Elf procent van scholieren gebruikt drugs Astacongres geopend door prins Bernhard MINDERHEIDSKABINET OF SAMENWERKING MET VVD Experimenten middenschool op lange baan Centrale Meld en Regelkamer wordt uitgebreid ZON OF GEEN ZON Mr. Geertsema over toekomstige regering: KYP-jongeren willen Veringa als premier Medvedev mag weer werken Zuidmolukkers demonstreren in Amsterdam MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 UTRECHT (ANP) Uit een door het criminologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen uitgevoerde enquête onder 11.659 leerlingen op in totaal 156 middelbare scholen, kunstacademies en hts'en is gebleken dat 11.15 procent (1300 personen) wel eens een of andere drug heeft gebruikt. Eén op de veertig scholieren gebruikte drugs regelmatig (meer dan twintig keer). Op de middelbare scholen werden alle eindexamen klassen, op de kunstacademies en hts'en de eerste klassen geënquêteerd. Van de scholieren nam bijna 65 pro cent alleen de minder schadelijke soft drugs (hasjiesj, marihuana), ruim 23 pro- ccent gebruikte zowel soft als hard drugs SCHIEDAM (A.N.P.) De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond zal begin maart 1971 een nieuw alarmerings nummer met meer telefoonlijnen in ge bruik nemen, om op drukke dagen de vele klachten over luchtverontreiniging beter te verwerken. Via de klaehtentelefoon komen onder kritieke weersomstandigheden honderden meldingen van overlast door luchtveront reiniging binnen. In het verslag van de centrale meld- en regelkamer wordt het Mnit^ bfcinengekomen meldingen onder ■neer «fcruikt om de mate van veront reiniging in de atmosfeer aan te geven. Aangezien het klaohtenmummer slechts over een lijn beschikt, kunnen, zeker bij honderden meldingen per etmaal, een groot aantal van deze meldingen niet worden opgenomen door de dienstdoende CAïRO (Reuter) President Anwar Sadat van Egypte heeft zaterdag twee naaste medewerkers van wijlen presi dent Nasser tot vice-president benoemd. Het zijn Hoesein el Sjafei en Ali Sabri. en bijna 12 procent alleen hard drugs. Bij de scholieren die alleen soft of alleen hard drugs namen waren de „kleine" gebruikers veruit in de meerderheid. De mensen die beide soorten gebruikten waren voor het grootste deel frequente gebruikers. Van de geënquêteerden, die opgaven meer dan twintig keer iets te hebben gebruikt, nam rond 60 procent zowel soft als hard drugs. Alle drugs werden meestal in gezelschap van andere druggebruikers genomen. Uit de enquête bleek dat op de mid delbare scholen gebruikers een jaar ouder zijn dan niet-gebruikers, en dat terwijl zij meestal in dezelfde klas zitten. Op de h.t.s. daarentegen was het leeftijds verschil veel kleiner en op de kunst academies vrijwel nihil. Deze verschillen zouden volgens criminoloog prof. W. Buikhuisen kunnen betekenen dat drug gebruikers op middelbare scholen meer moeite hebben met het onderwijs. Veel gebruikers halen de eindstreep niet, omdat zij voortijdig de school hebben verlaten. Tweemaal zoveel jongens als meisjes namen drugs. Op de middelbare scholen, waar gemiddeld één op de zeven man nelijke leerlingen wel eens drugs nam, kwam het druggebruik bij meisjes rela tief het minste voor. Op kunstacademies is het verschil aanmerkelijk kleiner. Kunstschoolleerlingen gebruikten het meest drugs, gevolgd door de middelbare scholieren en de h.t.s.'ers. Binnen het middelbaar onderwijs gebruikten havo-, gymnasium- en h.b.s.-A-leerlingen het meest drugs, gevolgd door de h.b.s.-B- en m.m.s.