FC UTRECHT VERBRUIKTE ENERGIE IN EERSTE HELFT Aangeslagen AD0 liet een punt in Alkmaar AMATEURS AKKOORD MET WINSTVERDELING KNVB Riva brak zijn enkel Volop reacties op feestlied voor AD0 UTRECHT De werklust van de spelers van FC Utrecht grensde bijna aan fanatisme- Zo groot was de inzet dat Sparta een gehele helft verviel tot een ploeg van dravers die daar waren waar zich de bal bevond. Maar altüd was Spar ta een fractie langzamer, een deeltje minder aggressief en een ietsje te lakoniek. Een systeem vielt niet meer te bekennen. Er werd alleen ge werkt om die dekselse Utrech ters af te stoppen. Opgezweept door het even fanatieke publiek voor het eerst sinds jaren was stadion Galgenwaard totaal uitver kocht gaven de mannen van trainer Bert Jacobs al les. Te veel zelfs want zij moesten na de rust de tol betalen toen Sparta een tem po hoger ging spelen en de Utrechters zienderogen adem te kort kwamen. Ze hadden in één helft de energie voor twee verbruikt. En dan mocht de kwaliteit van het spel niet een top bereiken, het publiek kreeg van deze twee aanvallend ingestelde teams toch alles wae het maar mocht verlangen. Ook nog de helft van dp buit, trainer Jacobs on danks zijn grote tevreden heid over zijn spelers, de handen best wilde dichtknij- Brains „We speelden de eerste helft, volgens plan, met Hildebrand en Nieuwenhuys opkomend op de flanken, want we heb ben geen specifieke buiten- hele prestatie want Sparta is geen kleine ploeg en zo'n sterke tegenstander krijg je niet iedere week. We hopen dat attractieve voetbal te blijven spelen". Het was een soort „geloofs belijdenis" van Bert Jacobs. Maar hij had niet geheel en al gelijk. Utrecht had de krachten verkeerd verdeeld, er voor de rust te roekeloos door Herman van spelers. Dat lukte, maar vraag niet wat het de jon gens heeft gekost. Ze verg den te veel van hun krach ten. Het punt was echter dat we voor de rust twee of drie doelpunten hadden moeten maken in plaats van dat ene. Toen we, laat ik zeggen, verzwakt aan de tweede helft moesten beginnen, leed daaronder de organisatie in de ploeg. Sparta bezat meer brains en omdat ons materi aal niet kan verdedigen, dus met man en macht voor het doel gaan hangen, raakten wei n de verdrukking. Maar ik vind het van ons toch een mee omgesprongen. Want zo als FC Utrecht speelde, zou een paard het nog niet vol houden. Tweede man Onder een donder van toe juichingen gooide de ploeg zich onvervaard in het duel. Fouten telden niet want er was altijd een ploeggenoot bereid om onmiddellijk bij te springen. Hij stond er ook immer als „tweede man" in dien de eerste mocht mistas ten. FC, Utrecht was doende Sparta op te rollen. De Rot terdammers verborgen zich achter een laconiek speltype, gebaseerd op grotere inhoud maar die kreeg het stempel van de vermeendheid opge drukt omdat het kwalitatief betere Sparta niet opkon te gen de ontzagwekkende werkdrift van de Utrechters. En als Pim Doesburg niet enige malen grandioos werk had geleverd, zouden die twee of drie doelpunten waarover Jacobs sprak, er ook gekomen zijn. Zijn mis ser in het begin, toen hij naast de bal stompte en Nieuwenhuys' inzet op de doellijn werd weggewerkt, maakte Doesburg radicaal goed door tweemaal achter een een save te verrichten. Hij graaide de bal van de doellijn toen Teunissen (te zacht) schoot en keerde, ver voor zijn doel staande nadat hij de bal had weggestompt, een daverend schot van Hil debrand op sublieme wijze. Dom Intussen had Sparta niet veel kunnen uitrichten. Te genover de fors ingrijpende Utrechtse defensie hoewel de strijd nimmer over de schreef ging bleek Kowa- lik fysiek te zwak en trainer Kessler verving hem