Ceidóc SouAcwit Vuur verslindt 142 jonge mensen DODEN OPGESTAPELD ACHTER GEBARRICADEERDE NOODDEUREN Buit overval Wateringen —2 miljoen— .Dancing brandde als doos lucifers Chauffeur rijdt in op Poolse president Ontvoerde generaal ontsnapt TREINRAMP IN ZUID-AFRIKA EIST 13 MENSENLEVENS Wachtend in doffe berusting Ajax en PS I mogelijk toch op tv Hoge beloning voor goede aanwijzingen Overzicht chapelle ardente Beraad over luchtbus uitgesteld Gemeenteraad houdt vast aan openingsgebed Vele doden bij watersnood in Zuid-Vietnam AD0 „vergist" zich in Alkmaar Spion Porst in vrijheid RENAULT DUURDER 62e jaargang, no. 18.196 MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 103UÜ3 Banl T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Coronation- street; 20.20 uur Achter het nieuws; 21.10 uur De heks van Haarlem, Nederland II: 19.04 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur De avonturen van Tom Sawyer; 20.20 uur Memo randum van een dokter; 21.10 uur Interview hertog van Windsor; 21.45 uur Dodendans. AANHOUDEND VRIJ ZACHT Veel bewolking met plaatselijk wat regen en weinig verandering in tem peratuur Matige tot krachtige zuid westelijke wind. (Van ©nee correspondent) PARIJS Slechts weinige minuten voor de slachtoffers moet het een eeuwigheid rijn geweest waren er nodig om van 142 levenslustige jonge mensen van 17 tot 25 jaar een gruwelijke dodenstapel in alle stadia van verkoling te maken. Dit is gebeurd in een danspaleis te St. Laurent du Pont bü Grenoble in Frankrijk, dal in de nacht van zaterdag op zondag geheel in de as werd gelegd. Zij die aan het razende vuur konden ontsnappen, en dat waren er ongeveer dertig, zullen bp de laatste blik op de hel achter hen, nooit meer het gezicht van die krijsende mensen vergetenrdie met geheven armen en gebalde vuisten vergeefs de gebarricadeerde nooddeuren trachtten te bereiken en doorbreken. Toen na een kwartier de brandweer verscheen heerste de stilte van de dood in het rokende puin. Toen men de doden ging bergen, vielen sommige brandweerlieden flauw. De doden lagen, soms twee meter lioog opgetast, bij de nooddeuren. De meesten zo onherkenbaar dat men het de familieleden niet kon aandoen hen te identificeren. Over de oorzaak heeft men alleen maar vermoedens. eZ vériëren van een bran dende sigarettenpeuk tot kortsluiting en het ontploffen van een fles butagas. Feit is dat het vuur zich razendsnel verspreid de in de ornamenten van papier en kunststof. De brand was nauwelijks uit gebroken of de lichten gingen uit, zodat de nooduitgangen niet onmiddellijk ge vonden konden worden. Tot overmaat van ramp waren twee van de drie nood uitgangen gebarricadeerd- Dit had de di rectie gedaan om te voorkomen dat men zonder betaling naar binnen zou slippen. vnn öe drie directeuren, de enige die het overleefd heeft, is naar aanleiding hiervan gearresteerd, verhoord en weer op vrije voeten gesteld. Bij de nooduit- gane.n vond men stapels doden in alle mogelijke houdingen. Sommigen nog overeind met de armen omhoog als om het noodlot af te wenden. Beneden lagen de slachtoffers die waarschijnlijk gestikt Van redden was geen sprake meer. gendarme, Üie vroegtijdig ter plaatse „Het brandde als een lucifersdoosje. De jongens en meisjes zaten als ratten in de val. He zal hun geschreeuw nooit meer vergeten Een geredde jongen: „Wij zijn met zijn zessen, drie jongens en drie meisjes ge komen. Ik alleen ben over Een jongen die juist naar binnen wilde gaan toen de brand uitbrak: „Ik zag iemand op mij afkomen rennen in bran dende kleren. Hij viel dood aan