-leerlingen. De enquête werd gehouden in eenen twintig grotere (p kleinere steden. Het druggebruik bleek verhoudingsgewijs af te nemen naar mate deze stad kleiner is. Alleen voor de zeven grootste steden ging deze tendens niet op: Amsterdam had inderdaad het hoogste gebruikers percentage (16,88), maar Rotterdam als tweede stad had een veel lager percen tage (8,8) dan bijvoorbeeld Eindhoven (10,64) en Den Haag (9,96). (Van verslaggeefsters) AMSTERDAM. Het veertig ste congres van de „American Society of Travel Agents" (ASTA) is vandaag door prins Bernhard in het RAI-congrescentrum in Amsterdam geopend. De ASTA was in beginsel bedoeld als uit sluitend Amerikaanse organisatie, maar groeide uit tot een inter nationale vereniging met tien duizend leden, verdeeld over honderd landen. Al sinds zaterdag kwamen tientallen congresgangers in de hoofdstad aan- Schiphol verwelkomde de belangrijke gasten op eigen wijze, met borden als „Welcome Asta Delegates" en „Welcome to Asta-dam". Met de Amerikaanse dele gatie kwam ook astronaut John Young _mee. Volgens eerdere berichten van de United States Travel Service zou de astronaut enige stukjes maansteen mee nemen, maar aangezien deze nu eenmaal nog zeldzamer en kostbaarder zijn dan de duurste diamanten, waren de steentjes veiligheidshalve vooruitgestuurd en door de Amerikaanse ambassade in bewaring genomen. Wel mocht Young gisteravond de maanstenen in het congrescentrum onthullen. Vanmorgen werd het congres officieel geopend door prins Bernhard, die in zijn openingswoord de naoorlogse ontwikke ling van het toerisme schetste. Bovendien wees de prins op de ieder jaar groter wordende vreedzame migratie van mil joenen mensen: een explosieve ontwikke ling waaraan de welvaart en het gemak kelijker wordende vervoer debet zijn. Het economische belang van het toe risme moest volgens de prins niet worden onderschat. Op verschillende plaatsen zijn zelfs de inkomsten uit het toerisme groter dan die uit im- en export. Naar het Asta-congres zijn ruim drie duizend veitegenwoordigers van inter nationale reisbureaus gekomen. De voorzitter van het Nationaal Bureau voor Toerisme, gastheer van het congres, J. Strijkers, richtte zich bij de opening tot de aanwezigen, er op wijzend dat de Nederlanders van oudsher het reizen in het bloed zit. Hij attendeerde op de vele van oorsprong Nederlandse namen, die overal ter werld worden aangetroffen. Ook releveerde hij, dat Nederland dit jaar voor de eerste keer een half miljoen geregistreerde Noordamerikaanse hotel gasten zal hebben ontvangen. Verder sprak hij over de plaats van Nederland ten opzichte van Europa en de ontwikke ling van het huidige toerisme- Hij beschreef verder de wat hij noemde nieuwe wijze van vei*kopen van reizen, namelijk per post. In West-Duitsland gebeurt dit voor 50 van alle te maken De voorzitter van de Asta, Charles B. West, voorzag dat de zeventiger jaren op toeristengebied meer veranderingen be loven te brengen dan ooit te voren. Het kai'akter van de reisindustrie verandert niet alleen, ook zullen er de technische veranderingen zijn: nieuwe schepen, vliegtuigen, hotels en andere faciliteiten zullen de voornaamste factoren vormen, maar ook andere elementen zullen het komende tijdperk een nieuw gezicht Hoog op de lijst staat de verandering van de mens, zo oordeelde hij. Zijn wensen, smaak en voorkeuren zullen ook een wijziging ondergaan. Vertier wees hij op andere veranderin gen in het toeristische vlak, bijvoorbeeld op het gebied van reserveringen. De president wees op recente onderzoekin gen die hebben uitgewezen dat toeristen in de leeftijdsgroep van 18 tot 25 jaar 34 van alle reizen voor hun rekening nemen. In de jaren zeventig zal dit per centage in