dan ook door Koudijzer. een speler zonder zelfvertrouwen. Zo een liep er bij Utrecht ook rond, spitsspeler Groenendijk die al ineenkromp als hij de dreunende stap van Eyken- broek hoorde. Bovendien speelde Heijerman een dom me partij voetbal, zonder in zicht en overzicht. Zijn on doordachte pas? vlak voor het Utrechtse doel .was de oorzaak van de achterstand. Van der Merkt, razendsnel, stoomde in eens langs de lijn, zette voor en Olsen, ijzer- sterk spelend op het midden veld en Utrechts beste man, scoorde (10). De gelijkmaker van v. d. Veen keurde scheidsrechter Brouwer, die het moeilijk had met twee totaal falende grensrechters die keer op keer foutief hun vlag hieven, af wegens buitenspel van Koudijzer. Hij had ook niet kunnen fluiten. Uitgeraasd Het werd de wedstrijd van de twee helften want Sparta zag dat FC Utrecht was uit geraasd De onverzettelijk heid bij de Utrechters was verdwenen en de Rotterdam se druk werd sterker. Kris- tensen, die nog geen dribble had kunnen ondernemen, draaide pijlsnel om een ver dediger, zette voor maar Heijerman liet de bal over zijn enorme pruik glippen. Hij kreeg zowaar nog zo'n kans, omdat Utrecht de kracht niet meer kon op brengen op elke bal te lopen, waardoor Spartanen vrij kwamen. Dat was voor de rust niet gebeurd want toen was constant een Utrechter eerder bij de bal geweest. Jacobs had Nieuwenhuys, to taal uitgeblust, al vervangen door Coté toen Koudijzer moederziel alleen voor doel de bal ontving. Hij treuzelde zo lang dat hij het leer nog slechts een stukje de lucht in kon krijgen. En toen stond Heijerman vrij die rustig kon inkoppen (11). Nogmaals bundelde FC Utrecht het restant van de krachten maar de overtui ging en het fanatisme zaten er niet meer aether. En Sparta hield dat ene punt stevig vast, in de wetenschap dat in „Galgenwaard" halve winst niet onverdienstelijk is. Bert Jacobs: „En dan vra gen ze wel eens of die condi tie met voor een geluk wedstrijd kan worden gefokt. Dat zou misschien kunnen maar dat verwerken ze psychisch niet". Waarmee menige tegenstander zich ge lukkig mag prijzen. (Van c sportredactie) WENEN. Het Italiaanse voet bal beleefde, het afgelopen week einde een zwarte dag toen ster speler Luigi Riva in de interland tegen Oostenrijk na een botsing met de verdediger Hof zijn enkel brak. De vermaarde linksbuiten zal in ieder geval niet kunnen uitkomen voor de Italiaanse club Cagliari in de belangrijke uitwed strijd voor het toernooi om de Europa Cup tegen Atletico Madrid op woensdag 4 november. Italië won ondanks het tragische incident met Riva de wedstrijd voor het Europees kampioenschap voor lande- teams met 21. De stand was reeds bij de rust bereikt. De Sisti en Mazzola scoorden voor Italië. Het Oostenrijkse doelpunt kwam op naam te staan van Parits. Zeven minuten voor tijd stopte Albertosi een door Ettmayer genomen strafschop. Er waren zestigduizend toe schouwers. Als scheidsrechter fungeerde Lou van Ravens. Stand in groep 6: Zweden 2 1 1 0 3 21 Italië 1 1 0 0 2 2—1 Ierland 2 0 111 1—2 Oostenrijk 10 0 10 12 Haast Paul Roodnat werd gisteren de meest ongelukkige man van de voetbalzondag. Na een botsing met Graaumans en doelman Kitzmann werd de Holland Sport- speler met een gebroken jukbeen en een lichte hersenschudding weggedragen. Per ambulance werd hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag vervoerd, waar hü werd behandeld. ZEIST. Na langdurige dis cussies hebben de afgevaardigden van het amateurvoetbal zich zaterdagmiddag in het Sport centrum te Zeist geschaard achter het voorstel van het bondsbestuur om het voordelig saldo van de K.N.V.B. over het seizoen I969-'70, groot 883.986,94 