Vier mille ontvreemd bij brandkastkraak Alphen Hartaanval niet te voorzien bij keuring Blikken harmonieorkest speelde in Groenoordhal BIOSCOPEN Inspecteur Van Voorden: beroepswerk Opnamen voor NCR V-tv Er zit muziek in de auto! „Solglytt" op de terugweg Fusie Sleutelstad-LZC Verplichte celibaat nog geen breekpunt in Studentenparochie Dokter Postma over ongelukken in de sport: Donderslagen bij heldere hemel" MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT Ziekenfondsgebouw kreeg nachtelijk bezoek Eerste prijs voor Crescendo, Alpben ALPHEN A. D. RIJN De Alphense Harmonievereniging Crescendo, groot- deels bestaande uit jonge actieve leden en musicerend onder artistieke leiding van dirigent Louis Jansen, heeft zater dag op het in Loon op Zand gehouden muziekconcours van de Federatie van Muziekverenigingen, spelend in de eer ste afdeling, een eerste prijs behaald. ..Crescendo" zelf is blij met deze pres tatie, te meer omdat haar optreden in Alphen zelf al veel tijd en inspanning vergt. Desondanks hebben de leden nog tijd kunnen vinden om zich voor te be reiden op de moeilijke opgave, die een concours als dat der Federatie inhoudt. Ben beschouwing van de overige deel nemende muziekcorpsen, was het opge vallen dat Crescendo met zoveel jonge krachten de sprong heeft aangedrufd. Een stimulans derhalve voor andere muziekliefhebbers om by Crescendo een instrument te komen bespelen en haar te helpen de afdeling uitmuntendheid „in te gaan spelen". Trianon: „MASH" (9e week, 18 j.) Zondag 2.15 - 4.30 -7 en 9.15 uur. Camera: „Met jouw tanden in mijn nek" (4e week) - 18 j. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45 - 7 en 9.15 uur. Nachtv. (vr./za. 23.30) „De wurger van Boston (18). Atudio: They shoot horses, don't they? (18 j.) Dag. 2.30 - 7.00 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Rex: A man called horse (14 jaar). Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zondag 2.30 4.45-7 en 9.15 uur. Nachtvoorst, (vr./zat. 23.30 u.) Mondo Freudo (18 jaar). Luxor: De zwijgende heerser (18 j.) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Lido: A professional gun (18 jr.) Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 2.30 - 7 - 9.15 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers de brandkast van het Algemeen Ziekenfonds „Alphen aan den Rijn en Omstreken" gekraakt en uit een aantal geldkistjes, die daarin waren opgesloten, een bedrag van circa 4.000,ontvreemd. De brandkast staat op de eerste etage- van het ziekenfondskantoor, gehuisvest in het voormalige raadhuis van Aar- landerveen aan de Raadhuisstraat 102 te Alphen aan den Rjjn, in het kantoor van de boekhouding. Het slot van de brandkast werd door gebruikmaking van een snijbrander van zjjn plaats verwijderd en ook de zgn. „binnensloten" werden op dezelfde wjjze onklaar gemaakt. Overigens is geen schade aangericht, wel trof de heer A. P. Stuivenberg, directeur van het ziekenfonds, over de vloeren van kantoren, gangen en op de schrijf bureaus stapels administratiepapieren over en door elkaar slordig verspreid, toen lijj zondagmorgen omstreeks half tien naar zjjn directiekamer ging om uit één der laden van zijn bureau enkele aspirientjes op te halen voor eigen gebruik. Ook hadden de inbrekers op zoek naar geldwaardige papieren wanorde gesticht in de metalen boekhoudkasten in het aansluitend kamertje. Kennelijk zijn de dieven teleurgesteld geweest om de in relatie tot deze zwaar- risicodragende onderneming betrekkelijk geringe buit, want in het kantoor v&n de boekhoud-administratie heeft men nagenoeg alles overhoop gehaald, kasten en bureauladen doorzocht en ook op opbergkasten in de aangrenzende ar chiefkamer aan een nieuwsgierig onder zoek onderworpen. Het onderzoek naar de daders wordt geleid door hoofdinspecteur H. W. van Voorden en door de heer J. van Ommen, chef van de Alphense recherche. Mede werking verleent de onderafdeling van de dienst Opsporingsbijstand van het Ministerie van Justitie te 's-Gravenhage. Ook is weldra na de alarmering een speurhond ingezet. De politie heeft een streek-, personeels- en buurtonderzoek