deze leeftijdsgrens volgens hem zeker oplopen tot 50 De uitdaging voor de toeristenindustrie in de jaren zeventig is gelegen in het verkopen van reisdeskundigheid. De sleutel tot de ont wikkeling van het reizen in de komende tien jaren is gelegen in de beweeglijkheid. DE BILT - Tussen een depres sie ten zuiden van IJsland en een hogedrukgebied boven Spanje wordt met westelijke winden vrij zaahte en vochtige oceaanlucht over ons land gevoerd. In deze stroming komt een storing voor die maandag bepalend is voor het k.n.m.i. deelt i mede: en ivind I Regen weer hier te lande. Achter deze storing nadert iets koelere lucht, zonder dat eahter de temperatu ren tot beneden normale waarden zullen dalen. Het weer van dins- dap biedt wat gunstiger perspec tieven, hoewel hier en daar nop wel een bui kan vallen, is ook af en tos wel wat zon te verwach- Z on: T.38—19.09; maan: 12.50— 19.28; Scheveningen: hoog water: 5.07, 1724; laag water: 0.59, 13.14. Vooruitzichten voor woensdag: aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar met nu en dan regen of motregen. Weersvooruitzichten voor woens dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: van twee tot zes graden boven normaal; max. temp.: van nul tot vier graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zestig procent; kant op een geheel droog etmaal: dertig procent. WEER IN NEDERLAND Lhth. R'dam rwenthe Vlissingen WEER IN EUROPA geh. bewolkt 10 mburg geheel bew. M 10 0.5 halg bew. 22 (Van onze parlementaire redactie) LUNTEREN. Er zijn volgens de politieke leider van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema, in de komen de kabinetsperiode slechts twee mogelijkheden tot regeringsvor ming: er komt een confessioneel minderheidskabinet of de confes sionelen gaan samen met de V.V.D. Een en ander uiteraard, wanneer het urgentieprogram van de drie confessionele partijen onveranderd blijft en wanneer de anti-K.V.P.- motie van de socialisten gehand haafd blijft. Mr. Geertsema, sprekende op een bijeenkomst van de jongerenorganisatie van de VVD, zei dat er in het urgentie program niets staat, behoudens de staatkundige vernieuwing, dat niet tot enigerlei vorm van overeenstemming met de liberalen kan leiden. De voornaamste samensteller van het urgentieprogram van de confessionelen, prof. dr. P. Steen kamp, die met dr. Geertsema in debat trad, was niet zo positief. Hij had naast „bijzonder veel positiefs" in het liberale program verschillende punten aange troffen, waarmee hij moeite had. Hij noemde de gelegaliseerde abortus, de medezeggenschap in de ondernemingen en de belastingpolitiek. Maar mr. Geert- Benoeming Teneinde prof. dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, in staat te stellen, zich ln nog sterker mate dan al het geval was, te concentreren op de voorbereiding van de verdere delen van „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog" ls bij het insti tuut de functie van adjunct-directeur geschapen. Als zodanig is benoemd drs. A. H. Paape, tevoren hoofd van de afdeling beheer. sema hield vol, dat over al deze en andere zaken te praten valt. „Ik geloof niet, dat we elkaar niet souden kunnen vinden", zo zei hij. Overigens zei prof. Steenkamp, ook in het P.v.d.A.