gulden, gelijkelijk te verdelen over het betaalde en amateurvoetbal. Slechts de wetenschap dat bij de bondsvergadering van 14 november in Den Haag, waar, de beide secties definitief zullen beslissen hoe de winst van het vorige seizoen zal worden verdeeld, de profclubs unaniem achter het voorstel staan, heeft de amateurs doen besluiten in principe het voorstel te steunen. Zowel de sectie betaald voetbal, als het gezamenlijke amateur voetbal hebben immers in die ver gadering achtenveertig stemmen. De amateurs zouden derhalve vrijwel zeker de voorgestelde verdeling niet kunnen tegenhouden. De heer P. H. van der Hoek, aftredend vertegenwoordiger van de afdeling Dordrecht, hield een bewogen betoog tegen het voorstel. Met velen was hij van mening dat de verdeling te gunstig is voor de profs. „De betaalde clubs zijn te beroerd", zo zei hij, „om de conse quenties te aanvaarden van hetgeen ze in het verleden gewild hebben. Ze wensten toen keiharde zakelijkheid. Moeten wij ze dan nu helpen?" Met vijfentwintig tegen zeven stemmen alle vijf afgevaardigden van het xaterdagamateurvoetbalwaren tegen werd het voorstel aanvaard. Het be taalde voetbal zal 442.000 ontvangen, de K.N.V.B.-verenigingen 291.000 gulden en de twintig afdelingen 151.000 gulden. Minder succes had het bondsbestuur met het voorstel het mogelijk te maken schriftelijk in spoedeisende gevallen be slissingen uit te lokken. De afgevaar digden waren van mening, dat ook in die gevallen de leden van de bonds vergadering bijeen moeten worden ge roepen. Statussymbool In zijn openingstoespraak bekritiseerde de» heer J. W. van Marie, die de ge combineerde vergadering van het zaterdagamateurvoetbal, het zondag- amateurvoetbal en de afdelingen voor zat, het subsidiebeleid van de lagere overheid in sportzaken. Hij was het volkomen oneens met de bouw van vele kunstijsbanen in Nederland. Zo'n kunstijsbaan is een statussymbool aan het worden voor elke gemeente die zichzelf respecteert", luidde zijn mening. „Veel beter hadden die gelden in sport velden kunnen worden geïnvesteerd, waarvan er momenteel zo'n tweeduizend te kort zijn". Evenmin vond hij het juist, dat de charitatieve instellingen jaarlijks acht miljoen gulden uit de opbrengst van de toto ontvangen. „Het is jammer dat dit bedrag niet ten gunste van de sport gebruikt kan worden", zei hij. „De charitatieve instellingen moeten niet zijn aangewezen op de liefdadig heid van de sport" Prnotioneel In de morgenuren had de heer Rem mers, die de vergadering van het afzonderlijke zaterdagamateurvoetbal leidde, op zijn beurt kritiek op de heer Van Marle. De laatste had een week eerder verklaard, dat er in de toekomst slechts sprake zou zijn van één ver tegenwoordigend nationaal amateurelftal, samengesteld uit spelers van de sectie zondag- en zaterdagamateurvoetbal en dat het specifieke zaterdagamateurelftal niet meer zou spelen. In emotionele be woordingen zei de heer Remmers in zijn openingstoespraak dat dit volkomen on juist was. „Er is over die opheffing van het elftal in het geheel niet gesproken", zo zei hij, „zelfs nog niet in de structuurcommissie van de K.N.V.B., die werkt aan een samengaan van de amateursecties". door Hans de Bruyn ALKMAAR Zou het dan toch waar zijn dat ADO nog geen echte topploeg is? De twijfel knaagt, maar aL symptomen zijn nog niet verontrustend. Het is waar, dat ADO gisteren lang niet draaide zoals de verwachting was, én het is eveneens waar, dat AZ '67 zich oprichtte als een tegenstander met een verrassende energie. Toch bestaat er na de vaak boeiende wedstrijd van gisteren geen reden om aan te nemen dat de gevolgen van deze „misrekeningen" van Alkmaar vernietigend