mijn voeten neer Verscheiden slachtoffers zijn naar een draideur gerend waar maar een tegelijk doorheen kon. Op een trap naar de eer ste verdieping was slechts ruimte voor twee personen naast ellcaar. Er moet in wanhopig gevochten de nauwe Sommige gasten hadden geluk „Ik ren de weg toen ik de brandlucht rook. Op dat moment zag ik de eerste vlammen", zei een van men. „fk haalde de deur. Een meisje dat verbijsterd stond te kij ken stond me in de weg. Ik duwde har over een muurtje naar buiten. Daar na probeerden we anderen te redden. We hooiden een vreselijk geschreeuw achter de nooduitgangen. We namen een balk en ramden de deur in. We trokken een meisje naar buiten. Achter haar lag I een stapel lichamen met uitgestrekte handen". Hervé Bozonnet (171: ,,Het was afgrij selijk. Het dak sprong open en alle mensen op de eerste verdieping gingen ten onder in een vuurzee. Na vier minu ten was alles voorbij De indificatie verloopt zeer moeizaam. Men wil de familieleden de blik op de sams vreselijk verminkte doden besparen en bepaalt zich tot; het. tonen van siera den, kledingstukken en achtergebleven auto's- Er speelden zich hartverscheuren de s s af. De nachtclub „Cinquante-sept" kort voor Pasen open gegaan. Versiering en meubilair besjonden voor het over grote deel uit kunststof en geperst pa pier. (Van een onzer verslaggevers) I WATERINGEN Bij de overval vrijdagmorgen op een postauto bi j Wateringen blijkt voor ongeveer twee miljoen gulden te zijn gestolen. Dit j is gisteravond verklaard door majoor J. v. d. Ban, die voor de Rijkspolitie het onderzoek leidt. De inhoud van de acht postzakken, die door de drie vallers zijn meegenomen, bestond uit anderhalf miljoen gulden aan I geld en een half miljoen gulden aan sieraden en andere waardevolle zaken. miljoen gulden van de Amrobank te Rotterdam, die bestemd was voor de Westlandse bankkantoren. In overleg met de rijkspolitie heeft de Amrobank via een expertisebureau in Amsterdam een „hoge beloning" uitgeloofd voor aan wijzingen, die leiden tot opsporing en terugverkrijgen van de „geroofde" bankbiljetten. Volgens majoor Van der Ban is nu wel gebleken, dat aan een dergelijk postaal geldvervoer grote risico's zijn verbonden. Het was echter zoveel jaren goed gegaan, dat men nauwelijks meer dacht aan de mogelijkheid van roof. Het onderzoek verloopt behandeling van postzaken loopt na melijk over vele schakels. Daders en tipgevers kunnen zowel worden ge zocht bij het betrokken particuliere expeditiebedrijf als bij de uitgebreide staf van beambten en helpers van het PTT-expeditickantoor in het Haagse Laakkwartier. Vijftien rechercheurs van de rijkspolitie en de postale recherche nemen aan het onderzoek deel. In een van de postzakken bevond zich een geldzending van ongeveer een half In doffe berusting (Vai ;spondent) LONDEN (AP) Engeland heeft de j besprekingen met Frankrijk, West-Duits- I land en Nederland over het Europese j luchtbusproject laten uitstellen. De En- gelse minister van Luchtvaart, Frede- J riek Corfield, heeft gezegd, dat zijn re- j gering meer tijd wil hebben om de pro- j blemen die dit project oplevert. t« be- j ALMELO De NOS rekent erop rechtstreeks tclevisleuitzendingen te kunnen verzorgen van de Europa Cup wedstrijden Steaua-BoekarestPSV en FC BaselAjax. De zekerheid over eventuele uitzendingen kon de NOS niet geven, omdat een beslissing in eer ste instantie moet worden genomen door FC Twente eo de KNVB. FC Twente, dat woensdag ia het Diekmanstadion te Enschede in de return voor de Runners Up Cup tegen het Turkse Eskisehir