ingesteld, maar alle precisie en inspan ning ten spijt is alle onderzoek nog zonder positief resultaat gebleven. Beroepswerk Gelet op de wijze waarop de inbraak en de kraak zjjn gepleegd is de heer Van Voorden er van overtuigd, dat dit allemaal een daad is van beroepsmis dadigers, die deskundig te werk zijn gegaan, snel hun werk hebben voltooid en daarby voorzover is komen vast te staan geen enkel spoor hebben achter gelaten. De hoofdinspecteur cijfert als. uitgangspunt voor het onderzoek zeker ook niet weg, dat de misdadigers ter dege op de hoogte zijn geweest van de situatie in het gebouw. Men moet a.h.w. regelrecht zijn afgegaan op de plaats van de brandkast. In andere vertrekken niet geweest. Kapitale sommen Bij het ziekenfonds is het een jarenoude traditie, dat de onderscheiden boden van deze instelling, die vrywel geheel mid den Zuid-Holland omvat, elite vrijdag by de boekhouder komen afrekenen en dan als regel kapitale sommen afdragen. De wekelijkse afdracht is aan het einde van de maand, zoals in dit geval, aan merkelijk hoger. Het ziekenfonds houdt deze bedragen als uitvloeisel van een voorzorgmaatregel, niet onder eigen be heer tot de laatste afrekening heeft plaatsgevonden. De financiële afdeling volgt stipt de orders van de directeur op het voor een nauwsluitend systeem te houden, bedragen van enige betekenis regelmatig naar de bank te doen af vloeien. Dat was ook het afgelopen weekeinde gebeurd en frequenter, omdat daarmede tevens het einde van de maand samenviel. De kansen voor de dieven op een vrij aanzienlijke buit was dank zy genoemde maatregelen sterk afgepaald. Overigens is het ziekenfonds tegen alle eventualiteiten van deze aard verzekerd. Afgaande op het gebruik by brant/Vw* krakers, zgn. „zware jongens", die met behulp van snijbranders hun voornemens trachten uit te voeren, neemt de politie onomwonden aan, dat hierbjj meerdere personen betrokken zjjn geweest. 55 De Groenoordhal 'n Showroom? Welnee,veertig concurrerende merken concerte-ren in de beste harmonie. 55 LEIDEN Veertig auto's hebben zaterdagavond in de Groenoordhal het meest bizarre concert gegeven, dat ooit in Leiden heeft geklonken. Onder regie van Ruud Keers werd het voor de NCRV-tv op ampex- bend vastgelegd. Het autoconcert moet een onderdeel vormen van het programma „D'r op en d'r an". ..Dit krankzinnige programma," zoals producer Bernard Prins zijn oreetie noemt, „is een vervolg op Kijk kijk." kn de eerste aflevering wordt de auto in een komisch daglicht gesteld; het Htterljjk en het voetbal worden in latere ■i teen dingen op de hak genomen. Het nieuwe programma bestaat uit een mix ture van echte opnamen en fantastische ■cènes, die door vjjf of zes acteurs en actrices worden verbeeld. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost, voordat het eerste auto-accoord kon klinken. Want zelfs voor een kaïmer- muziekrecital door auto's is, waar het parkeren van één wagen al te vaak tot wanklanken leidt een ruimte nodig van extravagante afmetingen. Dank zij de relaties, die hij overhield aan het programma „Dubbel Zeskamp", kon producer Prins by Groenoord-directeur T. C. Daey Ouwena aankloppen. Bij puur toeval was de Groenoordhal zater dag niet besproken. En toen was het nog maar zaak, alle „blikken musici" op de gestelde tijd achter hun lesse naars te krijgen. In goede harmonie met de importeurs van de meest uiteenlo pende merken werd ook dat probleem opgelost. Het grootste deel van de zaterdag was een heftruck bezig, de stoeltjes voor het orkest te plaatsen, die bestonden uit de pallets waarop op marktdagen het vee te kyk staat. De wagens werden er middels rygoten op geplaatst. „Een vrij riskante zaak," meende de heer Daey Ouwens, die al realistisch voor zich zag, wat de ge volgen zouden zyn van Iets teveel gas, een defecte rem of een ongelukkige stuurmanoeuvre. Het gietasfalt, waar uit de vloeren van de hal zijn gemaakt, verdraagt nu eenmaal geen puntbelas- ting door neerstortende auto's. Zjjn zorgen waren om niets en ook Prins' hoofdbrekens werden beloond. Want Opels Admiral, Mehari's, DAF's, Opels G.T., Deux Cheveaux en Fiatjes gaven o.I.v. een Rolls Royce een uit voering van een werk dat hun op het zorgvuldig gepoetste lijf geschreven was. Een wat stroeve „generale" garandeert - zegt men - bovendien goed resultaat. Dat is te genieten op 9 november tijdens de NCRV-uitzending via Nederland I. LEIDEN - RUDESHEIM Varend „Solglytt" heeft vandaag met de „Prin ses Irene" de thuisreis aanvaard. Dit gebeurde na een prachtig weekeinde waarin het comfortabele schip voor de wal had gelegen In Riideshelm in de di recte nabyheid van de met veel legenden omgeven Loerelei. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur meerde de Prinses Irene af in Rüdes- heim. Nog maar nauweiyk lag de boot vast of velen trokken er al op uit, de stad in voor het doen van inkopen. Voor al souvenirwinkels konden zich verheu gen in de Leidse beangstelLing. De zon dag werd, na de drukke week, doorge bracht als een echte rustdag. Wie het niet rustig hadden, waren de mensen in de kombuis. Menigmaal tydens het diner werd de loftrompet in hun richting ge stoken. De terugreis voerde vandaag naar Boppart, waar "s middags opnieuw alle gelegenheid tot passagieren was. In- tusssen biyft de stemming aan boord opperbest en voelt iedereen zich in uit stekende condidtle. De gekraakte brandkast op de eerste etage van het ziekenfondskantoor. Rechts hoofdinspecteur H. W. van Voorden; links de heer A. P. Stuivenberg, directeur van het ziekenfonds. COMBINATIE IN 72 LEIDEN Wederom i zwemwereld sprake vs zijnde fusie. Begin vai kwamen de besturen va Sleutelstad byeen om e er in de Leidse i een op hand dit weekeinde de LZC en de n eventueel sa mengaan nader te bespreken. De Sluetelstad dat volgend jaar nog het 25-jarig jubileum viert zal trachten met het 85 jaar oude LZC een nieuwe combinatie voor het seizoen 1972 samen te stellen. Door de beperkte tijdsduur is het niet mogelijk deze combinatie voor het jaar 1971 te realiseren. Wel heeft men reeds de training ook voor de jeugdteams op basis van uitwisseling, gecombineerd aangepast. Wel alle begrip voor Amsterdam LEIDEN De Leidse Studentenparochie is solidair met „Amsterdam" (waar de gehuwde Studentenpastor Huub Oosterhuls is voorgegaan in de Eucharistie viering), maar de solidariteitsbetuiging aan de Amsterdamse Studentenparochie houdt nief in, dat voortaan ook in Leiden de gehuwde studentenpastores volledig zullen g&an functioneren. Dit standpunt is gistermorgen naar voren gekomen tydens het gesprek, dat onder leiding van prof. dr. J. van Iersel plaatsvond voorafgaande aan de Eucharistieviering. Tydens dit gesprek kon een ieder, die dit wenste een getuigenis afleggen of zjjn mening verkondigen via microfoons, die verspreid in de kerk stonden opgesteld. VOORKOMEN VAN HET ISOLEMENT Pastoor Jan van Well, die in een in leidend woord de vragen had geformu leerd, waarmee de Studentenparochie is geconfronteerd, constateerde na het ge sprek met voldoening, dat de Leidse Studentenparochie wederom geen argu menten had aangedragen voor hand having van het celibaat als voorwaarde voor het voorgaan in de Eucharistie viering. De maart-enquête had al uitgewezen, dat niemand tegen het uitoefenen van de volledige priesteriyke functie was door gehuwde priesters. Een standpunt, dat de Leidse studentenpastores ook in een gesprek met de bisschop tot het hunne gemaakt hadden. Pastoor Van Well had tijdens het gesprek eveneens tot zyn voldoening opgemerkt, dat de Leidse Studentenparochie van het voor gaan van gehuwde priesters op dit mo ment nog geen breekpunt wenst te maken. Een standpunt, dat de Leidse pastores ook naar voren gebracht heb ben in het gesprek met de bisschop. „Noch in de Schrift, noch in de theologie vinden wij voldoende gronden voor het verplicht celibaat, maar wij willen deze kwestie er niet de oorzaak van laten zyn, dat onze gemeente door het nemen van een bepaalde beslissing in een ge- isoleerde positie terecht komt," zo refe reerde pastoor Van Well aan het ge sprek met de bisschop. Uit de tot op heden gevolgde gedrags lijn en ook uit het gesprek van gister morgen in de Hooglandse kerk bljjkt duideiyk, dat