-program wel zaken aan te treffen die hem niet zinden. Mr. Geertsema kwam ook nog terug op zijn diskwalificatie van mr. Bies heuvel als eventuele kabinetsformateur. Hij zei bedoeld te hebben, dat mr. Bies heuvel niet de eerstgeroepene is. Over dlenz geschiktheid had hij zich niet uit gesproken. Mr. Geertsema vond dat de leider van de grootste partij, dus de KVP, in eerste instantie moet worden aangezocht als kabinetsformateur en als de KVP niet kan of wil, dat dan de WD-leider (als tweede in grootte) for mateur moet worden. Prof. Steenkamp zei, dat de drie confessionele partijen in december zullen gaan praten met alle constructieve partijen in ons land over de vr&ag, hoe de basis kan worden ge legd voor de nieuwe regering. Te voren had de voorzitter van de JOVD, drs. D. Dees, in zijn openings woord gezegd, dat de VVD duidelijk moet stellen, dat voor de financiering van de vele programmatische wensen verhoging van de belastingdruk onvermijdelijk is. Dan bestaat de kans, zo zei hij, dat de partij wordt verlost van de in zijn ogen vrij bedriegelijk image van de kampioen van de belastingverlaging. Hij juichte het toe, dat mr. Geertsema verhoging van de belastingdruk niet onaanvaard baar heeft genoemd en dat mr. Witte- veen niet als minister van Financiën zal terugtreden. Veringa premier De KVP-jongeren zijn van mening dat de KVP-lijsttrekker voor de komende Kamerverkiezingen, minister G. Veringa, premier moet worden. Dit verklaarde zaterdag in Arnhem KVP-jongerenvoor- zitter mr. Coen Winters tijdens de aldaar gehouden KVP-jongerendag. De KVP- jongeren zien hun partij ook liever samenwerken met de P.v.d.A. dan met de VVD. De KVP-jongeren zouden op de Jonge rendag uit zeven kandidaten er twee aanwijzen, die in aanmerking komen voor een Kamerzetel. Zover kwam het echter niet. Het rapport van een beoor delingscommissie, die het zevental de afgelopen maanden uitvoerig had getest, klonk weinig enthousiast. Na felle discus sies besloten de jongeren uiteindelijk de kandidaatstelling opnieuw te openen om later de twee beste kandidaten aan te wijzen. De KVP-jongeren konden het er maar moeilijk over eens worden of de kandi daten al dan niet ouder dan dertig jaar mochten zijn. De zeven kandidaten, die volgens de oude regeling naar voren waren gekomen, waren namelijk niet ouder dan dertig. Na intensief beraad viel tenslotte het besluit de leeftijds grens te laten vervallen. Vier PPR-lijsten De Politieke Partij Radikalen zal bij de komende Kamerverkiezingen met vier verschillende kandidatenlijsten uitkomen. Op de eerste plaatsen van de lijsten zullen de volgende vijf kandidaten in wisselende volgorde voorkomen: mej. A. Kessel, drs. J. Aarden, B. de Gaay Fort man, P. Janssen en E. Jurgens. De PPR- top heeft dit zaterdag in Zwolle be sloten. De leden moeten zich hierover nog uitspreken. Nieuwe partij In Amsterdam ls zaterdag de Evan gelische Solidariteits Partij opgericht De oprichters komen voort uit de werk groep „Bundeling", die op zijn beurt tot stand kwam na het uittreden uit de ARP van een aantal radicalen. Een voorname rol speelt hierbij de heer J. P. Feddema. De partij wil samenwerken met andere partijen, die van een duidelijke wil tot vernieuwing van de maatschappij blijk (Vain parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat in september volgend jaar enkele experimenten met een middenschool zul len starten. Er heeft zich nog geen enkele middelbare school aangemeld die daar mee wil beginnen. En vanuit het mi nisterie van Onderwüs worden in het geheel geen aanstalten gemaakt om ge- interesseerden in of buiten bet onderwijs aan te sporen een experiment op te gaan zetten. trale autoriteiten wanneer het om ver nieuwingen in het onderwijs gaat, ver klaarde vorige week op een excursie, dat hij het „een riskante onderneming" vindt om zonder grondige voorbereiding zo maar een middenschool in de bestaande structuur te planten. In februari beloofde staatssecretaris Grosheide van Onderwijs op een ver gadering met