uitkomt, kan de uitzendingen namelijk bij een niet- uitverkocht huis blokkeren. Volgens geruchten zou FC Twente echter geen enkel bezwaar hebben tegen de uit zendingen van beide voetbalwedstrij den, zelfs nie,t als het Diekmanstadion niet geheel bezet zal zijn.' Bevestiging van deze geruchten was vanmorgen evenwel bij de FC Twente noch bij de KNVB te verkrijgen. BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM (A.N.P.). De gemeenteraad van Bergen op Zoom voelt er niets voor het openingsgebed af te schaffen. Een desbetreffende motie van de fractievoorzitter van D '66, drs. W. Wilbers, werd met negentien tegen vijf stemmen verworpen. De motie ontmoette nogal wat tegenstand bij de raadsleden. Bijna niemand bleek bereid om in deze zaak andere gemeenten te volgen, die wel tot afschaffing zijn overgegaan. Vooral van K.V.P.-zijde werden ernstige bezwaren geuit. Belgische militairen op Oostduitse laarzen BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van Defensie, Scgers, heeft in antwoord op schriftelijke vragen uit het j parlement bevestigd dat de Belgische strijdkrachten laarzen aankopen in Oost- Duitsland. In de afgelopen vijf jaar heeft het Bel gische leger ruim 6000 laarzen uit de I beide Duitslanden laten komen, waarvoor een bedrag van ongeveer 60.000,is j neergeteld- De bewindsman heeft niet j verduidelijkt hoeveel daarvan uit West- I Duitsland en hoeveel uit Oost-Duitsland kwamen. Als motief voor de aankoop j wordt gegeven dat het schoeisel daar degelijker en goedkoper is. SAIGON (AP) De overstromingen in de vijf noordelijke provincies vain Zuid- Vietnam hebben tot dusverre aan zeker 152 personen het leven gekost. Meer dan 200.000 personen zijn dakloos geworden. sportredactie) DEN HAAG ADO beeft zich „vergist" in Alkmaar. Het kwam uitgerekend tegen de ploeg, die nog het minste had gepresteerd in de eredivisie, niet verder dan een teleurstellend gelijkspel (11). On danks dit resultaat bleef de schade voor de Zuiderparkplocg beperkt tot het minimale door een soortge lijke misstap van de belangrijke concurrent Sparta. Het fanatiek meelevende Utrechtse publiek schreeuwde zijn favorieten naar een eervolle puntenverdeling (11). Een ander hoogtepunt beleefde de ruitersport. Jumping Amsterdam werd een groot succes door de knappe verrichtingen van de Brit se wereldkampioen David Broome en de beroemde Braziliaan Nelson Onderminister De besprekingen over het luchtbus project hadden morgen in Amsterdam moeten beginnen. De meeste luchtvaart- deskundigen zijn van mening dat de Engelse regering waarschijnlijk niet om uitstel had gevraagd als zij geen wer kelijke belangstelling voor het project zou hebben. Er is geen datum of plaats voor de nieuwe besprekingenvastge steld. omgekomen KARATSJI (A.F.P.. Reuter. A.P.) De Poolse ouderminister van Buitenlandse Zaken Zygfryd Wolniak en drie andere mensen zpn gisteren om het leven ge komen toen op het vliegveld van Karatsji in Pakistan een bagagetruck inreed op een groep hoogwaardigheidsbekleders die president Spychalski van Polen begroette toen deze uit Rawalpindi kwam. MüNCHEN (Reuter-AFP) De West- duitse miljonair Hans-Heinz Porst, die wegens spionage voor Oost-Duitsland in Landsberg in Beieren gevangen zat, is zaterdag in vrijheid gesteld- Hij heeft de helft van de 33 maanden gevangenisstraf waartoe hij veroordeeld was, uitgezeten. Hij was ervan beschul digd gedurende veertien jaar voor de in lichtingendienst van Oost-Berlijn te heb ben gewerkt. Hij zal een bedrag van 50-000 Mark moeten schenken aan een bond voor bijstand aan