de Leidse Studentenpa rochie wil voorkomen, dat zij ln een geïsoleerde positie terecht komt. Zij wil ook niet, dat anderen in zo'n situatie komen. Vandaar het uitgesproken volle begrip voor de stap van de Amsterdam se studentenecclesia. Opgemerkt werd overigens, dat de Leidse en de Amster damse situatie niet geheel gelijk zyn aan elkaar. In Amsterdam is duideiyk sprake geweest van een groeiproces ge durende meer dan twee jaar, terwyi men in Leiden, waar twee gehuwde pastores werkzaam zijn, pas sinds kort met de problematiek bezig is. Leiden zit bovendien nog met tal van onopgeloste vragen op dit punt. Vragen van praktische aard, maar ook vragen van ideële aard. Wat dit laatste betreft: de Leidse Stu- tentenparochie bepaalt haar houding In de samenhang met andere Leidse pa rochies, waarmee men ln het Dekenaat verbonden is, en met andere kerken, waarmee men oecumenisch samenwerkt, zo had pastoor Van Well voor het ge sprek opgemerkt. In het gesprek onder leiding van prof. Van Iersel werd van deze standpuntbepaling niet afgeweken. Medegedeeld werd, dat de pastores, al het besprokene nader zullen uitwerken om een basis te hebben voor een vol gend gesprek. door Jan Preenen LEIDEN Hetzelfde5 euvel, waarmee huisartsen met hun omvangrijké praktijken te kampen heb ben, namelijk het gebrek aan tijd, hindert ook de doktoren die de sportbeoefenaars voor zich krijgen bij de medische keuring. Zoals de pa tiënten thuis meestal een snelle diagnose gesteld zien van hun ziekte, zo blijven de sportjongens en sportmeisjes het stellen met een oppervlakkig onderzoek. Hooguit tien minuten wordt voor hen uitgetrokken. Tien minuten waarin de meest essentiële punten zoals bloeddruk en hartslag aan de orde komen. De reflexen worden ge controleerd, urine afgenomen en na lichte in spanning (kniebuigingen) de polsslag opgenomen. Taken, die assistent-dokters voor hun rekening nemen. De arts zelf komt slechts enkele minuten met de te keuren sporter in contact. Op een stretch wordt deze met een stethoscoop onder zocht, worden er enkele vragen op hem afge zonden en even later valt de deur van het GG en GD-gebouw al weer achter hem dicht. gramstyi schrijf je nog velletjes voL Dan ben je wel eens 20 30 minu ten jiezig. Dat gaat dan ten koste Is dat voldoende? De medische we reld heeft zich er vaak over beklaagd zo weinig inspraak te hebben in de sportwereld. Zoals tot voor kort psychologen buitenspel bleven staan, zo wordt aan medische begeleiding nauwelyks aandacht besteed. Dode lijke ongevallen (kortgeleden in Lisse en vorig jaar in Alphen) hebben ech ter vragen opgeroepen. Twee voet ballers bleven onverwacht roerloos liggen op het veld. In het meest re cente geval, dat by de Sportclub Lis- se, betrof het een jongen van 16 jaar Alphense Boys, de andere be trokkene in deze onverkwikkeiyke zaak, trachtte tijdens een vergade ring van LVB-clubs de keuring te intensiveren, de voetballers, met na me zy, die de drie kruisjes gepas seerd zyn, vaker te laten keuren. „Men" (de heren bestuurders) vond het overdreven en het gebruikeiyke procédé bleef gehandhaafd. Is er re den tot paniek? Dokter J. W. Post ma la leider van het team aan de Rodenburgerstraat, waar het GG GD-gebouw is gevestigd. „De Medi sche Sportkeuring is veertig jaar ge leden opgezet De voetbalbonden za gen er aanvankelijk het nut niet van in en hielden zich lang afzydig. Do delijke ongevallen hebben hen wak ker geschud. Nou moet ik er wel meteen bij zeggen, dat je hartaan vallen niet ziet aankomen. Het zyn donderslagen by heldere hemel. Er <s eens een leraar van 43 jaar doodge bleven op het veld. De Sportstich ting verweet ons, dat hy niet was gekeurd. Zoiets is larie. Zou hy bij ons geweest zyn, dan was het ook gebeurd." AFGEKEURDEN Zelden wordt overigens tot afkeuring overgegaan. „Gemiddeld twee drie keer per jaar. Je stuurt ze wel re gelmatig naar de dokter. By herha ling vind je byvoorbeeld eiwitten in de urine of bemerk je dat ze hoge bloeddruk hebben. Meestal krijg je dan een briefje van de huisdokter: ..Niets geconstateerd". Dan is het gewoon een kwestie van zenuwen ge weest. Zoals