werkende jongeren in Soesterbarg dat in september 1971 enkele experimenten met een middenschool zou den starten. Maar het ministerie schijnt wat geschrokken te zijn van de plotse linge stroom van afwijzende reacties vanuit de lerarenorganisaties. Deze bon den zijn van mening dat eerst orde op zaken moet worden gesteld in de ver moeiende problemen, die ontstaan zijn door invoering van de mammoetwet eind 1968. Volgens dr. De Jong verdient het de voorkeur eerst een studie te maken van relaties tussen middenschool en andere, erop volgende tokken van onderwijs. Ook moeten er voor een middenschool leraren worden voorbereid en opgeleid. Dat is nog niet gebeurd. De gedachte van de middenschool is ontstaan om te voorkomen dat kinderen al op hun 12de moeten beslissen wat ze zullen worden. Kinderen diie het a.v.o. of het atheneum of gymnasium ingaan, ko men pa« na vier, vijf of zes jaar voor de definitieve beroepskeuze te staan. Maar de kinderen die het lager beroepsonder wijs ingaan, staan na drie of vier jaar op een dood spoor, en zijn voorbestemd om vanaf hun 15e of 16de volledig in de ar beidssfeer terecht te komen, meestal zon der enige verder vorming of scholing. Dit probleem zou de middenschool moeten oplossen. MOSKOU (AP) Professor Zhoree Medvedev, befaamd geleerde op het ge bied van de erfelijkheidsleer, die dit voorjaar in een zenuwinrichting was op genomen, heeft verlof gekregen zün on derzoekingen te hervatten in een „re- search- een truni ten zuiden van Moskou. Medvedev (49) een van de meeste voor aanstaande liberale geleerden is benoemd in de topstaf van een instituut in Bo- rovsk, ongeveer 90 km ten zuiden van de hoofdstad. Zijn verblijf in de zenuwinrichting, van 29 mei tot 17 juni zou een gevolg zijn geweest van open en frequente kritiek op het binnenlands beleid van de Sovjet- Unie. Ongeveer een jaar geleden werd Medvedev ontslagen als hoofd van «en radiologisch instituut in Obninsk AMSTERDAM (ANP) Vier tot vijf honderd Zuidmolukse jongeren hebben zaterdagmiddag een demonstratieve tocht door Amsterdam gehouden om hun eisen van zelfbeschikking kracht bij te zetten en te protesteren tegen het optreden van de politie in het woonoord IJsseloord. De demonstratie had een betrekkelijk rustig verloop, tot de betogers bij het hoofdbureau van politie kwamen. Etaar wekte een vijftal voor de hoofdingang staande overvalwagens met politieman nen de woede op van een groep radica len onder de demonstranten. Terwijl zij onder geschreeuw „Sieg Heil" naar de politiewagens opdrongen, werd er met stenen en fietsbellen gegooid. Slechts dank zij het optreden van de eigen ordedienst van de demonstranten, bleef een botsing met de politie uit; de meer gematigde Molukkers vormden hand in hand een ketting. Soms met gebruik van de vuisten, weerhielden zij hun aggressieve landgenoten van een aanval op de tientallen met helm, schild en wapenstok uitgeruste politiemannen. Na enige tijd wist men de verhitte gemoederen te sussen en kwamen de opstandigen weer in het gareel. Zij werden door hun mede-demonstranten langs het politiebureau gedreven, ter wijl direct achter hen de politie zorgde voor een verdere afgrendeling van het gebouw. De politie van Leerdam heeft vannacht bij een inval in zijn woning in de Zuid molukse woonwijk de 47-jarige D. M. P. aangehouden, die ervan verdacht wordt de hand te hebben gehad in tal van strafbare zaken, terwijl hij ook een aan deel gehad zou hebben in de ongeregeld heden die in de nacht van 3 op 4 oktober leidden tot het in de benen schieten van twee Zuidmolukse jongeren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5