zullen zijn. ADO is, en daar rekenen de insiders ook op, momenteel mentaal sterk genoeg om deze tegenslag te kunnen overwinnen. Niet voor niets besloot trainer Jezek zijn kritiek op deze wedstrijd door op te merken dat alles zou worden vergeten wanneer de spelers zich de komende weken zouden revancheren. Een psychologische zet op een moment dat niemand deze verwachtte. De wedstrijd tegen AZ '67 heeft ook een gunstig resultaat voor ADO opgele verd. Jehovagetuige Joop Korevaar lag de afgelopen week met angina in bed. Zijn plaats in het elftal werd daarom ingenomen door Leo de Caluwé, de 21- jarige verdediger met ambities. Om weer het vertrouwen van Jezek te win nen moest hij nu zijn kans opdook zich waarmaken. „Je weet nooit wat er verder kan gebeuren en dan moet de heer Jeaek weten wie hij achter de hand heeft". De bedoelingen van De Caluwé werden een openbaring. Zó fel en geconcentreerd als hij zijn werk als verdediger opknapte was een helder lichtpunt in een ploeg, die verder in de duisternis bleef. Het deed De Caluwé zichtbaar veel plezier dat de ADO- trainer hem na afloop in de kleedkamer als een van de weinigen uitzocht om zijn complimenten over te brengen voor zijn inzet. Alle ontgoocheling van de laatste weken was vergeten. „Ik heb ervan geleerd, geloof ik. Ik was vroeger veel zenuwachtiger dan de laatste tijd. Daaraan heb ik, veronderstel ik, ook mijn terugeer in het eerste elftal te danken". Positief Een duidelijk positief geluid in een sfeer, die beneden peil bleef. Want hoe de spelers dezje onaangename verrassing ook probeerden goed te praten, de in druk bleef bestaan dat ADO even aan geslagen was geweest. Spelers, die na afloop van de wedstrijd minuten lang in gedachten voor zich uit bleven sta ren, waren dit seizoen nog niet. gesig naleerd. Doelman Ton Thie was de man die de stemming wat opmonterde. Hij bracht de glimlach terug op de gezich ten van de spelers door op te merken: „Mijne heren, als dit onze grootste fout van dit seizoen is zal het nog wel meevallen". Theo van der Burch haakte aan: „Zo'n uitslag er tussendoor kan ook goed zijn. Zij brengt je weer met beide benen op de grond en dat kan op bepaalde tijden belangrijk zijn". Hoe kwam nu dat ADO zich in Alk maar liet verrassen? De oorzaak is gemakkelijk aan te wijzen. Trainer Heinz was dit seizoen begonnen als de minst succesvolle man in de eredivisie. Allerlei redenen waren daarvoor op 'te sommen. Daarom werd drie weken ge leden al uitgemaakt, dat AZ in de wedstrijd tegen ADO zou proberen wéér het oude niveau te benaderen. „Kilometervreter" Twisk zou dan zijn rentree maken en Siem Tijm zou even eens trachten de herinnering aan het verleden weer op te wekken. Deze ver sterking gaf zonder meer een stimulans aan de ploeg, die men nog niet kende. Toen ADO onmiddellijk na het begin bovendien maar moeilijk voortsnelde, steeg het zelfvertrouwen van de thuis club. Toch had het maar weinig ge speeld of de Haagse club had een voor sprong genomen. AZ stoeide aanvanke- HET is snel mode geworden om wed - strijden te vervroegen indien er een ploeg bU betrokken is die uitkomt in een Europese competitie. En xeker als het er twee zijn, zoals vorige week vrUdag toen Ajax en PSV elkaar ont moetten. Voor zulk een topper bestaat) natuurlijk veel belangstelling» De toe-1 schouwers evenwel hebben haast. Ns het werk reppen zjj zich naar de wed strijd, ditmaal ook oit Eindhoven. Gevolg: jachtend over de wegen die toch al niet zijn berekend op uiterst druk verkeer» De resultaten moesten helaas de dag erop worden vermeld: kettlngbotsjngen. De mededeling erbii dat velen te laat in het Olympisch stadion arriveerden vanwege het grote