prestaties van Trappeniers en na onderling overleg werd besloten hem voorlopig rust te gunnen Dat werd de grote kans voor Barth. ..De wijze, waarop ik door de spelers werd opgevangen was in een woord groots. Het zijn allemaal vrienden van elkaar. F.n het is zeker niet zo. zoals in ons land wel beweerd wordt, dat de sfeer bij Anderlecht achteruit loopt door enkele spelers, die zich de ..binken" voelen. Ik heb daar althans nog niets van gemerkt Tevredenheid Grote tevredenheid dus omdat alles naar wens vcloopt Meer dan Barth had kunnen dromen, heeft hij gekregen. Zijn plaats lijkt nu na de zee< gunstig verlopen wedsttijden tegen St.-Truiden. Kopenhagen. Crossing Molenbeek er. La Gantoise. waar hij er drie doorliet, niet snel meer in gevaar te komen. Trainer Sinibaldi heeft al laten welen dat hij er niet over piekert het elftal i te veranderen zolang hel blijft winner een veel gebruikt principe Barth verwacht daarvan veel „Ik heb me vast voorgenomen me niet zo gemakkelijk utt Anderlecht meer te laten verdringen. Wat ik er ook voor moet doen". de vastberaden Barth *iju plaats in Anderlecht ten koste van zijn meer ervaren eii 'bekëHde collega Trap peniers waargemaakt. Een verrassende ontwikkeling, die niemand in Nederland voor mogelijk had gehouden. Spontane reactie van Jan Mulder, de man, die met het nieuwe Anderlecht meegroeit naar een hoogtepunt: „Barth heeft zich de laatste weken in Brussel onge looflijk ontwikkeld. Hij is sterk op de punten waar Trappeniers zwak in was" Daarom viel Barth van hel eerste moment zo in de smaak van het publiek, dat hem inmiddels adoreert als een nieuwe vedette. zo doorloopt naar een internationale topclub zonder dc vereiste opleidtngs- t er mijn ii*. acht te hebben genomen, is aoor net bereiken van wat hij nooit verwacht had nog ambitieuzei ge worden De voormalige Jong-Orante- klant. eigenlijk een onbekende, die nooit echt in de belangstelling heeft gestaan van een Nederlandse topploeg zoals Feijenoord, Ajax of A D O., voelt aat hij nog niet de top van zijn capa citeiten heeft gehaald en wil zich daarom „etaleren" Spijt van het slechts eenjarig contract, dat hij tekende, heeft Barth met: „Waarom zou ik het risico van een meerjarige verbintenis ge nomen hebben? Je weet nooit wat er lussen kan komen, dacht ik destijds. Misschien bevalt het me er wel hele maal niet. En dan wil ik weer zo snel mogelijk naar Vlaardingen terugkeren. Dat is gelukkig anders uitgepakt Maar voor hetzelfde geld valt het wel zo uit *n dan ben je de klos' Full-prof Leen Barth blijft voorzichtig. Als wordt aangevoerd, dat hij in een betrekkelijk gemakkelijke formatie ztjn debuut maakte dan is hij de eerste, die dat zal toegeven Anderlecht speelt voornamelijk aanvallend voetbal. Daar om heb ik het inderdaad vaak rustig. Maar zó spelen kan voor een doelman ook een nadeel zijn. De kans bestaat, flat de verdediging tijdens ae wedstrijd in zijn aandacht verslapt. Op die mo menten moet ik er zijn. Dat is wél moeilijk"

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11