ik ook eens drie jon gens achter elkaar heb gehad met een bloeddruk van 160. Het bleek dat ze in dezelfde eindexamenklas zaten van het gymnasium." De sportbonden bepalen zelf of hun Op consult by dokter Postma. leden onderzocht worden of niet. Op vallend is het dat, terwyi boksers, kanoërs, wedstrijdroeiers, amateur wielrenners en betaalde voetballers zich jaarlijks moeten laten keuren, medische sportkeuring bij sporten als ijshockey en rugby, waar veel van 't incasseringsvermogen wordt vereist en die gerekend kunnen worden tot de sporten, die de meeste inspanning vragen, niet verplicht Is. In veel ge vallen zijn de sportbonden dus ver antwoordelijk. tenzij zy hun leden re gelmatig ter keuring stureD. Staat men er daar garant voor dat complicaties zich niet voordoen? „De norm ls gesteld aat we zes mensen per uur keuren. Tien per avond. Het wordt gauw eentonig. Je hebt geen tyd om zijpaden te bewandelen. Je vraagt alleen of ze wel eens ziek zyn geweest. Het mag van my kalmer aan. Nu werk Je vfeak onder hoog spanning. Liever zou lk wat meer willen kletsen of liever gezegd wil len luisteren. Dan komt er vaak nog iets uit." Het tiental minuten, dat voor het individu wordt uitgetrokken wil nog wel eens ingekort worden tot zes zeven minuten: „Je krijgt af en toe de huisvrouwengymnastiekvereniging voor je. Vrouwen tegeD de Drees- leeftyd. Die biyven vertellen. In tele- hen komen." MILITAIRE KEURING De verhouding met de militaire keu ring ligt dan wel behoorlijk scheef. Dokter Postma gaat er vanuit dat deze keuring verplicht is, terwyi de sportkeuring vrijwillig is. Toch wil len de Inspanningen by sportwed- stryden soms aanmerkeiyk groter zyn dan by de militaire oefeningen. Tevens speelt het psychische element een grote rol. Het „spel" kan zo ver hit raken, dat sommigen over hun toeren dreigen te raken, zo vurig als ze zich in de strijd werpen. Is er dan nog overeenkomst met de tien knie buigingen, die tydens de keuring ge maakt moeten worden? Het zou on- doenlijk zyn het instrumentarium met de artsen naar de sportvelden te ver plaatsen, maar toch,Het ls geen specialistisch onderzoek. Iemand, die zich fit voelt zal niet aan kwalen gaan Ujden. We gaan er vanuit dat degenen, die wy keuren, geen kwaal hebben. Anders gaan ze niet spor ten." Natuuriyk, van de sport gaat een ongeloofiyk geneeskrachtige wer king uit. Spanningen worden afge reageerd; psychosomatische ziekten voorkomen. Alleen in die gevallen, waarin de zenuwen tot het uiterste gespannen zijn, partqen vijandig te genover elkaar staan en de meest on- olrbare handelingen worden gepleegd, is dat niet het geval, cyfers leren dat die laatste categorie zich snel uitbreidt STADSGEHOORZAAL Over de verhouding sport-mllitaire keuring zegt dokter Postma: „Toen ik werd gekeurd merkte ik dat ze moeite hadden om de dag vol te ma ken. Het andere uiterste ls het voor beeld dat ik u kan geven van een collega van my. In plaats van kwart voor zeven begonnen wy met keuren eens om zeven uur. Die bewuste col lega kwam om kwart over zeven op dagen. Om acht uur zat hy alweer op een vergadering. Toch had hy de vereiste tien keuringen gehad." Af gezien van dit extreme geval, zou uit breiding van de keuringstijd moge lijk zyn?" Ik zou er een voorstander van zyn. Er zyn veel meer kandida ten gekomen. Vroeger konden we het op de Papengracht zonder assisten ten af. Nu komen wy aan 3500 keu ringen per jaar. Zou het langer du ren dan tien minuten dan zouden er meer artsen moeten komen en zou de Stadsgehoorzaal moeten worden af gehuurd. Slechts by enkele sporten wordt meer gedaan. Zoals by het on derwater- en reddend zwemmen waar een cardioloog (hartspecialist) by te pas komt." Het zou ook duurder worden. Ligt het tarief thans op ongeveer f 7.50 (dankzij een gemeentesub sidie, waarmee administratie- en beheerskosten worden gedekt, zakt de prijs tot vijf gulden), het zou bij specialisatie zeker ver dubbeld worden. Het antwoord is aan de sportbonden, aan de verenigingen, die dit op hun beurt weer aan de leden moeten kunnen „verkopen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3