oponthoud, zal de haast ln het vervolg wellicht nog vergroten- Men kan zich afvragen of een voetbalwedstrijd, die onderling tvordt geregeld en ver vroegd, dat waard is. Geen sensatie NIET alleen om FC Utrecht en Sparta te zien voetballen, was het stadion uitverkocht. Er werd ook een portie sensatie verwacht nadat aanhangers van de Utrechtse ploeg zieh de week tevoren hadden mis dragen bij Excelsior. Die sensatie bleef gelukkig uit en de misschien verwachte veldslag binnen de lijnen eveneens- Het Utrechtse publiek was fanatiek, gilde en floot maar misdroeg zich niet- Dat kan van sommigen die Holland SportNAC bijwoonden niet gezegd' worden- Herhaaldelijk klonk van de tribune een fluitje dat bedrie- gelyk veel op dat van een scheidsrech - ter leek. Een onsportieve daad van lieden, die er een vreemd soort lol op na houden. Dat aanvoerder Roggeveen de microfonist moest vragen of die lolbroeken hun gefluit wilden staken, is een trieste zaak. Humor is iet» totaal anders dan kinderachtigheid. Hét beslissende moment van AZ ADO. D» Pool Schmidt heeft inge schoten en doelman Thie maakt een vergeefse safe naar de hoek. Aan voerder Aad Mansveld en Van der Burch kyken wanhopig toe. lijk wat bedreven, vertolkte op het middenveld een toonaangevende rol. maar kreeg de schrik van zijn leven toen Mansveld zijn machteloze aanval ging steunen. Hij stelde Berg in staat om de bal onverwacht over de verdedi gingsmuur van AZ te „lepelen". Coupe rus legde onmiddellijk aan voor een verschrikkelijk hard schot,, dat doelman Vooys bij toeval op zijn vuisten kreeg. Mansveld zaaide nog meer paniek toen hij tot tweemaal toe Harald Berg de gelegenheid bood om uit te halen. Zijn schoten gingen rakelings over. De wedstrijd kreeg door de aanvals lust van ADO een grimmig karakter. De AZ-spelers stelden het maar weinig op prijs, dat de Hagenaars zó aandron gen. Twisk kreeg in die stemming de bal en wilde het spel even ophouden. Van der Burch deed alle moeite om zijn tegenstander op andere gedachten te brengen. En kreeg toen op de koop toe een waarschuwing van scheidsrech ter Klaassens. De Venloer zal die ver maning aan de KNVB voordragen als een „boeking". De krachten waren ook na rust aan vankelijk gelijk verdeeld. Hoewel ADO iets meer in de verdrukking kwam was het toch de Haagse ploeg, die het eerst scoorde. Der voorbeeldige rentree van de Caluwé kreeg een fees telijk tintje, toen hij een hoekschop nam. Zijn voorzet werd door de volledig vrijstaande Hestad goed ingekopt: 01. Een doelpunt zonder glorie eigenlijk, omdat het verrassingselement overheer ste. Maar dat kan men ook beweren van de gelijkmaker van AZ. ADO dacht door die treffer het spel rustig te kun nen aanpakken, maar vergiste zich schromelijk. Een ongevaarlijk lijkende voorzet van Vredenburg werd door doelman Thie onzeker weggeslagen. De bal belandde voor de voeten van Schmidt, die genadeloos uithaalde: 1 1. Ton Thie over die gelijkmaker^ „Jammer, dat die goal zo snel viel. Anders was een overwinning voor A.D.O. niet meer in gevaar ge komen". (Van t sportredactie) DEN HAAG. De suggestie in het dagblad Het, Binnenhof, dat het eindelijk tijd wordt voor een nieuw feestlied van A.D.O.-in- opmars, heeft veel lezers inspiratie gegeven. Manager Eddie Hartman moest de afgelopen week zeven maal de telefoon opnemen om lyrische creaties van enthousiaste supporters te vernemen. „Sommi gen wilden het me zelfs door de telefoon laten horen. Ik begrijp de goede bedoelingen, maar ik heb ze vriendelijk verzocht om alles op papier te zetten en het A.D.O. toe te zenden. Daarna kunnen we bekijken wat we ermee kunnen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9