gevangenen- Porst, die een optische industrie heeft, verklaarde bij zijn vrijlating, ex-gevan- I genen voor zijn bedrijf te hebben gewor ven- Hij heeft zich gedurende zijn deten tie actief met gevangenen bezig gehouden. In het gymnasium van St. Laurent du Pont werd een chapelle ardente ingericht waar de 142 slachtoffers van de dancingbrand werden opge- ADVERTENTIE Gezellig Dansen Lisse: ELKE Zaterdag S Leiden: ELKE Zaterdag 8 (als U echt wilt dansen) Leiden: ELKE Zondag (Veel Beat. Reuze gezellig) Bij Evert Castelein de plaats waar de truck op de mensen inreed. De andere omgekomenen zijn twee persfotografen en de plaatsvervangend directeur van de Pakistaanse imlich- tingendiehst. Er zijn acht gewonden on- I der wie de Poolse ambassadeur, Alojzy I Bartoszek en de Poolse consul in Karatsii W. Duda. President Spychalsky had een drie- daags officieel bezoek aan Pakistan be ëindigd en zou nog een dag in dat land blijven. Hij keert nu naar Warschau terug met het stoffelijk overschot onderminister Wolniak. Uit Rawalpmi, waar hij besprekingen had gevoerd met Spychal.ski, betuigde president Ja ja zijn diepe spijt. Onderminister Wolniak was 48 jaar Hij was twee jaar onderminister van Buitenlandse Zaken en voordien onder meer ambassadeur in Birma. Cambodja en Canada. Hij werd door Westerse nemers als een snel aan belangrijkheid toenemende man in de Poolse regering beschouwd, De chauffeur van de truck schreeuwde bij zijn arrestatie awti-com- muniistoisohe leuzen. (ADVERTENTIE) C.I.E.B.A. LEIDERDORP (Vgn een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, Het Renaultconcern heeft besloten de prijzen van zijn auto's met ingang van 1 november met drie tot vijfeneenhalf procent te verhogen. Dit besluit moest vallen, aldus Renault, omdat de kosten van materialen, grond stoffen en arbeidsloon zijn gestegen. QUITO (Reuter. A.F.P.) Generaal Cesar Rohon Sandoval, de bevelhebber van de luchtmacht van Ecuador, die gis termiddag bü een luchtmachtbasis werd aangetroffen nadat hij vijf d&gen eerder was ontvoerd, heeft verklaard, dat njj erin was geslaagd te ontsnappen door de aandacht van zijn bewakers af te leiden. Hij was door zijn ontvoerders opgeslo ten in een zolderkamer vam een huis in het stadje Nono Mkido ongeveer vijf envijftig kilometer ten noordwesten van Quito. De generaal had zich vervolgens in de bossen schuil gehouden en was er uiteindelijk in geslaagd een lift te krijgen van een vrachtwagenchauffeur, die hem in een van de voorsteden van Quito af zette. Vandaar had hij de bus naar de basis genomen. Verder is gemeld dat zondag een militaire vrachtwagen was vertrokken naar de streek waar de generaal zou zijn vastgehouden. De vrachtauto was een later 'teruggekomen met enkele per- n die betrokken zouden zijn geweest bij de ontvoering. De militaire arts die de generaal direct na de aankomst had on derzocht verklaarde dat hij in goede ge zondheid verkeerde en slechte enkele builen op zijn hoofd had. JOHANNESBURG (AP - Reuter) Dertien personen zijn omgekomen en 242 gewond toen een personentrein zaterdag op het Dubestatiou nabij Johannesburg inreed op een andere, stilstaande personentrein. Alle slachtoffers van het ongeluk zün Afrikanen. De zwaarbewapende politie, uitgerust met honden, had moeite de toegelopen Bantoes, naar schatting 3.000, op een afstand te houdt en spoorwegbeambten uit e: altüd met Bantoetreinen blanken. W|j hebben De mensen scholden de politie riepen „Waarom gebeurt dit »n „Waarom geen trein met genoeg van dat onze mensen om-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1